m Gemeentelijk ziekenvervoer is 1 Mei een feit Voortreffelijke voorstelling van „Schijn en Werkelijkheid" Politieke vluchteling' blijkt fantast te zijn LINTJES-DRUPPELS IN STAD EN STREEK KONING FREDERIK bezoekt Philips in Hilversum Materieel vernieuwd en personeel in nieuwe kledij Abr. Meijer 'J Duitse chauffeur geeft zich voor Litauer uit PROGRAMMA KONINGINNEDAG IN HAARLEM Hoe spelen de R.K. clubs? Tentoonstelling over „lezen geopend mmm Alberdingk Thym voor K.A.B.-kring West DONDERDAG 29 APRIL 1954 PAGINA 2 I NAT. HERDENKINGS AVOND Dames japonnen 50 jaar bij Droste W. F. Bloem 25 jaar bij v. Gend Loos Telefonische oplichting COSTUUMS NAAR MAAT BLOEMENDAAL Vrijwillige Brandweer bestaat 30 jaar Demonstraties op Koninginnedag „BALLET DE LAGE LANDEN" IN HEEMSTEDE Tot 8 Mei in raadzaal van Haarlems stadhuis HAARLEM EN DE FEESTDAGEN Waterstanden Van Zaterdagmorgen 8 uur af zal het Haarlemse ziekenvervoer gemeentelijk zijn. Daarmee is aan het besluit van B. en W. om het ziekenvervoer in eigen hand te nemen, uitvoering gegeven. De Haarlemmers zullen vanaf dit moment de nieuwe wagens van het gemeentelijke ziekenvervoer door de stad zien rijden en langzaam aan gewend raken aan de drie-tonige sirene, waarmee deze nieu we ambulance-wagens zijn uitgerust. De G.G.G.D. in Haarlem is zich van haar nieuwe taak ten volle bewust en be schouwt het vervoer van zieken van en de ziekenhuizen als een zeer ernstige zaak, die goed ten uitvoer dient te wor den gebracht, Vandaar dan ook, dat er velschillende nieuwe maatregelen zijn genomen, die een perfect vervoer zullen garanderen. Begonnen wordt om de am bulance-auto's te doen bemannen met een chauffeur en een verpleger. Het personeel van de firma Mathot zal over genomen worden, maar daaraan heeft nien niet voldoende. Op het ogenblik beschikt men over 1 hoofdverpleger, 5 verplegers en 8 chauffers. Deze staf dient in de naaste toekomst te worden uitgebreid tot 1 hoofdverpleger, 8 ver gers en 12 chauffeurs, vooral ook, om- da de garage des nachts bezet zal zijn. Voorts zijn er drie nieuwe wagens in bedrijf genomen, die op de meest mo derne wijze zijn uitgerust en aan alle eisen voldoen. Een daarvan is een zo genaamde country-car, speciaal toege rust voor zittende patiënten. In tijd van nood echter kan deze wagen ook een liggende patiënt vervoeren. De twee andere wagens zijn in de ruimste zin van het woord ambulance-auto's. De ambulance-carrosserie is gebouwd door een firma uit Leeuwarden, specia list op dit gebied. De afmetingen van de ambulance ruimte zijn 2.70 m. lang, 1.75 m. breed en 1.40 m. hoog. Door één groot achter en een zijportier is deze ruimte toegankelijk. Het interieur van de wagen is zeer fraai. Tussen buiten- en binnenwand is een isoleren de laag aangebracht, die het inwendige van de auto beschermt tegen koude en warmte. Door toepassing van een air conditioning-systeem is het mogelijk verse lucht, waarvan de temperatuur te regelen is, in de wagen te brengen. De binnenbetimmering is uitgevoertd in lichtgroen gespoten berkentriplex en hardboard; de bekleding is iets donker der van kleur. De vloer is voorzien van een gemarmerde rubber vloerbedek king. Tegen de linker zijwand is een lange dekenkist gebouwd met twee kleppen. Voorts zijn er een klapstoel en een rolfauteuil naast de brancard aan gebracht. De fauteuil is verplaatsbaar tot voor het zijportier, zodat he inbren gen van een zittende patiënt gemakke lijk kan geschieden. In de wagen be vinden zich een Riemvis-brancard en telescopische hangbrancard, die uitge rust zijn met schuimrubberbedden. Bel de brancards kunnen In enkele minuten geheel gedemonteerd worden. De totale vervoersmogelijkheid bedraagt in de chauffeursruimte; 3 personen (inclusief chauffeur) en in de ambulanceruimte; 2 liggende patiënten, 1 zittende patiënt op de rolfauteuil