Drukkere toeloop van buitenlanders in Haarlem verwacht Logiesruimte aangepast aan grotere aanvraag QwZUkext Chauffeur „fleste" in twee jaar 5000 flessen melk Verantwoordelijkheid naar beneden en naar boven Sint Joris-viering in Haarlem 6>5 8.40 Oprechte woorden tot Deutsch- Niederlandische Gesellschaft AGENDA Route bloemencorso Haarlemse melkhandelaar kreeg gratis melk Gravin Jacoba spant de boog Vierde discussie avond C.K.V. 3.25 4 75 5.5° Ontvangst ten stadhuize Studie-conferentie in Heemstede AANSTAAND WEEKEND: um7$m wenm VELASQUES VRIJDAG 23 APRIL 1954 PAGINA 1 Varensgezel in Rotter dam aangehouden Horlogediefstal in Haarlem opgelost Wielrijdster aangereden „St. Joris" viert het St. Jorisfeest WANDELWAGEN Hl voor BA By en KLEUTER HAARLEMSE RECHTBANK Uitslag sportprijsvraag ft de band tussen goede rokers Grote verscheidenheid in moderne kleuren en dessins. 65 breed 95 breed 100 breed IJzersterke 1 e kwaliteit 70 breed 100 breed Bredere maten direct uit voorraad leverbaar kruisstraat 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Onder-central Haarlem-N. aanbesteed Helmbiandje MUZIKALE HULDE IN URSULASTRAAT Burgerlijke Stand Op de planken voor Triëst Gevonden voorwerpen Woningbouw te Zandvoort ZANDVOORT GAAT 1 MILLIÜEN LENEN Steun aan min- of onver mogende studenten Tegen vernielzucht van de jeugd Beurs van Amsterdam Beurs vaft New York Na weken en maanden van in tense voorbereiding is het dan mor gen zover, dat een der hoogtepun ten in het bollenseizoen, het bloe mencorso, de bewondering van vele tienduizenden weer za trekken. Hieronder geven wij een overzicht van de route, die de bonte stoet zal volgen, alsmede van de aankomst en vertrektijden in de plaatsen, iie zullen worden bezocht. Route: Opstelling vanaf de War- monderdam te Sassenheim. Start te 13 uur precies. Het corso rijdt in Noordelijke richting over de Rijks straatweg via Lisse naar Hillegom. Het keerpunt is gelegen op de grens HillegomBe.mebroek, Daar na wordt dezelfde route teruggere den naar Sassenheim. Finish om ongeveer 18 uur bij het koffiehuis „De Uiver" te Sassenheim. Tijdschema: 13.00 uur: Start vanaf de Warmon- derdam te Sassenheim. 13.45 uur: Aankomst Lisse. 14.30 uur: Aankomst Hillegom. 15.15 uur: Keerpunt op de grens HillegomBennebroek. 15.30 uur: Vertrek vanaf het keer punt 16.00 uur: Aankomst Hillegom. 16.45 uur: Aankomst Lisse. 17.15 uur: Aankomst Sassenheim. 18.00 uur: Finish nabij „De Uiver". De Rotterdamse politie heeft de 20- jarige varensgezel A. N. V. uit Haarlem aangehouden wegens diefstal met braak aldaar gepleegd. Twee Haarlemse recher cheurs hebben de arrestant eveneens aan de tand gevoeld en al spoedig ver klaarde hij ook de horlogediefstal te hebben gepleegd uit een winkel aan de Paul Krugerstraat, welke plaatsvond in de nacht van Maandag op Dinsdag. Van de acht horloges, Jie tezamen de buit vormden, had hij er twee in Amsterdam verkocht bij opkopers en de overigen was hij kwijtgeraakt in café's in Rotter dam. Eén horloge kon nog in beslag worden genomen alsmede 29 gulden, welk bedroeg de opbenrgst van één ver kocht horloge, zoals de man verklaarde. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 46-jarige wielrijdster M. Z.S. uit Haar lem aangereden door een personenauto, toen zij komende uit de Paulinalaan, de Wagenweg wilde oversteken. Halverwe ge deze manoeuvre weifelde zij. omdat zij een auto zag naderen, en trachtte toen lopende het trottoir te bereiken. De auto kon haar toen niet meer ont wijken en reed haar aan met het gevolg, dat de vrouw op het wegdek viel en haar rechterenkel op drie plaatsen brak. Zij is naar een ziekenhuis overgebracht Ter gelegenheid van het St. Jorisfeest viert de Kath. Bond van arbeiders in de voedings- en genotmiddelenbedrijven „St. Joris" afdeling Haarlem dit feest op de gebruikelijke wijze, n.L door het bij wonen van een H. Mis, welke in de kapel in de Zoetestraat op Zondagmor gen te half tien voor de leden zal wor