Steeds meer aanwijzingen duiden op ontvoering Zag Frea van Oosten (4 jaar Japie het laatst? 144 missionarissen wachten op toelating in Indonesië Ie Schets van Bloemendaals nieuwe burgemeester Rotterdamse havens verrassen Frederik s Levendig aspect in vol bedrijf zeemanshart van water en schepen Churchill over Indo-China Paus verleent weer openbare audiëntie DEENSE KONINGSPAAR OP AALSMEERSE VEILING Onderzoek duurt voort Vietnam vandaag onafhankelijk? „Betreurenswaardige werkelijkheid Tot hoofd en hart Jongenergiek en geestig bewindsman t'fei MORRIS {ejmijcu mj; Het weer DE VERDWIJNING VAN JAPIE KLERK Deense minister bij zijn Nederl. collega's 'J Fsicon Tweedjassen f 59.50 Nederlander in Indonesië vrijgelaten WOENSDAG 28 APRIL 1954 78ste JAARGANG No. 25975 De heer B. M. Pattiwael, die 7 Januari in Bancrung werd gearresteerd in ver band met de „affaire Schmidt" is op vrije voeten gesteld. De jongste vermoedens omtrent de spoorloze verdwijning van de 4'/2-jarige Japie Klerk uit de Rustenburgerlaan hebben plotseling een sensationeel karakter gegeven aan de trieste geschiedenis en deze daardoor weer in het brandpunt van de publieke belangstelling geplaatst. Niet uit het oog mag echter worden verloren, dat het nog slechts veronderstellingen betreft, ge schraagd door enkele gegevens, al moet worden erkend, dat steeds meer aanwijzingen in de richting duiden van een ontvoering. Men leidt dit ook af uit tussentijdse uitlatingen van Frea van Oosten, het ruim 4-jarige meisje, dat naar alle waarschijnlijkheid eveneens bijna het slachtoffer is geweest van de onbekende automobilist. Aanvankelijk dacht de Haarlemse politie bij het vernemen van Japie's j verdwijning vooral aan verdrinking, zodat onmiddellijk o.a. het Spaarne bij 1 de Buitenrustbrug en een gedeelte van de Kloppersingel werden uitgedregd, - v echter zonder enige resultaat. Evenmin werden kledingstukken gevonden. Op aanwijzingen van diverse telepathen werd ook op andere plaatsen ge dregd, maar steeds opnieuw bleken de helderzienden met een troebel oog te 5 -3 hebben gekeken. In deze richting werd het onderzoek verder voortgezet, totdat de politie er eensklaps achterkwam, dat op de dag van de verdwijning le Paasdag ook Frea van Oosten het merkwaardig voorval zou zijn overkomen, waarvan wij gisteren berichtten en dat in onmiddellijk verband kon worden gebracht met de vermissing van Japie. Bovendien was daar de verklaring van veer man Freek Wilkens, die naar zijn zeggen die middag een auto heeft over gezet, waarin een jongetje van de aangegeven leeftijd was gezeten. Een hoogtepunt van het korte bezoek van het Deense Koninklijke Paar aan de veiling in Aalsmeer werd gevormd door de vijf minuten, die het gezelschap doorbracht, gezeten op de plaatsen van de bloemenkopers in het amphitheater Voor de enorme veilingklok. Eerst werd door de microfoon aan de hoge gasten een korte verklaring gegeven van de procedure met de klok. Toen werd de veilinggeest vaardig over de koninklijke gasten. Diverse leden, ook uit het gevolg, drukten zo snel op hun knopjes, dat de klok bij de eerste ronde niet op gang kon komen. Koningin Ingrid viel de eerste pot orchideeën toe. Prins Bernhard veroverde de volgende pot, waarna dozen met anjers aan de beurt kwa men. Koning Frederik bemachtigde de eerste door op zijn knopje te drukken, toen de klok 32 cent per bloem aanwees. Koningin Juliana verzekerde zich van de laatste doos met anjers voor 61 cent per stuk. LONDEN, hedenmorgen Het Lagerhuis is gisteren terugge keerd van het Paasreces. Er heerste enige spanning, vooral dank zij de on verwachte terugkeer van Anthony Eden op Zondag en de kabinetszitting welke Op Zondag