..De Groep exposeert in Van Looy Ere-zaal voor Johan Limpers Oranjefeesten in Bloemendaal Uit Kennemerland Onvergetelijke dagen „Zingende Klokken" voor Kruiswoordraadsel i 1 1 UI iffl n 1" Concert „Umuider Harmonie" DE WITTE RAAF Coolen bekroond Wij riepen om de H. Vader li li MOORD in Parijs f SARANTO m cCe /]/lcror9rrtsGuri> Het resultaat deed mij aan toverij geloven DONDERDAG 29 APRIL 1954 PAGINA 5 55 FALCON JASSEN en MANTELS f 49.75 Brand-Van Gentprijs „De vrouw met de zes slapers" Zanghulde voor Sionskerk Beiaardbespeling Miniatuurtreintje in Noord hockey ALLIANCE Luchtpost uit Rome FAILLISSEMENTEN OVERVEEN Erefonds oud-verpleegsters SANTPOORT Toneelavond K.AJ. DE NIEUWE KUNST- KRING Vergunning voor garage s UP7 TTT?t^ H| Oplossing van Woensdag door GEORGES SIMENON PROLOOG VAN KONINGINNEDAG Burgerlijke Stand 2.5° dr, 2." Alom verkrijgbaar Prinses Irene bezoekt Keukenhof Johan Limpers is door zijn fusillade door de Duitsers in Mei 1944 de gele genheid ontnomen om te bewijzen, dat hij de grote beeldhouwer was, die hij beloofde te zullen worden. Die belofte, en wellicht meer, kan men lezen uit de collectie nagelaten werk, die „De Groep" heeft bijeengegaard en waaraan zij de erezaal heeft gegund bij haar expositie in Huis Van Looy. Zij omvat wei- Geteld 19 werken, die Limpers heeft gemaakt tussen zijn twintigste en dertigste Qdar, dat is de tijd van zijn studie en de tijd ook die vooraf ging aan de na-oor- logse doorbraak van het luidruchtige experiment in de plastische kunst. Het ts niet te zeggen, of Limpers de steen had gelaten voor de metaalconstructie, maar dat hij tot een strengere vormbepaling zou zijn gekomen, die de aftvy- king van 'het ovtisch-reële niet schuwde, voorspelt ons zijn Diana uit 41, waarin alle beloften voor een vrije vormbepaling en een nieuwe compositie der beeldmassa's tot een abstract volume-spel zijn gedaan. Het vertoont sterke verwantschap met de opvatting, waarin prof. Bronner, zijn leermeester, diens Hildebrandbeelden heeft opgebouwd, en Limpers moet die wel gekend hebben, toen hij zijn Diana concipieerde. n«Aoro Maar met een leven voor zich, zou hij daarop voortgewerkt h?Ph.^n\JnAer^ invloeden ondergaan en verwerkt hebben tot een Limpers, die wtj m de kiem Besmoord weten. Ce gehele collectie vertoont het ka rakter van terrein verkennen, krach ten meten, mogelijkheden onderzoe ken, wat niet uitsluit, dat sommige der tverken in zichzelf rijp en gaaf zijn. We denken daarbij vooral aan het drietal portretten, Jaffé en Katinka uit '39 en prof. Guarnieri uit '43, waarbij dat van Katinka, zijn vrouw, de meest Subtiele karaktertekening om de mond gehakt is. Kort daarvoor, in de Eva van po, kunnen we opmerken, hoe ook m zijn Vrije beeldwerk de studie overwonnen is en de aandacht gericht wordt op de Wenselijke expressie, waaraan mate riaal en anatomie dienstbaar gemaakt Zijn. Salomé, hier het jongste werk stuk, heeft de monumentale grootheid Van de vorm en de menselijke expres sie van de gedachte verenigd als een apotheotische afsluiting van een te Vroeg beëindigd oeuvre Deze herdenkingstentoonstelling van de Haarlemse beeldhouwer Johan Limpers is als middenstuk opgenomen in de jaarlijkse expositie van „De Groep", die, zij het beperkter van om- Vang uiteraard, er een waardige en krachtige omsluiting bij vormt Haast elk der exposanten blijkt ver anderingen te hebben ondergaan, of op een bepaalde manier te zijn ge groeid sinds het vorige uitkomen, wat de tentoonstelling als geheel een inte ressant aspect verleent. Piet van Heerden komt tot een steeds klaarder en strakker conceptie. Werd zijn kleur reeds eerder minder zwaar, nu zijn ook de contrasten zo krachtig, dat dit de bouw en de wer king zeer ten goede komt en hem ver wijdert van Steyn, welke beide schil ders zeer aan elkaar verwant waren. Behalve een zeer doorwerkt Liggend Naakt, is er ook een spontaan behan deld Vrouwsportret te zien. De kleurigheid, die het Franse werk van Willem Steyn vertoonde, schijnt te zullen doorwerken; wat we er hier van zagen, was echter nog verre van bereikt en slechts de manier, waarop de open kleur deel heeft gekregen In de handenpartij van het Meisje, prelu deert op een harmonische inlassing. De Oude Man is overigens een boeiend schilderij. Chapon consolideert de de coratieve behandeling van zijn por tretten door een eenvoudige verdeling van de kleurvlakken. Hier en daar is de psyche treffend weergegeven, zoals