Belangrijke critische uitlatingen over communisme in Indonesië Mr. SASSEN OVER E.D.G.- MOEILIJKHEDEN Eerste Kamer somber gestemd ten aanzien van de buitenlandse politiek l Geen afbrokkeling van het katholiek onderwijs Twee stromingen in de P.N.I. Proefonderzoek naar het lezen door Katholieken Scherpe critiek op Juin en Frankrijk Pater Beaufort: Weinig reden tot optimisme in de wereld Wacht met Unie besprekingen Berekeningen van Het schoolbestuur Koninginnedag MAANDAG OPENT DE DERDE LANDBOUWBEURS van KLAAS VOLVET zijn knechtje PLUS en EEN DRAMATISCHE FOTO OPDRACHT VAN ST. JAN AAN KASKI: 3 a VRIJDAG 30 APRIL 1954 PAGINA 3 P.K.I. blijft regering steunen Voorzitter herkozen Medeplichtig aan fraude bij de L.A.D.? Vier maanden geëist Ned. Marinetechnici in Z.-Afrikaanse leger? Overtreding Zondagswet Ambtenaar OM in hoger beroep tegen vonnis Dodelijke aanrijding Twee jaar geëist tegen dronken chauffeur Toepassing cadeaustelsel? Bevestiging vrijsprekend vonnis gevraagd Tegen winkeliers uit Oud-Beyerland BRUYNZEEL KOOPT LEGE FABRIEK Vandaal beschadigt oorlogsmonument Prijzen eierbriketten Merkwaardige vondst in kerk Schipper van plezier boot veroordeeld „De ondergrondse Pers 1940_1945" Maastrichtenaar naar Vreemdelingenlegioen Ned. landbouwwerktuigenindustrie slaat goed figuur (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, April. De enige tijd geleden door Manai Sophiaan, hoofdbestuurslid van de P.N.I., afgelegde verklaring, waarin hij de praktijken van de communisten hekelde, is gevolgd door een nog scherpere verklaring van Abdul Wahab Hasbulla, hoofdbestuurslid van de Nahdatul Ulama. Deze verklaarde zich zelfs voor stander van een algeheel verbod van de P.K.I., de communistische partij, in Indonesië. Het opmerkelijke is, dat deze verklaringen zijn afgelegd door vooraan staande personen beiden zijn tevens parlementslid van partijen, waar op de huidige Indonesische regering steunt. En deze regering heeft, zoals hekend, de steun van de communisten nodig, wil zij niet door de oppositie Masjumi en P.S.I. ten val gebracht worden. Moeten wij het nu zo uit leggen, dat de betrokkenen er geen bezwaar tegen zouden hebben, indien er een einde kwam aan de compromittante samenwerking van hun partij hiet de communisten? Of zijn deze verklaringen alleen maar afgelegd met het oog op de aanstaande algemene verkiezingen, teneinde de aspirant kiezers te tonen, dat deze partijen nu wel met de communisten samenwerken, hiaar dat hun hart ergens anders is? van de groep, die geneigd is met de communisten te flirten, zijn: Sidik (voorzitter van de partij), Mangunsar- koro, Iskak Tjokrohadisurjo (minister van Economische Zaken), Sartono (voorzitter van het parlement), Sunar- jo (minister van Buitenlandse Zaken) en Hadikusumo. De belangrijkste vertegenwoordigers Abdul Wahab Hasbulla zei namelijk °°k, dat de Koran het samenwerken met partijen, die het bestaan van God Biet erkennen, toestaat. Hoe hij tege lijkertijd een verbod van de P.K.I. kan Wensen, lijkt misschien moeilijk te be grijpen, maar dit is kennelijk geba seerd op het opportuniteitsbeginsel. Een soort Indonesisch „Het doel heiligt de middelen" dus. Van de P.N.I., de nationalistische Partij in Indonesië en de partij die in de huidige regering het sterkst vertegen woordigd is, is van oudsher bekend dat er twee stromingen in zijn. Zodoen de was het ook mogelijk dat de vori ge regering, die van Wilopo, mede door de eigen partij ten val werd gebracht. Daarbij zijn op het ogenblik echter bei de stromingen in het kabinet vertegen woordigd. De belangrijkste vertegenwoordigers Advertentie Is ijzersterk voor buitenwerk De katholieke Ned. Boekhandelaren- en Uitgeversver. St. Jan, heeft gister middag op haar jaarvergadering te Utrecht besloten het Kath. Kerkelijk Sociaal Instituut opdracht te geven een proefonderzoek in te stellen naar de leeslust onder de Nederlandse ka tholieken. In het voorstel van het Kaski wordt de suggestie gedaan hel onderzoek te beperken tot de godsdien stig-verdiepende en de cultureel-vor- mende lectuur. De vergadering bleek echter geporteerd voor een onderzoek van het gehele terrein. Het proefonderzoek blijft beperkt tot de stad Utrecht. Mocht een verder gaand onderzoek nodig blijken, dan zal in verband met de