J y Luisterrijk muziekfestijn voor Deense koningspaar in het Concertgebouw Prachtige kleuren en geflonker in een donkere see HARTELIJKE BEGROETING IN ROTTERDAM Tot hoofd en hart Twee Belgische korporaals vernielden 8 Thunderjets Vier-en-halfjarig jongetje uit Haarlem ontvoerd? i Koninklijke dis wordt gereed gemaakt Gramofoonplaat met werken van Pijper en Diepenbrock voor de koning Deens Koninklijk Paar bezoekt de Karei Doorman Kon. bezoek Milder regime voor de 7 van Spandau Brief van moeder bracht de recherche op het spoor Weer een emigrant uitgeweken Politie doet dringend verzoek om inlichtingen Couden rozenkrans van de H. Vader Het weer Schrale wind en geen regen DINSDAG 27 APRIL 1954 o 78ste JAARGANG No. 25974 Programma voor Woensdag a.s. Internationale trein bij Hanau geramd Reeds twee doden en twintig gewonden WRAAK VAN 144 MILLIOEN Na Troetsjnovitsj Thans een Oekraïnse anti-communist Meisje verdronken Paard op hol Voerman en paard gedood Libanees geschil Lid Ned. Hoge Raad doet uitspraak Beledigend affiche aangeplakt Grebbekerk-actie Prachtig geschenk voor laagste prijs-winnaar dee. MORRIS lefeteifcu fiujj! ROSLEDEREN JASSEN f125.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk. Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, f 2.13 pet maand f 640 pet kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Koning Frederik van Denemarken is Maandagavond in het Concertgebouw Verschenen, evenals Prins Bernhard gekleed in donkerblauw admiraals- Uniform met de zware, dofgouden, van de schouders afhangende epauletten. Zijn rijzige, martiale gestalte in dit, men zou haast mogen zeggen: klassieke uniform, negentiende eeuws en nauwelijks nog van deze tijd, accentueerde als het ware heel dit avondlijk festijn, dat herinneringen opriep aan terug geweken dagen, toen zoveel luister en zoveel schittering tot de sfeer van het leven behoorden. Hier was dan nog een keer tout Amsterdam vertegen woordigd, tezamen met de Haagse diplomatie en zoveel hoogwaardigheids bekleders, en zag men uniformen en ambtskledij, die maar zelden nog uit verslaggever) de kamfer komen. Al die kleuren en dat geflonker bewogen zich in een donkere zee: het overwegend zwart van de plechtige rokcostuums, op haar beurt weer doorspoeld van de kleur en de glans van zoveel avondrobes Over dit beeld, deze wemeling van feestelijke mensen en feestelijk gerucht, omlijst van een voorname versiering van louter oranjekleurige azalea mollis en dieprode bougainvilles, wierpen de electrische kronen, hoog van het plafond hun weelderig licht. Het gaf de ordetekenen op de borst der heren, de sieraden der dames een eigen geheimzinnig leven, alles tezamen een bijkans vergeten luister en zwier, die nog eenmaal binnen deze muren ge stalte hadden gekregen. Zeker niet minder hartelijk dan de hoofdstad heeft Rotterdam vandaag de Koninklijke Deense gasten begroet, ledereen, die over de nationale drie kleur beschikte, liet zijn vlag wappe ren in de wind en velen die zich vrij hadden kunnen maken trokken, getooid met oranje of de rood-wit-blauwe kleu ren, reeds vroeg naar de plaatsen waar de Koninklijke stoet zou passeren. Omstreeks half elf kwam de Konink lijke stoet op Rijksweg no 13 in zicht. Bij aankomst aan de grens der gemeen te stelde de auto, waarin de burgemees ter mr. G. E. van Walsum was gezeten, alsmede de kamerheer van H. M. Ko ningin Juliana, mr. K. P. van der Man- dele, zich aan het hoofd van de stoet cp. In de eerste Koninklijke auto waren gezeten Z. M. Koning Frederik van Denemarken en H. M. Koningin Julia na, in de tweede hadden H. M. Konin gin Ingrid en Z. K. H. Prins Bernhard plaats genomen. 9.15 u.: Vertrek van Kon. Paleis naar Aalsmeer. Route: Mozes- en Aaronstraat, N.Z. Voorburgwal, Raadhuisstraat, Rozengracht, Nassaukade, Over toom, Amstelveenseweg, Stadion plein, Amstelveenseweg, Bosplan, Burg. Colijnweg, Brug Ringvaart, Cirquit, Schipholdijk, Aalsmeer. 9.40 u.: Aankomst Aalsmeer. Be zoek veilinggebouw. 10.10 u.: Vertrek naar Keukenhof Lisse. 10.40 u.: Aankomst Keukenhof Lisse. 11.25 u.: Vertrek Keukenhof naar Soestdijk. Lunch. 14.20 u.: Vertrek van koning Fre derik en Prins Bernhard naar Philips Telecommunicatie Industrie N.V. te Hilversum en Huizen. 