Derde etappe van de Ronde voor Wim van Estr Uitslag derde Ondanks seer felle eindsprint van Voorting en Schulte Matig Nederlands B-elftal verliest van Leeds (12) op feestelijke feestdag 'n feestelijke sigaret! Belgen Stasse en Gendebien op de eerste plaats in klassement f SCHEEPVAART BERICHTEN r Koninklijke onderscheidingen etappe Tolmeyer valt tegen m ■Wij luisteren naar V Bosschenaar moet de leiderstrui afstaan De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! ZESDE INTERNATIONALE TULPENRALLYE Sportflitsen Nederland—Spanje om de Daviscup Schmid nog aan leiding te Zürich Sparta-Eindhoven voor het Kon. Wilhelminafonds Vrijstelling voor aantal onderwijzers J DONDERDAG 29 APRIL 1954 PAGINA 11 Al vele jaren lang een onveranderlijk kwaliteits-bou vast tn de lawine van nieuwe merken. k Tweede plaats voor Euwe Militaire dienst Katholieke Illustratie MARKTBERICHTEN (Van onze verslaggever) HEERLEN, Woensdagavond. De lauwerkrans, het applaus en de van de Tour de France overgenomen kus van een lieftallig meisje waren vanavond aan de finish van de derde etappe na 180 lastige kilometers voor een lachende Wim van Est, die in Heerlen zelf de overwinning heeft ontrukt aan Gerrit Voorting voor de derde maal tweede geplaatst een onvermoeibare Schulte en de altijd strijdlustige Wout Wagtmans. Opnieuw dus een finale van de vier machtige Nederlandse bevelhebbers, die in deze Ronde van Nederland eikaars kwaliteit beproefden op alle Wapens. Op de scherp stijgende helling naar het circuit hadden zij vier ge zellen met wie de grote slag in de heuvels tussen Slenaken en Vaals was ontbrand, van zich af geschud. Stevens, de Belgen Gielen en Sor- geloos en de Duitser Reitz moesten afhaken bij het tempo dat de fina listen in die laatste zware kilome ters uit de benen haalden. Van Est was ditmaal de sterkste. Gestuwd door een felle begeerte naar de overwinning, duldde hij geen mede dingers aan zijn wiel. In zijn on stuimige rush naar de finishstreep veroverde de sterke Brabander nog acht seconden op Voorting en Schulte en zestien op Wagtmans. Het resultaat van die triomf èn de volgorde van aankomst was dat Gerrit Voorting de oranje leiderstrui van Schulte over zijn schouders kon laten glijden. Wij vertelden het u reeds, en het werd in deze etappe nogmaals be vestigd: het evenwicht van krachten, maakt deze wielerronde tot een buiten gewoon boeiend evenement. Het zwaartepunt van deze etappe lag natuurlijk in het Limburgse heuvel land, want daar, op de lastige hellingen en in grillige afdalingen werd het veld van 55 renners de Luxemburger Diederich had Dinsdag opgegeven versplinterd door de macht, die het offensief lanceerde bij de beklimming van de Cauberg. Wat daarvoor was gebeurd had geen enkele invloed meer op het verdere verloop van de strijd. De kanslozen uit de karavaan hebben in het begin getracht, hun posities te verbeteren, maar de uitlooppogingen werden spoedig onderdrukt. Gelissen, van de Nederlandse B-ploeg, waagde na Roermond een uitval, die hem wel iswaar eenzaamheid doch weinig winst schonk. Hij kreeg tenslotte steun van RONDE «- ETAPPE VAN NEDERLAND 20 APRIL 1954 TILBURG Noord Brabant AAV! Ténie»l»Q V/trdt OIOfiP£QAo"' H99H9A Til tuf 0 19b km Ltrnburq OTfeSB» WHMR II omtsecc START S - WAUSACM evod&MovcN HEERLEN (Vervolg) schappel. terr., Tubbergen; mevr. H. G. Prins-Mantel, oud-penningm. Alg. Ver. Huisverzorging, Hengelo (O.); K. R. v. Staal, secr. Ver. van Ex-Pol. Gevan genen, Amsterdam; mevr. J. van Val kenburg geb. baronesse Mackay, Am sterdam. Overzeese Rijksdelen Officier Oranje-Nassau: A. W. Brak ke, industrieel, Paramaribo; J. A. Jes- surun, lid Raad van Advies Suriname; N. Makkes, dir. Binnenl. Zaken, onder- voorz. Raad van Diensthoofden Nieuw- Guinea; J. G. Rozenboom, dir. Fin. Nieuw-Guinea; dr. H. J. T. Bijlmer, hoofdambt. Nieuw-Guinea; dr. H. K. J. Cowan, dir. Soc. Zaken Nieuw-Guinea; dr. M. W. F. Schregardus, hoofd ver- keers- en techn. aangel. Nieuw-Guinea; A. Lamers, resident Noord Nieuw-Gui- hea; C. van der Burg, hoofd P.T.T. N.