financiële conse quenties daarvan, de opdracht moeten Bitgaan van het binnenkort op te rich ten Katholiek Lectuurcentrum, dat het Overkoepelend orgaan zal zijn van alle katholieke organisaties, die rechtstreeks of zijdelings bij de lectuurvoorziening betrokken zijn en die derhalve bij de resultaten van het onderzoek even- Veel belang hebben als St. Jan. De vergadering verwierp met 34 tegen 26 stemmen een rapport, dat voorstelde goed te vinden, dat reli gieuze kinderlectuur en eenvoudige re ligieuze lectuur voor volwassenen in Plaatsen, waar geen erkende katholieke boekhandel gevestigd is, door anderen, 8ls handelaren in religieuze artikelen Verkocht zou worden. Bij de bestuursverkiezing is de hui dige voorzitter, de heer P. H. Bo gaard, met 40 van de 67 stemmen herkozen. De tweede candidaat, drs. H. A. J. M. Teulings, verwierf 22 stemmen. Vijf stemmen waren blanco. Een aantal leden waren van oordeel dat de Zonnewijzeractie, door de heer Bogaard met het Spectrum uit naam van de Kath.-Actie en de St. Willi- brordusvereniging gevoerd, slecht mei diens functie van voorzitter van St. Jan te verenigen was, aangezien zij geheel buiten de erkende boekhandel om verloopt. Anderen deelden die rnening niet. De discussie, die ont stond, verliep kalmer dan men ver wacht had. In zijn openingswoord heeft de Voorzitter onder meer gesproken over de Commissie voor de Collectieve Propaganda, die, zoals men weet B.a.v. de wens van katholieke en pro testants-christelijke zijde om sterker In die commissie vertegenwoordigd te zijn, is afgetreden, aangezien zij in die wens een poging tot „verruiling" Ziet. De voorzitter benadrukte, dat sterkere vertegenwoordiging slechts gevraagd is om een ruimere en posi tievere bijdrage mogelijk te maken, en dat men zulks slechts mag zien als een Wens tot nauwere samenwerking. Prijs voor Antoon Coolen Tegen het einde van de vergadering Verscheen Antoon Coolen, die, zoals bereids is bericht, voor zijn boek „De Vrouw met de zes slapers", de Brand- Van Gent-prijs is toegekend. De auteur Was in gezelschap van zijn vrouw, van de heer V. d. Waals, adjunct-directeur Van Nijgh Van Ditmar, Coolen's uit gever, en van de jury dr. J. van Heugten S.J., dr. K. Meeuwesse en Piet Oomes. Wim van Gent, zoon van J. van Gent, een van de naamgevers aan de Mr. E. Sassen heeft Donderdag bij de behandeling van de begroting van buitenlandse Zaken in de Eerste Ka mer scherpe critiek laten horen op S® houding van maarschalk Juin. De J'ATo zou zonder EDG in groot ge- ,aar komen, aldus mr. Sassen en aarom verbaast het mij zo pijnlijk at een NATO-bevelhebber als maar- ki-a Juin, na zich zo openlijk en To te.g?n de pro-EDG gerichte NA- ste"5°^tiek te hebben gericht, nog efls niet ontheven is uit zijn com mando. Deze militair die moeilijk schijnt te kunnen begrijpen dat een maarschalk evenzeer moet dienen en gehoorzamen als een trompetter, mist het recht om nog voorwaarden te stel len aan zijn heengaan, voorwaarden nog wel van nationalistische aard. Tevoren had mr. Sassen de innerlijke verdeeldheid van Frankrijk aangetoond die zich pijnlijk doet gevoelen na de aanvaarding van de EDG door andere landen. De Franse houding noemde mr. Sassen gevaarlijk voor ons allen in West-Europa. De vrees voor risico van de Fransen vergroot juist het risico en het gevaar. De in sommige Franse krin gen gelanceerde gedachte aan een niet supra-nationale EDG noemde hij spelen met vuur. Een verschijnsel dat ook in de Amerikaanse pers helaas de laatste tijd te constateren valt. prijs, reikte de daarbij behorende gou den medaille en de oorkonde uit. Hij meende, dat Antoon Coolen, die als rasverteller de weg gevonden heeft naar het hart van het Nederlandse volk, daarmede heeft aangegeven, dat de katholiek alleen middels pacifieke penetratie begrip kan vinden bij niet- katholieken. Pacifieke penetratie is het trouwens ook, dat Coolen, gestart bij de katholieke uitgeverij, later via de neutrale uitgever zijn weg gevonden heeft, en omgekeerd, da. thans de ka tholieke fondsen ook bij de neutrale boekhandel gevonden worden. Tenslotte heeft pater S. van Nuenen O.E.S.A. een wijs en vurig betoog ge houden, dat hij „het hart van de schoonheid" had genoemd: een plei dooi voor het peinzend bestuderen van hr mysterie, dat