Drieluik uit 1550voorstellend de vinding ven het H Kruismet portretten van Oranjes De positie van de en de P.v.dA. in Limburg GELIJKENIS MET KONINGIN JULIANA René van Chalon Opmerkelijke gelijkenis Waakzaamheid blijft geboden Minder examen vakken bij het Mulo DONDERDAG 29 APRIL 1954 PAGINA 7 «eutel™6 VCLlï het. rorbtomnnoor, 'Ü3 Jaarvergadering Uitbreiding regeling kinderbijslag wazen KathIllustratie" op Morotai Bewijs voor aanwezigheid van blanke vreemdelingen? Koeien teruggehaald Grensincident bij Wyler Militaire herdenking gevallenen Merkwaardige ontdekkingen op retabel in Breda e Grote Kerk te Breda heeft een bijzondere binding J I met de Oranjes en de Nassaus. Dat is algemeen bekend. Men vindt er het monument voor de gra ven Engelbrecht 1 en Jan van Nassau en het prachtige Vaarmeren laat-renaissance graf van graaf Engelbrecht U vaet de vier knielende krijgers, die de graaf e- de gravin torsen. Deze kerk en voornamelijk de Princekapel heb ben steeds onder de persoonlijke schutse van de Oran- les gestaan en daaruit is ook te verklaren, dat veel Bespaard is gebleven voor de beeldenstorm. In de kerk bevindt zich ook een groot beschilderd altaar-retabel, vermoedel-jk stammend uit de helft van de zestiende eeuw. bit retabel heeft eeuwenlang in een hoek van de Prince- hapel op de grond gestaan en pas enkele jaren geleden heeft men het opgesteld bij het Noordelijk kerkportaal. Gok dit stuk is eigendom geweest van de Nassaus. de Neren van Breda, en zij hebben hun rechten laten gel den, zodat het retabel ook door de latere kerkeraden niet b verwijderd, terwijl zij de kerk wel van vele andere *chatten gezuiverd hebben. Vermoedelijk heeft het retabel vroeger op de tombe in de Princekapel gestaan en vormde zó een groots altaar in de privé-kapel der Prinsen van Oranje-Nassau. Op dit retabel heeft de heer G. W. H. v. d. Ven, gepen sionneerd rijksambtenaar te Bréda, een merkwaardigt ontdekking gedaan. Hij heeft namelijk kunnen vaststellen dat onder de figuren op het retabel personen uit het Huis van Oranje voorkomen. En toen wij naar Breda trokken om het gehele schilderij te bezien, ontdekten w, bovendien nog een treffende gelijkenis tussen de figuur iie Keizerin Helena voorstelt (zij zou het portret ziji van Claudine van Chalon, prinses van Oranje en tanu. van Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands) e.: Koningin Juliana. De detail-foto's, welke wij daarna geno men hebben, sterken ons nog in deze mening. En al mog dan de afstamming van onze Koningin van Claudine var Chalon wel heel ver verwijderd zijn, het is toch zee merkwaardig, dat zekere overeenkomst in bouw van het hoofd en in gelaatstrekken absoluut te bespeuren is. Detail van het middenpaneel, Claudine van Chalon, gekroond en met paarlen hoofdtooi. Men lette op de sterke gelijkenis met H. M. Koningin Juliana. jifeüAIH «A**AV>V* CHALSb CUfVCKMf I A VMACVs, -A.: Nené van Chalon volgens een oude Cravure. Men neme in aanmerking, ook deze afbeelding een interpre tatie van een kunstenaar is. V,HJ *chterJis71 Chalon als St. Hubertus, tot van het rechterpaneel en de stelling van de heer G. v. d. Ven. De oude heer G. van de Ven kijkt je speurend van onder zijn oogleden aan als je komt praten over het altaarretabel. Al vanaf zijn jeugd grasdumt hij in de historie van de Oranjestad. Uiterst consciëntieus heeft hij alle publicaties hieromtrent verzameld en ingeplakt en bezit oude boeken op geschept papier. Hij heeft het retabel misschien wel hon derden malen bekeken en de sleutel voor zijn stelling is eigenlijk het rechter ach terluik, dat de H. Hubertus met het hert, en het lichtend kruis tussen het gewei voorstelt. Het gelaat van de H. Hubertus vertoont overeenkomsten met René van Chalon, op een oude gravure afgebeeld. In deze richting verder zoekend beziet men het grote middenpaneel. Hier valt op dat een aantal figuren anders ïs in- geschilderd dan de rest. Het geheel is in Venetiaans-Caravagistische stijl geschil derd, vermoedelijk door een vervlaams te Italiaan. „Men zoeke er met