Gevaar van McCarthy-isme schromelijk onderschat Nu nemen de furiën wraak! A.N.W.B.-tentoonstelling in het Ahoy-gebouw C GEEN STEUNMAATREGELEN VOOR DE VEENKOLONIËN Minister Mans holt is bang voor structurele nadelen K ru iswoordraadse l ff y y« |f l |*1 Z rn zzwljl li WL MOORD De affaire-Oppenheimer I Ontzaglijke ver antwoordelijkheid Vele nieuwe snufjes Geeft Vishinsky zijn carrière op? Onwetend dubbel huwelijk gesloten c DE WITTE RAAF Het onderwijs in de N.O.-polder m in Parijs In mijn hele huwelijk, 40 jaar, heb ik geen beter wasmiddel gebruikt! VRIJ EN ONGEDWONGEN VRIJDAG 23 APRIL 1954 PAGINA 5 Tegen Franco L' vliegt nu door de was heen Zes maanden geëist /7/l&'oramsasn> Alg. overste Zusters van „De Voorzienigheid" leven vreugde ..r. Verkrijgbaar in herenmodezaken V* Af t/ WÊtïs~ ju Wj ly i, y* p Vs y door GEORGES SIMENON Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Luchtbedevaart naar Lourdes vertrokken Missionarissen in Indonesië Geen verscherpte maatstaf voor toelating Tarieven luchtpostpakketten worden verlaagd (Van onze New Yorkse correspondente) Nu nemen de furiën wraak: Wraak op een land en een volk, dat zich jarenlang, zonder veel verzet, heeft blootgesteld aan het McCarthy- isme, en het gevaar ervan niet scherp als zodanig heeft onderkend. De leiders van dit volk hebben verzuimd koen of met overleg tegen het McCar- 'hy-isme op te treden, door althans de begripsverwarringen, welke het creëerde en waarop het sterk kon voortwoekeren, aan het volk voor te houden. En nu, als in éen drama van de oude Grieken, komt de wraak voor dit ulles neer op een van de geniaalste erudieten, die Amerika bezit. Dr. J. Robert Oppenheimer is nu het slachtoffer van de uitvloeisels van het McCarthy-isme Seworden en als men de minister van Defensie moet geloven, zal Oppen heimer ook nog als zoenoffer aan de Machtige Man, McCarthy, worden aan geboden. Want vorige week zei minister Wilson niet meer en niet minder, dan dat „onverschillig wat het resultaat van het verhoor zou zijn, dat dr. Oppenheimer op het ogenblik ondergaat, hij geen gebruik meer zal maken Van de diensten van de geleerde voor zijn Departement van Defensie". Welk een triomf voor McCarthyMaar ook: welk een tragiek steekt er in de Amerikaanse politiek. geen radio en geen telephoon; ik hoor de van de „krach" van de effecten- markt in 1929 pas lange tijd nadat dit was gebeurd..." Dr. Oppenheimer werd vaak ge- hoemd: „de vader van de atoombom". Zou ooit een „Hiroshima" hebben Plaafs gevonden, wanneer niet onder 2ijn leiding Amerika's eerste atoombom ivas samengesteld? En zou Dr. Oppen heimer de waterstofbom ooit als een ..moreel onrecht" hebben beschreven, cn vooral om die reden zich tegen het maken van die bom hebben verzet, wan neer hij zijn ontzaglijke verantwoorde lijkheid voor hetgeen zich in Hiroshima heeft afgespeeld, niet diep had gevoeld cn overwogen? Hen hoeft werkelijk niet alle 43 pagi na's te leizen van het „document hu- main" de brief die Dr. Oppenheimer san Maj. Gen. Nichols heeft gericht in antwoord op de beschuldigingen, om een duidelijke indruk van zijn per soonlijkheid te krijgen. Na zijn studiën in Harvard, Cambridge en Goettingen kwam hij „uit heim wee" terug naar Amerika, waar hij toen als professor aan de Universiteit van Californië een jaar of zeven in „afzondering" leefde met andere ge leerden. „Ik studeerde en las Sans krit met A. Rider. Ik las erg veel, meest klassieken, romans, toneelstuk ken, gedichten... of lectuur over an dere wetenschappen. Ik... las niets over economie of politiek en had er geen belangstelling voor. Ik leefde in nagenoeg volkomen onwetendheid van wat er in mijn eigen land gebeurde. Ik las nooit een krant of een tijd schrift als Time of Harper's; ik had Dat hij in later jaren een zekere po litieke belangstelling kreeg „door de strijd tegen Franco in de