HAARLEM VIERT KONINGINNEDAG m v^gTl y Bloemendaals Openluchttheater in feesttooi wacht de bezoeker Programma voor zomerseizoen nagenoeg vastgesteld Bijzonder en hartelijk afscheid van Rika Hopper NICO VAN SCHAGEN ZN. ":j - I -a Het verdwijnen van Jaapje Klerk Ki nderboerderij Maandag open Kleurig mozaïek op gazon Debat over verhoging wethouders salarissen uitgesteld Auto's zonder chauffeur WERO LOCOMOTIEF VRIJDAG 30 APRIL 1954 PAGINA 2 1 Lederkledlng en alle uitrusting voor elke weggebruiker Rundlederen damesman- teltje, gewatteerd f 89.50 rr Bilderdijkstraat 206, Amsterdam-W. IIUDGE - SIMPLEX Inbraak aan Emmakade Jong leven verhoogt attractie „JUSTICE EST FAIT" VOOR H.K.G. w -WA _JI ■Mmm WÈÊÊÊÈmm 1 B iü H MFJT T* "W ril MM I j Bloemenmozaïek Verzetsfilmstroken en opstelwedstrijd De Vrije Tijd Alberdingk Thym met „De Kribbebijter" Inspectie P.T.T. thans in nieuwe vleugel HET JUBILEUM DER FIRMA J. TH. KORT Profiteer van aantrekkelijke, goedkope Amsterdam - Londen retour 122.90 Dagelijks om 21.05 uur met de beroemde Europa's meest' comfortabele machine. Omringd door alle comfort en service, spaart U toch geld. Inlichtingen en boekingen bij Uw reisbureau of bij de BEA Leidseplein29 Amsterdam-C. Tel. 64848 EUROPE'S FINEST AIR FLEET BRITISH EUROPEAN AIRWAYS „Anastasia" voor „Geloof en Wetenschap" Twee vrouwen op straat aangevallen Eén is met kersen- schudding opgenomen Uitslag soortnriisvraag GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Tuinaanleg leidt tot beginsel-rhetorieh Onderlinge Tuinlieden vereniging Er zijn wel eens bezwaren gemaakt tegen het programma van Koninginne dag, 't is ieder jaar weer hetzelfde wordt er dan geklaagd, althans in de ochtenduren. Maar vraagt ge deze men sen. welk programmapunt dan maar moet verdwijnen, dan blijkt het moeilijk om een gelukkig antwoord te geven. De traditie geelt aan Koninginnedag nu eenmaal een bepaald aspect en wjj zou den niet gaarne zien, dat daaraan Iets zou veranderen. Wie kun nen per slot van zaken een Koninginne dag feestelijker inzetten dan die hon derden schoolkinderen, die van geslacht op geslacht steeds weer, getooid met oranje, op de Grote Markt verschijnen om daar hun aubade te brengen. Ruim drieduizend kinderen waren dat er dit maal en zij hebben weer hun bekende liedjes gezongen, met een enthousiasme en plezier, dat de ouderen er met ge noegen naar luisterden, en misschien met een beetje heimwee naar de ko ninginnedag van hun jeugd. Maar niet alleen op de Grote Markt stond de jeugd aangetreden, ook voor de Sionskerk in Oud-Schoten waren er enkele honderdtallen bijeen gekomen voor een bijzondere zanghulde. En daar in het hoge noorden boven de Jan G{j- zenyaart, ging het er even lustig toe. Wjj waren helaas net te laat om ons Advertentie ff De Haarlemse jeugd, trok hedenmor gen in groten getale op naar de Grote Markt, waar voor het stadhuis een aubade werd gebracht. te laten verrassen door het bazuinge schal vanaf de toren van de oude Sint Baaf, maar toch weer vroeg genoeg om te luisteren naar de gedragen koraal- muziek, die ten gehore werd gebracht door het muziekkorps van het Leger des Heils. Dat was allemaal nog, voordat de kinderen opgesteld stonden voor het bordes van het stadhuis. En ondertus sen was reeds in Oo tsjong en oud in rep en roer vanwege het tamboercorps ,,Tet Oosterkwartier", dat om half acht met veel plezier daar de ronde deed. En zo is Koninginnedag 1954 ook in Haarlem weer met vriendelijke gezich ten en zingende kinderen ingezet. Later op de ochtend begon op de Grote Markt de muzikale show, waar aan maar liefst dertien muziekkorpsen zouden deelnemen. Het zag er allemaal veelbelovend uit, maar