de vroom heid der middeleeuwen; de schilder had meer belangstelling voor het spel van krachtige spierenbundels, voor actie en perspectief. Omdat bii de oudere altaar stukken het onderwerp steeds de hoofd zaak bleef, namen daar de portretten der schenkers een bescheiden plaats in. Met het minderen van de godsdienstzin werden ze steeds groter en soms werd een gewijd onderwerp slechts1 een mid del om een geschikte entourage te ver krijgen. Ook het retabel van het H. Kruis bevat portretten en het was voor mii een openbaring, toen ik de persoon kon identificeren en aldus de verklaring vond voor dit interessante werk", zo schrijft de heer Van de Ven. Inderdaad valt de figuur rechts op in hét lichtende gele hemd. Deze figuur toti Graaf Hendrik 111 voorstellen, heer van Breda, graaf van Nassau en broer van Willem de Rijke (14871559), die met Juliana van Stolberg gehuwd was en dus Willem van Oranje tot neef had. Met oude gravures komt men wel tot herkenning van deze figuur, hoewel de gravures, evenals het schilderij, inter pretaties van een kunstenaar weerge ven. Vooral de vorsende, onderzoekende blik is echter typerend voor Hendrik III. Ook het groot aantal vrouwen rechts is dan verklaard, want Hendrik is drie maal gehuwd geweest. De figuur met het zwarte haar zou Mencia de Mendoza, het Spaanse markïezinnetje, kunnen zijn; Keizerin Helena, de hoofdfiguur, ge kroond en met een kapsel vol paarlen. wijst op Claudine van Chalon, prinses van Oranje, de hoogste in rang der drie opeenvolgende vrouwen. Door haar kwam Oranje aan de Nassau's. (In haar zien wij een treffende gelijkenis met Koningin Juliana). De andere dame. ge nomen en profile. is dan Frangoise van Savoye. Het jeugdige gelaat van de vier de dame (tweede van links) zou aan Anna van Lotharingen, gemalin van Re né, kunnen behoren, zelf staat hij dan geheel rechts afgebeeld Het rechter zijpaneel Opmerkelijk is nu om het rechter zij paneel te bezien Het toont de herken ning van het gevonden kruis, door de herleving van een dode. Ook hier vin den w\i geheel links Keizerin Helena afgebeeld. Ook zij geeft dus een portret van Claudine van Chalon en hier is de gelijkenis met Koningin Juliana nog ster ker. Vooral de afbeelding van de eeds aflegging bij Haar troonsbestijging geeft een treffende vergelijking. Voor verdere identificatie moge nog het slot op de achtergrond dienen, dat heel sterk lijkt op het oorspronkelijke slot van de Oranjes in Orange. Rest ons te vermelden, dat het linker paneel de slag weergeeft te Ponte Molle. waarin Keizer Constantiin met het kruis vaandel de overwinning behaalde. De achterzijde van dit luik toont de H. Hïe- ronymus, geknield voor een stuk papier, waarop het H Kruis staat afgebeeld Hii houdt een steen in de hand. waar mede hij zichzelf kastiidde Zoals bekend is René van Chalon kinderloos gestorven. Hij heeft toen de heerlijkheid Breda en het prinsdom Oranje doen erven door zijn neef. prins Willem. Waarschijnlijk heeft Prins Willem, toen hij zijn nieuw erfdeel in bezit nam. een monument willen stich ten voor degenen aan wïe hij het te danken had", aldus de heer v. d. Ven. „in dezelfde overweging, die graaf Hen drik er toe inspireerde het beroemde monument voor graaf Engelbrecht II te laten vervaardigen." Al is het retabel niet onder de kunst werken van de eerste orde te rang- Middenpaneel van het altaar-retabel te Breda, voorstellend de vinding van het H. Kruis door keizerin Helena. Men lette op de typisch ingeschilderde figuur in deze V-enetiaans-Caravagistische schildering (rechts met het witte hemd), die graaf Hendrik zou voorstellen. Geheel links tussen de vier vrouwen Claudine van Chalon. A aan dè vooravond van de verjaar dag van onze Koningin menen wij niet beter te kunnen doen dan deze publicatie over een altaar retabel in de Grote Kerk te Breda af te drukken. Door het speurders- werk van de heer G. v. d. Ven, ge- pensionneerd ambtenaar in de ge meente Breda, is een opzienbarend te noemen ontdekking gedaan, die een waardevolle bijdrage levert tot de geschiedenis