DE TULPENRALLYE IS VOOR VELEN TE ZWAAR GEWEEST i vierde etappe voor van Est Ook de Wim Kruiswoordraadsel p 1 f 1 r r Koch en Müller, na felle strijd, op tweede en derde plaats 1 'i I 1 jpti MOORD Aantal klassementsproeven en speciale etappes te groot Uitslag vierde etappe Al gem. klassement DE WITTE RAAF Everton naar de eerste divisie in Parijs C cte /T/Tcror>rnsGun' VRIJDAG 30 APRIL 1954 PAGINA 5 Algemeen klassement Ploegenklassement Algemeen ploegenklassement Hockey-programma Korfbal-programma RONDE VAN NEDERLAND t Belgen in acfie De storm breekt los RomeNapelsRome Monti leidt na eerste dag in alg. klassement Intern, jeugdtafeltenmis- tournooi Schmid nog op eerste plaats te Zürich Drie jaar voor poging tot moord op vrouw 4 /v '7 a ie iv ir ti -7 is J7 -y w fv 6v 7l p Ï9 Oplossing kruiswoord raadsel van Donderdag door GEORGES SIMENON (Van onze sportredacteur) De Tulpenrallye is eigenlijk ten einde. Vandaag zijn weliswaar de races °P het circuit van Zandvoort, maar dat heeft niets te maken met een rallye, tenminste niets met een sterrit in zijn oorspronkelijke betekenis. Wij kunnen tiu dus al een terugblik werpen op de rit, die de RAC-West na een intensieve Voorbereiding, die maanden heeft geduurd, heeft voorgeschoteld aan de 211 deelnemende équipes. Het is niet moeilijk om tot een conclusie te komen. De cijfers spreken namelijk duidelijke taal. Ruim de helft van de gestarte teams heeft Noordwijk niet bereikt. Veertig équipes zijn zonder strafpunten gebleven. Nimmer zijn die laatste getallen zó laag geweest. Wat wij in de afgelopen dagen enkele keren hebben geschreven, namelijk, dat deze rit de zwaarste is geweest van de zes Tulpenrallyes, die er zijn gehouden, wordt dus ook in cijfers uitge drukt. Het is nu slechts de vraag of deze Tulpenrallye niet tè zwaar is geweest. Voor wij ons nader verdiepen in deze laatste vraag, is het nutttig even stil te staan bij de moeilijkheden, die zich de laatste tijd rond de grote ster- fitten voordoen. In de jongste rallye van Monte Carlo is duidelijk geble ken, dat men niet meer kan volstaan tnet het uitschrijven van een tocht van de ene plaats naar de ander. Vroeger Was het volbrengen van zulk een rit reeds een prestatie op zich. De tech niek heeft zich dermate ontwikkeld, dat met vrijwel elke automobiel zonder meer een gemiddelde snelheid van 55 km per uur bereikt kan worden Strafpunten vallen er dus bijna niet meer, of men moet het oorspronkelijke principe van de sterritten overboord gooien. Doet men dat niet, dan zal de beslissing over de winnaar moeten val len in één klassementsproef, een snel heidsrace. Dat is dit jaar de organi satoren van de rallye van Monte Carlo ongeveer overkomen. Het is duidelijk, dat de RAC-West een dergelijk onbevredigend verloop heeft willen voorkomen. Het vorig jaar reeds voerde men tussentijdse proeven in en men creëerde speciale etappes om de kans op het halen van strafpunten groter te maken. Dat systeem werkt voortreffelijk. Er wordt tenminste reeds enige selectie toegepast vóór een slotrace op het cir cuit van Zandvoort wordt gehouden. In hun angst om met de Tulpen rallye niet eenzelfde figuur te slaan als met de rallye van Monte Carlo is gebeurd, is de RAC-West nu ech ter iets te ver is gegaan. De rallye is althans naar onze mening, en vele deelnemers denken er precies zo over, voor te veel equipes te zwaar geweest. Er moeten natuurlijk bewijzen zijn Voor een zo positief oordeel over het karakter van deze Tulpenrallye. Zij lijn er dan ook. Er zijn namelijk te veel speciale etappes en klassementsproe ven geweest. Vier klassementsproeven waarin dus de winstseconden be haald konden worden in één rallye is niet te veel; gecombineerd met nog veertien speciale etappes echter wel. Ruim 550 van de 2840 km sinds de Nürnburgring moest met bijzonder grote snelheid gereden worden. Dat vergde uiteraard veel van het uithoudingsver mogen