de gelovige mens waarheid, en schoonheid in hem zelf ontmoet, als hij beseft, dat goedheid, betrekkelijk zijn, maar absoluut in God, en dat er niettemin zonde en leed en verwarring kunnen bestaan. In dat mysterie ervaart hij, dat de liefde het hart' van de schoonheid is, en daarover studerend biddend zal hij de houding /inden, die hij tegenover zijn medemens moet aannemen Donderdag had zich voor de Rot terdamse rechtbank te verantwoorden de 57-jarige E. G., die verdacht wordt van medeplichtigheid aan een oplich ting eni„e jaren geleden gepleegd door W. J. van B„ die toen als reserve eerste luitenant belast is geweest met de inkoop van textiel voor de lucht- macht-aanschaffingsdienst (L.A.D.). De laatste heeft destijds voor de Krijgs raad terecht gestaan. De officier van Justitie eiste tegen verdachte een straf van vier maanden. G. had als adjudant-directeur van een Rotterdams handelshuis Van B. gehol pen gefingeerde aankopen te doen ten nadele van de L.A.D. Er was geknoeid met verscheidene rekeningen en fac turen. Het initiatief was van Van B. uitgegaan. „Ik had nooit kunnen dro men, dat de zaak niet in orde was" zei verdachte op de zitting. Dit betwijfelde de officier van Justi tie ten sterkste. G. had volgens hem Van B. een plezier willen doen en te vens had h'i uit zakelijke motieven ge handeld. Uitspraak 13 Mei. Het Zuid-Afrikaanse parlement heeft een wetsontwerp in behandeling dat is ingediend tot het scheppen van de mo gelijkheid een aantal Nederlandse ma rine-technici in staat te stellen bij de Zuid-Afrikaanse strijdkrachten te die nen. Aanvaardt het parlement het wets ontwerp, dan zullen ongeveer een twaalftal Nederlandse marine-technici bij de Zuid-Afrikaanse marine mogen dienen. Er zqn al besprekingen gevoerd over deze kwestie met de Nederland se regering. van de groep in de P.N.I., die zich volledig van het communisme afkeert, zijn: Wilopo (de vorige minister-presi dent), Suwirjo (vice-premier in het ka- binet-Sukiman)Gani, Subagio, Ali Sastroamidjojo (de huidige minister president) en Manai Sophiaan. Men zou deze twee groepen ongeveer zo kunnen zien, als die in de Engelse Labourpartij, waar Attlee en Bevan het vaak ook zeer oneens zijn, maar toch in een partij verenigd blijven, omdat er altijd nog meer is dat hen bindt dan wat hen scheidt. In de Nahdatul Ulama bestaat voor zover bekend een dergelijke splitsing niet. Maar daar is het in feite een veel te kleine partij voor. Hoe deze partij, die bij monde van Abdnl Wahab Hasbulla verklaart zich tot het uiterste te zullen blijven verzetten tegen de opening van een Russische ambassade in Indonesië, en dat, terwijl het huidige kabinet zich juist ten doel stelt deze opening te bewerkstelligen (een Indo nesische ambassade in Moskou is kort geleden reeds geopend)zich deze op positie" tegen de regering waarin zij zelf vertegenwoordigd is voorstelt, blijft een raadsel. Waarschijnlijk echter zal de Nahdatul Ulama, als zij op een gegeven ogenblik voor de keuze ge steld wordt tussen vertegenwoordigd blijven in deze regering èn een Russi sche ambassade in Djakarta en het uit de regering treden hierom, het eer ste kiezen. Opmerkelijk is ook de houding, die van communistische zijde tegenover uitlatingen als die van Manai So phiaan en Abdul Wahab Hasbulla wordt aangenomen. Officieel zei men altijd wel geweten te nebben, dat de betrokkenen tegen het communisme waren, zodat deze uitlatingen dus geen nieuws betekenen. De P.K.I. 2 al in elk geval deze Indonesische re gering blijven steunen, omdat zij de mening is toegedaan „dat deze meer voor het proletariaat doet, dan een voorgaande gedaan heeft". Met an dere woorden: De P.K.I. is de me ning toegedaan, dat het nog voorde len heeft deze regering, die haar be paalde concessies doet in ruil voor haar steun, te helpen dragen. Maar toch blijkt uit deze verklaringen van Manai Sophiaan en Abdul Wahab Hasbulla wel, dat er iets gist in de Indonesische regeringspartijen. Premier mr. Ali Sastroamidjojo weet zijn ka binet aardig bij elkaar te houden en het de koers te doen varen, die hij aangeeft, maar ook hij loopt natuurlijk het risico dat hij op een goede dag de zaak niet meer in handen zal kun nen houden. Waarschijnlijk is dit ech ter niet. Sastroamidjojo is een man, die mede