PALEIS op de DAM gereed voor de gasten Zestal vertrekken voor het Deense Koningspaar Routes tijdens het Deense Koninklijk bezoek i GESLAAGD CONGRES MET BELANGRIJKE REFERATEN ?pas^ Proef met stadssanering op kleine schaal Classificatie schaadt onderwijs te plattelande ernstig Meer persstemmen over de verkiezingen Tafels staan klaar in de Burgerzaal Maandag uitgebreid programma voor Amsterdam Roeping en keiharde liefdadigheid 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Te grote wisseling van leerkrachten Tevredendoch niet voldaan a. n N VRIJDAG 23 APRIL 1954 PAGINA 3 Kath. kleuteronderwijzeressen in Haarlem bijeen N Cl 73 Ui II m PAS AANZ pas-aan* porselein kwaliteitsporselein Commissies bestuderen het probleem waarschuwen tegen Bloemendéfilé langs de jarige Koningin Hoofddorpweg Hoofddorpplein 69e Luchtverdedigingsgroep Gen.-maj. Van Giessen wordt commandant H. Schaper nieuwe plv. chef Luchtmachtstaf RAPPORT VAN HET K..O.V. De gulden middenweg Zweefvlucht Hilversum* Valenciennes Beslag op Nederlandse vissersboot opgeheven Bemanning in vrijheid Katholieke Illustratie iVan onze verslaggever) Nog enkele dagen scheiden ons van de komst van het Deense Koninklijk paar, maar reeds thans zijn in het Paleis op de Dam voorbereidingen getroffen om deze eerste vorstelijke gasten van na de oorlog waardig te ontvangen. En daartoe leent zich sinds de restauratie het historische ge bouw in het hart der stad als geen ander in den lande. Want als de hoge Deense gasten van de Dam af het Paleis zullen hebben betreden, door een der zeven deuren, links van de Vierschaar, komt hun de glorie van het zeven- tiende-eeuwse Amsterdam overweldigend tegemoet. Langs de trappen van het entree omhoog gegaan, betreden zij de Burgerzaal met haar hoog op rijzende marmeren wanden en het luisterrijk beschilderd verwulfsel. Rechts van deze centrale ruimte, aan de galerij, die rondom de rechter binnenplaats loopt, ligt het zestal ineenlopende vertrekken, dat het Deense koningspaar tijdens zijn verblijf in ons land ter beschikking staat. Zij zijn voor deze ge legenheid ingericht onder persoonlijk toezicht van Hare Majesteit de Koningin. Een deel van het meubilair is hiertoe uit Het Loo overgebracht. zaal aan de kant van de Voorburg wal, waar het grote schilderij hangt van de heldendaad vanfVan Speyck, geschilderd door Wapper en Eeck- hout. Aan de eerste lunch zal voor 28 personen worden gedekt. In de rustige uren van het program ma, dat voor het bezoek is opgemaakt, zal Koning Frederik de vroegere Mo- Zeszaal aan de kant van de Dam als Zitkamer tot zijn beschikking hebben. Het is de zaal, die geheel wordt be heerst door het machtig wandpaneel Van Jacob de Wit, voorstellende Mozes, die de 70 ouderlingen verkiest. Heel dit vertrek is trouwens in Bijbelse sfeer: het schoorsteenstuk achter het bureau van de Koning, door Bronckhorst ge schilderd, stelt Mozes voor met zijn schoonvader Jethro, terwijl recht er tegenover Salomo's gebed is afgebeeld, het werk van Govert Flinck. In de hoeken boven de deuren bevinden zich de bekende grauwtjes of witjes van Jacob de Wit, waarvoor het paleis even als zovele oude Amsterdamse huizen vermaard is. De zitkamer van de Ko ning is met een gobelin-ameublement ingericht. Er is ook een muziekinstru ment geplaatst, een z.g. hamerklavier Uit 1808. Bij deze zitkamer sluiten aan de kant van de Mozes- en Aaronstraat de slaap- en de badkamer des Konings aan. De Koningin van Denemarken heeft haar salon geheel aan de smalle straat, die het Paleis van de Nieuwe Kerk scheidt. Zij zal hier vertoeven onder het waakzaam oog van Koning Willem de Eerste, wiens levensgroot, door Kruseman geschilderd portret de rechterwand versiert. Het schoor steenstuk er tegenover stelt de ont moeting voor van Odysseus en de schone Prinses Nausikaa. Verder hangt in dit vertrek een portret van Admiraal Tromp. Ook de Koningin heeft verder de beschikking over een slaap- en een badkamer, alles aan de Mozes- en Aaronstraat, het gedeelte van het Paleis, dat in de wandeling het Engels kwartier