Viering van Koninginnedag in Haarlems omgeving FOTOALBUM VAN HET TONEEL E. ter Haar: sensibel talent met veel wilde haren WILLY GLEYSTEEN: gesprek met de nachtegalen Tussen de vogels in een boomtop BLIKSEMAFLEIDERS 60 jaar getrouwd H Expositie in Felison IVOORJAGERS, interessant beeld van Oost-Afrika Romantiek van alle dag SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH DIEFSTALLEN ZIJN OPGEHELDERD DE BEVERWIJKSE KUNSTFLUITER heemstede ZATERDAG 1 MEI 1954 PAGINA 2 In Bloemendaal In Zandvoort In Spaarndam Ion van Duinhoven Verkooulok aal NOTARISHUIS litbcsd' g ri/12 Mei 1954 „DE SLEUTELSPECIALIST" Athletiek Het seizoen begint Dader in Utrecht gegrepen Sportagenda Deze week in Minerva Cinema Palace Frans Hals Rembrandt Lido City Roxy Luxor Ongeval Hoogovens SPAARNDAM Concert van Spaarndams Gemengd Koor Ziekenvervoer aan gemeente overgedragen ZANDVOORT FLOOR KOPER ONDERSCHEIDEN Zondagsdiensten Waterstanden In Haarlems naaste omgeving is het feest ter ere van de jarige Vorstin met plezier en vreugde gevierd. Hier onder laten wü enkele korte reportages volgen. Aerdenhout en Bloemendaal aan schouwden des morgens een lange, kleurige gecostumeerde kinderoptocht, waarna overal in de gemeente kinder spelen werden gegeven. Het avondfeest werd ingezet met een lamp on'ocht door een villabuurt in Aerdenhout. Op het terrein aan de Catslaan konden de tal rijke aanwezigen eerst van een vuur werkprogramma genieten en daarna van een vreugdevuur. Da warmte werd ech ter gevolgd door een koude douche, de omstaanders bezorgd door de brand weer die was uitgerukt om enkele brandjes in het duin te blussen en meende daarna goed te doen ook het vreugdevuur ten einde te brengen Een onderling verschil van mening tussen publiek en enige brandwachten werd aanleiding tot het wegspuiten van het publiek. Het middagprogramma te Overveen kwam geheel voor rekemng van de vrij willige brandweer ta Bloemendaal, die haar 30-jarig bestaan herdacht. Om beurten kwamen de brandwachten der rayons met hun materiaal aangereden om te demonstreren. Daarbij bleek dat het geslaagdste onderdeel was de opvoe ring van het spel „Zo ging het vroeger." Na afloop van deze demonstratie ver zamelden de brandwachten zich op het sportterrein achter het demonstratie- veld, waar zij werden toegesproken door de burgemeester, die verschillen de onderscheidingen uitreikte aan hen die een koperen, zilveren of hoger jubileum vierden. Het avondprogram ma in Overveen vermeldde een goed geslaagde zeepkistrace, Bij de jongeren gewonnen door Max Post éh Friso van der Wal en bij de ouderen door Holke van Meeteren en Walter Pielage. Daar na was er een openluchtfilm en de boerenkapel uit Zutphen speelde mu ziek. De kinderspelen aan de Donkere Laan te Bloemendaal werden gevolgd door rolschaatswedstrijden. Er waren ook filmvoorstellingen in het jeugdhuis. De traditionele Ronde van Vogelen zang werd in de tijd van 5 min. 57 sec. gewonnen door Toon de Winter. Koninginnedag werd te Zandvoort feestelijk en waardig ingezet met een aubade door de Zandvoortse school kinderen. Onder leiding van de heer Dees Jr. en begeleid door de Zand voortse muziekkapel, zongen de kinde ren een zestal vaderlandse liederen. De zang en de begeleiding waren voor treffelijk: een compliment voor diri gent en uitvoerenden! Burgemeester van Fenema sprak de kinderen toe en wees op het voorrecht om onder het bestuur van onze Koningin te mogen leven in een vrij land. De Koningin houdt veel van de jeugd omdat deze nog de spontane hulpvaardigheid kent voor elkaar, welke bij de ouderen he laas dikwijls ontbreekt. Met een drie werf: „Leve de Koningin" en het „Wil helmus" werd de aubade besloten. 's Middags organiseerde de Halte- straatvereniging een gecostumeerde op tocht voor kinderen. Er waren meer dan 300 deelnemers die allen hun uiterste best hadden gedaan om zo goea mogelijk voor de dag tekomen. Wij zagen Sneeuwwitje en haar dwergen, de klein ste deelnemer aan de tulpenrallye, twee vrouwtjes in Zandvoorts costuum, de gelaarsde kat enz. enz. De jury had een moeilijke taak en de duizendkop pige menigte genoot ten volle van het afwisselende, amusante, schouwspel. De winkeliers lieten zich ook niet onbe tuigd en tracteerden de kinderen op ijs, snoep en luchtballons. De Zandvoortse muziekkapel concer teerde later op het Raadhuisplein, 's Avonds werd onder grote belang stelling de feestverlichting in de win kelstraten ontstoken. Een stralende Koninginnedag werd ingezet met een grootse réveille door de georganiseerde jeugd en groepen van alle scholen, welke voorafgegaan door tamboer- en muziekcorpsen met vliegende vaandels naar het Raadhuis plein trokken en intussen de Heemste denaren met tromgeroffel en muziek hadden gewekt. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, hield, nadat de vlaggen gehesen waren, een toespraak, waarin hij wees op de ver bondenheid tussen Nederland en het huis van Oranje. Daarna defileerden de kinderen voor de burgemeester. Te 10 en 11 uur gaf het jeugdcircus „Elleboog" twee onberispelijke voorstel lingen voor de schooljeugd op het Sportpark die buitengewoon in de smaak vielen. Vooral de snaak met de vliegende schotels oogstte een enorm succes en dit jeugdcircus heeft in Heem stede vele vrienden gekregen. Des middags werden in het Sportpark de gebruikelijke spelen gehouden die veel deelnemers en publiek trokken en waarbij mooie prijzen werden veroverd. Intussen trokken de plaatselijke mu ziekcorpsen door de gemeente, „St. Mi chael" kwam zelfs in Haarlem terecht waar het corps een zeer goede indruk maakte door de nieuwe uniformen en des avonds waren heel wat Heemstede naren en ook Haarlemmers weer naar flet Sportpark gekomen. Eerst vond de opvoering plaats van „Het Geschenk" geschreven en geregis seerd door Bob Jansen, een vertelsel van een jarige vorstin die een mooie taart zou krijgen. Het ballet Scapino oogstte met de voornamelijk Spaanse dansen een over weldigend succes en het lid van het ge zelschap dat de diverse nummers aan kondigde, bleek bovendien een uitste kend zanger te zijn, die een tweetal negro-spirituals op keurige wijze ver tolkte. Het slot van het feest was een Oran jebal op het Raadhuisplein, afgewisseld met het optreden van het Haarlemse gezelschap „Musicorda", terwijl de ker- misvierders op het Wilhelminaplein hun hart konden ophalen. Een zeer geslaagde feestviering waar mede het comité „Koninginnedag" alle eer heeft ingelegd. J O week Als je zo n zestig jaar getrouwd bent, dan ontbreekt het je doorgaans niet aan ervaring. Gijsbertus Spanjaard en Geertruida Te Pas, die 17 Mei hun diamanten bruiloft hopen te vieren 4 Mei gaan de bruidsdagen in kun nen er van meepraten. Maar al zijn ze nu allebei 82 jaar, (ze schelen maar twee en een halv. maand) ze hebben er hun zin voor humor niet bij verlo ren en mogen elkaar nog graag op de kast jagen. Het zijn al, twee gezellige praters, die nog best uit dj weg kunnen. De bruigom heeft tenminste de afgelopen winter bijna mets anders gedaan dan boomstammen zagen en kloven. En met trots zal hij vertellen, dat ze van de winter nog geen mud kolen ver stookt i.ebben, toch is het geen mo ment koud geweest in hun huisje aan de Overbildtweg nr. 36 in Santpoort. De heer Spanjaard, in Schoten gebo ren, was voor zjjn trouwen melkboer bij zijn vader. En zo kwam hij ook ,,op de Vaart", waar Geertruida Te Pas bij een tante grootgebr. t werd, omdat zij al vroeg haar ouders ver loren had. Als je de bruidegom mag geloven, klaagde ze altijd over te dun ne melk en toen zjjn ze tenslotte maar getrouwd om er geen verschil van me ning meer over te hel ben. Een paar jaar later kreeg hij een ongeluk met een paard, waardoor hij zijn beide benen brak. Maar het is, alle sombere voorspellingen ten spijt, weer goed gekomen en als hij van Sandwort naar Haarlem moet lopen of naar Alkmaar fietsen, dan draait hij daar zijn hand niet vooi om. Een paar jaar hebben ze nog in Duitsland ge woond. doch de lucht in het industrie centrum van Essen werkte nadelig op de gezondheid van ie kinderen. Een jongetje is er gestorven, maar de an dere 3 jongens en 3 meisjes zijn in leven gebleven en hebben ee goede plaats bereikt. Nog onlangs werd hun zoon Herman gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente Veisen, waar hij o.a. chauffeur van de schoolbus is. De bruidegom ne.