Spaanse bur geroorlog" verklaart Oppenheimer's bij dragen aan de actie tegen Franco en zijn verbintenissen hier en daar met Communisten. „Ik had," schrijft hij, „geen duidelijke politieke denkbeelden. Ik haatte alleen tyrannie, onderdrukking en iedere vorm van dictatoriale gedach- tencontröleIk heb ook geen com munistische principes of theorieën ge accepteerd het had voor mij eenvou dig geen zin". Een deel van de beschuldigingen te gen de geleerde berust op zijn voorma lige „betrekkingen met Communisten", betrekkingen die vooral in de jaren van 1936 tot 1940 vielen. In 1940 huwde Dr. Oppenheimer een vrouw, die reeds in het Communisme teleurgesteld was. Mede „door het Nazi-Sovjet verdrag, door het gedrag van de Sovjet Unie in Polen en Finland... en doordat ik zag hoe volkomen de Communistische Par tij in Amerika onder Rusland's controle stond... verloor ik meer en meer elke sympathie met de politiek... van neu traliteit, die de Communistische pers bepleitte," schrijft Dr. Oppenheimer o. m. En zijn afnemende sympathie begon dus toen nog veel Amerikanen met het communisme flirtten, en toen Rusland een geallieerde was van Amerika. Maar de kwestie is, dat McCarthy er reeds lang in geslaagd is hier een zekere traditie te vormen van het onlogische Advertentie rheb Castella Parels dadelijk geprobeerd en ik vind het buitengewoon. Nog nooit heb ik mijn was zo vlug schoongekre- gen. Ik zal er zeker mee door gaan. In mijn hele huwelijk, 40 jaar, heb ik geen beter Wasmiddel ge bruikt. Zo luidt het oordeel van een der talloze vrouwen, die ons spontaan brieven schrijven, nadat zij Castella Parels hebben geprobeerd, het was middel van de nieuwe tijd. Met Cas- tella Parels wordt het wasproces drie voudig versneld. U behoeft geen papje vooraf te maken: zodra U Castella Parels in het water strooit, ontstaat direct actief schuim. Het vuil trekt veel sneller uit het goed: alle vlekken vluchten in paniek. Ten slotte behoeft u maar één maal te spoelen! Het resultaat? Een was, zo schoon en zo helder, dat u de han den ineen slaat! En ondanks deze nieuwe geweldige waskracht vindt u in Castella Parels het veiligste was middel, dat u zich kunt denken! Haal vandaag nog Uw pak Castella Parels (47 et-) in huis. Vandaag ging in en bii het Ahoy-ge bouw te Rotterdam een tentoonstelling «van de ANWB open, welke de kanipeer- liefhebbers stellig zal doen watertanden. Zü, die het vorig jaar in Amsterdam de eerste Nationale Kampeertentoonstelling hebben gezien, behoeven niet thuis te blijven, want er zijn dit keer weer vele nieuwe snufjes op het gebied van tenten, kampeerwagens, kampeeruitrustingen, beukeninrichtingen, kampmeubels, slaapzakken, veldbedden, rugzakken enz. enz. bijeengebracht. Geëxposeerd wordt hoe twee „ge- sjochte jongens" zich met een allereen voudigste kampuitrusting kunnen red den, hoe een gezin, dat er met de fiets op uit trekt, 't met het kamperen het best kan aanleggen en idem dito voor degenen, die per auto en met een cara van op vacantie gaan. Een van de nieuwe vindingen, welke furore maken, is het schuimplastic bed, dat, naar de mening van de deskundi gen, een goede kans maakt om de lucht matras te verdringen. De ouderwetse strozak doet het ook nog alujd °roe„, maar stro is nu eenmaal vaak moeilijk te krijgen en bovendien is het vullen van een strozak een bezigheid, waar de kampeerder wel eens minder zin in heeft. Er komen 3 butagastoestellen in de monstratie; er is een stormlampje, dat men gevuld mee kan nemen zonder dat de olie er uit loopt en men heeft een opblaasbare speelvijver voor kinderen uitgedacht, welke 200 liter water kan bevatten. Minstens tweehonderd tenten zijn op deze expositie, „Goed Kamp" te bezich tigen zijn en het Vezelinstituut heeft daarbij ccn stand, welke de kampeerder wegwijs maakt op het gebied van tent doek. Vele instellingen en organisaties