hoe dat nu alle maal precies is verlopen, vertellen wij liever in onze krant van morgen. Dan weten wij tenminste ook, wat onze mu ziekrecensent er over denkt; zijn oor deel moet voor ons doorslaggevend zijn. Wjj zelf echter laten ons critisch oor rustig thuis liggen, want dat garandeert te allen tijde plezier. En waar is het op Koninginnedag anders om te doen? BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Sterkere banden", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. .'ALACE: „Wij zijn niet bang", 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. .UXOR: „Zij, die van de zonde leven", strikt volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Fanfaren der Liebe", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TRANS HALS: „De twee straatjongens van Parijs", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „The Glenn Miller story", a. 1. Tij den Vr., Za., Zo. en Wo. 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. Overige dagen 2.15, 6.45 en 9.15. ROXY: tot en met Zo.: „Het getatoueerde lijk", 14 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: tot en met Zo.: „Ivoorjagers", 14 jaar. Vr. 9.15 uur, Za. en Zo. 7 en 9.15 uur. „Een koningin reist om de wereld". Vr. en Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Vrijdag 30 April Stadsschouwburg: „J. J. Cremer" in „Grote Stadslucht", 8 uur. Zaterdag 1 Mei Stadsschouwburg: „Het Vrije Toneel" met „Volpone", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 1017 uur. Zo. 1317 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 uur met feeërieke verlichting. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal. Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bah (tot en met 30 April). Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep" (t.m. 17 Mei). Geopend van 1012.30 en van 13.30 tot 17 uur. DIVERSEN: Tot 16 Mei iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem, van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek WagenwegVan Oldenbarneveldtlaan. Advertentie Grootste keuze bij: Gierstraat 40—42 - Tel. 17768 Advertentie Bij de kinderpolitie te Haarlem is be richt uit Oosterhout nabij Nijmegen bin nengekomen over een automobilist en een kind. Het is niet uitgesloten dat er verband' gezocht moet worden met het verdwijnen van de 4-jarige Jaapje Klerk uit Haarlem. Dinsdag 20 April omstreeks iialf drie vervoegde zich bij de houdster van een benzinepomp een automobilist om benzine te kopen. Zij had deze ech ter niet en verwees hem naar de richting Eist of Lent'. Daar zou de man eventueel benzine kunnen kopen. In de auto zat een jongetje, dat uitstapte. De houdster van de benzinepomp had hem gevraagd: „Zo, ben je met je pappie uit?". Het knaapje gaf echter geen antwoord, deed erg schuw en draaide zich om. De auto mobilist reed weg in de richting Eist. Na het lezen van het bericht over de vermissing van Jaapje Klerk herinnerde de vrouw zich het voorval. Het signale ment van de automobilist en de auto komt' overeen met hetgeen gepubli ceerd is. Het is natuurlijk mogelijk dat een vader met zijn zoontje een tocht heeft gemaakt De Haarlemse politie hoopt dat hij zich zal melden- Ook wor den de bewoners uit de omgeving van Oosterhout verzocht mededelingen te verstrekken als zij op 20 April bedoelde auto hebben gezien. In de nacht van Woensdag op Donder dag heeft iemand het raam openge schoven van een huis aan de Emma kade en zich daardoor toegang ver schaft. Uit een sierkom, die op de tafel stond, worden een gouden damesring en een horloge vermist met een gezamen lijke waarde van f 130. Met enkele kundige grepen deponeer de wethouder A. J. M. Angenent een aantal konijnen en