van de rijders, het vroeg boven dien veel van de wagens. Vandaar het zo opmerkelijk grote aantal uitvallers. Want dit staat voor ons vast: de nood zaak om in de speciale etappes en de klassementsproeven met een grote snel heid te moeten rijden, bracht menigeen in de verleiding om het uiterste te wa gen. Hoe dikwijls gaat men dan niet verder dan het maximum aan risico; vooral als men midden in een karavaan Zit, waarin bijna voortdurend ge- raced wordt. Wie ooit een stuur in handen heeft gehad, moet dat beamen. Het is achteraf gemakkelijk zeggen: „Zó hard was toch niet nodig". Dat is de taal van hen, die langs de weg staan en niet die prikkels in het oloed van elke rallyerijder voelen. Eerlijk, wij hebben gegnuifd Woensdagmiddag in Rotterdam toen ons daar bij het binnenkomen van de stad een agent van de Maasstedelijke verkeerspolitie opwachtte en ons vervolgens met een De uitslag van de vierde etappe, van Heerlen naar Tilburg (184 k.m.), luidt: 1. Wim van Est (Nederl. C) 4.57.21 met bonificatie 4.56.21; 2. Koch (Ned. B) 4.57.21 met bonificatie 4.56.51; 3. Müller (Duitsland) 4.57.21; 4. Schulte (Ned. A) z.t.; 5. Preiskeit (Duitsland) z.t.; 6. Gerrit Voorting (Ned. D) z.t.; 7. Stevens (Ned. B) z.t.; 8. Gelissen (Ned. B) z.t.; 9. Sorgeloos (België) z.t.; 10. Plantaz (Nederl. A) z.t.; 11. Willekes (Ned. E) 4.57.21; 12. Gielen (Belg.) z.t.; 13. Pascal (Belg.) z.t.; 14. Haan (Ned. D) z.t.; 15. Gel- hausen (Lux.) z.t.; 16. Lagrouw (Ned. E) z.t.; 17. .Donker (Ned. E) z.t.; 18. Van Roon (Ned. D) z.t.; 19. Schwar- zenberg (Dqitsl.) z.t.; 20. Faanhof (Ned. C) z.t.; 21. Exaequo, allen in 4.57.21; Dekkers (Ned. Al; Van Osta (Ned. A); Fooy (Ned. A); Wagtmans (Ned. B), Lambrichs (Ned. B), Pay- mans (Ned. B). Brinkman (Ned. B), Janssen (Ned. C), Nico van Est (Ned. C), Guns (Ned. C), Van Oers (Ned. C); Maenen (Ned. C); Van As (Ned. D); Bakker (Ned. D); Van Breenen (Ned. E); Borgmans (België); Plas (België), Kirchen (Lux.), Schmit (Lux.); 40. Otte (Duitsl.) 5.00.03; 41. Schulte (Duitsl.) z.t.; 42. Smits (Ned. E) z.t.; 43. Reitz (Duitsl.) z.t.; 44. Gijbeis (België) z.t.; 45. Witteveen (Ned. E) z.t.; 46. Hein (Lux.) z.t.; 47. Paas (Ned. A) z.t.; 48. Van Elderen (Ned. A) 5.04.14; 49. Van Sambeek (Ned. D) 5.10.29; 50. Kemp (Lux.) 5.10.34; 51. Schellingerhoudt (Ned. E) 5.10.40; 52. Holleder (Ned. E) z.t. Hendric>s (België) heeft de strijd gestaakt, evenals de Duitser Siefert, die bij een valpartij in Eindhoven een lichte hersenschudding opliep. Faanhof kreeg de dagprijs voor de meest strijdlustige renner. 1. Wim van Est (Ned. CJ 21.00.18; 2. Gerrit Voorting (Ned. D) 21.00.56; 3. Schulte (Ned. A) 21.01.26; 4. Wagtmans (Ned. B) 21.02.32; 5. Gielen (Belg.) 21.04.24; 6. Borgmans (Belg.) 21.05.01; 7. Bakker (Ned. D) 21.05.59; 8. Faanhof (Ned. C) 21.06.01; 9. Nico van Est (Ned. C) z.t.; 10. Lambrichs (Ned. B) z.t.; 11. Haan (Ned. D) 21.07.23; 12. Sorgeloos (Belg.) 21.08.36; 13. Stevens (Ned. B) 21.08.38; 14. Plas (Belg.) 21.10.15; 15. Van Breenen (Ned. E) z.t. 16. Müller (Duitsl.) 21.10.44; 17. Maenen (Ned. C) z.t.; 18. Janssen (Ned. C) z.t.; 19. Van Oers (Ned. C) 21.12.08; 20. Paymans (Ned. B) 21.16.00. 1. Nederland C (Wim van Est, Faan hof, Nico van Est) 14.51.03; 2. Neder land B (Koch, Stevens, Gelissen) 14.51.33; 3. Duitsland (Müller, Preiskeit, Schwar- zenberg) 14.52.03 4. België (Sorgeloos, Gielen, Pascal) 14.52.03; 5. Nederland A (Schulte, Plantaz, Dekkers) 14.52.03; 6- Nederland D (Voorting, Haan, Van Roon) 14.52.03 7. Nederland E (Wil- lekes, La Grouw, Donker) 14.52.03; Luxemburg (Gelhausen, Schmitt, Kirchen) 14.52.03. 