door de vele jaren, die hij in Amerika heeft doorgebracht vrij is van sentimentsoverwegingen. Hij stelt zich ten doel dit kabinet aan te doen blijven tot de algemene verkie zingen gehouden zijn, opdat deze niet door een nieuwe crisis nog verder in het verschiet zullen komen te liggen. Daarbij kampt hij met tal van moei lijkheden, ook met zijn eigen ministers en eigen partij, die hij echter nog steeds de baas heeft gekund, terwijl het er naar uit ziet, dat hij dit ook in de toekomst wel zal kunnen. En zo ziet het er wel naar uit, dat we bij de over een jaar? komende verkie zingen Ali Sastroamidjojo nog steeds als premier in Indonesië zullen zien, al is het natuurlijk wel mogelijk, dat voor die tijd een wijziging in het In donesische kabinet zal hebben plaats gevonden. (Van onze correspondent) De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het Kantongerecht te Heer len is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis, dat de Kantonrechter van Heer len onlangs heeft uitgesproken tegen de voorzitter van de „Auw Harmonie" en tegen de leden van het Harmonie-orkest van de Oranje-Nassau-mijnen te Heer len inzake overtredingen van de Zon dagswet. Advertentie Let van morgen af op het spannende vervolgverhaal Deze merkwaardige historie, verteld door Marten Toonder Studio's ver schijnt iedere Zaterdag in dit blad. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is in het algemeen somber gestemd ten aanzien van de buitenlandse politiek, zoals Donderdag bleek uit de redevoeringen van de heren Schermerhorn (P.v.d.A.), pater Beaufort en mr. Sassen (beiden K.V.P.). Alle drie deze senatoren hebben gesproken over de vele bedreigin gen, die in verband met de ontdekking van steeds nieuwe geheimen op het gebied der atoomsplitsing ontstaan en het eng-nationalisme, dat de wereld nog steeds in grote moeilijkheden brengt. Prof. Schermerhorn vond vooral de geestelijke structuur van de wereld zorglijk. In dit verband noemde hij de angstpsychose in de V.S. als gevolg van het McCarthy-isme en de actie tegen dr. Oppenheimer. In deze wereld hebben wij, om tegen de afschuwe lijke bedreigingen op te kunnen tornen, aldus prof. Schermerhorn, juist nog meer dan een formele democratie nodig. Het lijkt echter soms op nazisme. lopig buiten de practische politiek moet houden. Het moet mogelijk zijn begrip te winnen voor onze standpunten in dezen. Pater Beaufort vroeg de aandacht van de ministers voor de hoogst ontmoedi gende gang van zaken met betrekking tot de conventie nopens de status van de vluchtelingen. Het perfectionisme heeft de regering hier parten gespeeld. De KVP-fractie eist nu een spoedige beslissing. Ook de opmerkingen die men tegenwoordig hoort als zou onze dele gatie bij de V.N. te groot zijn vond pa ter Beaufort klein en benepen. Neder land kan en behoort een rol te spelen in de internationale politiek. Er is nog geen reden tot optimisme in de politieke wereld. Verhouding tot Indonesië Jhr. Ruys de Beerenbrouck (KVP) vroeg aandacht voor de herziening van het statuut der Indonesische Unie. De regering voere in Indonesië een actie ver politiek. Zij blijve paraat om zo mogelijk de millioenen bewoners van dat land te hulp te snellen wanneer de politieke omstandigheden dat mogelijk maken. Het is aan te raden de bespre kingen over een herziening van het Unieverdrag tot Januari 1955 uit te stellen, wanner er in Indonesië nieu we verkiezingen zullen zijn. Mogelijk klaart dan de hemel op en komt het lahd in meer democratische bestuurs- handen. Inmiddels beijvere de regering zich om Indonesië duidelijk te maken dat het de kwestie Nieuw Guinea voor- Mr. Sassen (KVP) wijdde zijn aan dacht vooral aan het beleid nopens NATO, EDG. KSG en Europese integra tie.' Hij citeerde d-e waarschuwende woorden van Paus Pius XII op het Paas feest en noemde de taak van de minis ters die in deze geestelijk verscheurde wereld trachten de vrede te bewaren niet benijdenswaardig. Een ander feit dat de wereldverhoudingen overscha duwt noemde hij het communisme, met name in Azië, waarvan de invloed door het vrije Westen te laat is ingezien. Wat de conferentie van Genève betreft be perkte de heer Sassen zich er toe de hoop uit te spreken dat het niet over dreven zou zijn, dat althans een staakt 't