marmotten in hun buitenverblijf op het terrein van de Kin derboerderij in Haarlem-Noord. Met de ze handeling luidde hij al vast het zo merseizoen in voor dit miniatuur-dieren- rijkje, dat Maandag om 10 uur voor het jeugdig publiek (voor een goed be grip: ook ouderen zijn welkom!) weer zal worden opengesteld. De wethouder nam in gezelschap van de heer J. A. Dorresteyn, de directeur van Hout en Plantsoenen, tevens de uit breiding en veranderingen in ogen schouw. die de Kinderboerderij in flo ra, fauna en terra sinds het vorig jaar heeft ondergaan. Het wandelterrein is iets vergroot en er is een kleine vijver aangelegd, die een ideaal recreatieoord belooft te worden voor de ganzen en eenden, welke achter de omheining te midden van het bosschage verblijf hou den. In de ganzenwereld wordt binnen kort op gezinsuitbreiding gerekend. De zeug Corrie heeft verleden week het le ven geschonken aan negen rozige big getjes. die overeenkomstig hun afme ting al bescheiden knorretjes produce ren. De jeugd kan er haar oog aan ver gasten. Pas geboren zjjn ook twee vro lijke geitjes, die onbekommerd om hun moeder heendartelen. Op de vliering van het gebouw staat dan verder de reeds bekende duiventil. Door de ko nijnenberg loopt boven en onder de grond een afscheiding waardoor voed sters en rammen slechts visueel contact met elkander kunnen onderhouden en ruzietjes worden voorkomen. Overigens wordt het aantal konijnen, dat het zo merverblijf gaat bewonen, nog overtrof fen door het aantal marmotten, die, van jongsaf gewend, in pais en vree met de langoren samenleven. Noemen wij ten slotte de ezels en niet te vergeten de pauw, die ter verwelkoming van de beide autoriteiten met al zijn veren pronkte. De lezer zal dus begrijpen, dat de heer Van Zeeland, die de zorg heeft voor een goede gang van zaken op de Kinderboerderij, niet spanning de eer ste bezoekers tegemoet ziet. Na „Nous sommes tous des assassins" heeft de HKG wederom een groots film werk van André Cayatte aan haar le den geboden. „Justice est fait" is een magistrale schepping, die in zwart-wit filmband een probleemstelling ontwik kelt, die 's mensens diepste kern en hoogste geloofswaarden raakt. Vanzelf sprekend is het katholieke standpunt t.a.v. euthanasie het bespoedigen van de dood van een lijdend mens door menselijk ingrijpen zonder meer af wijzend. Dat zou beslissend zijn als de film een bevestigend antwoord zou wil len geven op de vraag of euthanasie geoorloofd is of niet. De maker geeft echter geen antwoord. In de film be kroond op de Biennale te Venetië met de Premier Prix International snijdt Cayatte, met vaardig camera-werk, gees tige vondsten, maar vooral diep door voelde menselijkheid, ook en in belang rijke mate het vraagstuk aan van de jury, die moet oordelen over leven en dood- Een jury van zeven mensen, door het lot aangewezen, ongeacht beroep, stand of godsdienst. Mensen, die zó uit de eigen dagelijks besognes geroepen worden, om over het al of niet voort duren van een leven een beslissend oordeel uit te spreken. Cayatte zelf jurist wijst door zijn klemmend fil misch betoog op de nadelen van dit rechtspraak-systeem. Hij vestigt de aan dacht meer op de sociale achtegrond van de jury-leden dan op de rechtszit ting zelf. De film stemt tot nadenken, dit is al een verdienste. In het voorprogramma draaide de kunstfilm „Nederlandse beeldhouw kunst tijdens de late Middeleeuwen" van Bert Haanstra. -'.I/ ln het schone stukje duin, waarin bet Openluchttheater van Bloemendaal is gelegen, gaat deze zomer weer heel wat gebeuren. Tijdens een versconferentie werd het programma bekend gemaakt, zoals dat voorlopig voor het komende seizoen is