en 1 begeleider op de klapstoel. De chauffeur en de verplegers zullen met ingang van 1 Mei in een nieuw blauwgrijs uniform verschijnen. De chauffeurs dragen op hun mouw een wieltje en de verplegers een aesculaap; zij krijgen bovendien een witte jas. De pet is versierd met het wapen van Haar lem. De G.G.G.D. heeft met de ziekenfond sen een contract gesloten, waarbij ge regeld is, dat alle leden door de ge meente zullen worden vervoerd. Daar naast zal ook getracht worden particu lier vervoer aan te trekken. Rest ons nog te melden, dat het tele foonnummer 14141 voor het melden van ongevallen gehandhaaft blijft. Alleen zal de dienst ziekenvervoer gewaar schuwd worden via een apart telefoon nummer. (Ongecorrigeerd) Zaterdagmorgen zal het ziekenvervoer in Haarlem gemeentelijk zijn. Het mate rieel is met drie nieuwe ambulance wagens uitgebreid, terwijl het personeel in nieuwe uniformen werd gestoken. De burgemeester van Haarlem ver zoekt de ingezetenen op de Nationale Herdenkingsavond, 4 Mei, om 20.00 uur twee minuten stilte in acht te nemen, ter herdenking van de oorlogsgeval lenen. In verband met het karakter van deze avond zal het zeer op prijs wor den gesteld als de vlaggen, overal waar die in de stad zijn uitgestoken, die avond van 18.00 uur af halfstok wor den gehangen, of indien dit niet mogelijk is geheel worden ingehaald. De verlichting van de openbare ge bouwen, enz. zal die avond niet wor den ontstoken. Na 18 uur mag geen muziek meer worden gemaakt in de tapperijen, ter wijl geen openbare vermakelijkheden mogen worden gehouden. Advertentie Grote Houtstraat 16 Keurige collectie &■¥- ÊffiBÉÉËiH Mm- Vanmorgen 11 uur is de Staatssecreta ris voor de Middenstand bij het de partement van Economische Zaken, Z. Exc. dr. G. J. M. Veldkamp, in ge zelschap van de algemeen voorzitter van de Ned?. R.K. Middenstand, de heer J. Koops. naar de woning van de heer Th. S. J. Hooy aan de Juliana - straat te Haarlem gekomen, om deze namens H. M. de Koningin zijn be noeming mede te delen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Koops bood de nieuwe officier het gouden ereteken, behorende bij de onderscheiding, aan. De heer Hooy, lid van de Tweede Kamer, heeft zich talrijke jaren ingespannen voor op lossing van vraagstukken de midden stand betreffende, en velen zullen zich met hem en zijn gezin om deze verdiende onderscheiding verheugen. De heer C. v. d. Molen te Haarlem zal op 2 Mei het bijzondere feit her denken, dat hij vijftig jaar in dienst is bij Droste's Cacao- en Chocoladefa briek N V. te Haarlem. Op Maandag 3 Mei zal de gouden jubilaris door de directie worden ont vangen. waarna hij gehuldigd en toe gesproken wordt 1 Mei herdenkt de heer W. F. Bloem de dag, waarop hij 25 jaar geleden als kantoorbediende in dienst trad bij de firma Van Gend en Loos. Na op ver schillende afdelingen te zijn werkzaam geweest viert hij nu als „Chef aan komst" zijn zilveren jubileum. Het zal de jubilaris op deze dag niet aan be langstelling ontbreken. Voor een uitverkocht huis speelde gisteravond de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" voor de leden van de K.A.B. kring West „Schijn en Wer kelijkheid" van Paul Vincent Carroll. De spelers van Thijm hebben een uitste kende opvoering gegeven, die vooral uitmuntte in een sterke bezetting van de hoofdrollen en daardoor vaak ver boven de gemiddelde prestaties van een amateurtoneelgezelschap uitging. Kanunnik Thomas Skerrit is een man van scherpe intelligentie, een cultuur mens, aan wie de realiteit van het dage lijks leven voorbijgaat. Een eenvoudig dorpsmeisje Brigitte is zijn verzorgster in kinderlijke eenvoud en gehoorzaam heid; eigenschappen, waardoor zij de vriend van de kanunnik is. De vrome Brigitte krijgt visioenen en ziet voort durend haar patroonheilige, met wie zij de zorgen