van de Oranjes en de Nassaus. De heerlijkheid Breda is hierbij het uitgangspunt. Tevens zij opgemerkt, dat op het altaarreta bel, stammend uit 1550, het portret van Claudine van Chalon, Prinses van Oranje, tweemaal voorkomt. Dit portret toont dusdanige over eenkomst met de gelaatstrekken van Koningin Juliana, dat ook een reproductie van de details alleszins boeiend is. Uiteraard is het moeilijk een geschilderd portret uit 1550 te vergelijken met een fotografie uit deze tijd, maar wij kennen allen onze vorstin dusdanig, dat voor ieder blijkt, dat een overeenkomst in ge laatstrekken en bouw van het hoofd evident is. schikken, toch heeft de kunstenaar zich op heel bijzondere wijze van zijn op dracht' gekweten. De voorstelling van de vinding van het H. Kruis rappelleert aan een grote en aloude devotie in Breda. De stad moet een kostbare reliquie van het H. Kruis bezeten hebben en jaarlijks m de mid dag van de Tweede Pinksterdag hield men een grote om megang met deze reliauie Deze ver klaringen komen overeen met de da tering van het schil derij door kenners, die als datum van ontstaan pl.m. 1550 opgeven (Kalff: „Monumenten in de Baronie" blz. 88- 93). Het speurders werk van de heei G. v. d. Ven bewijst hoe iemand uit lief de voor de historn en voor zijn woon stad tot bijzon der waardevolle ontdekkingen kan komen. Wü achten zijn werk van zo veel waarde, dat wij menen er deze publicatie over te moeten doen. Aan de histo rici is thans de taak het geheel te verifiëren, zodat een nieuwe belangrijke bijdrage is geleverd tot de geschiedenis van de Oranjes in Nederland en te vens zij opgemerkt dat de vroegste stammoeders van ons vorstenhuis voortleven in onze huidige vorstin M. Toen, een halve eeuw geleden, de mijnstreek tot ontwikkeling begon te komen, vreesde menigeen dat het Ge- leenbekken het weinig bemoedigende voorbeell zou volgen van de mingebie den van Ruhr, Luik, enz. Zuid-Limburg kon dan een brandpunt van socialisme, communisme en zelfs van anarchisme worden. Men was echter op zijn hoede en het moet gezegd worden dat deze sociale werkers, met dr. Poels aan het hoofd, dit gevaar hebben weten af te wenden. Het gelukte ten koste van een zware strijd, waarin toch wel veront rustende momenten voorkwamen. Na de bevrijding, toen de Partij van de Ar beid het vroegere socialisme verving en de hulp in oorlogstijd vanwege Rusland, indirect, voor de bevrijding genoten, de geesten in verwarring had gebracht, maakte de rose-rode vloed weer kans. Menigeen geloofde aan de „doorbraak" als aan een noodlot. Ook hierin kwam al weer verandering. Men beleeft nog wel eens verrassingen op politiek ge bied, doch er is niettemin een toestand van stabiliteit ingetreden. De verkiezingen voor de Provinciale Staten liggen alweer achter ons en noden uit tot een terugblik op de mo dernste politieke geschiedenis van de mijnstreek, het gebied van de Neder landse „zware industrie" bij uitnemend heid. We vergelijken nu de uitslagen van de verkiezingen voor de Provincia le Staten van 1946 met die van 1954 Men moet soortgelijke grootheden te genover elkaar stellen. We weten ove rigens zeer wel dat verkiezingen van Kamer of gemeenteraden plaatselijk De herkenning van het Kruis door de herleving van een dode; links Keizerin Helena; rechterpaneel van het retabel- zeer afwijkende cijfers te zien geven en gemakkelijk aanleiding bieden tot „l'art de grouper des chiffres". We noteren in ons eerste staatje de op de communistische lijsten uitgebrachte stemmen in de voornaamste gemeenten van de provincie, voor de mijnstreek in het bijzonder. 