1. Nederland C 63.12.20; 2. Nederland 63.14.18; 3. Nederland B 63.16.41; 4. Jfelgië 63.18.01; 5. Duitsland 63.50.31; Nederland E 63.58.42; 7. Nederland A 63.59.11; 8. Luxemburg 64.12.25. gezwinde vaart de kilometerteller vloog alsmaar naar het cijfer honderd dwars door de stad voerde, daarbij alle verkeer naar de zijkant van de weg uturend. Het fenomeen sterritten bevindt zich in een impasse. De juiste formule om de rallye, evenals vroeger, een verantwoor de prestatietocht te laten zijn zonder dat men zich aan excessen te buiten gaat is nog niet gevonden. Het zal, daar ziin wij ons terdege van bewust, moeilijk zijn ae oplossingen voor dit probleem te vinden. Het ziet er naar uit, dat de organisatoren van de Tulpenrallye op de goede weg zijn. Zij streven tenminste in een richting, die vol goede beloften is. Zij hebben bovendien van deze rit voldoende geleerd voor het volgend jaar. Aan hen is nu de moeilijke taak om dat in 1955 aan te tonen. Inderdaad, wij denken al aan de tocht van het volgend jaar. Eén nacht slaap is voldoende geweest om de woorden „en nu is het beslist de laatste keer geweest" aan het adres van onze co-equipier en diens charmante echtgenote terug te nemen. Heren. Om het kampioenschap van Ne derland: MeppelVenlo, DKSTOGO. Westen. Promotie Overgangsklasse: SCHC Laren. Om het kampioenschap van Nederland: Blauw WitHet Zuiden, ZKCPSV. Eerste klasse. Zuid-Holland: Spangen HKV. Oost: Groen ZwartRigtersbleek. Noord: Sparta—WWMD, Wordt Kwiek— Leonidas. Zuid: Odilo—DOT, OEC—Eindhoven. In de loop van Donderdag heeft men de voorlopige uitslag van de zesde in ternationale Tulpen-rallye kunnen be kend maken. De gehele nacht hebben officials gerekend en gecontroleerd, waarbij nog is gebleken, dat de tijd- waarnemers in de vijfde klassements proef, de avondklim naar de Ballon d'Alzace, onjuiste tijden, voor sommige deelnemers hadden ingevuld, waardoor het aantal winstseconden voor enkele équipes een wijziging onderging. Het comité is tevens tezamen gekomen om een beslissing te nemen, wat men met de équipes moest doen, die in enkele speciale etappes, in de meeste gevallen op de terugweg, door het niet laten af tekenen van start- en aankomsttijden zich niet hadden laten controleren. Na ampele besprekingen kwam het tot de conclusie, dat deze équipes zich niet aan de voorgeschreven bepalingen van het reglement hadden gehouden en dus als uitgevallen moesten worden be schouwd. Tevens kwam vast te staan, dat van de 211 gestarte équipes er 44 zonder strafpunten aan de finish zijn gekomen, 84 deelnemers hebben de rit reglementair, maar mèt straf punten afgelegd en 83 teams hebben de strijd moeten staken. Het voorlopige algemeen klassement, opgemaakt over de verschillende groe pen en klassen luidt als volgt: 1. P. Stasse—O. Gendebien (Belg.) Alfa Romeo, 572 winstseconden; 2. W EngelJ. Ambrecht (Duitsl.), Porsche, 567 winstsec.; 3. J. P. BoardmanJ. A. DuckworthN. J. W. Withworth (Gr. Br.), Jaguar, 528 winstsec.; 4. G. Menz E. Brand (Duitsl.), DKW, 520 winstsec.; 5. J. W. E. Banks—M. Porter (GB), Al- vis, 499 winstsec.; 6. J. MartensB. H. Eerligh (Nederland), Fiat TV, 468 winst sec.; (beste Nederlander); 7. Rud. Rott- bol Orum—ir. J. Voigt Nielsèh (Denem.) Fiat TV, 430 winstsec. 8. E. J. Haddon C. H. Vivian (G.B.), Jaguar, 427 winst sec.; 9. RauchP. Delbarre (Frankr.), Salmson, 387 winstsec.; 10. ZeilerWiil- berger (Duitsl.), Ferrari, 383 winstsec.; 11. Sheila van Dammevr. A. Hall mevr. F. Clarke (Gr.Br.), Sunbeam Talbot, 372 winstsec., (beste dameséqui pe); 12 Ringgenberg—Mader, (Zwitserl), Porsche, 368 winstsec. 45. Hebben de Schotten u de kloof in zien gaan?" vraagt de Noorman bezorgd. Ragnar's ontkenning klinkt niet erg overtuigend: „Neen, dat is te zeggen dat geloof ik niet." „Hm. Laten we het hopen. In ieder geval zijn we hier niet veilig. Als de Schotten u volgen, zullen ze ook onze troep op het spoor komen." Kort geeft Eric zijn rustende mannen bevel op te breken; in gespannen stilte zetten zij de tocht voort. Met een steelse blik naar Eric gromt Ragnar„Die Witte Raaf zijn we kwijt, Noorman, gij en ik. Vier dagen heb ik naar die kerels lopen zoeken, tot ergens in het binnenland die ellendige Schotten