-ft tientallen jaren voor de gemeente ge.eden in aangeno men werk. H(j betreurt het wel, dat de gemeente hem nu zjjn tu ïtje af genomen heelt, maar achter zijn huis is hij allied aan het werk te vinden. En het komt uit de grond van zijn hart, als hij zegt: „Wat spijt het mij, dat ik zo oud ben. anders ging ik di rect naar Australië." Dt bruid lachte er stilletjes om. Ze is gehecht aan haar Santpoort en '-ertelt vol trots, dat ze „de krant' al die ja nn gelezen hebben, zij zelts al /oor haar trouwen. En al is de naam dan veranderd, ze zou hem liet graag m -n. Advertentie Inzendingen "angenomen. Dit W N WOL TEREN K Bildei«straat no de Zulweg Haarlem Tel i K 25UOi 11921- van nuisraaa worden dagelijks Eigen afhaaldienst ij ligt op een plank te genezen van een hernia. Nu al een week of wat. En misschien nóg wel een of wat. „Eerst las ik veel en dacht ik veel. lees ik nog maar weinig. En wat de gedachten betreft, die borrelen nog maar langzaam blub - blub - als de luchtbellen in een moeras - zo bij tijd en wijle op." Ton van Duinhoven is in Schiedam geboren op 12 Mei 1921. Hij moet een aardig ventje geweest zijn. „Kijk maar" - zegt hij en laat de linkerla van zijn bureau aandragen, waarin de foto's door elkander liggen: één van toen hij nog een jaar of vijf was, een kleine mollige papoea met een moederveroverend pony kop je - één als rechtsbuiten in het schoolelftal op twaalf - één als rechts binnen op dertien - één op vijftien, gekke gezichten trekkend - één op acht tien tussen twee blommen - en één zoetjes glimlachend op eenentwintig. „Wat voor indruk krijg je ervan?" Een rotjongetje - zeggen wij. „Ja, zo is het ook wel. Ik was arro gant, tè critisch en strijdvaardig. Ik was op school een vlotte leerling, die de be kende dingen van kamperen en voetbal len en brutaal toneelspelen ondernam Ik was de ïeider van „De Rode Hand" een bende met een hut in het Schie- damse Bos en iedere dag vechten. Ik was zo sterk als de pest. Toen ik vijf tien was, richtte ik met een paar vrien den „The Jubilees" op. Wat de naam beteken* heb ik nooit begrepen. Het waren vier jongens met een guitaar. We zongen op avonden en feestjes." Na de schooltijd kwam hij als volon tair in de journalistiek. Met een hoed op en een lange broek aan werd hij naai volwassen dingen gestuurd. Dat deed e ook ai geen goed aan. „De oorlog heeft me ineens hele maal omgegooid. Met al mijn praatjes en mijn ijdelheid kwam ik er gekraaki uit. Nerveus en gespannen. Maar daa, daar moet je verder niet over schrij ven in de krant. Ik dacht: nu moet ik maar eens een rustig baantje hebben om te restaureren en ik kwam op een bureau voor de verzorging van oor logsslachtoffers in Rotterdam Ik kree^ de zorg voor negen omliggende plaat sen. Ik zeg: negen!" Drie jaar later toog hij naar Amster dam en belandde er weer in de journa listiek. Het duurde niet zo lang of h(j rook er „De Inktvis", het krantenman nen-cabaret, waaraan hij zijn deel ging hebben. Hij zong er liedjes en schetste er sketches. „Op een avond zaten Wim Kan en Corry Vonk in de zaal. Ze von den me blijkbaar leuk. want Wim vroeg mij of ik er zin in had b(j zijn cabaret te komen. Ik heb er geen twee minuten over nagedacht en ging." Hij bleef er één seizoen, stond ver volgens een paar maanden in een pro gramma van Martie Verdenius en werk te met Cilly Wang een maand in Sche- veningen. „Met mijn lekenverstand had ik het idee, dat het echte toneel moeilijker moest zijn dan het cabaret. Ik dacht dat er een verschil bestond als tussen een schets en een uitgewerkte en gedetail leerde tekening. En daarom olliciteerde ik bjj het gezelschap van Cor Ruys, waar ik na wat aarzeling werd opgenomen. Hij droeg er in de loop van de tijd het zijne toe bij: De zilveren fluit - Drie jongens en een meisje - Zo gaat het soms - De familie Gregory - Meeuwen In Spaarndam werden de diverse autoriteiten verwelkomd, onder wie burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en zijn echtgenote, wethouder A. Ange- nent, gemeente-secretaris H. Pfaff, de heer Tenckinck, pastoor Lautenschutz uit Haarlemmerliede en enkele ande ren. Daarna volgde de aubade door de kinde ren. Zij zongen enkele alleraardigste liederen en burgemeester Cremers sprak dan ook zijn welgemeende dank uit. Dirigent F. H. van Dijk.bracht een drie werf hoera uit op de Koningin. De kinderspelen genoten een grote belang stelling en veel enthousiasme. Emil Woretti, de goochelaar, hield vervolgens de kinderen ongeveer ander half uur bezig met zijn verbazingwek kende toeren. Ook 's avonds trad hij op en de ouderen zullen eveneens wel met ontzag zijn prestaties hebben gadege slagen. De „Moralies" gaven een kun stig stukje acrobatiek weg en ook ver schenen nog de „Cromonica's", een vir tuoos stel accordeonisten, en „The two mounties", twee dwazen en een guitaar, die met hun grappen het publiek