DE KROON BLIJFT OPGEDRAGEN AAN KONINGIN JULIANA Gevolmachtigde ministers voor Suriname en de Antillen Chefari nn4 Paus prijst Broedercongregaties Apathie van katholieken tegen over het katholieke onderwijs 15 pet. uniform percentage voor bedieningsgeld? Wereldomzet met 16 pet. (11) gestegen 4 doen meer dan een! Nieuwe rechtsorde NederlandSuriname en de Antillen Apart schoolbestuur naast kerk bestuur wel gewenst Buitenlandse gasten in rampgebied Verdere stijging van omzet, export Televisie en productie in 1954 verwacht MoezakkaTs positie niet rooskleurig Léon Jouhaux te Parijs overleden DONDERDAG 29 APRIL 1954 PAGINA 3 Het ontwerp Rijksstatuut voor de staatkundige verhouding 'ussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen, is thans in de dhe Rijksdelen ter publicatie vrijgegeven. De preambule van dit ontwerp-statuut, dat tot stand is geko men door het overleg in de zgn. Kléine Commissie, gehouden te Willemstad en Paramaribo in Januari en Februari, en thans onder werp van bespreking zal uitmaken in de aanstaande Rondetafel- Conferentie tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen in Den Haag, luidt: „Nederland, Suriname en de Ned. Antillen, over wegende, dat zij uit vrije wil verklaard hebben in het Koninkrijk der Nederlanden een nieuwe rechtsorde te aanvaarden waarin 2iJ de eigen belangen zelfstandig behartigen en op voet van ge- 'ijkwaardigheid de gemeenschappelijke belangen verzorgen en Wederkerige bijstand verlenen, hebben besloten in gemeen °verleg het statuur voor het Koninkrijk ais volgt vast te stellen." Aan de dan volgende tekst van het Statuut ontlenen we het vol- 9ende: De werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. m n 4 to 1 wonderen.' Wetenschappelijk verantwoord godsdienst onderricht aan de jeugd Mgr. dr. Th. v. d. Bom Voorzitter Vereniging Ned. bedevaarten KONINKLIJK RFZOFK AAN NOOR D-VFLUWE Bezoek van de Noorse Koning uitgesteld Raad van Overleg in Bisdom Haarlem Bezichtiging van de houten woningen Tienjarige jongen overreden N W E „ZEVEN PROVINGIëN" TE CURAcAO Bootje op de Rijn bij Lobith omgeslagen Opvarenden ternauwer nood gered Philips' Gloeilampenfabriek in 1953 Moord en plundering op grote schaal Uitslaande brand in Utrechts pakhuis Vakbondsleider kreeg Nobelprijs voor de vrede Paragraaf 1: Algemene Bepalingen. •Vtikel 1: „De Kroon is en blijft opge dragen aan Hare Majesteit Juliana, frinses van Oranje-Nassau, om door •Jaar en haar wettige opvolgers te wor den bezeten." Artikel 2: „De Koning voert de rege- l'hg van het Koninkrijk en van elk der janden. Hij is onschendbaar, de minis ters zijn verantwoordelijk. De Koning wordt in Suriname en de Ned. Antillen ertegenwoordigd door de gouverneur. bevoegdheden, verplichtingen en erantwoordelijkheden van de gouver neur als vertegenwoordiger van de re- Sering van het Koninkrijk worden ge regeld bij Rijkswet of in de daarvoor jh aanmerking komende gevallen bij algemene maatregel van Rijksbestuur. Pe Rijkswet regelt hetgeen verband «oudt met de benoeming en het ontslag van de gouverneur. De benoeming en ntslag geschieden door de Koning als ooofd van het Koninkrijk." Artikel 3: „Onverminderd, hetgeen el ders in het statuut is bepaald, zijn aan gelegenheden van het Koninkrijk: de handhaving van de onafhankelijkheid en de verdediging van het Koninkrijk; «T e buitenlandse betrekkingen; het Nederlanderschap; de regeling van de r>aderorden, alsmede de vlag en het V-apen van het Koninkrijk: de regeling Van de nationaliteit van schepen en het stellen van eisen met berekking tot de Veiligheid en de navigatie van zeesche pen die de vlag van het Koninkrijk voe ren, met uitzondering van zeilschepen; het toezicht op de algemene regelen be treffende de toelating en uitzetting van Nederlanders; het stellen van algemene voorwaarden van toelating en uitzet ting van vreemdelingen; de uitlevering. g Artikel 5 bepaalt, dat het Koning- aP, de in het statuut genoemde or- fjfhen van het Koninkrijk, de uitoefe- hg van de Koninklijke en wetgevende jVacht in aangelegenheden van het koninkrijk, voor zover het Statuut hier- 'h niet voorziet, geregeld worden in de ®rondwet. De grondwet neemt het Sta tut in acht. De artikelen 15 tot 20, wel- p® betrekking hebben op de Koninklij- en wetgevende macht voor het Ko- V'nkrijk regelen verandering van de grondwet houdende bepalingen betref- Pnde aangelegenheden van het Konink rijk. Gevolmachtigde ministers Paragraaf 2: de Behartiging van de Aangelegenheden van het Koninkrijk. Artikel 6 schrijft voor, dat de behar tiging van deze aangelegenheden in sa menwerking geschiedt en dat waar mo- t^lijk de landsorganen worden inge schakeld. Volgens artikel 7 is de Raad •jan ministers van het Koninkrijk sa mengesteld uit door de Koning benoem- e ministers en de door de regering N*n Suriname, onderscheideljjk de Ned. 