in de scherpe blik van de Pianiste en in het Kinderportret met de rose blou se. Hans Wiesman toont slechts één stuk, waarin hij beproeft, hoe de kracht van de kleur zich tegen de tonaliteit verhoudt; hij streeft hiertoe grootste eenvoud van de vorm na. Door ae ab straherende tendenz, die hierbij op treedt, blijft voor hem het schilderij belangrijker dan de visuele componen ten, waaruit het is opgebouwd. Otto de Kat geeft reprise door een oud werk, o.a. een Vrouwenkopje uit '43, rijp en subtiel van schildering. Van Rober zagen wij een omvangrijk stuk, geheel in blauwen, dat Baring heet en hier kosmisch gezien is als een schep pingswonder. Frans Funke toont enige aquarellen uit zijn collectie Franse aquarellen, de wij kort geleden uit voeriger bespraken. De tekenaars zijn sterk vertegen woordigd. Klein vertoont een aantal kloeke portretten, waarbij ons vooral het Mansportret en het Meisjesportret boeiden, dit laatste om de atmosfeer, waarin het is opgenomen. Terwijl men bij Clay doorgaans blijft steken in waardering voor de fraaie grein van het materiaal, zijn de Drie Poppen, die hij nu laat zien, toch ook als onder werp boeiend voorgedragen. Wat_ Van Baaren heeft gestuurd, achten wij wat te rauw opgediend. Jan Buisman toont zijn beheersing in de schriftuur van de lijn, waarin hij het volume van zijn Naakt heeft gevangen; Zittende Vrouw heeft, behalve de raakheid van plaat sing, ook nog iets zeer menselijks ver kregen. In de ruimte-beschrijvende schetsen van Schouten, zoals de Pier, bewonderen we de directheid, waar mee deze kunstenaar werkt, en zijn drift lijkt ons een inspirerende factor in „De Groep". Deze vereniging blijkt toch wel een zeer stimulerende wer king op haar leden uit te oefenen. Met name de verfrissing, die bij sommigen van hen waarneembaar is, komt te opvallend gelijktijdig, om als particu lier aangeduid te kunnen worden. L. T. In alle vier wijken van de gemeente Bloemendaal zal op minder of meer groot se wijze de verjaardag van H. M. Koningin Juliana worden gevierd. Het programma in öe onderscheiden wijken vermelden we hieronder in chronologische volgorde. in Bloemendaal. Om nalf tien een ^ecostumeerde optocht van kinderen uit de eerste klassen van de lagere scholen gehouden met versierde au topeds, fietsen en andere vervoermiddelen. Bij de Hartenlustschool wordt vertrokken; het eindpunt is de Chr. school aan de Boslaan; daarna is er film in het Jeugd huis aan de Donkerelaan. Voor de kinderen der tweede klas is er een filmvoorstelling In het Jeugdhuis en daarna een geeostu- meerde optocht, die om half elf vertrekt bij de Chr. school aan de Boslaan. Het Christelijk muziekcorps „Sursum" verleent muzikale medewerking bij de optocht. De ene stoet maakt een wandeling door het Bos en Duin kwartier de Noorder en Zui derstationsweg, de Hartelustlaan en de Dorpsstraat. De andere kinderen gaan langs het Kinheimpark en Korte Kleverlaan naar het Jeugdhuis. Na afloop van filmvoorstel lingen en volksspelen zal er aan elk deel nemend kind een traetatie worden uitgereikt. De leerlingen van de derde en hogere klas sen der lagere school komen bijeen op het gemeentelijk sportterein aan de Don kerelaan, waar zij met volks- en school- snelen bezig gehouden zullen worden. Deze wedstrijden staan onder leiding van de leraar lichamelijke opvoeding te Overveen, de heer Ch. de Bock. Na afloop hiervan omstreeks half twaalf zal een rolschaatswed- strijd worden gehouden. Het Oranje Comi té hoopt op de medewerking van de politie vrn de rolschaatswedstrijd te laten houden fn de Donkerelaan tussen de Brederode- 'aan en de Sterreboslaan. In Bloemendaal Wordt dus het accent gelegd op het kin derfeest. Overveen. De Oranje Vereniging Overveen houdt een feest voor jong en oud, waarvoor het vol gend programma samengesteld kon worden Ochtendprogramma: 8.30 uur: Opmars der leerlingen van de Overveense lagere scho len, voorafgegaan door het Haarlemse mu ziekcorps ,,De Spaarnebazuin", van de ■Willem de Zwijgerlaan af langs de Domp- vloedslaan, Bloemendaalseweg en Juliana- laan naar het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan. 9.30 12: Spelen en wedstrijden voor lagere schooljeugd. 