den opgedragen. Daarna zal een ge meenschappelijk ontbijt worden ge bruikt, waaronder verschillende perso nen het een en ander over dit feest zul len zeggen. Advertentie met kogellagers en riemvering. Ge heel opvouwbaar en gemakkelijk mede te nemen. Als reclame bieden wij deze wagen aan voor de speciale prijs van f 49.75 (de wagen staat in onze etalage) Anegang 46 - Haarlem - Tel. 14651 Naar verwacht wordt zal in verband met het bloemencorso en een groot be zoek van vreemdelingen aan de bloem- bollenvelden de drukte in Haarlem het komende weekeinde nog groter wor den dan tijdens de Paasdagen, toen de stichting Haarlems Bloei op hoogspan ning heeft gewerkt en ruim 1500 vreem delingen bij particulieren in stad en omgeving onderbracht. Ook het volgen de weekeinde rekent men op een ware invasie van buitenlanders, vooral van Belgen die op de eerste Mei een vrije dag hebben en deze meestal besteden aan een bezoek in Nederland. Het aantal bedden waarover de stich ting de beschikking heeft is thans ruim voldoende. In de loop van deze week zijn er nog 500 particuliere adressen bijgekomen, zodat met inbegrip van de hotelruimte ongeveer 2500 vreemdelin gen aan logies in Haarlem geholpen kunnen worden. Hoewel de meuwe adressen uiteraard niet volledig gecon troleerd kunnen worden moeten deze toch aan bepaalde eisen voldoen. De ka mers moeten beschikken over een vaste wastafel en het adres moet telefonisch bereikbaar zijn. Met de Paasdagen heeft men bij de stichting nog al enige moei lijkheden gehad met stadgenoten die slaapruimte kwamen aanbieden welke niet aan de bovengenoemde eisen vol deed. Het gevolg was dan veelal dat deze mensen die het overigens goed be doelden enigszins verbaasd huiswaarts keerden. Typisch is dat Amerikanen in Haar lem moeilijk onder te brengen zijn in hotels. Men kan zich dan afvragen of het geen tijd wordt de accommodatie van onze Haarlemse hotels te v.erbete- ren of te corrigeren. Dat de vreemde- lingen graag in de bloemenstad vertoe- ven moge verder blijken uit het feit dat verschillenden van hen langer bleven dan zij voorgenomen hadden, zodat par ticuliere adressen langer bezet waren. Voor het goed doorstaan van de vuur proef tijdens de Paasdagen mocht Haarlems Bloei van dr. W. L. Groene- veld Meijer, gedelegeerde van de rege ring in de ANVV, een dankbetuiging ontvangen. Toch zijn er nog enkele correcties aangebracht. Zo is gebleken, dat buitenlanders op straat door het publiek zijn opgevangen en naar adres sen gebracht die niet aan de door de stichting gestelde eisen voldeden. De stichting verzoekt het publiek dan ook vreemdelingen die om onderdak vragen door te sturen naar het VVV-kantoor van Haarlems Bloei op het Stations plein. Ook zal gezorgd worden dat vreemde valuta ingewisseld kunnen worden. Met de Paasdagen was het zo dat daarin geen enkele voorziening door de banken was getroffen. De avondopenstelling van het verlich te Frans Hals Museum blijkt ook dit jaar weer een succes te zijn. Elke avond komen ongeveer 250 bezoekers naar het Grootheiligland. Ook het bezoek overdag is zeer druk. Aardig om te vermelden is dat de vreemdelingen door het museum „zwerven" terwijl de Nederlandse bezoe kers zich door een gids laten leiden. Vanaf vanavond tot 15 Mei zal de Grote Kerk op Vrijdag- en Zaterdag avond tussen 8 en 10 uur voor bezoek zijn opengesteld. Van half negen tot half tien is er een orgelbespeling; van avond door de organist H. Lasschuit en morgenavond door de stadsorganist George Robert. De officier van justitie bij de Haar lemse Rechtbank eiste gistermorgen te gen de 35-jarige chauffeur A. S. uit Haarlem negen maanden gevangenis straf, waarvan zes onvoorwaardelijk met aftrek, van de preventieve hechtenis. Als chauffeur van een firma, die het ver voer van melk naar de afnemers voor een Haarlemse melkfabriek op zich had genomen, had S. in tijd van twee jaar kans gezien ongeveer 5000 flessen melk te verduisteren. (Maandag 19 April) Eerste prijs f 10,P. C. Philippo, Rijnstraat 58, Haarlem, zes punten. Tweede prijs f 7,50: H. Schoorl, Zwar- teweg 21, Vijfhuizen, zes punten. Derde prijs f 5,W. Rosenhart, Cas- teleynstraat 3, Haarlem, zes punten. Vierde prijs f 2.50: J. van Dijk, Lijs- terbeslaan 53, Hillegom, zes punten. Vijf inzenders met zes punten zijn uitgeloot. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Drie liefdes", 14 jaar. Tij den 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „Bittere ervaring 18 jaar. Tij den 7 en 9.15 uur. 's Middags om 2 en 4.15 uur: „Calamity Jane", a. 1. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven (geprol.). Strikt volw. Tijden 2. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „The Glenn Miller story", a. 1. Tij den 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. CITY' „De terugkeer van Don Camulo a 1 Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: t/m Zo.: „Trans ContimentExpress 14 jaar. Tijden 7 en 9.15 uur. Vanaf Ma.: 2 Western comedies om 8 uur. Zo. 2 en 4.15 uur en verder om 2.30 uur: „Hands across The Border", a. 1. FRANS HALS: „Konvooi naar Malta', 14 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: tot en met Zo. „Fanfan la Tu- üpe". Volw. Tijden Vrijdag 8.15 uur. Za. 2.30 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma! 8.15 uur: „Hoffmans vertellingen", 14 jaar. Vrijdag 23 April Stadsschouwburg: Utrechtse Opera met Don Pasquala, 8 uur. (Geloof en Weten schap). Concertgebouw: Concert door jeugdkoor Inter Nos, 8 uur. Zaterdag 24 April Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" met „een dag aan zee", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals Ge opend 10—17 uur. Zo. 13—17 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 uur met feeërieke verlichting. Kunsthandel Leffelaar, turnzaal. Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bali (tot en met 30 April). Teylers Museum, Spaame 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep" (t.m. 17 Mei). Geopend van 1012.30 en van '13.30 tot 17 uur. DIVERSEN Tot 16 Mei iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem. van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek WagenwegVan Oldenbarneveldtlaan. -/■ Ut «Ir- H verleiding had gebracht om de zaak eens flink te flessen. Tegen hem eiste de officier een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden. De raadsman van S. vroeg een korte onvoorwaardelijke straf, terwijl hij te vens de slappe controle bij de melkfa briek aan de kaak stelde. De verdedi ger van de melkhandelaar stelde vast, dat zijn cliënt aanvankelijk niet beseft had, dat hij een strafbaar feit beging. Toen de melk eenmaal vloeide dorst hij aan de fraude geen einde te maken. Van de schade f 2500 had hij reeds f 1500 terugbetaalt. Hij vroeg clementie. Het verzoek van deze raadsman om zijn cliënt direct in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank na in raadkamer te zijn geweest, geweigerd. Uitspraak in beide zaken op 6 Mei. Da ..Keukenhof', sinds enkele weken reeds de trekpleister voor liefhebbers van bloemenpracht uit binnen- en buitenland, heeft Donderdag bezoek ontvangen van de Jonkvrouwe, aan wie eens dit mooie buiten behoorde: Jacoba van Beieren. In het gevolg van de gravin bevonden zich de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het A Cap- pellakoor uit Westkapelle op het eiland Walcheren, dat op de „Keukenhof" enkele liederen ten gehore bracht, en de Zeeuwse kruisboogschuttersvereniging Jacoba van Beieren", die als lijfwacht voor haar patrones optrad. Het werd daar in de „Keukenhof" een warreling van Zeeuwse en middeleeuwse costumes, die aan de bloemenpracht een bijzondere charme verleende. Leden van „Jacoba van Beieren" gaven de gravin les in het boogschieten in de pauze van een wedstrijd, welke zij op de „Keukenhof" hadden belegd. (Van onze verslaggever) Op de vierde discussie-avond van de Commissie Katholiek Voetbal was door de organisatoren