,,H. Familie in het zilvet in kathedrale parochie Amsterdams meisje bracht bankbiljetten in omloop Het lezen - van rotswand tot microfilm Programma komende feestdagen in Haarlem-Oost Interessante conferentie over jeugd- en natuurbescherming Pater Gonsalvus Peer viert zijn zilveren priesterjubileum 3 Na verduistering van niet-uitgegeven bankjes van f 100.- 5 Gaat U verhuizen? 5 F. Damiaans Zn. Unieke expositie in Haarlemse raadszaal Nieuwe speeltuin in Centrum Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. Dr. D. H Peereboom Voller Auto's zonder chauffeur Hoe spelen de R.K. clubs? Geef de jeugd meer ruimte en til er niet te zwaar aan Feest in Klever- parkparochie Van belasting fraude verdacht Onderscheidingen uitgereikt DINSDAG 27 APRIL 1954 PAGINA 2 55 mm Haarlemse politierechter Zijlvest 41 - Haarlem Voor jeugd in dekenale parochie Piet de Nobel overleden Feestavond K.A.J. Betrouwbare Benoemd tot burgemeester van Bloemendaal Burgerlijke Stand Ongevallendienst posten op de feestdagen Para-da Koninginnedag Concert door het Spaarn- dams Gemengd Koor 25 jaar in de bloemen De schoolvoetbalwed- strijden in Haarlem BOR5ALINO HOEDEN ENMODE r-^tse het ornatde hoogmis overhand- DODENHERDENKING Tegen bloemenkweker 3¥2 jaar met aftrek geëist Symphonie-orkest „Haeijem" Dit voorjaar was het vijf en twintig jaar geleden, dat in de parochie van de kathedraal de Aartsbroederschap der ft. Familie werd opgericht. Zondag is dit zilveren leest plechtig gevierd. Ple baan H. Agterol droeg de plechtige Hoogmis op met assistentie van de di recteuren der dames- en herenafdeling, de kapelaans C. Schoonderwoerd en A. Ruhe. Het kathedraal koor zong de Mis- sa „Tu es Petrus" van Vittadini en na de plechtigheid het Cantate Domino van Pitoni. In zijn predicatie feliciteerde de ple baan niet alleen de „H. Familie" maar ook heel de parochie met dit jubileum en hij merkte op, dat een godsdienstige vereniging voor de enkeling in vele om standigheden een machtig hulpmiddel is bij de zelfheiliging. Na de kerkelijke viering volgde er een feestelijk ontbijt, voor de heren in de Leonarduszaal en voor de dames in een zaal van het Krelagehuis. Ook daarbij sprak de plebaan, waarbij hij de leden van de H. Familie een speciaal verzoek deed. n.l. om zoveel mogelijk de Zon dagse Hoogmis bij te wonen. Het is in gewijden n.l. bekend, zo zeide hij, dat menig niet-katholiek in de kathedraal eens ging kijken, hoe 't er bij een hoog mis aan toegaat. In vele gevallen is dit eerste contact een aanleiding tot nade re kennismaking met het katholicisme. Uiteraard werden op deze twee bijeen komsten de zilveren jubilarissen be dacht met de zilveren medaille. Bij de heren waren dat er 26, terwijl 10 ande ren langer dan vijf en twintig jaar lid waren, omdat zij vroeger de bijeenkom sten reeds elders bijwoonden. Twee van hen waren zelfs vijftig jaar lid, n.l. de heren R. Scheffer en M. Erkamp. De eerste was helaas door ziekte verhin derd aanwezig te zijn, maar de heer Er- kamp kon persoonlijk zijn gouden mé daille in ontvangst nemen. De heer W. N. Dubelaar. secretaris van de afdeling heren, ontving een spe ciale zegen van de Paus met volle af laat, ten bewijze waarvan hem een fraai gecalligrafeerde acte werd over handigd. Waren er bij het ontbijt der heren ruim honderd leden aanwezig, in het Krelagehuis waren ruim 400 dames. Aanwezig waren ook pastoor H. Heijink uit Rotterdam en pastoor H. Koopman uit Amsterdam, beiden ouddirecteur. De zaal was feestelijk met palmen, bloemen en tapijten versierd. De hoofdprefectesse, mevrouw Van Oosten -Stribos, bood voor de kathe draal een geschenk aan, namelijk een stel canonborden, waarvan het perka ment met de hand is beschreven en ver sierd door mej. A. Bank uit Amster dam, en waarvan de koperen lijsten met de hand zijn getroffen. Met grote dankbaarheid aanvaardde de plebaan dit geschenk voor zijn kerk. Hij deelde verder mede, dat mej. C. Kuijpers, die vijf en twintig jaar lang secretaresse is, door de Paus werd onderscheiden met het gouden ere-kruls Pro ecclesia en Pontiflce. Mevrouw van Oosten Stribos werd om haar verdien sten onderscheiden met het zilveren ere kruis van de Kathedrale Basiliek. De directeur van de damesafdeling reikte daarna aan 65 jubilaressen de zilveren congregatie-medaille uit en de leider van het dameskoortje, de heer J. Schouten, en de trouwe acoliet, de heer D. van Attekum, werden met geschen ken bedacht. Ook de zieken waren niet vergeten, zij hadden een dag tevoren thuis een taart bezorgd gekregen. Een Advert ®nti« Wist U. dat een goede verhuizing af- 2 hankelijk is van 3 factoren? 