vastgesteld. Ditmaal zal slechts één buitenlands gezelschap op treden, namelijk het Joegoslavisch Dans theater „Zagreb" het vroegere Nationale Danstheater van Joegoslavië. Aangezien men geen geschikt gezelschap heeft kunnen vinden, zal het Openluchtthea ter niet in het kader van het Holland- Festival worden ingeschakeld. Inmid dels worden reeds stappen ondernomen am het volgend jaar een Engels gezel schap te engageren. Wij laten nu het voor deze zomer gel dende programma chronologisch volgen. Op 27 Mei houden de Christelijke Jon gemannen verenigingen over geheel Ne derland een zogenaamde toogdag, waar aan ongeveer 2000 personen zuilen deel nemen Op 12 en 13 Mei volgt een op treden van het Ballet eter Lage Landen. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft een uitvoering op 19 Juni. De dag daarop is gereserveerd voor een kindervoorstelling door de Kennemer Balletschool van Maud Kool. De Stich ting „Kunst en Vermaak", waarin de ka tholieke toneelverenigingen zich hebben verenigd, die niet ziin aangesloten bij het Kennemer Toneelfestival, organi seert een viertal voorstellingen van „Mariken van Nimwegen", waarvan de data nog niet definitief ziin vastgesteld. Als voorlopige dagen worden genoemd 26 tot en met 29 Juni. Op 30 Juni volgt een variétévoorstelling voor leden van het N.V.V. Voor de hogere klassen van de lagere school en de eerste klassen van de ULO-scholen in de gemeente Bloemendaal wordt op 6 Juli 's morgens een schoolvoorstelling gegeven, die wordt verzorgd óf door het gezelschap „Puck" óf door „De Witte Vogel". Vier avonden achtereen, namelijk van 8 tot en met 11 Juli. zal het Joegoslavisch Danstheater een uitvoering geven. Ook de muziek zal door het gezelschap zelf. dat 43 medewerkenden telt, worden verzorgd Bovendien treedt de groep ook op de Zaterdag- en Zondagmiddag op. 17 Juli brengt weer een uitvoering door het N. Ph. O. Een dag later. Zondag 18 Juli', zal het Rotterdams Balletensem- ole zijn kunnen demonstreren. De lei ding berust bij Netty v. d. Valk. Dan volgen te beginnen vanaf 27 of 28 Juli acht voorstellingen, die worden ver zorgd door het Kennemer Toneelfesti val Gespeeld wordt het stuk „De prins van Hamburg" van de Duitse auteur Heinrich von Kleïst. Het spel is ver taald door David Koning en de regie is in handen van Henk Rigters De stich ting „Haarlems Bloei" verzorgt dan op 5 en 6 Augustus een middagvoorstel ling voor de kinderen uit Haarlem. Naar alle waarschijnlijkheid -al de toneelgroep „Theater" op 14 en 15 Augus tus een opvoering geven van „Don Ca- millo" met Albert van Dalsum in de ti telrol. Nadat op 22 Augustus de ver eniging van amateur-opera- en operette- gezelschappen in het theater haar bondsdag zal hebben gehouden, wordt op 28 en 29 Augustus het seizoen be sloten met een uitvoering van „Circus Knie", dat op het groene tapiit zal wor den gebracht door „De Toneelvereni ging", vroeger bekend onder de naam „Nederlands Volkstoneel" Er worden nog onderhandelingen gevoerd met de „Plankeniers" uit Bussum, die misschien begin Juli het spel „De gordel" zullen opvoeren. Zoals men dus heeft kunnen lezen, heeft het bestuur van het openlucht theater zich wederom ingespannen om een gevarieerd en aantrekkelijk pro gramma samen te stellen, welke moeite hopelijk zal worden gehonoreerd door een overvloedig bezoek van het publiek aan deze unieke dumpan op een van Bloemendaals mooiste plekjes Met ingang van Zaterdag zal de ver lichting weer worden ontstoken ter ver- hogina van de avondlijke schoonheid. Het aantal schijnwerpers is opnieuw uitgebreid, waardoor aardige effecten zijn verkregen op de tulpen, hyacinten en narcissen, die rondom het theater