'yHilien benoemde gevolmachtigde mi- 'ster. Over deze gevolmachtigde mi- ,er wordt in artikel 8 gezegd, dat hij «ndelt namens de regering van ziin h, benoemt en ontslaat. Hij °et de staat van Nederlander bezitten, regering van het betrokken land t» p.aa,t w'e hem bij belet of ontsten- ,ehis vervangt. Hij legt zo zegt arti- r alvorens zijn betrekking te aan vaarden, in handen van de gouverneur een eed van trouw aan de Koning en het statuut af. De eedformule wordt vastgesteld bij algemene maatregel van Rijksbestuur. Mocht hij in Nederland zijn, dan legt hij deze eed af in handen -van de Ko ning. De gevolmachtigde minister aldus artikel 10 neemt deel aan het' over leg ïn de vergaderingen van de Raad van ministers en van de vaste colleges en bijzondere commissies uit de Raad voor aangelegenheden van het Konink rijk, die het betrokken land raken. In dien een bepaald onderwerp daartoe aanleiding geeft1 zijn de regeringen van Suriname en de Ned. Antillen gerech tigd. tevens een minister met raadge vende stem aan dit overleg te doen deelnemen. Artikel 11 stelt vast dat voorstellen tot veranderingen in de Grondwet, hou dende bepalingen betreffende aangele genheden van liet Koninkrijk, Suriname en de Ned. Antillen raken. Dit geldt ook voor aangelegenheden betreffende de defensie van het grondgebied van Su riname, onderscheïdelijk van de Ned. Antillen en voor buitenlandse aangele genheden. waarbij Suriname of de Ned. Antillen in het bijzonder betrokken zijn. Voorts geldt dit tevens voor de vaststelling van de bijdrage van Su riname en de Ned. Antillen ïn de de- fensiekosten en voor de naturalisatie van personen, in deze rijksdelen wo nende. De regeringen van Suriname en de Ned. Antillen kunnen aangeven, wel ke aangelegenheden van het Konink rijk, behalve de genoemde, haar land raken. Artikel 12 luidt: Indien de aevolmachtigede minis ter van Suriname onderscheidenlijk van de Ned. Antillen, onder aanwij zing van de grond waarop hij ernstige benadeling van zijn land verwacht, heeft verklaard, dat ziin land niet ware te binden aan een voorgeno men voorziening houdende algemeen bindende regelen, kan de voorziening niet in dier voege, dat zjj in het be trokken land geldt, worden vastge steld. tenzij de verbondenheid van het land in het Koninkrijk zich daar tegen verzet. Indien de gevolmachtigde minister Advertentie Jt BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Ret vorig jaar zijn de generale pro- lip PUrs van ach' broeder-congregaties, vA z'ch met opvoeding en onderwijs hbo e ieu8d bezig houden, in Parijs l-g eri geweest. Zij hebben toen een hfPort over hun arbeid aan Z.H. de V,.. s gezonden en de H. Vader ge- *iih d naar aanleiding van dat rapport v' verlangens kenbaar te maken. In tit' schrijven aan Kardinaal Paveri, h lect van de H. Congregatie van de "gieu.1* zen, is de Paus op dat verzoek ®egaan. ^..Wij verlangen schrijft de H. der o.m. dat de religieuze le- r-cn-congregaties zich niet alleen met crieve ijver en de grootste zorg, aar met een bovennatuurlijke geest, Vnfu. r menselijke daden heilzame va« Jen afwerPen. aan de opvoeding q n de jeugd zullen wijden. Het is hpT Sr°ot verlangen, dat ieder van ion r in het werk stelt, dat de aji geimgen, hun toevertrouwd, niet e,"Ur j in- een Sezonde leer zonder dat J alinS worden opgevoed, maar teüik Ze leer hun ook op een bevat- hiteen wÜze en beredeneerd wordt in ezat zoals de wetenschappen nze tijd past. ^Oedevf va,n bijzonder belang, dat de JChnatu. H1; bun eigen leven die bo- ?e<Je ziHik? sterkte putten, waar in in dp „u i ^vertrouwde leerlin- de deuJd jke deu§d opvoeden, hienseliiff veronachtzaamd wordt S vaneen d^"Thap voor het lei" t- Daai-pnh zaam leven ijdel p hsch=„a OO.boven kan een