VIETMINH OMSINGELT FRANSE COMPAGNIE Moskou verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Australië BLOEMENCORSO IN LISSE AMERIKA protesteert tegen Russische moordplannen De zaak-Petrov zit de Russen blijkbaar bijzonder hoog TERUGSLAG OP CONFERENTIE VAN GENEVE? Uitlevering gevraagd van Khoklov s echtgenote Twee vee-auto 's in Televisie naar Hilversum? Gen.-majoor Bach ernstig gewond SNEEUW IN TURIJN Tulpenrallye Voor hef Deense koningspaar Parachutisten in Hanoi Tol hoofd en hart MORGEN is het steentjesdag De enige vrouw in Dien Bien Phoe Kurd. Wyssynski op Russisch eiland uee nuttKio beforeycu buy/ Het weer FELLE REACTIE VAN RUSSISCHE REGERING China's delegatie in Genève Eén dode en twee gewonden Ambtenaren Zaterdag 1 Mei vrij Extra bouwvolume voor personeel Autoootsing in Engeland Evenals luit.-kol. Pronk KONINKLIJKE FAMILIE VANDAAG THUIS De strijd om Dien Bien Phoe NIEUWE ITALIAANSE AMBASSADEUR Fins zeeman verklaart: Falcon Egypt, linn, jass.49.75 ZATERDAG 24 APRIL 1954 78ste JAARGANG No. 25972 De Chinese delegatie voor de conferentie in Geneve is gearriveerd. vergaderplaats De Amerikaanse waarnemend Hoge Commissaris in Duitsland, Dowling, heeft gisteren aan zijn Russische colle ga Semjonov een uiterst krachtig pro test overhandigd tegen het door de Rus sische MVD beraamde complot, waarbij de Russische emigrantenleider Okolo- vitch zou worden vermoord. Voorts wordt geprotesteerd tegen de recente ontvoe ring van een andere Russische emigran- tenleider, Troesjnovitch, en tenslotte W'Ordt geëist dat de Russische regering de echtgenote van de MVD-kapitein die asyl heeft gevraagd, Khoklov, de gele genheid zal geven naar het Westen te komen. De Amerikaanse Hoge Commissaris wijdt in zijn protestnota uit over de voorgenomen moord op Okolovitch en over de ontvoering van Troetsjnovitch. Hij noemt 't een „weloverwogen misdadig en onbeschaafd gedrag" van de Russi sche regering en eist, dat mevrouw Khoklov, de echtgenote van de overge lopen Russische spion, de gelegenheid krijgt om naar het Westen te komen. In de nota worden haar naam, adres en telefoonnummer opgegeven. Over het tweejarig zoontje.van kapitein Khoklov wordt in de nota niet gerept. Zy was het, die Khoklov er op wees, dat er ook zoiets als moraal en eerbied Voor de menselijke persoonlijkheid be staat. „Als je de opdracht om Okolo vitch te vermoorden uitvoert of zelfs inaar helpt uitvoeren, dan raak je je vrouw kwijt", zei ze, „ik ga van je weg en ik neem ons zoontje mee". Tijdens de persconferentie, waarop Khoklov zijn geschiedenis vertelde, drong hij er op aan alles in het werk te stellen zijn vrouw Janina en hun 2-jarig zoontje te redden. „Ik heb poli tiek asyl gevraagd bij de mogendheid, die ik het best in staat acht zodanige druk op Moskou uit te oefenen, dat ö>Ün gezin wordt gered", zei Khoklov. Janina redde mijn geweten". Een verslaggever van de Daily Ex press heeft gisteren het telefoonnummer van Khoklov's schoonmoeder in Moskou gevraagd. Meestal, zo schrijft hij, geven Russen dan als excuus, dat de lijn oezet is, of dat de opgeroepene niet ant woordt. Maar deze keer kreeg hij Mos kou B 3995 na vijftig minuten. Aan de andere kant van de lijn bevond zich de anoeder van mevrouw Khoklov, me vrouw Mikhailovskaya. De verslaggever vertelde haar dat haar schoonzoon poli tiek asyl nad gevraagd bij de Ameri kaanse Hoge Commissie in West-Duits- land. „Wilt u daarover soms iets in het midden brengen?" vroeg hij. Mevrouw Mikhailovskaya aarzelde: „Ik weet ner gens van. Waarom vraagt u mij dit allemaal? De verslaggever vroeg of zij wist, dat haar schoonzoon in West-Duits- land was. „Da da, yes, yes", zei ze. Verdere resultaten leverde dit ge sprek niet op. Mevrouw Mikhailovs kaya legde grote terughoudendheid aan de dag, zei niets over het lot van haar eigen dochter en was kennelijk opgelucht, toen het gesprek beëindigd was Kapitein Khoklov, de man die op 20 Februari asyl vroeg nadat hij de op dracht van zijn MVD-superieuren om samen met een tweetal Duitsers de Russische emigrantenleider Okolovitch van het leven te beroven, is naar een geheime schuilplaats overgebracht. De Amerikaanse geheime dienst vreest een aanslag op zijn leven. Men meent te weten, dat de Russen hun geheime dienst, zeker in Duitsland en Oostenrijk, zullen moeten reorganiseren nu er zo veel geheimen in handen van de Ameri