Voorbereiding VLACGETJESDAG nadert voltooiing Toekomst van Britse vlieg tuigindustrie in gevaar? H Zware straf voor schipper en stuurman Kruiswoordraadsel n H B 9 Leerplan voor de kweekschool Enorme drukte op Voorlichtingsbureau Sovjet-Unie wordt lid van de I.L.O. Ongelukken met Comet van invloed Schuldig aan in de grond varen MOORD in Parijs Kholkov is ook in ons land geweest 1,2 milliard minder voor „New Look 281» rSaSS: cCe /1/lcror3msGurv Ik ga nu met plezier mijn was doen DINSDAG 27 APRIL 1954 PAGINA 5 Reünie in Schimmert Zilveren feest Skelet van 35 eeuwen opgegraven Op Vlieland: Geen willekeurige kledij op dansvloer Ballet Ned. Opera naar Parijs Rozenkranskruistocht Toestand slachtoffers bevredigend Wereldcongres van notarissen Ontvoerd meisje terecht Driedaags congres in Den Bosch door GEORGES SIMENON Europese T.V.-uitwisseling CONFLICT OVER HONORARIA West-Europa over stroomd door Sovjet-agenten? Am. Congrescommissie wil: Gegijzelde Amerikaanse trouwt en komt vrij Op het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, afd. Vis, Schaal- en Schelpdieren, te IJmuiden, gonst het van bedrijvigheid. Sedert weken wordt «•er onder hoogspanning gewerkt en «e spanning zal pas verbroken worden, wanneer op Zaterdag 22 Mei in de ver schillende havenplaatsen de festivitei ten beginnen. Dan is het voorbereidend werk achter de rug. Dan zal blijken of ™e maanden van voorbereiding, de talloze besprekingen, de ettelijke tele fonades en de stapels correspondentie, tot het gewenste resultaat hebben ge leid: Een Vlaggetjesdagviering als Uiting van het bedrijf, grotendeels door «et bedrijf en voor het bedrijf. Men staat er versteld van zoveel WerK als er verzet moet worden om alles gesmeerd te doen verlopen. De neer J. G. Kolkman en zijn staf den- Ven de laatste tijd alleen maar in ter pen, die met Vlaggetjesdag verband houden. Maar als men de gelegenheid krijgt om temidden van deze drukte eventjes een gesprek met hem te voe ren, dan zal hij in één adem vertellen, dat Vlaggetjesdag hem nooit los laat en dat hij niet beklaagd wil worden omdat het een prettige, razend drukke tijd is. Vlaggetjesdag heeft hem, Vlaardinger Van geboorte, van jongsaf gefascineerd en geboeid. Hij weet, dat Vlaggetjesdag niet gemaakt is, maar gegroeid uit het bedrijf zelf. En hij kan er zich oprecht over verheugen, dat, wat eens een pri vilege was van een enkele vissers- Plaats, na de oorlog overgeslagen is op de andere havens. Vlaggetjesdag gaat altijd door in zijn gedachten, omdat een dergelijke viering telkens weer vraagt een zich bezinnen op zijn doel stelling en een zoeken naar nieuwe in jecties. En als een oude reder nu tegen hem Zegt: „Man, wat maak je tegenwoordig toch een drukte. Vroeger ging de stuur mansmaat vóór de kerk de vlaggen op zetten en dan was het gebeurd. Na de kerk wandelde iedereen dan naar de haven om van de vlaggenzee te genie ten. En heel vroeger kwamen de reders op een zonnige Vlaggetjesdag in hun vigilantes naar de haven en dronken aan boord onder de zonnetent een kopje thee", dan kan hij er om glimlachen. Nu immers zijn er overa' corcité's, waarmee de meest prettige samenwerking bestaat, omdat deze mensen er hun hart aan verpand heb-' ben. En Vlaggetjesdag is een van deze gelegenheden, waarop het bedrijf zich spectaculair aan het Nederlandse volk- kan manifesteren en presenteren. Er onstaat bovendien een wisselwer king. De sfeer van Vlaggetjesdag, de proloog van het vertrek der vloot, dringt door tot in de kleinste plaatsen van ons land. De detaillisten worden ®r sterk door geactiveerd en er gaat geen dag voorbij of detaillisten vragen aan het voorlichtingsbureau inlichtin gen voor hun eigen haring-actie, die zij voeren in etalage, wagen of hal. Wat zou het trouwens voor zin hebben be langstelling te wekken bij het Neder landse volk, wanneer er niet een ac tief distributie-apparaat direct op in haakt om de gewekte belangstelling tenvolle te bevredigen? Daarom vraagt Vlaggetjesdag voor lichting. Naar binnen, waar het be drijfsleven en inzonderheid de handel zich kunnen aansluiten bij dit natio nale feest. Naar buiten, waarbij pers eR/adio als publiciteitsorganen niet af- zydig blijven staan. Een schoolradio- «zending zal dit jaar aan Vlaggetjes- lag gewijd worden. In het programma "Jeugdland" zal de heer Kolkman een babbeltje maken met Johan Bodegra ven en waarover zal dit anders gaan dan over de