Werken aan deze tentoonstelling mee; Naar de „New York Times" schrijft, 2®1 Vishinsky, permanent vertegen woordiger van de Sovjet-Unie bij de Verenigde Naties, de volgende maand «aar Moskou terugkeren, om zich •hogelijk terug te trekken. Volgens bet blad zou men In Sovjet-Russische diplomatieke kringen gezegd hebben, bat Vishinsky de voorkeur zou geven ?an „het rustige leven van een aca demisch politicus". Er zou voor hem zijn op de „Queen Mei uit New York Passag massage geboekt «uzabeth", die 8 ei"trekt. zo bijvoorbeeld de Bosbrandweer, de Dierenbescherming, het Centraal Werk comité Vacantie en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. In sa menwerking met de Bond van Neder landse Fotodetailhandelaren organiseert de ANWB ter gelegenheid van deze expo sitie een nationale fotowedstrijd. De ANWB beoogt met „Goed Kamp" o.m. de sajl van het kamperen op te voeren. In dit streven passen ook de z.g. kampdoopweekends, welke men voor beginnelingen in het kamperen houdt te Nieuw Millingen, Oisterwijk, Ruinen en Bloemendaal. Sinds jaren reeds wordt er in dit opzicht activiteit ontplooid; zo bestaat er een mentorcorps van geroutineerde kampeerders, welk corps dit jaar op Pinksteren zijn tweede lustrum viert met een kampeerweekend te Lunteren, waaraan meer dan drie duizend kampeerders zullen deelnemen. (Van onze verslaggever) Tegen een 48-jarige Amsterdamse musicus is Donderdag voor de Amster damse rechtbank wegens het aangaan van een dubbel huwelijk zes maanden gevangenisstraf geëist. Het tweede hu- welijk was hij, naar hjj aanvoerde, in 1945 in Duitsland aangegaan in de ver onderstelling dat het eerste door echt scheiding beëindigd was. De man was vóór de oorlog ge trouwd en had uit dit huwelijk twee kinderen. Door de oorlogsomstandig heden kwam hij in Duitsland terecht en maakte daar kennis met een twaalf jaar jongere vrouw. Hij begon tegen zijn echtgenote een echtscheidingsproces, maar deze verzette zich hiertegen. Om de goede verstandhouding weer te her stellen ondernam zij een reis naar Duitsland, maar de man was niet te be praten en liet haar onmiddellijk weer vertrekken. „U hebt uw vrouw per kerende post weer teruggestuurd", zo merkte de president op. In Juni 1944 ontving hij een brief van zijn advocaat, waarin deze hem mededeelde dat de echtscheidingszaak geroyeerd was. Hier uit had hij, naar hij zeide, opgemaakt, dat de echtscheiding uitgesproken was. 3 Mei 1945 was hij in Duitsland officieel gehuwd met de Duitse vrouw. Toen hij met haar vervolgens naar Nederland terugkwam, bleek hem echter dat het echtscheidingsproces zonder meer stop gezet was De verdedigster meende dat het ver eiste opzet niet aanwezig was. Zij con cludeerde tot vrijspraak subs, clemen tie. Uitspraak 6 Mei a.s. verbinden van gedachten. Zonder die traditie zou Dr. Oppenheimer vermoe delijk niet om zijn subversieve connec ties van voor de tijd, dat hij Amerika de atoombom gaf, beschuldigd zijn. Maar het is nu eenmaal gewoonte in dit land geworden een gewoonte waarover nie mand meer schijnt na te denken om iedereen als een bedreiging voor de veiligheid te beschouwen die in de jaren van de alliantie met Rusland verbin dingen met Communisten had. Alsof dergelijke connecties niet in het totale politieke beeld van de tijd waarin zij plaats vonden, beoordeeld moeten worden. Maar geen sterveling zegt er iets van, wanneer niettemin politieke overtuigingen of betrekkingen uit die jaren naar de maatstaven van de poli tieke tijdsomstandigheden van 1954 be en veroordeeld worden. 