- Guinea; K. H. de Boer, administrateur; G. A. Sedee, 's-Gravenhage, voorz. Tro- Penkeuringscomm. Rijks Geneeskundige Dienst. Ridder Oranje-Nassau: W. A. L. van Aalst, ref. Dep. v. Alg. Zaken Suriname; G. N. Gummels, plantagedir. Suriname; H. M. Hermelijn, landb.leraar Surina me; mevr. A. W. L. ten Meer-Putscher, tandarts, Paramaribo; U. Morpurgo, gouvernementslandmeter, Paramaribo; mevr. M. J. P. Oostburg-Cop; A. E. L. Del Prado, contr. indir. bel. Paramari- Do: J. L. Robles de Medina, districts- eornrn. Paramaribo; mej. H. C. Tien- °alli, onderw., Paramaribo; M. S. Arends, zakenman, Aruba; A. L. Con- 2er, onderw. St. Maarten; J. M. S. van Ps. oud-districtsm. Curacao; A. van er Looy, pastoor R.K. kerk te Pieter- •paai> Curacao; C. P. Roosen (frater h„??Jaas), dir. Fraterhuis Bonaire, Spw?. st- Dominicusschool; A. W. J. Cn-- ref- Adm. Fin. te Willemstad, cori^J?30' A* J- van Werkhoven, hoofd- de^v-leLte Willemstad, Curacao; H. B. honfv: loods Curacao; G. J. Blaauw, en p^ertegenw. Nieuw-Guinea Import- ke TP°rt™j-. Hollandia; J. H. Nelle- So'rJ re,ndaris; mei- P- Th. W. de Pred ?eodlngszuster; G. J. Eybers, em.- u-- s-Gravenhage. les vo^k ls,een groot aantal eremedaii- l^e'ssau -n aan de orde van Oranje brui ln goud> zilver en brons ver- Faanhof en in diens spoor gingen nog vier renners mee. Het veld vond het nauwelijks de moeite waard om de vluchtelingen terug te halen. De grote bevelhebbers bewaakten elkaar boven dien scherp. Er kwam pas actie in de groep, toen Schulte voor een lekke band bij Ob- bicht, na 70 kilometer, uit het zadel moest. Er werd meteen gedemarreerd. De eerste grote aanval op de leiders trui. Schulte was echter weer snel op tempo en zonder hulp van ploegmak- kers, die hij waarschijnlijk toch van het wiel zou hebben gereden, streek de „veteraan" na een korte achtervolging, op het veld neer. Een aantal lichte gevechten had inmiddels tot gevolg gehad, dat vijf renners de groep hadden verlaten, maar ook bij deze aanvallers ont brak de kwaliteit om de ontvluch tingspoging gestalte te geven. Bo vendien moesten de „bergen" nog komen. Geen Galibier of Tourmalet, die tot in de wolken reiken maar de kleine en vooral scherpe hellin gen in het prachtige Limburgse land zouden toch zoveel van de krachten vergen, dat de meerder heid in het legioen er de voorkeur aan gaf om te wachten tot er een offensief van formaat zou worden ingezet. De Cauberg was uitermate geschikt voor Schellingerhout. Gelissen, van As, de Belg Plaas en de Duitser Preiskeit werden op deze, in de Nederlandse wielersport befaamd geworden helling van hun voorsprong beroofd. De Duit sers Schwarzenberg en Schulte spron gen zó roekeloos met hun kracht om, dat zij bij de beklimming het veld ver vooruit snelden. De Cauberg tastte hun energie echter meer aan dan zij had den kunnen veronderstellen en de aan val van de „groten", waarvoor de Ne derlandse Schulte inmiddels het sein had gegeven, wierp de overmoedigen na het bereiken van de top weer in de achterhoede. De grote slag De eerste selectie was achter de rug. Een groep van dertig had zich afge scheiden. Het bleef rustig, tot enkele kilometers voorbij Maastricht, waar de karavaan kennis zou maken met de energie-verslindende Limburgse heu vels. Tussen Slenaken en Vaals, met nog ongeveer 50 kilometer te rijden, begon het voorspel van de grote slag. Wagtmans greep het stuur vaster en verliet de groep met sterke pedaal slagen. Sehulte dacht aan zijn kostbare leiderstrui en beantwoordde de aanval met een felle ruk. Gerrit Voorting en Van Est bleven nu achter. Het zou weer een gevecht worden op het scherp van de snede. De Belgen Sorgeloos en Gielen, de Duitser Reitz en de Limburger Henk Stevens vonden aansluiting. De rest van de groep miste de macht om op dit moeilijke parcours zelfs maar een po ging te doen, het wiel te houden» Een kopgroep van acht man dus, die in hoog tempo klom en daalde. Stevens, op eigen terrein, voelde zich sterk ge