feestelijk staan te geuren. Philips heeft het openluchttheater uitgekozen om en kele nieuwe vindingen op verlichtings- gebied te toetsen op hun waarde. Het ligt in de bedoeling om de schijnwer pers tot ongeveer 10 uur te laten bran den. Dezer dagen moet u beslist eens een kijkje nemen in het theater om u te la ten verrukken door een kleurrijk bloe menmozaïek, dat op het grpene grasta pijt, zoals ieder jaar gebeurt, zorgvuldig is neergespreid. Het mozaïek toont dit maal een molenmotief en bekoort het oog door fraaie harmoniërende tinten. In één dag is het bloembed, dat bestaat uit 30.000 tot 40.000 zogenaamde nagels, gespreid, zo vertelde ons trots de voor zitter van de Stichting Openluchtthe ater, wethouder A. van Geluk. Op Zondagmiddagen zal, indien mo gelijk, voor muziek worden gezorgd, hetzij door middel van gramofoonpla- ten. hetzij door een of ander orkestje te laten optreden. Dat het openluchtheaer ook nu reeds voor tal van toeristen een geliefde pleiserplaats is, blijkt wel uit de mede deling, dat alleen Zondag j.l. al bijna 1100 mensen er een bezoek brachten. Van half Juni tot eind Augustus zullen door de N.Z.H weer rondritten worden georganiseerd, die een half uur worden onderbroken bij het theater. Het vorig jaar vertoefden op deze wijze bijna 7000 bezoekers enige tiid in dit fraaie brokje natuur. Momenteel brengt tweemaal per week een bus uit Amsterdam een aan tal toeristen naar het theater, van wie de meesten Amerikanen zijn. gewapend met foto- of filmtoestel, welke ijverig worden gehanteerd. Wellicht ten overvloede zij hier me degedeeld, dat het Bloemendaalse openluchttheater te bereiken is met bus lijn 3 In een schrijven aan de hoofden van school van het openbaar en het bijzon der lager onderwijs, hebben B. en W bericht, dat de leerlingen uit de zesde klassen in de gelegenheid zuilen wor den gesteld naar aanleiding van de op alle scholen te vertonen filmstroken over het verzet, het vorige jaar gereed gekomen en ontstaan door de Bloemen daalse ingezetenen, de heren J. A. C. Bleeker en J. E. van der Boon, een opstel te maken over dit verzet. De beste opstellen zulien een bekroning ontvangen, waarvoor de afdeling Bloe mendaal van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Neder land een bedrag beschikbaar heeft ge steld. De filmstroken, het vorig jaar door de gemeente aangekocht, zullen om streeks de vijfde Mei op alle scholen worden vertoond. Dit was in 1953 nog niet het geval, daar de filmstroken- bestelling toen niet bijtijds kon worden afgeleverd. 1 De R- K. Rederijkerskamer „Alber dingk Thym" heeft gisteravond in het Concertgebouw een groot aantal leden van de R.K. Commissie „De Vrije Tijd" een buitengewoon genoeglijke avond bereid door een vlotte opvoering van het oude blijspel „de kribbebijter". Het succes was mede te danken aan de sterke bezetting van de hoofdrollen, waardoor het publiek werd meegesleurd in talrijke komische verwikkelingen en toevalligheden, die het stuk grotendeels bepalen. In zeer beknopte vorm kan men de inhoud als volgt samenvatten. Een eigenzinnige landeigenaar zet zijn zoon het huis uit, omdat deze een vrouw getrouwd heeft, die schoonpapa te min acht. De benarde financiële omstandig heden doen de vrouw besluiten om zich met haar schoonvader te verzoe nen en zij begeeft zich daartoe naar zijn huis. Door haar schoonvader wordt zij echter beschouwd als de nieuwe huishoudster. Zij bevalt hem zó, dat hij zijn woede weet te onderdrukken als uitkomt, wie zij in werkelijkheid is. Zijn zoon en schoondochter krijgen zowaar nog zijn zegen en intussen heeft ook zijn dochter de ware Jacob gevonden. Het was voor Jan Icas van Dijk en Joop Kruijver