van alle dag deelt. De kanun nik gelooft haar niet en meent tenslotte wanneer zij blijft volharden, dat zij aan verstandsverbijstering lijdt. De dorpsschool wordt bestuurd door een jonge meester O'Flingsley, die een boek heeft geschreven, dat nogal dei ning en opschudding in de streek te weeg brengt. Het geval loopt zo hoog, dat O'Flingsley bij de kanunnik wordt ontboden en verantwoording moet af leggen van zijn slecht gedrag. Hij wordt ontslagen. Er komt derhalve een onder wijzers-baan vrij en enkele kennissen van de kanunnik spelen de rol van krui per en aasgier beide. Thomas Skerrit vindt hen geniaal. Maar beseft tevens, dat O'Flingsley een man is, die hem vele dingen naar zijn hoofd geslingerd heeft, waarin een kern van waarheid school. De toestand in het dorp wordt er niet beter op. Het volk eist meer dan alleen een brodeloze O'Flingsley; „het kwaad" moet worden uitgeroeid. De kapelaans Corr en Kirwan staan aan de zijde van hun beminde parochianen, die zij op ae duur niet meer baas kunnen, intussen heeft de kanunnik Brigitte ziek ver klaard. Deze zegt hem, dat zij een be zoek van de H. Brigitte heeft gehad, waarbij deze verteid zou hebben, dat er in het dorp een wonder zou gebeuren, indien de kanunnik bepaalde dingen zou doen. De kanunnik is zeer ontstemd en zegt haar, dat zij die fantasieën uit haar hoofd moet zetten. Intussen is de me nigte naar het huis van O'Flingsley op gerukt, gewapend met stenen en stok ken. Naaat Brigitte deze onheilstijding heeft vernomen, snelt zij naar de fatale plek. Door een steen, die bedoeld was voor de perfide schoolmeester, wordt Brigitte dodelijk aan het hoofd getrof fen. O'Flingsley draagt 't meisje in zijn armen het huis van de kanunnik bin nen, die „verweesd" is, want aanvanke- De officier van justitie bij de Haar lemse Rechtbank eiste vanmorgen tegen d» 50-jarige cartografisch tekenaar P. K. uit Wormerveer een gevangenisstraf van zes maanden 5 Februari van dit jaar belde hij een dokter in Westzaan op. Aan de echt genote van de arts deelde hij mede. dat hij een goede kennis was van haar zuster, en dat hij in Zaandijk panne had gekregen aan zijn wagen. Hij had niet voldoende geld bij zich om een treinreis naar Rotterdam, waar hij. naar hij zeide, woonde, te betalen. Hij vroeg een tientje voorschot. De doktersvrouw zei hem, dat hij het geld kon komen halen. lijk gaat zijn hoop uit naar een herstel der betrekkingen met O'Flingsley, maar deze laat hem alleen. Jeanne KruijverRubeling gaf een voortreffelijke vertolking van Brigitte. Zij zorgde voor die onwezenlijke sfeer, die niets meer met het aardse gemeen had, omdat Brigitte tegelijkertijd een vroom en heilig meisje was. Joop Kruij ver bracht een kanunnik op het toneel, die hard was als staal en ijzer. Een per soonlijkheid erudiet en intelligent die iéder een heilig ontzag inboezemde met zijn opvattingen over kerk en staat. Daarnaast was de kanunnik van Joop Kruijver voornaam in gebieden en be straffen. Henk van Impelen als O'Flings ley sloeg zich er goed doorheen. Tegen over de sterke persoonlijkheid van de kanunnik wist hij een aannemelijke schoolmeester te plaatsen Zijn houding en gebaren waren zelfverzekerd, maar zijn stem zette niet die kracht bij, die nodig was om deze houding te onder strepen. De nieuwe schoolmeester, Fran cis I. O'Connor van Henk Boeree was wat te sullig. De beide kapelaans, ge speeld door Jan van Bottenburg en Jo- han van Zwieten, gaven met hun spel nog meer reliëf aan het karakter van de kanunnik. Mies NielenVlekke speelde speelde als mejuffrouw Coonay een heer lijke oude vrijster en Gudy Pordon als Thomasina Concannen een speels en hupsch ondervviizeresie. De regie was in handen van Ton van Otterloo. Na afloop van het spel was het ou- bliek uiteraard gul met applaus. Een voortreffelijke avond. Ad. Int. Advertentie 8ARTEUORISSTR 24 HAARLEMTEL 20420 ENMODE BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Drie liefdes", 14 jaar. Tij den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „Bittere ervaring", 18 jaar. Tij den 7 en 9.15 uur. 