vuren is te verwachten. Hij prees de houding van minister Beyen ten aan zien van de groei van de politieke ge meenschap in Europa en was critisch gestemd over wat zich in andere lan den ontwikkelt, met name wat de staatslieden in Rome en Parijs hebben uitgebroed: het parlementaire concept met een twee-kamerstelsel, dat deze naam nauwelijks verdient. In kringen van de Europese beweging dringt men aan op directe vrije verkiezingen voor een Europees parlement. Zond-er reële wetgevende macht en zonder reëel scheidsgerecht zou dit volgens mr. Sas sen echter wel eens op een anti-climax uit kunnen lopen. Om de weg naar economische integra tie te vinden raadde hij in of buiten O.I.C.-verband de positieve methode aan om de voordelen daarvan te doen ge nieten en in dit verband prees hij we derom het plan-Beyen met de gedachte aan een re-adaptatiefonds. Critiek op Hoge Autoriteit Een ernstig woord van critiek liet mr. Sassen horen naar aanleiding van het machtsmisbruik van de Hoge Auto riteit der Kolen- en Staalgemeenschap. Deze schijnt onlangs haar macht te heb ben willen misbruiken bij het vaststel len van maximumprijzen, waarbij diri gistische en nationalistische doeleinden bleken. Dit wilde voor mr. Sassen ech ter nog niet zeggen dat de tegenstan ders van integratie gelijk zouden heb ben. Integendeel, thans zal moeten blij ken of het verdrag een vuurproef kan doorstaan. Voor het peilen van de ge zindheden kan het verloop van zaken in dezen heel leerzaam zijn. De Benelux zag mr. Sassen gestadig vorderen. Zij betekent dat de kleine, maar dappere drie voldoende doorzet tingsvermogen aan de dag leggen. Hij hoopte dat de regering de aanbevelin gen van de interdepartementale Bene- luxunie zou volgen met betrekking tot de vaststelling van de bevoegdheden van een interparlementair Beneluxor- gaan. Hij vroeg voorts meer belangstel ling en steun van Buitenlandse Zaken voor de uitstekende bewijzen van koop manschap, die onze Nederlandse expor teurs de laatste tijd geven. Prof. Gerretson heeft een lang betoog gehouden over de geheime verdragen inzake de levering van manschappen in EDG-verband, die hij wederom als on- Aan het begin van de Paasvacantie troleen groep Duitse scholieren uit Heibron in gezelschap van een onder wijzer en diens verloofde, een onder wijzeres, in opgewekte stemming het bergland in, om daar de vacantie door te brengen. Het werd evenwel een noodlottige tocht. Op Witte Donder dag, toen de kleine groep al diep in het bergland was doorgedrongen, werd zij overvallen door een razende sneeuwstorm, die de trekkers volko men van de buitenwereld afsneed en deed verdwalen. Toen het geweld van de elementen wat was bedaard, trokken hulptroepen er ov uit. De gehele om geving werd afgezocht, maar van de onfortuinlijke vacantiegangers werd geen spoor gevonden tot een tas van een van de leerlingen de eerste aan wijzing werd van het drama, dat zich daar hoog in de bergen had afgespeeld. De ouders van de vermiste jongens en meisjes lieten niets ongedaan om hun kinderen op te sporen, maar met het verstrijken van de dagen werd het duidelijk, dat de hoop nog iemand van het gezelschap levend aan te tref fen, wel zeer gering moest zijn. Ein delijk, na dagen zoeken, leidden spo- r.i tot een vondst, die alle hoop de bodem insloeg: het gehele gezelschap was in de bergen omgekomen. Het werd een massale begrafenis met ver tegenwoordigers van de regering en andere autoriteiten, die bewijzen van deelneming gaven. Een zwaar ver lies voor heel wat ouders.... Bij het lijk van een van de jongens, Dieter Stech, werd een boxcamera gevonden, waarin een belichte film zat met op namen, die hadden moeten dienen om later een vacantie-album te sieren. De opnamen werden nu echter documen taire gegevens over een noodlottige tocht.Dit is een van de foto's, die door de vader van de verongelukte Dieter Stech voor de pers werd be schikbaar gesteld. De foto toont de scholieren in de sneeuwstorm eikaars handen wrijvend, die na aan bevrie zen moeten zijn toe geweest. Van rechts naar links: de onderwijzeres mej. Vollmer, in lichte cape, laat zich de handen wrijven door haar verloof de, de onderwijzer Rupp (voorgrond in zwarte jack), links op de achter grond staat Rauschmeier en rechts Pe ter Mössner met een