haringvisserij? Dat is op Elk jaar vinden de oud-studenten van de Apostolische School „Ste Marie" van de paters Montfortanen te Schimmert het gezellig en goed toeven in de school, waar zij hun middelbare oplei ding mochten genieten. Bijzonder was dit wel dit jaar het geval, nu deze oude studenten voor de 25ste keer hun „Alma Mater" opzochten. Tijdens het H. Misoffer op Zondag hield pater Goldstein een feestpredica- tie. Niet voornaam is of een reünist materieel voor 100 procent in de maat schappij geslaagd is, maar of hij dit geestelijk is, betoogde hij. Na het feestdine? en het plechtig Lof had in de aula een feestvergadering plaats, tijdens welke vele paters Mont fortanen het bestuur van de reünisten- vereniging kwamen fêteren met het 25- jarig bestaan van de vereniging. Bij gelegenheid van dit jubileum wil den de reünisten hun grote erkentelijk heid jegens de paters niet enkel met Woorden, maar ook met daden tonen, zoals voorzitter P. de Win het uitdruk te. Als stoffelijk blijk van waardering bood de onder-voorzitter, de heer J. Meijs, die zijn zilveren lidmaatschap vierde, daarom aan de overste van „Ste Marie" een tweede studiebeurs aan, groot f 5.000. Bij het tweede lustrum deed de O.V.S., de Apostolische school, de eerste beurs cadeau. Voor dit Prachtige geschenk dankte niet alleen Pater Goldstein, de overste van „Ste Marie", maar ook de hoogeerwaarde Pater C. Heiligers, provinciaal van de Montfortanen. Met een gezellig samenzijn en een ®cht Limburgse koffietafel werd deze 25ste reünie besloten. (Van onze correspondent) Op de Veluwe is een skelet gevonden, dat men op S500 jaar schat. De mens, aan Wie het heelt toeoenoord, heert geteeld in de brons tij X Het lichaam bleek in ge kiekte houding te zijn Degraven. De out- dekkmg werd gedaan in een graiheuvei dij öpeulde tijdens onderzoekingen van ae «ijksdienst van het Oudheidkundig bo demonderzoek. De vondst zal worden on dergebracht in het Historisch Museum voor Gelderland, afdeling van het Gemeente Mu- te Arnhem. d -Oldens de opgravingen aueen aan grondverkleuringen te zien, dat hier ■wJl mens begraven lag. Deze aanwijzing 2o echter zo belangrijk dat men besloot Om ?geliJk tot conservering over te gaan verva 6 „verlcleurmgen heen werd een kist de c,^rajgJ' die P'ankje voor plankje in Scheel i wera gebracht, waarna men het zotaen blok kon opnemen. Door de b^ssa ïrf'1 RÓksdienst werd de zand- •het een 'aboratorium geprepareerd geheel „„Pn nï Preparaat waardoor het Van een Ktmf en bet aanzien kreeg Tiidenoa zandsteen. 111 de dienera ,bewerking bieek dat zich ®r°Hdblok „„a agen van het opgenomen khedel en nf belangrijke delen van de gehele blok weri* els bev°nden. Het ^'azige beer,denpste?mgekeej"d en de aan" ,l?ze verduurzaamd zover bloot gelegd dat 19 Mei. En een dag later zuilen, wan neer alles naar wens verloopt, een Vlaardingse, een Scheveningse en een Katwijkse schipper In het Steravond programma van de N.C.R.V. het een en ander „uit de doeken doen". Nog an dere radio-uitzendingen zijn in voor- bereiding. En tenslotte hoopt de heer Kolkman met de vloot mee naar zee te gaan, als correspondent voor de radio-berichten vanuit zee. De haring-jagerij is hem een pret tige zorg apart. Zaterdag 22 en Zondag 23 Mei wordt de Vlaggetjesdag gevierd. Maar Dinsdag 25 Mei vaart de vloot uit, de haringgronden tegemoet. En wanneer in de nacht van Woensdag op Donderdag het eerste schot gehaald is, begint de spannende race om de eerste Hollandse Nieuwe aangevoerd te heb ben. Het is een sportieve zaak, die al leen als zodanig belangstelling en pu bliciteit verkrijgt. Deze belangstelling en publiciteit niet in gevaar brengen is van enorm belang voor het gehele be drijf. De stapels brieven komen en gaan. Duizenden affiches worden verzonden. Het ene telefoongesprek volgt op het andere: Een juffrouw vraagt, waar het woord „kantje" vandaan komt. Een ander wil graag kaarten hebben voor de vlootrevue. Een Vlaggetjesdag comité zoekt naar de beste vuurwerk fabriek en een schooljongen schrijft een beleefd briefje om inlichtingen over de manier van haringvissen. Van de vroe ge morgen tot de late avond wordt op het Voorlichtingsbureau gewerkt om over enkele weken alles goed te doen verlopen. En als op 28 Mei de eerste malse maatjes geproefd zijn, wel, dau wordt het zo langzamerhand tijd de ervaringen van Vlaggetjesdag te sor teren als een fundament om daarop nieuwe ideeën te bouwen voor Vlaggetjesdag 1955. De Sovjet-Unie is de vorige week lid geworden van de U.N.E.S.C.O., een andere internationale organisatie die zij voordien had geboycot. Enkele jaren na de oprichting van de Verenigde Naties gaf de Sovjet-Unie te kennen dat zij tot de I.L.O. wenste te worden toegelaten onder zekere voor waarden. Deze werden door de direc teur-generaal, David Morse, van de hand gewezen. (A.F.P.Reuter). De Sovjet-Unie is toegetreden tot de Internationale Arbeidsorganisatie. De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft in een schrijven van 24 April verklaard dat de Sovjet-Unie de bepalingen van de I.L.O.