plaats vond. Bg gebrek aan enigerlei informatie was de verdenking ontstaan dat de Engelse regering zich in een of andere vorm had verplicht Frankrijk te hulp te komen in Indo- China. Churchill deelde gisteren even wel aan het Lagerhuis mede dat Brit- tannië niet bereid was vooruit te lopen op eventueel in Genève te nemen be slissingen door verplichtingen op zich te nemen tot het verlenen van militaire hulp in Indo-China. De mededeling werd begroet met luid bijvalsgeroep van beide partijen. Chur chill kondigde eveneens met enige na druk aan dat de Britse regering ge nerlei nieuwe politieke of militaire ver plichtingen op zich had genomen. Ook deze mededeling werd gevolgd door bijvalsgeroep, evenals Churchill's ver klaring dat de Britse regering eventu eel te Genève te bereiken overeenkom sten volledig zal steunen. Hij wijdde ook enige woorden aan de situatie te Dien Bien Phoe. Hij was van mening dat het weliswaar niet zonder beteke nis was dat de communistische aanval op dit fort samengevallen was met het begin van de conferentie te Genève, doch hij waarschuwde er tegen het be lang van de krijgshandelingen rond dit fort te overdrijven tegen de achter grond van de conferentie van Genève, welke laatste gezien diende te worden in de juiste proporties, dat wil zeggen als van wereldbelang, in tegenstelling met de meer lokale gebeurtenissen in Indo-China. (Van onze Romeinse correspondent) Naar verluidt zal Paus Pius XII voor het eerst na zijn ziekte op Zon dag 2 Mei een openbare audiëntie verlenen in de Sint Pieter aan 20.000 leerlingen van de lagere scholen in Italië. De H. Vader zal zich te half twaalf per sedia gestatoria door de basiliek laten dragen. Bij de Confes sie zal een troon worden opgeslagen. Het is nog niet bekend, of de H. Vader het woord zal voeren tot de kinderen. Vanmorgen, de laatste dag van het be- I auto's met de leden van de Deense en zoek van het Deense vorstenpaar, reden Nederlandse hofhouding. Voorafgegaan om kwart over btj de paleisingang op Het avontuur, dat Frea van Oosten zou zijn overkomen, wordt momenteel, zulks in tegenstelling tot enkele dagen geleden, door haar ouders wel als vast staand aangenomen. In het begin hecht ten zij namelijk weinig waarde aan de verhalen, die de politie hun vertelde, maar enkele uitlatingen van het kind zelf hebben hen tot andere gedachten gevoerd. Uit zichzelf had Frea haar ouders niets verteld over het autorit je en tot de vorige week Woensdag avond waren zij dan ook volkomen on kundig over hetgeen hun dochtertje zou zijn overkomen. Eerst Donderdag- /119C v ut aiiviiifAaii vui/ju i v—v».—.«—uv v--- - o- /,uu ziijn v»tin,v«»vu. -*-•—o „egen zeven hofauto's I door een witgehelmd motorescorte der morgen vertelde Frea desgevraagd, dat _rti44j0 rpApn hi» autn's vla l zij met een auto was meegeweest, maar ng op de Dam in Am- «msterdamse politie reden de auto s via vpr,npt, va„ _Tar>i. nit de -uto was sterdam voor, waarin de rit naar de vei ling te Aalsmeer en later naar de Keu kenhof werd gemaakt. In de eerste twee auto's namen de Koninklijke paren plaats. Daarachter kwamen vijf volg- De Deense minister van Buitenlandse Zaken, de heer A. C. Hansen, heeft Dins dag om 11 uur een bezoek gebracht bij de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns. Gedurende dit bezoek werd van gedachten gewisseld over een aaptal onderwerpen, welke in de beide respectieve landen de aandacht genie ten Later had minister Hansen een on derhoud met minister-president dr. Drees. Uit gezaghebbende bron in Parijs ver neemt United Press, dat vandaag een gemeenschappelijke verklaring van Frankrijk en Vietnam ondertekend zal worden, waarin de volledige