16.30 u.: Vertrek naar Amster dam. 17.00 ti.: Aankomst Kon. Paleis. 's Middags bezoeken Koningin In grid en Koningin Juliana het Insti tuut tot Onderwijs van Blinden te Huizen. 19.30 u.: Vertrek naar Centraal Station. Het Concertgebouw-orkest ging bijna tchuil achter de bloemen, die langs heel het podium waren aangebracht. De zaal, reeds tijdig volgestroomd, zag Eduard Van Beinum verschijnen en onopvallend zijn plaats innemen, in afwachting der hoge gasten zonder applaus begroet. Binnen werd gewacht maar buiten des te meer, waar duizenden in de gure avond waren samengestroomd om het koninklijk gezelschap te zien uitrijden en voor het Concertgebouw arriveren. Hun geduld werd lang op de proef gesteld, maar eindelijk om tien voor tienen re den de auto's in de Van Baerlestraat voor en zagen de mensen buiten het ge bouw hun wachten beloond met een glimp van schittering in het met ta pijten en groen versierde entree. En enkele ogenblikken later ging er bewe ging door de zaal, die telkens in span ning had om- en opgezien naar de kO' «inklijke loge, hoog op het balcon, onder •en rood baldakijn. Burgemeester d'Ailly was hier zicht' baar geworden en hij geleidde het ho ge bezoek naar zijn plaatsen. Allen In de zaal en op de balcons verhieven zich en richtten hun blikken naar bo ven. Koningin Ingrid verscheen in een Witzijden robe, een diadeem als een vonkend ornament in het haar. Konin gin Juliana, die tegelijk met koning Frederik de loge betrad, was in het parelgrijs gekleed. Ook zij droeg een diadeem. De koning had ook thans het ordelint van de Nederlandse Leeuw over de borst, terwijl Prins Bernhard als laatste gekomen het lichte blauw Van de Deense Orde van de Olifant over zijn uniform droeg. Dan gaf Van Beinum zijn musici een teken en ach tereenvolgens werden het Deense volks lied en het Wilhelmus gespeeld, door de aanwezigen staande aangehoord. Toen ieder daarna zijn plaatsen weer had ingenomen, werd een begin ge maakt met de uitvoering van het ga la-concert Na Hendrik Andriessen's „Ricer- care", als eerste op het programma, verscheen de componist op het podium •n deelde in de hulde, door de konink lijke loge en de zaal aan de uitvoeren den gebracht. Haydn's Symphonie in D. gr. t. besloot het gedeelte voor de korte pauze, waarin de gangen en foyers zich boven en beneden vulden m"t het komen en gaan der genodig den, een parade als het ware, een ren- d»z-vous van zoveel vooraanstaanden «n autoriteiten uit stad en land. In de koninklijke foyer hebben de hoge gas ten Eduard van Beinum ontvangen, die aan de zeer muzikale Deense koning een gramofoonplaat van het Concertge bouworkest ten geschenke aanbood. Aan de ene zijde van deze plaat i« Diepenbrock's „Marsyas" opgenomen, aan de andere kant de Derde Sympho nie van Pijper. Het geschenk ging ver gezeld van de partituren van beide stukken. Met Igor Strawinsky's Suite uit het pallet „De vuurvogel" is na de pauze £et programma besloten. Deze muziek, naar motieven van een Slavisch sprook- Paste wel geheel in de sfeer van de vond, die met haar licht, haar schitte- in8 en haar bloemen ook iets van een I mens moet steeds opnieuw I om zijn geluk vechten. J vertelsel had, onwerkelijk in deze tijd, maar dat op dit uur voor ogen en oren van zovelen tot leven was gekomen. La ter dan het officiële uur was het con cert ten einde en tot middernacht duur de het voorrijden der particuliere auto's. De eerste dag van het konink lijk Deens bezoek, de dag van Amster dam, had een luisterrijk slot gevonden. Geïnspireerd orkest Onze muziekmedewerker schrijft over het concert: Men kan niet anders zeggen, dan dat het programma van het Concertge bouworkest voor de hoge en deskun dige! Deense bezoekers met zorg en juistheid gekozen was. Sinds zijn ont staan in 1949 heeft het Ricercare van Hendrik Andriessen zich in een verras sende populariteit mogen verheugen. Niet alleen door alle Nederlandse or kesten maar ook in de Scala te Milaan is het gespeeld. Dat het stuk nu uitver koren was om het galaconcert te ope nen was een aparte bekroning, die nog geaccentueerd werd door de bijzondere glans die Eduard van Beinum er aan verleende. Het werd een nobele en ge- inspireerde