ons op de nek vielen. Na een hevige vecht- vartij moesten we ons terugtrekken. Maar ze sneden mij met ongeveer vijftig man de terugtocht af, zodat we landinwaarts moesten vluchten. Daar werden we ingesloten en met deze overgebleven tien zag ik nog net kans de kloof in te schieten. Wat er met de rest gebeurd is, weet ik niet." Even is het stil. Dan gaat Ragnar de Rode verder: „Ik was op weg naar mijn schepen, toen ik u ontmoette. Ik wil wel eens weten, wat er van de bewaking geworden is, en van de krijgers, van wie ik werd afgesneden. We moeten naar mijn schepen. Met door de kloof te blijven sjouwen, schieten we geen steek op." „Neen," bijt Erie de opvliegende kerel toe. „Uw schepen zijn voor mij even be langrijk als voor u, maar we zijn ver in de minderheid en mogen niets riskeren. Hebt ge nu nog niet genoeg leergeld betaald? Ge hebt dit alles aan uw eigen onbe suisdheid te danken en nu wilt ge weer uw driftige kop volgenDe rode piraat hapt verontwaardigd naar adem, maar Eric let niet meer op hem. Peinzend staat hij stil Welhaast ongemerkt is de kiezelige bodem van de kloof overgegaan in een aaneen schakeling van poelen, plassen en ivaterloopjes, die zich iets verderop verenigen in een brede, traag stromende beek. „Hier eindigt onze tocht," zegt de Noorman grimmig. „Als nu de Schotten ons van de andere kant aanvallen, zitten we als ratten in de val." „Waterratten dan toch zeker," pruttelt Orm troosteloos. Eric bukt zich en schept wat water in de holte van zijn hand. Het smaakt brak. „We zijn dus dicht bij de zee," mompelt hij voor zich heen. ,jDicht bij en toch nog zo ver af." Op dat moment snelt een verspieder op de groep zwijgende mannen toe. ,jEr zijn Schotten in de buurt, heer," zegt hij hijgend. „Toen ze ons opmerkten verdwenen ze in de klcof." De spanning is voelbaar. „Hoeveel?" vraagt Eric gejaagd. „Een stuk of zes, denkelijk verspiedersmaar dat is nog niet alles. Ik was de kloof aan het verkennen om te zien of het water „Ja, ga door," dringt Eric ongeduldig aan. „Er bevinden zich drie Drakars in volle zee „Drakars?" dondert de stem. van Ragnar de Rode eensklaps. „Dat moeten mijn schepen zijn. Nu is alles verloren." Nu Everton door een overwinning van 40 op Oldham als tweede is ge ëindigd in de tweede divisie en daar door dus met nummer één, Leicester City, naar de eerste divisie promo veert, is het erelijstje van de Engelse league op de naam van de cup-winnaar na compleet. Het ziet er als volgt uit: league-kam pioen; Wolverhampton Wanderers; ge degradeerd naar de tweede divisie: Middlesbrough en Liverpool; gepromo veerd van de tweede naar de eerste di visie: Leicester City en Everton; gede gradeerd naar de derde divisie: Brent ford en Oldham Athletic; gepromo veerd van de derde divisie Zuid naar de tweede divisie: Ipswich Town; ge promoveerd van de derde divisie Noord naar de tweede divisie: Port Vale. (Van onze verslaggever) TILBURG, Donderdagavond. De Oranjetrui is vanavond in het Sportpark met moeite over de brede tors getrokken van Wim van Est, die aan het hoofd van zijn grote meute na 190 kilometer de sintelbaan opdraaide en vervolgens met sterke pedaalslagen zijn scherpste belagers de Nederlander Koch en de Duitser Müller naar de tweede en derde plaats verwees. In de groep finishten alle „groten", maar de minut tijdsvergoeding, die van Est door zijn tweede achtereenvolgende étappe-zege verwierf, was voldoende om Gerrit Voorting in het algemeen klassement te passeren. Het is de enige wijziging, die deze vierde étappe van Heerlen naar Tilburg heeft veroorzaakt, een étappe, waarin de reus Schulte alles heeft geprobeerd om zijn positie te verbeteren. De andere aanvoerders van de Nederlandse escadrons waren in combinatie echter te sterk zelfs voor een Schulte, die een tempo uit de benen haalde alsof hij de eerste overwinning van zijn wielerloopbaan nog moest veroveren. De jacht op Schulte