10-- Gecostumeerde kleuteroptocht van het Joan Mauritsplein af, voorafgegaan door Advertentie Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord Vandaag is tijdens de te Utrecht ge houden jaarvergadering van de R. K. Nederlandse Boekhandelaren- en Uit- Oeversvereniging Sint Jan de Brand- Van-Gent-prijs 1954 uitgereikt aan An- 'Oora Coolen voor zijn boek: „De vrouw biet de zes slapers." De jury bestaande uit dr. J. van ■Heugten S.J., dr. K. Meeuwesse en Piet Domes verantwoordde haar beslissing in het volgende rapport: „De vrouw met de zes slapers" is niet «o zeer een roman als wel een prachtig verteld verhaal in melodieus proza, vol- 6ens een Coolen eigen procédé, waardoor het geheel zich afspeelt als een verre Gesluierde herinnering. Daardoor blij den de contouren der hoofdfiguren wat jhag, maar krijgt het verhaal, ook al 's de verwikkeling niet bijzonder ver assend, een ongewone bekoring. Het ?.?ek verheugt bijzonder door dichter- 'Jke inventie en speelse ironie, terwijl eh wijze, enigszins weemoedige humor .®h het romantisch gebeuren een lichte v°ats verleent. Tevens heeft de jury oqr de geest gestaan het rijke en zeer erdienstelijke langjarige oeuvre van schrijver. Uit wenst dé jury haar waardering Va te spreken voor de roman Hexspoor haa ^alter Breedveld, een boek dat De Spaarnebazuin". Route: Recifelaan, Rio Grandelaan, Mauricialaan, Vrijburglaan, Julianalaan, Willem de Zwijgerlaan, Domp- vloedslaan naar de Koningin Wilhelmina- school, waar een jury prijzen zal uitreiken. Na afloop hiervan zal voor de kleuters een poppenkast worden vertoond, welke door leerlingen van de Da Costakweekschool wordt verzorgd, onder leiding van de heer B Witzel. Het middagprogramma zal wor den verzorgd door het voltallige korps der Vrijwillige Brandweer Bloemendaal op het terrein tussen de Vrijburglaan en de Wil lem de Zwijgerlaan. Het avondprogramma begint om acht uur. Van acht uur tot negen uur is er een zeepkistenrace voor jongens van 1011 jaar en van 1112 jaar die in Overveen op school zijn. Route: Dorpsplein, Marinehospitaal, Dorpsplein. Van 9 9.30 uur wordt er een open luchtfilm vertoond. Van 9.30 tot 10.30 uur treden de „Stroodorpers" op, een vrolijke boerenhand uit Zutphen. En tot slot is er tot twaalf nur een Bal champêtre op het Dorpsplein. Aerdenhout. De Koninginnedagviering In Aerdenhout wordt alsvoigt gevierd Om tien uur wordt er een gecostumeerde optocht gehouden. De route is als volgt Goudsbloemplein, Verbenalaan, Dahlialaan, Zonnebloemlaan, Boekenrodeweg, Tramweg, Eikenlaan, Tollenslaan, naar de Vondel school, waar de ontbinding en prijsuitrei king door de jury zal plaats vinden. Van 2.30 5 uur zijn er spelen op de Spiegelenburghlaan. Van 3 4.30 uur Is er een attractie voor kleuters tot zes jaar, op het terrein van de Vondelschool. Des avonds om acht uur wordt er een lampionoptocht gehouden. De route Is Tramweg, Eikenlaan, Schulpweg, Vondellaan, Wethouder Laanpark, Bilderdljklaan, Bor- gerweg naar Catslaan, gevolgd door vuur werk of groot vreugdevuur. 30 April om 9.30 uur zal ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Ko- ningin voor de Sionskerk in de Eksterstraat een zanghulde gebracht worden door onge veer 600 kinderen. Het programma van de Beiaardbespe ling op Koninginnedag van 1230—13.30 door Arie Peters, is als volgt: Wilhelmus en andere volksliederen, Sonatine II Jos. Haydn; Oud Nederland se Marsen; Volksdans Melodieën, Ron- dine J. A. A. Wagenaar Sr. B. en W. van Haarlem hebben f>aan de Mi- niatuur-Treinonderneming „Joko" te Gronin gen voor het tijdvak van 30 April tot en met 6 Mei 1954 vergunning verleend tot het uitvoeren met een miniatuurtreintje van toerwagenritten en ongeregeld vervoer binnen de gemeente van eefi punt op de Zaanenlaan, nabij hét Marnixplein, naar de Mercuriusstraat tegenover het Marnix plein vice versa. Vrijdag a.s. speelt het eerste dameself tal van Alliance de beslissingswedstrijd te gen Kieviten om een plaats in de eerste klasse. Deze wedstrijd zal gespeeld worden in het Wagener-Stadion te Amstelveen; aanvang half vier des middags. Bij een ge lijk spel zal tweemaal zeven minuten ver lengd worden. Is dan nog geen beslissing gevallen, dan zal er gespeeld worden tot de eerste goal gemaakt is, met een maxima le speeltijd van een half uur. 44. De dreigende, bijna brutale houding van de forse zeeschuimer misleidt de Noorman echter niet. Duidelijk ziet deze het onrustig en welhaast angstig heen en weer flitsen van de bijna toegeknepen ogen. Eric's onderzoekende blik doet Ragnar's onrust merkbaar toenemen. Toe maar, Noorman Ik zei u toch dat Ragnar de Rode. niet bang voor a is..." De Noorman treedt een stap naar