uitvoering, in een brede, bezonken stroom met een indrukwek kend slot. Hendrik Andriessen zal vol doening hebben gesmaakt met de we tenschap, dat koning Frederik zijn par tituur van tevoren had bestudeerd, en door het feit, dat hij tenslotte op het podium de hulde van de hoge gasten mocht ontvangen. Wat nu volgde toonde het Amster damse orkest van twee zijden: de be scheiden, kamermuziek-achtige, trans parante kleur van het geheel in de symphonie in D groot, de 96ste van Haydn, en de overweldigende" en elec- triserende klankschoonheid in de Vuurvogel-suite van Strawinsky. Hier bij vergat men geheel, dat het een gelegenheidsconcert, een vorstelijk feest, een gala-muziek moest zijn; hier sprak zuiver en alleen de instructieve kracht van deze Strawinsky-uit-zijn- grote-tijd en het door alles heen be zeten zijn van dirigent en orkestleden. De uitwerking was groot en manifes teerde zich nog na het vertrek van de koninklijke gasten in een na drukkelijk applaus voor Van Beinum en zijn mensen. Het concert, dat tegen tien uur met het Deense en Nederland se volkslied was geopend, was onge veer te middernacht ten einde. v. E. De Russen hebben er gisteren mee ingestemd dat het lot van de zeven oorlogsmisdadigers in de Spandau-ge- vangenis verzacht wordt, zo heeft een geallieerd woordvoerder bekend ge maakt. De Russen stemden op een ver gadering in het gebouw van de gealli eerde contröleraad in West-Berlijn in met de Westerse voorstellen om in ieder geval een deel van de strenge be palingen, die het leven van Hess en zijn zes medegevangenen beheersen, te verlichten. 6 April was door het Westen voorge steld de gevangenen betere ziekenhuis verzorging te geven en als een van hen zou overlijden de familie over het lijk te laten beschikken. Volgens de gelden de bepalingen moeten de gevangenen binnen de gevangenis begraven worden. Een blik op de luisterrijke dis, waaraan de Koninklijke gasten uit Denemarken Maandagavond in het Koninklijk Paleis te Amsterdam hebben aangezeten. De sneltrein van Rome naar Kopenhagen is vandaag nabij Hanau in Duitsland door een lokaaltrein geramd en volgens spoor wegautoriteiten zijn hierbij twee personen om het leven gekomen en ongeveer twin tig personen gewond. De slachtoffers wa ren beambten van de Duitse spoorwegen. De Duitse politie zeide dat sommige van de gewonden er ernstig aan toe zijn. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Ha nau vervoerd. Autoriteiten van de Duitse spoorwegen en de politie zeiden dat het ongeluk van morgen om ongeveer 06.30 uur plaats had. In de gehele omgeving ligt het spoorweg verkeer nu stil en noodploegen zijn hard aan het werk om de rails weer vrij te ma ken. De West-Duitse federale spoorwegen hebben een groep deskundigen naar de plaats des önheils gezonden om een onder zoek in te stellen. De passagiers van de sneltrein zijn in speciale autobussen ver der vervoerd. De lokaaltrein die de snel trein ramde kwam uit de richting van de stad Heubach. Spoorwegautoriteiten zei den, dat de beide locomotieven volledig werden vernield en dat practisch alle rij tuigen van de sneltrein zijn ontspoord. De rails zijn over grote afstand zwaar be schadigd. ROEMENIË. Volgens het Joegosla vische nieuwsbureau Joegopress zouden de gewezen communistische leiders in Roemenië, Anna Pauker en Vassil Luca, binnen afzienbare tijd terecht staan. De beide korporaals van de Belgische basis voor straaljagers te Florennes, die Vrijdag j.l. in arrest werden gesteld, hebben bekend sabotage te hebben ge pleegd aan een achttal „Thunderjets". Zfj verklaarden gehandeld te hebben uit persoonlijke gevoelens van wraak jegens een officier, die hen onheus be handeld zou hebben en beweerden onder geen enkele invloed van buitenaf te hebben gestaan. De acht straaljagers zijn alle op de grond vernield door het inbrengen van een ijzeren voorwerp in de aanzuigruimte van lucht in de moto ren. Enkele motoren ontploften bij de start. Men vraagt zich af of de beide korporaals ook niet verantwoordelijk zjjn voor het verongelukken van een aantal „Thunderjets" van de basis Flo rennes tijdens de vlucht. Slechts door een toeval heeft de po litie de hand kunnen leggen op beide militairen. Enkele weken