kanen zijn gevallen. Intussen wordt ge meld dat er op grond van de door Khoklov vertelde gegevens, in tal van Europese steden reeds arrestaties zijn verricht. Op de Frieseweg, halfweg tussen Kampen en de N.O.P., zjjn Vrydagmor gen twee vee auto's met elkaar in bot sing gekomen, lilt ongeluk neett het ie ven gekost aan de 25-jarige chauffeur van de ene auto, D. B., uit Kuinre, ter wijl de inzittenden van de andere auto vader en zoon W. uit Emmeloord, wer den gewond. Uit de richting van de N.O.P. kwam de door de heer W. bestuurde veeauto. geladen met vee, op weg naar de markt te Zwolle. Door tot nu toe onbekend© oorzaak kwam deze auto, ter hoogte van het brugje ovei het iNoorderaum. plotseling in botsing met de leeg van de markt te Zwolle terugkerende vee auto, besturd door D. B., die in Emmei- oord een nieuwe lading wilde halen. De auto's werden geheel vernield. Het vee kreeg geen letsel. terugroeping van de diplomatieke ver tegenwoordiging werden gisteren door de onderminister van Buitenlandse Za ken, Andrei Gromyko, overhandigd aan dé Australische- Zaakgelastigde in Mos kou, Bryan C. Hill. De elf leden van het Australisch gezantschap krijgen drie dagen om het land te verlaten. Maan dagochtend zullen zij per trein naar het Westen reizen. Bij het vertrekken de gezelschap bevinden zich twee babies. In de nota wordt verklaard, dat het in bescherming houden van de „voor malige diplomaat" Petrov, die zich aan verduistering en misdaad heeft schuldig gemaakt, en het ontvoeren van diens vrouw, het lid van de am bassadestaf Petrova, de molestering van de Russische diplomaat Kilitsyn en het fouilleren van de twee Russi sche koeriers, indruist tegen alle in ternationaal aanvaarde en gerespec teerde normen van het internationaal recht. Onder deze omstandigheden moet Rusland zijn diplomaten terug roepen om hun persoonlijke veiligheid te garanderen. Onder deze omstandig heden is het ook voor het Australi sche ambassadepersoneel in Moskou niet langer, mogelijk om in Rusland te blijven. In Westelijke kringen was -men zeer verrast door de plotselinge en hevige reactie van de Russische regering. Van Amerikaanse zijde werd opgemerkt, dat de zaak-Petrov de Sovjets wel bijzonder hoog moet zitten. De laatste keer dat de Russen de diplomatieke betrekkingen vei braken was met Israël, kort na de ontdekking van het complot van de Joodse artsen. Na de dood van Stalin werden deze betrekkingen evenwel her steld. De ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie zullen vandaag in Parijs de Russisch-Australische kwestie met prioriteit behandelen. Ook de Franse ministerraad die vandaag bijeen komt om Bidault. volmachten te geven voor de Geneefse conferentie, zal het geschil behandelen. Men wijst er in diplomatie ke kringen op, dat Australië deelneemt aan de Geneefse conferentie. (Reuter- AFP- UP). De ministerraad heeft beslist, dat nu 30 April (Koninginnedag) dit jaar op een Vrijdag valt, de departementen en de rijksdiensten ook de daarop volgen de Zaterdag eveneens gesloten zullen zijn. De hierdoor verzuimde werktijd zal later moeten worden ingehaald. Zweden Waarschijnlijk onder commu nistische druk is gisteren in negen Zweed se havens een wilde staking uitgebroken. De havenarbeiders eisen betere lonen, maar hebben hun eigen niet geformuleerd. De gemeente Hilversum heeft van de provinciale instanties van Noord-Hol land een extra contingent van 300 wo ningen toegewezen gekregen, waarvan het merendeel bestemd is voor de huis vesting van medewerkers aan de tele visie en het overige gedeelte voor mede werkers van de radio. Deze toewijzing duidt wel op de definitieve vestiging van de televisie in Hilversum. Naar wij vernemen ligt het inderdaad in de bedoeling van de Nederlandse Televisie Stichting om de televisie niet in Bussum, maar in Hilversum onder te brengen en wel in het geprojecteerde radiocity-plan. Door het thans verkre gen ruimere bouwvolume van de ge meente Hilversum is de woonruimte voor medewerkers aan de televisie, zo wel de huidige als die nog aangetrokken zullen worden, verzekerd. Dit geldt nu tevens voor personeel van de radio-om- roepen. De toewijzing van het bouw- contingent betekent een belangrijke stap in de strijd van Hilversum en Bussum, die beide de televisie graag binnen hun grenzen zouden zien. Generaal-majoor I. A. Bach, hoofd van de Dienst materieel