betekende ook het eind van de dappere vlucht, die Faanhof en van Elderen bijna 90 kilometer lang hadden volgehouden. De torenspitsen van Tilburg waren reeds duide lijk zichtbaar, toen eerst van Elderen en daarna Faanhof voor het jachtend peloton capituleerden. Nog steeds is het evenwicht aan de top niet verstoord van Est heeft slechts veertig seconden winst op Voorting maar met nog twee ritten tegen het horloge voor de wielen is van Est onze favoriet voor de eindzege in het Olympisch Stadion. De etappe kreeg al direct na de start een levendig karakter want de talent volle Limburger Piet Haan kon zijn aan valslust niet bedwingen. Bij Kerkrade, na nauwelijks tien kilometer, had hij een voorsprong van 45 seconden op de groep genomen. Een eenzaam avontuur? Neen, zei Wout Wagtmans en sprong bij Eygelshoven naar de vrijheid voor de achtervolging van Haan. De tengere Brabander zette er een tempo in, dat hem in luttele minuten bij de koploper bracht. Wagtmans nam een al wat ver moeide Haan mee aan zijn wiel. De aan val kreeg gestalte, want na dertig kilo meter drukten wij op de chronometer een winst af van 2 minuten 40 seconden op een nog compact draaiend peleton. De Limburger, die al zo vroeg op avontuur gegaan was, had zijn kracht echter overschat. Hij kon Wagtmans bij een kleine stijging niet volgen en verloor zeker twintig se conden. Wagtmans keek eens om en ging toen alleen door. Haan kon deze nederlaag evenwel niet verdra gen en deed alle moeite om weer in het spoor van de Brabantse mees ter te komen. Wagtmans gaf een te ken, dat hij hulp van Haan niet no dig had, maar de Limburger zette door en even later vond hij aanslui ting. Het peleton opende de jacht pas toen de voorsprong der vluchtelingen bij Hongen aan de grens tot drie minuten was gegroeid. Gerrit Voorting verzamel de zijn troepen en rukte naar voren VIJFDE ETAPPE A en B 30APRIL 19S4 S°Etoppt 30 April TUburg-Entn 7Skm ^^"puLVENHOu*; TILBURG JStERCgN -HAAM IUNDERT a •AERUE NASSAU Piotten-tijdritf ROTTERDAM RIDDERKERK HENDRIK IDO 9km - amwcht 23Km S°Etappt 30A fint Etttn-Potttrddm S4kn ZEVENDERDEN VEELT 542251 om zijn leiderstrui te verdedigen. Na tuurlijk gingen van Est en Schulte mee met deze tegenaanval. Een groep van acht man verliet het peleton, waarin be halve de reeds genoemde Nederlandse aanvoerders ook Bakker, Nico van Est. Paymans, de Duitser Müller en Faanhof zaten. _Met zoveel kwaliteit bijeen was het duidelijk, dat Wagtmans en Haan tot overgave zouden worden gedwongen. In Echt bedroeg het verschil nog slechts 1 minuut. Inmiddels waren de Belgen ook in actie gekomen. Er zat geen man van hen bij de ploeg van acht en om hun positie in het algemeen klassement te behouden moest er dus strijd worden geleverd. Het gevolg van al deze inspanningen was, dat het veld na 55 kilometer weer ineenvloeide. Er werd voorlopig een wapenstilstand afgekondigd. De heersers van het wie- lerleger bleven elkaar scherp bewaken en stonden ook niet toe, dat de rust door anderen werd verstoord. Ruim veertig kilometer lang draaide de kleu rige karavaan door het zonnige land van Limburg, zonder dat er iets bij zonders gebeurde. De waakzaamheid verslapte daardoor In de voorste linies en in de omgeving van Asten maakten Faanhof, van Elde ren en Preiskeit van de gelegenheid gebruik om te vluchten. De sprong ge lukte en het drietal had spoedig een voorsprong van 400 meter. Gerrit Schulte zag in deze uitlooppoging van Elderen behoort tot zijn ploeg een mogelijkheid om de wapenstilstand te verbreken. Hij zond Dekkers naar voren, om de aandacht van zijn krijgs zuchtig plan af te leiden. Dekkers kreeg evenwel een man aan het wiel, die hij er niet af kon rijden. Twee-, driemaal sprong Schulte uit de groep, om hem steun te verlenen en dan samen door te gaan. Een Dekkers zonder vorm was echter machteloos. De drie aanvallers zwoegden in hech te samenwerking een voorsprong