-constitutie aanvaardde. (Van onze correspondent) In het vervolg zullen vacantiegangers op Vlieland, wanneer zij gaan dansen, niet meer iedere willekeurige kledij mogen dragen. De raad van het eiland heeft namelijk besloten dat de dames een rok en de heren een lange broek moeten dragen wanneer zij naar dans gelegenheden gaan. Dit raadsbesluit is een gevolg van vele klachten die waren ingekomen over het feit dat vooral jongelui dikwijls in kleding verschenen waaraan andere gasten aanstoot namen. De Horeca-bedrijven zullen in het komende seizoen om twaalf uur en in het hoogseizoen om half een gesloten moeten zijn, aldus werd bovendien vastgesteld. NOORWEGEN. Wegens spionnage en het illegaal overschrijden van de Russisch—Noorse grens is de Rus Edvin Hansen door een rechtbank in Oslo veroordeeld tot een jaar met af trek. et tragische ongeluk met de Co- met ten Zuiden van Rome in het begin van deze maand, nadat reeds een dergelijke ramp was gebeurd boven de Middellansche Zee in Januari, ligt nog vers in het geheugen door het verlies aan mensenlevens en de mis lukking van een nieuw soort vliegtuig. De vorige neerstorting van een Co- met-vliegtuig boven Karachi werd min of meer terecht toegeschreven aan buitengewone weersomstandigheden, maar de eerste ramp boven de Mid- dellandze Zee nabij Elba werd door geen enkele aanvaardbare uitlegging vergezeld. Ditmaal is het Britse attest van betrouwbaarheid ingetrokken en zonder vrees voor een haastig oordeel, zelfs van een niet-technisch ingestelde waarnemer, zou men kunnen aannemen dat Comet no 1 afgedaan heeft, ten zij men een definitief oordeel kan vel len ten opzichte van het wrak of van de overgebleven brokstukken. De vraag rijst nu in hoeverre de nood lottige gebeurtenis in het licht van de beschikbare gegevens de Britse lucht vaart en de vooruitzichten van de lucht vaart in het algemeen kan beïnvloeden. Finacieel is de Comet No 1 een product van de Havilland Aircraft Co, een onderneming met activa van bijna 30 millioen pond en een aandelenkapi taal met een koerswaarde van mear dan 15 millioen pond. Het jongste on geluk heeft doen uitkomen, dat het be wuste vlletuig verzekerd wat, voor 500.00 pond sterling. De Havilland is eveneens be trokken b(j de productie van meer militaire straaljagers, zoals de Venom, de Vampire etc. Er is een indrukwek kend aantal andere vliegtuigfabrieken zoals Hawker Siddeley, Bristol, Vickers, Handiey Page etc. die alle min of meer dezelfde methodes toepassen en in de wereld een leidende plaats innemen op het gebied van straaljagers. Dan is er de British Overseas Air ways Corporation-politiek, die gegrond vest is op het gebruik van Cornets en die haar gehele program voor vele toe komstige jaren afhankelijk heeft ge maakt van dit type vliegtuig, dat zon der twijfel de baanbreker is geweest voor de na-oorlogse vooruitgang van de civiele luchtvaart. In feite was het voor niemand een geheim, dat de Comet 1 over de gehele wereld een serieuze aan sporing betekende voor de vliegtuig constructie en het sein heeft gegeven voor het uitbreken van een scherpe commerciële strijd met de Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen. Men dient zich te herinneren, dat de Comet No 1 na uitputtende tests reeds in de vliegdienst werd gesteld door de B.O.A.C. in 1952. Zelfs nu nog, gezien de lange en belangrijke diensten, die dit vliegtuig heeft bewezen, is het aantal ongevallen voor dit type kleiner dan voor bijna alle andere typos. In dit licht bezien acht men de weigering van de Amerikaanse autoriteiten om aan de Comet 1 een certificaat van luchtwaar digheid te verschaffen over het alge meen in Engeland een ongerechtvaar digde daad van nationale protectie, al was het alleen maar om technische re