voren en volmaakt beheerst beveelt hij zijn krijgers: „Neer de wapens." Vol verbazing over deze onverwachte woorden laat ook Ragnar zijn zwaard zakken; zijn mannen volgen het voorbeeld. „Waar komt ge vandaan wat is er in 's hemelsnaam gebeurd. En 'waar zijn uw mannen?" Met een blik op zijn tien vermoeide en gewonde krijgers barst de zeeschuimer driftig los: „Dood, Noorman Dood. Alsof de duivel zelf met zijn zeis rondsloeg zo hebben die ellendige Schotten ons uitgemoord en daarbij „Fadir, Fadir. Luister toch eens. De verspieders hebben water gevonden klinkt eensklaps opgewonden de stem van Erwin. Plotseling is de aandacht van Eric's krijgers verslapt. Haastig draaien zij zich om en snellen achter de verspieders aan. Met een blik naar ae gebonden Schot beveelt Eric: „Laat de gevangene ook drinken." „Wat? Waar gevangene?" brult Ragnar als antwoord. ,JDie daar? Sla hem dood. Noorman Het is zijn schuld dat mijn mannen vermoord zijn. Waarom zoudt ge die kerel in leven houden?" Terwijl zij zich laven aan het zolang ontbeerde vocht briest de piraat verder: „Het is de schuld van die ellendige schurk dat ik geen schepen meer heb ook Met een plotselinge beweging springt Ragnar naar voren en toil met getrokken zwaard de Schot te liif gaan. Doch strak klinkt Eric's stem: „Laat hem met rust. Ragnar de Rode Snuivend van woede ziet Ragnar de Noorman aan, doch deze vraagt rvstia: „Waar zijn uw schepen. Ragnar... waar hebt ge ze gelaten..?" Gelaten gelaten vraagt ge? Haha," grijnst de piraat honend, „die kerel en zijn bende joegen me, vechtend als wilde beesten, weg van de kust. Ik moet er naar toe ik moet naar de kust. Noorman We moeten die schepen veroveren, anders zijn we ten dode opgeschreven Dinsdag 27 April heeft de Rechtbank te Haarlem failliet verklaard: G. Floor, vertegenwoordiger, te IJmuiden, gemeen te Velsen. Rechter-Commissaris mr. H. G. Rambonnet, Curator; mr. J. W. Cre- fels, te IJmuiden. Geëindigd zijn wegens het verbindend worden der enige uitdelingslij st de fail lissementen van de N.V. Scheepsher- stelinrichting Booij en Co, te IJmuiden, gemeente Velsen. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda; Curator: mr. Th. G. A. Mulder. E. J. M. Linnebank, importeur van groenten en fruit, te Haarlem. Rechter- Commissaris: mr. J. P. Petersen; Cura tor: mr. C. Blankevoort, te Haarlem. Het comité van het erefonds voor Oud-verpleegsters zal Donderdag 13 Mei in gebouw Domi aan het Zand- voorterpad te Overveen een kunstavond houden waaraan medewerking gegeven zal worden door Annie Woud, alt, Em my van Eden, begeleiding, Alie Ma- chielsen, piano en Riek Bonset, decla matie. De Kaj otters in Santpoort organiseren Zondag 9 Mei in de zaal van Zomer- lust een toneelavond in de hoop uit de opbrengst daarvan hun Lourdesfonds weer een injectie te kunnen geven. De Toneelvereniging „St. Genesius" uit Bloemendaal komt met het blijspel „Het witte schaap van de familie". Na af loop is er nog gezellig samenzijn bij muziek van Dolf Brouwer en zijn man nen. In verband met het triduum in Sant poort zal voor deze keer gelegenheid worden gegeven om plaatsen te bespre ken. Dat kan op Zondag 2 Mei na elke H. Mis, in de KAJ-zaal gebeuren. Deel name aan het triduum behoeft dus niet te betekenen een prijsgeven van een goede plaats. Jongeren beneden 17 jaar, hebben die avond geen toegang. 55 Woensdagmiddag 12 uur is de deputa tie van „De Zingende Klokken", ge vormd door de aalmoezenier Pater Igna tius, de „beiaardier", de heer Adr. Bliim, en Piet en Nico Mossinkoff, in IJmuiden-Oost teruggekeerd. Tien on vergetelijke dagen waren hiermee afge sloten. Lichamelijk en geestelijk ver moeid zijn ze thuis gekomen, de jongens monter, want die hadden in de trein be hoorlijk kunnen slapen. Enkele uren la ter bracht de post ons een brief uit Ro me, daar Zondag verzonden. De lucht- brief bleek langer werk gehad te heb ben dan de reizigers zelf, die zich bo vendien nog een uitstapje naar Luzern met o.a. een tocht op het Vierwoudste- denmeer hadden gepermitteerd. De heenreis is er een geworden van veel oponthoud. Het begon op Tweede Paasdag al bij Zevenaar. Twee uur ver traging. Bij Dusseldorf een half uur. En al werd onderweg gepoogd de achter stand in te halen, telkens kwam er nieuw oponthoud, zodat de reizigers met 11 uur vertraging, na 2 nachten en een dag in de trein gezeten te hebben, op Woensdagmorgen om 9 uur in Rome arriveerden. In een stromende