noeg om zijn gezellen uit te dagen. Met twee, drie rukken, had de Limburger zich ruimte verschaft door een vlucht, die door de talloze toeschouwers langs de wegen geestdriftig werd gestimu leerd. Stevens kon het ongelijke duel echter niet lang vol houden. Wagtmans probeerde het, maar werd door een waakzame Schulte teruggehaald. Van Est en Voorting sprongen naar voren. In een afdaling joeg Schulte met de rest van de groep onweerstaanbaar naar de aanvallers toe. Een dappere Hein van Breenen deed, gesteund door de Belg Bergmans, inmiddels alle moeite om zijn achterstand van een minuut goed te maken. Het was bij het tempo, dat de acht aan kop draai den, een onmogelijke opgave. De beslissing werd enkele kilometers voor de finish door de krachtrijder uit St. Willibrord geforceerd. Op een sterk stijgende helling de Oliemolen wierp Van Est zich naar voren. Schul te, Voorting en Wagtmans bleven on der dit geweld overeind. De vier an deren moesten, na wanhopig verzet, afhaken. De „klasse" had gesproken. Van Est beukte de pedalen rond en tegen deze felle begeerte naar winst De officiële uitslag van de derde etappe van Valkenswaard naar Heerlen over 180 km. luidt: 1. Wim van Est (Ned. C) 4.42.44 met bonificatie 4.41.44. 2. Gerrit Voorting (Ned. D) 4.42.52 met bonificatie 4.42.22. 3. Schulte (Ned. A) 4.42.55. 4. Wagtmans (Ned. B) 4.42.58. 5. Stevens (Nèd. B) 4.43.04. 6. Gielen (Belg.) z.t. 7. Sorgeloos (Belg.) z.t. 8. Reitz (Duitsl.) z.t. 9. Plas (Belg.) 4.44.41. 10. Muller (Duitsl.) z.t. 11. Maenen (Ned. C) z.t. 12. Haan (Ned. D) z.t. 13. Plantaz (Ned. A) z.t. 14. Gelissen (Ned. B) z.t. 15. Otte (Duitsl.) z.t. 16. Jans sen (Ned. C) z.t. 17. Borgmans (Belgè) z.t. 18. Ex aequo: Lambrichs (Ned. B), Faymans (Ned. B), Faanhof (Ned. C), Nico van Est (Ned. C), Bakker (Ned. D), Van Breenen (Ned. E), Donker (Ned. E), Siefert (Duitsl.), Schwarzen berg (Duitsl.), Kirchen (Lux.), Schmitt (Lux.), Kemp (Lux.), allen in dezelfde tijd als Plas. 30. Van Oers (Ned. C) 4.45.10. 31. Pascal (Belg.) 4.45.28. 32. Lagrouw (Ned. E) z.t. 3. Hendricks (Belg.) 4.47.39. 34. Koch (Ned. B) 4.50.47. 35. Gelhausen (Lux.), z.t. 36. Van Osta (Ned. A) z.t. 37. Van Roon (Ned. D) 4.50.54. 38. Paas (Ned. A) z.t. 39. Smits (Ned. E) 4.51.05. 40. Van As (Ned. D) z.t. De Luxemburger Bintz staakte de strijd. De dagprijs voor de strijdlustig- ste renner ging naar Wout Wagtmans. Algemeen klassement 1. Gerrit Voorting (Ned. D) 16.03.35. 2. Wim van Est (Ned. C) 16.03.57. 3. Schulte (Ned. A) 16.04.05. 4. Wagt mans (Ned. B) 16.05.11. 5. Gielen (Belg.) 16.07.03. 6. Borgmans (Belg.) 16.07.40. 7. Bakker (Ned. D) 16.08.38. 8. Faanhof (Ned. C) 16.08.40. 9. Nico van Est (Ned. C) z.t. 10. Lambrichs (Ned. B) z.t. 11. Haan (Ned. D) 16.10.02. 12. Sorgeloos (Belg.) 16.11.15. 13. Stevens (Ned. B) 16.11.17. 14. Plas (Belg) 16.12.54. 15. Van Breenen (Ned. E) z.t. 16. Muller (Duitsl.) 16.13.23. 17. Maenen (Ned. C) z.t. 18. Janssen (Ned. C) z.t. 19. Van Oers (Ned. C) 16.40.47. 20. Paymans (Ned. B) 16.18.30. 21. Gelhausen (Lux.) 16.20.38. 22. Hendricks (Belg.) 16.21.37. 23. Schwarzenberg (Duitsl.) 18.23.21. 24. Donker (Ned. E) 16.25.16. 25. Van Roon (Ned. D) 16.26.13. 26. Gelissen (Ned. B) 10.28.40. 27. Plantaz (Ned. A) 16.29.41. 28. Kemp (Lux.) 16.32.55. 29. Kirchen (Lux.) z.t. 30. Schulte (Duitsl.) 16.35.15. 31. Witteveen (Ned. E) 16.35.24. 32. Siefert (Duitsl.) 16.35.37. 33. Brinkman (Ned. B) 16.35.58. 34. Schmit (Lux.) 16.36.11. 35. Reitz (Duitsl.) 16.37.04. 36. Otte (Duitsl.) 16.38.41. 37. Guns (Ned. C) 16.39.11. 38. Van As (Ned. D) 16.39.19. 39. Schellingerhout (Ned. D) 16.39.31. 40. Koch (Ned. B) 16.39.41. 41. Gijbeis (Belg.) 16.46.42. 42. Lagrouw (Ned. E) 16.47.48. 43. Van Osta (Ned. A) 16.49.53. 44. Paas (Ned. A) 16.49.53. 45. Hein (Lux.) 16.51.05 46. Willekes (Ned. E) 16.53.30. 47. Dekkers (Ned. A) 16.55.06. 48. Smits (Ned. E) 16.56.52. 49. Van Sambeek (Ned. D) 17.00.53. 50. Pascal (Belg.) 17.02.15. 51. Fooij (Ned. A) 17.02.24. 52. Van Elderen (Ned. A) 17.04.08. 