de heer M. Nooy uit genodigd om zijn visie te geven op het zo belangrijke thema der jeugdvorming. Inderdaad heeft ook deze spreker de jammer genoeg kleine groep van clubleiders aan het denken en discus siëren gebracht. Reeds daarom al zou men van een succesvolle avond kunnen spreken. Steeds meer immers wordt het duidelijk dat de gehele cursus juist is opgezet. Jeugdleiders van de verschil- Vanmorgen om zeven uur verzamel den de verkenners en de padvinders van het dictrict Haarlem, zowel de leden van de V.K.J.B., als van de N.P.V. zich op de Grote Markt om tezamen de feestdag te openen. Want vandaag, 23 April, is de dag waarop alle padvinders in de wereld St. Joris eren. Voor de opmars naar de Grote Markt plaats vond, hadden vele honderden padvinders eerst een korte kerkelijke plechtigheid meegemaakt. Voor de ver kenners van de V.K.J.B. werd een plechtige H. Mis opgedragen door de districtsaalmoezenier, rector D. de Wit, in de St. Josephkerk in de Jansstraat. Ou ba as G. Dor land leidde in de Grote Kerk een korte wijdingsdienst voor de leden van de N.P.V. Daarna vond de plechtigheid op de Grote Markt plaats, die beurtelings door de districtsleiding van de verken ners van de Katholieke Jeugdbeweging ee die der vereniging De Nederlandse Padvinders werd geleid. Dit jaar had de N.P.V. de leiding. Alleen de horde- roep werd afgenomen door akela J. Al ders van de V.K.J.B. De overige plech- t: "heden geschiedden door de leden van de N.P.V. Er werd door oubaas D.C. Knook geopend met gebed, een deel van de Haarlemse N.P.V.-districts band hield een openingsfanfare, er werden drie vlaggen gehesen, die van het district Haarlem van de V.K.J.B. en van de landelijke N.P.V. flankeerden de in top gehesen Nederlandse drie kleur. Districtscommissaris N.P.V., hop man ir. J. Pool, hield een toespraak tot de jongens en wees hen op hun plich ten, die zij hebben waar te nemen, na dat zij de eens maar voor altijd gelden de belofte hadden afgelegd. Men moet tegen de draak, het kwade, strijden, evenals Sint Joris deed en deze ridder moet men zich steeds tot voorbeeld stellen. Met het gezamenlijk zingen van het padvinderslied „Hoort, zegt het voort" werd de plechtigheid besloten. Voor zover hun werkzaamheden het toelaten, dragen de padvinders vandaag de gehele dag de uniform met als sym bool op de linkerborstzak een rode „St. Jorisbloem". Vanavond komen de jon gens bijeen aan de groepskampvuren, waar het Sint Jorisverhaal door de hopman zal worden verteld en de jon gens gezamenlijk hun belofte zullen hernieuwen. lende verenigingen, die elkaar alleen één of hoogstens tweemaal per seizoen zagen en dan elkaar uiteraard volkomen vreemd waren, zitten nu aan één tafel, wisselen praktische wenken en techni sche snufjes uit op het gebied van jeugdorganisatie en jeugdvorming en dragen door dat contact bij tot weder zijds begrip en waardering. Belangrijk en zegenrijk werk dus. Het is alleen spijtig, dat vele verenigingen het nut van deze avonden niet inzien, hetgeen tot uiting komt in het „geflonker" door afwezigheid. De titel van de voordracht door de heer Mooy luidde: „Verantwoordelijk heid naar beneden en naar boven." De doelstelling van zijn betoog wordt hier door al direct duidelijk. Als leider be vindt men zich in een positie, die aan de ene zijde onderwerping vraagt, aan de andere zijde bestuursmacht geeft. Om een goed leider te zijn, moet men zich steeds bewust zijn van die positie, die veel zelfbeheersing vraagt naar beide zijden: men moet de draagwijdte van een handeling kunnen zien en zich telkens afvragen: waarom? Dan wordt de levenshouding principiëler en doel bewuster. Dan leeft men, maar wordt men niet geleefd. Dan vloeit uit die levenshouding een voorbeeld voort, waarnaar de jeugd zoekt en waarin zij vertrouwen heeft. Heeft men dat ver trouwen en houdt men de belangen van de jonge mens in het oog, dan groeit hier een team, dat tezamen werkt om kerels te maken en te worden. Geeft