onafhanke lijkheid van Vietnam wordt geprocla meerd. De ondertekening zou geschie den in de ambtswoning van premier Laniel, het hotel Matignon. Zekere Franse politieke kringen, met name de Gaullisten, hadden er by de regering op aangedrongen geen verdragen met Vietnam te sluiten, die Frankrijk het onderhandelen te Geneve zouden be moeileken. Het is bekend dat de Ame rikanen veel belang hechtten aan de tot standkoming van dergeiyke verdragen vóór het begin van de conferentie te Genève. Nu zou Vietnam in ieder geval nog souverein worden vóórdat de be handeling van de Indo-Chinese kwestie in Genève aan de orde is. Bao Dai zou nu als onafhankelgk gedelegeerde aan de besprekingen kunnen deelnemen. Met name heeft hy reeds verklaard zich te zuilen verzetten tegen alle plannen, die strekken tot verdeling van zpn land. (U.P.). De internuntiatuur te Djakarta heeft er de aandacht van Aneta op gevestigd, dat in de pers sprake is van „geruchten" betreffende het weigeren van visa aan missionarissen. Het woord „gerucht" acht men slecht gekozen, aangezien hel hier wel degelijk een betreurenswaar dige werkelijkheid betreft. Men deeide aan Aneta mede, dat sedert Mei 1953, 161 missionarissen ivachten op een vergunning tot toe lating in Indonesië. „Nu wordt aange roerd, dat er slechts vier visa zyn ge weigerd. Dit is wel juist, maar tot 5 ■April 1954 waren 157 andere aange vraagde visa nog niet verleend, hetgeen Wel op een weigering geiykt, en dit on danks de talrgke stappen, die de hoog- ste kerkelijke autoriteiten hebben onder komen", aldus deelde men op het ge- *®htsciiap van het Vaticaan in Indo nesië aan Aneta mede. Intussen zijn voor het tijdvak tussen en 30 April nog zeven visa ver leend en zijn toezeggingen ontvangen Voor nog zes andere visa; 24 April waren dus nog 144 aanvragen in be handeling. Sev-n zette voorts uiteen, dat in Indo- *iin reeds 15^4 missionarissen zijn. Dit end pri.esters' broeders en zusters voor ,n erwijs en ziekenverzorging, allen Kan?6?' ^ie behoren tot de élite der nolieke Kerk. Men zal derhalve moeten bewijzen dat de missionarissen, aan wie men een visum weigert, een gevaar voor de staat vormen en orde verstoringen zouden kunnen veroor zaken, zo zei men op de Internuntiatuur. Men wees er voorts op, dat de repu bliek Indonesië, na te hebben gecon stateerd, dat de Katholieke Kerk in de staat een element van stabiliteit is, negen dagen na de souvereiniteits-over- dracht de wens te kennen heeft ge- geyen, diplomatieke betrekkingen aan te knopen met het Vaticaan. Z.H. de Paus is een der eerste souvereinen ge weest, die de onafhankelijkheid van Indonesië heeft erkend. Men deelde ten slotte mede, dat de katholieke godsdienst in Indonesië geen staatsgodsdienst is, zoals in sommige andere landen. De door de Paus be noemde bisschoppen zijn derhalve de enigen die bevoegd zijn, te oordelen over het aantal en de hoedanigheid der medewerkers, aan wie zij behoefte heb ben om hun zending te vervullen. De natuur spreekt het meest verstaanbaar door de bloemen. het Westelgk deel van het centrum over de Overtoom, de Amstelveenseweg door het Bosplan over de Schipholdyk naar Aalsmeer. Heel Aalsmeer was uitgelopen voor dit koninklijk bezoek. Aalsmeers burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller, stond vóór het veilinggebouw zijn gas ten op te wachten. Na de begroeting stelde de burgemeester de heren W. Maarse Jbzn, directeur-voorzitter der Centrale Aalsmeerse veiling, J. B. Tas, adjunct-directeur van de veiling, W. Barendsen, voorzitter coöp. veilingver eniging „BloemenJust", C. J. M. Bakker, directeur van de veilingvereniging „Bloemenlust", G. Oud, kweker, en J. Mensing, algemeen