53. Holleder (Ned. E) 17.09.03. 54. Preiskeit (Duitsl.) 17.20.44. Ploegenklassement 1. Nederland B (Wagtmans, Stevens, Gelissen) 14.10.43. 2. Nederland C (Wim van Est, Mae nen, Janssen) 14.11.06. 3. Nederland D (Gerrit Voorting, Haan, Bakker) 14.11.44. 4. België (Gielen, Sorgeloos, Plas) 14.12.26. 5. Duitsland (Reitz, Muller, Otte) 14.12.26. 6. Luxemburg (Kirchen, Schmit, Kemp) 14.14.03. 7. Nederland E (Van Breenen, Don ker, Lagrouw) 14.15.40. 8. Nederland A (Schulte, Plantaz, Van Osta) 14.ia.20. Algemeen ploegenklassement 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Nederland Nederland Nederland België Duitsland Nederland A Nederland E Luxemburg C D B 48.20.17 48.22.15 48.25.08 48.27.35 48.58.38 49.07.08 49.07.29 49.20.22 waren de andere aanvoerders niet bestand. Bjj het opdraaien van het circuit was Van Est winnaar, ondanks de verwoede spurt van Voorting en Schulte, die in dezelfde tijd over de eindstreep flitsten. Twintig seconden na de lachende Van Est kwamen de vier los gereden aanvoerders het circuit op en de jonge Stevens bleek nog reserves te hebben voor een sprint, waarin hij Gielen, Sorgeloos en Reitz achter zich liet. Meer dan anderhalve minuut daarna arriveerde het grote peloton met onder anderen Borgmans, van Breenen, Plan taz, Piet Haan en Maenen. De posities aan de top van het alge meen klassement zijn nu, na drie etap pes, wat scherper afgetekend. De Bel gen zijn weer verder achteruit gewor pen. Het wordt, zoals het verloop van de Ronde tot nog toe in feite al is geweest, een strijd om de supprematie tussen de „grote vier" van het Neder landse wielerleger. In deze machts strijd zullen twee ritten tegen het hor loge, die op het programma staan, on getwijfeld van beslissende betekenis zijn. Advertentie De wedstrijd op het Vitesse-terrein te Arnhem tussen het Nederlands B- elftal en de Engelse tweede divisie-club Leeds United heeft geen indrukwekkend voetbal opgeleverde De Engelse profs spanden zich niet bijzonder in, zij pro beerden hoever zij gaan konden met ingewikkelde combinaties en snelle so- lorennen en namen genoegen met het nemen van een kleine voorsprong voor rust. Slechts toen zij die voorsprong kwijtraakten ging het even hard tegen hard om dan opnieuw In het soms inder daad aantrekkelijke show-voetbal te vervallen tot zij opnieuw een voor sprong hadden. Van het Nederlands B-elftal valt al heel weinig goeds te vertellen. Individu eel deden Klaassens en Boskamp uitste kend werk en ook Hendriks, Wiersma en Van Rooy konden met succes geraf fineerde Engelse aanvallen onderbreken. Maar als het op een werkelijk duel aan kwam was Hendriks niet opgewassen tegen de stoere midvoor Charles en de aal vlugge vleugelspelers Williams en McCall gleden, als zij eenmaal de vaart er m hadden, de Nederlandse backs voorbij aisof dezen niet bestonden. Zij schoten vaak en in alle standen en De Rijk kreeg meer dan eens kans te be wijzen, dat,hij een doelman van formaat belooft te worden. Hij is het nog niet, want als er zich ingewikkelde situaties voordeden, had hij moeite met positie kiezen. Hierdoor ontstond ook het eerste Engelse doelpunt. Hij ondernam een wa re wandeling uit zijn doel om vervolgens de bal te missen; McCall had toen Op 'n dag als morgen heeft U meer dan ooit recht op 'n feestelijk-goede sigaret Neem daarom King's Cross de werkelijk uitstekende Virginia voor de aantrekkelijke prijs van 80 cent En als U zich die sigaret gunt ondervindt U meteen, waarom het al jarenlang onveranderlijk vast staat: 20 stulct 80 et, 50 stuks <1. 2. 100 stuks 11. 