HOGE VERWACHTINGEN ONVERVULD Besprekingen in Genève vastgelopen t Vakbeweging in Amerika Zware aardbeving treft Midden-Griekenland Urenlang bloemendéfilé voor Koningin jarige Steeds minder vertrouwen dat de eenheid van Korea tot stand sal komen EDEN GAAT EEN EIGEN WEG Britten vragen onderhoud met dr. Troetsjnowitsj Elf doden, honderd gewonden, 20.000 daklozen v. Spaans consulaat te Gi braltar geslo ten Zo geheel anders dan bij ons Khoklov geeft zijn versie van Beria s val Midwinterhoorn op koninklijk bordes Egyptische regering ontdekt complot Tot hoofd en hart mejfouoiuj! Het weer Lichtend voorbeeld voor andere landen ZATERDAG 1 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25978 Om niet onhoffelijk te zijn jegens Koningin Elizabeth AARDBEIEN IN BEVERWIJK H „Maar" 350 stakingen Closed-shops Keiharde zakenlui Nevelig beeld Falcon Tweedjassen 59.50 Koninkrijk nieuwe stijl: Zweden willen meer paraatheid in de lucht BUREAU SMEDESTRAAr 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171. tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlfcNIIETARIEF 28 cents per miliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt ïich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Bijzondere correspondentie uit Genève) Vrijdagavond. Als er door bemiddeling van Molotov vandaag in Genève geen etentje had plaats gevonden tussen Eden en zijn rood-Chinese collega Xsjoe En-lai en als Dulles niet had bekend gemaakt, dat hij Maandag of Dinsdag zal ver trekken, was er vandaag geen nieuws geweest. Men beweert niet te veel als men zegt, dat de met zulke hoge verwachtingen begonnen conferentie wel haast in het zand gelopen is. Officieel heeft weliswaar de vijfde zitting van middag doorgang gevonden, doch deze was al heel snel bekeken en bij gebrek aan sprekers besloten. Twee staatslieden voerden het woord. De reeds be kende minister van Buitenlandse Zaken van Thailand, prins Wan Naradib, en de secretaris-generaal van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken, Cevat Akikalin. Zij hebben zich aan de officiële opvattingen over de collec tieve veiligheid gehouden, de beginselen van de V.N. ondersteund en de Noord-Koreaanse voorstellen verworpen. Niemand, die zich daarover ver baast. Steeds meer hoort men spreken over de onvermijdelijkheid der hand having van de status quo in Korea en steeds minder vertrouwen is er, dat deze conferentie de eenheid van Korea tot stand zal brengen. Het Spaanse consulaat-generaal te Gi braltar is gisteren gesloten ten einde een „onhoffelijkheid" jegens koningin Elizabeth bii haar voorgenomen bezoek aan de vesting op 10 en 11 Mei te ver mijden. Tevoren had een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat de Spaanse con sul-generaal geen eer aan de Britse vor stin zou kunnen bewijzen, omdat Spanje in het bezoek aan Gibraltar, dat het nog schouwt, een „belediging" aan zijn adres ziet. Enige dagen geleden is de consul-ge neraal naar Lissabon overgeplaatst, ter- wl het archief naar Spanje is overge- gebracht. Aan de Veiling „Kennemerland" te Beverwijk werden Vrijdag de eerste aardbeien aangevoerd door de tuinder R. W. A. Muijen te Heems kerk. Ze brachten 40 cent per stuk op. Vol aandacht heeft de Kon. Familie gisteren geluisterd en gekeken naar wat afgevaardigden uit elf provincies H. M. de Koningin op Haar verjaardag ter huldiging aanboden. De Engelse minister van buitenlandse zaken is na eerst lang de zaak bekeken te hebben het diplomatieke pad opge gaan, waarbij hij aan een lunch de reeds vroeger door hem hartelijk begroete communistische minister Tsjoe En-lai heeft ontmoet. Natuurlijk is er niets of ficieels bekend geworden over de be sprekingen tijdens deze maaltijd. Men tekent hier alleen aan dat Eden wel in 'n bijzonder gunstige positie ver keert ter verbetering van het contact tussen Oost en West als men althans mag zeggen dat er reeds contact geweest is. Het feit immers dat Engeland