secretaris van de Aalsmeerse tuinbouwbond voor, die tijdens de rondleiding over de veiling, die normaal doorgang vond, de Konink lijke gasten en hun gevolg van voorlich ting dienden. op verzoek van Japie uit de auto was gezet, omdat zij zo huilde. Thans twij felen haar ouders hier niet meer aan en zijn de hemel dankbaar, dat voor Frea het incident goed is afgelopen. Het meisje raakte door de vele verho ren vermoedelijk wat in de war en ontkende later zelfs iets met Japie en de vreemde automobilist te maken te hebben gehad. Het stond toen in ieder geval vast, dat zij die middag luid hui lend door een vrouw alleen op de Schalkwijkerweg is aangetroffen en te- gen^deze vrouw gezegd heeft: „zij wil len ons met een auto meenemen". De vrouw heeft daarop het meisje wat tot bedaren gebracht en meegegeven aan een jongeman, die op zijn beurt Frea toevertrouwde aan twee meisjes, uit de buurt waar zij woonde. Thuisgekomen repte het kind met geen woord over het gebeurde. Aan haar verklaringen van Donder dagmorgen voegde Frea weinig meer toe. Een buurvrouw vroeg haar eens terloops, waar de auto haar wel had opgepikt en als antwoord vertelde het meisje, dat het bij „zand" was ge beurd. Toen de vrouw haar meenam naar de Rustenburgerlaan en zij in de buurt liepen van de bushalte, wees Frea plotseling naar wat zand, dat bij de stoeprand lag en riep: „hier is het ge weest". Op de 1ste Paasdag had daar inderdaad een hoop zand gelegen, die later was weggehaald, maar waarvan natuurlijk nog iets was achtergebleven- (Vervolg op vagina 7). Veerman Freek Wil kens is 65 jaar en doet de volgend week de dienst over aan zijn zoon Hendrik Wilkens. Sinds 1945 hanteert hij de trekhaken en de roeispanen over de Ringvaart aan het einde van de Schalkwijkerweg te Haarlem. Tevoren heeft hij als wegar- beider gewerkt iit dienst van Rijkswa terstaat en nog vroeger was hij ha venarbeider in Delf zijl. Enkele van zijn verklaringen stem. men overeen met die van Frea van Oosten. Enkele minuten, nadat de officiële benoeming van dr. D. H. Peereboom Voller tot burgemeester van Bloemen- daal bekend was, spraken wij met de nieuwe eerste burger, die sinds acht jaar burgervader van Aalsmeer is. De benoeming is midden in de drukte af gekomen, want de heer Peereboom Vol ler stond juist op 't punt naar Amster dam te gaan teneinde te bedanken voor de hoge Deense onderscheiding, die hem was toegekend en tevens moest de laatste hand gelegd worden aan de voorbereidingen voor de ontvangst der Koninkiyke gasten op vandaag. De nieuwe burgemeester van Bloe- mendaal heeft een even afwisselende als interessante Joopbaan, hoewel hij pas 43 jaar is. Hij werd in Amsterdam ge boren en bracht zijn lagere schoolja ren in Haarlem door met de daaraan verbonden wandelingen in Bloemen daals dreven. In Utrecht studeerde de burgemeester, waar hij zijn titel in de rechtswetenschappen in 1936 behaal de. Hij was daar lid van de se naat der Utrechtse studenten. De jour nalistiek stond hem eveneens aan en enkele jaren was hij redacteur van het dagblad „De Telegraaf". Vervolgens toog de heer Peereboom Voller naar Den Haag, waar hij eerst werkzaam was op het departement van Sociale Zaken en na het uitbreken van de oor log op Economische Zaken. Zijn werk- (Van onze speciale verslaggever) Het bezoek van het Deense Koningspaar, gisteren aan de Rotterdamse haven, is wederom een indruk wekkend hoogtepunt geworden van het driedaags ver blijf der hoge gasten in ons land. Heeft Amsterdam als cultureel centrum van Nederland het kunstzinnig en in het bijzonder het muzikaal gevoel van Koning Frederik ruimschoost bevredigd. Gisteren heeft Rotterdam het zeemanshart van