4. Het Belgisch team, bestaande uit Pierre Stasse en Olivier Gendebien, heeft, officieus dan nog altijd, de eerste plaats veroverd in het algemeen klassement, dank zij vijf winstseconden meer dan de Duitse Porsche-équipe van WernerEngel. Dit resultaat mag geenszins verrassend worden ge noemd, maar wie de dertigjarige Gendebien, die zo fris als een hoentje aan de finish te Noordwijk kwam, eens in het open gelaat keek, begreep onmid dellijk, dat deze knaap heel wat in zijn mars moest hebben. De combinatie was gloednieuw, want Gendebien viel onverwachts in voor John Claes, de Belgische coureur. Voor Gendebien was het de tweede Tulpen-rallye, maar de Belg heeft in het verleden in diverse rallyes reeds enkele fraaie succes sen behaald. Vorig jaar werd hij tweede in LuikRomeLuik en winnaar in de sterrit van Marokko. weinig moeite de vlug naar voren ge lopen Hendriks te passeren. Toen na de rust de Nederlandse vleu gelspelers wat meer in het spel werden betrokken, bleek Tolmeyer niet in staat een aanval behoorlijk te voltooien; Sij- bers, ofschoon niet fel genoeg om zich met de Engelsen te meten, slaagde er vaak in gevaarlijke voorzetten te geven; hij legde ook de grondslag voor de ge lijkmaker, die negen minuten na rust gescoord werd. Sijbers gaf een scherpe pas naar Overbeeke die, geholpen door een halve mistrap van Dunn, vrij voor doel kwam, waarna hij geen moeite had de Engelse keeper te passeren. Het werd na dit doelpunt even in teressant, want de Engelsen begonnen het tempo op te voeren en als het niet lukte de taai vasthoudende Nederlandse verdedigers te passeren ontzagen zij zich niet hier en daar een proftrucje te ge bruiken. De Britten namen opnieuw de leiding door een enorm schot van links half Burden, afgevuurd uit vrije schiet positie na listig samenspel met Iggleden en Williams. (12). Hij vertelde dat bij Luik een lichte speling in het stuur van de Alfa Romeo geconstateerd was en dat Stasse en hij enkele mecaniciens naar Eindhoven hadden laten roepen om dat euvel, dat misschien van invloed zou kunnen zijn bij de races te Zandvoort, nog te ver helpen. Stasse had' het een prachtige railye gevonden, waarin hij zich geheel had kunnen uitleven. Toen men hem opmerkzaam maakte op het feit, dat zijn aankomsttijd aan de controle te Cham- bery niet in zijn routeboekje was opge tekend en hij als ervaren ralleyrijder dat toch zelf had moeten constateren, luidde zijn antwoord, dat de equipe met ruime voorsprong op het tijdschema in het Franse Alpenstadje was gearri veerd. De controlelijst van de regionale automobielclub uit Frankrijk, die van daag in Noordwijk aan Zee wordt ver wacht, zal de oplossing voor dit raad sel moeten geven. Intussen is het werk van de reken kamer te Noordwijk aan Zee gestag neerd, overigens geheel buiten de Het nationale Tsjechische voetbalelf tal heeft van de Weense ploeg Rapid met 13 verloren. De eerste „klassieker" van het Britse paardenrace-seizoen, de „2000 guineas" te New Market over 1609 meter, is ge wonnen door het Engelse paard „Da rius", dat „Ferriol" (Frankrijk) met een lengte sloeg. De zege van „Darius", be reden door Manny Mercer, leverde zijn eigenaar 13.311 pond sterling op. Op de Mets-banen te Scheveningen is door de oud-tenniskampioen van Ne derland, Henk Timmer, de loting ver richt voor de ontmoeting Nederland Spanje, welke Vrijdag 30 April, Zater dag 1, en Zondag 2 Mei in de eerste ronde van de Daviscup wordt gespeeld. De loting had het volgende resultaat: Vrijdag: KrijtMartinez, gev.olgd door DehnertFerrer; Zaterdag: dubbelspel. Zondag: DehnertMartinez, gevolgd door KrijtFerrer. Welke combinaties in het dubbelspel tegen elkaar zullen uitkomen, is nog niet bekend. De uitslagen van de negende ronde van het Clare Benedict schaaktournooi, dat te Zürich wordt gehouden, luiden: Canal (Peru)Trifunovic (Zuid Sla- vië) 01; Nievergelt (Zwitserl.)Bhend (Zwitserl.) Zimmermann (Zwit serl.)Euwe (Ned.) 01; Schmid (Did.)Szabados (Italië) 10; Beni (Oostenrijk)Grob (Zwitserland) afge broken; Walther (Zwitserland)Kup- per (Zwitserland) afgebroken. Afgebroken partij uit de achtste ron de: EuweNievergelt De stand na negen ronden luidt: 1. Schmid VA punt; 2. Euwe 6yt punt; 3. Nievergelt 6 punten; 4. Canal 5 pun ten plus 1 afgebroken partij; 5. Trifu novic 5 punten; 6. Kupper 41,2 punt plus een afgebroken partij; 7. Zimmermann 4 punten; 8. en 9. Bhend en Grob ieder 3A punt plus 1 afgebroken partij; 10. Beni 