ln,,ip„ ö- vnapppiiit= een louter we- 5cugPd^ljkee opvoeding, vooral op te! ondeugd Z1,', WeIke gemakkelijk Zedeloosheïd 1 f®n sterk middel ^^erder en ongeluk zijn". S9rderingPr^iktdde H- v3der over de me de Kerk heeft voor een religieuze gemeenschap, gevormd uit leden, die bij een bijzondere roeping van God de priesterlijke waardigheid, met alle troost welke daaraan verbon den is, geweigerd hebben" en Hij ge waagt van „de zeer grote hulp", die zij de bedienaars der Kerk bij de vorming der christelijke jeugd verschaft. „Daar om is de religieuze staat niet voor de een of de andere groep, welke beide krachtens goddelijk recht in de Kerk bestaan, voorbehouden, maar beide, de geestelijke en de lekengroep, behoren tot de religieuzen". Het is duidelijk, zegt de Paus verder, dat deze gehele heilige militie met grote verdiensten aan het eigen heil en dat van anderen werkt. „Daarom kan niemand de leden van deze instituten, om de eenvoudige reden dat zij niet in het bezit van het Priesterschap zijn, minder achten of hun apostolaat voor minder vruchtbaar houden". In dat verband wijst de H. Vader er nog op, dat zij velen, die zich tot het Priesterschap geroepen voelen, met succes leiden, en dat onder hun ex-leerlingen vele bisschoppen en zelfs Kardinalen voorkomen. De vereniging tot samenstelling van Ne derlandse bedevaarten heeft mgr dr Th van der Bom. deken van Etten-Leur be- noemd tot voorzitter van de vereniging Mgr. v. d. Bom volgt daarmee mgr. J Ingendael op, die van 1945 tot zijn over lijden in 1954 het voorzitterschap heeft bekleed. Mgr. v. d. Bom had reeds voor de oorlog als priester-lid van het hisdom Breda zitting in het besturend comité der vereniging waarvan hij tevens vice-voor- zitter was. In de nu ontstane vacature van vice-voorzitter is nog niet voorzien. van Suriname, onderscheidenlijk de Ned. Antillen, ernstig bezwaar heeft tegen het aanvankelijk oordeel van de Raad van ministers over de eis van gebonden heid, bedoeld in het eerste lid. dan wel over enige andere aangelegenheid, aan de behandeling waarvan hij heeft deel genomen, wordt op zijn verzoek het overleg, zo nodig met inachtneming van een daartoe door de Raad van ministers te bepalen termijn, voortgezet. Raad van State Artikel 13 zegt dat er een Raad van State voor het Koninkrijk is, waarin Su riname en de Nederlandse Antillen, als de regeringen van de Rijksdelen daartoe de wens te kennen geven, een lid kun nen hebben, dat door de Koning in over leg met de onderscheiden regeringen benoemd wordt. Deze staatsraden nemen deel aan het overleg betreffende ont werpen van rijkswetten en algemene maatregeen van Rijksbestuur, die hun landen raken. Artikel 17 luidt: „De gevolmachtigde minister van het land waarin de rege ling zal gelden, wordt in de gelegenheid gesteld in de kamers der Staten Gene raal de mondelinge behandeling van het ontwerp van Rijkswet bij te wonen en daarbij zodanige voorlichting aan de Kamers te verstrekken als hij gewenst oordeelt. De vertegenwoordigende lichamen van Suriname of de Ned. Antillen kunnen besluiten vóór de behandeling van een bepaald ontwerp in de Sta ten-Generaal een of meer bijzondere gedelegeerden af te vaardigen, die eveneens gerechtigd zijn de mondelin ge behandeling bij te wonen en daarbij voorlichting te geven. De gevolmach tigde ministers en de bijzondere gede legeerden zijn niet gerechtelijk ver volgbaar voor hetgeen zij in de ve- gadering van de Kamers der Staten- Generaal hebben gezegd of aan haar schriftelijk hebben overgelegd. Artikel i8 bepaalt verder: „De gevol machtigde minister van Suriname, on derscheidenlijk die van de Ned. Antillen, wordt vóór de eindstemming van een voorstel van Rijkswet in de Kamers der Staten-Generaal in de gelegenheid gesteld zich omtrent dit voorstel uit te spreken. Indien de gevolmachtigde mi nister zich tegen het voorstel verklaart, kan hij tevens de Kamer verzoeken, de stemming tot de volgende vergadering aan te houden. Indien de Tweede Ka mer, nadat de gevolmachtigde minister zich tegen het voorstel heeft verklaard, dit aanneemt met een geringere meer derheid van drie-vijfden van het aantal der uitgebrachte stemmen, wordt de be handeling geschorst en vindt nader overleg omtrent het voorstel plaats in de Raad van- Ministers. Wanneer in de