1. Vakkundig betrouwbaar personeel. 2. Goed materiaal (auto's, dekens, 2 kisten). 2 3. Een automatische transportverze- kering. M Wij kunnen bewijzen dat in ons be- M drijf deze, voor U zo belangrijke, 3 M factoren voorkomen, j Een onderhoud* bij U thuis met een 2 onzer verplicht U tot niets. -4 Vraagt eens een offerte. Tel. 12456 14155 - 22279 Morgenmiddag 3 uur zal burgemeester nr. P, O. F. H. Coemer.j van Haarlem de onderwijstentoonstelling „Het lezen van rotswand tot microfilm" officieel openen. Deze expositie, welke tot en met 8 Mei in de raadszaal aan het Prinsenhof wordt gehouden, is ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van het Nederlands schoolmuseum, sinds '47 het Nederlands Centrum voor onderwijs en opvoeding ingericht. Haarlem is de eerste stad in een trits van 33 plaatsen in ona land, waar deze unieke en in teressante tentoonstelling komt. Deze primeur heeft Haarlem te danken aan het feit, dat het binnen zijn muren de oudste kweekschool van Nederland her bergt. In het kader van de expositie worden op Donderdag 29 April en 6 Mei in de hall van het stadhuis twee lezingen gehouden. Het Nederlands Schoolmuseum werd ir, 1877 door het Nederlands Onderwij zers Genootschap en de Vereniging van Leraren werkzaam bij het middelbaar Onderwijs opgericht. Aanvankelijk telde het bestuur dus personen, die afkomstig waren van het openbaar onderwijs, doch daarin is destijds verandering gekomen, zodat ook nu afgervaardigden van de ka tholieke en protestantse organisaties zitting in het bestuur hebben.In 1947 veranderde de naam in Nederlands Cen trum voor Onderwijs en Opvoeding. Dit centrum wordt gefinancieel gesteund coor instellingen, die zich op de ter reinen van het onderwijs en opvoeding bewegen, van welke richting dan ook De taak van het centrum bestaat in het verzamelen van velerlei boeken, brocnu Dariodieken. beschouwingen en leer middelen van het onderwijs. Daarnaast is het een documentatie-instituut, waar iedere bezoeker allerlei gegevens kan krijgen, zodat deze zich kan oriënteren van wat er in binnen- en buitenland op het terrein van het onderwijs gaande is. Tevens is het Centrum een vraagbaak voor ieder, die bemoeienis heeft met op voeding en onderwijs. Eerst nu heeft de directeur van het centrum, de heer W. J. Veen, en zijn medewerkers de tijd gevonden om ter gelegenheid van het 75-jange bestaan een tentoonstelling te organiseren. Zij hebben als onderwerp uitgekozen „Het lezen", omdat lezen bepaald een dank baar onderwerp voor een expositie ge noemd kan worden, daar het in de loop der jaren vele evoluties heeft doorge maakt. Na een gesprek met de heer Veer, hebben wij een rondgang over de ten toonstelling gemaakt, die de voegende on. derdelen omvat: de plaats van het lezen in de taal de geschiedenis van de letter de geschiedenis van de ver vaardiging en vermenigvuldiging van geschriften de geschiedenis van het iesonderwijs (grondslag en practijk van oude methoden en psychologie van nieu we methoden) het fraai uitgevoerde en goede boek voor jong en oud en oude boekwerken uit stadsbibliotheek te Haarlem. Al deze onderwerpen zijn op een zeer overzichtelijke wijze opgesteld. De me dewerking wedr verkregen van de gra fische kunstenaars Wim Berthauer en Hein Molenaar terwijl de foto's o.a. ver vaardigd werden door Pauel Huf, Cas Oosthuis en Annelies Romeins. De eerste lezing wordt dus gehouden Donderdag 29 April, des avonds om haif negen. De heer Buis jr. spreekt dan over het onderwerp „Van ABC tot Kal verliefde". Donderdag 6 Mei, eveneens om half negen zal mej. I van Soelen behandelen „Lees dodactiek en leesaf- wijkingen". Uiteraard worden deze le