regen. Maar 's middags brachten zij al een bezoek aan de St. Pieter, bezichtigden Donderdag tal van bezienswaardighe den in de Eeuwige Stad. Vrijdagmorgen om half 7 knielden zij neer in de ca tacomben, waar pater Ignatius in de ka pel van de Pausen het H. Misoffer op droeg en Piet en Nico Mossinkoff mis dienaar waren. In het Palazzo Pio, een prachtige, mo derne zaal van de K.A. in Rome, werd Vrijdagmiddag een concert beluisterd, dat verzorgd werd door tal van koren, die deelnamen aan het congres van de Pueri Cantores. Daar liet broeder Dio- gène uit Den Haag met zijn „Laudate Pueri" op overtuigende wijze horen, hoe in Holland gezongen kan worden. Geen „gemengde koorzang", maar zuiver „pueri cantores". Dit koor was zeker een van de beste. Het Haags Matrozenkoor onder lei ding van Theo van Elferen, liet zich van een goede zijde horen met O Sa crum convivium van G. Croce en „Ik voer laatst overzee". De Franse „Petits Chanteurs de Chaillot" onder leiding van Sig, Prudhomme, excelleerden in Salve Regina van Citeaux, gezongen door 10 jongens. Maar niet minder goed Advertentie Vandaag gooide mijn dochtertje 'n pot inkt over mijn gebor duurde tafelkleed. Melk, of citroen sap, niets hielp. Sinds enige tijd doen wij de was met Castella Parels, en tot groot genoegen. Ik vertrouwde ook mijn mooie, gehandwerkte kleed aan Castella Parels toe. Het resultaat deed mij aan toverij geloven. De vlekken waren verdwenen. U weet niet, hoe gelukkig ik daarmee was. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Cas tella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. U vliegt nu door de was heen! Castella Parels strooit men zo in hei water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de helder heid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwasmiddel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 et) een uiterst veilig wasmiddel, waaraan u alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis! was het Coro dl S. Maria Liberatrice Roma o.l.v. Don Schlosser, zangertjes met prachtig gecultiveerde stemmen. Mgr. Maillet bracht met zijn „Petits Chanteurs a la Croix de Bois" o.a. de première van het in April 1954 gecom poneerde „Lavandière". Zonder toegift kwam dit koor er niet van af. En ten slotte dirigeerde Mgr. Maillet 450 jon gens, een combinatie van koren, wat al evenzeer boeide. Bij dit internationaal concert waren talrijke hoogwaardigheidsbekleders aan wezig. Niet minder dan 7 kardinalen woonden dit concert bij, 20 bisschoppen, onder wie Mgr. Virgilius van Valstagna O.F.M.Cap. en tientallen Monseignori. Zaterdagmorgen werd een bezoek ge bracht aan het Vaticaans Museum en aan de St. Pieter, 's middags was Ti- voli het doel van de reis. Het hoogtepunt van het bezoek aan Rome is ongetwijfeld de Zondagmorgen geworden. Voor rond 6.000 zangertjes van het houten kruis droeg kardinaal Tisserant in de St. Pieter een plechtige H. Mis op, waarbij de zangertjes zongen onder leiding van Mgr. Maillet, interna tionaal president van de Pueri Cantores. Na deze H. Mis werd op het St. Pieters plein om de H. Vader geroepen. Om kwart over twaalf verscheen de Paus voor het raam van zijn werkkamer en 10 minuten later meer. De brief cite rend was het een „prachtmoment, ge weldig, indrukwekkend". De Paus wuif de naar de tienduizenden op het St .Pie tersplein en gaf hun Zijn Zegen. Met de meegenomen verrekijker konden de vier uit IJmuiden-Oost de H. Vader zeer goed zien en dit is wel de schoonste her innering, die zij van hun Rome-reis mee naar huis brachten. De katholieke jeugdbeweging in IJmuiden-West, heeft ouders en verdere belangstellenden weer eens een ge noeglijke avond in de Jeugdsluis be zorgd. De „Musical Stars" komen er steeds beter in en aan alles is te mer ken, dat de heer W. van Hooff dit ploegje tot een grote homogeniteit tracht op te voeren. De geproduceerde muziek wordt evenwichtiger. Daarbij zijn onder de leden verschillende goede krachten, zodat ook wat hoger gegre pen kan worden. De toneelgroep onder leiding van de heer A. Koene, heeft zich de naam „De nieuwe kunstkring" aangemeten. Met veel enthousiasme werd het sensatio nele en humoristische verhaal over „Sokken en revolvers" gebracht en niet minder hartelijk is er gelachen om de komische verwikkelingen in de klucht „Kaarten op tafel". Aalmoezenier J. A. Kerstholt heeft in een kort woord dank gebracht voor de morele steun, die het jeugdwerk in de parochie