gewei gerd heeft in het Indo-Chinese conflict gewapenderhand te interveniëren voor dat de conferentie van Genève beëin digd was verbetert natuurlijk de ver standhouding met Rood-China. Boven dien heeft de brief die Eden gestuurd heeft aan de te Colombo confererende staatshoofden van India, Pakistan en Ceylon met het oogmerk hun medewer king te verkrijgen tot regeling van het Ir.do-Chinese conflict, hem ook wel een stap nader gebracht tot het Oosten Betekent dit dat er een ernstig me ningsverschil groeiende is tussen de Westelijke machten? Men zal zich herinneren dat de Engelsen ook al eens een proefballonnetje hebben laten op gaan over de mogelijkheid tot verdeling van Indo-China, een mogelijkheid die de Amerikanen noch de Fransen onder het oog wensen te zien. Er wordt hier door lieden die dicht bij de Amerikaanse delegatie staan niet bepaald gunstig gereageerd op deze eigen weg van Eden, die men wel met de term remmend voor de samenwer king aanduidt. Van Franse zijde hoopt men dat Eden de gelegenheid heeft gehad om over de evacuatie van de gewonden in Dien Bien Phoe te spreken. Het schijnt namelijk dat het contact tussen Mo lotov en Bidault hierover is vastge lopen. Bidault vindt dat een wapen stilstand voor dit doel gescheiden dient te worden van de overige vraag stukken terwijl de Russen van opvat ting zijn dat dit allemaal bij elkaar hoort. Intussen wachten de Fransen ln het bijzonder nog steeds op de bekendma king van de voorwaarden van Bao Dai, die thans aan de Rivièra met zijn mi nisters zit te vergaderen. Franse colle ga's zijn hierover uitermate ontstemd Men kan zelfs zeggen gebelgd. Generaal William Oliver, de Britse commandant te Berlijn, heeft gisteren de Sovjet-Russische autoriteiten om toestemming gevraagd voor een onder houd met dr. Alexander Troesjnowitsj, een leider van uitgeweken Russen, die naar Oost-Berlijn ontvoerd zou zijn. Volgens de Russische autoriteiten is Troesjnowitsj vrijwillig naar Oost-Berlijn gegaan. Oliver heeft thans in een schrijven aan de Berlijnse vertegenwoordiger van de Sovjet-Russische hoge commissie, S. A. Dengin, de wens te kennen gegeven, dat Troesjnowitsj naar West-Berlijn zal mogen terugkeren om deel te nemen aan een „grondig onderzoek" naar zijn verdwijning. Indien zulks niet mogelijk was, zouden, aldus het verzoek van generaal Oliver Britse funcjfj»narissen Troesjnowitsi in Oost-Berlijn moeten kunnen ondervragen. De voormalige Russische MVD-agent Nikolai Khoklov, die politiek asyl heeft gekregen van de Amerikaanse Hoge Commissie in West-Duitsland, heeft in een vraaggesprek voor radio-München verteld, wat hij wist over de arrestatie van de vroegere leider der MVD, Beria, en over een geheim rapport van het Kremlin, dat nauwelijks verholen cri- tiek leverde op Stalin. Khoklov vertel de een vriend te hebben bij de „Ze vende hoofdadministratie van de MVD", die belast is met ondervragin gen en nasporingen in de Sovjet-Unie. Deze vriend had hem verteld, dat het hoofd van die administratie, gene- raal-majoor Nikolsky, van het centrale comité van de communistische partij opdracht had gekregen Beria te arres teren. Beria was toen op zijn kantoor in de Ljoebjankagevangenis in Moskou. Zijn secretaris had men weten te ver vangen door iemand, die in het com plot was. De eigenlijke arrestatie werd eind Juni van het vorig jaar uitgevoerd door een groep, die bestond uit „een lid" van het centrale comité van de Russische communistische party, gene raal Nikolsky, en twee kolonels. Zon der aan te kloppen waren zij Beria's kantoor binnengegaan en „het lid" van het centrale comité had gezegd: „Lav- renti Pavlovitsj Beria, handen om hoog, bü besluit van het centrale comité van de communistsche party bevindt u zich onder arrest". Er waren revolvers op Beria gericht en hij stak zwijgend zijn handen om hoog. Hij werd gefouilleerd, de gang ingeleid en met de lift naar beneden gebracht, regelrecht naar de