Australische diplomaten in Moskou vastgehouden AMSTERDAM bereidt koninklijke Deense bezoekers juichende ontvangst Kleurrijke intocht over versierd Damrak Zeer fraai bloemencorso op muziek geïnspireerd MC )RR Amerika helpt het leger van Irak Belgische soldaten pleegden sabotage Het weer Vliegtuigen met atoom-energie? Vrees voor vlucht van nog meer Sovjet-functionarissen BI] STRALEND LENTEWEER Veroordelingen in T sjechoslowakije F rans-Y ietnamees gesprek mislukt? Amnestie in Italië ongedaan gemaakt Tot hoofd en hart MAANDAG 26 APRIL 1954 o 78ste JAARGANG No. 25973 Zes straaljagers door hun toedoen vernield Inbraak bij juwelier Voor f3500 aan ringen en horloges gestolen uee Bartei Falcon Gabard. Jassen 89.50 Passagiers kunnen beschermd worden tegen straling Slachtoffers van sneeuwstorm gevonden Medeplichtigen van Clementis gestraft Verklaring van Bao Dai Honderden politieke ge vangenen terug naar gevangenis Lagere spaarsaldi Dertigduizend op nummer 8164 Amerika heeft het verzoek van de I- raakse regering ingewilligd om militai re hulp aan het Iraakse leger te verle nen. Aldus is gisteren officieel te Bag dad bekendgemaakt. Aan de hulp zijn voor Irak geen voor waarden of verplichtingen van enige aard verbonden. De Iraakse regering had het verzoek in Maart 1953 tot de regering van de Verenigde Staten ge richt. (Reuter-AFP) De Belgische recherche heeft een tweetal soldaten gearresteerd van de basis voor straaljagers te Florennes, die zich schuldig hebben gemaakt aan sabo tage. Beiden hebben bekend. Zoals men zich herinnert deden zich verleden jaar te Florennes verscheidene gevallen van sabotage voor, waardoor een zestal straaljagers op de grond wer den vernield. Bij onderzoek bleek, dat een metalen voorwerp in de luchtaan- voer was geplaatst, waardoor de motor na het aanzetten ontplofte. Sommige kranten vragen zich naar aanleiding van de arrestaties af of ook de talrijke dodelijke ongevallen in de lucht met straaljagers niet aan sabotage te wijten zijn. (ANP) In de nacht van Zaterdag op Zondag is uit het filiaal van de juwelier S. in het West-Brabantse dorpje Nieuw-Vos- semeer voor f 3500 aan gouden ringen en horloges gestolen. De filiaalhouder P. ontdekte Zondagmorgen, dat een in breker via de achterzijde van het woon huis was binnengedrongen. In de win kel bleek een grote wanorde te" zijn aangericht onder de klokken en grotere stukken. Maar de dief heeft zich be paald tot horloges en gouden ringen. De Rijkspolitie stelde meteen een on derzoek in, waarbij san speurhonden werd gebruik gemaakt. Daarbij kon worden vastgesteld, dat de inbraak slechts door één persoon moet zijn ge pleegd. De firma S. was niet verzekerd. Advertentie V JOR ISSTK (tot Dinsdagavond) Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Overwe gend matige wind tussen Noord en Noordoost. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Zon: 5.20-19.56. Maan: 2.49-12.59. Qver tien jaar zullen de Verenigde Staten over bommenwerpers beschik ken, die door atoomenergie worden voortgestuwd, aldus verklaarde de vice- president van de Lockheedfabrieken, Hibbard, op een bijeenkomst van vlie gers te Santa Monica in Californië. Betrekkelijk korte tjjd daarna zouden er transportvliegtuigen zijn, die de vijf duizend kilometer tussen de kust van de Atlantische en die van de Stille Oce aan in minder dan 2 uur kunnen afleg gen. Deze vooruitgang wordt mogelijk, aldus Hibbard, door een nieuwe methode van bescherming van de inzittenden van het vliegtuig tegen straling van splijt baar materiaal. (AFP) Na negen dagen zoeken