een jeugdleider het goede voorbeeld niet, dan bewerkt men een neergang in de opvoedende lijn, die steeds op het hoogste gericht moet zijn. Is de leider zelf een voorbeeld hoe het moet, dan trekt hij de onder zijn hoede staande jongens op naar een hoog niveau, waar op zij moeten komen om degelijke le den van de maatschappij te worden. En dan niet alleen een maatschappij beschouwd door een wazige menselijke bril, naar bezien met een blik op de eeuwigheid. Met andere woorden: het bovennatuurlijke in de jongen is be langrijker dan het natuurlijke. Nu hoeft dat niet in dergelijke woorden aan de jongens gezegd te worden, maar men moet hen, zonder dat het opvalt men zou dan een averechtse werking verkrij- Aavenenti". gen in een bepaalde richting stuwen. Dat kan gebeuren door opvoering van het technische peil van de jeug dige voetballer, waardoor zelfver trouwen gekweekt wordt; door te wijzen op het belang van samenspel in een ploeg. Alle facetten van het sportleven kunnen dan gepast wor den in het raam van de algemene op voeding. De prestatiedrang van jonge spelers moet niet ruwweg ip§e" toomd worden, en veel tact wordt er dan ook gevraagd van iemand, die werkelijk beseft zijn pupillen van dienst te kunnen en moeten zijn. De technische scholii.g behoeft hier onder niet te lijden, integendeel. Hoe meer kennis men vergaart, hoe meer vreugde men aan het spel beleeft. Dan krijgt men ook het ware plezier: iemand met unfaire middelen te verslaan is geen kunst, maar wel zijn tegenstander op sportieve wijze te overtroeven. Men traint zich in het spel en in die trai ning hardt men zich voor de strijd in het leven. Hoe belangrijk en verant woordelijk de taak van de jeugdleider is, moge blijken uit de statistieken, die aangeven dat de jaren tussen de 12 en de 18 jaar beslissend zijn voor geloofs afval of niet. Daarom is het ook nuttig voor de bestuurder, op de hoogte te zijn van d problemen, die zich bij jongens op die leeftijd voordoen, er eens een goed boek op na te slaan; bovenal de sociale achtergrond van de aan hem toevertrouwde jongens na te gaan, wanneer er zich moeilijkheden voordoen. Vertrouwen is de steunpilaar voor jeugdvorming. Dat men er voor zorge het verkregen vertrouwen steeds ten volle waard te zijn. Na een levendige discussie tussen toehoorders en spreker dankte de heer Van Turnhout de heer Nooy voor zijn betoog. Het systeem, dat hij hiervoor had uit gedacht, was even simpel als brutaal. Met zijn wagen reed hij de fabriek in, waar hij bij een vulmachine zijn melk geleverd' kreeg. In plaats van de juiste hoeveelheid kratten op te geven, bestel de hij er steeds vijf meer, zodat er zes tig flessen melk meer op zijn wagen geladen werden. De chauffeur bracht deze melk naar een handelaar in Haar lem, die slechts het statiegeld van de flessen betaalde en op deze manier dus kosteloos in het bezit kwam van melk. Van het geld, dat S. ontving, ging hij toertjes met een huurauto maken, ter wijl een gedeelte in rook opging. Ter zake van heling moest de 45-ja- rige melkhandelaar J. D. terecht staan, die voor de rechtbank verklaarde, dat hij heus wel wist, dat het met de melk geen zuivere koffie was, want de an dere melk betrok hij van dezelfde melk fabriek, doch daarvoor betaalde hij de volle prijs. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat het optreden van S. een minder fraaie streek geweest is. De handelwijze van D. kwam hem begrij pelijk voor. Kwalijk achtte hij voorts, dat D. een zwakke broeder als S., die reeds verschillende malen met de jus- Advertentie C0C0S I O OSTWALD Door architect B. J. J. M. Stevens titie in aanraking was geweest, in de te Haarlem werd onderhands aanbe steed voor het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie te 's-Gra- venhage het bouwen van een onder centrale te Haarlem-Noord. Inschrijvers waren: Firma Wernink, Leiden, voor f371.200.G. J. Evers, Bloemendaal, voor f 378.500.Hoek, Delft, voor f 379.900.N.V. Thunissen, Heemstede, voor f385.500.Aann. Mij. Boersma, 's-Gravenhage, voor f 432.000.Gebr. van der Putten, Heemstede, voor f 391.000.