wollen kap, die hij van mej. Vollmer had geleend. „Het schoolbestuur", een uitgave van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, neemt stelling tegen alarm-, respectievelijk juichkreten over de geringe relatieve, maar niet absolute achteruitgang van het Katholiek bijzonder onderwijs. In een met statistisch materiaal gestaafd betoog komt het blad tot de conclusie, dat de z.g. afbrokkeling van het ka tholieke onderwijs een fictie is, en dat de minimale teruggang van 600 leer lingen op een totaal van 97.745 inge schrevenen bovendien vrij zeker maar tijdelijk is, terwijl de toeneming van 1 pet. van het openbaar onderwijs toe geschreven wordt aan oorlogswinst, dank zij de „bevrijdingskindertjes". Het blad wijst erop, dat de onderlinge verschillen tussen de verhoudingscijfers van het' totaal onderwijs met dat der katholieken vrii constant kan zijn. Vol gens het C.B.S. werden in 1940 en 1941 gemiddeld per jaar 183.453 kinderen ge boren, van wie 96.9% ofwel 177 760 tot het lager onderwiis werden toegelaten. Voor 19451946 bedragen deze cijfers: 246.531 levendgeborenen, van wie in 1952 239.441. d.i. 97,1%. op school kwamen. Voor het katholiek onderwiis golden in 19401941 de cijfers: 82.069 levendgeborenen, van wie in 1947 op de katholieke school kwamen 92,9% of wel 76.212 leerlingen. In 1945 bedroeg dit cijfer: 105.861 levendgeborenen, van wie 92,3% of wel 97.745 bij het katholieke onderwijs werden ingeschreven. Het vrije con stante verschil van het percentage tussen de gegevens van het onder- wijs totaal en van het katholieke on wijs wijt ,Het Schoolbestuur" o.m. aan hogere zuigelingensterfte, diaspora gebieden en emigratie. Pessimisme acht het blad dan ook ze ker niet op zijn plaats. Het attendeert in dit verband op het feit, dat het openbaar G.L.O. op 31 Dec. 1946 vrijwel zijn diep tepunt had bereikt. Het telde toen ruim 350.000 leerlingen tegen ruim 560.000 in 1920, terwijl het sedert 1860 toen 79% van de kinderen de openbare school be zocht een sterke relatieve en absolute achteruitgang vertoonde, totdat in 1947 een constante verhouding tot stand kwam. Gedurende de jaren 19471952 was de toestand als volgt: Openbaar 27% Prst.-Christelijk 27%, katholiek 44%, overig bijz. onderwijs 2%. Tegen de 42-jarige groentengrossier F. van D. uit Rijnsburg, die als bestuurder van een vrachtauto op Tweede Kerstdag 1953 nabij Oegstgeest drie wielrijders had aangereden, tengevolge waarvan één hun ner is overleden, heeft de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank twee jaar gevangenisstraf, vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverklaring van de auto geëist. Verdachte reed op de Haarlemmerweg in de richting Oegstgeest, toen hij in botsing kwam met de wielrijders, een vader met zijn zoon en dochtertje. Het dochtertje werd op slag gedood. Het bloedonderzoek bij verd. had uitge wezen, dat 94 pro mille alcohol in het bloed aanwezig was. Uitspraak 13 Mei. grondwettelijk kwalificeerde. De com munist Geugjes hield een tirade tegen de EDG en ontmoette daarbij zo weinig belangstelling van de ministers, dat zijn partijgenoot Brandenburg een motie wilde indienen, waarin de ministers ge desavoueerd werden, omdat ze duimen hadden zitten draaien tijdens de com munistische propagandaspeech. De voor zitter pareerde deze slag met een stemming over een voorstel zijnerzijds om geen motie aan te nemen, zodat het grapje niet doorging. In de economische strafzitting van het Haagse gerechtshof werd een viertal za ken behandeld tegen winkeliers uit Oud-Beyerland. Zij waren door de po litierechter te Rotterdam vrijgespro ken van het tenlastegelegde: in strijd met de verordening sanering bakkerijbe- drijf uitloven van cadeaux aan de ver bruiker. De officier van Justitie was van dit vonnis in hoger beroep gegaan. De procureur-generaal meende dat in dit geval geen sprake was van toepassing van het cadeaustelsel, maar zuiver van een loterij ter gelegenheid van de win kelweek. Hij vroeg bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Uitspraak 13 Mei. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, heeft de N.V. Bruynzeel's Deuren- fabriek onderhandelingen aangeknoopt met de N.V. Van Leer Vatenfabriek over het leegstande kapitale pand aan het Noordzeekanaal, aan Zaandamse zij de. Dit vrijwel geheel nieuw opgetrok ken grote gebouw was eertijds bestemd voor de tatenfabriek van Rheem-Even- fciij, welke onderneming slechts korte tijd op volle toeren heeft kunnen wer ken. De N.V. Van Leer kocht het bedrijf op, waarna het gebouw jarenlang leeg kwam te staan, omdat Van Leer de productie van vaten m dit pand niet wenste te hervatten. Hoewel er ver schillende gegadigden waren voor het zeer moderne en gunstige gelegen ge bouw, is nimmer tot verkoop besloten. Naar verluidt is het door Bruynzeel aangeboden bedrag, dat in de tonnen loopt, geaccepteerd. (Van onze correspondent) De politie te Arnhem zoekt naar de dader van het ergerlijk staaltje van vandalisme, de ernstige beschadiging van het oorlogsmonument op de Markt, dat H.M. de Koningin in September 1953 heeft onthuld. Het blijkt namelijk dat iemand met een zwaar of scherp voor werp de grote teen heeft verwijderd van elk der vier zandstenen figuren aan de hoeken van het hoge voetstuk, waar op het monument, gemaakt door de beeldhouwer Gijs Jacobs van der Hof, rust. In Arnhem heerst begrijpelijker wijs verontwaardiging over deze rauwe daad, die geen enkele zin heeft. In de Staatscourant is afgekondigd de reeds door de minister van Economische Zaken aangekondigde prijzenbeschikking voor eierbriketten, die van 1 Mei af zal gelden. De prijsregeling onderscheidt prijzen voor briketten van Nederlandse, Duitse en Belgische oorsprong. Voorts kent zij twee kwaliteiten eierbriketten, n.l. die welke vervaardigd zijn uit anthraciet-fijn en mager-fijn. De ver- bruikersprijzen verschillen in verband met de vrachtkosten. Hiertoe is het land ingedeeld in vijf gebieden. De prijzen voor de grote steden zijn voor de beste kwaliteit eierbriketten (uit anthracietfijn) voor de maanden Mei en Juni: Nederlandse eierbriketten f 5.60, Duitse f 5.75 en Belgische f 5.85. De overeenkomstige prijzen voor de eierbri ketten uit magerfijn zijn: Nederlandse f 5.45, Duitse f 5.60 en Belfgische f 5.75. In mijn prille jeugd zet te ik op Koninginnedag im mer een oranje petje op; vervolgens placht ik mij op straat te begeven om een lied aan te heffen. „Leve de Willemien". zong ik dan, en „weg met de Socialen" Ik wist destijds in het ge heel met wie of wat ik met „Socialen" moest bedoelen Slechts had zich een vage gedachte aan iets onbetamelijks in mijn bijzonder on voltooide bewustzijn vastgezet. Later heb ik leren begrijpen dat men met de „Socialen" de „rooien" bedoelde en dat „rood" zijn bijna net zo erg was als „slecht" zijn; vooral omdat zij, de rooien, nooit mee wilden zingen van ..leve de Willemien". Inmiddels is het oranje petje ge slonken tot een oranje speldje op mijn revers en ook heb ik verschil lende „socialen" leren kennen, die ik graag mijn vrienden zou willen noe men. De omstandigheid dat ze nu wel meezingen van „leve de Willemien" terzijde latend. Maar onveranderd is gebleven mijn voorkeur voor het feest dat „Konin ginnedag" heet. „De Willemien" is voor mii nog steeds een bijzonder hooggeplaatste Dame. die „alles te vertellen heeft", en in wier feest men zich dus uit welbegrepen eigenbelang kan verliezen. Ik houd van het feest dat „Konin ginnedag" heet. Want ik vind het ver rukkelijk 's morgens door een bad van lentelijk-groene en rode, witte, blauwe en oranje kleuren heen te waden en mij te verbazen over al die gelukkig makende dingen, die een mens zo maar voor de voeten wor den geworpen. En het is voor mij een dien-beleefde vreugde gade te slaan hoe alles mag op „Koninginne dag": muziek-maken-met-valse-draai- orgeltjes-zonder-vergunning. ver kleed-gaan-tegen-de-politieverordening- in en zelfs bedelen, doodgewoon, mooi bedelen. Want op Koninginnedag ver geet zelfs de ijverigste agent proces verbaal op te maken. Ik min het slotvuurwerk met veelkleurige zonnen en draaiende olifanten en het vurige „Je Maintiendrai" ten besluite. „Ko ninginnedag" is van oudsher een feest, waarop zelfs de meest door- snee-ige Nederlander zich plotseling herinnert dat het leven niet een soort loopgraaf is, waarin men zich zelf behoort te verstoppen. En zulk een feest kan alleen door een échte Koningin ontketend wor den. Twee timmerlieden, Hendrik Roete- rink en Johan Klaassen, hebben bij de vernieuwing van de trappen van het