vergadering van de Kamers bijzondere gedelegeerden aanwezig zijn, komt de in het eerste lid bedoelde bevoegdheid toe aan de door het vertegenwoordigend lichaam daartoe aan te wijzen gedele geerde". Artikel 21 stipuleert dat in geval van oorlog of andere bijzondere gevallen, waarin onverwijld moet worden gehan deld, waardoor het naar het oordeel van de Koning onmogelijk is het resul taat van het in art. i6 bedoeld overleg af te wachten, van de bepaling van dat artikel kan worden afgeweken. Artikel 23: „De rechtsmacht van de Hoge Raad der Nederlanden ten aan zien van rechtszaken in Suriname of de Ned. Antillen wordt geregeld bij Rijkswet. Indien de regering van het betrokken land dit verzoekt, wordt bij Rijkswet de mogelijkheid geopend, dat aan de Raad een lid, een buitengewoon of een adviserend lid, wordt toege voegd". Artikel 24: „Overeenkomsten met andere mogendheden en met volken rechtelijke organisaties, welke Suri name onderscheidelijk de Ned. Antillen raken, worden gelijktijdig met de over legging aan de Staten-Generaal aan de staten van Suriname of de Ned. Antil len overgelegd. Internationale overeenkomsten Artikel 25 luidt: „Aan internationale economische en financiële overeenkom sten bindt de Koning Suriname onder scheidelijk de Ned. Antillen niet, in dien de regering van het land, onder aanwijzing van de gronden, waarop zij van de binding nadelen voor het land verwacht, heeft verklaard, dat het land niet dient te worden gebonden". Voor de opzegging van dergelijke over eenkomsten geldt hetzelfde. Wenst één der Rijksdelen afzonderlijk dergelijke overeenkomsten te sluiten dan kan dit slechts verhinderd worden, indien de verbondenheid van het land in het Koninkrijk zich daartegen verzet. Bij het sluiten van defensie-overeenkom sten worden eveneens de beide Rijks delen, indien deze overeenkomsten hen raken en binden, in het overleg be trokken. Artikel 31 houdt in, dat personen, woonachtig in Suriname of de Ned. Antillen, niet dan bij landsverordening tot dienst in de krijgsmacht dan wel tot burgerdienstplicht kunnen worden verplicht. Artikel 32 bepaalt, dat in de strijdkrachten voor de verdediging van Suriname onderscheidenlijk de Ned. Antillen zoveel mogelijk personen, die in deze landen woonachtig zijn, zullen worden opgenomen. Artikel 34 verleent de Koning het recht elk gedeelte van het grondgebied in staat van oorlog of in staat van beleg te verklaren. Een en ander wordt geregeld bij Rijkswet. Artikel 35 zegt, dat Suriname en de Ned. Antillen bijdragen in overeenstem ming met hun draagkracht in de kos ten, verbonden aan de handhaving van de onafhankelijkheid en de verdedi ging van het Koninkrijk, zomede in de kosten van de verzorging van andere aangelegenheden van het Koninkrijk, voor zover deze strekken ten gunste van Suriname onderscheidenlijk de Ned. Antillen. De bijdrage wordt door de Raad van ministers voor een of eni ge begrotingsjaren vastgesteld. Artikel 12 kan in dit geval worden toegepast. Paragraaf 3: Onderlinge bijstand, overleg en samenwerking. Artikel 36 luidt: „Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen verlenen elkander hulp en bijstand". Artikel 37 gaat hier dieper op in en noemt een aantal za ken, die voor onderling overleg en sa menwerking in aanmerking komen. Koninkrijk zijn mede een voorwerp van zorg voor de landen. Artikel 44 bepaalt, dat een landsver ordening tot wijziging van de lands- regeling betreffende de fundamentele rechten en vrijheden van de mens, de bevoegdheden van de gouverneur, de bevoegdheden van de vertegenwoordi gende lichamen, alleen mogelijk is met instemming van de regering van het Koninkrijk. Dit geldt ook voor de verdeling der zetels in de Staten over de verschillende eilandgebieden. Wij zigingen van de Grondwet, betrekking hebbende op de rechten van de mens, de positie van de koning, de bevoegd beden van de Staten-Generaal en de justitie worden geacht Suriname en de Ned. Antillen te raken. Artikel 3D bepaalt, dat een wetge vende en bestuurlijke maatregel in Su riname en de Nederlandse Antillen, die in strijd is met het Statuut, een internationale regeling, een Rijkswet of een Algemene maatregel van Rijks bestuur, door de Koning als hoofd van het Koninkrijk of voordracht van de Raad van ministers bij gemotiveerd