2 punten plus een afgebroken par tij; 11 Szabados 2 punten; 12. Walther lïi punt plu» 1 afgebroken partij. schuld van de officials. Enkele equi pes namelijk hebben een gedeelte van de ralley gereden zonder dat zij zich, om een of andere reden, om een aantal speciale etappes, waar voor een verhoogd' gemiddelde gold, hebben bekommerd. De opvatting heerst, dat deze equipes uit de rai lye zijn en dus van de deelnemers lijst moeten worden afgevoerd. Hun eventueel behaalde winstseconden vervallen dan en komen ten goede aan andere equipes, die wel op re glementaire wijze de railye hebben beëindigd. Maar er is ook nog een andere op vatting, namelijk dat ondanks het feit dat zij zich niet officieel bij start en finish van speciale etappes hebben la ten controleren, zij wel degelijk de rai lye hebben uitgereden. Evenwel krijgen zij dan door het missen van deze zoge naamde route-contróles telkenmale vijf tig strafpunten toegewezen. Zij komen daardoor wel ergens onderaan de rang lijst te staan, maar de eventueel door hen behaalde winstseconden worden gehandhaafd. Dit verschil van opvat ting is oorzaak, dat men in 9 van de 10 klassen waarin zich dergelijke geval len hebben voorgedaan, niet tot een definitieve berekening kan komen, al vorens de wedstrijdleiders in vergade ring tezamen zijn gekomen om over dit principiële punt een beslissing te nemen. Het ziet er dus naar uit, dat men eerst in de loop van vandaag de definitieve resultaten zal mogen verwachten. Wet (can worden medegedeeld, dat van de 211 deelnemers, die Zaterdag en Zondag j.L uit zeven verschillende pun ten in Europa waren vertrokken er 127 op reglementaire wijze de sterrit hebben beëindigd. Het spreekt welhaast van zelf, dat deze gelukkigen niet allen de Tulpenrallye zonder strafpunten heb ben afgelegd. Zij kunnen evenwel met grote vol doening op de dagen, welke achter hen liggen, terugzien, want zij behoren im mers niet tot de grote schare van uit vallers, welke er ditmaal viel te note ren. Niet minder dan 84 equipes le verden te Noordwijk aan Zee hun con' tróleboekje niet in, met andere woorden, voor hen of voor hun wagens is deze rit te zwaar geweest. De voorlopige be rekening wees uit, dat in ieder geval 40 equipes zonder strafpunten de rai lye hebben uitgereden, dat is een per centage van ongeveer 20 procent, het geen gezien de resultaten in de vorige jaren toch wel enigszins te denken geeft. Ernstig ongeval De Nederlandse equipe Kuyken-Van der Vlught, met D.K.W., is, zoals wij in een deel van onze vorige oplage nog konden berichten, in de omgeving van Jouy-aux-Arches in Noord-Frank rijk, in botsing gekomen met een ze ventienjarige wielrijdster. Het meisje werd 'op slag gedood. Volgens de politie treft 'de Neder landers geen schuld. Ten bate van de vereniging „Konin gin Wilhelminafonds". voortzetting der Fondsen 1918 en 1948 ter bestrijding van de Kanker, worden der traditie getrouw Vrijdag 30 April de volgende wedstrijden gespeeld op het SEC-ter- rein aan de Bosstraat te Soest-Zuid: een ontmoeting tussen twee selectie- jeugdelftallen van de K. N. V. B. en de wedstrijd Sparta (Rotterdam) Eindhoven om eht bezit van de fraaie wisselbeker, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin. Z. K. H. Prins Bernhard zal deze be ker uitreiken. Teneinde in zo ruim mogelijke mate tegemoet te komen aan de moeilijk heden, veroorzaakt door het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs, heeft de minister van Oorlog en van Marine nader bepaald, dat aan alle dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 nog voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen voor zover zij een betrekking vervullen of gaan ver vullen bij een school, waarbij zij als on misbaar worden aangemerkt vrijstel ling van dienst als gewoon dienstplich tige zai worden verleend. De onmisbaarheid bij de school zal worden beoordeeld in overleg met de minister van Onderwijs, K. en W. De vrijstelling zal ophouden te gelden, zo dra de onderwijzer de school