vro lijke momenten bezorgden. Advertentie LANGE VEERSTRAA® 10 (CEL. 1149.1 Na de succesvolle wintertraining op het terrein van het CIOS te Overveen, begint op 3 Mei, en vervolgens iedere Maandag- en Vrijdagavond de zomer- training van de dames athletekvereni- ging GITA op het sportveld aan de Kleverlaan. Zondag wordt het wedstrijdseizoen geopend met een clubwedstrijd tegen SUOMI op de sintelbaan in Veisen. Op het programma staan voorde Dames de volgende nummers: 100 m; 80 m hor den, de estafette 4 x 100 m en de relay verder speer- en Discuswerpen, hoog- en verspringen, en kogelst:ten. Voor de meisjes 80 m. AB, en de 4 x 80 m estafette. Op Zondag 16 Mei organiseert de DAV „Gita" een meisjescompetitie, waaraan deelnemen clubs uit Amsterdam, Be verwijk, Veisen en Zaandam. Deze wed strijden worden gehouden op het sport veld aan de Kleverlaan. Edlef Ter Haar Romeny is een eni germate wonderlijk geval zoals hij ons tegemoet treedt in de tentoonstelling die „Felison" van hem heeft georgani seerd. Als zijn zelfportret, dat raakaan- gezette met de indringende kop, ge plaatst zou zijn in de étalage van een kunsthandel, zou geen rechtgeaard lief hebber het over zijn hart kunnen ver gaan en de expositie bekijken. Eerst in de portefeuille echter zou hij een paar reisschetsen vinden die in kwaliteit met het verlokkende portret overeenstem men. Het is nauwelijks te geloven dat een en dezelfde man hier zo vakmatig knap en rechtstreeks boeiend, elders derge lijke onbeholpenheden kan laten staan; de ene keer gevoelig voor tint en met veel goede smaak, de andere keer te gen ieder gevoel in kan werken. We constateren dit buiten de veelheid van stijlen om, die hier toegepast zijn en die overigens stuk voor stuk totaal anders-ingestelde werelden vertegen woordigen. Men kan desnoods zijn schil derijen de uiterlijkheden meegeven van achtereenvolgens Kokoschka, Braque, Utrillo en nog willekeurig iemand an ders. Met innerlijke overtuiging is men echter alleen zichzelf, welke verwant schap er ook moge bestaan. Hoewel, men moet per slot van reke ning zich zelf leren kennen en trachten te achterhalen met welke vorm men zijn gevoelens en verworvenheden het beste kan verenigen. Edlef Romeny evenwel, schijnt de eerste selectie der mogelijkheden nog niet gemaakt te hebben, gezien het feit dat, wat hier bijeengebracht is de expositie zou kunnen zijn van een com plete schildersgroep. Romeny is een vlotte werker en heeft een overvloedige productie. Als een schilder de hele dag tekent en met verf bezig is, zal er ongetwijfeld steeds wel iets van zijn talent en kunde aan de dag treden, maar hij zal moeten ver nietigen wat hij met verstandige critiek te licht bevindt. Die critische zin nu, treffen we bij Romeny niet aan. Kunst is op een bepaalde manier spel, maar de roofbouw waarvan hier de oogst te zien is, duidt oppervlakkigheid aan. Dit zijn de bezwaren van algemene strekking die wij op het oeuvre van Edlef Romeny moeten maken, omdat er teveel talent met deze onevenwich tigheid in het geding komt. Wij zijn er van overtuigd, dat er een goed schilder te voorschijn komt als de verwarring door hardnekkig aangekweekte zelfcri- tiek is opgeruimd. Van het uitgehangen werk tekenen wij aan, behalve het reeds genoemde zelfportret, het Bou quet, de Begrafenis en het Gezicht op Stockholm, Boerderij en Operatie. In de portefeuille zal de bezoeker bij Advertentie HAARLEM de reisschetsen menige aquarel aantref fen van een stadsgezicht, een boot-frag ment of een vluchtig portret dat het accent van expositie aan de wand be slist verdiend zou hebben. Opmerkelijk is nog, dat het beste werk van Edlef Romeny ontstaan is in on middellijk contact met het model. De tentoonstelling duurt tot en met Zondag 2 Mei. De lezer zal zich wellicht nog her inneren, dat in de nacht van 21 op 22 Februari een reeks van vijf inbraken is gepleegd in Haarlem-Noord, waarvan drie in de bomenbuurt. Tot voor kort tastte men hieromtrent nog volkomen in het duister, maar onlangs is het ge lukt de hand op de dader te leggen. In Utrecht werd namelijk bij een in braak op heterdaad betrapt de 44-jarige D. v. Z. uit Amsterdam. Het verhoor door de politie bracht aan het licht, dat hij achtereenvolgens zijn slag had geslagen in Haarlem, Dordrecht, Rot terdam, Den Haag, Leiden en Oegst- geest. Donderdag werd hij door de Haarlemse politie aan de tand gevoeld en bij die gelegenheid