hebben red dingsploegen in het Dachsteingebergte in Oostenrijk de lijken van de tien Duitse schooljongens tussen vijftien en zeven tien jaar gevonden, die op 15 April op een tocht in de bergen in een zware sneeuwstorm verdwenen. De lijken der drie leraren, onder wie een vrouw, werden eerder op de dag ge vonden. Uit Milaan wordt gemeld, dat Zater dag de lijken van drie bergbeklimmers zijn gevonden, die verscheidene dagen geleden in het Grignolamassief ten Noorden van Lecco verdwaalden. (Reuter-AFP-UP) De Australische zaakgelastigde te Moskou, Brian Hill, is Zaterdagavond op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden. Hill en de andere negen leden van de Australische ambassade waren druk bezig met de voorbereiding van hun vertrek naar Helsinki. Naar verluidt zou men van Russische zijde aan Hill hebben meegedeeld, dat hem en de andere Austra liërs geen uitreispapieren verstrekt zullen worden, zo lang zich in Canberra nog de mogelijkheid van „ongewenste gebeurtenissen" voordoet. Dat zou dus betekenen, dat de Sovjet-regering van plan is de Australische diploma ten zo lang vast te houden tot zij er zeker van is, dat haar eigen vertegen woordigers in Canberra definitief op weg zijn naar de Sovjet-Unie. Uit Can berra wordt gemeld, dat de Russische ambassadeur, Generalov, alles in het werk stelt om te voorkomen, dat nog meer leden van het ambassade-per soneel politiek asyl vragen. De Australische regering heeft de Russische be schuldiging, dat zij de diplomaat Petrov en zijn echtgenote zou hebben ont voerd, van de hand gewezen. De leden van de Russische ambas sade waren Zaterdagmiddag druk bezig met het verbranden van geheime docu menten. Talrijke nieuwsgierige Austra liërs kwamen dichterbij, maar ze wer den met 'n tuinslang op 'n afstand ge houden. De Russische dames zijn op het laatste ogenblik nog in een soort koop woede geraakt. Zij stelden kennelijk po gingen in het werk om hun Australische ponden zo snel mogelijk uit te geven. Ofschoon de Sovjet-Unie de Australi sche regering heeft verzocht haar diplo matieke vertegenwoordigers in Moskou binnen drie dagen te doen vertrekken, heeft zij niet duidelijk gemaakt, of zij bedoelt, dat nu ook de Russisch-Austra- lische betrekkingen zijn verbroken. In ieder geval neemt Zweden nu de behar tiging van de Russische belangen in Canberra en Groot-Brittannië die van Australië in Moskou waar. De Britse ambassadeur in de Russi sche hoofdstad. Sir William Hayter, staat de Australische zaakgelastigde bij in de voorbereiding van zijn vertrek. Gisteravond waren de Australiërs nog steeds niet in het bezit van de vereiste papieren. De handelsattaché van de Sovjet-am bassade in Canberra heeft meege deeld, dat met ingang van vandaag de Sovjet-Unie geen Australische wol zal kopen. Sinds Januari heeft Rusland 60.000 balen Australische wol gekocht. Hoe lang de boycott zal duren, kon de attaché niet zeggen. Volgens de,.Sunday Graphic" zijn de leiders van de Russische geheime dienst uit 7 communistische satelliet- landen naar Moskou vertrokken om aldaar een spoedbijeenkomst te hou den. Vrijdag heeft in Frankfurt een bijeenkomst plaats gehad van NTS-lei- ders uit vijf Europese landen. De NTS is de anti-communistische emigranten organisatie, waartoe ook Georgi Oko- levitsj behoort, de man, die Nikolai Khoklov was aangewezen als toekom stig slachtoffer. (Reuter-UP) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNMEIARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechl voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze verslaggevers) Onder