besluit kan worden geschorst en ver nietigd. Artikel 53 biedt de mogelijkheid de Algemene Rekenkamer op verzoek in te schakelen als orgaan voor het onaf hankelijk toezicht op de besteding der geldmiddelen overeenkomstig de begro ting in Suriname en de Ned. Antillen. Wijziging Statuut De laatste paragraaf, no. 5. behandelt de overgangs- en slotbepalingen. Artikel 54 stelt vast. dat luchtvaartaangelegenheden, aangelegenheden van het Koninkrijk zijn, althans voor een tijdvak van tien jaren. Onder aanwijzing van de gronden, dat deze bepaling nadelig voor het land is. kunnen daarna Suriname en de Ned. Antillen ver zoeken dit niet langer als zodanig te be schouwen. waarna dit artikel na een ter mijn van twee jaren buiten werking zal treden. Volgens artikel 55 zal wijziging van het Statuut geschieden bit Rijkswet. Het artikel luidt woordelijk: „Wijziging van dit Statuut geschiedt bij Rijkswet. Een voor stel tot wijziging door de Staten-Generaal aangenomen, wordt door de Koning niet goedgekeurd alvorens het door Suriname en de Ned. Antillen is aanvaard. Deze aan vaarding geschiedt bij Landsverordening Deze Landsverordening wordt niet vastge steld alvorens het ontwerp door de Staten in twee lezingen is goedgekeurd. Indien het ontwerD in eerste lezing is goedgekeurd met twee-derden der uitgebrachte stemmen, geschiedt de vaststelling terstond. De tweede lezing vindt plaats binnen een maand na dat het ontwerp in eerste lezing is goedge keurd. Indien en voorzover een voorstel tot wijziging van het Statuut afwijkt van de Grondwet, wordt het voorstel behan deld op de wijze als de Grondwet voor voorstellen tot verandering in de Grondwet bepaalt, met dien verstande, dat de nieuwe Kamers de voorgestelde veranderingen bij volstrekte meerderheid der uitgebrachte stemmen kunnen aannemen." Artikel 56 ten slotte bepaalt o.a. dat de algemeen vertegenwoordigers van Surina me en de Ned. Antillen in Nederland met ingang van de inwerkingtreding van het Statuut de gevolmachtigde ministers zul len zijn. Koningin Juliana zal Donderdag 10 Juni een werkbezoek brengen aan een aantal gemeenten on de Noord-Veluwe. o.a. Harderwijk, Elburg en Nunspeet. Het bezoek van H. M. geldt hoofdzake lijk de Blindeninrichting Sonneheerdt te Ermelo, de gestichten Veldwiik en 's Heerenloo, het Sanatorium Sonne- vanck, een fabriek van melkproducten te Nunspeet en het Vacantieoord Belt graven. Het officiële bezoek van Koning Haakon van Noorwegen aan Nederland in Juni is uitgesteld met het oog op de hofrouw, die wegens het overlijden van Kroon prinses Martha in acht wordt genomen, aldus is officieel medegedeeld. De Koning zou Nederland van 16 tot 18 Juni hebben bezocht. Advertentie Wynand Fockink 5? De voorzitter van het Landelijk Ka tholiek Onderwijzers Verbond, de heer J. H. M. Derksen, heeft gisteren op het in Haarlem gehouden congres van de Diocesane Raad van Overleg in het bis dom Haarlem nog eens- uitvoerig het probleem besproken „Ouders en school". In eerste instantie merkte hj.i daarbij op, dat de strijd van de Kerk ïn de eerste frontlijn bijna steeds een strijd is voor de vrije school. Het principieel standpunt dient echter gehandhaafd te blijven, namelijk, dat Kerk, gezin en staat ieder een eigen taak hebben bij het onderwijs, waarbij de staat alleen een steunende, controlerende en aanvul lende taak kan hebben. Spreker stelde verder, dat zowel ouders als Kerk op de opvoeding van het kind rechten hebben. Hier moet en mag geen tegenstelling worden ge maakt, ofschoon de ouders zich moeten laten leiden door de voorschriften van de Kerk. Zo bezien is het recht van de ouders dus nret absoluut. In grote lijnen bakende de heer Derk sen de geschiedenis en de groei van het katholiek onderwijs af. daarbij wijzend op de grote dank, die men verschuldigd is aan jie Kerk, die direct of indirect via arm- of kerkbesturen en religieuze congregaties scholen gesticht heeft. In dezen hebben de leken een groot gebrek aan initiatief getoond. Men mag er zich over verheugen, dat er in ons land' op het terrein van het lager onderwijs gelijkstelling is be reikt, maar in 4e overige onderwijs- zeker niet bij het kleuteronderwijs, dat takken is dat nog lang niet het geval, enerzijds in stand moet worden gehou den met gemeentelijke subsidie, ander zijds