zingen met betrekking tot de instruc tieve waarde van, groot belang geaent voor het onderwijzende personeel, zowei voor lager als middelbaar onderwijs. De tentoonstelling is geopend op alle werkdagen van 2 tot 5 uur des middags en van 7 tot 9.30, behalve op 4 Mei de» avonds. Men kan de raadszaal bereiken van de Stadbibliotheek. Een vroegere vrouwelijke beambte van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem moest zich gistermorgen voor de Haarlemse politierechter verantwoor den. Haar was ten laste gelegd, dat zij in December van het vorig jaar elf bankbiljetten van honderd gulden, die nog niet in circulatie waren, verduisterd had. De 22-jarige Amsterdamse J. M. L. was in November ziek geworden. Zij ver telde, dat de dokter aanvankelijk aan- nam, dat zij een bloeduitstorting had, maar later was gebleken, dat zij een hersenschudding had. Daardoor zouden er moeilijkheden zijn ontstaan bij de uitbetaling van haar loon. Toen zij op 2 December weer op de zaak kwam werd zij zo kwaad, dat zij een pakje bankbiljetten, dat zij voor controle moest nakijken, wegnam. Zij vermoed de, dat zij door de opgelopen hersen schudding niet goed bij haar positieven was. Met de bankjes was zij later naar het echtpaar De H. in Haarlem gegaan, waar zij deze in bewaring gaf. De tweede verdachte in deze af faire, de 31-jarige De H., vertelde, dat hij het Amsterdamse meisje bij zijn thuis had aangetroffen, toen hij van zijn werk thuis kwam. Zij had hem gevraagd de bankbiljetten zo lang in be waring te willen nemen. Eén bankje had hij een melkhandelaar ter inwisseling aangeboden en een gedeelte van het geld ten eigen bate aangewend. De zaak was uitgelekt, toen een doch tertje van De H. voor haar moeder een bankbiljet ging inwisselen bij een ban- C. Kuypers, heeft de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice"\ ketbakker. Deze vertrouwde het geval gekregen. Van links naar rechts: mej. Kuypers, plebaan H. W. Agteroj en niet en waarschuwde de politie. Het toen mevr. W. v. OostenStribos, hoofdprefecte van de H. Familie. I ingestelde onderzoek leidde tot de aan- van hen, mevr. Lippes, ontviing daar bij nog het gouden onderscheidingste ken als jubilaresse. Het ging er uiteraard gezellig toe en onder grote hilariteit werd mej. Kuij pers 'n nieuw koffertje aangeboden om de nodige paperassen mede te nemen naar de bijeenkomsten. Het oude kof fertje was na vijf en twintig jaar ge sleep en gesjouw eindelijk bezweken. De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin kan thans haar achtste speeltuin openen. Zoals men weet was er in het centrum, namelijk op het terrein, gelegen aan de Phoenix- straat, een pracht gelegenheid om een speeltuin in te richten. Dat kan nu geschieden en daarmede heeft ook de jeugd van de St. Josephparochle een fraaie gelegenheid om de vrije uurtjes op prettige wijze door te brengen. De onderhandelingen zijn thans gaan de om de tuin in gereedheid te bren gen en de speeltuigen zijn in bestel ling. Niét alleen vóof de jëugd van de Dekenale parochie maar ook voof de Katholieke Vereniging van het Gezin betekent deze nieuwe tuin een be langrijke aanwinst. Bijna twee jaar heeft het actieve bestuur gewerkt om deze speelgelegenheid in het centrum te creëren. Naar ons werd medegedeeld zullen de zeven andere tuinen der vereniging Zaterdag 1 Mei weer open gaan. Dat betekent dus de inzet van het nieuwe zomerseizoen. In de ouderdom van vijfenzeventig jaar is te Haarlem overleden de musi cus Piet de Nobel, die een groot aantal jaren leraar zang is geweest van de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Hij is de vader van de beken de musici Felix en Johan de Nobel. De begrafenis geschiedt Woensdag om half een op de Noorderbegraafplaats. Woensdag 28 April des avonds om acht uur geeft de K. A. J. van de paro chie St. Jan een feestavond in het pa rochiehuis. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „Als de klok waarschuwt" door de toneelvereniging D. O. V. 30 April: Koninginnedag. 