39. Juist als de Noorman dreigt te bezwijkenklinken van de rotsen schelle strijd kreten. Snel heft Eric het hoofd en ziet in een flitshoe Erwin en Axe, gevolgd door een paar verspiedersnaar beneden springen. Deze plotselinge komst brengt een lichte verwarring onder de Schotten en van deze gelegenheid maakt Eric ijlings gebruik. Een snelle uitval doet twee van hen met een doffe kreun van de rotsen slaan. Beide anderen zien hun kansen onverwacht gekeerd en trachten haastig tussen de grauwe wanden een veilig heenkomen te zoeken. „Ze mogen niet ontkomenschreeuwt de Noorman zijn krijgers toe, „ze zullen hun aanhangers waarschuwen." Terwijl hij bliksemsnel een achtervolging inzet, schreeuwt hij nog: „Doodt ze niet, ze kunnen ons van nut zijn." De beide Scfiotten zijn merkbaar thuis op het terrein en springen lenig over de rotsblokken. Eric begrijpt, dat, wanneer ze eenmaal de duistere spelonken tussen de rotswanden zullen bereiken, ze voorgoed zullen ontkomen. Doch dan duikt een ge helmde Noor dicht voor de vluchtelingen op. Een van de verspieders, de toestand overziende, is omgelopen, om hun de pas af te snijden. Een pijl flitst en doet de ene Schot met een kreet ineenzakken. De andere houdt zijn pas in en aarzelt; dit geeft Eric en zijn mannen de gelegenheid hem in te halen. Snel zoeken zijn ogen naar een nieuwe mogelijkheid tot ontsnappen, doch voor hem staan krijgers, achter hem een boogschutter. Aan beide zijkanten bevinden zich de rotsener is geen uitweg meer! Dan klinkt de stem van Eric koud en afgebeten„Het spel is gespeeld! Geef u over!" Hoewel de man beseft, dat hij reddeloos verloren is, flitsen nogmaals zijn ogen in het rond; zijn hand klemt zich krampachtig om zijn wapen, zodat de knokkels wit worden. Dan, met een grauw, laat hij zijn zwaard vallen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mansholt heeft bij de behandeling van zijn begroting in. de Eerste Kamer gewaarschuwd tegen een landbouwbeleid, dat al te spoedig met het nemen van onnatuurlijke steunmaatregelen klaar zou staan. Essentieel in zijn beleid noemde hij, dat het vrije bedrijfsleven zich moet kunnen ont plooien en dat slechts in uiterste noodzaak wordt ingegrepen. Deze koers zette de minister nog eens uit naar aanleiding van de moeilijkheden die de boeren in de Veenkoloniën ondervinden. Ook was er gewezen op de zorg lijke positie in de tuinbouw. De tuinbouw hebben wij geholpen, omdat er inderdaad van een noodtoestand sprake was in het teeltgebied voor de bewaarkool, aldus de minister. Maar voor de Veenkoloniën was hij niet overtuigd van de noodzaak en zag hij eerder het gevaar, dat een werkelijke oplossing van de moeilijkheden met soortgelijk ingrijpen zou worden tegen gegaan. Men moet dieper zoeken naar de werkelijke oorzaken. Zou het echter met de rogge in dit gebied inderdaad helemaal mis blijken te gaan, dan zal de regering maatregelen nemen. Het vraagstuk van de Veen koloniën wordt thans in overleg met de georganiseerde landbouw bestudeerd. Er ontspon zich wederom een dis cussie rond het landbouwonderwijs in de Noord-Oostpolder. Van de zijde der A.R. en C.H. was de minister er aan herinnerd, dat de Tweede Kamer een motie had aangenomen, waarin werd beslist, dat er confessioneel onderwijs moet komen. De minister gaf in zijn antwoord aan de Senaat toe, dat daar aan voldaan zal moeten worden, maar hij hield toch een slag om de arm. Hij hoopte dat alsnog enige overeenstem ming bereikt zal worden over een „vleugelschool", waarin verschillende richtingen gemeenschappelijk kunnen worden ondergebracht, met gebruikma king van een modern en kostbaar in strumentarium, zoals dat tegenwoordig voor landbouwonderwijs nodig is. Zo doende kunnen kosten bespaard wor den. De heer Louwes (V.V.D.) vulde dat later nog aan met de opmerking, dat dit onderwijs een verwezenlijking zou zijn van een „nieuwe vormgeving in het nieuwe land". De heer Rip (A.R.) vroeg de minister bij de replieken, of hij niet bezig was de uitvoering van wat de Staten-Generaal hadden geëist op de lange baan te schuiven. Bij de du plieken volgde daarop de toezegging, dat, wanneer er geen resultaat wordt bereikt met het overleg terzake