van drie minuten bijeen. Nogmaals zond Schulte een man naar voren, Plantaz, die dit in zijn eigen streek de kara vaan naderde Eindhoven gaarne deed. In Stiphout lag Plantaz op anderhalve minuut. pedalen over. Ditmaal hadden zij een gemeenschappelijk doel. Schulte moest ten koste van alles in zijn tomeloze.vaart worden gestuit. Tegen deze combinatie van klasse was zelfs Schulte niet be stand. Zijn winst brokkelde af en ten slotte legde de Bosschenaar de handen op het stuur om de jachthonden af te wachten. Deze felle strijd was voor Plantaz en de uitlopers niet aangenaam geweest. Met nog veertig kilometer tot de sintel- baan in het Tilburgse sportpark bedroeg de voorsprong 2% minuut. Preiskeit was echter al afgevallen en van Elderen kon zijn pedalen nog met veel moeite rond krijgen. In hoog tempo kwam het peloton nader. Van Elderen, die Faan hof had moeten laten gaan, werd even als Plantaz ingelopen. Een paar kilo meter verder boog een teleurgestelde Faanhof het hoofd. In de laatste fase van de strijd sloeg van Est toe, een van Est, die „gierig" met zyn krachten was geweest. Hij draaide ais eerste de sintelbaan op en de sprintzege, die hij voor zich opeiste, was ditmaal een dubbele overwinning. Gerrit Voorting had zijn leiderstrui slechts één étappe gedragen. Te Rome zijn de renners voor de wed strijd Rome-Napels-Rome gestart. De eerste etappe bestond uit drie delen: Ro meTerni over een afstand van 93.100 km., Terni—Aquiia over 97 km. en 4V2 km. achter motoren op de baan te Aquiia. De Santi (It.) werd winnaar van de eerste halve etappe. De tweede halve etappe werd gewonnen door Albani (Italië); het derde deel, de 4Vz km. wedstrijd achter motoren op de wielerbaan van Aquiia was voor Monti (It,). Algemeen klassement: 1. Monti 6 uur 7 min, 49.7 sec. 2. Coppi 6.07.50.4, 3. Albani 6.07.51.6. 4. De FUippis 6.07.56. 5. Magni 6.08.00.3. .Acht landen waren vertegenwoor digd op het internationale jeugdtafel- tennistournooi, dat in Metelen (West- falen) verspeeld is. De Nederlandse ploeg bestond uit de vijftienjarige na tionale jeugdkampioen Bert Onnes te Amsterdam, Bennie Peters (Venlo), Koen Wesseling (Den Haag) en Henk Olthof (Apeldoorn). In het eindklasse ment bezette West-Duitsland de eerste plaats. Nederland werd vijfde, hekken sluiter was Luxemburg. De uitslagen van de tiende ronde van het Clare Benedict schaaktournooi te Zürich luiden; Euwe - Schmid J-4-K; Bhend - Zimmermann 1-0; Trifunovic - Nievergelt 0-1; Szabados - Walther '/$- Yi. De partijen Grob - Kupper, en Beni - Canal werden afgebroken. Afgebroken partijen uit de achtste ronde: Bhend - Canal 1-0. Negende ronde: Beni - Grob 1-0; Walther - Kupper 0-1. De stand na de tiende ronde luidt: 1. Schmid 8 punten; 2. en 3. Euwe, en Nievergelt ieder 7 punten; 4. Kupper 5punt plus een afgebroken partij; 5. Bhend 5 punt; 6. Canal 5 punten plus 1 afgebroken partij; 7. Trifunovic 5 punten; 8. Zimmermann 4 punten; 9. Grob 3(4 punt plus 1 afgebroken partij 10. Beni 3 punten plus 1 afgebroken partij; 11. Szabados 2 V, punt; 12. Walther 2 punten. De 53-jarige fabrieksarbeider A. B. uit Rotterdam is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek. Hij werd er van verdacht zijn echtgenote van het leven te hebben willen beroven. De eis was vijf jaar met aftrek. V JV /1 M - AT Ti i/ ii 13 Je Ji Js- JS JS Ve VI VJ Vi l/S Si Af fS Óo Si ii jd ij Se HORIZONTAAL: •1. familielid, 3. deel v.e. schip, 6. meisjesnaam, 9. voegwoord (Fr.), 11. omroepvereniging, 13. zware hamer, 15. iedere, 17. opperste (Arabisch), 18. IJs landse literatuur, 19. zuivelproduct, 20. plaats bij Breda, 23. zijrivier v. d. Do- nau, 24. land in Europa, 26. aanw. vnw., 28. vorm v. woelen, 31. afwatering, 33. voorzetsel, 37. bar, 38. spil, 40. niet door twee deelbaar, 41. nakomeling, 42. maanstand," 43. zout water, 44. vice versa (afk.), 45. nagerecht, 47. onder andere, 48. titel, 50. plaats