7.30 uur: Reveille door tamboercorps „Het Oosterkwartier". route: Nagtzaambrug, Kruistochtstr., Gr. v. Wiedstr., Zwaardstr., Patriarchstr., Zomerstr., Vijfhuizenstr., Corn. v. Noordestr., Friezenstr., Slachthuis straat, Kruistochtstr., Gr. Willemstr., Gouw- weteringskade, Zomervaart, Bernard Zweersstr.. Dirk Schaefferstr., Bastiaan- straat, Julius Röntgenstr., Prins Bernhard- laan, Dirk Schaefferstr., speeltuin. 8.30 Opmars der kinderen die deelne men aan de aubade op de Gr. Markt, vanaf het Nagtzaamplein. Route: Nagtzaamplein, Amsterdamstr., Spaarnwouderstr., Hoogstr., Melkbrug, Korte- en Lange Veerstr., Klok huisplein, Grote Markt. 9—9.30 uur: Aubade op de Grote Markt. 15 uur: Grote Nationale Wielerwedstrijd „De Oranjeronde". Invitatiewedstrijd. Tech nische leiding H.S.V. „de Kampioen". Par cours: Richard Holkade, Diepenbrockstr., Dirk Schaefferstr. Start en finish Richard Holkade. O.a. wordt de fraaie wisselbeker verreden. Verder vele mooie prijzen en premies. Gratis toegang. Volledig program ma op het parcours verkrijgbaar. 20 uur: Vrolijk Tyrol. Wegens het enorme succes van het vorige jaar weder optreden van-de bekende Tyrolerkapei „Re Alpen jagers" "inde .muziektent op het Nagtzssm- Pl2L30—23 uur: SjAS ge maar Lëut het". De Boerenkapel „de Hooischelf" brengt Stem ming en Jolijt. 5 Mei: Bevrijdingsdag. 7.30 uur: Reveille door het tambourcorps Het Oosterkwartier". Route: Nagtzaam brug. Zomerkade, v. Oorschotst!*., Fabricius- str., A. L. Dyserinckstr., Romolenstr., Voor- uitgangstr., Teylerstr., Zuidpolderstr., Fa- briciusstr.. Heerenaingel, Antoniestr., Burg wal, Spaarnwouder—Amsterdamstr., Nagt zaambrug. 9 uur: Verzamelen zich de kinderen van de Oranjebond „Prinses Juliana" op het Teylerplein. Kaarten zichtbaar dragen. 9.15 uur: Opmars met de kinderen naar het Rembrandt-Theater op de Gr. Markt ingang Smedestraat. Voorop marcheren de tamboers en hoornblazers van „Het Ooster kwartier". 10 uur: Grote feestochtend in het Bem- brandt-Theater voor de kinderen yan de Oranjebond. O.a. vertoning van de film Gullivers Reizen". De kinderen ontvangen versnaperingen. Na afloop om plm, 11.45 gaan de kinderen op eigen gelegenheid naar huis. 12—13 uur: CariUonmuzlek vanaf de to ren van de R.K. kerk van St. Jan aan da Amsterdamstraat. 15 uur: Kleppermars door plm. 200 kin deren uit Haarlem-Oost met medewerking Adoertanttt Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15320 Bü K.B. is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burgemeester van Bloe mendaal dr. D. H. Peereboom Voller, on der toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Aalsmeer. GEBOREN: C. van der Togt—van der Peet. z. M. BosHetem, z. M. M. Pree- nen_LVan Dijk, d. A. J. Opstal—van Dijk, d. J. A. Nasvan der Vèldt, d. L. jHinFrancken. d. GEBOREN: J. K. Hooglugt—Krooder, z J A. van 't HoffTool, z. A. M. Pe- p'er—Hulleman, z. A. F. Jochemus—van Beest, d. A. M. de Winter—Huijboom. d. F. 'van Nes—Swart, d'. B. Wittkamper Teïtsma, d. E. van Meel—Kool, d. A. M BreedSchouten, d. Chr. W. Koehorst —van der Meij, d. M. M. Scholte- Schoen, d. G. van de Velde—Maarse, d. J M. van der Ver—van der Zon, d. ONDERTROUWD: J. H. Gladpootjes en H. C. Janssen. GEHUWD: C. W. van Rooijen en A. S. Regouin J. KelJenbach en E. Pieters. O. C. M. Wibaut en R. A M. L. Schreurs. M. van Nierop en E. P. Meihuizen. OVERLEDEN: L. G. Ponder, 46 j., Pi»- ter Kiesstraat. J. Buwalda, 87 j.. Rol landslaan. OVERLEDEN: J. W. Kloppers, 6 j Zomerluststraat. M. van der Veende Roode, 54 j.. Meeuwenstraat. H. A. Kos ter—de Haan, 84 j., Korte Poellaan. Th. M. van Wel, 14 m., Brakenburghstraat. G. Smeenk—Haak, 42 j„ Spionkopstraat, P. de Nobel, 75 Pieter Kiesstraat G. E. VissersHetem, 67 j„ Parklaan. M. van Dam—Dekker, 90 j., Hazepaterslaan. W. van Wees, 51 j„ Middenweg. van het fanfare- en trommelcorps van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier". Het geheel onder leiding van de heer J Wildschut, dirigent te Haarlem. Route: Zomervaart, Kruistochtstr., Nijl- str.. Byzantiumstr., Dubbele Buurt, Schalk» wijkerstr., Antoniestr., Lange brug, Kam pervest, Gasthuisvest, Gr. Houtstr., Gr. Markt. Terug: Gr. Markt, Klokhuisplein, Oude Groenmarkt, Warmoesstr., Anegang, Korte Veerstr., Hoogstr., Spaarnwouderstr., Am' sterdamstr., Zomervaart, Speeltuin. Deze mars zal tweemaal op deze route halt houden. De eerste keer voor het Grote Gasthuis a. d. Gasthuisvest. In overleg met de directrice mogen de kinderen die daar verpleegd worden, en zo ver hersteld zijn dat ze er geen nadelige gevolgen van zullep ondervinden, voor de ramen plaats nemen, terwijl de kleppermars dan in zijn geheel wordt uitgevoerd. Zo zullen de zieken de len in de feestvreugde. De tweede keer op de Grote Markt, waar ook de gehele Klep mermars zal worden uitgevoerd. 