Koninklijke gekeken gasten in het raken niet uit- Rijksmuseum Amsterdam geniet van de kleurenpracht Redevoeringen tijdens gala diner in Kon. Paleis X The Amsterdam Singers oogsten succes in Engeland Beroepskeuze als jeugdprobleem Mr. HOLTROP: Nederland op drempel van convertibiliteit De langste Koning Samenwerking Bewondering De positie van de ambtenaar I I Waardering voor moderne Nederlandse muziek Zes branden in en om Tilburg Onderwijzer krijgt geen salaris 1953 was een alleszins gunstig jaar Pastoor Waanders ernstig gewond Toon Vranken's Collegium Jaarverslag Nederlandsche Bank 1953 Door bus aangereden DINSDAG 27 APRIL 1954 PAGINA 3 Groet van Koningin Juliana voor Deense journaliste Studieconferentie in Doorn ,,'t Heilig Bruurke" Overbrenging stoffelijk overschot 12 Mei Naar grafkelder in Megen Ridder Orde O.N. Reeds 31.726 rokers hebben spontaan mee gedaan aan het Ibis Opinie Onderzoek naar rookgewoonten. Liefst 8 van elke 10 rokers - zoals nu blijkt - geven de voorkeur aan een rokertje van Dobbelmann, aan IBIS EXPORT 100% Engelse shag, DOUBLET half-zware shag of KING WILLIAM Vir ginia sigaretten! Mocht U de folder van Nederlands grootste Opinie Onderzoek nog niet hebben ontvangen, dan kunt U toch meedoen en ook U hebt dan een GROTE kans op een bijzonder aardige verrassing voor de kinderenU hoeft enkel onderstaande coupon even in te vullen en te versturen. Doe het nü! IBIS OPINIE ONDERZOEK Bij Uw eerlijke mening wilt U zeker wel kennis maken met het rokertje, dat het proeven over waard is. Vraag naar: DOBBELMANN... LEKKER MAN! Proefproces lezingen in boekwinkels Over in Jap. gevangenschap doorgebrachte periode Belangrijk vraagstuk voor bijna elke jongen ®e Amsterdammers hebben het hun hoge Deense gasten niet kwalijk genomen, dat zij juist een der drukste dagen van de week, de Maandag, hadden uitgekozen voor de intocht en het bezoek aan de hoofdstad. Zonder Horren namen zij het inconveniënt van verkeersopstoppingen en -omleidin gen, gestagneerde trams en lange autofiles. Er was weer iets te zien in de binnenstad en daarvoor heeft de Amsterdammer iets over. Hij wachtte ge duldig een uur langs de route van de koninklijke rit naar het Rijksmuseum, °jn zich van een goed plaatsje te verzekeren bij het passeren van de kleuren- stoet met de sympathieke bezoekers. Straatmuzikanten waren present om de jachttijd te korten, maar ook zij staakten hun broodwinning, toen gejuich In de verte de komst van de stoet aankondigde. „Ik heb ze van zó dichtbij gezien", heeft zeker de helft van Amsterdam s avonds bij het thuiskomen gezegd. Daarbij bij het woord „zó" een gebaar Hakend dat het midden hield tussen een halve en twee meter. Heel Am- eterdam weet nu dat koning Frederik *n prins Bernhard niets voor elkaar onderdoen in slankheid en diepbruine gelaatskleur. De sportieve gast en gast heer zag men dikwijls in geïnteresseer de gesprekken gewikkeld. Ook consta teerde Amsterdam dat koningin Ingrid ®en zeer charmante verschijning is en dat „onze" koningin nog steeds de lieve landsvrouw is die het geheim bezit van het spontane gebaar. Dat constateerde ook de pers bij de rondgang door het Rijksmuseum, veilig op een afstand gehouden door al te be zorgde functionarissen. Koningin Juliana ontdekte in het gezelschap een Deense journaliste die zij een interview had toegestaan tijdens haar bezoek aan De nemarken. Onmiddellijk stapte zij met Uitgestoken handen op haar toe en infor meerde naar haar ervaringen in Neder land. De opdracht om in één uur het Rijks museum te tonen heeft ongetwijfeld de directie rimpels op het voorhoofd ge bracht. Doch het is bekend dat het Deense koningshuis zeer kunstzinnig is «ti daarom wilde men zich niet bepalen tot het tonen van enkele hoogtepunten. Reeds de eerste zalen trokken echter ïo de belangstelling van koningin In- £rid, die zich voor dit middagbezoek had gekleed in een bijzonder flat teus zachtblauw complet, dat prins