—. Langs de spoorbaan te Santpoort is door onbekende oorzaak brand ont staan. De brandweer doofde, het vuur met zand, doch kon niet verhinderen, dat 150 m2. begroeiing verloren ging. Een grote groep personen tezamen vormende het „Deutsch-Niederlandische Gesellschaft" arriveerde gisteren in Haarlem en werd, na een bezoek aan de Grote Kerk en aan het Frans Halsmuseum, om 6 uur door B. en W. ten stadhuize ontvangen, b(j welke ge legenheid de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers een buitengewoon prin cipiële en irenische toespraak richtte tot de gasten. Onder de aanwezigen1 'bèvónden zich o.m. de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de De Ursulastraat was gisteravond te klein om èn alle belangstellenden èn de muzikanten te kunnen be vatten, die een serenade kwamen brengen aan de heer en mevrouw Van ar WestenZuiderduin, de echtelieden, die elkaar 70 jaar ge leden het ja-woord gaven. Het oude 18e-eeuwse hofje tegenover het huis van de feestelingen glunderde van plezier, omdat ook nu nog de ouderdom geëerd wordt. Trouwens het gehele straatje lachte in al zijn bloemen, vlaggen en in Zondags gestoken bewoners. Daar mevrouw Van der Westen niet goed meer ter been is, werd de serenade door het muziekkorps, dat zeer veel ge luid voortbracht, omdat het een samenstelling was van vele muziek verenigingen uit Haarlem, van de Krocht verschoven naar de Ursula straat zelf. En dit bleek de gezellig heid te verhogen, hoewel het de heer Van der Westen toch niet kon bewegen, om even op straat te ko men. Men beweerde, dat hij dat van oma niet mocht, maar dat geloven wij niet. Veeleer Was het de zeven tig-jarige trouw, die opa binnen hield. Na twee pittige marsen, die het echtpaar kennelijk plezier de den, trok een défilé van Haarlemse jonge en oudere burgers langs het huisje uit nieuwsgierigheid en bewondering voor dat mooie schil derij van twee gelukkige mensen in een lijst van bloemen. GEBOREN: M. G. Bok—van Tonge ren, L- A. BarendsenCleveringa, F. J. GroenBosscher, J. H. LaanLouwen, j W SindorfFaas, allen een zoon. M. C van Haren—Snel, A. Dingerdis—Smi- nia, M- P. Bunnik—Smits, A. Koek— Lauer, M. P. Postvan Leeuwen, W. GoossenBoeser, G. BangmaHeems kerk, J. U. van der Groepvan Steijn, E. A. Wassenaar—Duwel, allen een dochter. ONDERTROUWD: J. G. van den Nieuwenhof en A. H. P. Jansen; M. de Vries en A. M. Th. Kenter; R. Bult en C. Rijnhart; E. Broekman en L. H. Fluitsma; R. A. Knegt en K- J. van der Zwan; C. Bakker en G. Kras; J. Visscher en G. Maaskant; J. A. van der Mierden en C. M. Aarts; H. Kuijer en A. M. Dekker; A. P. Zwart en G. van Norden; J. W. Hessels en J. G. M. Merckelbach; J. M. van der Horst en C. M. F. van Horick; W. Schokker en J. G. B. Ockers; F. J. Koks en M. E. Tool; E. Hubert en A. C. F. Götte; A. H. van der Putten en M. E. Verheijen; F. Fomm en C. H. M. Th. Hoefnagel; W. van Geens en A. Medenblik; G. H. M. Hageman en H. J. M. Turkenburg; W. J. van der Brugge en M. J. Krijn- tjes; S- Steggink en A. C. Boerrigter; H. M. Scherer Jansen en A. Lagerveld. GETROUWD: W. Strieker en A. Th. Eichhorn; J. G. A. M. Knötschke en J. M. A. Hilterman; C. J. Visser en F. Waal; C. J. Bank en E. C. M. van Schie; J. Kol en M. A. Bakker; J. Burrij en H. A. Levering; J- H. Prinsen en C. M. Kloppenburg; A. Jansen en E. van der Maat; A. Winter en M. J. Houthuijzen; J Heeren en H. de Wit; G. Koejemans en J. Th. Huijsmans; P. J. Schouwer en J. C. C. M- Schiphorst; C. B. Hel- minck en G. de Vlaming; B. C. Nobels en N. Twigt; O. Graf en J. C. Brakel. OVERLEDEN: E. Rappard—Oppedijk, 59 jr., Z. B. Spaarne; R. Doets, 80 jr., Crayenesterlaan; H- Blumink, 74 jr., Westerhoutpark. Vos van Steenwijk, en de heer C. E. Visser en Jhr. dr. 