verlaat ten behoeve waarvan hem vrijstelling is verleend. Door deze maatregel zal worden be reikt, dat behalve de ongeveer drie honderd onderwijzers, die in de loop van dit jaar. wegens beëindiging van hun eerste oefening, ter beschikking van het onderwijs kunnen komen, ook nog ongeveer 400 a 500 onderwijzers door vrijstelling van militaire dienst voor het onderwijs behouden zullen blijven. Aanvragen om vrijstelling kunnen worden ingediend bij de burgemeesters, zodra de onderwijzer een oproeping om in militaire dienst te komen, zal hebben ontvangen. Een met sprekende foto's geïllus treerd artikel over een oud drieluik in de Grote Kerk te Breda vestigt in het nummer van deze week de aandacht op een verrassende en treffende ge lijkenis tussen een der op het drieluik voorkomende personen, prinses Clau dia van Chalon-Oranje, uit de zestien de eeuw, en onze koningin Juliana. De ontdekking van deze merkwaardigs gelijkenis is pas enige tijd geleden ge daan. Nu de dag van de bevrijding van Nederland weer verjaart, heeft een her innering aan het voormalige kamp van Dachau actuele betekenis; de tekst is geschreven door een Nederlands pries ter die er geruime tijd heeft vertoefd, en de foto's laten het vroegere oord van verschrikking zien zoals het thans is. Er wördt verder in dit nummer een begin gemaakt met een bespreking van opmerkelijke oude raadhuizen in Ne derland, waaronder vele architectoni sche juweeltjes zijn. J. W. Hofwijk ver telt onderhoudend over Nederlandse landbouwers in Australië; hij waar schuwt terloops tegen „gevaarlijk on geduld", dat zijn tijd niet kan afwach ten. Na de (voorlopig) laatste bijdra ge van Marcel Roos deelt de redactie mede, dat deze Vlaamse ontdekkings reiziger een reis gaat maken door heel Amerika, van Vuurland tot Alaska, en dat hij over die enorme tocht artikelen met eigen foto's in de K.I. zal publice ren. Verder is er een schokkende re portage van een z.g. Volksgerecht in China en een beschrijving van een Ma- riafeest in Andalusië. Aan generaal de Castries, de verdediger van Bien Dien Phoe, wordt een waarderend artikel gewijd. Jan Cottaar schrijft over „pres tatie" en „representatie" in de sport. KAASMARKT WOERDEN, 28 Aprü. Aan- gevoerd werden 24 partijen le soort f 2.00— 2.10, 2e soort f 1.901.99, extra kwal. 2.16. KALVEREXMARKT UTRECHT 28 Aprü. Aangevoerd werden 525 nucht. kalv., prijzen 3240 per stuk. De prijs per kg. was f 0.95 1.05. VEILING POELDIJK 28 Aprü Bloem kool (10) 0.95—1.13, (12) 0.86—1.07 (15) 47 —68 ct.. Sla A 1821 ct., idem A2 916 ct., idem B 13—15 ct., idem B2 6=2—12 ct., idem C 710 ct., idem C2 57i2 ct., Per ziken 0.701.25. Aardbeien 918 ct.. To maten 1829 ct., Komkommers 47 ct.. al les per stuk. Andijvie 6583 ct., idem afw. 4664 ct., Spinazie 4460 ct.. Postelein 59 72 ct., Stoofsla 2739 ct.. Rabarber 23— 29 ct.. Witlof 5964 ct.. Snijbonen 2.40 2.90, Tomaten 3.30. Prei A 2029 ct., id. A2 21—28 ct.. idem B 2 1321 ct.. Kasaard- appelen grote 1.75, poters 2.502.60, kleine poters 2.202.35, kriel 1.75, aües per kg. Peen 7694 ct.. Selderij 2538 ct., Pe terselie 2528 ct., Radijs 64i9 ct alles per bos. Raapstelen 6.608.60 per 100 bos. ALDABI p. 29 Recife n. Rio Jan. ALDERAMIN p. 29 Kp. Bon n. Gdynia. AVERDIJK 29 te Rotterdam. BLITAR p. 28 Ouess. n. Duinkerken. CRONENBURGH p. 29 Finist. n. Onton. EENDRACHT p. 29 Kreta n. Djidjeüa. GOUWE p. 29 Vliss. n. Rotterdam. GROOTE BEER 28 te Quebec. INDRAPOERA 29 te Penang. JAGERSFONTEIN p. 29 IJmuiden. JOH. V. OLDENB. 29 te Fremantle. JUPITER 28 te Alexandrië. KARIMUN p. 29 Vliss. LANGKOEAS p. 20 Algiers n. Prt, Said. HILVERSUM I, 402 m. programma: 7.00 klok, 7.01 gelukwens VRIJDAG m.: 12.25 gevar. muz„ 14.00 Schots ork. Nationaal 22.15 viool en piano. BBC. light progr., 1500 en 247 m door mr. L. A. Kesper, 7.07 Nieuws. 7.22 12.45 ork.conc., 15.05 amus.muz 15 45 gram., 8.00 klok, 8.01 gelukwens door mr. ork.conc., 17.00 fanfare-ork 18 Óf) gevar L. A. Kesper. 