2023 uur: Groot vrolijk muzikaal slot feest op het Nagtzaamplein. Muziek, zang, enz. Voor de stemming zorgen: de Tyroler kapei „De Alpenjagers", de Boerenkapel „De Hooischelf". Qp .de ZQrpervaart zullen enige, kermis- verma&èlijkhë'den zijn opgèsifeld, welke ge- opênd zij ft 30 April, 1. 3 en 5 Mei. De. kin deren krijgen gratis kaartjes voor vrijé rit en ijsco. Tijdens de feesten ter gelegenheid van de Koninginnedag en de Nationale Feestdag zal op 30 April, 1, 3 en 5 Mei a.s., met het oog op de kermisvermake lijkheden op het Phoenixterrein en op de Zaanenlaan, een vaste post van On gevallendienst worden ingericht: 1. in de T. M. Ketelaarschool, Park laan 108; 2. in het gebouw van de Ned. Protes tanten Bond, Abeelstraat hoek Berken straat. Deze posten zullen geopend zijn van 10 tot 24 uur en men zal dus gedurende die uren aldaar eerste hulp kunnen ver krijgen. Eventuele ongevallen, welke op deze kermisterreinen plaats hebben vóór 16 uur, moeten worden gemeld aan de Centrale Post (telefoon 14141), die dan voor hulpverlening zorgt. Ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin zal op 30 April een parade worden gehouden in het garni zoen Haarlem. Aan de parade wordt deelgenomen door: 2.1. 168e Afd. Zw. LuA S.M. 2.2. 1-113 AAT. 2.3. 924e Afd. Lt. LuA Terr. Het défilé zal worden geïnspecteerd op dc Dreef, voor het Gouvernementsgebouw om 11.00 uur. houding van de Amsterdamse, die om gezondheidsredenen op vrije voeten werd gesteld. Tegen het echtpaar De H. werd proces-verbaal opgemaakt. De Officier van Justitie eiste tegen de voormalige employé twee maanden ge vangenisstraf, tegen De H. een gevan genisstraf van een maand en tegen diens vrouw een maan voorwaardelijk. De drie verdachten werden conform de eis veroordeeld. Advertentie Opel Rekord, Chevrolet, Hillman. Amsterdamsche Rijtuig Mij. N.V. Het Spaarndams Gemengd Kooor zal op Donderdag 29 April, des avonds om kwart over acht een concert geven in de Nederlands Hervormde Kerk te Spaarndam. Medewerking verlenen Truus Vester, fluit, mevrouw Van Gel deren cello, mej. C. Hulshof, orgel, en een strijkorkest. Uiltgevoerd zal worden de Requiem van Cherubini. De toegang is vrij. 29 April zal het feest zijn in de Kleine Houtstraat op nummer 126, waar dan de heer J. v. Beelen en zjjn familie zullen herdenken, dat zij voor 25 jaar een bloe- menzaak openden. Of dan ook de bloemetjes buiten gezet zullen worcfen, weten we niet zeker, maar ongetwijfeld zal er een vreugdestemming zijn en zal het aan belangstelling niet ont breken. Er begint nu schot in de afwerking van het programma te komen. De zwakkere broeders worden zo zoetjes aan geëlimineerd, al is het wel jammer dat b.v. de M.T.S. zijn eerste wedstrijd tegen een sterke tegenstander met de oneven goal verloor, want wij geloven, dat de M.T.S. zeer zeker niet tot de zwakste behoort. Maar de ene school heeft nu wel eens wat meer geluk bij de loting. In afd. A wist de H.B.B. B 1 zich in de finale te plaatsen, waarin zij het zal moeten opnemen tegen het Triniteits lyceum 1. In afd. B. komen M.T.S. 2 en de Th. M. Ketelaarschool in de eindstrijd. In C. is dat nog niet uitgemaakt. De De kwartfinales brachten spannende wedstrijden. Het krachtsverschil in deze afdeling is niet zo groot meer. In D komen in de Verliezersafdeling het Triniteitslyceum 3 en de A. H. Gerhardschool 4 in de finale. In de Winnaarsafdeling wordt dat Woensdag pas uitgemaakt. In afd. E tenslotte- zijn in de win naarsafdeling de Jaeobschool en de Vondelschool wel de favorieten, maar de St. Bavoschool kon daar nog wel eens een stokje voor steken. In de Verliezersafdeling