's Middags om 2 en 4.15 uur: „Calamity Jane", a. 1. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven" (geprol.). Strikt volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „The Glenn Miller story", a. 1. Tij den 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. CITY: „De terugkeer van Don Camillo", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY2 Westerncomedies om 8 uur, om 2.30 uur: „Hands across the border", a. 1. FRANS HALS: „Konvooi naar Malta", 14 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 29 April Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Anastasia". (Ver. Geloof en Weten schap), 8 uur. Concertgebouw: Concert door Haarl. Postfanfare en Cabaret, 8 uur. Vrijdag 30 April Stedscchouwburg: „J. J. Cremer" in „Grote Stadslucht", 8 uur. XENXOONSXELLINGEN Frans Halsmnsenm, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 10—17 uur. Zo. 13—17 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 20—23 uur met feeërieke verlichting. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Baii (tot en met 30 April). Xeyler» Museum, Spasme 16. Tekeningen van Dirk Langendflk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep" (t.m. 17 Mei). Geopend van 10—12.30 en van 13.30 tot 17 uur. DIVERSEN: Tot 16 Mei iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem, van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek Wagenweg—Van Oldenbarneveldtlaan. De Amsterdamse Vreemdelingen dienst heeft kennis gemaakt met de nieuwste Duitse truc. Eén Duitser, die hoopte in ons land asyl te krijgen, meld de zich de vorige week als Litauer en speculeerde op het algemeen medelij den door daarbij te vertellen, dat hij in 1940 bij de bezetting van Litauen door Sovjet-Rusland door de Russen gevangen genomen niet minder dan 13 jaar gevangen was gehouden in kampen in Siberië. Zijn uitvoerig verhaal was moeilijk te controleren en de Vreemdelingen dienst hechtte weinig geloof aan zijn beweringen. Deze week is hij door de mand gevallen. Hij blijkt een 46-jarige chauffeur uit Bremerhafen te zijn, die in zijn eigen plaats niet meer aan de slag kon komen en daarom zijn geluk in ons land wilde proberen. Hij was zender papieren illegaal de grens over gekomen en zal derhalve aan de Duitse grensbeambten worden uitgeleverd. Daarna zal hij waarschijnlijk naar zijn vrouw en twee kinderen in Bremer hafen op transport worden gesteld. CENTRUM 8 uur: Muzikale wandeling door de Haarlemse politiekapel. 9 uur: Aubade op de Grote Markt door 3500 kinderen. 10 uur: Grote muzikale show door 13 muziekkorpsen op de Grote Markt, welke om 22 uur besloten wordt met het optreden van de Boys de Poissy. 14.30 uur: Op de Kattenberg in het Ke naupark optreden van het kinder circus „Elleboog" uit Amsterdam. 20 uur: Opvoering van Grote Stads lucht in de Stadsschouwburg. NOORD 8.30 uur: Opmars der schoolkinderen naar de Grote Markt. 10 tot 12 uur: Rondgang van de Boeren- kapel der harmonie „St. Caecilia". Opening kermisvermakelijkheden Zaanenlaan. 14.15 uur: Ringrijderij op het losse paard aan de Orionweg. 20 tot 24 uur: Bal-champêtre in het Julianapark. OOST 7.30 uur: Reveille door Oosterkwartier. 8.30 uur: Opmars der kinderen naar de Aubade. 15 uur: Wielerwedstrijd aan de Diepen- brockstraat. 