Bernhard zich genoodzaakt zag om te rug te komen en het gezelschap tot meer spoed uit te nodigen. De burge meester van Amsterdam liet zich niet de gelegenheid ontgaan om de konink lijke gasten opmerkzaam te maken op schilderijen van Saenredam en v. d. Heijden met voorstellingen van het oude middeleeuwse en het zeventiende-eeuwse raadhuis (nu paleis) van Amsterdam. Toen men reeds tot de Nachtwacht ge naderd was. keerde koningin Ingrid plotseling op haar schreden terug om in gezelscap van jhr. D C- Roell maals een portret van Mary, de echt genote van stadhouder Willem te be kijken die een voorouder van haar is Het 'grote pas voltooide zalencomplex met kunstnijverheid bezocht zij met grote interesse waarbij natuurlijk het tekende poppenhuis de volle aandachi kreeg. Koning Frederik en prins Bern hard bezocht inmiddels de historische afdeling welke ook herinneringen aan Hollands-Deense allianties en verwijde ringen herbergt. Doch de verwijderingen behoren tot een verleden dat afgesloten is. Het grote slotstuk van deze afd., De slag bij Waterloo, van Pieneman, had de volle interesse van de bezoekers even als de andere krijgshaftige herinnerin gen uit de gouden-eeuwse en Napoleon tische dagen. De ceremoniemeester zag zich omstreeks vijf uur opnieuw ge noodzaakt om koningin Ingrid op het tijdschema attent te maken, want de paarden trappelden alweer voor de deur en de Amsterdammers wachtten in dich te rijen om de stoet te zien. In het res taurant van het museum gebruikten de gasten enkele verfrsisingen, waarna zij na een korte hartelijke groet tot de leiders van het museum weer naar het paleis terugkeerden met nog een lange ver moeiende avond voor de boeg. Gedurende het gala-diner ïn het Kon. Paleis te Amsterdam, aangeboden aan het Deense Koninklijke Paar, heeft Ko ningin Juliana een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontlenen: „Het is mijn man en mij een groot voorrecht en een grote vreugde, Uwe Majesteiten welkom te heten in Neder land- Hierbij geven wü niet alleen uiting aan ons sterk persoonlijk gevoel van vriendschap, maar ook aan dat van onze ntie voor de Deense natie verbonden als wij met U zijn door vele banden: die van goede buren, en die van nauwe ver wantschap in de Europese familie, maar bovenal door vriendschap. Wij allen hebben U leren kennen als werkelijke vrienden in nood. Wij hebben een oprechte bewondering voor U en voor de vele grote figuren uit Uw midden. Grote geesten komen dikwijls voort uit kleine natiën. Denemarken is hier een lichtgevend voorbeeld van. Wij, de kleine landen van Europa, mogen een gerechtvaardigde trots voe len wat betreft onze bijdrage tot haar cultuur. Hoe groter ons aandeel, des te groter ook onze verplichting haar een middel punt te doen blijven, waar beschaving en welvaart veilig kunnen bloeien, en waar toekomstige geslachten er de vrucht van moeten oogsten. Het concert, dat wij vanavond zul len horen, doet mij denken aan de harmonie, die de natiën der wereld van zich zouden moeten geven Ieder daarvan moet de partij spelen, die zijn eigen aanleg aangeeft, en wel naar de volle maat van zijn kunnen, en zonder anderen te overstemmen. Aldus bevor dert ieder de schoonheid van het ge heel en draagt ieder het zijne bij tot de harmonie, waarnaar wij allen zo z-er verlangen, en die af te lezen is aan de regels, ons door ons gemeen schappelijke geweten voorgeschreven Misschien verenigen enige leden van het orkest zich tot een kwartet of sex tet. Niettemin., hun werkelijk doel is harmonie van allen met allen.. Zó alleen kunnen de wanklanken van allen te gen allen, die we tot iedere prijs moeten doen verdwijnen, overgaan in een volle en schone samenklank. Wij moeten ieder deze onze eigen ver plichting op ons nemen als onze eigen verantwoordelijkheid, die wij dragen ten aanzien van God. en de mensheid. Het is een. eervolle last, die. hoe zwaar hij ook mag schijnen, toch voor ieder die hem draagt een