ontpopte hij zich als de dader van de genoemde insluipingen in Haarlem-Noord. Zijn tactiek bestond in het gebruik maken van een valse sleutel. D.5 goederen, die ontvreemd werden, korjden niet wor den achterhaald, want de man had ze verkocht aan hem en dus ook aan de politie onbekende personen in ver schillende plaatsen in Nederland. De insluipingen in Haarlem-Noord lever den hem o.a. op een fiets, een vulpen, een regenjas, een radiotoestel en een som gelds. Hij zal weer worden terug gebracht naar Utrecht. HAARLEM: EDO—Vitesse, Schoten— Helder, DIODe Meteoor. HEEMSTEDE'. HBC—TYBB. HOOFDDORP: ETO—BDK. HILLEGOM: Hillegom—VIOS LISSELisse—Concordia NOORDWIJK: SJC—THB. BLOEMENDAAL: DSS—Halfweg. SANTPOORT: Terras vogels—Rivalen. VELSEN: Stormvogels—Be Quick. BEVERWIJK: DEM—Alkm. Boys, Be verwijk—WSV, KinheimRipperda. Minerva vertoont een Engelse film, waarvan de titel luidt „Where no vul tures fly" en er zou geen enkel be zwaar tegen geweest zijn, indien men die aasgieren ook in de Nederlandse titel had gehandhaafd. Want waar het om gaat in deze film, dat is de be scherming van de wilde dieren in afri- ka, die pas veilig zullen zjjn, als de Wel spelen de ivoorjagers een belang rijke rol in het verhaal, maar de strek king van de geschiedenis raakt de be scherming van de wilde dieren in Afri- aasüieren uit de lucht verdwijnen, maar vrij duidelijk, de vriendschap tus sen de blanken en de negers, het „nieu we Afrika" genaamd. De jachtopziener Payton, die het schieten van de iieren moe is, gaat on officieel een enorm dierenpark aanleg gen, waarin het wild beschermd wordt, Hij bereikt zjjn doel tegen veel onge lukken en dreigingen in, bestaande in tegenwerking van autoriteit belagin gen van ivoorjagers en de stugheid van het oerwoud. Met vrouw en kind en enkele vrienden in het blanke en zwarte ras, weet hjj zijn park te hand haven. En dit alles geeft de regisseur Harry Watt gelegenheid om een inte ressant beeld van Oost-Afrika te tekenen doorbroken door een spannende intrigue die bovendien nog een sympathieke ten- denz heeft. Er zijn dus minder belang rijke films denkbaar en hier wordt weer eens een stof verwerkt, die van de film een boeiende vorm ontvangt. De beelden zijn in kleuren opgenomen, Ten onrechte, want dïe kleuren voe gen niets toe aan de impressie, maar van de andere kant zjjn ze zo rustig „Wij zijn niet bang" is een aaneen schakeling van gTappige en dwaze situa ties. Vooral Jerry Lewis zal door zijn onbeholpen gedrag, zijn rare gezichten en dwaze invallen u doen Schudden van het lachen. U maakt kennis met een gangstersbende, een luguber eiland met een spookkasteel, u ziet cabaretnummers en nog vele andere dingen meer. Het paar LewisMartin zal u beslist enige vrolijke uren bezorgen. 14 jaar. Wat is het toch moeilijk zich juist daar, waar he het meest noodzakelijk is, te beheersen. Neem nu de verfil ming van „Les deux gosses", de roman van Pierre Decourcelle; voor het groot ste deel toont de regisseur, dat hjj over alle kwaliteiten beschikt om met sobere beelden veel te zeggen. Zoveel zelfs, dat men geboeid toeziet. Tegen het ein de kan hjj echter de verleiding niet weerstaan en put zich uit in overbodige details. Een zwakheid, of een concessie, om toch vooral maar een bestseller te maken? „Les deux gosses" is de ge schiedenis van een familiedrama rond het begin van de twintigste eeuw. 14 jaar. Olifanten in een rivier, een van de interessantste beelden uit „Ivoorja- gers". gehouden over het algemeen althans dat ze niet of weinig hinde ren. In alle geval kunnen jong en oud er zeker van zjjn geen verloren avond te gemoet te gaan. Veertien jaar. „Sterkere banden" is een Duitse film, die even larmoyant als drakerig had kunnen worden als de regisseur de touwtjes niet stevig in handen had gehouden. Een beroemde zangeres is gelukkig getrouwd, krijgt een auto ongeluk en is levenslang verlamd. Haar gouden stem heeft ze echter behouden. Tussen haar man architect en een zeer jonge binnenhuisarchitecte ont staat later een idylle, zonder dat de man zich uitspreekt. De vrouw ontdekt een en ander en meent dat een scheiding het beste is, nu ze nooit meer uit haar rolstoel zal kunnen op staan. De stem van het hart overwint echter en de zangeres zingt weer voor het eerst in het openbaar als het bouw werk van haar man officeel in ge bruik genomen wordt. Twee aangeno men kindertjes zijn er bij tegenwoor