1946 1954 Brunssum 1223 431 Geleen 480 164 Hoensbroek 1242 528 Heerlen 3261 1020 Kerkrade 2697 623 Maastricht 2921 520 Roermond 307 Schaesberg 480 Sittard 241 75 Venlo 729 285 Vaals 711 223 Weert 65 Heerlen, waar wel de meeste katholieke vreemdelingen wonen, geeft nog een getal boven de 1000 te zien, al liep ook daar het stemmental van de communisten terug tot een derde. In het nogal radicaal rode Maastricht zien we een vermindering tot op bijna een zesde. We mogen ons hierover verheu gen, doch dienen niet uit het oog te verliezen, waarheen die ultra-rode stemmen gingen. We dienen evenmin te vergeten, dat in enkele gemeenten in 1946 in stem mental de CPN op de KVP volgde, vóór de PvdA. Dat was het geval te Brunssum, Hoensbroek, Heerlen, Kerk- rade, Schaesberg, de grotere gemeen ten der „oude mijnstreek" en ook te Vaals. Daar behaalden bij de verkie zingen voor de Provinciale Staten de communisten 711 stemmen tegen 134 op de PvdA. Het getij verliep ook hier, doch zelfs verleden week bleven de communisten met hun 223 stemmen nog niet zoveel achter bij de PvdA, die er 287 verwierf. Tot juist begrip van de verhoudingen in deze dagen herinneren wij er aan dat de KVP in die gemeente 3653 stemmen be haalde. Bezien we nu even de cijfers van de PvdA in dezelfde gemeenten: Brunssum Geleen Hoensbroek Heerlen Kerkrade Maastricht Roermond Schaesberg Sittard Vaals Venlo Weert Sedert 1946 is het kiezerscorps, voor al in de mijnstreek, natuurlijk flink in aantal toegenomen en het spreekt vanzelf dat het verloop der communis ten aan de PvdA ten goede is geko men. Niettemin stemmen deze cijfers tot bezinning. 12426 stemmen in Maas tricht, de stad van St. Servaas, geven te denken. De PvdA mag hier wel op een bolwerk roemen Ook de stem- menaanwas sedert 1950 van 21210 tot 44417 over heel de provincie is opval lend. Rekenen we de cijfers door PvdA en CPN tezamen behaald, dan komen we op 49175 tegen 29597 vier jaren ge leden. Een week vroeger dan in ons land zijn er in België verkiezingen gehou den, dus ook in „het oudere Limburg". Daar sloten socialisten feller anti- clericaal dan hier met de commu nisten een verbond dat rond 58000 stem men voor zijn candidaten verwierf. De equivalente stemmen stegen in Nederl. Limburg met ruim 49.000. Men houde intussen in het oog dat de bevolking van Belgisch-Limburg wel meer is dan tweederde van die van onze provincie. Men is er dus meer links georiënteerd, want ook de liberalen zijn ginder ster ker. 1946 1954 1042 2054 1031 1772 666 1672 3119 5839 1343 2883 8315 12426 1077 1646 270 970 705 1489 134 287 2074 3212 309 650 De vereniging voor R. K. Meer Uitge breid Lager Onderwijs heeft dezer dagen te Utrecht haar 39ste algemene vergadering gehouden onder leiding van de voorzitter de heer W. A. Brasse uit Heerlen, die het afgelopen jaar er een van intensief wer ken in kringen en hoofdbestuur noemde. Een aantal streefpunten zijn, samengevat in een memorandum, namens de drie sa menwerkende Mulo-organisaties aan de mi nister voorgelegd. Bij monde van de mi nister is de toezegging gedaan bij een even tuele wijziging ten aanzien van het tegen woordige Mulo, te zullen worden betrok ken in het beraad. De hoofdschotel in het verenigingsle ven werd gevormd door de nieuwe examenregeling met als uitgangspunt: be perking van een aantal examenvakken. Over het grondprincipe: dertien vakken, was men het vrijwel eens, maar de me ningen over de practische uitwerking lie pen meermalen sterk uiteen. Toch ver trouwde de heer Brasse, dat er op basis van het gewijzigd voorstel-Amstercam een voor ieder bevredigende oplossing za) kunnen worden gevonden. Het nieuwe natuurkunde-programma is op het ogen blik in studie in de kringen. De voorzitter sprak voorts over het ver schijnsel van minder animo voor voortge zette studie bij de jongere leerkrachten, die reeds op korte termijn fataal zal moeten werken en reden geeft tot grote ongerust heid. Intussen voldoet volgens het Mulo-ver band. de inhoud der lagere Mulobevoegd heden sinds lang niet meer aan de eisen, die het practische onderwijs hieraan stelt Met name zal de spreekvaardigheid bij de talen aanzienlijk moeten worden opge voerd. Door het Mulo-verband zijn daar om commissies ingesteld om op korte ter mijn de examenprogramma's voor de lage re bevoegdheden te bestuderen en waar mogelijk te herzien, waarna getracht za) worden om via de betrokken instanties wij ziging te brengen in de examens. Het probleem der bevoegdheden is voor het Mulo een