20 uur: Tirolerkapel „De Alpenjagers". Het is op 30 April dertig jaar gele den, dat men in Bloemendaal kwam tot de oprichting van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal. Er is sinds 30 April 1934 heel wat veranderd. Hoe het vroeger ging als er brand bedwon gen moest worden, kan men zien tij dens de demonstratie van de V. B. B., die op Koninginnedag in Overveen op het terrein aan de Willem de Zwijger laan om 2 uur wordt gehouden. Het publiek wordt verzocht zich aan de Oostzijde op te stellen. Het programma vermeldt: Een komi sche opvoering van een brandblussing in lang vervlogen jaren met een brandspuit uit 1837, beschikbaar ge steld door de fam. Van der Vliet; de brandblussing van thans met werken op open water door rayon Vogelen zang. op de waterleiding door rayon Aerdênhout en met schuim door rayon Overveen. Daarna volgt een demon stratie van een wedstrijdploeg, rayon Bloemendaal. (De Vrijwillige Brand weer Bloemendaal nam vele malen met succes deel aan wedstrijden). a. Bestrijden van wedstrijdobjecten, b. Het werken met de Magirusladder. Vervolgens is er een demonstratie van een waterscherm, gevormd door twaalf stralen. Na afloop van deze demonstratie wordt op het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan het volgende pro grammapunt afgewerkt: een jiu-jitsu en judo-demonstratie door de leerlin gen van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders (C.I.O.S.) te Overveen en door leerlingen van de Sportacademie Nauwelaerts de Agé. Na afloop van de sportuitvoering zal op het gemeentelijke sportterrein aan de Vrijburglaan een aantal leden van de Brandweer door burgemeester jhr. mr. Den Tex worden gedecoreerd In verband met 12%-, 25- en 30-jarige trouwe dienst. Het zijn de heren P. Houtgraaf en H. van Oorschot voor dertig jaar. De heer T. G. van Wijk is een kwart-eeuw bij de ploeg van Overveen. Het koperen feest vieren de brandwachten J. J. Baggen, W. Dek ker, J. Heyning, J. P. Houtzager, A. G. Post, A. J. Rotteveel, C. A. Schrij vers en G. Vader. BijKoninklijk Besluit zijn benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau: E. Meijer, commandant der Rijkspolitie van het Gewest Amsterdam, wonende te Aer- denhout; mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen.-ir. P. C. Tirion, hoofdingenieur der Publieke Werken te Amsterdam, raads lid van Bloemendaal; P. H. Pesman, hoofd van de Inspectie der Belastingen te Haar lem; ir. J. Volkers te Heemstede, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat; ir. J. Struyk te Heemstede, chef van de techni sche dienst der Kon. Paketvaartmaatschap- pijP. Goedkoop Dzn te Bloemendaal, directeur van de Ned. Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam: Th. S. J. Hooy, vice-voorzitter van de Ned. Kath. Middenstandsbond te Haarlem; P. Postma, Overveen, teehn. insp. bij de dienst Weder- opb. en Voikshuish. in de prov. N.-Holland, tot Ridder m de Orde van Oranje Nassau: J. H. Varekamp. directeur van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme te Haar lem; J. O. Vermeer en P. H. Fljma, oud- raadsleden der gemeente HUlegom; W. F. Visser, wethouder van Velsen en lid van Prov. Staten van Noordholland; W. Post te Heemstede, nautisch adviseur bij de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij A. M. Mees, directeur van de Sikkens' Lakfabrieken te Sassenhelm; G. Oud te Aalsmeer, oudvoorzitter der afdeling Aalsmeer van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde; J. D. Wolterbeek te Haarlem. zijn toegekend de eremedaillesverbonden aan de Orde van Oranje Nassauin goud aan H. Tigchelaar te Llsse, opzichter der UP.T.T.J. Stoeltles te Haarlemmermeer, startmeester der K.L.M.Th. J. C. Blom te Haarlemmermeer en J. Voogd, voorheen bedrijfsleider van het filiaal Haarlem der N.V. Magazijn Nederland Kattenburg te Haarlem; M. van der Lans te Llsse, meesterknecht bij de N.V. M. Veldhuyzen van Zanten (bij bevordering). In zilver aan H. W. de Haas te Noord wijk, meesterknecht op het bloembollenbedrijf der firma T. J. de Groot; E. A. Scheepmaker te Hillegom, gewezen bedrijfsleider op de Kwekerij der firma P. Hopman en Zn. J. J. A. van der Linden