zegen zal blijken. De Deense koning heeft hierop o.m. het volgende geantwoord: „De Koningin en ik hebben behoefte onze oprechte dank uit te spreken voor de schone en hartelijke ontvangst, welke ons door Uwe Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid is bereid. Ik wil ook gaarne het Nederlandse volk dank zeg gen, voor de feestelijke ontvangst, die ons vandaag in de stad Amsterdam is gegeven Er zijn weinig landen, waarmede Denemarken zo oude en zo belangrijke betrekkingen heeft onderhouden als met Nederland. In onze cultuur, in onze architectuur en in de kronieken van de handelsbetrekkingen uit vroeger da gen vinden wij een verscheidenheid van feiten, welke ons herinneren aan deze betrekkingen. Zij, die van Neder land kwamen om zich in Denemarken te vestigen, waren welbekend om hun be kwaamheid en zij brachten met zich hun diepe liefde voor bloemen, dat symbool van schoonheid, dat zo ken merkend is voor uw bekoorlijk land schap. De kracht en de beslistheid waar mede het Nederlandse volk de taak tot herstel op zich nam eerst na de verwoestingen vatl de oorlog en later na de desastreuze overstromin gen van het vorig jaar toonden duidelijk de bekwaamheid en de vin dingrijkheid van het Nederlandse volk. In Denemarken hebben wij de vorderingen van het Nederlandse volk met diepe bewondering gadege slagen en wij delen in de vreugde over de bereikte indrukwekkende resulta ten. Het persoonlijke aandeel van Uwe Ma jesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid in deze bijzondere verrichtingen is welbekend. Wij zijn er ons van be wust, wat Uw grote en onvermoeide pogingen hebben betekendvoor het Nederlandse volk. Vrijdag en Zaterdag kwam een aan tal leden van de Centrale van Hogere Rijksambtenaren in het Maarten Maar tenshuis te Doorn bijeen voor een stu die-conferentie over de status van de ambtenaar. Als inleiders spraken mr. dr. J. J. Boasson, prof. dr. G. A. van Poelje en mr H. J. M. Jeukens (als plaatsver vanger van prof. mr. A. M. Donner) Uit de beschouwingen bleek dat over al ter wereld de mening wordt gehul digd dat de positie van het ambtelijk kader ten nauwste verbonden is met het beschavingspeil: doch evenzeer bleek dat het moeilijk is nauwkeurig te omschrijven wat de rechtsverhouding overheid ambtenaar nu in wezen is of zijn moet. De besprekingen van de studie-con ferentie resulteerden in de volgende punten: Hoewel er grote verschillen be staan hebben tussen de juridische, soci ale en economische regelingen t.a.v. het personeel in overheidsdienst ener zijds en het personeel in particuliere dienst anderzijds, blijkt het dat deze verschillen in de laatste decennia steeds kleiner zijn geworden ten gevolge van de vele maatregelen ten bate van het personeel in particuliere dienst geno men. Toch betreft die grotere over eenkomst alleen de uiterlijke regelingen en blijft er een essentieel verschil be staan tussen de doelstellingen van de overheid en de particuliere werkgever, omdat de taak van de overheid in het bijzonder gericht is op de behartiging van het algemeen belang. Daarom blijft, ter waarborging van de positie van de ambtenaren, een eigen geheel van rechtstoestandsregelingen noodza kelijk. Die bijzondere taak van de over heid brengt tevens mee, dat aan de opleiding en de vorming van de amb tenaar, in het bijzonder van het ambte lijk kader, zeer hoge eisen moeten wor den gesteld. Woensdag 12 Mei zal het stoffelijk overschot van broeder Everardus Witte (,,'t Heilig Bruurke") van de klooster tuin van de Minderbroeders in Megen overgebracht worden naar de grafkapel, die midden in het stadje door de kloos terlingen is gebouwd. „Het Heilig Bruurke", die in het bij zonder beschouwd wordt als een voor spraak voor woning- en werkzoekenden, heeft na zijn dood op 22 December 1950 reeds honderden gebedsverhoringen op zijn naam staan. Bij K.B. zijn benoemd tot ridders in de Orde van Oranje-Nassau: C. W. den Boer, oud-raadslid en oud-wethouder der ge meente Brouwershaven en mevrouw A. Molenaar-Abbeste, te Zaandam. Advertentie Een succes! HEBT U OE FOLDER NOG NIET ONTVANGEN J DE MOEITE WAARD Wjj vragen U vriendelijk onderstaande vragen duideljjk in te vullen. Aan welk merk shag/sigaret/ sigaar/tabak geeft U de voorkeur: Hebt U al eens kennis gemaakt met IBIS EXPORT 1000/0 Engelse shag ja/neen») DOUBLET half-zware shag ja/neen*) KING WILLIAM Virginia sigaretten ja/neen*) Op aanbeveling van wie: kennissen of vrienden/ Uw winkelier/advertenties?