geniet. Hij deelde mede, dat sedert enige tijd ook weer een volks dansclub aan het werk is, een nieuwe loot aan de stam, waarvan men mag wensen, dat deze levensvatbaarheid zal bezitten, opdat de jeugd zelve daarvan de vruchten zal kunnen plukken. B. en W. van Velsen brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 27 April 1954 vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan D. P. Lucas te IJmuiden (Oost), tot het oprichten van een garage en werkplaats in de percelen Frans Naereboutstraat 2 en 4 te IJmuiden. Horizontaal: I. kokertje van zacht metaal 4. koorhemd 8. aanspreektitel (Fr.) voor ko ning 10. half 12. electr. steek- contact 15. in staat zijn (verbuiging) 16. meisjesnaam 17. leeuwpanter 19. zaak (Lat.) 20. halt 21. legerstede 22. metaal 24. gevangenishok 26. rood (Eng.) 28. okkernoten 31. familielid 32. eerste vrouw 33. getand muur werk 35. Boeddh. priestei 37. insgelijks 38. laatst 39. kledingstuk Verticaal: 1. communistisch dictator 2. tijdmaat 3. overdekken 5. de lezer heil 6. bedrogen 7. god der liefde 8. behoudens de titels (Lat. afk.) 9. steen II. halfbloed 13. zoen 14. Rijkspostspaar bank (afk.) 2 2 5 6 7 9 10 ti 12 15 14 15 16 17 18 19 20 24 22 24 25 26 17 26 29 50 52 33 34 55 56 36 r 18. aandacht 19. publiciteit 23. door dijken dringend water 25. gedraaid haar 26. kippenloop 27. vettige rook 29. borgtekening op wissel 30. mak 31. doopvader 34. gegraveerde plaat 36. spil Horizontaal: 1. ako, 4. spa, 7. dra, 10. roi, 11. ea, 12. tor, 13. para, 14. stil, 19. vorstin, 20. peel, 21. elke, 23. mi, 24. va, 26. oer, 28. pel, 29. Sta, 30. are. Verticaal: 1. ade, 2. krap, 3. oa, 4. sr, 5. pool, air, 8. haarlem, 9. kasteel, 14. ave, 15. roe. 17. til, 18. ink, 20. piet, 22. ever. 23. mos, 35. ale, 27. ra, 28. pa. Een harmonie kan twee dingen doen: Zich bepalen tot de traditionele num mers, die uit en te na geblazen worden ofwel hoger grepen en trachten met ar rangementen ook de meer klassieke werken uit te voeren. De „IJmuider Harmonie" onder leiding van de heer J. Groot heeft bewust de laatste weg ge kozen en gezien de verrassend snelle groei van het aantal donateurs, waar door twee concerten in het Rex-theater nodig werden, heeft deze harmonie zich een flinke dosis goodwill weten te kwe ken. Woensdag werd de tweede avond ge geven, waarbij eerst het jeugdorkest en daarna de IJmuider Harmonie optra den. De jeugd krijgt van de dirigent een wel zeer degelijke en muzikale opleiding in het bijzonder viel dit te beluisteren in een menuet van Boccherini in een ar rangement van M. Kley. Het was niet feilloos, kon zeker speelser, maar wan neer men de jeugdige uitvoerenden in de rekening betrekt, was het uitstekend werk. De ouverture Astarte van Cerfon- taine gaf nogal wat moeilijkheden, maar het was bepaald jammer, dat de diri gent in de slotmars „De Rijn" de klari netten zozeer de vrije teugel liet, dat zij een allesoverheersende plaats innamen, terwijl zij bovendien niet meer harmoni eerden met het lage koper. De IJmuider Harmome opende zjjn programma met de Florentiner-mars van Fucik. Het hoge koper was op zijn best en sonoor klonk het massief geluid van de bassen. Wat minder forto had de in de minderheid zijnde klarinetten een betere kans gegeven. Helaas kunnen wij minder enthousiast zjjn over de drie vol gende werken. De ouverture Raymond, het Ballet d'Isoline en de Slavische Rhapsodie No. 1 stelden stuk voor stuk te hoge eisen aan de techniek dan dat er ook nog maar enige aandacht over kon blijven voor musiceren. De blazers moesten voortdurend het oog gericht houden op hun muziek, vandaar dat ook niet maatvast gespeeld werd. Met ge- v°°ral om de zielkundig voortref- rt5 Jt'8 0e?d weifelen. q tekening van de hoofdfiguur in öBQï0ekenning van de prijs enige tijd ■Sa w ii VêrC tu.ry neemt verder de vrijheid de gev®mSing Sint Jan in overweging te Ven n °°k. een PrÜs te willen uitschrij- Gedi h? mogelijk is, voor de beste van tenbundel of een langer gedicht 6en katholiek' auteur. Drgp is benoemd tot ridder in de burp„J;'an Oranje-Nassau: J. Voetelink, ««neester van Steenwij k. Vert. J. F. KLIPHUIS 8 Stel je voor dat twee mannen met elkaar ruzie staan te maken. Ze bevin den zich tegenover elkaar en een van hen steekt.Dan zou het hem on mogelijk zijn een wond toe te brengen, zoals die van zoeven.En hij is ook niet in zijn rug gestoken Maar stel je nu voor, dat iemand zit, of staat desnoods, maar