voor de Neder landse Luchtmacht, en luitenant-kolonel ir. D. I. Pronk van dezelfde dienst, zijn gisteravond ernstig gewond by een auto-ongeluk bij Wesdon (Northamp tonshire). Hun Engelse chauffeur werd bij dit ongeluk gedood en de vierde in zittende, de heer H. Millward, vertegen woordiger van de Rolls Royce in Neder land, werd gewond. Generaal-majoor Bach en de heer Millward warén op weg naar het vlieg veld om naar Nederland terug te keren, na een tweedaags bezoek aan Engeland. Zij hadden samen met luitenant-kolonel ir. Pronk, die in Engeland is geplaatst in verband met het Hunter-project, een bezoek gebracht aan de Rolls-Royce motorenfabriek in Derby, waar de mo toren voor de Hawker-Hunter-straal- jagers worden vervaardigd. Op de terugweg botste hun auto op een vrachtwagen. Zon en bloemen in Nederland, sneeuw in Italië. Terwijl in Lièse en omgeving hard is gewerkt aan de praalwagens voor het bloemencorso, viel er sneeuw l'n™™""nl1*" in Turijn. Sinds Dinsdag is onze redactie er zich van bewust, dat het automobu lisme zich bij onze lezers in een ongekende populariteit mag ver heugen. De oplossingen van onze Paasrallye stromen tenminste binnen. Het zijn er meer dan ooit tevoren en de prijsvraagredactie anders beslist niet voor een klein gerucht ver vaard zit met de handen in het haar. Dit alles zij u meegedeeld om de lezers, die nog niet hun oplos singen instuurden, er aan te her inneren, dat zij willen zij nog een kans op de prijzen maken zich enigermate zullen moeten haasten. Maandag 3 Mei sluit de inzen ding definitief en voor wie al een week verzuimde, is een week respijt maar kort. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de oudste twee Prinsessen zijn Vrijdag uit Obergurgl vertrokken naar Inns bruck. Vandaag zijn zij per vlegtuig naar ons land teruggekeerd. De Vietminh-opstandelingen zyn er in geslaagd een ernstige slag toe te bren gen aan de vesting Dien Bien Phoe. Zij hebben een Franse compagnie die lag ingegraven op het vliegveld, omsin geld en afgesneden van de rest van de bezetting. De opstandelingen staan nu op iets meer dan een halve kilometer van het ondergrondse hoofdkwartier van generaal de Castries. Intussen zyn de eerste Amerikaanse „Globemasters" met Franse parachutisten aan boord, in Hanoi geland. De parachutisten zullen met Franse vliegtuigen tot boven Dien Bien Phoe worden gebracht. Donderdagnacht heeft een regiment De Italiaanse ambassadeur bij ons hof, de heer Casiro Caruso, is benoemd tot ambassadeur te Athene. Hij zal worden opgevolgd door de heer Giorgio Ben- zoni, thans aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Rome verbonden. De manschappen van de Rijkspo litie, die Maandagmorgen aanwe zig zullen zijn bij de aankomst van het Deens Koninklijk Paar in Amsterdam, zullen voor deze bij zondere gelegenheid in nieuwe gala-uniform,en aantreden. De in specteur-generaal A. F. J. Pen- ders heeft de peletons, die in de Koninklijke stoet zullen meerij den, aan een laatste inspectie on derworpen Luisteren ivil zeggen ons eigen ik eens even aan de kant zetten en ons indenken in het leven van een ander. van de Vietminh, ter sterkte van 800 man met messen, handgranaten en ma chinepistolen een aanval gedaan op de Franse compagnie die halverwege de grote startbaan op het vliegveld lag in gegraven. De compagnie werd afgesne den. Aan beide zijden werden blijkens het Franse communiqué zware verlie zen geleden. Later wisten Franse be voorradingstroepen de compagnie nog te bereiken, maar ook deze verbinding werd verbroken. Ook elders rond de vesting hebben de Fransen een steunpunt prijs moe ten geven. Hierdoor staan de opstan delingen op ongeveer 600 meter van het hoofdkwartier van generaal de Castries. Zeven Amerikaanse Globemasters zyn Intussen in Hanoi geland met Franse parachutisten aan boord. Mogelijk ko men er nog meer. India heeft Frankrijk verboden over zijn gebied te vliegen met troepen of materiaal voor de strijd in Indo-China. De vliegtuigen zijn nu op Ceylon geland. De regering van Ceylon heeft verklaard niet voor het voeren van een koloniale oorlog te zijn, maar wel tegen communistische agres sie. Morgen zullen aan alle kerken door leidsters en leiders van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., evenals in de dagen van de „Kromstaf", steentjes te koop worden aangeboden. En precies als de vorige