dig. Enige prachtige liederen verheffen deze film boven het verhaal, dat echter nergens terwille van het effect is aan gedikt. (18 jaar). In dit theater draait deze week een alleraardigste film, „Fanfaren der Ehe", zoals de titel aangeeft. Twee liedjes componisten kunnen hun producten niet aar. de man brengen en het toe val wil nu, dat hun respectievelijke echtgenoten een engagement krijgen bij een show-girl-band. Zij accepteren het aanbod en daarmee zijn de dolste verwikkelingen geschapen. Want de beide mannen moeten nu het huis houden doen, de baby's verzorgen en meer vrouwelijke bezigheden. Deze on derneming loopt vanzelfsprekend spaak en de mannen besluiten om hun vrou wen achterna te reizen. De meest idiote situaties doen zich voor, maar het slot van alles is en dat alleen willen wij slechts verklappen dat de beide componisten het leven wat zorg- lozer tegemoet kunnen zien. Iedereen kan er heen. In het voorprogramma, behalve een prachtige cultuurfilm, een uitgebreide reportage van het bezoek van het Deense Koningspaar aan Nederland. The Glenn Miller Story, die enkele weken in Lido heeft gedraaid, zal nu vertoond worden in City. Alle leeftijden zegt de KFC. In het middagprogramma wordt de film ,,Een Koningin reist om de wereld" vertoond, een kleurige reportage van de wereld trip van Koningin Elisabeth van Engeland en haar gemaal. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Sterkere banden" 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Wij zijn niet bang", 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. n LUXOR„Zij, die van de zonde leven strikt volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Fanfaren der Ehe", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De twee straatjongens van Parijs", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 9.15 uur. CITY: „The Glenn Miller story", a. 1. Tij den Vr., Za. en Wo. 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. Over. dagen 2.15, 6.45 en 9.15 uur. ROXYtot en met Zo.: „Het getatoueerde lijk", 14 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vanaf Ma.: „Handlangers van de dood", 2.30 en 8 uur. MINERVA: tot en met Zo.: „Ivoorjagers", 14 jaar. Vr. 8.15 uur, Za. en Zo. 7 en 9.15 uur. ,,Een koningin reist om de we reld". Vr. en Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Zaterdag 1 Mei Stadsschouwburg: „Het Vrije Toneel" met „Volpone", 8 uur. Zondag 2 Mei Stadsschouwburg: „Het Vrije Toneel" met „Volpone", 8 uur. Teylers Museum: Orgelbespeling door Egbert Vos, 15.3016.30 uur. Maandag 3 Mei Stadsschouwburg „Ludamus" met „Je kunt het toch niet meenemen", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 1017 uur. Zo. 1317 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 u. met feeërieke verlichting. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bali (t.m. 8 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep" (t.m. 17 Mei). Geopend van 1012.30 en van 13.30 tot 17 uur. DIVERSEN: Tot 16 Mei iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem, van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek WagenwegVan Oldenbarneveldtlaan. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 18, tel. 1050010502; H. Remmen en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 1035; Noor der-Apotheek, Jan Gij zenkade 181, tele- fopn 2381. ZIEKENVERVOER: G.G.G.D. Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 25608284. HEEMSTEDE De Zondagsdienst wordt waargenomen door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206 —208, Telefoon 38320. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargenomen door dokter C. G. J. Bos. Zijlweg 17, te lefoon 1143. De onderwereld van New-York schijnt ook op de mensen van de film een ze kere aantrekkingskracht uit te oefenen. Ditmaal is het een bijzondere moord zaak, waaromheen een sfeer van diepe geheimzinnigheid hangt en waarover thans een boeiend filmverhaal is ge schreven. Het resultaat is nu een film onder de pikante titel „Het getatoueerde lijk". De camera heeft hier knap werk verricht en de liefhebbers van dit film genre zullen er de nodige spanning aan beleven. 14 jaar. Vanaf Maandag draait in dit theater de dm „Handlangers van de Dood", waarin het al evenmin aan spanning en sentiment ontbréekt. 