volkomen door iets in beslag genomen wordt Iemand nadert hem van achteren, slaat een arm om hem heen en brengt hem met grote kracht een welgerichte steek toe „Zie je, het lijkt er op of het slacht offer ergens aan vastgebonden was, of rechtop gehouden, zodat hij zich hele maal niet bewegen kon en iemand hem toen letterlijk „geopereerd" heeft. Be grijp je?" „Ik begrijp het." Maigret wist heel goed, dat „Nine's man", zoals hij zich door de telefoon genoemd had. niet bij verrassing aan gevallen kon zijn, want had hij niet vierentwintig uur lang getracht zijn moordenaars te ontlopen? •Wat voor dr. Paul niet veel meer dan een theoretisch probleem was, had in Maigret's ogen al het ontroerende van een menselijk drama. Hij had de stem van die man gehoord. Hjj had hem bijna gezien. Hij was hem gevolgd van het ene café naar het andere tijdens zijn gejaagde zwerftocht voortdurend in diezelfde sector van Parijs, het dis trict Chatelet-Bastille. De twee mannen liepen langs de kade. Maigret rookte zijn pijp en dr. Paul de ene sigaret na de andere. Ook tijdens secties rookte hij voortdurend en hij beweerde altijd dat tabak het beste anti-septische middel was. Het werd langzaam lichter. De eerste sleepboten voeren de Seine af. De zwervers, die langs de Seine geslapen hadden, klommen met stijve benen de trappen van de bruggen op. „De man is heel koirt na zijn laatste maaltijd, misschien vlak daarop, ver moord." „Weet je wat hij gegeten heeft?" „Erwtensoep, zoutevis met brandade- saus en een appel. Hij heeft witte wijn gedronken. Ik heb ook sporen van alco hol in zijn maag gevonden." Hé! Ze liepen juist langs het café „Caves du Beaujolais", waarvan de eigenaar de houten luiken geopend had. Ze keken in de donkere gelag kamer en roken in het voorbijgaan een zurige wijnlucht. „Ga je naar huis?" vroeg de dokter, die een taxi gewenkt had. „Ik ga eens kijken of hij al geïdenti ficeerd is." Het grote gebouw van de Recherche aan de Quai des Orfèvres was bijna leeg; op de nog wintervochtige gangen en trappen liepen de schoonmaaksters In zijn bureau trof Maigret Lucas aan die zo juist in de stoel, van de commis saris was ingeslapen. „Nog nieuws?" „De kranten hebben de foto, maar slechts bij enkele komt hij in de och tendeditie, want ze hebben hem vrij laat gekregen." „En de auto?" „Ik ben al aan mijn derde gele Ci- troën, maar ze kunnen het geen van alle geweest zijn." „Heb je Janvier gebeld?" „Hij komt me om acht uur aflossen." „Als er naar me gevraagd wordt: ik ben boven. Waarschuw de centrale, dat alle gesprekken direct moeten worden doorgegeven." Hij had geen slaap, maar hij voelde zich loom en bewoog zich langzamer dan gewoonlijk. Hij beklom een smalle trap, die voor het publiek was afge sloten en bereikte daarlangs de boven verdieping van het Paleis van Justitie. In het voorbijgaan opende hij een deur met stoffige ruiten op een kier, zag Moers gebogen zitten over een van zijn apparaten, en liep verder tot hij het bureau van de identificatiedienst be reikt had. Voor hij nog een woord had kunnen zeggen, schudde de deskundige van de dactyloscopische dienst al ontkennend het hoofd: „Niets commissaris Met andere woorden: „Nine's man" was nooit met de Franse politie in aan raking geweest. Maigret verliet de kartotheek, ging terug naar Moers, trok 'zijn jas uit en maakte, na een ogenblik geaarzeld te hebben, zijn das los, die hem te strak zat Het lijk was hier niet, maar zijn aan wezigheid was hier even tastbaar als in vak nr. 17, waarin de bewaker van hei Medisch Bureau het had neergelegd. Er werd weinig gezegd. Iedereer deed zijn werk zonder op te merken dat een zonnestraal door de zolder ramen naar binnen gleed. In een hoek stond een van gewrichten voorziene pop opgesteld, die al vaak gebruikt was en. waarvan Maigret zich nu weer bediende. Moers, die de kledingstukken in hun respectievelijke zakken grondig had uit geklopt, was nu bezig het op deze wijze verzamelde stof te onderzoeken. Nu was het de beurt van Maigret om de kleren te inspecteren. Met de zorg vuldige gebaren van een etaleur, begon hij de pop, die ongeveer even groot was als de dode, eerst het hemd en daarna de onderbroek aan te trekken. Hij was juist met het colbertjasje bezig toen Janvier binnenkwam, vol energie, want hij had de hele nacht rustig in zijn bed kunnen slapen en was pas toen het licht werd opgestaan. „Ze hebben hem dus toch te pakken gekregen, chef?" Toen zocht zijn