gooit de Koorschool, welke dit jaar voor het eerst meedoet, hoge ogen, maar wie de winnaar zal worden is nog niet te zeggen. De uitslagen van Zaterdag waren* Afd. A. HBS B 1J. P. Thysse Mon- tessorilyceum 1 3—2. Afd. C: Hartenlustschool 2KI. de Vriesschool 2 3—2, Ambachtsschool 2— Th. M. Ketelaarschool 2 11 (Th. M. Ketelaarschool 2 wint). Mepdel-Colle- ge 2St. Jeroenschool 2 b—l, Trini teitslyceum 2—J. P. Thysse Montesso- rilyceum 2 21. Afd. D. Verliezersafdeling, halve eindstrijd: Triniteitslyceum 3St. Ca- nisiusschool 21, A. H.' Gerhardschool 4Chr. Dreefschool 3 52. Winnaars- afdeling 4de ronde: St. Henrcusschool 3St. Jeroenschool 4 51, HBS B 5 Hildebrandschool 2 3—0. Afd. E. Verliezersafdeling halve eindstrijden: Koorschool St. BavoSt. Willibordusschool 5—1, St. Lambertus- school 1Pr. Hendrikschool 70, Dr. KuyperschoolJ. P. Coenschool 01, W. de ZwijgerschoolRijksleerschool 11 (Rijksleerschool wint). Winnaarsafdeling halve eindstrijden: JacobaschoolSt. Aloysiussch. (Over veen) 31, St. Bavoschool (Eemstr.) Bornwaterschool 30, Mr. Bruch- schoolAeneas Mackayschool 1 1—1 (Mr. Bruchschool wint), Vondelsch. Haarlemse Montessorischool 10. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Drie liefdes", 14 jaar. Tij den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „Bittere ervaring", 18 jaar. Tij den 7 en 9.15 uur. 's Middags om 2 en 4.15 uur: „Calamity Jane", a. 1. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven" (geprol.). Strikt volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „The Glenn Miller story", a. 1. Tij den 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. CITY: „De terugkeer van Don Camillo", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: 2 Westerncomedies om 3 uur, om 2.30 uur: „Hands across the border", a. 1. FRANS HALS: „Konvooi naar Malta", 14 J. Tijden 2,30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 27 April Stadsschouwburg: Operettevereniging „Diogé" met „De Czardasvorstin", 7.45 u. Concertgebouw: N. Ph. O. Ie Concert Beethovencyclus. Solist Leon Fleischer, piano, 8 uur. Woensdag 28 April Minerva-Theater: Ballet der Lage Lan den, 8.15 uur. Stadsschouwburg: Operetteveren. „Diogé" met „De Czardasvorstin", 7.45 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 10—17 uur. Zo. 13—17 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 uur met feeërieke verlichting. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bali (tot en met 30 April). Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huls van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep" (t.m. 17 Mei). Geopend van 10—12.30 en van 13.30 tot .".7 uur. DIVERSEN: Tot 16 Mei Iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem, van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek Wagenweg—Van Oldenbarneveldtlaan. (Zondag 2 Mei) D.E.M.—Alkm. Boys J.O.S.Velsen Vitesse—Z.S.G.O. H.B.C.—T.Y.B.B. MadjoeOnze Gezellen D.S.S.—Halfweg KoodenburgV.V.S.B. A.S.C.Teijlingen LisseConcordia S.J.C.—T.H.B. Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie der N. Haarlemsche Crt„ Sme destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt ééa punt toegekend Advertentie BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL.20420 Onder voorzitterschap van wethou der H. Disselkoen werd Maandagavond een conferentie gehouden in de foyer van het Minerva-theater. Niet alleen waren een groot aantal onderwijzers, jeugdleiders en politiemannen aanwe zig, doch ook de gewone plantsoenar beiders ontbraken niet en ook zij heb ben hun mening over de problemen die er hangen rond de jeugd en de na tuurbescherming weliswaar op zeer eenvoudige maar daarom niet minder rake wijze gezegd. Wethouder Disselkoen hield een in leiding waarin hij allereerst mededeel de, dat van gemeentewege jaarlijks een bedrag van f 170.000 wordt besteed aan de aanleg, de verfraaiing en het on derhoud van de plantsoenen, d.w.z. per hoofd f 7 of per gezin gemiddeld f 30. Niettegenstaande het feit, dat dit geld moet komen uit de belastingpenningen, die de ingezetenen soms met veel moeite en zuchten betalen, worden de plantsoenen door het publiek