hoogaltaar in de parochiekerk van Sü- derwick een merkwaardige vondst ge daan. Zij troffen namelijk een plaat met inscriptie aan, vermeldende, dat anno 1851 dit hoogaltaar gerestaureerd werd door de timmerman Johan Klaassen, met assistentie van Hendrik Roeterink. Het is wel een zonderlinge speling van het lot, dat thans 103 jaar na dato twee timmerlieden met pre cies dezelfde voornamen en familie naam de trappen van het in de oorlog zo zwaar beschadigde hoogaltaar van Süderwick vernieuwen. Conform de eis, heeft de Haagse recht bank de schipper van de plezierboot ,De Kaag" H. B. veroordeeld tot drie weken hechtenis. B. was ten laste gelegd op hoogst roe keloze wijze te Woubrugge onder een brug te zijn doorgevaren, waardoor het zonne dek van de boot in aanraking kwam met de kap van de ophaalbrug. Het zonnedek kwam naar beneden ten gevolge waarvan een aantal passagiers werd gewond, van wie sommigen zeer ernstig. In de serie monografieën van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie is thans verschenen „De Onder grondse Pers 19401945" van de hand van mej. L. Winkel. Het boek bevat een inleiding over de algemene ontwikke ling van de Nederlandse ondergrondse pers en geeft vervolgens beknopte his torische overzichten van de bijna 1200 ondergrondse bladen, waarvan het be staan aan het Rijksinstituut bekend ge worden is. Morgen hopen wij uitvoeriger op deze belangrijke publicatie terug te komen. Half Maart verdween de 36-jarige mijn werker H. S. uit Maastricht. Nadat hij zijn vrouw uit het ziekenhuis had afgehaald, deelde hij mede een boodschap te moeten gaan doen, hij keerde echter niet in zijn woning terug. Enige tijd geleden ontving de vrouw een brief van haar man uit Zuid- Frankrijk, waarin hij mededeelde dat hij voor vijf jaar had getekend voor het Vreemdelingenlegioen in Noord-Afrika. In middels zou hij scheep zijn gegaan naar Marokko. Zodra hij in het hoofdkwartier van het Legioen te Sidi-Bel-Abez zou zijn aangekomen, zou hij nader bericht zenden. (Van onze Utrechtse correspondent) Maandag wordt in de Bernhardhal te Utrecht de derde Landbouwbeurs ge opend. De plechtigheid zal worden ver richt door de zojuist in functie gekomen nieuwe commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lijnden van Sandenburg, die daar mede zijn entrée maakt in zijn nieuwe functie. Een gelukkige coïncidentie, want de nieuwe gouverneur is op agra risch gebied allerminst een vreemde en in de Jaarbeurskringen bekleedt hij als lid van de Raad van Beheer een'voor aanstaande functie. De belangstelling voor deze beurs is verheugend groot te noemen. Uit het buitenland niet minder dan het binnen land. Daardoor zal zij vooral op het ge bied van landbouwwerktuigen een as- den en belanghebbenden in de agrari sche sector gelegenheid zal geven tot sortiment vertonen, dat belangstellen- een internationale oriëntering. In totaal zullen producten van 176 fa brikanten op deze beurs worden geëx poseerd. De Duitse industrie neemt daarbij een belangrijke plaats in. Niet minder dan 32 West-Duitse fabrieken zijn met hun producten op de land bouwbeurs vertegenwoordigd. Als twee de in de rij van tien landen waaruit belangstelling voor de Utrechtse beurs bestaat volgt Engeland, daarop Zwit serland, Zweden, Verenigde Staten, Frankrijk, België, Luxemburg, Canada en Oostenrijk. Met voldoening kan hier worden op gemerkt, dat de Nederlandse landbouw werktuigenindustrie een goed figuur slaat. In de afgelopen jaren is deze be drijfstak geleidelijk van grotere bete kenis geworden. Zij heeft zich o.a. toe gelegd op fabricage van landbouwwa- gens, spuitmachines, dorsmachines, aardappelpoot- en rooimachines, sor- teermachines, ploegen, eggen, rollen en hooibouwwerktuigen. Van sommige ma chines is export zowel naar Europese landen als naar Noord- en Zuid-Ameri- ka. Wat de Nederlandse landbouw werktuigindustrie voor het agrarisch leven in ons land betekent, kan o.m. blijken uit het feit, dat ongeveer een derde van de honderd millioen gulden welke jaarlijks door de Nederlandse landbouw wordt besteed voor machines en gereedschappen door onze Neder landse fabrikanten wordt geleverd, zegge ongeveer 35 millioen gulden voor machines van Nederlands fabrikaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3