*) Doorhalen wat NIET wordt bedoeld. IBIS EXPORT 100Engelse shag Milde, zongerüpte Virginia op zijn aller best; een zachte en zuivere, puurblonde mélange. UW NAAM EN ADRES Naam: Plaats Straat:.. ..No.: Deze coupon kan als brief of op een kaart geplakt (dus met 10 ets of met 7 ets postzegel) worden verzonden naarIbis Opinie Onderzoek, Louis Dobbelmann, Waddinxveen. 85 cent DOUBLET hall-zware shag Een donkere, milde mélange van een heel aparte geur en smaak. 85 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doos je van twintig kost. 75 cent Het Collegium Musicum Amstelo- damense van Toon Vranken is terug gekeerd van een concerttournée door Engeland, waar het voor oude en mo derne Nederlandse muziek en voor zich zelf nieuwe faam heeft geoogst. De Britten hebben de naam van het koor niet gewoon vertaald met een Engels equivalent voor het Amsterdams Muziek-college, maar meer in de po pulaire trant: The Amsterdam Singers, wier komst bijvoorbeeld in Bath en Bristol met grote plakkaten langs de weg werd aangekondigd. Zo was het nog niet bij het eerste concert in Westminster Abbey in Lon den, waar op de aankondiging de officiële naam van het koor stond vermeld, met daaronder bescheiden tussen haakjes de nadere aanduiding (of Amsterdam). Het concert daar op Woensdag na Pasen begon 's avonds om kwart over zes. Er waren onge veer 800 bezoekers, onder wie de deken en de vice-deken. De organist van Westminster Sir William McKie begeleidde op het prachtige orgel, dat de kerk rijk is, een samenwerking, die zowel hem als het koor zo goed bevallen is, dat hij vermoedelijk van de zomer naar Nederland zal komen om samen met het koor ook in Am sterdam een concert te geven. De Londenaren bleken grote waar dering te hebben voor Sweelinck zijn achtstemmige 150ste psalm vooral maakte grote indruk, ook bij de jon gens van het Westminster-koor voor Strategier, en voor de uitvoering van Britten's Te Deum, waarbij de sopraan solo van Maria van Uden zeer geloofd werd. Aan het concert was in de morgen uren een grondige repetitie gedu rende de gehele reis werd er dagelijks gerepeteerd voorafgegaan, waarbij de Ned. ambassade in Londen, dank zij wier bemiddeling, met name van dr. Iane de Jongh, de tournée mogelijk is gemaakt, opnamen zijn vervaardigd. Na het concert zijn de leden van het koor de gasten geweest van de Ned. ambassadeur en mevrouw Stikker. Donderdag is de reis naar Bristol ge maakt, waar Vrijdagavond in de univer siteit 'n concert is gegeven. Noel Ba ker, die op de universiteit van Bristol De zeer fraaie versiering van oran jekleurige en dieprode bloemen, Maandagavond in het Concertge bouw, was verzorgd door het hoofd nan de Amsterdamse Dienst van Be- Plantingen, de heer J. R. Koning, de bewoner van Frankendael in de Wa tergraafsmeer. De heer Koning, die door zijn huwelijk zeer Deens georiën teerd is, heeft nog persoonlijke her inneringen aan de vorige Deense vorst, Koning Christiaan. Haast meer nog dan Koning Frederik viel Ko ning Christiaan op door zijn lichaams lengte. Nu is ook de heer Koning van rankendael de kleinste niet. En zo l? het ooit gebeurd, dat op paleis yjnalïènborg te Kopenhagen Koning nnstiaan en de heer Koning hebben Uien uitmaken wie van hen beiden u wel de langste Koning van Euro- de 7focf}t zijn. Bij deze lengteproef is verZoning van Denemarken met een Stan van enkele vingers dikte ge- dapl rï°or de Koning van Franken- jj0 deze laatste derhalve de langste tng van ons werelddeel. heeft gestudeerd en nu in Nederland haar muziekstudies voortzet, waarbij zij lid is geworden van het Collegium, heeft daar enkele soli ten beste gege ven. Voor de Westelijke B.B.C.