met offervaardigheid en vooral met de armoede van de kleuteronder- wijzeressen. Maar daarom is het te be treuren, dat zeer vele katholieken die eerste gelijkstelling als een eindpunt beschouwen en niet als een begin tot en zodanige harmonische samenwer king. dat het katholiek onderwijs daar- door zich beter kan ontplooien. Spreker stelde de vraag, of de katholieken zich nog wel goed bewust zijn. van hun ver antwoordelijkheid jegens het katholiek onderwijs. Een zekere apathie is onmis kenbaar. omdat men zich niet bewust is van dat rijke bezit. Door de in-activiteit van het gezin is er nu een toestand ontstaan, die ze ker niet ïn alle opzichten tot tevreden heid stemt. In verband daarmede meende de heer Derksen wel te mogen ovrrierken, dat er een andere vorm van schoolbestuur denkbaar is dan de tegenwoordige combinatie schoolbestuur-kerkbestuur. De stichting van aparte schoolbesturen naast de kerkbesturen met eigen taak en opdracht kan aanbeveling verdienen. In zodanige schoolbesturen zal opname der ouders niet op grote moeilijkheden stuiten. Men dient echter niet over te gaan tot plotselinge wijziging in het tot nu toe gevoerde schoolbeleid.; deze zal geleidelijk aan dienen te geschieden. Maar dan zal onderwijl met meer kraeht dan tot nu toe is geschied moeten wor den voortgegaan met de vorming van oudercomité's en zal men spoedig moe ten komen tot een nationals ouderraad van het katholiek onderwijs De vergadering stond onder leiding van de heer J. Bakker, die in zijn openingswoord mededeelde, dat het bis dom Haarlem nu zestig plaatselijke Raden van Overleg telt. Helaas kan men niet zeggen, dat de resultaten indruk wekkend zijn. De gewenste samenwer king is er plaatselijk niet altijd en dat is jammer, waar er op vele terreinen gemeenschappelijk kan worden ge werkt. Advertentie Het zal de volgende maand een jaar geleden zijn, dat in het rampgebied de eerste door het buitenland geschonken houten woning kon worden betrokken. Sindsdien zijn er honderden van deze huizen opgetrokken, afkomstig uit Fin land. Noorwegen, Zweden, Denemarken en Oostenrijk. Er zijn Zuid-Hollandse, Zeeuwse en Noord-Brabantse gemeen ten met een „Finlandplein", Koning Haakonstraat", „Weenseplein" en der gelijke namen voor straten en pleinen, die geheel worden gevormd door ge schenkwoningen. Deze zomer zullen in 52 gemeenten in het rampgebied ruim 800 houten woningen bewoond zijn, die aan duizenden slachtoffers van de watersnood een onderdak zullen bieden, dat niet zelden geriefelijker is dan deze mensen ooit hebben gekend. Nu het tijdstip nadert, dat verreweg het grootste deel van de houten ge schenkwoningen zal zijn betrokken, heeft de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, ir. Witte, vertegen woordigers van organisaties in en van de regeringen van de vijf landen, die deze huizen hebben geschonken, uitge nodigd naar ons land te komen, om te zien, welke bestemming aan deze ge schenken is gegeven en zelf te ervaren, hoe dankbaar men in de getroffen ge bieden voor deze hulp is. Een bezoek van twee dagen aan het rampgebied heeft de buitenlandse gasten, 1 waarvan velen voor de eerste keer de door het water teweeggebrachte verwoestingen in ons land zagen, niet alleen overtuigd van de gevoelens onder de bevolking voor hetgeen aan hulp uit het buiten land is ontvangen, maar ook zeer onder de indruk gebracht van de wilskracht en het doorzettingsvermogen, dat is op gebracht om de gigantische taak van de wederopbouw ter hand te kunnen na men. De tienjarige E. J. Koenen te Alk maar is Woensdagmorgen van de aan hangwagen van een vrachtauto gevallen. De zware aanhanger reed over het knaapje heen. De jongen was op slag dood. Advertentie Staatsinrichting Paragraaf 4: De Staatsinrichting van de landen. Artikel 41: „Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen behartigen zelfstandig hun eigen aan gelegenheden. De belangen van het Dully met Sjorsje en Tonny. Towy met Inn Do Tsjin. Voor naamste agendapunt te GenèveVaststelling datum en plaats „volgende samenkomst". Een enkel sober dinertje wat sloffen Lexington van America's Best Tobaccos en dan weerSo Long 1 Het vraagstuk van bet to- of exclu sief bedieningsgeld berekenen van de prijzen in de Horeca-bedrijven heeft Woensdag, op de tweede das van het in