wordt genoemd. Het officiële diner, waaraan 181 gasten zullen aanzitten, zal worden aangericht in de Burgerzaal. Hier zijn de tafels reeds geplaatst: zo ongedekt en op schragen nog on aanzienlijk, geflankeerd door de met rood beklede Empire-stoelen, zoals er uit de tijd van Lodewijk Napo leon een 250-tal is bewaard. Ook het grote tapijt, dat de marmeren vloer bedekt, dateert uit dezelfde periode. De hoofdtafel is geschikt langs de Zuidelijke wand van de zaal. Het servies voor de maaltijden komt uit het depot in Den Haag. De bereiding geschiedt in de keukens van het Pa leis zelf, geheel beneden op de hoek van Dam en Mozes- en Aaronstraat. De eerste lunch na aankomst zal worden gebruikt in de z.g. Troort- Verder zijn voor dit bezoek nog en kele zalen in gereedheid gebracht voor speciale ontvangsten: de z.g. gele zaal met Empire-meublement, waar een por tret van de Ruyter hangt, geschilderd door Pieneman, en het schoorsteenstuk een Mesdag is: vissersschepen op het strand. Van de verdere wandversiering valt een kostelijk oud-vaderlands in- terieurtje op van Strobel. En verder het vertrek, dat in het Paleis de kinderka mer wordt genoemd, aanvankelijk inge richt voor de doop van Prinses Irene. Aan deze bestemming herinnert nog het fraaie, moderne behang, dat een kin derlijk motief heeft. Al deze zalen en vertrekken zijn gelegen op de hoofd verdieping, gelijkvloers met de Burger zaal en aan de voorkant van het Paleis het balcon. De vertrekken, waar onze Koningin en Prins Bernhard tijdens het bezoek van hun Deense gasten verblij ven, bevinden zich ook op deze verdie ping, maar aan de kant van de Paleis straat. Ter gelegenheid van dit bezoek komt extra personeel ten getale van 130 naar Amsterdam. Met het Deense Koninklijk paar reizen vier leden van de hofhouding mee en zes van het per soneel. Het programma voor het officiële be zoek, dat de Koning en Koningin van Denemarken aan Nederland zullen bren gen luidt voor Amsterdam als volgt: Maandag 26 April: plm. negen uur aankomst per trein te Oldenzaal; plm. half elf aankomst C.S. Amsterdam; elf uur aankomst paleis op de Dam; kwart voor twaalf kranslegging bij het monu ment op de Dam; kwart voor een lunch; kwart voor drie receptie voor het Corps Diplomatiqueeen uur later vertrek van het paleis naar het Rijksmuseum; terug keer om half zes; zeven uur galadiner ten paleize; half tien concert door het Concertgebouworkest aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Dinsdag 27 April: vertrek uit Am sterdam om tien uur voor het bezoek aan Rotterdam en Den Haag. Woensdag 28 April: negen uur per au to door Amsterdam naar de bloemenvei ling in Aalsmeer en de Keukenhof; na lunch te paleis Soestdijk naar Hilver sum en Huizen; in de namiddag terug naar Amsterdam. Des avonds vertrek per trein van het C.S. naar Kopenhagen. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken zullen vergezeld wor- door de Minister van Buitenlandse Za ken van Denemarken: Minister H. C. Hansen; Grootmeesteresse gravin F. Danneskiold-Samsoe; Eredame gravin Schack; Hofmaarschalk J. V. E. Vest; Kamerheer kolonel E. T. C. von Freiers- leben, chef van het militaire huis van de koning; Kapitein der infanterie J. A. Adolph en Kap.-luit ter zee P. P. Holm. De routes zijn: Maandag 26 April: met rijtuigen van 't C.S. naar 't Kon. Paleis. Vertrek te 10.15 uur vanaf het Centraal Station. Route: Stationsplein lang Noord-Zuidhollands koffiehuis brug voor Damrak Dam rak Dam (Oost-, Zuid- en Westzijde Advertentie Z PAS AAN U) LU Cfc m 20 joor gofontie met garantiebewijs alleen echt met dit merk „De sanering van de verschillende steden houdt de gemoederen van het Nederlandse volk nogal bezig", zo ver klaarde ir. H. S. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ge durende het bezoek, dat hij Donderdag aan Hilversum bracht. „Er zijn thans enkele commissies bezig te onderzoeken, hoe de binnenstadsanering tot werke lijkheid gebracht kan worden. Deze commissies hebben nog geen rapport uitgebracht." De minister vertoefde in Hilversum in verband met de opening van een nieuw bejaardencomplex aldaar. Het gemeen tebestuur had hem echter uitgenodigd, nu hij toch in Hilversum moest zijn, enige zaken met betrekking tot de uit voering van het Hilversumse kernplan te bespreken. De bewindsman was ver gezeld van de secretaris-generaal van zijn departement, ir. H. W. Mouton, de directeur-generaal voor de wederop bouw, dr. ir. Z. Y. van der Meer, en het hoofd van de ministeriële voorlichtings dienst, de heer Dam. Na een verwelko ming door het voltallige college van B. en W. gaven de gemeente-architect H. M. Dudok en de directeur van Publieke Werken, ir. J. M. Wijs, een uiteenzetting over de verschillende problemen, die biet de noodzakelijke verbeteringen van de binnenstad verband houden. Het Hilversums gemeentebestuur vroeg de minister om een wettelijke regeling en om een financiële bijdrage van het Kijk om de uitvoering van het kernplan voor de sanering van oude stadskernen •hogelijk te maken. De minister kon zich echter over een steun van de regering hog niet uitlaten. Het spoorwegpro- oleem, waarmede Hilversum nu al sinds jaar en dag te kampen heeft, houdt, zo deelde ir. Witte ons mede, zowel func tioneel als financieel met de sanerings plannen verband en daarom kan ook ten tanzien van deze kwestie nog niets con nects gezegd worden. y studie over de saneringsplannen p n het beste samengaan met concrete gevallen. Het Hilversumse initiatief is „.rom zo toe te juichen, omdat Hilver- van een kernplan begon. Na de theorie kan men dus op kleine schaal reeds een proef gaan nemen. De situatie in de radiostad is wel zeer bijzonder: het kernplan is nogal rigoreus opgesteld, ofschoon dit voor de gemeente Hilver sum, die in een korte tijd van een dorp tot een stad is uitgegroeid, niet zoveel verwondering behoeft te wekken. Het vraagstuk van de krotopruiming, dat het meest urgent is in de provincies Zeeland, Friesland, Drente en Gronin gen, verdient naast dit alles tevens vrij veel aandacht, omdat sanering de wo ningvoorraad altijd vermindert. De mi nister was echter de mening toegedaan, dat de krotopruiming voorrang verdient. Het moeilijke daarbij is, zoals hij zei, om reeds bij voorbaat een systeem vast te leggen, in welk kader het een met het ander zal kunnen worden uitge voerd. reeds in 1940 met het opstellen Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever- puletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Carter's Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Het hoogtepunt van Koninginnedag in Baarn is ook dit jaar een bloemendéfilé langs het paleis Soestdijk van half elf tot half twaalf 's morgens. Aan dit défilé werken groepen mee, die de elf provin cies van ons land vertegenwoordigen. (links voorrijden). De lege stoet verlaat de Dam via de Mozes en Aaronstraat. Aankomst paleis te 10.30 uur. Met rij tuigen van het Kon. Paleis naar het Rijksmuseum. Vertrek te 15.45 uur vanaf het Kon. Paleis. Route: Mozes en Aaronstraat Nieuwe Zijds Voorburgwal Singel Koningsplein Leidsestraat Leidse- plein Kleine-Gartmanplantsoen Weteringschans brug voor Rijksmu seum Stadhouderskade Rijksmu seum (links voorrijden voor ingang aan zijde J. Luykenstraat). Met rijtui gen van het Rijksmuseum naar het Kon. Paleis. Vertrek van Rijksmuseum te 17 uur. Route: Stadhouderskade Jan Luyken straat Van Baerlestraat Roelof- Hartplein Roelof Hartstraat Cein tuurbaan Sarphatipark Ceintuur baan Van Woustraat Westeinde Frederiksplein Sarphatistraat Hoge Sluis Amstel (langs Carré) Water- looplein Nieuwe Amstelstraat J.D. Meijerplein Rapenburgerstraat Jodenbreestraat St. Antoniebree- straat Nieuwe Hoogstraat Oude Hoogstraat Oude Doelenstraat Damstraat Vijgendam Dam (Zuid zijde) West. Per auto van het Paleis naar het Con certgebouw. Vertrek vanaf Paleis te plm. 21 uur. Route: Mozes en Aaron straat Nieuwe Zijds Voorburgwal Raadhuisstraat Westermarkt Ro zengracht De Clercqstraat Bilder- dijkstraat le Const. Huygensstraat Vondelbrug Van Baerlestraat. Dinsdag 27 April: Per auto vanaf het Paleis in de richting Den Haag. Vertrek plm. 9.15 uur. Route: Mozes en Aaron straat Nieuwe Zijds Voorburgwal Raadhuisstraat Westermarkt Ro zengracht Nassaukade —Overtoom Amstelveenseweg Zeilstraat Aalsmeerweg Aslmeerplein Slo- terweg Haagseweg. 