geleden had den zij verscheidene diefstallen ge pleegd ten nadele van piloten van het eskader straaljagers. Zij werden hier voor in hechtenis gesteld door de com mandant van het vliegveld, doch slaag den er in met de Paasdagen te ont vluchten. Toen men de kledingkist van een der korporaals onderzocht, vond men hierin een brief, afkomstig van zijn moeder, waarin deze schreef: „Ik be grijp wel waarom je met de Paasdagen niet naar huis kunt komen. Ze hebben je zeker in het cachot gestopt, omdat je weer eens een vliegtuig belet hebt op te stijgen". Deze zin trok uiteraard de aandacht van de recherche en toen de korporaals terugkeerden, vielen zij al spoedig door de mand. Indien het waar is dat zij slechts materiële schade wilden aanrichten, zo als zij beweren, dan zijn zij hierin wonderwel geslaagd, want elk der ver nielde straaljagers kost fr. 18 millioen. De bevolking van voormalig Over- schie bereidde de twee vorstenparen een bijzonder hartelijke ontvangst. Hier stonden honderden langs de weg, juichend en wuivend met vlaggetjes, een spontaneïteit, die de vorstelijke be zoekers zeer op prijs bleken te stel len. De hierop volgende toer door de stad was een en al uiting van feest vreugde en dankbaarheid over dit Deense Koninklijk bewijs van vriend schap en verbondenheid met ons volk. Aan de Maashaven ging het gezel schap aan boord van de ..Piet Hein". Omstreeks elf uur zette de „Piet Hein" koers naar H. M.'s vliegkampschip „Ka- rel Doorman", dat op stroom lag in de Nieuwe Maas. De Koninklijke gasten arriveerden daar, na eerst een indruk van de Rotterdamse haven te hebben gekregen. Zij werden op de „Karei Doorman" onder aan de staatsietrap opgewacht door de commandant, kapitein ter zee, A. M. Valkenburg, terwijl boven aan de ze trap de commandant zeemacht Ne derland, alsmede de minister van Ma rine ter verwelkoming aanwezig waren. De erewacht aan boord stond onder commando van de kapitein der mari niers A. J. Romijn. Volgens het Oost-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een Oekraïnse politieke emigrant, genaamd Josip Kroetjj, alias Kroet, zich ter be schikking van de Oost-Duitse autoritei ten gesteld, nadat hij zich, met mede neming van belangrijke documenten be treffende de activiteit van Oekraïnse nationalisten, heimelijk uit München naar Oost-Duitsland had begeven. Kroetij, die in 1919 om politieke rede nen de Oekraïne verliet en die, volgens het Oost-Duitse ministerie, sindsdien tegen de Sovjet-Unie en de volksdemo cratieën zou hebben geageerd, het laatst als secretaris van de leiding der „Oekraïnse socialistische partij", zou de Oost-Duitse autoriteiten hebben ver zocht hem in de gelegenheid te stellen de ware redenen voor zijn koersver andering bekend te maken. (DP.A.). Het 7-jarig dochtertje van schipper Kruize. die met zijn schip in het bin- nentoelatingskanaal bij de cementfa- Driek te Veisen-Noord ligt, was met haar tweelingbroertje en enige andere kinderen aan het spelen op de wal. Plotseling vermiste men het meisje en na een half uur zoeken vond men het. drijvende in het kanaal. Toepas sing van kunstmatige ademhaling mocht helaas niet meer baten. Sedert de middag van Eerste Paasdag leeft een gezin in Haarlem tussen hoop en vrees. Die middag namelijk verdween het vier-en-een-half-jarig zoontje van de familie Klerk: Jap ie Klerk. Voor zover men de gang van zaken heeft kunnen reconstrueren, staat vrij wel vast. dat Japie Eerste Paasdag tus sen 4 en 6 uur werd meegenomen in een donkergekleurde personenauto, waarin alleen de bestuurder zat. Daar voor zijn twee aanwijzingen, die van een 4,A-jarig meisje, dat eveneens werd meegenomen, maar later uit de auto werd gezet omdat het huilde, en de ver klaringen van de veerman van het veer over de Ringvaart nabij de Cruquius onder Haarlem, die bedoelde auto den kelijk heeft overgevaren. Men weet slechts dat het waarschijn lijk een donkergekleurde auto was, waarmee het kind vanaf het veer ïïi Zuidelijke richting werd vervoerd. De bestuurder was iemand van naar schat ting 30 tot 35 jaar oud, blootshoofds, met donkerblond hoogopgekamd haar. Hii droeg vermoedelijk een bril met hoornen montuur. Hij was gekleed in een donkerblauw costuum met een