de Friese hoofdstad gehouden con gres van de Ned. Bond van Hotel-, Ca fé- en Restaurantpersoneel niet in dl» mate de tongen in beroering gebracht als naar aanleiding van enkele voor stellen van afdelingen van deze bond werd verwacht. Zowel de afdeling Haarlem als de afdeling Leeuwarden hadden een voorstel ingediend met be trekking tot deze kwestie. Haarlem stelde voor de tegenwoordige regeling zo te wijzigen dat in het vervolg in clusief bedieningsgeld berekend kan worden. Leeuwarden stuurde eveneens aan op stappen die een uniforme bere kening van het bedieningsgeld tot ge volg zouden kunnen hebben, opdat de thans heersende wantsestand op dit ter rein tot het verleden zal gaan behoren De voorzitter van dit congres, de heer J. A. Wagener. had echter reeds in zijn openingswoord als zijn mening uitge sproken dat er eigenlijk van een pro bleem geen sprake is. omdat duidelijk in de huidige regeling staat, dat exclu sief berekend moet worden Woensdag werd daarom van bestuurszijde op nieuw gesteld, dat er geen wantoestand behoeft te bestaan, mits men zich aan de regeling houdt, waarop de voorstel len van Leeuwarden en Haarlem wer den ingetrokken. Een ander probleem is momenteel, althans blijkens een voorstel van de af deling Utrecht, het feit dat meermalen in sommige bedrijven het percentage De „Zeven Provinciën" is Woensdag de Annabaai (Curacao) binnengestoomd na het wisselen van 21 saluutschoten met het waterfort. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot. Het schip koos ligplaats in de Nieuwe Haven. Het passagiersbootje „Lybelle" dat de dienst Millingen-Lobith over de Rijn on derhoudt, is Woensdag omgeslagen toen het door tot nu toe onbekende oorzaak tegen de boeg van een Duits tankmotor- schip, de „Trg 10" van de tankrederij Duisburg was gevaren. Hierdoor raakten de vijf opvarenden van het bootje, vier passagiers en de kapitein, te water. Zij konden allen, zij het ternauwernood worden gered door het schip „Oranje 9", dat in de buurt lag. De verlies- en winstrekening over 1953 van de Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven wijst een bruto-winst aan (inclusief deelnemingen) van ƒ148.315.000 (ƒ129.357.000). Na aftrek van: afschrijvingen ad ƒ21.283.000 (ƒ19.683.000); betaalde interest ad ƒ8.728.000 (ƒ8.590.000); bijdragen pen sioenen in Nederland 17.959.000 (ƒ12.213.000); belastingen Nederland 32.760.000 37.900.000) en de overboeking naar de reserve ingehouden winst groot ƒ30.000.000 (ƒ20.000.000) resteert een winst ter verdeling groot ƒ37.585.000 (ƒ30.971.000). Zoals wij reeds eerder mededeelden wordt voorgesteld over 1953 een divi dend uit te keren van 14 pet. (12) op de gewone aandelen en van 7.6 pet. (7.2 pet.) op de cum. pref. aandelen; hiervan is reeds op de beide aandelen- categorieën 6 pet. als interim uitgekeerd. Aan tantièmes wordt uitgekeerd ƒ2.872.900 (ƒ2.073.300) en aan belangen personeel ƒ3.074.088 (ƒ2.181.000), waarna resteert een onverdeeld dividendsaldo groot ƒ1.399.736 (ƒ400.898). In zijn verslag zegt de raad van Bestuur o.m. dat de gang van zaken in 1953 gunstig is geweest. De omzet aan derden in de ge hele wereld bedroeg 1601 millioen, dit is een stijging t.a.v. 1952 van 217 millioen of 16 pet. (11 pet.), in geldswaarde. Op een na de grootste stijging in de na-ooriog- se jaren. Ten opzichte van het basisjaar 1947 100 werd een niveau bereikt van 293. Nagenoeg alle hoofdindustriegroepen en landen hebben tot de stijging van de omzet bijgedragen. De stijging ligt voor een belangrijk deel in de sector van de nieuwe artikelen, in het bijzonder bij te levisiebuizen en -apparaten en telecommuni catie apparatuur. In 1953 1$ de omzet in de landen overzee naar verhouding sterker gestegen dan In de overige landen, het geen uit oogpunt van geografische sprei ding gunstig kan worden genoemd. De stijging van de omzet heeft zich in de eerste maanden van 195.) voortgezet. Voor het gehele jaar 1954 verwachten wij eveneens een stijging. De export uit Nederland was in 1953: 15 pet. (6 pet.) hoger dan in 1952 en kwam daardoor boven het peil vanl951. De ex port naar de landen in Europa steeg ten opzichte van 1952 met 12 pet., die naar de landen overzee met 20 pet. Ten opzichte van Dat de televisie in Nederland ach terblijft, moge blijken uit de vol gende