8.07 nieuws, 8.22 gram., muz., 22.20 gevar. muz., 23.20 gevar muz 9.00 zieken, 9.30 klein koor, 9.45 prot. pr„ 10.15 gram., 10.45 rep. défilé Soest- dijk en grote militaire parade in Rotter- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.12.00 lichte muz., 13.10 ork.conc dam, 12.00 Promenade-ork. en sol., 12.33 14.15 Weense muz16 00 kamermuz Promenade-ork., 12.55 tulpenrallye. 13.00 19.30 gevar. muz., 21.00 ork.conc., 23 40 klok, 13.01 toespraak door Z. E. dr. W. Drees, 13.05 nieuws, 13.20 Kon Militaire Kapel, 14.00 klok, 14.01 vrouw. 14.15 ka- merork. en solist, 15.00 jeugd, 16.00 12.00 ork.conc., 20.02 amus.muz., 16.35 gelukwensen door Ne- opera, derl. emigranten, 16.50 Radio Philharm. Ork. (stereofonische uitz.), 17.35 sport, 18.00 nieuws, 18.10 Metropole-ork„ 18.40 Koninginnedag in Nieuw-Guinea, Surl- ork.conc., 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz FRANKRIJK, nat. programma, 347 m Cost fan tutte BRUSSEL, 324 m.: 15.30 kamermuz 16.00 omr.ork. en sol., 17.10 lichte muz xnjiuiigimieudg 111 ixieuw-umnea, dun- ia nn h name en Nederl. Antillen, 18.55 meester- koorzang' 20 00 symph.ork. en ,0 trio (stereofonische uitz.), 19.20 ronde 19nn van Nederland, 19.25 „Enzovoorts, enzo- 1 „fïïf Tr}uz- 1400 °™r vzrtrvrFe lzl„^lrK Ofl Pin Ofk. eil SOÜSt, 17.30 VlOOl èn pi&nO, 20-ül omr.ork. en sol., 22.15 jazzmuz. d. Vaderlandse geschiedenis. 21.55 Over bluffen gesproken22.30 Mariniers- JtwJT h„, kapel, 23.00 nieuws, 23.15 Koninginne- n film, feest bij de Nederlandse clubs in Lon- Nleuwe fUms voorts, enzovoorts", klankb., 20.00 klok, 20.01 nieuws. 20.08 Nederland jubelt, ge var. progr., 21.30 wedstrijd in kennis v. Nieuws. Hoe de weekbladen het zien den, Parijs en Milaan. 23.50 Dagsluiting en Wilhelmus. WIJ KUKEN NAAR TELEVISIE Nationaal progr.: 10.20-12.00 Rep. fees- HILVERSUM II, 298 m. Nationaal telijkheden in de tuin v. h. paleis Soest programma: 7.00 Zie Hilversum 1, 9.45 dijk. 21.00-21.45 Filmrep bezoek Z M gram., 10.15 R.K. uitz., 10.45-24.00 Zie Koning Frederik en H. M. Koningin Hilversum I. ENGELAND, BBC, home service, 330 Ingrid van Denemarken en van de fees telijkheden in den lande t.g.v. de ver jaardag van H. M. Koningin Juliana. LAWAK 29 te Bahrein. LEERDAM p. 29 Aden n. Kuwait. MAASLAND 29 te Hamburg. PIETER S 29 te Amsterdam. RAKI p. 29 Sabang n. Suez. RIJNKERK p. 29 Sabang n. Aden. SOMMELSDIJK 29 te Priok. STAD ARNHEM p. 29 Finist. n. Prt. Said. TABINTA 29 te Djeddah. TEIRESIAS 29 te Singapore. TITUS p. 29 Kp. St. Vine. n. Algiers. TOMINI p. 29 Aden n. Damman. TROMPENBERG 29 te New Orleans. AMSTELKROON 28 te Beyrouth. ABBEKERK p. 28 Daedalus n. R'dam. aENEAS p. 28 Finist. n. Bare. ARTEMIS 28 van Izmir n. Haifa. AMOR 28 te Emden. BAARN 28 te Talcahuano. BINTANG 28 te Montevideo. BENNEKOM 28 te B. Ventura. CALLISTO p. 28 Bermuda n. R'dam. DELFSHAVEN p. 28 St. Pauls R. n. St. V. FRIESLAND p. 28 Perim n. R'dam. HYDRA 28 te Rotterdam. HEELSUM 28 te Houston. HAULERWIJK p. 28 Kp. Race n. Baltim. KARSIK 28 te Hongkong. KEDOE 28 van R'dam n. Djakarta. KARIMUN p. 28 Finist. n. Amst. KOTA GEDE p. 28 Malta n. Beyr. LEUVEKERK p. 28 Ras Fart. n. Aden. MIDAS p. 28 Finist. n. Tanger. NERO p. 28 Gibr. n. Palermo. ORION 28 te Istanboul. PRINS JOH. WILL. FRISO 28 te Prt. Alfr. STENTOR p. 28 Dungen. n. Barbados. STAD MAASTRICHT p. 28 Dungen. naar Sas van Gent. TJITJALENGKA 28 te Singapore. TOMINI p. 28 Perim n. Damman. TJIWANGI 28 te Hongkong. TJILUWAH 28 te Macassar. WIELDRECHT p. 28 Ras Fartak n. R. T. ZIJPENBERG p. 28 Gibr. n. IJmuiden. TANKSCHEPEN ANTONIA 28 te Singapore. CALTEX PERNIS 28 te Sidon CALTEX DELFT p. 28 Kp. Bon n. R'd. ~ESSO DEN HAAG p. 28 Finist. n. Antw. FELIPES 28 te Pladju. KIELDRECHT p. 28 Guardaf. n. Penang. LUCITA 28 te Oldkilpatrick. MITRA p. 28 Kp. Sable n. Pt. Alfred. ONDINA p. 28 Penang n. Pladju. PAPENDRECHT p. 28 Vitoria n. B. Aires. TARIA p. 28 Sabang n. R'dam. TANKHAVEN III 28 te Pt. Swettenh. TIBIA p. 28 Str. Ormoez n. Fao. WIELDRECHT p. 28 Ras Fartak n. R. T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11