te Haarlem; A. Vastenouw, ere voorzitter van de Hillegomse Harmonie-ka- pel; A. Polderman te Haarlem, opzichter der P.T.T.; H. van Thienen te Haarlem, employé der P.T.T.mej. J. Lapère te Haarlem, hoofdemployé der P.T.T.F. Koper te Zandvoort, schipper van een red dingboot: A. Joustra te Haarlem: W. Broekhof te Haarlem, H. M. Lauteslager te Haarlem, J. H. de Weerdt te Haarlem, R. Kraal te Haarlem en P. Zwart te IJmulden, allen werkzaam bij de Neder- landsche Spoorwegen: P. Halewijn te Haar lem. voorheen chef-corrector; en W. Ver steeg te Haarlem, chef-drukker bij Boom Ruygrok. in brons aan P. Koomen te Haarlem, expediteur der P.T.T.H. de Wilde te IJmulden, monteur bij de Rijkswaterstaat; M. Diepenbroek en J. Th. Junge te Haarlem, werkzaam bij de Ned. Spoorwegen. KLEVERPARK 10 tot 12 uur: Kinderprogramma in de aula van Kennemerlyceum. 20.30 uur: Ballet aan de Schotersingel. OUD-SCHOTEN 9.30 uur: Zanghulde door 600 kinderen aan de Eksterstraat. Daarna film voorstelling. 14 tot 17 uur: Kinderspelen aan de Ek sterstraat. 19 uur: Muzikale rondgang en daarna bal-champêtre aan de Eksterstraat. ZUID-WEST 10.30 uur: Kinderspelen op het school terrein van de Chr. Huygensschool. 14 tot 17 uur: Wedstrijden voor grotere kinderen. 20.30 uur: Lampionoptocht door de ge hele wijk. Deze chauffeur, die zeide boerenar beider van beroep te zijn,, wandelde op 16 April j.l. het politiebureau aan de Linnaeusstraat te Amsterdam binnen. Hij verzocht om asyl en sprekende met een plat Duits accent beweerde hij uit Siberië te zijn ontvlucht. Hij had zijn hele verhaal tot in details gereed: „Mijn moeder was Nederlandse", zo be weerde hij, en bij noemde haar naam als „Wilhelmina Kessel". Waar zij was overleden kon hij niet zeggen. Even min waar ze geboren was of waar ze in Nederland gewoond had. Zijn vader, die zeeman was, zou haar hier ont moet hebben. Hij zou haar mee heb ben genomen naar Memel. Nadat hij in 1940 door de Russen ge vangen was genomen, aldus vervolgde hij zijn gefantaseerde verhaal, was hij in diverse kampen ondergebracht ge weest, o.a. in Siberië in een kamp 1000 km. ten Oosten van de Oeral. Via de Kaspische Zee. Zuid-Rusland, de Dn- nau, Oostenrijk, Zwitserland, Frank rijk, Luxemburg en België zou hij naar ons land zijn gezworven. Dit laatste wekte al direct argwaan „De man ziet er verzorgd uit en men ziet hem deze lange zwerftocht niet aan", zo meldde de chef van de Vreem delingendienst, commissaris H. R Stoett. Daarna werd een tolk gehaald, die Litaus spreekt en die tot de conclusie kwam, dat de vreemdeling de taal van het land, waar hij beweerde gewoond te hebben, niet of nauwelijks machtig was. De man Ijad daarvoor echter een verklaring: „Ik heb het 13 jaar niet meer gesproken", zei hij. Het zag er nadien enkele dagen naar uit, dat men het verhaal van de man niet zou kunnen ontzenuwen. Toch viel hij door de mand. „Politiek asyl verlenen kost in ons lana enige tijd", deelde commissaris Stoett hem mede. „Er moeten vele formaliteiten voor verricht worden De minister van Justitie zal uiteindelijk eer. beslissing moeten nemen. Intussen kunnen wij u hier op het hoofdbureau niet langer huisvesten. Wij zullen ons dus genoodzaakt zien u voorlopig in een huis van bewaring op te sluiten, een gevangenis. Weet goed wat u doet. indien uw verhaal niet waar is, kunt u zich een hoop narigheid besparen". De man. dacht lange tijd goed na. Hij koos eieren voor zijn geld en deelde tenslotte mede. wie hij werke lijk was: een Duitse chauffeur uit Bre merhafen. Gistermiddag hebben Koning Frederik van Denemarken en Prins Bernhard, vergezeld van een aantal leden van het gevolg, een bezoek gebracht aan de fabriekscomplexen van de N.V. Philips Telecommunicatie Industrie te Hilver sum en Huizen. De Koninklijke gasten, die in het Paleis Soestdijk de lunch hadden ge