een stralend blauwe hemel met een frisse lentewind, die de vlaggen én versieringen vrolijk deden wapperen, zijn vanmorgen Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken voor een driedaags bezoek aan ons land, in de hoofdstad gearriveerd. Om vier minuten over tien gleed de Koninklijke trein, getrokken door twee locomotieven, het Centraal Station binnen. Felle schijnwerpers ston den gericht op de Koninklijke ingang van het eerste perron, waar Koningin Juliana, gekleed in een bruin-beige toilet met toque en aigrettes in gelijke kleur, en Prins Bernhard in het uniform van generaal der Grenadiers, ter begroeting gereed stonden. Commando's weerklonken, de erewacht, gevormd uit het Korps Mariniers, presenteerde het geweer en de Marinekapel zette het Deense volkslied in. De reizigers, die samengedrongen stonden op de andere perrons, hieven een gejuich aan, toen de beide koninklijke families elkaar begroetten. Koning Frederik, een forse sportieve verschijning met scherpe, gebruinde gelaats trekken en een innemende glimlach, inspecteerde de erewacht, daarbij saluerend voor het roemrijke vaandel van het Korps Mariniers. Koningin Ingrid, die gekleed was in een rood-zijden toilet met drie-kwart lichtbruin bontmanteltje en een rood veren kapje, had een prachtige bouquet witte orchideeën aangeboden gekregen. minister-president dr. W. Drees, de Deense gezant Fun Lund, de commissaris der Koningin in Noord-Holland baron de Vos van Steènwijk, burgemeester d'Ailly, schout-bij-nacht Burghard en de gouverneur van Amsterdam generaal Dijkstra. Dr. Drees begroette de vorsten. Dezen legden vervolgens hun bloemen hulde aan de voet van het monument, waarna een minuut stilte werd be trachtHet Koninklijk paar keerde eerst naar het Paleis terust na een uitvoering van J. S. Bach's „Quatre chants réli- gieux", door de Amsterdamse Politie- kapel te hebben aangehoord en van de minister-president te hebben afscheid genomen. In het paleis op de Dam te Amsterdam zijn vanmorgen aan het Deense Konings paar namens de gemeente Hilversum enkele geschenken aangeboden. De vor stelijke bezoekers kregen een gramo- foonplaat met een werk van de Deense componist Nielsen, uitgevoerd door het Radio Philharmonisch Orkest, een di rigeerstokje, terwijl er voor H. M. de Koningin bloemen waren en als verras sing voor de drie Prinsesjes een werk stuk van het Goois Scheppend Am bacht. Het Deense conservatieve dagblad „Nationaltidende" schrijft in een hoofd artikel van vandaag, gewijd aan het Deense Koninklijke bezoek aan Neder land: „Wanneer wij vandaag de blik wenden naar het nijver werkende Ne derland met zijn rijke en steeds jonge cultuur, in zijn dappere strijd tegen de steeds dreigende zee, dan zien wij. hoe Nederland zijn beste tradities nog steeds nakomt en in ziin dagelijks werk het ideaal uit het verleden koestert om tot elke prijs als een vrij en onafhankelijk volk te leven. Denemarken houdt van het Nederland van heden en verleden en de Koning spreekt uit naam van het gehele Deense volk, wanneer hij tij dens zijn verblijf de Nederlandse Ko ningin en haar volk begroet." aldus het Deense blad. Nadat de burgemeester en de gou verneur van Amsterdam, alsmede de commandant der Zeemacht Nederland, Schout-bij-Nacht F. T. Burghard, aan de Koninklijke bezoekers waren voorge steld, schreed' bet gezelschap, onder de felle blitsen van tientallen persfotogra fen, naar de Koninklijke Wachtkamer, waar de leden van de regermg, de voor zitters van Eerste en Tweede Kamer, alsmede de wethouders van Amsterdam en enige andere