denen. In officiële kringen heeft men overigens de mogelijkheid van sabotage niet uitgesloten, tenminste wat betreft de twee ongevallen die gebeurden na het vertrek van Rome. Na zorgvuldige overweging komt men tot de conclusie, dat op de lange duur zou kunnen blijken, dat de Cornet-ram pen toch geen dodelijke slag behoeven te betekenen voor de Britse burgerlucht vaart. In vele onbevooroordeelde tech nische kringen achtte men, dat Enge lend juist door zijn Comets Amerika vrij. wel vijf jaren voor was met soortgelijke vliegtuigconstructies. De Comet 1 moet worden opgevolgd door de Comets 2 en 3. Voor dit laatste type zijn belangrijke orders geboekt door vele vreemde mogendheden. Deze 2 types zijn geheel anders als de Comet 1 en bezitten ook geheel andere motoren. De Cornet 3 zal eerst in 1956 zijn intrede doen en zou dan de Amerikaanse lucht- vaartljjnen nog zonder doelmatige con currentiemogelijkheden laten, vooral op de winstgevende Noord- en Zuid-atlan- tische lijnen, omdat er lange tijd mee gemoeid is tussen de uitvinding van een nieuw model en de tijd waarin het regel matig in gebruik kan worden genomen. Het ballet van de Nederlandse Opera ls uitgenodigd om op Maandag 3 Mei, als eni ge buitenlandse groep, mede te werken aan de Gala Avond van de Association des Amis de la Danse in het ThéStre de l'Empire te Parijs. Er zal worden uitgevoerd de Quatre Mouvements, naar de choreografie van Fran- goise Adret, op muziek van Haydn (88ste Symphonie), onder leiding van Richard Bla- reau. De bijzondere intentie van de Rozen kranskruistocht voor de maand Mei luidt: „opdat de bejaarden zich. over de vruch ten van een welbesteed leven mogen ver heugen en zonder vrees het einde van hun sterfelijk leven mogen tegemoet zien" (Ful- gen s Corona). De algemene intentie: Vrede - Welvaart Wereldverbetering blijft ge handhaafd. rnvy.JK«^; 42. Mogelijk hebben zij onze troep ontdekt en gaan alarm slaan," mompelt de Noorman, terwijl hij de snel verdwijnende krijgers bezorgd nastaart. Dan staat hij op, nog even dwalen zijn ogen over het terrein en blijven dan rusten op het strijd- gewoel tn de verte. Zon blikkert op zwaarden en lanspunten en gedempt dringt het geluid van de veldslag tot hem door. „We moeten hier vandaan," wenkt Eric zijn krijgers, „het wemelt hier van vijanden. Een strijd tegen zo'n overmacht kun nen we niet riskeren. Doch waar in dit rampzalige land kunnen vijftig mannen een veilige schuilplaats vinden?" „Ik weet er een, heer," zegt een der krijgers. „Wc hebben een kloof ontdekt, toen we naar water zochten." De man likt zijn kurkdroge lippen en dit simpel gebaar treft de Noorman dieper dan de bitterste klacht. Dan licht zijn gelaat op. „Haal de troep en breng ze naar die kloofbeveelt hij een der verspieders ®cn tot de andere: „Wijs me de weg." Als Eric de krijger volgt langs de rotsige helling, vraagt hij zich af, wie daar zo verwoed slag leveren. Er zijn zeker drie- tot vierhonderd man bij betrokken en hieruit blijkt wel, dat er iets ernstigs gaande is. Aan de rand van de kloof trachten zijn ogen de diepte van de talloze duistere spelonken te peilen. Dit lijkt inderdaad een geschikte plaats om vijftig man te verbergen. De lengte is niet te bepalen; grillige bochten benemen het uitzicht. De kans, dat ook hier Schotten zullen zijn, ia niet uitgesloten, doch het afslaan van een eventuele aanval is hier in ieder geval gunstiger. Een zachte tred stoort de Noorman in zijn overpeinzingen en zich om wendend ziet hij zijn kleine schare getrouwen vanachter de rotsen te voorschijn treden. Onder een drukkende stilte dalen de Noren af in de kloof. Beneden wenkt Eric een vaar krijgers en beveelt twee van hen met gedempte stem: ,J\eemt gy ate richting naar zee. Geeft uw ogen goed de kost en zodra ge water gevonden hebt, meldt het ocenblikkelijk. Ik zal deze kant onderzoeken." Met de andere tcrVfferS gaat hij door de nauwe kloof, langs donkere spelonken en grijsgrauwe rotsen. Plotseling *\ln de verte ^klinken slepende voetstappen en duidelijk klinkt tussen de nauwe wanden een onheilspellend, dof gedruis van zware metalen wapens. Advertentie IK heb een proef genomen met Castella Parels en het resultaat was ENORM. Mjjn mening is: voortaan altijd Castella Parels. Ik ga nu werkelijk met plezier mijn was doen. De vlekken zie je eruit trekken en je behoeft gelukkig maar eenmaal het goed te spoelen. Dat betekent zo'n tijdsbesparing, dat een pak Castella Parels mjj dubbel zoveel waard is. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Cas tella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de helder heid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwasmiddel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 ct) een uiterst veilig wasmiddel, waaraan U alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis! 4 Na verscheidene zittingen hieraan ge wijd te hebbenheeft de Raad voor de Scheepvoort thans uitspraak gedaan in zake de aanvaring van het motorschip Frederikmet de motorlogger Excel sior NI KW 76 op 6 Januari 1953 op de Noordzee bij IJmuiden, ten gevolge waarvan de „Frederik" gezonken is. Overeenkomstig het voorstel van de in specteur voor de scheepvaart wordt aan schipper C. P. en stuurman A. v. d. S., beiden uit IJmuiden. de bevoegd heid gedurende 2 maanden ontnomen. Naar het oordeel van de Raad moet de aanvaring worden toegeschreven aan het op zeer onvoldoende wijze houden van uitkijk op de KW 76. Vóór de aan varing had de KW 76 de Frederik aan stuurboord en moest, daar de koersen el kaar zodanig kruisten, dat er gevaar voor aanvaring bestond, de WK 76 uit wijken. Zij heeft dit ook gedaan. Maar daar aan stuurboordszij van de KW 76 de KW 39 in vrijwel gelijke koers voer en door de KW 76 werd opgelopen, kwam de KW 76 zo dicht bij de KW 39. dat zij weer een weinig afhield naar bakboord. Blijkbaar heeft de stuurman, die al leen op de brug was van de KW 76 en aan het roer stond, daarna slechts zijn aandacht bepaald op de KW 39 en niet meer gelet op de Frederik, noch op de ligging van zijn roer. Het roer is blijk- Adverten tie De gevolgen van het auto-ongeluk in Engeland waarvan generaal-majoor vl. I. A. Bach, hoofd van het directoraat luchtmachtmaterieel, de kolonel ir. D. I. Pronk, alsmede de Rolls Royce ver tegenwoordiger in Nederland H. Mil- ward het slachtoffer zijn geworden, laat zich minder ernstig aanzien dan eerst werd vermoed, zo vernemen wij van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst. De toestand van generaal Bach is redelijk wel. Kolonel Pronk, die beide benen brak, is buiten levensgevaar en de heer Milward mag waarschijnlijk reeds vol gende week het Generalhospital in Northampton verlaten. 29 April begint in Parijs het tiendaags wereldcongres van notarissen onder voorzitterschap van José Negri uit Ar gentinië. De deelnemende landen zijn. Neder land, Spanje, Portugal, Italië, Zwitser land, België, de Verenigde Staten, Mexi co en de meeste Latijns-Amerikaanse landen. baar een weinig over bakboord blijven liggen: de KW 76 draaide daardoor naar bakboord en liep recht op de Frederik aan. Deze week uit naar stuurboord, gaf een attentiesein en stopte vervolgens de motor. De Raad betwijfelt of het stoppen van de motor de juiste handeling was om de dreigende aanvaring te voorko men. Het attentiesein is niet op de KW 76 gehoord. De stuurman van de KW 76 zag het dreigende gevaar het eerst, toen het voor hem onmogelijk was om nog iets ter voorkoming daarvan te doen. De sclypper, die de brug verliet en aldaar alleen de stuupman als roergan ger achterliet, overtrad het' voorschrift, dat op zee ten minste twee pesonen d® wacht op de brug van zijn schip moe ten lopen. Het is vrijwel ondenkbaar, dat deze aanvaring zou zijn geschied, indien behalve de stuurman nog een persoon op de brug van de KW 76 zou ziin geweest. De stuurman had, nu hij niet voldoende naar stuurboord kon uit wijken, de motor moeten stoppen, zo dat hij bij het uitwijken achter de KW 39 zou blijven. Horizontaal: 1. speciaal ver voermiddel 9. hond 10. webdraad 11. laatstleden (afk.) 13. aantal 15. vice versa (afk.) 16. sprookjesfiguur 18. stek 19. aanw. vnw. 20. uitgedorste hal men 22. betrekking 23. pionier Nederl luchtvaart 24. levenslucht 26. onbuigzaam 28. troef-negen 29. Pausennaam 31. tijdrekening 32. deciliter (afk.) 33. vliegveld in Drente 35. manwijf 36. lyrisch gedicht 37. Europ. Defensie Gemeenschap (afk.) 39. gematigd 4. 2 4- 5 6 8 9 11 12 13 14 15 16 *7 18 19 20 21 22 23 24 25 "20 28 29 30 31 32 53 34 35 36 38 39 Verticaal: 1. op zich zelf 2. en dergelijke (afk.) 3. middeleeuws koopvaardij schip 15. 17. 19. stekelig dier 5. knobbel 6. vis 7. Gouverneur- Generaal (afk.) 8. hierbij gevoegd 25. 12. Europeaan 27. 14. werktuig over 29. mannetjeseend 30. bekend ItaL dichter 33. 