's Avonds te plm. 23 uur keert het gezelschap per auto langs dezelfde weg terug. Woensdag 28 April: Per auto van het Paleis in de richting Aalsmeer. Vertrek plm. 9.15 uur vanaf Paleis. Route: Mozes en Aaronstraat - Nieuwe Zijds Voorburg wal Raadhuisstraat Westermarkt Rozengracht Nassaukade Over toom Amstelveenseweg Jacob Hei- nebrug langs Bosbaan buiten Ge meente. In de namiddag keert het gezelschap weer per auto vanuit de richting Het Gooi via de volgende route: Middenweg Hugo de Vrieslaan Julianaweg Mr. Treubplein Mr. Treublaan Ber- lagebrug Amsteldijk Stadhouders kade Weteringlaan circuit Wete ringschans Nieuwe Vijzelgracht Vijzelstraat Muntplein Rokin Dam (Zuid-Westzijde). Met rijtuigen van het Paleis naar het C.S. Vertrek 19.30 vanaf het Kon Paleis. Route: Dam (West- Zuid- en Oostzijde) Damrak brug voor Damrak Sta tionsplein C.S. (ingang Koninklijke Wachtkamer.) De Dam te Amsterdam zag er gisteren in de stralende lentezon vrolijk uit: helder witte vlaggemasten, omhangen met kleurige linten, die zullen dienen als straat versiering bij het bezoek van het Deense koninklijk paar aan de hoofdstad, gaven een feestelijke toets aan het zonovergoten middendamterrein. Het congres van de Katholieke kleu teronderwijzeressen, dat in het concert gebouw te Haarlem gehouden werd, heeft gisteren zijn besluit gevonden in een geslaagde studiedag, waarop de di recteur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amsterdam, de heer J. Weusten, een causerie hield over de opvoeding van a-socialen. Voor alles merkte hij op, dat ieder mens een beetje a-sociaal is in zijn begeerten, voor zover hij niet geremd wordt door morele inzichten. Op het eerste gezicht is dat wellicht jammer, maar daar staat tegenover, dat men gelukkig de a-sociale medemens beter kan begrijpen. Sprekend over de a-socailiteit in gebruikelijke zin stelde hij, dat probleemkennis daaromtrent nog iets anders nodig heeft om vrucht te dragen. Die kennis moet namelijk vergezeld gaan van, resulteren in en bezield zijn door probleembewogenheid, een ander woord voor liefde. De heer Weusten besprak de ver schillende gradaties in a-socialiteit en hij gewaagde met name van de traditio neel a-sociale, het eindproduct van een degeneratieproces, waarin armoede en debiliteit de a-socialiteit ontmoeten. „Waar het normale kind", aldus spre ker, „als vanzelf ontwikkelt tot vol wassen mens, is men al spoedig geneigd dat toe te schrijven aan de voortreffe lijkheid van paedagogische inzichten en methodes. Maar bij de opvoeding van a-socialen en criminelen komt men ech ter wel tot het besef van persoonlijke ontoereikendheid. Men leert dan, dat opvoeden een werk is van lange adem, van vallen en opstaan- Het is boven dien een werk van voorzichtigheid, want één bits woord kan oorzaak zijn, dat men voor een gans leven kan op houden met opvoeden". Tot zijn spijt moest de heer Weusten constateren, dat de opvoeding van a-socialen niet ge spaard blijft voor mode-invloeden. Het is namelijk soms de romantiek, die Met ingang van 1 Juni zal generaal- majoor J. H. van Giessen eervol wor den ontheven van zijn functie als plv. chef van de Luchtmachtstaf. Generaal- majoor Van Giessen zal met ingang van 1 Juli worden benoemd tot commandant van de 69e Luchtverdedigingsgroep, het commando van de luchtverdediging van België en Nederland. Gèneraal-majoor Van Giessen zal van 1 Juni af reeds op het hoofdkwartier van de 69e groep worden geplaatst om de werkzaamheden van zijn voorganger, de Belgische generaal-majoor De Soo- mer, over te nemen. Schout bij nacht H. Schaper heeft op een aan hem gedaan verzoek, zich be reid verklaard ontslag te nemen uit de zeedienst om met ingang van 1 Augus tus te worden benoemd tot generaal- majoor-vlieger bij de luchtmacht. Gene- raal-majoor-vlieger Schaper zal worden belast met de functie van plaatsvervan gend chef van