hoogwaardigheidsbe kleders. werden voorgesteld. De duizendkoppige menigte, die reeds lan.o tijd op het Stationsplein de fees- te],».,e voorbereiding van de intocht hau gadegeslagen, zag toen het eerste beweeg aan de zo zelden gebruikte Koninklijke Ingang Een koninklijk rij tuig, bespannen met zes van de zadel bereden paarden, reed voor. In het rij tuig namen plaats Koning Frederik en Koningin Juliana. In het volgende rij to eveneens bespannen met zes paar de.?' namen plaats Koningin Ingrid en Prins Bernhard. Een rijtuig, waarin ge- zeten waren de Koninklijke kamerheer en de Koninklijke ceremoniemeester, opende de sjoet. Op dat moment lieten de duizenden zien. dat de Deense Komiklijke. gasten welkom waren in Nederland, dat steeds Ruwere banden van vriendschap met het Deense volk gaat onderhouden. Hoog klonk het gejuich, versterkt door de saluutschoten, die van het Morine emplacement werden afgevuurd. De in tocht werd toen een heerlijk schouw spel, waarvan Amsterdam en de lente het geheim hebben. Tussen de haag van soldaten der in fanterie bewoog zich de bonte stoet, waarin de kleurige rode uniformen van de stalmeesters sterk opvielen. Het ge trappel van de paarden van het Com mando Rijkspolitie in ceremonieel uni form kondigde de komst aan van de ko ninklijke rijtuigen, die een daverende Vijf Tsjechoslowaken, die belangrijke posten hebben vervuld in het provinciale bestuur van Solwakije en lid zijn ge weest van de com.-partij, zijn afti medeplichtigen van de terechtgestelde oud-minister Clementis tot gevangenis straffen veroordeeld. Een van hen, Gus- tav Husak, kreeg levenslang, de vier anderen respectievelijk 22, 18, 13 en 10 jaar gevangenisstraf. Zij werden beschuldigd van het in ge- Vaar brengen van de veiligheid van Slo wakije door hun activiteit als verraders en spionnen. Husak is hootd van de Slowaakse re gering geweest en de hoogst geplaatste persoonlijkheid in de communistische Partij van Slowakije. Twee andere ver oordeelden. Daniel Okaly (achttien jaar) en Lako Novomesky (tien jaar), zijn respectievelijk minister van justitie en van onderwijs van Slowakije geweest. Husak en Novomesky werden gelijk tijdig met de Tsjechoslowaakse oud-mi- hister van buitenlandse zaken Clementis gearresteerd, namelijk op 21 Februari 1951. (AFP). Keizer Bao Dai van Vietnam heeft gisteren bekend gemaakt, dat de onder handelingen tussen Frankrjjk en Viet nam, bedoeld om volledige onafhanke lijkheid voor Vietnam te bereiken, niet tot een overeenstemming hebben geleid. Men had verwacht, dat een verge lijk bereikt zou zijn nog voordat op de conferentie van Genève een begin zou *iin gemaakt met de onderhandelingen °ver Indo-China. In een communiqué deelt Bao Dai me- ~e. dat Vietnam niet kan overgaan tot ondertekening van voorgenomen ver- _Lagen met Frankrijk, omdat dit land Zjh Vietnam „niet de concrete toezeg- 0 n|en heeft gedaan dat zijn eenheid en g^thankelijkheid als in vrijheid geas- cieerd bondgenoot volledig zou wor- gewaarborgd". him80 tevens weten dat Vietnam liet I?6r eni?e compromisoplossing van vaT^ Indo-Chinese conflict door middel *atJTr?eling zou erkennen Hij heeft AtnAdngmorgen John Foster Dulles, de *91,. likaanse minister van buitenlandse ^tha„ ontwingen in het hotel Plaza «iene te Parijs. (UP) Koningin Juliana en Prins Bernhard begroeten het Deense Koninklijk Paar bij aankomst in Amsterdam. Op de voor grond nog even zichtbaar burgemeester d'Ailly. Voor het paleis waren opgesteld 'n ere wacht van garde-grenadiers met vaan del en de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue, het