bruikt, arriveerden omstreeks kwart over twee op het voorterrein van de Hilversumse fabriek, die vrolijk was versierd met de Deense en Nederlandse vlaggen en zendmasten met bloemen. Een aantal autoriteiten stond ter ont vangst gereed, o.a. burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum en ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het praesidium van de raad van bestuur der N.V. Phi lips. Twee personeelsleden van het Hil versumse bedrijf werden aan Koning Frederik voorgesteld, n.l. de heren H. H. Wismeijer en P. Stuivenberg, resp. assistent der afdeling lijntelefonie en baas der afd. lijntelefonie der cen trale werkplaats, die in de afgelopen jaren een belangrijke taak'hebben ver vuld bij de montage van het telefoonnet in Denemarken en de instructie van personeel der Deense telefoonadmini straties. Zij ontvingen voor hun ver diensten dezer dagen ook reeds een Ko ninklijke onderscheiding. Daarna werd prof. dr. J. M. Unk aan de Koninkijjke gasten voorgesteld. Prof. Unk, hoofd van het laboratorium voor automatische telefonie, leidde de hierna volgende demonstratie met een automa tische telegraafapparatuur, zoals die zal worden toegepast in Argentinië. Niet alleen werd de werking gedemonstreerd van automatische Ijjntelegrafie-centra- les, maar ook van automatische radio- telegraafcentrales, welke als een wereld primeur kunnen worden beschouwd. Het was omstreeks kwart over drie toen de Koninklijke gasten en hun gast heren de Hilversumse fabriek verlieten op weg naar de fabrieken in Huizen. Daar kreeg de Deense monarch uit han den van drie meisjes in origineel Huizer klederdracht, leerlingen van de Hotel vakschool uit Den Haag, drie grote spe culaas-vrijers met de originele koek- planken voor de vervaardiging van deze lekkernij. Deze planken zijn gemaakt door de Amsterdamse beeldhouwer Peter Kuster. Het geschenk is bestemd voor de dochtertjes van Koning Frede rik, de Prinsesjes Margrethe, Benedikte en Anne-Maria. Veel verrassingen heeft het Ballet der Lage Landen gisteravond in het Miner- va-theate.r te Heemstede niet gebracht; 'vel vorderingen evenmin, 't Is Jammer, dat deze trpep nog maar steeds niet jfan uitkomen boven de middelmaat én soms zelfs daaronder moét blijven. Het blijft nog maar al te vaak bij een uiterlijk vertoon van passen en sprongen zonder die feestelijke bezieling, waarmede een dans tot leven komt. Mascha ter Weeme is voorzichtig in de samenstelling van haar programma en het heeft er alle schijn van, dat zij graag aan het anec- dotische element vasthoudt, omdat de toeschouwer daar in ieder geval zijn plezier aan beleeft. Zo was dat ook gis teravond, maar waarom moet die Spaan se Brabander nu enkele jaren blijven paraderen op de planken. Natuurlijk kreeg deze dans de traditionele bijval, en ook wel terecht, waar het tempo op vallend aan snelheid had gewonnen; het mode-geklak met de hakken neemt men als een enerverende bijkomstigheid gaarne op de koop toe. Pieter van der Sloot heeft meermalen met zijn choreografie een gelukkige greep gedaan, maar met zijn Saint Se- bastian is hij toch op de vèrkeerde weg. In dit ballet is de logica volkomen zoek, figuren en passen hebben geen enkel contact en het gevolg is. dat een rollen de en buitelende Moeder (zinnebeeld van het nieuwe Geloof) alleen maar een potsierlijke indruk maakt. Geen wonder dus, dat de choreograaf geen andere op lossing voor zijn finale wist dan wat athletisch gespring. i. mee®te genoegen viel te beleven aan het eerste deel van de Sonatine, waarin Ine Rietstap vooral knap werk het zien. De anecdote vierde en niet onverdienstelijk hoogtij in ,,'t Mis lukt Aenseeck" en ook „Le foyer de la danse" had evenals bij vorige gelegen- beden niet over gebrek aan belangstel ling te klagen. Na de pauze vermeldde het program ma o.m. „Garden Party", een stuk dat een zéker succes garandeert. W. H. (Zondag 2 Mei) D.E.M.Alkm. Boys J.O.S.Velsen VitesseZ.S.G.O. H.B.C.