-zenders is tijdens dat concert een reportage ge maakt met o.a. opnamen van werken van Jan Mul. Van Bristol uit is het koor in het bekende Vrijdagavondpro gramma van de B.B.C.-homeservice op getreden, met madrigalen en chansons, zoals gevraagd was, maar ook met mo derne Nederlandse werken van Flot- huis, Mul, Ruyneman en van Delden. Zaterdag stonden wederom twee con certen op het programma: 's middags in het Kurhaus in Bath, een profaan programma, en 's avonds in de kathe draal van Bristol gewijde muziek. De 150ste psalm van Sweelinck werd daar een prachtige climax. Uit de recensies in de Times, Daily Telegraph, Bristol Newspaper, en uit uitlatingen van muziekliefhebbers kan men afleiden, dat vooral sterk de aan dacht trokken de zeer vocaal geschre ven Cantica van Strategier en de vo calises van Ruyneman en van Delden. Het experimentele Kyrie van Mariuz Monnikendam, dat in Londen werd ge zongen, leidde tot een interessante dis cussie. Zeer gewaardeerd werden ook de vlotte humoristische liederen van Jan Mul en op een ander plan even zeer de herinneringen aan oorlog en verzet door Marius Flothuis getoonzet op teksten van Bertus Aafjes. Deze wil men met een Engelse vertaling gaan uitgeven. Voor het koor zelf waren de recen senten ook vol lof: zij roemden de serene klank, het fraaie evenwicht, de duidelijke lijn in de rijke polyphone gezangen, die met veel smaak en artis ticiteit onder leiding van Toon Vranken werden uitgevoerd in een programma, dat interessant en veelzijdig was. Zoals bekend zijn kortgeleden volgens een arrest van de Hoge Raad literaire avondbijeenkomsten in strijd geacht met de Winkelsluitingswet. Artikel 12 sub B van deze wet geeft echter aan B. en W. de bevoegdheid ontheffing te verlenen o.a. van het sluitingsuur voor winkels ten behoeve van liefdadigheidsfeesten en dergelijke. Op grond hiervan hebben B. en W. van Rotterdam ontheffing verleend voor een bijeenkomst, die in een Rotterdam se boekhandel is gehouden. Iedere be zoeker stond n.l. een vastgesteld be drag van 25 cent af voor het pensioen fonds van auteurs. Naar de mening van B. en W. van Rotterdam stempelde deze aan de bezoekers opgelegde ver plichting de bijeenkomst tot een liefda digheidsfeest en dergelijke in de zin van de wet. De bedoeling van een en ander was een proces-verbaal uit te lokken ten einde in deze materie tot een rechter lijke uitspraak te komen. Een proces verbaal is opgemaakt. Op deze manier zal op dit punt jur- risprudentie gevormd kunnen worden. De rechter zal zich dan tevens hebben uit te spreken of hij, nu B. en W. ont heffing hebben verleend en de boekver kopers dus geacht kunnen worden in het bezit van een vergunning te zijn, meent toch tot een veroordelend vonnis te kunnen komen. Niet minder dan zes branden braken ongeveer gelijktijdig uit in Tilburg of directe omgeving. Zeer ernstig lieten zich de bosbranden aanzien langs het Wilhelminakanaal. nabij sluis 3, en die onder Dongenwijk, nabij het voormali ge sanatorium „De Klokkenberg." De kurkdroge opstand was vermoedelijk door onvoorzichtigheid met vuur in brand geraakt en de krachtige wind joeg de vlammen angstaanjagend snel voor zich uit en hoog het dennenhout in. De gemeentelijke beroepsbrandweer ontving steun van tal van vrijwilligers, van de bedrijfsbrandweer van de Aa-Bee-fabrie- ken en van een 300 ijlings te hulp ge roepen militairen. Ondanks aller inspan ning gingen toch nog in totaal 50 ha verloren. Commandanten van brandweren van Brabantse en Zeeuwse gemeenten, in Tilburg in vergadering bijeen, onder braken de lunch om krachtdadig de bran den mee aan te pakken. Gistermiddag is brand uitgebroken in de nabijheid van de z.g. „Karput", gele