kelder, waar zich de gevangeniscellen bevin- Een zware aardbeving in Midden- Griekenland heeft aan minstens 11 Personen het leven gekost en er zijn meer dan honderd gewonden. De hoogvlakte van Thessalië, die al vaker ban aardbevingen te lijden heeft ge had, kreeg de ergste schade. Minuten lang hield de beving in de bergen °an. Muren en plafond, stortten neer °P honderden mensen. Volgens het ministerie van Voorlichting zijn bijna 20.000 inwoners dakloos geworden. Tegen het vallen van de avond waren ln de acht plaatsen, die het zwaarst Betroffen zijn, 2.112 huizen opgegeven als vernield en 1.083 als beschadigd. ™et Griekse leger is direct begonnen 'aet de aanvoer van tenten, medica menten en voedsel. De ramp voltrok !ca op het tijdstip, dat de meeste mensen aan het middagmaal zaten. Bij e"l2®aden vluchtten zij de velden in klemden zich in doo 'sangst aan de Brand vast. vT5ai'ditsa verloor onmiddellijk 75 Vpflal zijn huizen. De autoriteiten Pers aarden' dat daa' alleen al 10 000 I)01lorj™ dakloos zijn geworden. Nabij 1:,- s werd een spoorlijn uit el- toen gerukt. Te Soiades werden Mensen door vallend gesteente zes ge dood. Er stortten daar 981 huizen in. Volgens de autoriteiten van Larissa waren daar de verliezen aan woningen veel geringer. In totaal werden daar 25 huizen onbewoonbaar en liepen 50 schade op. De telefoonverbindingen tussen Athene en Noord-Griekenland werden door de beving verbroken.Volos raakte met één slag zijn stadhuis en zijn postkantoor kwijt. Het centrum van deze plaats moet één grote ruïne zijn. In Trikalla zijn 58 gebouwen be schadigd. De koning, die troepen inspecteerde in Thracië, heeft zijn tocht onderbro ken, om zich naar Volos te begeven. De kademuur van Volos is wegge zakt. Lichte bevingen werden nog in de avond gevoeld. Het aardbevingsge- t heeft zich uitgestrekt tot Agri- nion, in West-Griekenland, waar vier huizen instortten. Tien dagen geleden maakten aardbe vingen 200 woningen in de streek van Corinthe onbewoonbaar. Corinthe kreeg het ook zwaar te verduren een maand na de rampspoedige aardbeving v i September van het vorige jaar, toen 425 mensen op de Ionische eilan den om het leven kwamen. (Reuter- UP). den. De vrouw van Beria en hun zoon Serr.yon werden later door generaal Nikolsky gearresteerd op hun luxueuze landgoed in Rocblevo. Het critische rapport over Stalin, waarover Khoklov sprak, noemde de dictator nergens bij name, maar toch sloeg het duidelijk op hem. Het werd opgesteld na zijn dood, in Juli van het vorig jaar, en het deed de ronde onder hoge MVD- officieren en vooraanstaande commu nisten. Er werd in geklaagd over de nadelen, verbonden aan een eenhoofdig leiderschap. Er werden beslissingen ge nomen over de hoofden van de leden van het centrale comité van de commu nistische partij heen, waardoor dit comité overbodig werd gemaakt en het doel van zijn bestaan in strijd met de beginselen van het Marxisme en Le ninisme werd vernietigd. (Reuter-UP) Klepperende kinderen. Nog een detail van het jaarlijkse familiefeest in de Paleistuin van Soestdijk. (Van onze verslaggeefster) De paleisklok wees precies half elf Vrijdagochtend, toen een stralende iarige Koningin, gekleed in een grijze japon, waarover een kort nerz-jasje, naar buiten trad op het bordes van paleis Soestdijk, omringd door Prins Bernhard en de vier Prinsessen in lichtblauwe mantels, om de bloemen hulde van duizenden langstrekkenden uit den lande, maar vooral uit Baarn en Soest en omgeving, in ontvangst te nemen, zoals de jaarlijkse traditie is op Koninginnedag. Geanimeerd en onvermoeid alsof aan deze verjaardag met de zware in spanning was voorafgegaan van het Deense Koninklijke bezoek, ontving Hare Majesteit hulde, bloemen en geschenken tot over twaalf, toen eindelijk de paleishekken zich sloten en de bordestrap van het paleis achterbleet, bedolven onder een dik tapijt geurende voorjaarsbloemen als poëtisch ge tuigenis van de