in Duitsland, 53. niemand uitgezonderd, 55. lucht vaartonderneming, 57. gebergte in Rus land, 59. het zijn, 61. onbep. vnw., 63. boterton, 65. soort schip, 67. Indisch vleesgerecht, 70. groet, 71. dierenver blijf, 73. listige, 74. deel v. h. lichaam, 77. godheid, 79. afstandsmaat, 80. ver stand, 81. voorzetsel, 82. heilige. VERTICAAL: 1. stel, 2. als volgt, 3. waardeloze prullen, 4. keukengerei, 5. ambtshalve (lat.), 6. lidwoord, 7. meisjesnaam, 8. bij woord, 9. pers. vnw. (Fr.), 10. breek baar, 12. rivier (Spaans), 14. huisdier, 16. verbinding, 21. seconde, 22. pL in Gelderland, 25. meisjesnaam, 27. hemel lichaam, 28. pers. vnw., 29. goud (Fr.), 30. gelijk, 32. boomvrucht, 34. plaats in Engeland, 35. vogelproduct, 36. onder het nodige voorbehoud (lat.), 39. plaats in België, 40. boom, 45. familielid, 46. laatst leden (afk.), 47. gewicht, 49. be dorven, 51. familielid, 52. te zijner plaatse (lat.), 54. hetzelfde, 55. steen, 56. meisjesnaam, 58. bepaling van zil ver- en goudgehalte, 60. naaigerei, 62. plaats in Duitsland, 63. bouwmateriaal, 64. vlug, 66. kloosterzuster, 68. berg weide, 69. looft, 73. titel, 75. water in Friesland, 76. kindergroet, 78. her kauwer. HORIZONTAAL: 1. tube, 4. alba, 8. sire, 10. semi, 12, stekker, 15. kon, 16. To, 17. luipaard, 19. res, 20. sta. 21. bed, 22. tin, 24. cel, 26. red, 28. walnoten, 31. pa, 32. Eva, 33. kanteel, 35. lama, 37. item, 38. lest, 39. vest. VERTICAAL: 1. Tito, 2. ure, 3. bekleden. 5. Ls„ 6. bekaaid, 7. Amor. 8. s.s.t.t., 9. kei, 11. indo, 13. kus, 14. R.P.S., 18. attentie, 19. reclame, 23. kwel. 25. lok. 26. ren, 27. Na zijn overwinning werd Van Est te Tilburg door zijn dochtertje met een walm, 29. aval, 30. tam. 31. peet, 34. hartelijke zoen gelukgewenst. ets, 36. as. T „Dan ga ik zitten en dan brengt ze begonnen was. Vert. J. r. KLIPHUIS Houd je van zoute vis in brandade saus?" me mijn pantoffels." „En daarna? De inspecteur dacht na en sloeg zich toen plotseling voor het hoofd. „Ik snap het! Ik trek een ander jasje er voor in de gelegenheid ben aan!" „Heb je een huisjasje?" gedragen. „Heb je een mes. Moers?" De morgen liep bijna ten einde, maar Ik ben er gek op. Ik kan er niet Maigret hield zich nog steeds met zijn goed tegen, maar ik eet ze altijd als ik dode bezig. Steek de punt door de scheur in de Juist....! Maakt je vrouw ze vaak?" regenjas.... Mooi.... Beweeg je niet." Hij lichtte voorzichtig een tipje van „Nee, het is een heel werk. Het is „Neeik trek een oud jasje aan, een gerecht, dat meestal niet thuis be- de jas op aim naar het colbertjasje te waarin ik met beehaaglijk voel Met die woorden kwam de onbeken de plotseling in een intiemer, huise lijker licht te staan. Men kop zich voor stellen, hoe hij thuis was gekomen, mis- Hij is bijna nieuw. Er moet een jasje ?chi<® net als Janvier zijn vrouw ge- bij gehoord hebben. Maar het colbert- kust had- In eik geval had hij zijn Vrijdags nogal eens jasje> dat we hier zien, hoort bij een nieuwe colbertjasje uit- en een oud pak, dat al minstens twee jaar oud is" aangetrokken. Hij ging eten, „Dat zou je wel zeggen, ja". "Wat voor dag is het vandaag?" Nu moet de man vrij veel aandacht „Donderdag. reid wordt.' „Je eet het dus in een restaurant als het op het menu staat." „Ja." „En staat het er vaak op?" „Ik weet het nietEens kijken.... kijken. „De twee scheuren vallen niet sa menSteek nu eens uit een andere hoek. Ga eens links staanrechts.... steek van boven... steek van onder..." „Ik snap het." Een paar technici en bedienden, die „En gisteren was het Woensdag. Bel in het reusachtige laboratorium werk- dr. Paul eens voor me op. De dokter, die bezig was 'zijn rap ten keken op en lachten elkaar toe „Ze corresponderen nog steeds niet. AAAM„A v.., .-.j .