niet zo moeilijk in de huid te kruipen van respectievelijk Koenraad, de landeigenaar, en baron Nico. Deze figuren bleken hun bijzon der goed te liggen en hun ongedwon genheid, bijna nonchalance in woord en gebaar maakten hen tot de domine rende personen in dit spel. Beslist in nemend was Jeanne KruijverRubeling in haar charmante vertolking van Cla ra. Johan van Zwieten maakte van August Schimmelman naar onze me ning een te gechargeerde kluchtfiguur, waarmee hij natuurlijk wel de lachers op zijn hand kreeg. De overige spelers bewogen zich allemaal op ongeveer het zelfde (voortreffelijke) plan, zodat de heer A. G- van Luxemburg, voorzitter van „De Vrije Tijd" zeer zeker de ge voelens van alle aanwezigen overbracht, toen hij het gezelschap voor deze op voering tot besluit van het seizoen har telijk dank zegde. In zijn openings woord heeft de heer van Luxemburg nogmaals de betekenis van de contact avonden beklemtoond, die zich overi gens in een groeiende belangstelling mogen verheugen. De nieuwe vleugel van het hoofd postkantoor aan de Zijlstraat Is thans in gebruik genomen. In de nacht van Woensdag op Donderdag vond de ver huizing plaats van het bureau van de inspecteur der Post en Telegraaf, dat gevestigd was aan het Kenaupark. Het nieuwe gedeelte is thans geheel be trokken door de inspectiediensten van P. en T. Met deze verplaatsing is een wijziging van de interne organisatie gepaard gegaan, waarbij een samen voeging zal plaats vinden van de werk zaamheden van het inspectiebureel met die van het P. en T.-kantoor. Reeds eerder schreven wij over de indeling van de nieuwe vleugel. Alle vertrekken zijn thans gereedgekomen en hier en daar is men nog druk bezig met de meubilering. Vooral de cantine is een fraaie ruimte geworden, zonnig en gezellig. De aesthetische dienst van de P.T.T. heeft hier zorg gedragen voor een verantwoorde afwerking van alle details. De bar is voorzien van het nieuwste koffiefilterapparaat van Zwit serse origine, waaraan zoveel snufjes zitten, dat wij er alleen nog van ont houden hebben, dat het goed is daar uit een bakje te drinken. Wij hebben ons er van kunnen overtuigen. Naar aanleiding van de nieuwe be woners van het gebouw is het mogelijk geworden door de genoemde samen voeging een moderne automatische huistelefooninstallatie te monteren, waaron 10 lijnen zijn aangesloten. Het publiek zal overigens van deze veran deringen weinig bemerken, al is het wellicht dienstig te vermelden, dat het post- en telegraafkantoor en de inspec tie thans onder hetzelfde nummer be reikbaar zijn: 15260. Ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van de manufacturenhan- del J. Th. Kort zal de directie Zater dag 1 Mei van 3 tot 5 uur recipieren in Restaurant „Dreefzicht" te Haar lem. Ter verbetering van de opgave der nederzettingen van deze aloude zaak zij gemeld, dat de bakermat in de Lange Veerstraat ligt, waar men twee zaken heeft, terwijl in de Grote Hout straat tegenover V D een pracht moderne zaak staat; in Heemstede heett men een filiaal in de Raadhuis sstraat no. 52 als ook te Zandvoort aan de Krocht no. 30. In IJmuiden is een filiaal in voorbereiding. Advertentie Gisteren was de heer F. A. Mentjox 25 jaar in dienst van de N.Z.H. De jubi laris, die werkzaam is als haltechef A ontving gisteren aan zijn huis op de Gedempte Schalkburgergracht nr. 7 rood de directeur van 't bedrijf de heer J. J. Jurrissen die hem de oorkonde ver bonden aan de draagpenning van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid, overhandigde. De heer Th. Hetem, chef van de afdeling vervoer, bood hem een geschenk onder couvert aan. Ook een delegatie van het pensioenfonds woon