aanhankelijkheid, die duizenden deze ochtend waren komen brengen. Het waardige slot van deze nationale huldiging vormde het op treden van de Mastreechter Staar, het beroemde Limburgse mannenzang- koor, dat voor dit feest de tocht naar Soestdijk had ondernomen. paleis voor de kinderen, die tussen al die opgetogen, langzaam voort schrijdende mensen, van de schou der van vader stralend kijken naar de Koningin, die minzaam blijft reageren, groeten en wuiven naar al die tot haar opgeheven gezichten, van haar eigenlijk zo stugge on derdanen wier gezicht alleen maar de blijdschap die ze voelen uit drukt, omdat ze nu eenmaal met gewend zijn verder erg spontaan te doen. Padvindstertjes nemen de bloemen in ontvangst en schikken die op de treden van het hoge bordes, waarop zienderogen een zoetgeurend voor- j aarskleed groeit van narcissen, hyacinten en tulpen, van anjers, prunus en magnolia, van latherus en viooltjes. De bloemenhulde varieert van een prachtige mand met azalea's van de postduivenhouders tot wat warme Pinksterbloemen uit een kin derknuistje. En telkens bestijgen de putaties de bordestrappen om Hare Majesteit persoonlijk iets te overhan digen. Het is warm, de Koningin legt haar bontjasje af, de teerrose sjaal geeft vol doende beschutting op deze bovenver- wachting lentelijke Aprildag, en ook de kleine Marijke, die heel geïnteresseerd alles volgt, vertoont zich in haar blauw feestjurkje. De ramen in de linker benedenvleugel gaan open, waarachter een twintigtal gebrekkige kinderen uit verschillende inrichtingen en sanatoria, die begeleid door leken- en religieuze verpleegsters reeds in de ochtend door Koningin Juliana waren ontvangen en onthaald. Men ziet daar ook de gestalte van mgr. Overbeek, de directeur van Op het ruime gazon voor het paleis te weids dan dat de stellage voor de televisiecamera storend zou werken stonden de verschillende groepen afgevaardigden uit de elf provinciën, soms in kleurig costuum, opgesteld. De fanfarecorpsen, o.a. uit Drachten, ver vulden de lucht met vrolijke muziex en hoog boven heel die fleurige bedrij vigheid in de paleistuin straalde het voorjaar met een teer groen waas dat de nog donkere beukenkruinen omspon. De zon deed de tenu's en de paarden glanzen van de Staf Fanfare der landelijke rijverenigingen van de Ned. Chr. Boerenbond Brabant, die in de huldiging voorop ging, en van de oorijzers der groep Drentse vrouwen in oud-Drents costuum, die de Koningin onmiddellijk na haar verschijnen toe zongen. Direct daarna bestegen afge vaardigden van de Leidse studenten de treden van het bordes om de jarige Vorstin een oorkonde te overhandigen En toen zette de lange slang van levende mensen zich in beweging, die zich reeds van negen uur des ochtends af gevormd had tot einde loos ver buiten het paleishek. Schoolkinderen uit de buurt open den de rij met hoera-geroep en zwaaiend met oranje, onmiddellijk gevolgd door de gebrekkigen in wa gentjes, voor wie deze vreugdedag onvergetelijk is. Onvergetelijk ook is dit verjaardagsbezoek aan het het doofstommeninstituut St. Michiels gestel. Achter een der bovenramen in de rechtervleugel volgt Prinses Wil- helmina het feestelijk gebeuren. Een aardig moment, waar ook de Prinsessen veei plezier in hadden, bracht de klepperclub van de Haagse Ooievaartjes, in het wit geklede kleine meisjes die hun zingen begeleidden met het pittig geluid van hun houten klep pers. Spectaculair waren ook de volks dansen van de „Spoilers en daansers" uit Hengelo, die later aan elk der Prinsessen een paar klompen aanbo den. Kranig en keurig gedisciplineerd marcheerden met muziek de katholieke verkenners uit Arnhem voorbij, onder daverend geronk in de lucht van enige formaties Gloster Meteors uit Soester- berg. Zang festijn De laatste die parmantig haar tuiltje witte hyacinten aan de voet van de geurige bloemenberg legde was een Spakenburgs hummeltje. Daarna slo ten zes vrouwelijke, militairen