„„A „a.,- port op te stellen, verbaasde zich niet Er is minstens vijf centimeter verschil aan zijn uiterlijk gegeven hebben, te „Gisteren was het dus W^öensdag. Je over Maigret s vraag. tussen de scheur in het colbertjasje en oordelen naar zijn sokken, zijn over- ëset vaak uit eten. In goedkope gele- „Zoudt u me kunnen zeggen of er die in de regenjas.... Breng eens een hemd en zijn das. Telefoneer eens naar genheden, zoals die waai in onze man truffels in de brandadesaus verwerkt stoel en help even." de „Caves du Beaujolais" en de andere kwam." j waren"?" café's. Probeer te weten te komen of Al pratende schikte Maigret de regen waren? „Zeer Inmiddels werden in het legioen scherpe gevechten geleverd tussen de machthebbers, maar zij konden ten slotte een geladen Schulte niet hou den. De blonde Bosschenaar rukte zich los en joeg de vrijheid tegemoet in een onstuimig tempo. In de straten van Eindhoven schonken vele dui zenden hem een stimulans met een warm applaus en luide aanmoedigin gen. De storm was losgebroken. Schulte raasde voort, maar honderd meter achter hem trapten van Est, Voor ting en Wagtmans al hun energie op de Ze zetten de pap heel behoedzaam a.j.uua=<=a lc a „A a aamaaacaa „A - - zeker niet. Daarvan zou ik neer. de man gisteren een colbertjasje en 5as om de schouders van de pop. De resten teruggevonden hebben." „Mooi... Als iemand zit, b.v.tegeneen een broek droeg, die niet bij elkaar vorige dag, bijna op hetzelfde uur, had „Dank u wel... Zo, Janvier! Er waren tafel, dan komt het voor dat zijn jas pasten." die jas nog om de schouders van een geen truffels verwerkt in de brandade- omhoogschuift. Laten we het eens pro- Janvier installeerde zich in een hoek- levende gehangen, die bijna onder hun saus..,. Daarmee zijn de luxe hotels, beren." je en begon met onderdrukte stem te p§en de „Caves du Beaujolais was waarin ze gewoonlijk wel truffels ver- Maar tevergeefs probeerden ze de twee telefoneren. Eén voor één belde hij de binnengegaan; ze hoefden maar door werken, uitgeschakeld. Ga jij nu eens scheuren, die zich, logisch gesproken, café's op en telkens herhaalde hij- Met ket zolderraam naar de overkant van naar het bureau van de inspecteurs, vlak boven elkaar moesten bevinden - -a- w T--" J-:Jop elkaar te leggen. „Ziezo," zei Maigret eindelijk, alsof het bureau van de Recherche. U spreekt dSeine te kijken om het geveltje te Laat Torrence en twee of drie anderen met de inspecteur, die gisteren bij u zlen- geweest is. Zaudt u me kunnen zeggen En hij had Maigret te hulp geroepen of. je helpen. De telefoniste zal wel moppe ren, want jullie zullen de lijnen een hij een moeilijke vergelijking had op- Hij had niet naar een commissaris of hele tijd nodig hebben. Je belt alle res- gelost. Jammer genoeg had de man zijn een inspecteur gevraagd en ook niet, taurants één voor één op, te beginnen ,,U denkt dat hij zijn jas niet aan had, regenjas nergens uitgetrokken. Mis- zoals mensen hun geval belangrijk met die in het district, waar je gisteren toen hij doodgestoken werd!1 de directeur van de gewerkt hebtOnderzoek of een er „Dat kunnen we met vrij grote zeker- van gisteren zoute vis et brandadesaus heid aannemen." Hop het menu had.... Begin maar met "„Maar de regenjas vertoont toch ook U kent me niet," had hij toegegeven, de restaurants met een aan. het Zuiden een scheur als van een messteek." schien had hij de knopen wel openge- achten, naar daan, maar niemand had op de kleur Recherche, van zijn colbertjasje gelet. Maigret had hij willen hebben „Wat doe je als je 's avonds thuis komt?" „Dan geef ik mijn vrouw een zoen,' zei Janvier. „En daarna?" Maar hij had er bij gezegd: „U hebt mijn vrouw, Nine, gekend. Janvier vroeg zich af wat zijn chef herinnerende naam, want daar heb 5e de meeste kans...." Janvier vertrok, niet bepaald verrukt bedoelde toen hij over die restaurants over het karweitje, dat hem was op- „Men heeft er expres een scheur in gemaakt, om ons in de war te brengem. (Wordt vervolgd}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5