levenskwestie geworden. Ge hoopt wordt dat de nieuwe salarisregeling die in voorbereiding is mede zal helpen het tekort en de steeds groter wordende achterstand weg te werken en wel op korte termijn. De minister van Financiën en de staatssecretaris van Sociale Zaken zijn van oordeel, dat de Ongevalsrenten, toegekend aan de nagelaten betrekkin gen van een overleden arbeider en ver leend als schadeloosstelling wegens het wegvallen van het loon van de kost winner, in beginsel niet verschillen van de uitkeringen welke de arbeider zelf bij ongeval als schadeloosstelling ont vangt Evenals elke arbeider, wiens loon ten gevolge van ziekte, ongeval of werkloosheid wegvalt, een met kinder bijslag aangevulde schadeloosstelling ontvangt, zo dient ook de schadeloos stelling, ingevolge de wettelijke ongeval lenverzekering verleend aan de na gelaten betrekkingen zo er wezen zijn met kinderbijslag te worden aangevuld. Aldus ontlenen we aan de Memorie van Toelichting bij een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp inzake een wijziging van de Kinder bijslagwet. De minister en de staatssecretaris ves tigen er de aandacht op, dat langs deze weg de mogelijkheid wordt geopend voor een deel der zogenaamde „verge ten groepen", waartoe de weduwen met kinderen in dit opzicht gerekend kun nen worden, enig soulaas te bieden. Het persbureau Antara heeft voor de aanwezigheid van blanke vreemdelin gen in de Molukse wateren als bewijs aangevoerd, dat men op de Noordkust van het eiland Morotai een exemplaar heeft gevonden van het weekblad ,-De Katholieke Illustratie". Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan dat dit „bewijs" wel bijzonder zwak moet worden genoemd. De Katholieke Illustratie is een week blad, dat over de gehele wereld wordt gelezen; het wordt vaak door Neder landers aan landgenoten in den vreem de toegezonden. Op de Molukken werken de missio narissen van het H. Hart uit Tilburg. Weliswaar heeft deze Congregatie geen missiepost op Morotai, doch het moet geenszins uitgesloten worden geacht, dat een bijvoorbeeld aan een missiona ris toegezonden exemplaar van de KX van hand tot hand gaande daar toch terecht is gekomen. Dit te meer daar, volgens onze informaties, ter plaatse onder de kleine ambtenaren en be stuurshoofden enige bekendheid met de Nederlandse taal mag worden aange nomen. De een en twintig koeien van Duitse boe ren, die zij Maandag hadden ingeschaard op een in Duitsland gelegen weide van een Ne derlandse boer uif Groesbeek, zijn Dinsdag avond door de eigenaars weer uit de weide gehaald. Thans gaan de onderhandelingen nog over schadevergoedingwelke de Duitse boeren aan de Nederlandse eigenaar van de weide op ie tractaatgronden zullen moeten uitkeren. Wtj vernamen van de consui-generaai voor Nederland te Kleef, de heer A. J. Jurgens, dat hij bij de besprekingen over dit Incident bij de betrokken Duitse autoriteiten een wil lig oor gevonden bad. Hij is de overtuiging toegedaan dat de beide regeringen zo spoedig mogelijk een oplossing zullen moeten vinden voor de kwestie van de z.g. tractaatboeren, die hun bouw- en welgronden in de grens zone hebben liggen. De verhouding tussen de Nederlandse en Duitse boeren in het grens gebied in de omgeving van Nijmegen is over het algemeen niet slecht. Behoudens het ge drag van enkele heethoofden. De indruk van hen, die bij deze kwestie betrokken zijn en ook van de consul is, dat de boeren in Wyier door hun handeling de bijzondere aandacht hebben willen vestigen op de moeilijkheden, welke de zaak van de tractaatgronden voor de grensboeren oplevert. Ter nagedachtenis aan allen, die tfj- dens de tweede wereldoorlog het offer van hun leven hebben gebracht in de strijd tegen de vijand, zal ook dit jaar op Dinsdag 4 Mei de Nationale Herden king worden gehouden. Plechtige bij eenkomsten zullen worden gehouden te Den Helder en op de Grebbeberg, voorts in de militaire afdelingen op Hr- Ms. oorlogsschepen en de wal- inrichtingen van de Kon. Marine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7