van de Milva de rij. En toen, nadat het Wog- nums vrouwenzangkoor haar nummer ten beste had gegeven en de Drentse vrouwen haar volkslied hadden laten horen, kwamen de leden van de Maas- treechter Staar als een zwarte drom over het gazon aangetreden. Ernstig luisterde de Koningin naar het prachtig gezongen „Domine salvam fac reginam nostram", waarna dit be roemde koor de hoge luisteraars liet genieten van de wijze waarop het „Piet Hein" uitvoerde. Het „Zij leve lang", waarmee de Mastreechter Staar het festijn binnen de paleistuin besloot, zal Hare Majesteit zelden zo verrukkelijk zijn toegezongen. Toen had Prinses Marijke, die merkte dat er ontspanning kwam, er genoeg van, en rende naar binnen. Maar daar op dat moment het legertje persfoto grafen naderde voor de feestfoto, haast te de Koningin zich eigenhandig om haar jongste terug te halen. Meer dan een kwartier onderhield de jarige Vorstin zich tenslotte, rondgaande op het gazon, met de afgevaardigden uit de provincies die haar deze ochtend bereid hadden en die hun cadeaux aan boden, o.a. gaf de Mastreechter Staar een kristallen vaas en een fruitschaal. De midwinterhoorn uit Hengelo bracht tenslotte een jolige stemming. Want toen het de Prinsessen binnenshuis niet gelukte er meer dan een bastoon uit te halen, stapte, desgevraagd, de Hen gelose volksdanser H. Weghorst kor daat het bordes op, gooide zijn pet neer, zette de enorme hoorn aan zijn mond en blies er een melodie op naar alle windstreken. Tegen half een trok het Koninklijk gezin zich terug voor de feestviering in eigen kring. Wie in Amerika straatzanger wil woorden, ga rustig zgn gang. Als het overbelaste verkeer maar niet wordt gestoord en de voor- trerteiyke verkeersdiscipline niet door broken. zal geen politieagent er iets van zeggen. Ja, zelfs geen vakbond zal er een aanmerking op maken: we 1 leven hier toch in het land van de vrü- jheid! Dat we het woordje „zelfs" spa tieren heeft inmiddels zijn bijzondere betekenis. In menig opzicht toch is de „vrqheid" van ondernemers en arbei ders in dit land eenvoudig een illusie. Ook in Nederland kennen we onder nemingen, waar een ongeorganiseerde arbeider geen kans maakt. Te denken is aan het grafische bedrijf, waar de regel geldt dat in een georganiseerd be drijf geen ongeorganiseerde arbeider te werk mag worden gesteld. En het is te begrijpen, dat de geor ganiseerde arbeiders in Nederland cri- tiek hebben op de wat zij noemen parasiterende houding van hun ongeor ganiseerde collega's. Maar niet ten on rechte heeft Prof. Molenaar onlangs in „Arbeid" gewaarschuwd tegen een aan tasten van de wezenlijke vryheid van arbeiders en ondernemers op dit stuk. We menen te mogen zeggen, dat er geen reden is tot onrust. Niemand in de leiding van de Nederlandse vakbe weging denkt aan gewetensdwang, broodroof of vrijheidsbeperking. Aan dit alles dachten we toen we de laatste weken in Amerika zelf een ern stige poging deden, ons wat grondiger te informeren over de betekenis van de Amerikaanse vakbeweging in het le ven van de „doodgewone" Amerikaanse arbeider. Het is maar goed dat men ons vooraf ernstig had gewaarschuwd toch vooral niet te denken, dat we een Nederlandse Vakbeweging-in-groot-for- maat zouden vinden. We hebben hier te doen met een beweging dien anders is, zowel in structuur als in activiteit, dan de Nederlandse. Beter? Slechter? Dat valt niet met ja of neen te beant woorden. In ieder geval het is wezen lijk anders. Vooral de na-oorlogse Nederlandse vakbeweging ziet zich zelf als een struc tuur-element in het geheel van de Ne derlandse samenleving. Grote stakingen kwamen practisch niet voor. We hoor den de Amerikaanse ambassadeur Freeman Mathews eens zeggen: „Ik ken bijna nog geen woord Nederlands; maar één woord heb ik al zo vaak ver nomen,. dat ik het niet meer vergeten zal: Samenwerking. En daaruit verklaar ik dat U geen stakingen kent." Op het departement van Arbeid te