21. boom 22. zangstem 34. vod voormalig eiland 36. in IJselmeer 38. verdriet rivier in Duits land Haarlemse voetbalclub plaats in Gel derland voorzetsel pers. vnw. (Van onze correspondent) Zondag tot laat in de avond hebben circa vijfhonderd burgers, geassisteerd door tientallen politiemannen, de bos sen rond Raalte, Diepenveen en Bath- men afgezocht naar een geesteszieke, die een vierjarig meisje uit Heeten had meegelokt met snoep. Hij had het kindje achterop de fiets gezet en was in de bossen verdwenen, zo luidde het relaas van een neefje. Men vond een spoor in Lettele en kwam te weten dat het de ongunstig bekend staande grond werker G. W. uit Ommen moest zijn die het kind had meegenomen. De man is vroeger patiënt geweest in Avereest. Laat in de avond kon de politie in Bathmen de man aanhouden. Het kind zat op de bagagedrager en was slechts van streek door de koude. „De nieuwe kweekschoolwet heeft het kweekschoolonderwijs gemaakt tot het meest moderne en geavanceerde van ons land" zei frater Novatus, voorzittei van de leerplancommissie van de bond van R.K. Kweekscholen, Maandag in Den Bosch. Gedurende drie dagen zullen de leden van deze bond zich daar bezinnen op het con cept-leerplan zoals dat na uitgebreide studie is ontworpen door de leerplan commissie en haar subcommissies. Maandag waren op dit congres on der meer tegenwoordig oud-minis ter prof. dr. Th. Rutten vertegen woordigers van de minister van O. K. en W. en van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. In zijn openingswoord wees de voiu- zitter, de heer L. Bol, er op, dat hei opgestelde leerplan geenszins beoogde de kweekscholen iets op te dringen 01 te onthouden, maar dat het slechts In zicht wil verschaffen en suggestie» doen. Spr. gaf vervolgens een histo risch overzicht van het schoolwezen en de onderwijzersopleiding en sprak de hoop uit, dat dit congres een mijlpaal zal betekenen op de weg der katho- twee dames in avondjaponnen. Het viertal was vrolijk, een beetje onder de invloed, vooral een van de mannen, die, toen de anderen naar binnen waren gegaan, op zijn schreden terugkwam. „Zeg agent.... Ik weet niet af ik er verstandig aan doe u het te vertellen, want ik zou niet graag willen, dat onze avond er door bedorven werd. Enfin! Doe maar wat u goeddunkt. Toen we zo even over de Place de la Concord re den, stopte vóór ons een auto. Ik chauf- feerde en ik remde, omdat ik meende, 6 dat de anderen motorpech hadden.... Waarom voelde Maigret op dat mo- Ze haalden iets uit de wagen, dat ze ment al, dat er iets niet klopte? De °P het trottoir legdenIk geloof dat Place de la Concorde, waar in het mid- het een lijk was den de blanke obelisk oprees, was te De auto was een gele Citroen, in groots, te luchtig en te publiek. Daar Parijs geregistreerd, en de laatste twee klopte iets niet met de telefoongesprek- cijfers van het nummerbord waren een Vert. J. F. KLIPHUIS 3 en een 8. TWEEDE HOOFDSTUK Op welk ogenblik werd „Nine's man" „Maigret's privé-dode" zoals men ken van die morgen, met de „Caves du Beaujolais", de „Tabac des Vosges", de „Quatre Sergents" van de Boulevard Beaumarchais. Tot aan zijn laatste oproep, tot aan iuaJa ural het briefje, afgegeven op het postkan- later bij de Recherche zei? Mis- toor van de Faubourg Saint-Denis,' had schien al bij wat men hun eerste ont- ae man zich voortdurend beperkt tot moeting zou kunnen noemen, die nacht, een district met smalle, drukke straten. 0p de Place de la Concorde. Inspecteur Zou iemand, die weet, dat hij achter- volgd wordt, die voelt, dat een moorde- naar hem op de hielen zit en die elk ogenblik de dood verwacht, zich wagen op J»" Plein als de Place de la Con corde, dat in zijn verbeelding bijna Lequeux werd in elk geval getroffen door de houding van de commissaris. Het was moeilijk precies te definiëren waarin die afweek van de normale. Bij de politie is een gewelddadige dood niets ongewoons, lijken worden soms aotl-rmemicel.,. e l- lijzeil wuïueil Wills nemen' afmetingen moest aan- onder de meest bizarre omstandigheden nemen. gevonden en men behandelt ze met de „U zult zien, dat hij hier niet ver moord is." onverschilligheid, die tot het beroep p"" '1' behoort, als men er al geen grappen ze„ bewijs over maakt, zoals co-assistenten in zie kenhuizen Trouwens, Maigret was niet bewogen in de eigenlijke zin van het woord. Maar waarom begon hij nu b.v. niet voor deze voorspelling vinden, toen