'J. C. Mollerus, res pectievelijk voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem e.o. Zijn begroetingswoord; hartelijk wel kom, omgaf burgemeester Cremers met een uitgebreide en welgefundeerde mo tivering, waarbij hij niet schroomde de Nederlands-Duitse verhoudingen, zoals die vóór en sinds de oorlog zich hadden ontwikkeld, aan een critische beschouwing te onderwerpen. Acht jaar, zo zei hij, na de oorlog, die onze beide volkeren niet alleen leed gebracht heeft, maar hen ook het gif van de haat heeft ingespoten, reikt u- ons de hand. Ik druk haar gaarne en des te liever, omdat zij ons gereikt wordt door de „Deutsch-Nie derlandische Gesellschaft", die zich van de noodzaak van nauwe betrekkingen tussen onze volkeren bewust is. Met het oog op hen, die sceptisch gestemd zijn ten opzichte van vriend schappelijke betrekkingen met Duits land, riep mr. Cremers de aanwezigen op te bewijzen, dat de tijden rijp zijn voor nauwe persoonlijke banden tussen beide volkeren. Na een soepeler ver keer tussen Duitsland en Nederland bepleit te hebben, verklaarde hij, dat het niet voldoende is door middel van uitwisselingen, congressen e.d., een dam op te werpen tegen het water van politiek wantrouwen, diplomatieke mis verstanden en commerciële kortzichtig heid. Integendeel, zo zei hij, wij moe ten die dam zelf uit de weg ruimen. Het gaat er op de eerste plaats om, duidelijk te maken, dat de tijd voor bij is, dat het ene volk zijn wil aan het andere kan opleggen zonder zich zelf te benadelen. De burgemeester oordeelde verder, dat een volledig nieuwe instelling op politieke vraagstukken nodig is, die gevoed moet worden door een wereld omvattende liefde. Laat deze liefde het nieuwe element zijn in onze natio nale politiek en onze internationale betrekkingen. De voorzitter van het gezelschap, dr. W, van Delden, sprak een harte lijk dankwoord voor de buitengewoon gastvrije ontvangst, die, zoals hij zeide, hoop en moed voor de toekomst gaf. Wij zijn ons er van bewust, dat niet met grote propaganda, doch door een bescheiden optreden in Nederland goodwill gekweekt kan worden voor het Duitse volk. Hij toonde zich op recht .blij, dat de achter liggende tij den vergeten kunnen worden terwil- le van een betere toekomst. Na nog enige tijd in het stadhuis te hebben vertoefd, vertrok de groep naar Zandvoort, waar in hotel Bouwes een diner werd gebruikt, dat ook werd aangezeten door Nederlandse genodig den. Vandaag brengen de leden van da Deutsch-Niederlandische Gesellschaft een bezoek aan Aalsmeer en aap „De Keukenhof", waarna om zeven uur de terugreis naar Westfalen wordt aan vaard. De toneelgroep van het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum is voornemens het toneelstuk „Het witte schaap in de Hay op te voeren ten bate van de actie familie" van L. de Garde Peach en Ian „Een ton voor Triëst" Dinsdagavond 27 April in het Minerva Theater te Heem stede. Bij de afdeling Gevonden Voorwer pen, Florapark no 5, zijn op alle werk dagen tussen 10.00 en 14.00 inlichtingen te bekomen over de hierna volgende gevonden voorwerpen. Speelgoedauto, autopeds, autowielen en banden, armbanden, boeken, bont. brillen, broches, capuchons, corsetten, éiuis, gereedschap, gewichten, gebitten, muntbiljetten, hoeden, handdoeken, handschoenen, handwarmers, jassen en mantels, kousen, kinderrijwiel en drie wieler, pakje inhoudende kinderkleding, petten, pyama, kettingen (hals), horloges nylonkousen, lap stof, manden, mof, mut sen, oorbellen, overall, poppenwagen, passers, parapluies, ringen w.o. gouden, ïijwielstoeltje, portemonnaies, portefeuil les, padvindersriemen, rozenkransen, shawls, hoofddoeken, schaatens, sleu tels, sleden, schroevendraaiers, schoe nen, tassen, vogels, vulpotloden, vesten, vulpennen, wanten, zadeldekjes en an dere artikelen. De N.V. Bouwkas Noord-Nederlandsa gemeenten bouwt te Zandvoort 39 wo ningen. N.l. 8 aan de Oosterparkstraat, 3 aan de Westerstraat en 28 ten Zuiden van de Dr. C. A. Gerkestraat. De to tale bouwkosten bedragen f 830.004. het Rijk verleent premies en herbouw - financiering tot een bedrag van f223.738.en de bouwspaarders hebben gezamenlijk gestort f 158.841.