de Luchtmachtstaf. Naar wij vernemen, moet de wisseling in commando over de 69e Luchtverde digingsgroep worden gezien als een aan gelegenheid van integratie. Waar België en Nederland onder deze Luchtverdedi gingsgroep vallen, is het bijvoorbeeld gebruikelijk, dat, wanneer een Belgisch officier met hét commando is belast, een Nederlander plaatsvervangend com mandant is. De Belgische brigadier- generaal Louis de Soomer, voormalig kabinetschef van de Belgische minister van Landsverdediging, kolonel De Frai- teur, was de eerste commandant van deze Luchtverdedigingsgroep. Een soort gelijke integratie van commando vindt men o.m. ook bij de 83e en de 2e Lucht verdedigingsgroep in Duitsland. Schout bij nacht, vlieger Schaper, heeft de Militaire Willemsorde gekre gen voor het tijdens de oorlog uitvoe ren van een landing op het Tjeuke- meer, voor het aan boord nemen van verzetsgroepen. In 1942 werd hij bij een bomaanval op een Duits convooi neer geschoten. Hij heeft als krijgsgevange ne in een Duits kamp vertoefd. De heerSchaper is onderscheiden met het Distinguished Flyingcross. Voorts is hij ridder in de orde van de Neder landse Leeuw Advertentie FILTRA* I MET FILTER MO MONDSTUK 85 CT. Het Katholiek Onderwijzers Verbond blijft van mening, dat de gemeente classificatie een verouderd stelsel is, dat onrechtvaardig is en strijdig met het landsbelang, omdat ze bij het huidige tekort aan onderwijzers de plattelandsjeugd berooft van de voor goed volksonderwijs onmisbare leer krachten. De onrechtvaardigheid van de classificatie is gebleken uit alle over deze kwestie uitgebrachte rapporten, zo betoogde voorzitter Joh. 'Derksen gisteren in Den Bosch tijdens de ver bondsvergadering van het K.O.V. Zelfs het huurargument heeft bij de grote verscheidenheid van de huurprijzen voor oude en nieuwe woningen alle kracht verloren. Dat de classificatie ook strijdig is met het landsbelang, omdat hierdoor inderdaad het onder' wijs te plattelande zeer wordt ge schaad, blijkt wel uit een door het K.O.V. opgesteld rapport, dat het re sultaat is van een enquête over de gemeente-classificatie en dat tijdens d, vergadering aan de vergaderden werd ter hand gesteld. Het rapport bevat een bloemlezing van de klachten en moeilijkheden, die men bij scholen in tweede en derde klas gemeenten kent voor het aantrekken of behouden van leer krachten. Men treft er tal van ge vallen onder, waar op advertenties niet één sollicitant zich meldde, waar voortdurend gewerkt wordt met ge huwde onderwijzeressen of met ge- pensionneerde krachten en van scho len, waar nieuwe onderwijzers komen en gaan met een frequentie, die doet denken aan het komen en gaan van duiven in een duiventil. Een school in Wassenaar meldt, dat de perso neelsadministratie sinds September 1939 de namen van 92 leerkrachten Hieronder volgen nog enkele pers stemmen over de verkiezingsuitslag. „De Maasbode" toont zich zeer tevre den, hoewel niet voldaan. De K.V.P. moet niet alleen terrein heroveren en behouden, zij moet vooruit. Als we, aldus het blad, het stemmental van de P. v. d. A. bezien, dan valt in vergelijking met 1952, toen de sprong van 25 op 29 procent werd gemaakt, slechts een vooruitgang tot 29,4 procent te constateren. Anderzijds nemen we waar, dat de communisten van 6,2 pro cent in 1952 thans tot 5,3 gedaald zijn, een verlies derhale van negen-tiende procent. Redelijkerwijze kan men zeg gen, dat deze stemmen in overwegend aantal naar de P v. d. A. zijn gegaan Deze moet dus voorts een groot aantal stemmen aan andere partijen verloren hebben en we wagen met gerust hart de veronderstelling, dat deze voorname lijk afkomstig waren van katholieken, die in 1952 beangst waren, dat de K.V.P een reactionnaire koers zou inslaan; doch intussen wel overtuigd zijn ge worden, dat hun belangen, zo alzijdig mogelijk gezien, het veiligst in handen van hun eigen partij, de K.V.P. zijn. Ook dit verschijnsel is uitermate ver heugend. Na de jongste verkiezingsuit slag kan men zonder vrees voor tegen spraak zeggen, dat de katholieken van de doorbraak