cijfers per 1 Jan. 1954. Ne derland: 2 televisiezenders, 5 zend uren per week en ruim 8000 televi sietoestellen. Amerika: 352 zenders, 100 zenduren, 28 millioen toestellen. Engeland: 8 zenders (meerdere in aanbouw), 35 zenduren en 3.2 mil lioen toestellen. Frankrijk: 4 zen iers, 30 a 35 zenduren, 110.000 toe stellen. Duitsland: 14 zenders, 25 a 30 zenduren, 36.000 toestellen. Bel gië: 2zenders, 15 zenduren en 8000 toestellen. het basisjaar 1947 100 kwam de export op 284. Men verwacht dat de export tn lüSj re latief ongeveer in gelijke mate zal sitjgen als de omzet. In de eerste maanden van 1954 was de export groter dan in de over eenkomstige periode van 195S De productie ln binnen- en buitenland was ln 1953 groter dan in 1952. In de Ne derlandse fabrieken was de productie 7 pet. (-1) groter dan in 1952. In vergelijking met het basisjaar 1947 100 werd een indexcijfer van 247 bereikt. Voor 1954 wordt een belangrijk accres van de productie verwacht. Het huidige pro ductie niveau ligt boven het gemiddelde van 1953. van het bedieningsgeld wordt verlaagd en voortdurend kan worden gewijzigd, zodat de bestaanszekerheid van het per soneel, aldus het voorstel, telkens in gevaar wordt gebracht en een grote verlaging van inkomsten voortdurend dreigt. Met de werkgevers is dit vraag stuk echter reeds in bespreking, zo deel de de voorzitter mee. en hii voegde daaraan toe. dat waarschijnlijk een uni form percentage van 15 pet. zal worden vastgesteld. Een koerier en spion voor Kahar Moezakkar, de terroristenleider op Ce lebes, is onlangs in handen gevallen van de regeringsautoriteiten in Makas sar. Hij heeft enige mededelingen over de situatie der terroristen gedaan. De spion, een dwerg van 1.20 meter lengte, is ettelijke malen door de wachtposten Makassar binnengekomen, gebruik makend van zijn kleine gestal te en jongensgezicht, om inlichtingen in te winnen voor zijn chef. Hij deelde mede dat de toestand bij de terroristen nie,t rooskleurig is. Voedselgebrek dwingt hen te leven op wat het oerwoud aan eetbaars voort brengt. Zij kunnen slecht aan rijst komen, daar de verbindingen tussen hun schuilplaatsen in het oerwoud en de dorpen veelal verbroken zijn. Uit de verhalen van de 28-jarige spion valt op te maken dat Moezakkar's mannen inderdaad op grote schaal op Celebes geplunderd en gemoord heb ben. Ook de vervolging van de Chris tenen hebben zij op hun geweten. De spion beweert verder dat drie door de mannen van Moezakkar ont voerde Europeanen nog altijd in leven zijn en op het hoofdkwartier van de bendeleider werken. Hij noemde hun namen als: H. Versteden. dokter De Wahl en C. van de Wetering. (U.P) Dinsdagavond omstreeks half elf werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in het pakhuis van de fa. Lammerts van Bueren aan de Neu- de te Utrecht Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen voorraden oakzeilen en touw. De brandweer tastte het vuur aan met twee motorspuiten en wist na ongeveer een uur het vuur te bedwingen. De twee bovenste etages van het uit de 17e eeuw daterende per ceel met zijn pittoreske gevel brandden geheel uit De oorzaak is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Léon Jouhaux, voorzitter van de Franse Economische Raad en veteraan in de vakbeweging, is op 74-jarige leeftijd in Parijs overleden. Jouhaux, die in 1951 de Nobelprijs voor de vrede ontving, wijdde het grootste deel van zijn leven aan de vakbeweging en hij werd in 1909 geko zen tot secretaris-generaal van de „Confédération Générale du Travail" (C.G.T.). In de afgelopen oorlog werd Jouhaux eind 1941 te Marseille gearresteerd op last van de regering van Vichv, die hem als gedwongen woonplaats Cahors aanwees. Het volgende jaar arresteer den de Duitsers hem en voerden hem als gijzelaar naar Duitsland. Na de bevrijding werd Jouhaux ge kozen tot voorzitter van de C.G.T.- Force-Ouvrière. tot vice-voorzitter van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen en vice-voorzitter van het bestuur van het Internationale Arbeidsbureau. Gisteren werd hij nog herkozen tot voorzitter van de Economische Raad, welke functie hij sinds 1946 bekleedde. In de avond overleed hii aan een hart verlamming. Hij was officier van het Legioen van Eer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3