heel smal licht streepje. Japïe is een ventje van 434 jaar, een knap kereltje met diepblauwe ogen en donkerblonde krullen boven een levendig gezichtje. Hij was ge kleed in een marineblauwe Monty coat" (een z.g.n. houtje-touwtje-jas) met dito capuchon, rood-bruin kort broekje, grijze sportkousen en lage bruine schoenen. Hoewel Japie licha melijk normaal ontwikkeld is. heeft hij opvallend dunne beentjes. Op zijn linkerwang bevindt zich een klein litteken. Overigens vestigt de politie er de aan dacht oo. dat kleijjng en haardracht of haarkleur door de ontvoerders gewij zigd kunnen zijn door middel van knip pen. verven enz Mocht iemand de klei ne man ergens menen te ontdekken, dan kan men hem vragen stellen over zijn zusje van tien maanden, dat „Josê- tje" heet en over een oom an een tante, die „Frans" en „Truuk" genoemd wor den. Tot heden heeft men alle mogelijke moeite gedaan om het kindje ov te spo ren. Alle mogelijke plaatsen werden af- gedregd. De politie te Haarlem verzoekt thans dringend om inlichtingen, hoe vaag ook. mondeling, schrifteliik o' te lefonisch op K 2500-15350. Maandagavon dis op de Rijksweg bij Nijeveen een ernstig ongeluk gebeurd, doordat een paard, dat voor een wagen was gespannen, schrok van de bel bij een over weg. Het paard sloeg op hol en botste in volle vaart tegen een juist passerende vrachtauto. De voerman en het paard wer den beiden op slag gedood. De vrachtwagen sloeg om en geraakte in brand. De chauf feur bleef ongedeerd, maar een naast hem gezeten lifter brak beide benen. Het vijf jarig zoontje van de voerman was onder weg op aandringen van zijn vader van de wagen afgesprongen, hetgeen hem het le ven heeft gered. Prof. mr. G. J. Wiarda, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden heeft dezer dagen in Beiroet uitspraak gedaan in een geschil tussen de Libanese rege ring en een Libanese waterleidingmaat schappij over een concessie vraagstuk. Prof. Wiarda heeft als arbiter in dit geschil bepaald, dat de regering een bedrag als schadeloosstelling zal hebben te betalen aan de waterleidingmaat schappij. Dit bedrag is aanzienlijk min der dan de ongeveer twintig millioen Libanese ponden die de maatschappij had gevraagd. Even vóór de Statenverkiezingen is in Den Haag een voor een christelijk- historisch candidaat beledigende affi che aangeplakt. In verband daarmee heeft de politie twee personen gearres teerd. Deze zullen voor deze zaak door de officier van Justitie worden ver volgd. De ruim 4-jarige Japie Klerk uit Haarlem, die sinds eerste Paasdag vermist wordt. De gouden rozenkrans ten behoeve van de actie voor de Gedachteniskerk aan de Grebbe, door Z. H. de Paus ge schonken en gewijd, is gewonnen door de 74-jarige D. Groenewegen uit Voor schoten. Maandagmiddag heeft hij zich met zijn zuster op het hoofdbureau van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. te Rotterdam gemeld. Hij had het laagste nummer, n.l. 1 en tevens de laagste prijs in waarde, een gramofoon plaat naar keuze. Dit nummer kreeg de rozenkrans toegewezen. Groenewegen koos de plaat „Panis Angelicus". Voor geen goud en geld ter wereld zal hij de rozenkrans afstaan, zo vertelde hij stralend. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Woensdagavond) Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, voornamelijk in het Noorden van het land. Zwak ke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht plaatselijk zwa re nachtvorst, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 5.18-19.58. Maan: 3.07-14J5L (Van onze weerkundige medewerker) Na Pasen is er in ons land maar weinig of geen regen meer gevallen. Door de schrale wind en de felle zon droogt het land sne luit. Dit weertype is daarom zeer ongunstig voor de groei, vooral nu er ook in de komende dagen nog geen regen van betekenis wordt verwacht. Het hogedrukgebied bij Schotland blijft met Noordelijke wind koude lucht aan voeren. In het Oosten en Zuiden van ons land loopt het kwik in, de middag tot 13 a 14 gr. C. op, maar dicht lang» de kust komt het niet boven de 10 gr. Vandaag dreven weer wolkenvelden van de Noordzee binnen, die de temperatuur aan de lage kant hielden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1