niets willen weten, en dat voor zoverre er in 1952 een afbraak van de K.V.P is geweest, deze voor het grootste deel weer is hersteld- Geen zelfgenoegzaamheid Het herstel van de KVP- is niet ge paard gegaan aan een nederlaag van de PvdA, zo schrijft De Tijd. Deze partij steeg sinds 1950 van, 25,7 naar 29,4 pro cent, een geleidelijke, krachtige groei. Locale uitzonderingen daargelaten is deze groei deze keer niet op de eerste plaats ten nadele van de KVP geschied doch vooral ten nadele van de commu nisten en blijkbaar ook ten nadele van de prot. christelijke partijen. De CHU moest de in 1950 behaalde zetelwinst weer afstaan en daalde tot het peil van 1948. De anti-revolutionnairen hebben sinds 1948 bij elke verkiezing verlies moeten boeken en zijn tot een percen tage van 10,7 gezakt. Het is waarschijn lijk te achten, dat deze partij arbeiders- stemmen aan de PvdA verliest, hetgeen zou wijzen op ideologische verschuivin gen in deze kring. De verkiezingsuitslag 1954 geeft reden tot tevredenheid, maar niet tot zelfge noegzaamheid. Het moge waar zijn, dat de KVP op zichzelf er deze keer niet al te kwaad van afgekomen is, indien zij eens minder naar het bereikte streepje op de meetlat kijkt, dan naar de groei kracht van haar rivaal, moet zij elke neiging tot zelfgenoegzaamheid voelen wegzinken. De groeikracht van de partij van het grote gezin is namelijk niet op zienbarend. Er is echter meer. De groot ste partij behoort zich ook bezorgd te ge voelen voor een gezonde ontwikkeling van de algemene partijverhoudingen in ons land en van deze gezichtshoek uit is het beeld van deze verkiezingsuitslag niet zo vrolijk. Dat de communisten zich verplaatst hebben naar de PvdA kan nauwelijks een troost zijn voor de rela tieve verschuiving in de krachtsverhou dingen ten nadele van de confessionele partijen. Onder de kop „Gestuite doorbraak" schrijft het „Algemeen Handelsblad" o.a. dat het kiezerscorps als geheel geno men de zo sterk gepropageerde „door braak" van de P. v. d. A. ten koste van de andere partijen een duidelijk halt heeft toegeroepen. De communistische greep op de zogenaamde „massa der ar beidende bevolking" blijkt in slechts twee jaar tijd aanzienlijk aan kracht te hebben ingeboet. Ook onder de ultra linkse arbeiders is bii velen het gezon de, nuchtere Hollandse verstand terug gekeerd. Het blad besluit met te zeg gen dat „bijna twee derden der kiezers zich hebben uitgesproken tegen het so cialiserend dirigistische beleid zoals dat wordt voorgestaan door de P. v d. A. De progressiviteit door-dik-en-dun, het geen iets anders is dan een vooruitstre vend vrijzinnig beleid, is tot staan ge komen. De ultra-links radicalen leden een gevoelig verlies. Dit pleit voor de gezonde evenwichtigheid van ons volk In vrijheid heeft het zich uitgesproken voor de gulden middenweg Beeld van stabiliteit De uitslag bevestigt het beeld van stabiliteit in politieke zin. een beeld, dat ook in sociale en economische zin zozeer onze nationale positie kenmerkt, aldus schrijft de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" In het feit dat de K.V.P. weer grootste partij is geworden willen wij geen dreigende verstoring van dit beeld zien. welke censequenties men ook van verschillende ziiden zelfs in de lauwe warmte van deze verkiezingsstrijd aan het primaat van de grootste partij met de mond wel heeft willen verbin den. Want deze uitslag geeft geen aan wijzing dat vorming van een kabinet op andere grondslag mogelijk is Teleurstellend en bevredigend Trouw schrijft: Ondanks het feit, dat het uiteraard teleurstellend is dat de A.R.-partij in deze verkiezingen nog een kleinigheid achteruit gegaan is, mag toch de totale uitslag, gezien in het licht van de strijd tegen de door braak naar V.V.D.. en P.v.d.A.