door de belanghebbenden, de subsidie aan de bestaande protestantse school zal wor den uitbetaald. De heer Louwes had de minister ge vraagd of hij de boeren niet meer zekerheid zou kunnen geven door het landbouwbeleid af te stemmen op een „nationale kostprijs"; thans kunnen zij slechts peil trekken op een regionale kostprijs. De minister ontkende de mogelijkheid van het bestaan van wat de heer Louwes wilde. Er kan sprake zijn van een verantwoorde prijs, die uit de gegevens van het L.E.I. valt op te stellen. Daarbij wordt dan rekening ge houden met bepaalde gebieden, waar de situatie sterk uiteen kan lopen. Maar voor het bepalen van een „nationale kostprijs" achtte de minister de diffe rentiaties te groot. Wel kon hij de toe zegging doen dat middelen worden be raamd om te komen tot een nationaal pachtbeleid. De regering zal zich binnenkort uit spreken over de wijze waarop de res tituties worden uitbetaald in verband met de monopolieheffingen. Men denkt daarbij aan de mogelijkheid om de hef fingen te gaan reserveren voor de ver schillende factoren, waarop zij speciaal drukken. Het betrokken bedrijfschap zou dan over deze fondsen kunnen be schikken en er zou een zekere stabili satie in de bedrijfstakken ontstaan. De minister was van oordeel dat wij met het Landbouwschap, dat binnen kort in praktijk komt, enige verant woordelijkheid aan moeten durven. Be langrijke taken van de overheid zullen geleidelijk aan dit P.B.O.-orgaan wor den toevertrouwd. Hij hield echter weer een slag om de arm toen de Kamer met twee concrete punten kwam: de dierenziektebestrijding en de landbouw voorlichting. In het eerste geval liet de minister doorschemeren dat het alge meen belang zo onafscheidelijk met de kwestie is verbonden repercussies op de volksgezondheid dat de overheid hier toch wel een belangrijke taak zal behouden. In het tweede geval zag hij financiële moeilijkheden: zal het Land bouwschap dat zo maar over kunnen nemen? Op de vraag van de heer De Goeij (K.V.P.) of het wel juist was dat de kosten van het apparaat der provin ciale voedselcommissarissen met hun plaatselijke bureauhouders en het C.C.D.-apparaat nog steeds op het be drijfsleven verhaald worden, ant woordde de minister, dat het apparaat tot een minimum is ingekrompen, maar dat het niet aangaat de kosten van het apparaat, dat geheel in dienst van de landbouw staat, op het gehele Neder landse volk te laten drukken. Het zal vermoedelijk wel voor een belangrijk deel in de P.B.O. overgaan. Naar de mogelijkheid dienaangaande wordt ge zocht. De Kamer had geïnformeerd naar de Europese landbouwintegratie, waarvan minister Mansholt, de maker van het „groene plan", een groot voorstander is. De minister liet nog eens uitkomen, dat hij de landbouw niet los kon denken van de gehele politieke en economische integratie. In ieder geval is er al veel goodwill voor het „groene plan" ontstaan en wordt er internationaal druk over ge praat, al liggen er nogal wat moei lijkheden aan de verwezenlijking in de weg. Wat de verhouding van Nederland met België betreft, in ieder geval heeft Nederland het voor deel van een voorkeursbehandeling in België. De moeilijkheid is dat de mo gelijkheid van arbitrage nog steeds ontbreekt. Nederland zal er op staan dat de toezeggingen, welke België ter zake heeft gedaan, zullen worden waar gemaakt. De minister deelde mede dat hij met vertrouwen de besprekingen met de Amerikaanse missie tegemoet ziet, die binnenkort ook ons land zal bezoeken om over de overschotten van land bouwproducten te spreken. Deze overschotten worden wel dege lijk een bedreiging van de markt, wan neer zij chronisch blijven ontstaan. De Kamer had aangedrongen op een poging- om ons land te beschermen tegen landen die onze export met hoge invoerrechten bedreigen en zo de libe ralisatie van Europa tegenwerken. De minister meende dat