niet ont zien. Onlangs nog heeft er een ver nieling plaatsgevonden, die de ge meente f 1000 kostte. Aan de hand van een politierapport uit de laatste maan den, constateerde spreker dat er veel gebeurt uit onnadenkendheid, maar ook vaak uit baldadigheid, niet slechts omdat men geen. eerbied .meer heeft voor de natuur maar ook, en dat is wel het ergste, omdat men geen eer bied meer heeft voor het eigendom van anderen. Dergelijke dingen gebeu ren nu niet alleen in grote steden maar ook in Heemstede, waar ruimte en speelvelden en voetbalterreinen zijn, maar toch vroeg hij zich af, of men het gebruik van deze terreinen wel aan alle kinderen toestaat. Spreker wilde op de resultaten van de te voeren be sprekingen niet vooruitlopen, maat* stelde vast, dat, als een kind opzette lijk bloemen en planten vernielt, er ook in de kinderziel iets wordt ver nield. Over de eerste vernieling 'S heen te komen, over de tweede echter maar heel moeilijk en in laatste in stantie gaat hei er om, deze ver nieling weer te herstellen. Na deze inleiding gaf de heer Stof fels, houtvester bij het Staatsbosbeheer, zijn standpunt weer over natuurbe scherming. Hij had een indrukwekken de lijst over de bosbranden, die door moedwilligheid en onvoorzichtigheid van kinderen en volwassenen ontstaan. Daarom was hij er onder de tegen woordige omstandigheden huiverig voor, landgoedeigenaren te adviseren hun eigendom voor het publiek open te stellen, omdat eerst de houding van het publiek gewijzigd moet worden. Mevrouw v. Nispen-v. Wely, leidster bij het Ned. Padvindstersgilde was een tegenovergestelde mening toegedaan. Zij stelde zich op het standpunt, dat men de jeugd moet leren de natuur voor haar doeleinden te gebruiken. Na gewezen te hebben op de span- Woensdag 10 Maart was het vijf en twintig jaar geleden, dat pater Gonsal vus Peerdeman, Franciscaner minder broeder, in Weert de H. Priesterwijding ontving. Van die jaren heeft hij er nu ongeveer vijf doorgebracht als kapelaan van de H. Hartparochie in het Klever park. Vanwege de Vastentijd kwam er op de feitelijke feestdag uiteraard niet veel van een viering terecht, maar gis teren, Zondag Beloken Pasen, heeft de Kleverpark-parochie toch bet zilveren priesterfeest van haar bescheiden pater Peerdeman gevierd. 's Morgens droeg de jubilaris in te genwoordigheid van familie en paro chianen de plechtige hoogmis op, daar bij geassisteerd door pastoor J. A. Zon derland als presbyter. Diaken was pa ter W. Beekman, subdiaken pater B. Sluys en als ceremoniarius fungeerde pater C. de Goede. Tijdens de plech tige intocht zong het parochieel heren en jongenskoor onder leiding van Paul Broersen en aan het orgel begeleid door DSWOlen mel at.t Aat Broersen, het Laudate Dommurh gen yan jjet officiële parochielied. Het Het hoogkoor was fraai in de bloe- zo^ge^e^'wlj^m^ra/da^dit men gezet en heel de plechtigheid werd zonder fwijfel een aanwinst is voor mOpSMjfonderegofdr wijze zong het deze ijarochie. Niet land Zaterdag in onze courant wijd- besloten met het gemeenschappelijk zin- De heer A. Wiesman Overhandigt pater Peerdeman het cadeau van de parochie, een geschenk onder couvert. koof de" vierstemmige „Dritte Messe" van dr. A. Falst en de wisselende ge zangen van Beloken Pasen. ?„^ri2pdiSZoweïrdlTekst0'wï£ de aan zijn zilveren confrater. Tijdens uitvoerig de betekenis van het priester- f1™ ™el schap behandelde en wees op de grote klSe haimon en heilige macht, die de priester door zijn wijding verkrijgt. Onder het uitreiken der H. Commu nie zong het koor een meerstemmig gesproken Na het Evangelie hield pater H. Küh- ^°3ie ziin fris en krachtig, en stem- de heer A. Wiesman, een geschenk on >n S.S.S. de feestpredicatie, waarin hij »ivaar «vereen in een eeluk- der couvert namens de parochie aan pater peerdeman. Hoezeer het werk van pater Peerde- In het middaguur kregen de parochia- man wordt gewaardeerd, bleek later op nen gelegenheid de jubilaris te compli- de dag wel. De woorden, die tot hem menteren en het kerkelijk feest kreeg gesproken werden, omlijnden als het 's avonds zijn besluit in een plechtig „Adoro Te" en de plechtigheid