de de huldiging bij. fly Met een hartelijk applaus, waarin een ondertoon van dankbaarheid en diepe genegenheid, hebben de leden van „Geloof en Wetenschap" afscheid geno men van Rika Hopper. Deze op haar beurt weer nam afsche'd van de leden van G. en W„ toen zij na een eminente vertolking van keizerin-weduwe Maria Fjodorovna in „Anastasia" een kort woord sprak. „Voor de laatste maal heb ik voor u toneel gespeeld", aldus Rika Hopper. „U /móet het niet droef vinden Een woesteling heeft Donderdagmid dag een buurvrouw zo heftig op het hoofd geslagen, dat zij met een her senschudding moest worden opgenomen in het grote Gasthuis. De man, de 28- jarige R. v. d. S„ fietste omstreeks 5 uur in de omgeving van de Schoter singel en zag toen de buurvrouw, met wie hij voortdurend ruzie heeft, aan komen in gezelschap van een vriendin. Hij gooide zijn fiets tegen de grond, bestormde het tweetal en deelde eerst een klap uit aan de vriendin, die daar door een blauw oog opliep. Vervolgens koelde hij zijn woede op de 41-jarige buurvrouw J. v. W.V. Na enige mep pen op haar hoofd te hebben geïncas seerd, liep zij in wanhoop een kappers winkel binnen en verloor daar het bewustzijn. Na weer enigszins hersteld te zijn, begaf de vrouw zich naar bui ten, waar zij opnieuw flauw viel. Per ziekenauto is zij daarop overgebracht naar het ziekenhuis, waar de doktoren een hersenschudding constateerden. Da driftkop heeft van de politie een ge peperd proces-verbaal gekregen. (Zondag 25 April) Eerste prijs f 10.W. F. Vermbnd, Harmen Jansstraat 31. Haarlem, acht punten. Tweede prijs f 7.50: W. Beelen, Blee- kersvaartweg 20, Heemstede, acht pun ten. Derde prijs f 5.H. Houthuizen, Mid denweg 52. Haarlem, acht punten. Vierde prijs f 2.50: D. Schipper. Spar- restraat 6. Haarlem, acht punten. Vier inzenders met acht punten zijn uitgeloot. O Tot een besluit om de salarissen van de wethouders te verhogen is het gis termiddag tijdens de gemeenteraad van Heemstede niet gekomen. De burge meester, mr. A. G. A. van Rappard, had een voorstel hiertoe ingediend, maar na ampele discussies, waarin nieuwe aspec ten ten deze op tafel werden gebracht, werd een voorstel van orde, afkomstig van de raadsleden Zegwaart (KVP) en Zeelenberg (VVD), tot verdaging van deze kwestie, door de meerderheid aan genomen. De verschillende punten zul len nu eerst aan een onderzoek worden onderworpen. Wel viel er tijdens de debatten te be luisteren, dat de raad het unaniem be treurde; dat G.S. niet hoger waren ge gaan dan een bedrag van f 3750,- per jaar. Over de garantie hypothecaire geldle ningen N.V. Bouwkas Noord-Nederland se gemeenten is lang en breed gespro ken. De heer Van Bruggen (PC) achtte de maatregelen van de Bouwkas om het eigen geld van 20% op 15% terug te brengen, zeer bezwaarlijk. De heer Zee lenberg (VVD) wees de gemeente op haar plicht en waarschuwde om voor zichtig te zijn, want in feite is het de gemeente, die moet opdraaien. Wethouder van Lent (KVP) zegde toe de zaak ernstig te willen behandelen. De aanleg van voortuinen bij wonin gen aan de Leeghwaterlaan en ir. Lely- laan dreigde aanleiding te worden tot het ten beste geven van een stukje be- ginsel-rhetoriek. De heren Weijers (KNP) en Brink (VVD) steunden het particulier initiatief, terwijl de overigen van mening waren, dat hiervan in de praktijk niets terecht komt. Vervolgens voteerde de raad f 86.650 voor de aankoop van een vrachtauto met kipinstallatie, een roltrommel-vuil- nisauto en een auto-veegmachine, ter wijl voor de veiligheid van het verkeer op verschillende gevaarlijke plaatsen punten in Heemstede f 2900 werd uitge trokken voor het doen aanbrengen van knipperlichten. Behalve