-zijde bevredigend geacht worden. bevat en op een school in Bladel zijn in 1953 yijftien verschillende onder wijzers werkzaam geweest. In een der commentaren treft men dan ook de zinsnede aan „Gaarne no digen wfl de voorstanders van de ge meente-classificatie uit, eens te komen genieten van de voordelen van onze gemeente, waar geen slager is, geen textielhandelaar, geen studiegelegen heid voor onze kinderen, geen amuse ment of cultureel leven enz. enz. Een toeslag voor het platteland zou gemak kelijker te verdedigen zijn!" Voorzitter Derksen wees er op, dat na een vergeefse stormloop van 35 jaar op de classificatie, nu althans iets is bereikt. Het is echter zeker nog geen tijd om de actie te staken. Het K.O.V. zal blijven opkomen voor een algehele afschaffing. In zijn openingswoord had de heer Derksen hulde en dank gebracht aan de heer W. Wiltschut, voor wat deze gedurende zovele jaren voor het K.O.V. heeft gedaan. In Juli bestaat het K.O.V. twintig jaar. Spr. herinnerde aan de doelstelling van het Verbond en van de diocesane bonden, namelijk de behartiging van de belangen van het bijzonder onderwijs, van het gods dienstonderwijs op de openbare scholen en van het algemeen onderwijs, als mede de behartiging van de geeste lijke. culturele en materiële belangen van de onderwijzers. De geestelijke, godsdienstige en paedagogische vorming der onderwij zers zijn steeds belangrijke actiepun ten geweest. Voor de vernieuwing van het onderwijs is het paedagogisch centrum van het K.O.V. van veel betekenis geweest. Spr. is verheugd over, de oprichting van een paedago gisch centrum, waarin het gehele ka> tholieke onderwijs vertegenwoordigd is. Spr. zei, dat het K.O.V. ook steeds heeft geijverd voor de verheffing van de onderwijzersstand. De welstand van een bevolkingsgroep echter bepaalc mede haar aanzien. Een goede bezol diging zal ook nodig zijn om jonge, bij het huidige tekort aan onderwijzers, hoog nodige leerkrachten aan te trek ken. In diverse opzichten laat de po sitie van de onderwijzer nog te wen sen ovpr. Spr. noemde met name het uitblijven van het verlofbesluit, het ontbreken van een wettelijke regeling voor werkloze onderwijzers, de ge meente-classificatie en de nood van de gepensionneerden. De middagvergadering, waarin het classificatievraagstuk werd besproken, werd o.m. bijgewoond door mgr. dr. W. Koenraadt, voorzitter van de Katho lieke Schoolraad, door mgr. Op de Coul, directeur van het Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding en prof. Robbers, voorzitter van het Pae dagogisch Centrum. De K.L.M.-gezagvoerder Otto P. Koch die tot voor kort houder was van het Nederlands afstandsrecord zweefvliegen, heeft met een Minimoa- zweefvliegtuig een afstandsviucht ge maakt over een 240 km. lang traject van Hilversum tot voorbij Valencien nes in Frankrijk. De heer Koch maakte deze vlucht als onderdeel van zijn training voor de a.s. wereldkam pioenschapswedstrijden zweefvliegen, waarin hij voor Nederland zal uitko men met het Nederlandse prestatie- zweefvliegtuig de KNVVL-491. De heer Koch, die gezagvoerder is op de viermotorige luchtreuzen van de K. L. M„ is oprichter van de Schip- holse K. L. M.-zweefvliegclub. drijft tot het werk onder a-socialen, maar er valt niet veel romantiek te beleven, alleen barre werkelijkheid. „Dat werk", zo vervolgde spreker, „be staat niet in beginnen en mede-lijden, maar in moeizaam volhouden en mede leven". Hij hekelde al dat getheoriseer als „heerlijk modern"; vrouwen, die zelf geen kind wensen, werpen zich op het werk voor het ontspoorde kind, maken rapporten, oordelen en veroordelen, maar doen geen huisbezoek. Zij laten de mensen bij zich komen, bekapittelen hen en beoefenen zo een keiharde lief dadigheid zonder warmte, meestal na vijf en twintig jaar bekroond door een onderscheiding. De heer Weusten wees er derhalve op, dat dit werk een apostolaat is en om roeping vraagt. Zo is opvoeden geen kwestie van weten maar van leven, geen kwestie van wetenschap, maar van wijs heid, welke inderdaad ook eenvoud in sluit. Bij de opvoeding van de kleuter vooral heeft in de nasleep bloed en tra nen. „U voedt niet op met wat u kent," aldus spreke, „maar met wat u bent. De zucht naar modernisme is het ge vaar voor de huidige paedagogie; daar door gaat de wijze les van eeuwen ver loren. Dat modemisme mondt