geheel onder leiding van de kapitein der grenadiers B. C. I. de Vries. De commandant van de erewacht meldde zich terstond nadat de stoet tot stilstand was gekomen en de Koning van Denemarken, begeleid door Konin gin Juliana en gevolgd door kolonel Von Freiesleben en vice-aümiraal Rost. van Tonningen volgden hem ter inspec tie van de door de prachtige uniformen zo indrukwekkende erewacht. Onwille keurig drongen zich herinneringen op aan de plechtige ogenblikken op deze zelfde plaats tijdens de troonswisseling in September 1948 Na de inspectie begaven de vorstelij ke personen zich met hun gevolg in het paleis. Uit de paleiskoepel werden de koninklijke standaarden gehesen. Slechts enkele minuten daarop ver schenen de beide vorstenparen op het paleisbalcon. Als uit een zee van en thousiasme golfden de toejuichingen hun tegemoet. Lachend en beminnelijk wuivend beantwoordden en dankten zij voor de onafgebroken toejuichingen. Het weer werkte buitengewoon mee. Het was heel zonnig en niet te warm. zodat de weersomstandigheden ideaal waren. In de anders zo gewoon-burger- lijke dorpscentra was het zeer, zeer druk en uiterst gezellig, de buitenlan ders bijna allen met de camera gewa pend, de diverse kooplieden hun waren snel slijtend en de straatorkestjes om er de moed in te houden. Honderden bus sen en duizenden auto's hadden de on- telbaren aangevoerd, uit allerlei landen. Zij hebben ten zeerste genoten van dit bloemenfestijn. De ontwerpers had den op het stramien van een melodie, hetzij uit een opera, Nederlandse genre liedjes of een straatdeun, van elke wa gen. een kostbaar werkstuk gemaakt van duizenden hyacinten, vaak met groot inventief vermogen uitgevoerd. Zacht rose en paars overheersten, maar verder waren er verscheidene kleuren gamma's, steeds smaakvol, steeds origi neel en verrassend. Het was geen won der dat men veel applaus hoorde. werd uitgebeeld door goed in het cos- tuum gestoken „Egyptenaren" op een wagen die zeer stijlvol was. Men moet zich bij de beschrijving van deze overdaad beperken, maar ver meld moeten nog wel worden de wa gens geïnspireerd op Hollandse liedjes, het aardige Spinneliedje, de KLM-mars, waarmee onze nationale luchtvaart maatschappij goed voor de dag kwam, twee emmertjes water halen en tenslot te de orgelman. Een zeer geslaagde wagen, geïnspireerd op het aardige Spinneliedje. Als gij alles met een donkere bril beziet, kunt ge de dingen nooit in het juiste licht en de ware verhoudingen zien. De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, hebben in Maart een overschot behaald van f 19.778.S56 tegen f 25.167.631 in Februari. Bij de niet aange sloten algemene spaarbanken werd f 85.276 gespaard en bij de bankspaarbanken f 184.778. Het totaal der besparingen heeft derhalve bedragen 1 20.048.910 (vorige maand f 26.397.789). De erepalm gaat naar onze smaak nil naar de misschien wel twintig meter laDge wagen, geïnspireerd op het liedje „La Ronde", een reusachtige bewegende draaimolen, die de evolutie van het ver keer uitbeeldde. Maar direct daarna moet genoemd worden de „Barcarolle" uit „Hoffmanns Vertellingen" een grote Venetiaanse gondel, met het liefdespaar op de voorplecht en op de achtersteven een heuse gondelier. Boven de gondel een hoge brug, een tweede Ponte Rialto, een viertal meters hoog. Zeer groot van omvang was ook „Columbus" naar de opera van Werner Egk. De ontdekker van Amerika zat hier met zijn kijker aan boord van de „Santa Maria" en ach ter hem zwoegden de galeislaven, en boven hen, een reusachtig zeil met een