agent Piedboeuf, die dienst had vooi een nachtclub in de Rue de Douai, zijn rapport indiende. Een auto had gestopt voor het caba- gewoon hrt Tijk te onderzoeken? Hij ret met twee mannen in smoking en trok eerst een paar maal aan zijn pijp en bleef toen, temidden van het groepje agenten in uniform, met Lequeux staan praten en keek verstrooid naar een jonge vrouw in een iamé avondjapon en een mink cape, die zo juist uit een auto was gestapt in het gezelschap van twee mannen, en nu met haar hand stijf ge kneld om de arm van een van hen stond te wachten alsof er nog meer gruwelijks zou gebeuren. Pas na een poosje liep hij langzaam naar de liggende gestalte toe, naar de beige vlek van de regenjas en boog zich, nog altijd langzaam, voorover, alsof zoals inspecteur Lequeux later zou zeggen het een familielid of een vriend betrof. En toen hij zich op richtte, waren zijn wenkbrauwen ge fronst en zag iedereen, dat hij woe dend was. Op een toon alsof een van de aanwezigen er voor verantwoorde lijk moest worden gesteld, vroeg hij: „Wie heeft dat gedaan?" Vuistslagen? Trappen? Het was niet te zeggen. Een feit was, dat de man, kort vóór of nadat hij door een mes steek om het leven was gebracht, ver schrikkelijk was toegetakeld, zodat het gezicht opgezwollen was, de beneden lip gespleten en een deel van het gelaat misvormd. „Ik wacht op de lijkauto," zei Lequeux. Vóór de mishandeling moest de man een onopvallend, nog vrij jong, joviaal gezicht hebben gehad. Nog in de dood ging er iets openhartigs van hem uit. Waarom ontroerde het de vrouw met de minkcape zo toen ze zag, dat de ene voet slechts met een paarse sok was bekleed? Er ging zoiets belachelijks uit van die voet zonder schoen daar op het trottoir, naast de andere voet die in een zwart peau de suède schoen stak. Het leek zo naakt, zo ongegeneerd. Alsof hij niet echt dood was. Maigret zocht even en vond een eindje verderop de tweede schoen, die op het trottoir lag. Daarna zei hij niets meer. Hij zoog aan zijn pijp en wachtte. Er kwamen nog meer nieuwsgierigen, die zich tus sen de fluisterende omstanders meng den. Na een poosje stopte de lijkwagen aan de rand van het trottoir en twee mannen tilden het lijk op. De plek waar het gelegen had vertoonde geen bloedsporen. „Je hoeft me alleen je rapport nog maar in te sturen, Lequeux." Was dit het ogenblik, waarop Maigret bezit nam van de dode, nu hij naast de chauffeur van de lijkwagen plaats nam en de anderen op het trottoir achter liet? Het ging de hele nacht zo door. Het leek wel of de dode hem toebehoorde, of dit sterfgeval zijn eigen familie be trof. Hij had instructies gegeven dat Moers, een van de specialisten van de identi- ficatiedienst, in het Medisch Bureau op hem moest wachten. Moers was nog jong, lang en mager, zijn gezicht stond altijd ernstig en achter zijn dikke brilleglazen gingen schuchtere ogen schuil. „Aan het werk, jongen...." Hij had dr. Paul ook gewaarschuwd, die elk ogenblik kon komen. Verder waren ze alleen, afgezien van een nacht waker en, in de ijzige laden, de naam loze doden, die de laatste dagen in Parijs waren aangetroffen. Het licht was schel, er werd weinig gesproken en hun handen maakten rustige, afgemeten gebaren. Ze deden denken aan gewe tensvolle arbeiders, die bij nacht een karweitje doen dat hun volle aandacht vraagt. (Wordt vervolgd) lieke onderwijzersvorming. In een geestige inleiding gaf frater Novatus vervolgens een algemene toelichting op het leerplan De veranderde maat schappij en de maatschappelijke vraag stukken, alsmede de voortschrijdende wetenschap, maken een paedagogisch, didactisch en cultureel betere vorming nodig. School en beroep moeten beter op elkaar worden afgestemd. Volgens het nieuwe leerplan zullen de toekomstige onderwijzers in de eerste leerkring een algemeen wetenschappelijke opleiding krijgen, in de tweede en derde leer kring een algemene beroepsvorming. In de didactische vorming zullen alle leer krachten een belangrijke taak hebben. Samenwerking zal hier dan ook zeer nodig zijn. Het systeem der keuze vakken ziet spr. als van groot belang voor de persoonlijke vorming. In de komende dagen zullen tal van spre kers de verschillende onderdelen van het concept-leerplan inleiden en be spreken. Men hoopt dat uit de daarop volgende discussies vele nieuwe en bevruchtende suggesties zullen naar voren komen. De uitwisseling van televisieprogram ma's tussen Nederland en België zal voorlopig niet kunnen doorgaan. De technische moeilijkheden, ontstaan door de brand op de Boerentoren te Antwer pen, zijn uit de weg geruim en het was de bedoeling geweest dat op 1 Mei a.s. de uitzendingen van Nederland naar België zouden worden hervat, terwijl België op zijn beurt voor het eerst tv.