blik die van Moers en hij gaf hem een knipoogje, om hem te beduiden dat de commissaris een zwijgzame bui had. „Ér is zo juist weer een gele auto ge signaleerd. Lucas, die het bericht on derzocht heeft, beweert, dat het niet de wagen is, die we zoeken. Het laatste cijfer van het nummer is trouwens 9 en niet 8. Maigret deed een paar stappen achter uit om zijn werk in ogenschouw te ne men. „Is er niets dat je opvalt?" „Wacht eensNeeIk zou niet wetenDe man was waarschijnlijk iets kleiner dan de pop. Het jasje lijkt te kort." „Is dat alles?" „De steek heeft maar een klein cheurtje veroorzaakt „Wat mij opvalt is, dat het jasje niet an dezelfde stof is als de broek en ook en andere tint heeft." „Dat komt wel meer voor." „Een ogenblik. Bekijk die broek eens. (Wordt vervolgd) In het Patronaatsgebouw te IJmui den-Oost heerste reeds Woensdagmid dag de sfeer van Koninginnedag. De Oranjevereniging IJmuiden-Oost zat namelijk met het onoplosbare pro bleem alle kinderen een feestprogram ma aan te bieden op Koninginnedag zelf en had daarom de kleuters en enkele eerste klassen tot 2 groepen ge formeerd, die op Woensdagmiddag een voorstelling aangeboden kregen. Mej. E. Vijlbrief, een van die harde werkers aan een Koninginnefeest, heet te de kinderen welkom en liet hen daarna een driewerf hoera uitbrengen op de Koningin. Na afloop kwam zij opnieuw op het toneel, nu om de da mes Thijssen dank te brengen voor de voorbereiding van deze middag. Het programma werd namelijk ver zorgd door de toneelclub van de R.K. Speeltuinvereniging „yrij en Blij", die met een drietal eenacters het jonge volkje in de zaal volkomen wist te boeien. Het spel was dan ook echt af gestemd op kinderen, waarbij een bij zonder woord van waardering niet mag ontbreken "ten aanzien van de minuti euze zorg aan grime en kleding. Het stoute eekhoorntje was, wat men noemt „net echt" en dat gold voor alle dieren, die ten tonele werden gevoerd. Hierdoor konden de kinderen genie ten van een vacantie-zwerftocht en be wonderden de „poppen" in hun spel. Bij dit laatste zag men een koortje in de nieuwe uniform van „Vrij en Blij", een blauwe wollen rok en witte blouse. En de poppen hebben ongetwijfeld bij de balletgroep van „Vrij en Blij" ijve rig gestudeerd om het zo netjes te doen „Vrij en Blij'' zal ook Vrijdag zijn medewerking aan het programma ver lenen en ook dan zal men van het onbevangen spel dezer kinderen kun nen genieten. noegen luisterden wij dan ook naar de klarinet-solo van de heer Vissinga in het langzame vierde deel van de ballet suite. Bovendien konden wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat over het alge meen hard nog niet hard genoeg was. Hierdoor kwamen soliërende instrumen ten niet voldoende naar voren, terwijl het heel moeilijk werd om de spanning op te voeren tot een climax. Dat men met een strak-metrische mars als „Ma noeuvre" het optreden besloot en dat door de medewerking van tamboer- en bazuincorps niet zonder toegift kon blij ven, is volkomen juist. Maar de klassieke werken vragen op de eerste plaats een volkomen beheersen van de eigen partij, een doorleven van de muziek en een ingespeeld zijn op de andere partijen. Waar de Umuider Har monie zo hoog heeft durven grijpen, is de verwachting gewettigd, dat in deze richting zeker nog veel bereikt zal wor den. Het is geen gemakkelijke weg, die gegaan moet worden, maar de moeite van het proberen meer dan waard. Na de pauze heeft een uit de harmo nie gevormde boerenkapel onder de naam „De Notenbouwers" de nodige humor gebracht, daarbij geholpen door de dames Bontebal en Mej. Ansink, ter wijl de eerste avond Jan Buisman, de tweede avond André Carell de zaal met een gezellig babbeltje steeds weer aan het lachen wist te krijgen. v. K. GEBOREN: D. Appelvan der Lee, d., Gijzenvelt- plantsoen 157, IJmuiden; C. Hoek Stam, z., Pythagorasstraat 12, IJmuiden; M. VloonPost, z., Curagaostraat 27, Santpoort; G. PerisuttiKint, d., Ka naalstraat 29rd., IJmuiden; E. Wijker— van Loenen, z., Curagaostraat 33, Sant poort; Advertentie Saranto rood f 2.25 per grote fles (1 liter) Prinses Irene heeft Dinsdagmiddag met enkele vriendinnetjes un vergezeld door een hofdame, een onofficieel be zoek gebracht aan de Keukenhof te Lis- se. Dat dit bezoek niet officieel was, bleek wel duidelijk uit het feit, dat de meisjes zelf van hun zakgeld de entree prijs betaalden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5