prachtig bloemenwapen, zwellend op de wind. Voor wie meer van de Oosterse sfeer houdt was er de voorstelling uit „Dui zend en één nacht" van Strauss, een fantasie, geïnspireerd op een Oosterse harem, met een vervaarlijke kalief. Grote kaarsenluchters, alle uit paarse hyacinten, waren van verrassende oor spronkelijkheid. Het „Aïda"-motief Het Hof van Cassatie, het Opperste Gerechtshof van Italië, heeft beslist, dat honderden politieke gevangenen, die verleden jaar ingevolge een amnestie wet werden vrijgelaten, weer naar de gevangenis zullen moeten terugkeren. Ongeveer 500 personen, die wegens politieke misdaden tot levenslange ge vangenisstraf waren veroordeeld, zagen toendertijd hun straf door lagere ge rechtshoven gewijzigd in vijf jaar en acht maanden. De meesten van hen werden onmiddellijk op vrije voeten ge steld, daar zij reeds een langere straf tijd achter de rug hadden. Het hof van cassatie heeft thans ech ter beslist, dat amnestie alleen van toe passing is op diegenen, aan wie de ver wanten der slachtoffers formeel vergif fenis hebben geschonken of diegenen, die schadeloosstelling hebben betaald. Alle anderen zullen naar de gevange nis moeten terugkeren. In de 523ste Staatsloterij is een prijs van f 30.000 gevallen op lot no. 8164. begroeting kregen. Koningin Juliana hield de hand aan haar hoofdbedekking, want de frisse wind liet zich de kans niet ontnemen om alle feestversiering op haar voordeligst te laten wapperen. Bijzondere indruk maakten de unifor men van de Rijkspolitie met hun hoge kolbakken en witte pluimen. Amsterdam beleefde na jaren weer eens het' sprookje van een Koninklijk gala, en het toonde dat het voor dit be- zopk niet ongevoelig was. Over het brede Damrak, een boule vard die nog steeds de beste entrée van Amsterdam vormt hoe lang Is het alweer geleden dat een koninklijke be zoeker via het station zijn intrede in de hoofdstad maakte reed de stoet door een haag van soldaten, juichende Am sterdammers en vlaggen, naar de Dam, het oude centrum van de Hoofdstad. Toen te half twaalf de Deense Ko ning en Koningin het paleis verlieten, om aan de voet van het Nationale Mo nument een krans te leggen, schreden zit met hun gevolg door een erehaag van de studenten-weerbaarheidsvereni Hingen uit Amsterdam, Leiden en Utrecht, die reikte van de ingang van het Paleis tot vóór het monument. BH het monument waren aanwezig Een bijzonder fraaie wagen in het bloe- (Van onze speciale verslaggever) mencorso, voorstellende „March of Het is met geen mogelijkheid te zeggen hoeveel mensen het hartver- Spring". overende bloemencorso in de Bollenstreek Zaterdag hebben gezien. Overal in de drie Boliendorpen bij uitstek, Sassenheim, Lisse en Hillegom, stonden zij, vele kilometers lang, vele rijen dik langs de weg. Zij stonden op auto's, op schuren, op tuinhekken, zij hingen uit de vensters en verdrongen elkaar op de balcons. Zeer vele talen hoorde men. Er waren vele duizenden buiten landers. En met hen waren er zeker verscheidene honderdduizenden land genoten, allen één in hun bewondering voor de zeer' fraaie onderdelen van dit corso, waarvan het langstrekken ongeveer een half uur in beslag nam. Een half uur, waarvoor men zeer lang had moeten wachten, maar dan toch een half uur, waarin men in prachtige kleurencombinaties en vaak met ge durfde constructies een dertigtal praalwagens en een tiental personenauto's voor zich zag paraderen, met veel smaak getransformeerd tot een der vele melodieën in bloemen, het Leitmotiv van dit corso.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1