gen tussen de gemeenten Rosmalen en Nuland. De brandweren uit 's-Herto- genbosch en Nuland namen krachtig aan het blussingswerk deel. Met de ne veltankwagens kon het vuur krachtig worden bestreden. Voortes werden met zand de vuurhaarden gedoofd. De grote droogte werkte echter fu nest. De huizen, die op afstanden ver spreid stonden, liepen door de sterke Oostelijke wind gevaar, te meer nog daar de daken met stro bedekt zijn. In al lerijl werden de inboedels naar buiten gedragen. Het naderende vuur werd echter op afstand gehouden, zodoende konden de brandweren er in slagen de woonhuizen te behouden. Ongeveer vijf hectare heide, struikgewas en kleine dennen gingen verloren. De oorzaak is nog onbekend. De brand, die gistermiddag omstreeks half één op de zogenaamde „hooghei" tussen Berlicum en Rosmalen is uitgebroken, is men na een half uur met behulp van zand meester geworden. De bewoners hebben de Berlicumse brand weer goede hulp geboden. De omliggende huizen, die met stro zijn gedekt, liepen, mede door de gunstige wind, geen gevaar op. De Bossche brandweer be hoefde geen assistentie te verlenen. Onge veer een halve h.a. jonge dennen, berken hout en heide ging verloren. Eigenaar van het terrein is de heer Coppens te Ros malen. De Haagse rechtbank heeft de eis van een Mulo-onderwijzer in het voor malige Nederlands-Indië, dat de Staat hem zijn salaris zal uitkeren over de periode, in Japanse krijgsgevangen schap doorgebracht, niet ontvankelijk verklaard. De eiser, de heer J. P. uit Den Haag, had 7 October 1952 de Staat der Ne derlanden aangemaand uiterlijk 15 November zijn salaris te doen uitbe talen over de periode van 1 Mei 1942 tot 1 Augustus 1945. Hij had daarbij aangevoerd, dat hij tijdens de interne ring door de Japanners zijn ambtelijke hoedanigheid als onderwijzer bij het Mulo-onderwijs (en als zodanig in ambtelijke vaste dienst van het Neder lands-Indische gouvernement) had behouden en dat het niet-uitoefenen van zfjn taak in deze periode was toe te schrijven aan overmacht. In de overweging van het vonnis van de Haagse rechtbank wordt aan de hand van de historische ontwikke ling van het bestuur over het voorma lige Nederlands-Indië na het uitbreken van de tweede wereldoorlog gecon cludeerd, dat de Staat der Nederlan den financieel niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de gevolgen van enig nalaten van de drager van het algemene bestuur in het voormalig N ederlands-Indië. De noodzaak van een betere beroeps keuzevoorlichting wordt meestal er kend op utilitaire gronden. Er is nog te weinig aandacht besteed aan de vraag wat ze voor de jeugd zelf be' tekent, zo betoogde prof. dr. J. Snij ders Zaterdag te Tilburg op de jaar vergadering van de Interdiocesane Stichting Katholieke Beroepskeuze voorlichting Het beroep neemt niet alleen in materiële zin een centrale nlaats in het mensenleven in. Belang rijker is de vereenzelviging van de mens met zijn beroep. De beroepsarbeid is alleen zinvol als wii hem kunnen gebruiken tot ons le- Koning Frederik bekijkt belangstellend een model van een zeventiende-eeuws Nederlands oorlogsschip. In zijn jaarverslag over 1953 brengt dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, naar voren, dat in het afgelopen jaar de algemene eco nomische activiteit een belangrijke op leving heeft vertoond. De industriële productie bereikte een hoger niveau dan ooit te voren, de werkgelegenheid in de industrie evenaarde bijna die van het topjaar 1951 en de werkoosheid was belangrijk lager dan in het voorafgaande jaar, zij het ook, dat zij niet daalde tot de uitermate lage cijfers van de infla toire periode na het uitbreken van de Korea-oorlog. Daarnaast vertoonde de ontwikkeling van lonen en kosten van levensonder- ïoud een beeld van grote stabiliteit, erwijl de groothandelsprijzen een lich- ;e daling te zien gaven. Vrij belangrijke jrijsdalingen openbaarden zich alleen in ,1e internationale