werd ware het artikel, dat pastoor Zonder- danklof. ningen van deze tijd, waarop de jeugd wel het scherpst reageert en juist daar om zo'n behoefte heeft aan o n t- spanning, stelde zij de vraag of men het nu aandurft, een stuk bouwterrein van b.v. f 10 per vierkante meter niet te bebouwen, maar ter beschikking van de jeugd te stellen. Zij prees het voor beeld van Denemarken, waar men in de speeltuinen gerust een oude auto brengt om te laten demonteren. Na een korte pauze werd eerst een filmpje „Droomland" vertoond, schitte rend van kleuren, maar wat al te zoetelijk voor kinderen. Daarna storm den de vragen en inzichten los. Zonder op het te verschijnen rapport, dat over deze buitengewoon belangrijke bijeen komst wordt uitgebracht, te willen vooruitlopen, moet toch worden Vast gesteld, dat men het over het alge meen sterk voor de jeugd, zelfs voor de z.g. ongrijpbare jeugd heeft opge nomen, maar dat op de houding van de ouderen zeer terecht onbarmhartige critiek werd uitgeoefend. Daarnaast kwam algemeen tot uiting, dat aan de jeugd in de natuur veel meer vrijheid moet worden verleend en dat haar dan geleerd mag worden, niet alleen de natuur te gebruiken maar ook te be schermen en te eerbiedigen. Het slot van deze~ bijeenkomst W3® een verlossend woord van de bri5*dter van politie, de heer;Last,die aan. "de hand van zijn dagelijkse ervaringen bewees, dat de jeugd van heden heuS niet zo vernielzuchtig is, maar dat de ouderen niets van haar kunnen ver dragen. Met treffende voorbeelden il lustreerde de heer Last zijn betoog, dat hierop neerkwam: geef de jeugd meer ruimte en til er niet te zwaar aan. De Commissie Nationale Herdenking heeft op verzoek van de burgemeester van Heemstede het volgende program ma voor de avond van 4 Mei vastge steld. Na des avonds 6 uur zullen vaa alle openbare gebouwen en van parti culiere woningen de vlaggen halfstok worden gehesen. Om acht uur precies zullen, nadat dit tijdstip dertig seconden van tevoren door de brandweersirene is aangekon digd. twee minuten stilte in acht wor den genomen. Van kwart over acht tot ongeveer half negen zullen in alle kerken en in het gebouw van de Ned. Protestanten bond kerkdiensten worden gehouden en ook aan buitenkerkelijken wordt verzocht, één dezer diensten te willen bijwonen. Te 8.50 uur kan men deel nemen aan een Stille Tocht, waarvoor men zich van half negen af kan op stellen op de Heemsteedse Dreef nabij de Zandvaartkade. Deze tocht gaat door dezelfde straten die ook vorige jaren zijn opgegeven. Gedurende deze tocht zullen de klokken yan de R.K. kerk op het Valkenburgerplein luiden. Wanneer de stoet bij het monument op de Vrijheidsdreef is aangekpmen, zal, na het zwijgen der klokken, twea minuten stilte in acht worden geno men. Er worden geen toespraken ge houden, alleen een declamatie en ver» volgens worden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Daarna kun nen bloemen bij het monument worden gelegd. (Van onze verslaggever) Tegen de 55-jarige Aalsmeerse bloe menkweker, die in hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechtshof terecht staat onder verdenking van belasting fraude en verduistering, zulks ten be drage van enige honderdduizenden gul- dens, is vanmorgen door de procureur- generaal drie en een half jaar gevange nisstraf geëist met aftrek van de zeven tien maanden, die hij reeds in voorarrest heeft doorgebracht. Vandaag, de derde dag van de uitge breide behandeling van deze zaak voor het Amsterdamse Hof. werden eerst het requisitoir en het' pleidooi' gehouden. De Haarlemse Rechtbank heeft verdach te in December van het vorig jaar tot eenzelfde straf veroordeeld, maar hier op van de preventieve hechtenis slechts zes maanden in mindering gebracht. Het symphonie-orkest „Haerlem" zaJ Vrijdag 7 Mei in het Concertgebouw een uitvoering geven, waaraan wor medegewerkt door de Christelijke torium Vereniging in Haarlem. In taal zullen zes zangsolisten oPV6,®» Het pianoconcert no. 1 van Ludwig v Beethoven zal worden vertolkt dotv dirigent van „Haerlêm", de heer H Bik. De uitvoering begint om 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2