voor een officieel protest bij de O.E.E.C. nog geen aanlei ding was. Hij deed nogmaals de toezegging dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid om behalve afgeroomde ook vollere en zelfs volle melk in de handel te brengen. Zonder meer er toe overgaan de afroming stop te zetten achtte hij onmogelijk, alleen reeds om dat de prijs enorm zou stijgen. De heer Mertens (K.V.P.) Het bij de replieken weten, dat overleg tassen de overheid en de organisaties over de Landbouwvoorlichting gewenst is, daar deze hoe langer hoe uitgebreider wordt en ook mens en gezin gaat raken. Hij vreesde voor zeer ernstige conflicten als men terzake niet tot overeenstemming komt. De begroting werd z.h.s. aangenomen. Alleen de communisten waren tegen. Tevoren had de Kamer een wetsont werp aangenomen dat de ambtenaren- pensioenen in overeenstemming bracht met de nieuwe salarisregeling per 1 Januari 1954. Alleen de C.H. was tegen, omdat zij het onjuist achtte, zoals de heer Vixseboxse verklaarde, dat de degressieve schaal ook werd toegepast op de per 1 Januari 1954 reeds lopende pensioenen, voorzover deze reeds her berekend waren volgens een vorige toeslagregeling, waarbij het degressieve stelsel is toegepast. Minister Beel kon dit niet als een achteruitstelling zien, omdat deze pensioenen reeds een ver betering hebben ondergaan. Apart werd nog gestemd over de pensioenregeling voor de Kamerleden. De enige tegen stemmer was hier prof. Gerretson. Tot algemeen overste van de congre gatie der Arme Zusters van het God delijk Kind („De Voorzienigheid"), waarvan het moederhuis is gevestigd aan de Lauriergracht te Amsterdam, is gekozen zuster Xaveria, tot nu toe di rectrice van de kweekschool te Amster dam. Tot vicares is benoemd zuster De Pazzi. Advertentie verdrijft Confer Advertentie Met Dulcia voelt U zich vrij en ongedwongen, want Dulcia herenondergoed heeft een perfecte pasvorm, dank zij de speciale Dulcia rib. Het elastiek - de originele Dulcia-band - is was- en kookecht Dulcia ondergoed werd veel geïmiteerd, maar nooit geëvenaard Prijs: Slips S.75 Singlets 3.93 AGENTEN GEBR. KLEBER, ROKIN 117, AMSTERDAM ~6 Ajt Af |K AT JA> rs ft JU Hj</ 3i Ai éi "■L Horizontaal: 1. aarzelen, 6. deel van de boekhouding. 11. windrichting, 12. pl. in Zwitserland, 14. alsmede, 16. bloem, 19. jongensnaam; 20. in orde, 22. bespreken, 25. tot meerdere eer van God (Lat.), 26. takje. 28. meisjesnaam, 29. vorm van lam, 31. voorzetsel, 32. lidwoord (Fr.), 33. knaagdier, 35. geb. in O.-Europa, 37. nauwkeurig, 40. huid, 41. soort schip. 42. beetje, 43. vrucht, 44. kostbare stof, 46. voorzetsel 47. voorzetsel, 49. plant, 52. gave; gift. 54. op de wijze van, 56. laatste nieuws (afk.), 57. eerwaarde heer (Lat.) 58. bouwland, 60. filmonderneming, 62. bijwoord, 63. wedstrijd, 64. boom, 67. meisjesnaam, 69. titel, 70. tas. 72. Duits pers. vnw., 74. onbesuisd, 77. water in Friesland, 78. insgelijks, 79. de Morgenlanden. Verticaal: L dat wil zeggen (afk.), 2. iedere. 4. bewijs van achting, 5. windrichting (Eng.), 6. vorm van be delen, 7. als volgt (afk.), 8. jongens naam, 9. deel v. e. breuk. 10. dus (Eng.), 11. uit naam van, 13. visgerei, 15. projectielen, 17. kloostervoogd, 18. leer van het heldendicht, 21. reptiel, 23. bloeiwijze, 24. voorzetsel, 27. aan geboren, 30. vermoeid, 32. teken van een wond, 34. breedvoerig, 36. electr. stroomsterkte, 38. zangnoot, 39. geheel de uwe (Fr.), 40. nagerecht, 45. laatst leden (afk.), 46. fakkel, 48. zwaardvis, 50. samengekleefde massa, 51. vol maakte, 53. inschikkelijk, 54. land in Azië, 55. deel der wet, 59 maanstand, 61. familiestam in Indië, 62. klap, 65. pers. vnw. (Duits), 66. god van de Vert. J. T. KLIPHUIS Die naam zou zich in zijn herinnering vasthaken en toch zou hij haar niet terugzien. Was ze enkele dagen later gestorven? Waarschijnlijk niet. Dan had hij er wel