- programma's naar Nederland zou uit zenden. Nu zijn er echter nieuwe moei lijkheden gerezen door een conflict over de honoraria der artisten. De internationale organisaties van ac teurs, musici en variété-artisten, die vorige week in Parijs bijeer. zijn ge weest, hebben daar besloten hun leden te adviseren, niet in naar het buiten land gerelayeerde televisie-program- ma's op te treden zolang er geen rege ling voor een verhoogd honorarium is getroffen. De Europese Radio-Unie heeft onlangs bepaald dat bij relayering geen ver hoogd honorarium zal worden toege kend, behoudens enige uitzonderingen. Zo'n uitzondering is gemaakt voor de Neierlandse uitzendingen naar België, waarvoor 25 procent extra mag worden gegeven. Tot dusver heeft de Neder landse televisiestichting echter vijf tig procent extra betaald. Zij is daartoe, naar wij van haar ver namen, in principe nog steeds bereid, maar zij is gebonden aan het besluit van de Europese Unie. De Russische MVD-kapitein Kholkov, die verleden week een aantal opzien bare onthullingen heeft gedaan over de werkwijze van de Sovjet geheime dienst in West-Europa, heeft blijkens een spe ciaal rapport van de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland verklaard, dat hij in 1951 en 1953 verschillende reizen heeft gemaakt door een aantal West- Europese landen, met name ook door Nederland. Hij reisde op valse papie ren en gaf zich uit voor Duitssprekende Oostenrijker of Zwitser. Hij heeft nooit enige moeilijkheden ondervonden. De Amerikaanse veiligheidsdienst maakt zich thans ernstig zorgen over de consequentie van deze verklaring. Het wordt mogelijk geacht, dat een groot aantal Russische agenten momen teel in West-Europa opereert. De Rus sische geheime dienst beschikt over de mogelijkheid om vrijwel elk grensdocu- ment na te maken. Bovendien heeft zij de beschikking over echte Zwitserse paspoorten, hetgeen noodzakelijk was, aangezien Zwitserse paspoorten niet na te maken zijn. Volgens Kholkov zou er tenminste één sovjet-agent in zijn geslaagd om te infiltreren in een anti communistische organisatie. (UP). ARGENTINIË. In de provincie Larijola is een vliegtuig met 25 perso nen aan boord verongelukt. Militaire parachutisten zijn by de plaats van het ongeluk neergelaten. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden keurt goed dat 28.680.706.500 dollar gespendeerd wordt aan president Eisenhowers militaire „New Look"-pro- gramma. Dat is 1.206.348.500 dollar min der dan de president gevraagd heeft. De toewijzingen zijn bedoeld voor het fis cale jaar dat 1 Juli begint. Het geld dat de commissie wil uittrekken is 5.632.614.500 dollar minder dan de toe wijzingen, gevoteerd voor het aan de gang zijnde fiscale jaar. De commissie constateerde echter dat de takken van dienst naar schatting 48.000.000.000 dollar over hebben van vroeger toegewezen gelden, waardoor, met het nieuwe geld, 76.874.000.000 dol lar beschikbaar zal zijn om in het nieuwe fiscale jaar uit te geven. De commissie zeide dat de nieuwe militaire toewijzingen gebaseerd zijn op planning voor lange termijn, met de klemtoon op „verbeterde wapens en groter vertrouwen op opvoering van de macht in de lucht" De nieuwe begro ting voorziet o.m. in de bouw van een vierde supervliegdekschip van de For- restal-klasse en een derde onderzeeboot met atoomaandrijving. (UP.). De Amerikaanse mejuffrouw V. B. K., die onlangs, zoals wij meldden, in gij zeling werd gesteld, is Nederlandse geworden, doordat zij Zaterdag te Rot terdam in het huwelijk is getreden met de Rotterdammer R. L. H. V. Door dit huwelijk werd haar gijzeling beëindigd, omdat men Nederlanders niet kan doen gijzelen dan alleen krachtens een ge rechtelijk vonnis. Het huwelijk werd voltrokken in het Huis van Bewaring te Rotterdam, nadat de rechtbank had beslist, dat de ambtenaar van de bur gerlijke stand voor het huwelijk de foto- copie van het geboortebewijs van de Amerikaanse mocht gebruiken. Zoals bekend was zij niet in het bezit van een origineel geboortebewijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5