de vorst de grote verrassing bereid van zijn havens in vol bedrijf, de grootste en meest prominente van het vasteland. De prikkelend-frisse wind van deze dagen verleende de schoonst denkbare mede werking om het aspect van water en schepen en van de honderden vlaggen en wimpels in het havenbeeld, zo levendig mogelijk te maken. Het Koninklijk gezelschap was met zijn gevolg om elf uur uit Amsterdam aan de grens van Rotterdam aangekomen en vandaar via het nieuwe centrum der stad en o.a. langs het monument van Zadkine naar de Zuidzijde van de Maashaven gereden, waar de „Piet Hein" voor de wal gemeerd lag. Toegejuicht door een talrijke mensenmenigte, die hier de komst van de hoge bezoekers had afgewacht, begaven zich de vorstelijke personen aan boord van het Koninklijk jacht, dat vrij- gesleept door een Rotterdams politievaartuig, zijn rond vaart aanving door de feestelijk bevlagde havens. De Spido-boot „Prinsesseplaat" nam het gevolg aan boord en een viertal politievaartuigen vormden het escorte. De Rotterdamse haven vertoonde zich op dit uur in al haar machtige bekoring. Indrukwekkend was al da delijk de allée van schepen, waardoor het koninklijk jacht op weg langs de Noordelijke Maasoever passeerde, het zwoegende, zwalpende water gestof feerd met heel de varende variatie van zee- en sleep- en havenboten, lichters en vletten en elevatoren. Alle vlaggen op de schepen en langs de wal waren in zon en wind ontplooid, natie- en maatschappijvlaggen en de bonte guirlandes, seinvlaggen, wanneer een schip was gepavoiseerd. Ook hoog van de top- en torenkranen en van de transporteurs, van de silo's en van de bedrijven stonden de vlaggen ge strekt tegen de zonnige wolkenlucht En overal aan boord en langs de oevers waren de mensen samenge- Tijdens hel bezoek aan Rotterdam heeft het Koninklijke gezelschap H. M. „Karei Doorman" bezichtigd, die lig plaats had gekozen in de haven van Rotterdam. De Koninklijke families inspecteren de bemanning. Op de voor grond Koning Frederik en Koningin Juliana, op de achtergrond Koningin Ingrid en Prins Bernhard. stroomd, schepelingen en boordwerkers en personeel van de bedrijven en op de lichters hele schippersgezinnen. Overal werd het passerende jacht, dat de Deen se en Nederlandse koninklijke standaard van de mast voer, hartelijk gegroet en toegewuifd. De Rotterdamse haven gaf zonder terughouding blijk van haar sympathie met dit koninklijk bezoek. Bijzonder hartelijk was vanzelf sprekend de begroeting door de op varenden van een tweetal Deense schepen, dat op het ogenblik in de Rotterdamse haven ligt, de Magda- la en de Mongolia uit Kopenhagen. Zij groetten hun Koningspaar, dat ondanks de .koude wind herhaaldelijk buiten de kajuit kwam: Koning Fre derik in marine-uniform en Koningin Ingrid onmiddellijk herkenbaar an aan haar wijnrood mantelpak. Overigens onderbrak de haven haar arbeid niet. De kranen bleven naarstig zwaaien en tillen hijs na hijs in en uit de ruimen de schepen en de gulzige gorgels der elevatoren zogen het goud gele graan over in de lichters. Een verrassing aan de Noordelijke oever was de nieuwe kruiser „Zeven Provinciën", die met haar voorste toren in de steigers,' voor de wal gemeerd lag, de bemanning aan dek model opgesteld, en de oorlogswimpel in top. Bij de Mer- wedehaven wendde de „Piet Hein" de steven en volgde nu verder in tegenge stelde richting de Zuidelijke oever van de rivier, voorbij het droogdok, de Waalhaven, de radarinstallatie, tot waar tegenover het Noordereiland het vlieg dekschep „Karei Doorman" aan de boei en ligt. Hier begaf zich na afloop van de rondvaart het Koninklijk gezelschap aan boord. Duizenden sloegen van de oevers