—T.Y.B.B. MadjoeOnze Gezellen D.S.S.Halfweg Roodenburg—V.V.S.B. A.S.C.Teijlingen LisseConcordia S.J.C.—T.H.B. Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie der N. Haarlemsche Crt„ Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint. dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend Met een geestig woordje, dat tevens getuigde van zijn belezenheid te dier zake, opende Woensdagmiddag burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, in tegenwoordigheid van een select gezel schap uit onderwijskringen de tentoon stelling „Lezen van rotswond tot microfilm", die tot 8 Mei in de raadzaal van het Haarlemse stadhuis een onder komen heeft gevonden. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, sprak vooraf een inlei dend woord, waarin hij dank bracht aan al diegenen, die aan de totstandko ming van de expositie hun medewer king hadden verleend. De secretaris van het Nederlands Centrum voor Onder wijs en Opvoeding, de heer J. Rozeman, meende dat aan de Schoolmuseum, zo als de populaire naam voor het instituut nog steeds luidt, meer bekendheid moest worden gegeven. Als de hoofdstad Van de provincie Noord-Holland was Haar lem uitgekozen om als eerste plaats de tentoonstelling te herbergen. Hij bracht de dank van het bestuur over aan het gemeentebestuur voor het afstaan van de raadzaal tót dit doel en aan het per soneel van de afdeling Onderwijs, die zijn tijd en moeite had gegeven voor het inrichten van de tentoonstelling. Burgemeesters Cremers was, na de tentoonstelling te hebben bezichtigd, tot de conclusie geraakt, dat de «aoositie een uitstekend beeld gaf van de uiter mate belangrijke evolutie op onderwijs gebied in de loop der jaren. Hij meen de dat hiervoor dankbaarheid moest worden betoond aan de voorvaderen onder wie met ere „onze eigen Laurens" mocht worden genoemd aan de pae- dagogen, die hun pupillen het lezen bij brachten, en aan het bestuur van het Schoolmuseum voor het organiseren van de tentoonstelling. Hij sprak de hoop uit dat de tentoonstelling een groot succes zou worden, ook door het bezek van ouders, en verklaarde haar daarna voor geopend. Het gezelschap' bracht - tot slot eert bezoek aan dg. expositie ijl de raadzaal, die werd toegelicht door de directeur van het organiserend instituut,-de heer W. J. Veer. De diensten en bedrijven der gemeen te Haarlem zullen in verband met de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin Vrijdag, 30 April de ge hele dag en Woensdag, 5 Mei (Nationa le Feestdag) na des middass 12 uur ge sloten zijn. 80 April en 5 Mei zijn echter geopend: Het kantoor van het Havenwezen aan de Koudenhorn. Het gemeentelijk laboratorium voor pathologische bacteriologie (Zondags dienst). Het Frans Halsmuseum van 10.00— 17.00 uur en van 20.0023,00 uur en de tentoonstellingszaal van het museum „Het Huis van Looij" (ingang Kamper- laan) van 10.00—17.00 uur- Het huisvuil wordt op Koninginnedag niet opgehaald. Het kantoor van de gemeente-ontvan ger zal op 30 April geopend zijn van 8.3010.30 uur evenwel uitsluitend voor het betalen van vergunnings- en ver- lofsrecht. Het stadhuis is des avonds voor het publiek gesloten. De tapperijen mogen in de nachten van 30 April op 1 Mei, van 1 op 2 Mei, van 3 op 4 Mei en van 5 op 6 Mei tot 1 uur open blijven. Er mag muziek gemaakt worden tot 0-45 uur. Donderdag 29 April Hoog water: 0.22 u. en 12.51 u. Laag water: 8.06 u. en 20.55 u. Vrijdag 30 April Hoog water: 1.21 u. en 13.45 u. Laag water: 9.11 u. en 21.49 u. Gistermiddag bezocht Koningin Ingrid het Instituut tot Onderwijs aan. Blinden te Huizen. Hare Majesteit toont vooral belangstellend voor het spel der blinde kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2