maal hebben sommige van die steentjes een bijzondere waar de. Want het gaat, zoals de lezer wel weet, om een loterij, waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan een fonds, waarmee de bouw van een Na tionale Gedachteniskerk op de Grebbe nabij Rhenen zal worden bekostigd. En het wordt wéér een steentjes actie, waaraan „een geheim" is ver bonden; zij het een essentieel ander „geheim" dan dat de steentjesactie ter gelegenheid van de Kromstafviering zo attractief maakte. Ditmaal hoeven de steentjes niét te worden gebroken. Maar dat is dan ook het enige wat wij er van af weten. Wat er precies achter zit kunt u morgenavond te weten ko men. Want het gaat ook ditmaal om een bliksemloterij. 's Morgens koopt u de steentjes, 's avonds wordt de uit slag tijdens een speciale uitzending van de K.R.O. bekend gemaakt ten overstaan van een notaris. De hoofd prijs (een woonhuis) van de loterij heeft een waarde van niet minder dan f 20.000. De 1000 andere prijzen radiotoestellen, televisietoestellen, koel kasten enz. vertegenwoordigen een waarde van f 30.000. Het gaat er dus weer om spannen. De enige vrouw in Dien Bien Phoe een jonge Franse verpleegster, die een tweede Florence Nightingale voor de bijna duizend gewonden is geworden, aldus is in Hanoi bekendgemaakt. De naam van de verpleegster, die een maand geleden, toen Franse Rode-Kruis vliegtuigen niet meer bij Dien Bien Phoe konden landen, moest achterblijven, is door censuur uit het be richt geschrapt. Zij helpt de drie operatiegroepen, elk bestaande uit een dokter en 15 Rode- Kruissoldaten, die dagelijks 25 operaties verrichten in de ondergrondse verblijven. Slechts de ernstigste gevallen kunnen wor den geholpen. De meeste tijd liggen öe gewonden in het donker, omdat men zui nig moet zijn met de beschikbare elec- triciteit. Het sterftecijfer onder de gewon den bedraagt zes procent, tweemaal zo hoog als in het militaire hospitaal in Ha noi. In totaal staan 19 dokters ter beschik king van de bezetting van het Franse fort. (Reuter). Een Finse zeeman, Karl Bruhn. heeii tegenover United Press verklaard, dat kar dinaal Wvszvnski, de Primaat van Polen, en tal van andere katholieke geestelijken gevangen zitten in een Russisch kamp op het Noord-Russische eiland Solovez in de Witte Zee, nabij Archangel. In dit kamp zou verleden jaar ook Mgr. Antonius Springowics, aartsbisschop van Estland, zijn omgekomen. De Fin was tweede stuurman op de Pa namese boot Heros" die onlangs op het eiland hout moest gaan laden. Hij had daar een Finse krijgsgevangene, Ulf Se- gerstraale ontmoet, de zoon van een kunst schilder. Segerstraale. die in 1940 krijgs gevangen was gemaakt, had hem een en ander verteld en andere krijgsgevangenen hadden dit bevestigd. De ca. 500 katholieke geestelijken worién in een oud klooster en zijn volledig van de buitenwereld afgesne den. In het kamp zouden zich ook onge veer honderd Duitse gevangenen bevinden. Aavertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zondagavond) Droog weer met aanvankelijk over- drövende wolkenvelden. Hier en daar ochtendmist. Morgen overdag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon: 5.24-19.53. Maan: 2.01-10.20. Maandag: Zon: 5.22-19.55. Maan: 2.28-11.38 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERlbNilfciARIEF 28 cents per miinmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 ,SI11 ui 111111111 ui i ii 1111 n 111111 n 11 ij n 111 ii 1111111111111111 tl 11111 ii 111111111111 n 11111111 n 11111 li 11 n 11111 li 1111 n i ii i in n i inni i in in itin i in li De Russische regering heeft het personeel van haar ambassade in Can berra teruggeroepen en het Australische personeel van de Australische ambassade in Moskou opdracht gegeven „binnen twee of drie dagen" de Sovjet-Unie te verlaten. Deze eisen zijn vervat in een protestnota tegen het Australische optreden inzake „het verlenen van bescherming" aan de tweede Russische ambassade-secretaris Petrov, die de Australische regering om asyl heeft gevraagd en „de ontvoering" van zijn vrouw. De ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Drie, die momenteel in Parijs de Geneefse Con ferentie voorbereiden, zullen vandaag deze „verrassende stap" van de Rus sische regering met prioriteit behandelen. Het Russische protest en de eis tot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1