de soms rake en geestige op merkingen der verschillende raadsleden, zorgde ook een aanhoudend en indrin gend fluitketelgeluid voor de vrolijke noot. dat ik wegga, ik heb dit zelf gewild. Er is een tijd van komen en van gaan en deze moet men dapper onder ogen durven zien. En dat heb ik gedaan en de strijd er voor gestreden. Ik heb nu in een gezelschap van jonge mensen ge speeld, die liefde voor het vak hebben en aan wie ik de fakkel overdraag". Het besluit van haar heengaan motiveerde zij met te zeggen, dat zij niet weg wilde gaan als een oude vrouw. „Ik wilde geen afscheid van u nemen als een oud vrouwtje in een heel gewoon jurkje, maar op een manier, waarvan" het pu* bliek kon zeggen: voor haar 76 jaren ziet ze er nog goed uit". Een daverende ovatie barstte los en Rika Hopper maakte met gespreide armen het gebaar alsof zij de hele zaal aan haar hart wilde drukken. „Anastasia" van Marcelle Maurette, door JanTeulings vertaald naar een Engelse bewerking, bevat enkele rollen, die mooie spelmogelijkheden opleveren. Het verhaal draait om Anastasia, doch ter van de laatste Czaar. Volgens de geruchten is zij met haar familie des tijds doodgeschoten, maar het stuk laat haar in Berlijn opduiken in een Russi sche emigranten-kolonie, als een prooi van enkele oplichters, die haar voor Anastasia willen laten doorgaan om haar erfenis in de wacht te slepen. Het is handig in elkaar geflanst; het meisje verschijnt in het eerste bedrijf als Anna Braun, die er ellendig aan toe is en alleen maar een beetje op Anastasia lijkt. Bijna van het begin af is er de sug gestie, dat zij de echte Anastasia is- Daardoor zit de toeschouwer ook wel met aandacht te kijken, vooral omdat de titelrol door Caro van Eyck met grote suggestiviteit wordt gespeeld, met een gevoelig gedetailleerde mimiek. In de beide laatste bedrijven is Rika Hop per haar voornaamste tegenspeelster, keizerlijk en moederlijk tegelijk, een rol, die in een zorgvuldige expressie de gemoedsstemmingen helder realiseerde. Deze figuren had de schrijfster in dik wijls onderhoudende dialogen gety peerd, maar een degelijke ondergrond, waarin zij mensen werden zoals wij> ontbrak. Waar ontroering optrad, was deze uitsluitend te danken aan de beid# speelsters. De andere rollen lieten daar toe geen mogelijkheid. Al met al ma# men tenslotte zeggen dat „Anastasia", iP de regie van Jan Teulings en met goede decors van Friso Wiegersma, eed onderhoudend stuk is. Vooraf bracht de heer F. VorstmaP de leden van G. en W. dank voor het slagen van het seizoen, dat gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg be sloten werd met „Anastasia" door de toneelgroep „Theater" uit Arnhem. Advertentie Opel Rekord, Chevrolet, Hlllman. Amsterdamsche Rijtuig Mij. N.V. Woensdagavond hield de Onderlip#® Tuinliedenvereniging in het Volkskon1 huis aan de Heemsteedse Dreef PPjS maandelijkse bijeenkomst welke slecn matig was bezocht. -t De voorgenomen grote excursie n*s„ Leerdam gaat niet door, omdat de g' fabriek van dezelfde naam op de t„ vraagde datum geen bezoek kan vangen. Gezocht wordt naar een an doel en waarschijnlijk wordt het Gouda. hield Na installatie van een nieuw lio fje de heer G. Boting een inleiding °veL,or waarde van het vak, niet alleen be. buitenstaanders maar ook voor «e langhebbenden zelf. .„e de Aan het slot van de avond dee^gt voorzitter, de heer v. Zadel ine1o bet dit de laatste bijeenkomst is gaat Volkskoffiehuis, omdat dit geb0de coP' verdwijnen. Hij bracht dank aan die cierge voor de grote medewerk) ^en de vereniging steeds heeft onleJLvoor" en sloot daarna met een dan aan de leden deze vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2