Washington verklaarde ons dezer da 'n hoogge plaatst ambtenaar: „Het jaar 1954 is niet slecht begonnen. We hadden de eer ste 3 maanden maar 350 stakingen" Begrijpelijk, dat het beeld van postende stakers of staaksters voor een reusach tig hotel of voor een kapitaal gebouw- in-de-steigers na enkele dagen niet vreemd meer aandoet. „On strike. Un fair job. A. F. of L." Vry vertaald: „In staking. Onrechtvaardige behande ling" A. F. of L. is de naam van een vakorganisaties. Dat is de tekst van het dubbele bord dat de posters op borst en rug dragen. Hoe is dit groot aantal stakingen te verklaren? Een poging om een ant woord op deze vraag te vinden voerden ons naar tal van autoriteiten, zowel van regeringszijde als by een vakbeweging. Telkens opnieuw worden we uitgeno digd vrijuit te spreken. Maar we komen niet om te spreken, we komen om te vragen. „The strike in the port of New York? Yes sir!" Neen, we moeten over die New Yorkse havenstaking maar niet al te veel praten. Dat was geen staking in de gewone zin van het woord. Dat was een gangster-bussiness. Geraffi neerde misdadigers zaten daar achter. Er moest daar een grote zuivering ko men in de leiding van een plaatselqke vakbeweging. Misdadigers, reckleteers, waren binnengedrongen in de plaatse lijke leiding. De „verkiezing" van nieu we „vrygestelden" versterkte de macht van de misdadigers, die wel gezorgd hadden, dat zij, via de macht van hun geld, bij de „verkiezing" de overwin ning behaalden. Prompt werd de ver kiezing door de A. F. of L„ een ook al zojuist ter sprake gekomen vakorga nisatie, ongeldig verklaard en het ant woord van de gangsters was: staking. Tegen hen agerende krachten werden eenvoudig vermoord! Neen dit was geen staking in de gewone zin van het woord. Maar het werpt wTel een typi sch licht op sommige toestanden en verhoudingen in de Amerikaanse vakbe weging. De Wagner-wet van 1933 had de vak bonden grote vryhei,d gegeven, die kans op machtsmisbruik zeker niet uitsloot. Hierin kwam een beperking door de Taft-Hartley wet van 1947, die o.a. de z.g. closed-shops bedrijven waarin al leen vakbondsleden te werk kunnen worden gesteld) verbood. Dezer dagen waren we in het hoofdkantoor van een der sterkste „Unions" n.l. die van de timmerlieden en andere houtbewerkers. Op de vraag of er in deze branche nog closed-shops voorkomen, werd met verbluffende openhartigheid geantwoord theoretisch niet, practisch overal waar de plaatselijke afdeling sterk genoeg is. In dé practijk betekent dit, dat een werkgever zich, wanneer hij personeel nodig heeft, rechtsstreeks tot de vak bond wendt, met een vraag: kunt U my 200 of 300 timmerlieden leveren? Dan De bijzondere medewerker, die voor ons de Zaterdagse rubriek „Sociaal Commentaar" pleegt te verzorgen, vertoeft op het ogen blik voor een studiereis in Ameri ka. Hij wijdt zich daar o.a. aan de bestudering der vakbeweging. Over zijn eerste indrukken treft u hier naast een artikel aan. wordt het een kwestie van loven en bieden over het loon en eerst als een accoord is bereikt, gaan de arbeiders aan de slag. Laat de ondernemer maar niet proberen ondertussen het werk met ongeorganiseerden te beginnen, want dan dreigt er onmiddeliyk een staking. Het feit dat van geval tot geval en zeker van plaats tot plaats afzonderlijk overleg plaats vindt, wordt verklaard door het feit, dat de plaatselijk vakver eniging een zelfstandige eenheid vormt. Weliswaar per district en staat in „councils" verbonden en tenslotte in de nationale of internationale „Broeder schap" verenigd, maar plaatselijk heeft men te zorgen voor stakingskas, collec tieve arbeidsovereenkomsten, uitkerin gen bö ziekte, ongeval, ouderdom enz. Iedere vakverenigingsleider zal U dan ook nadrukkelijk op het hart binden, dat de plaatselijke vakvereniging de basis van heel het werk vormt. Als Ne derlander versta je dat onmiddellijk verkeerd. Ook in de K.A.B. toch wordt ge zegd dat de kracht