handel, waar zowel het prijsindexcijfer van de invoer als van de uitvoer een peil bereikte van :irca 11 pet. beneden het gemiddelde liveau van 1952. Ondanks de ernstige natuurramp in het Zuidwestelijke ge deelte van ons land, is het jaar 1953 Ivoor de Nederlandse volkshuishouding in haar geheel in bijna alle opzichten een bijzonder gunstig jaar geweest. De financiële resultaten voor het be drijfsleven in zijn algemeenheid waren gunstiger dan in 1952. In het bijzonder geldt dit voor de binnenlandse afzet. In de export was de gemiddelde prijsdaling evenwel aanzienlijk; zij deed daar de voordelen van gedaalde grondstof kosten en gestegen arbeidsproductiviteit veelal te niet. Hét particuliere verbruik ver toonde, na een stilstand in 1952, in 1953 zowel in totaal als per hoofd van de bevolking een vooruitgang. De ontwik keling der spaarcijfers wijst op een ver dere toeneming der particuliere bespa ringen. De industriële investeringen bleven echter, volgens schatting, ten achter bij het peil, dat in 1951 was be reikt en bij de taakstelling in de Vierde Industrialisatienota van de minister van Economische Zaken. De technische positie van de gulden vormt thans geen belemmering meer voor een eventueel herstel van de vrjje inwisselbaarheid voor alle transacties in het lopende verkeer. Monetair-tech- nische staat ons land aan de drempel van de convertibiliteit, maar dit be tekent nog geenszins, dat het die drem pel alleen zou kunnen overschrijden. vensdoeL Er zijn in Nederland nog geen gegevens, dïe bewijzen, dat de beroeps keuze voor de jeugd een diep ingrijpend orobleem is. Bij een in Amerika ge houden enquête bleek, dat zij door de meerderheid van de highschoolleerlinaen genoemd werd als het op een na belang rijkste vraagstuk voor deze jongens. Het is een probleem, waar bijna elke jon gen min of meer over piekert. Zowel de objectieve maatschappelijke situatie als de ontwikkelingssituatie leidt daar toe. Er ontstaan voortdurend nieuwe beroepen en de oude verdwijnen of ver anderen van aard of betekenis. De op- leidings- en exameneisen stijgen, de waarde van „relaties" is aanmerkelijk gedaald, de jeugd moet zuiniger zijn op haar jaren dan vroeger en daarbij komt een algemeen gevoel van onzekerheid en onveiligheid. Voor de puber is boven dien de school- of beroepskeuze de eer ste fase naar de volwassenheid toe. De beroepskeuze is voor hem een symbool van ziin zelfstandigwording het vaan del van de vrijheid. Ook is de identifi catie met het beroep bij de puber van grote betekenis. Het: Wat ben ik. is voor hem belangrijker dan het: Wie ben ik. Sprekend over het vraagstuk van de arbeidsvreugde, zei spr., dat het gemis daaraan in de administratieve sector hel Pijnlijkst wordt ervaren. 's Middags gaf broeder Accursius, hoofd van de Mgr. Ruttenschool te Am sterdam, in een inleiding met lichtbeel den een duidelijk inzicht in de wijze van beroepsvoorlichting. zoals die op deze school wordt gegeven. Spr. zei. dat hij de voorkeur geeft aan excursies bo ven voorlichting door personen die in een bedrijf werkzaam zijn, omdat men tijdens een bezoek ook kennis maakt met de sfeer en de werkomstandighe den. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag is pastoor G. H. I. Waanders van de St. Jansparochie te Enschede het slachtoffer géworden van een verkeersongeval. Hij werd vlak voor de pastorie aan de Haaksberger straat, terwijl hij per fiets de straat over stak om naar zijn woning terug te keren, door een hem achterop komen de autobus van de Gelderse Tramweg mij. aangereden. Hij liep een zware her senschudding op. In ernstige toestand is hij naar het R.K. Ziekenhuis over gebracht. Het ongeluk is waar schijnlijk te wijten aan het feit dat de pastoor de betrokken bus niet heeft opgemerkt. De bus zou nl. volgens oog getuigen ter plaatse juist een bij een halte staande bus van de G.T.M. ge passeerd zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3