-Voor het restant ad f 447.425.verleent de bouw kas aan de bouwspaarders hypotheken. Aan de gemeenteraad wordt nu voor gesteld de rente en aflossing van deze hypotheken te garanderen. In hun voor stel aan de raad tonen B. en W. aan, dat het financiële risico der gemeente gering is, omdat de bouwkas ten deze met grote zorgvuldigheid te werk gaat. Door tussenkomst van F. Berger Co. NV ontving de gemeente Zandvoort een aanbieding voor een onderhanse geldlening, groot 1.000.000, looptijd 40 jaar, op te nemen op 1 Augustus 1954. tegen een rente van 314 a pari. Daar deze bieding hun gezien de huidige situ atie op de kapitaalmarkt aannemelijk voorkomt, stellen B, en W. de raad voor tot het aangaan van deze lening te be sluiten. Mede naar aanleiding van een circu laire van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, hebben B. en W. van Zandvoort zich beraden omtrent de steun welke van gemeentewege kan worden gegeven aan on- of minvermo gende studerenden. Daarvoor was tot dusver te Zandvoort geen geld op de begroting uitgetrokken. In voorkomende gevallen verleende de gemeentelijke stelling voor maatschappelijke hulpbe toon een tegemoetkoming. Nu wordt voorgesteld een bedrag van f 1000,op de gemeentebegroting te brengen én B. en W. de bevoegdheid te geven daarover te beschikken. B. en W. kun nen dan tegemoetkomingen verlenen in de kosten van leermiddelen, boeken en vervoer van on- en minvermogende stu derenden, die scholen voor middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs en andere scholen of cursussen bezoeken. Heemstede is ernstig bezorgd voor zijn parken en plantsoenen en waar ieder jaar voor een belangrijk kapitaal wordt vernield, wil men trachten een oplossing te vinden om die vernielzucht tot een minimum te beperken. Het is vooral de lieve jeugd, die zich nogal eens te buiten gaat aan het „schenden van de natuur", maar er zijn natuurlijk nuances in de ernst van het uitgericht» kwaad. Heemstede heeft reeds zijn na- tuurwacht voor de jeugd en ieder jaar worden leerlingen van de 5e klas der lagere scholen daarbij ingeschakeld. Dit jaar Donderdag 27 April krijgen deze jongelui de filmpjes „Droomland" en „Wat doe jij?" gepresenteerd en daarin worden nu ook de 4e en 6e klas sen in betrokken evenals de le en 2e klassen der U.L.O.-scholen. Het is de bedoeling om de jeugd er op attent te maken, dat vernieling vooral betekent aantasting van andermans goed. Om zich omtrent dit vernielingspro bleem te oriënteren heeft het gemeente bestuur van Heemstede een studiecon ferentie belegd, waarop verschillende sprekers hun visie zullen geven. De bij eenkomst wordt gehouden Maandag 26 April, 's avonds om acht uur, in de foyer van Minerva. Hopelijk kan er uit de discussies iets goeds voortkomen. (Niet 5-tictë:» knersen) Vorig Opening slot 3% Ned 1953 103bg 314 Ned 1953 10214 314 Neder) l»48 98ft 3# pCt Ned 1950 98A 31? Ned 1954 98V2gb 3 314 Nederland 1947 98 ft 3 Ned 62-64 bei.-fac 9914ft Inschr Grtbk '46 3 Pet 96ft§ Ned Handel Mi1 eert 181%, A.K.U. 2091/4-10 Van BerHelg Patent 136%gb Oalvê Delft eert 15814 Van Gelder 207 Kon Hoogovens eert 186 Unilever cert 296-14 Ned Kabel 212 Philips 287-8 Kon Petroleum 45514-14 .Amsterdam" Rubber 92-14 rncrlka t .11b 147% Kon N Stoomb M 13214 Ned Sc heep v Uni» 13714 H.V.A 123-4 ricb MI1 eert 114-% 23/4 BB 14 211 30214 292 45914 9314 13314 13614 12414 11614 21/4 Anaconda Ooppei 35 Bethlehem Steel 6114 Chrysler Corp 58y2 i e ral Ëlectrc 111% leneral Motors 6714 Hudson Motors 9 Kenoecott Coppe, 7714 Montgomery Ward 60% North American Co 22% Radio Corp 27% Republic Steei 50% Shell Union Oil 9314 Southern Pv trie 40% Southern Ratlwav 46 Tidewater 22% U R Steel 44% 22/4 34% 61% 591* 113% 67% 9 7714 60% 6.60-70" 27% 50% 9414 4014 46% 22% 45 Stemming: prijshoudend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2