over horen spreken. Mis schien was ze in een inrichting opge sloten? Of had ze zich, teleurgesteld over de houding van de officiële poli tie, tot een particulier bureau gewend? Of was ze misschien de dag daarop wakker geworden met een heel ander idée-fixe? In elk geval moest hij nog wel een uur naar haar luisteren, terwijl ze hem vertelde over de mensen in het reus achtige huis aan de Rue de Presbourg, waar het waarschijnlijk wel niet al te gezellig zou zijn, en die de hele dag pogingen schenen te doen haar te ver giftigen. Om twaalf uur kon hij eindelijk zijn raam openschuiven en met de pijp tus sen de tanden liep hij naar het bureau van zijn chef. „Heb je haar beleefd met een kluitje in het riet gestuurd?" „Zo beleefd mogelijk." „Ze moet in haar tijd een van de mooiste vrouwen van heel Europa zijn geweest. Ik heb haar man wel eens ge sproken, de braafste, zachtzinnigste en vervelendste kerel, die je je kunt voor stellen. Ga je weg, Maigret?" Hij aarzelde. De straten begonnen iets lenteachtigs te krijgen. Bij de „Brasse rie Dauphine" stonden de stoelen al op het terras en de vraag van zijn chef was een uitnodiging om daar rustig een apéritif te gaan drinken en dan te gaan lunchen. „Ik geloof, dat ik beter hier kan blij venIk kreeg een heel zonderling telefoontje vanmorgen." Hij wilde er juist van vertellen toen de telefoon ging. De directeur luisterde en gaf hem dan de hoorn. „Voor jou, Maigret." En onmiddellijk herkende de com missaris de stem, die nu nog bezorgder klonk dan 'g morgens. „Hallo! Zoëven werd ons gesprek af gebrokenHij kwam binnenHij had me door de deur van de cel kun nen horenIk was bang „Waar bent u?" „In de „Tabac des Vosges" op de hoek van de Place des Vosges en de Rue des Francs-Bourgeoisik heb geprobeerd hem kwijt te raken. Ik weet niet of het me gelukt is. Maar ik zweer u, dat ik me niet vergis, dat hij een poging zal doen me te doden Ik heb nu geen tijd om het uit te leg gen. Ik weet, dat iedereen me zou uit lachen, maar u, u...." „Hallo!" „Hij is hierIkPardon De chef keek Maigret aan. die nu somber keek. „Moeilijkheden?" „Ik weet het nietHet is een rare geschiedenis. Mag ik even?" Hij nam de hoorn van het andere toe stel. „Verbind me zo snel mogelijk met de „Tabac des Vosges".... vraag naar de patron". En tegen zijn chef: „Als hij maar niet wéér vergeten heeft de hoorn neer te leggen." Bijna onmiddellijk ging de telefoon. „Hallo. Met de „Tabac des Vosges"? Spreek ik met de „patron"? Is de klant, die zoëven heeft opgebeld, nog bij u? Wat zegt u? Ja, gaat u maar even kij ken. Zo juist vertrokken. Heeft hij be taald? Vertelt u me eens is er ter wijl hij telefoneerde nog iemand bij u binnengekomen? Nee? Wel op het ter ras? Ga eens kijken of hij er nog zit! Ook vertrokken? Zonder te wachten op het apéritif dat hij besteld had? Dank u! Nee. Wie dat wil weten? De politie. Nee, u krijgt nergens last mee." Op dat moment besloot hij niet met zijn chef mee te gaan naar de „Brasserie Dauphine". Toen hij de deur van de inspecteurskamer opende, zag hij Jan vier, die terug was en op hem zat te wachten. „Ga mee. Vertel eens". „Het is een rare sinjeur, baas. Een klein ventje met een regenjas aan, een grijze hoed op en zwarte schoenen Hij kwam de „Caves du Beaujolais" binnenrennen, dook de telefooncel in en riep tegen de eigenaar: „Geef me maar het een of ander, het doet er niet toe wat." Door het raampje zag de kroegbaas hem in zijn eentje staan ges- ticulleren.Toen de andere klant binnenkwam schoot de eerste als een duveltje uit een doosje de telefooncel uit en vertrok zonder te drinken of een, woord te zeggen halsoverkop in de richting van de Place Saint Michel...." „En de ander?" „Ook een kleine man. In ieder geval niet lang van stuk, breed in de schou ders, donker haar...." „En de agent op de Place du Chalet?" „Het is inderdaad zo gegaan als ik