18 jaar. Voor de zesde week is in dit theater de film „Zij die van de zonde leven" geprolongeerd. Voor strikt volwassenen. boven Sorrento - In Londen staat een huis - Mijl. zoon Roy - Engelen zonder vleugels - Graag of niet - Escapade - en Mosca in Volpone. „Ik ben in September 1948 bij Wim Kan gekomen. Ik ben nu dus zo'n vijf en een half jaar bezig. Daarvan zijn voor mij de laatste anderhalf jaar het boei endst. Sinds die tijd begint er zich na melijk iets in me te voltrekken, iets dat ik in tien woorden zou willen zeggen, maar waarover ik een middag lang pra ten kan: het contact met de kunst van het toneelspelen. Het is best mogelijk, dat iemand zegt: daar zie ik geen barst van - maar voor mijzelf is dat zo. Vóór die tijd liet ik me soms drijven op het gemak, de aisance, die ik de hemel weet waar vandaan bezit, omdat ik uit de moeilijkheden van het hoe geen uitweg wist. Maar sinds anderhalf jaar heb ik het wapen van het zelfvertrouwen in handen." Ton van Duinhoven praat over zich zelf en zijn omgeving als een medicus, die zijn diagnose stelt. De wind van het succes petilieert hem, maar blaast hem niet omver. Hij weet de reacties op de film „Rechter Thomas" en radiocabarets als „Triangel'' en „Camera Obscura" waaraan hij jarenlang meewerkte, de juiste plaats in zijn herinnering te geven - daar liggend op een plank, vanwaar hij een beetje ongeduldig naar het vervolg ligt te reikhalzen. Tijdens werkzaamheden aan een transportband bij Mekog in de nacht van Vrijdag en Zaterdag, raakte de bandcontroleur J. H. Kuch uit IJmui- den met de rechterarm bekneld tus sen de aandrijfrol en een om de band aangebrachte schermkap. Met ernstige kwetsuren aan de rechter onderarm moest hij in het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk worden opgenomen. In ons hart zijn we allen een beetje kind gebleven. Want allen hebben we dit van het kind, dat we graag de werkelijkheid ontvluchten, hetzij we ons dompelen in het schijnschoon en klatergoud van de film, een roman nemen of eenvoudig de eigen fantasie laten spelen. Het kind leeft van sprook jes, dompelt zich onder in een onwerkelijke wereld, reeds zonder de werke lijkheid te kennen. Het sprookje blijft ons het hele leven boeien: het kinder sprookje, het cultuursprookje. Er was eenskijk, zo gaat ook het verhaal beginnen van de doodgewone jongen, die in het dagelijkse leven „kolenboer" is, maar graag met de vogeltjes praat, die ergens in Velserbeek in een boom zat, kwetterend, toen een musicus hem opmerkte en nu als kunstfluiter deze de laatste jaren opgekomen „kunst-vorm" van zich doet spreken: Willy Gleysteen van het Beverwijkse Show-Accordeonorkest „De Klavier schippers". De 27-jarige vertelt ons graag over zijn „hobby", altijd, van jongsaf beoefend lou ter uit liefhebberij. Pas een half jaar ge leden is bij serieus begonnen met muziek lessen iedere week en nu leert bij het goede fluiten, zoals dat de laatste ja ren een kunstvorm is geworden in het genre lichtere muziek. Er zijn kunstflui ters, die een instrumentje in de mond ne men, Willy Gleysteen evenwel heeft geen hulpmiddelen nodig, tenzij die de natuur hem verschaftede tanden, waardoor hij de lucht blaast, zijn tong om de juiste accenten te leggen, zijn vingers soms. Een hartstocht was het hem vogels na te fluiten. En dan vertelt hij zo'n sprook- jesverhaal uit z'n jonge leven. Hoe hij op een avond met zijn vrouw van Haarlem komend, in Bloemendaal de nachtegaal hoorde. Magnifiek rolden de trillers door de stille avond. Qntroerend schoon. Beiden stonden stil. In de ban. Dan begon Willy te fluiten, als de nachtegaal. De vogel an- woordde. Van ver klonk het antwoord van een andere nachtegaal, die telkens dichter bij kwam. Tussen twee nachtegalen, kwin kelerend met hen, hield hij een uur lang een feestelijk gesprek tot zijn vrouw een beweging maakte, geritsel, en de vogels snel de vlucht namen. Altijd heb ik veel van de vogels gehou den, zegt hij. Ik leerde kanaries hun stem gebruiken en, nu ja, als kwajongen op school neb ik de tneester de zenuwen op het lijf gejaagd met fluiten in de klas. Niemand kon vinden, waar de vogel zat. Deed hij dat om te tarten? Weineen, maar hij kon het fluiten niet laten, zoals een andere jongen tegen iedere steen trapt als was het een voetbal. Willy Gleysteen zal wat gefloten hebben! Hij mocht "de pont niet over, voordat hij een liedje gefloten had en conductrices namen hem voor niets mee, wanneer hij een deuntje voor hen floot. Tweemaal heeft hij aanlokkelijke aanbie dingen van