van de beweging in de plaatseiyke afdeling ligt. Maar dan wordt bedoeld, de ideolo gische kracht van de Beweging. Wan neer wy vragen of er ook aandacht wordt geschonken aan cultureel werk, volksontwikkeling en zo meer, volgt een schouderophalend: neen. Waarom zouden we. Het gaat uitsluitend om een hoger uurloon. Deze merkwaardige situatie verklaart dat het April-nummer van The Carpen ter (De Timmerman), het officiële maandorgaan van deze vakbond, ette lijke bladzijden behoeft om de verschil lende successen op te sommen, die de laatste tijd in tal van plaatsen zyn be haald. Allemaal loonstijgingen, varië rend van 3 tot 40 dollar-cent per uur. De lonen zelf variëren van 0.85 tot plusm. 4 dollar per uur. (De dollar staat op plusm. 3,80) Dat by dat plaatselijk overleg de par tyen als kei-harde zakenlui tegenover elkaar staan spreekt welhaast voor zich. Het gaat immers om de vraag: wat kan ik aan je verdienen. Inmiddels wordt er op de nationale hoofdkwartieren ook niet geluierd! Naast de omvangrijke ledenadministra tie (alles uiteraard Hollerith-system) is er de leiding gevestigd van de bemoei ingen van de vakbeweging met de vak-scholing, -n meerdere gevallen ook van een of andere „Home" voor rust- behoevende of beja: rde leden enz. Maar dit is een verhandeling op zich waard. Geven de contacten die we tot nog toe veelvuldig en tamelijk intensief had den, ons het recht om ook een oordeel uit te spreken? Neen, beslist niet. Het kan ons hoogstens een vooralsnog ne velig beeld bieden van een situatie, waarvan we menen dat Nederland haar reeds is ontgroeid. Niet dat in Amerika samenwerking tussen werkgevers en werknemers on bekend zou zijn, we hopen bq een an dere gelegenheid aan te tonen dat in meerdere opzichten deze zelfs op voor treffelijke wijze bestaat. Maar het is in dit grote land alle maal zo anders dan in ons kleine dicht bevolkte, gemoedeiyke. maar toch ook wel wat conventionele landje. Van een wolkenkrabber af ziet de we reld er nu eenmaal anders uit, dan van af een dijk! Advertentie De Egyptische minister voor sociale zaken, Kamal el Din Hoessain, heeft in 'n toespraak te Alexandrië verklaard, dat een complot is ontdekt, dat ten doel had vandaag, 1 Mei, een staatsgreep uit te voeren. Bij het complot was onder meer de zoon van een gewezen gezant in Mos kou betrokken. Voorts enige leden van de koninklijke familie, een aantal jour nalisten, studenten en officieren. Bijzon derheden zouden nog bekend gemaakt worden. Reuter Vaak is vriendschap als een paraplu, die bij een rukwind omslaat BARIELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 (tot Zondagavond) Veranderiyke bewolking met mor gen enkele verspreide buien. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hoge re. Zondag: Zon: 5.10-20.05. Maan: 4.24-20.16 Maandag: Zon: 5.08-20.06 Maan: 4.53-21.15 Amerikaanse autoriteiten in Washing ton zijn, volgens U.P., van oordeel, dal de landen die overzeese gebieden bezit ten, er goed aan zullen doen, lerinq te trekken uit de staatkundige verande ringen, die ten grondslag liggen aan het Koninkrijk nieuwe stijl, dat Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen voorbereiden. Met betrekking tot het verschijnen van vreemde vliegtuigen boven Zweeds grond gebied hebben militaire woordvoerders te Stockholm gezegd, dat de paraatheid van de Zweedse luchtmacht moet worden op gevoerd. Officieel is nog niet vast komen te staan, dat de vliegtuigen van Russische nationaliteit wTaren, maar dat dit zo is, heeft men kunnen afleiden uit de koers, die zij vlogen. Het blijkt nu, dat de vreemde vlieg tuigen gesignaleerd werden twaalf uur nadat de tweede vloot van de Zweedse luchtmacht haar voorjaarsmanoeuvres had beëindigd. Het gevolg daarvan was, dat de enige afdeling nachtjagers, die de Zweden rijk zijn, juist naar haar basis te Vaesteras in Midden-Zweden was teruggekeerd. (UP.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1