zei. Die man met de regenjas aan heeft hem aangesproken, hij was buiten adem en erg opgewonden.... Met drukke ge baren vroeg hij de agent iemand te arresteren, die hem volgde, maar hij kon niemand in de menigte aanwij zen.... De agent had zich al voorge nomen de zaak voor alle zekerheid in zijn rapport te vermelden „Je gaat nu naar de Place des Vosges, naar de sigarenwinkel op de hoek van de Rue des Francs-Bourgeois „Die weet ik". Een klein, druk gesticuleerd man netje, met een beige regenjas en een grijze hoed. Dat was alles wat ze van hem wisten. Voorlopig kon Maigret niets anders doen dan zich voor het raam installeren en toekijken hoe de mensenmenigte kantoren en bureau's verliet om café's, terrassen en restau rants te bestormen. Parijs was zonnig en vrolijk. Zoals altijd omstreeks mid den Februari werden de eerste sympto men van de lente veel meer gewaar deerd dan de echte lente en de kranten zouden stellig weer schrijven over de beroemde kastanjeboom op de boule vard Saint Germain, die binnenkort zou gaan bloeien. Maigret belde de „Brasserie Dau phine" op. „Hallo.... Joseph?Maigret Wil je me twee flesjes bier en sand wiches brengen?.... Alleen voor mij, ja...." De sandwiches waren er nog niet, toen hij alweer aan de telefoon geroe pen werd en hij herkende de stem on middellijk, want hij had de telefonist opdracht gegeven de gesprekken, zon der een seconde te verliezen, door te geven. „Hallo. Ik geloof, dat ik hem ditmaal kwijtgeraakt ben." „Wie bent u?" (Wordt vervolgd) dood (Ind.), 68. groet, 71. vorm van eten, 73. dierengeluid, 75. eerwaarde heer (Lat.), 76. te zijner plaatse (Lat.). Horizontaal: 1. oven; 4. wankel; 8. pen; 9. hola; 10. p.r.; 11. port; 12. dal; 13. slop; 14. Dam; 15. rotan; 17. vos; 19. hout; 20. pat; 21. Ie; 22. erf; 23. tijk; 24. oei; 25. ed.; 26. mal; 27. arme; 28. mep; 29. odeon; 30. nor; 31. are; 32. boeksharing. Verticaal 1. opperheer; 2. ver; 3. en; 4. worp; 5. alt: 6. na: 7. Edam; 9 hoon; 11. plat; 12. das; 13. stuf; 14. dot; 16. oord; 17. vak; 18. heien; 20. pijï; 21. lemoen; 23. tap; 24. öre; 26. merk; 27. ader; 28. moe; 29. ora; 30. N.O 31. ah. Woensdagmiddag is van Schiphol de eerste groep van zieken in dit sei zoen onder leiding van majoor-aal moezenier Stieger naar Lourdes ver trokken. Deze luchtbedevaart staat onder auspiciën van de Nationale Ver eniging tot Samenstelling van Neder landse Bedevaarten, die eveneens van 26 tot en met 29 Mei en van 30 Juni tc en met 3 Juli soortgelijke pelgri mages per vliegtuig organiseert Met de vijftien zieken reizen mee dr. Peutz uit Den Haag als arts en het verple gend personeel onder leiding van mej. Tilman, secretaresse van de ziekenver pleging. Het vliegtuig, een Dakota van de K. L. \L. is in de namiddag op het vliegveld Ossun bij Lourdes geland, waarna de zieken per auto naar het genadeoord zijn gebracht Zaterdag avond worden zij wederom in Neder land terugverwacht. De Indonesische minister van Voor lichting, Tobing, heeft op een desbe treffende vraag van Aneta medege deeld, dat de Indonesische regering geen verscherpte maatstaf zal aanleg gen bij de beoordeling van verzoeken tot toelating van zendelingen en mis sionarissen, van welke godsdienst ook, die Indonesië wens binnen te ko men. Hij zei zulks in tegenspraak tot de lopende geruchten hieromtrent. Hij zei, dat de missionarissen en zendelin gen Indonesië kunnen binnenkomen overeenkomstig de vastgestelde proce dure, namelijk, indien de regering over voldoende gegevens beschikt om er van verzekerd te zijn, dat de activitei ten van ueze personen de binnenlandse rust en orde niet zullen verstoren. Met ingang van 1 Mei zullen de ta rieven voor luchtpostpakketten naar alle bestemmingen worden gewijzigd. Voor nagenoeg alle buiten-Europese bestemmingen betekent dit een verla ging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5