uit op een spitsvondig zoeken naar originali teit, doch een mens, die altijd origineel wil zijn is ongenietelijk en gevaarlijk. De opvoeder dient levenszekerheid te bezitten en hij zal de schoonheid van het leven dan pas zien, als hij ook de ontluistering heeft gezien." De weleerw. heer A. van Uden uit St. Michielsgestel hield een zeer interes sante causerie over het onderwijs aan doofstomme kleuters. Hij merkte daar bij op, dat de laatste onderzoekingen hebben aangetoond, dat slechts 10% van de doofstommen werkelijk volkomen doof is. De anderen kunnen altijd nog iets horen, maar dan natuurlijk in ver schillende sterkte. De moderne hoor- apparatuur is thans zover gevorderd, dat 25% van het totaal doofstommen opgevoed kan worden tot slechthoren den. Spreker behandelde de diverse facet ten van het doofstommen-onderwijs en stelde onder meer, dat de gebarentaal als communicatie voor een groot deel tot het verleden behoort, alles komt nu in hoofdzaak neer op liplezen. In tegen stelling tot vroeger wordt nu het vibra tie-gevoel uitgebuit. Een filmpje tot slot belichtte deze causerie op interessante wijze. Rector H. Mans tenslotte besprak de religieuze psychologische levensverdie ping en behandelde op brillante manier voornamelijk de waarde en zin van het lichaam. De presidente van de Federatie, mej. B. Pemé uit Den Haag, sprak de hoop uit, dat de regeringsautoriteiten spoe dig genezen zouden zijn van hun stok doofheid. In haar slotwoord gewaagde mej. Ro gier van een geslaagd congres, waar voor men vooral aan de Haarlemse af deling grote dank verschuldigd was. Advertentie KULK? Neemvoort- ÜnAgréCAlVIT.De lekkere kalktabletten met vitamine D3 (drie). Vooral voor kleuters, Kinderen, a.s. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocolade- smaak, bfl apothekers en drogisten. Een woordvoerder van het Neder landse gezantschap in Curasao heeft ontkend, dat de Nederlandse regering een protest tot de regering van Vene zuela heeft gericht over de aanhou ding van de „Marsbango". De woord voerder zette uiteen, dat de Neder landse legatie zich er toe heeft be paald aan het Venezolaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in lichtingen te vragen over de feiten, die tot de aanhouding van de „Marsbango" en de gevangenneming van de beman ning hebben geleid. De woordvoerder zei, dat tenslotte het incident op bevredigende wijze ls geregeld, aangezien de Venezolaanse regering thans gelast heeft de beman ning in vrijheid te stellen en de be- slijlegging op het schip op te heffen. (A.F.P.). Wist u. dat piloten van de luchtvaart maatschappij van Pakistan op Schiphol door de K.L.M. worden opgeleid voor het brevet, dat hun de bevoegdheid geelt als gezagvoerder van grote machines op inter nationale luchtlijnen te vliegen? Het num mer van deze week brengt er een interes sante reportage over. Interessant ls ook het artikel met fascinerende foto's, over Jan Bronk en zijn groep, die in Nederland pantomimevoorstellingen geven en de kunst van Pierrot bij ons publiek populair trach ten te maken. Zeer spectaculair zijn de beelden, genomen door een onderwater- filmcamera, die het zoeken naar sponsen op de bodem der zee aan de kust van Florida verfilmt tegelijk met het leven der vissenwereld, waartoe ook de haaien be horen! J. W. Hofwijk vertelt van zijn ont moeting met pater Maas in het Dutch hostel te Melbourne en over zijn kennis making met daar wonende jonge Neder landse immigranten. Mevrouw Roos schrijft over de huiveringwekkende gewoonten van de heidense Chulupi-Indianen tn de Gan Chaco tegenover hun zieken en doden. Jan Glissenaar, van de jeep-expres, geeft im pressies van de d onabele toestand van Jordaans Palestina, 'n „land zonder hoop". Voorts is er een artikel over de Fries Hendrik van Dam, aan wie door een van de grote UNO-organisaties de zorg is op gedragen voor een betere melkvoorziening in de landen van Zuid-Amerika. Jan Cot- taar schrijft over de Zesde Ronde van Ne derland, die de volgende week begint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3