mensen gehad, die hem graag wilden laten opleiden, omdat ze „er Iets in zagen". Hij heeft de aanbiedingen af geslagen, omdat hij de eenvoudige jongen wil blijven, die fluit voor zijn plezier. Toch heeft de studie van de laatste tijd en het optreden met „De Klavierschippers" hem verlangend gemaakt er meer aan te doen. Want de kunstfluiter is de solist geworden in operettes, bijzonder in natuurstukken en hij voelt ervoor zich op deze wijze verder te bekwamen. Intussen rijdt hij dagelijks op de brand- stoffenauto van de Fa. Boon door Bever wijk en omgeving. Men leert hem hier al kennen, want ook onder het werk fluit hl) het hoogste vogel-lied. Hij heeft een goed maatgevoel, past zich geheel bij de muziek aan, zit laag en hoog naar gelang het vereist wordt, dwingt de muziek dus niet zich aan te passen bij zijn kunnen, zoals vaker bij kunstflui ters het geval is. Volgende maand fluit hij in ,,Im Prater bluehen wieder die Baume", een nieuw stuk. dat de Klavierschippers 21 Mei in Kennemertheater brengen. Cor Brouwer wil met hem voorts o.m. „Les Patineurs" gaan instuderen. Buiten zijn eigen gezelschap treedt Willy Gleysteen niet op, tenzij op liefdadigheids avonden. zoals onlangs te Haarlem voor de t.b.c.-bestrijding. Aan de Klavierschippers, die feestelijke kianten van de lichte muze, die verkwikt, heeft hij zijn hart verpand. Het orkest is goed25 man en 20 in het klein orkest van de Klavierschippertjes Goede solisten, een refreinzanger en confe rencier, die zeer beschaafd en muzikaal zijn nummers brengt en als nieuwe aan- winst de Wijk aan Zeeër, Ton Schellevis, concert. imitator van opmerkelijke kwaliteiten. Alles onder leiding van Cor Brouwer, musicus, die uitstekend weet te leiden en lawines van vrolijke klanken rondstrooit, die zelfs de verwende muziekliefhebber in de plooi bij de klassieken, een glimlach weet te ont lokken. Een glimlach: dat Is vooral Willy Gley steen, die de taal van de vogels verstaat. Gisteravond heeft het Spaarndams Gemengd Koor onder leiding van de heer H. van 't Kaar, een concert gege ven in de Ned. Hervormde Kerk. Het programma vermeldde werken van J. S. Bach, G. Teleman, Handel en Cherubini. Van deze laatste componist werd de Requiem gezongen met mede werking van Charlotte Hulshof, orgel, mevr. Van Gelderen, cello, Frans Ves- ter, fluit en een strijkorkest. Met enkele kleine oneffenheden bracht het Spaarn dams Gemengd Koor een goed verzorgd In tegenwoordigheid: van burgemees ter Cremers, de wethouders Geluk en Bakker, de directeur van de G.G.D. dr. Smit, de heer Renne. directeur van het Centraal Vervoer, de heer Regter. amb tenaar, een vertegenwoordiger van da ziekenfondsen en de heer Spaargaren van de firma Mathot, is vanmorgen in de garage van de Gemeentelijke Ver voerdienst het ziekenvervoer officieel overgedragen aan de gemeente Haar lem. De burgemeester bracht hulde aan wethouder Bakker, die na moeizame onderhandelingen een gunstig resultaat heeft weten te bereiken. Hij memoreer de, hoe 34 jaar geleden de politie het ziekenvervoer verzorgde, waarna de fir ma Mathot het in handen nam. Verder heeft nog het woord gevoerd dr Smit. Op het Zandvoortse raadhuis heeft de burgemeester in tegenwoordigheid o.a. van de heer de Booij, directeur van de Kon. N.Z.H. Reddingsmaatschappij aan Floor Koper, schipper van de Zand voortse reddingsboot, de zilveren ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. De burge meester releveerde de verdiensten van de heer Koper, die ruim 30 jaren deel uit maakt van de bemanning van de red dingsboot, sedert 1938 als schipper. Hij nam deel aan 7 reddingen, waarbij 41 schipbreukelingen aan wal werden ge bracht en maakte 70 oefentochten met de boot mede. Ook in het rampgebied heeft dc heer Koper zich onderscheiden door menslievend hulpbetoon, toen de red dingsboot „C.A.A. Dudok de Wit" daar heen was gezonden. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 2 Mei waargenomen door Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445 en Dr. A. J. v. Ravenswaay. Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster G. E. vxu Hoek, Laan v. Rozenburg 33, tel. 278Uo- Geopende Apotheek: Apotheek Schors- man, Binnenweg 2062f 1, tel. 38320. Zaterdag 1 Mei Hoog water: 2.08 u. en 14.30 U. Laag water: 10.03 u. en 22.32 u. Maandag 3 Mei Hoog water: 3.39 u. en 16.02 u. t water: 11.41 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2