het langszü gaan van de „Piet Hein" gade, het witte jacht nietig naast de hoge, gryze wand van het vliegdekschip, met heel de structuur van zyn balkons en loggia's. De „Karei Doorman" was ge pavoiseerd, maar op het ogenblik, dat de Koninkiyke gasten, onder het tiere lieren van de bootsmansfluitjes, langs de staatsietrap ar.n boord kwamen, werden de seinvlaggen voor en achter ingeno men en gingen statig de beide Konink iyke standaards aan de toren omhoog. Aan dek stond de erewacht opge steld en het muziekcorps van de mari niers, terwijl een hef schroef vliegtuig aan boord was voor het geven van een demonstratie. Met pijpermuziek en tromgeroffel werd het Koninklijk ge zelschap welkom geheten, en toen Ko ning Frederik aan dek verscheen voor :e inspectie, speelde de muziek het Jeense volkslied. Na afloop van het bezoek aan de „Karei Doorman" heeft H. M. de Ko ningin in het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" de lunch aangeboden, waarna om kwart voor drie de auto's voorreden met be stemming Den Haag. zaamheden culmineerden in het Centraal Distributiekantoor, waarvan hij later chef der juridische afdeling werd. De ervaringen en ondervindingen aldaar stelden hem in staat in 1945 te promoveren op een proefschrift geti teld „Distributie-wetgeving in Neder land". Op 1 Maart 1946 werd de heer Peere boom Voller burgemeester van Aals meer, welke gemeente hij thans, na er acht jaar voortvarend te hebben ge werkt, gaat verlaten. De actieve eerste burger heeft in het wereldvermaarde bloemencen- trum het vreemdelingenverkeer bij zonder gestimuleerd, de watersport gepropageerd en het plaatselijke ver enigingsleven tot hoger bloei ge bracht. Hij was voorstander van ver laging van de vermakelijkheidsbelas ting, restaureerde het oude raadhuis, maakte spoed met uitbreidingsplan nen en woningbouw, scholen, wegen verbetering, bruggen en een betere oeverbescherming van de Westeinder- plas. Het seringenpark, dat in zijn ambtsperiode tot voltooiing kwam, mag uniek in Europa genoemd wor den. Het oude stationsgebouw werd onder zijn bestuur tot rijkspolitiebu reau verbouwd. De nieuwe burgemeester van Bloe- mendaal verlaat Aalsmeer, terwgl een nieuw raadhuis onder architectuur van prof. Berghoef in ontwerp gereed is en hij zal dus minder vreemd staan tegen over de moeilijkheden, welke zich ook in Bloeniendaal met betrekking tot een nieuw gemeentehuis voordoen. De heer Peerebooni Voller was voorzitter van de commissie van toezicht der Rijks- tuinbouwschool en heeft daardoor be moeiingen gehad met het ontwerpplan voor een nieuwe school. In de VW ter plaatse had de bur gemeester een adviserende stem. Met zijn representatief vermogen, zjjn flux de bouche en gevoel voor gezonde hu mor wist hij vele hoge bezoekers naar Aalsmeer te trekken. Men zal zich het bezoek herinneren van Prinses Marge- ret van Engeland, Churchill, mevrouw Roosevelt, Mackenzie King en talrijke andere hoogwaardigheidsbekleders. Als erevoorzitter van het Aalsmeers bloe mencorso en lid der ideeëncommissie voor dit jaariykse bloemenfeest heeft hij zeer veel kunnen bereiken. (Vervolg op pag. 2) Advertentie BaRTELÜORISSTRAAT 20 TEL. 15439 (Tot Donderdagavond) Droog weer met enkele opklarin gen. Weinig wind. Vannacht opnieuw plaatselijk zware nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde middagtempera- turen. Zon: 5.16—20.00. Maan: 3.24—15.46. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestrabt 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur^ W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeTer- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI1S 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1