De maand van Maria Mgr. Antonius Konings tot bisschop gewijd Indrukwekkende plechtigheid in fraai versierde kerk i witnunio® IVÖRÖII, m Vam Dam en Dame. Van de stemmen der kleine in het wit geklede engelen sprak heel Rome m f SCHEBPYAARTBERICHTEN Grootste feest uit geschiedenis van Posterholt: Britse konings kinderen in Tobroek Elke land een beillant Van stukken ....en schijven J MOORD in Parijs FOTO-WEDSTRIJD ZATERDAG 1 MEI 1954 PAGINA 8 Vandaag zien zij hun ouders weer Liturgische weekkalender rX+rv™ 55 ahcdefgh door GEORGES SIMENON Op de eerste Meidag van dit ge zegende Maria-jaar, dat door Zü. de Paus plechtig is toe gewijd aan de onbevlekt ontvangen Koningin des hemels en Moeder van alle mensen, past het ons openlijk te getuigen van ons vast en dank baar geloof in het wezenlijk aandeel van Christus' Moeder in Gods twee de Schepping. Het moge dan al waar zijn, dat wij, Katholieken, al leen staan in de wijze en inhoud van onze Maria-verering, wij zijn daarom niet minder onwrikbaar ervan over tuigd, dat alle eigenschappen en voorrechten, welke onze devotie aan de Moeder-Maagd toekomen, hun plaats in ons geloofsleven hebben ge kregen onder de onfeilbare voorlich ting en leiding van Gods Geest. Met het goddelijk Moederschap als geo penbaard uitgangspunt kon de Kerk in biddend nadenken Maria's Onbe vlekte Ontvangenis, haar blijvende Maagdelijkheid en lichamelijke Ten hemelopneming niet anders zien dan als een noodzakelijk uitvloeisel van haar bovenmenselijke bevoorrechting. In Gods heilsplannen met wereld en mensheid zijn de Verlosser Christus en Zijn menselijke Moeder van eeu wigheid opgenomen in één enkel goddelijk Wilsbesluit. Het Moederschap van Gods Zoon, waaraan Maria, als enige onder de mensen, haar volledige en voltooide verlossing en heiliging dankt be paalt echter niet alleen haar plaats paalt echter niet alleen haar plicht en taak in het goddelijk heilswerk. Naar Gods bedoeling zou de licha melijke Moeder van Christus, ons Hoofd, voor alle komende tijden ook de geestelijke Moeder worden van Diens ledematen. Het is een geluk kig voorrecht van onze tijd deze waarheid duidelijk te mogen inzien door de nadruk, waarmee de Kerk zeer zeker daartoe geïnspireerd door de H. Geest de leer van de een heid der mensheid in het mystieke Lichaam van Christus in het middel punt van onze belangstelling plaatst. Het mystieke Lichaam, waarvan Christus het Hoofd is, omvat in eer ste instantie alle gedoopte Christe nen, maar overeenkomstig Gods uni versele heilswil is het bedoeld om uit te groeien tot de hele mensheid. Ma ria nu heeft het Hoofd gebaard: Jezus Christus. „Maar geen moeder kan het hoofd baren zonder het be staan te geven aan het hele lichaam. Doordat zij het leven schonk aan Christus, het Hoofd van het mystieke Lichaam, schonk Maria ook het le ven aan ons, die de ledematen zijn van dat mystieke Lichaam" (Lord). In de woorden, waarmee Christus vanaf Zijn Kruis alle mensen in de persoon van Johannes aan Maria tot kinderen gaf en haar aan allen tot Moeder, mogen wij dan ook een of ficiële bevestiging zien van haar uni verseel geestelijk Moederschap, dat bij Jezus' geboorte reeds een feit was. Maria is dus de Moeder van het mystieke Lichaam, zodat wij, zo als Lord terecht opmerkt, meer zijn voor haar dan aangenomen kinderen. Wij zijn werkelijk haar kinderen om dat wij, door een nieuw soort vere niging, die werkelijk is, hoewel niet lichamelijk, ledematen zijn van het Hoofd, dat zij droeg en baarde. Omdat zij Christus bemint, houdt zij van allen,- die met Christus verenigd zijn. Door ons te beminnen, houdt zij des te meer van haar Zoon. Ma ria is voor alle tijden de Moeder van de Kerk, omdat alle mannen haar zonen zijn en alle vrouwen haar dochters Zij is echter niet alleen een Moeder, die het leven schenkt, zij voedt en beschermt ook haar kin deren. Deze overtuiging ligt diep ver ankerd in de kerkelijke overlevering, die Jezus' Moeder niet slechts ver eert als mede-verlosseres, maar te vens als middelares bij de uitdeling der heilsgenaden. Reeds in de eerste eeuwen der Kerk roepen de gelovi gen haar aan als „hoop der zon daars, hulp in verdrukking, trooste res der bedroefden". Haar zonde loze heiligheid is allen ten voorbeeld. Met de verbreiding van het Chris tendom nam ook de Mariaverering toe; reeds in de vroege Middeleeu wen was zij algemeen en is dat ge bleven tot de dag van vandaag. Maria is niet weg te denken uit onze geloofsbeleving. Haar goddelijk moederschap, haar aandeel in de verlossing, haar bovenmenselijke voorrechten en heiligheid, haar gren zenloze bezorgdheid en liefde voor het strijdende mensdom hebben in alle tijden het gelovige volk tot een vurige verering aangespoord. Het kerkelijk gezag werd en wordt niet moede op te wekken tot blijvend ver trouwen in haar „Smekende al macht"; gezinnen, steden, bisdom men, landen, ja de hele wereld stelt men onder de bijzondere bescher ming van de Moeder Gods. Zo sterk treedt Maria tegenwoordig in het leven der Kerk op de voorgrond, dat men, zich hiertoe gerechtigd ach tend door haar herhaalde verschij ningen tijdens de laatste eeuw, meent te mogen spreken van een Maria-periode in de heilsgeschie denis der mensheid. By andersdenkenden heeft de Ka tholieke Maria-verering vaak aanlei ding gegeven tot protest. Het staat echter voor ons vast, dat deze cri- tiek haar oorsprong vindt in een te kort aan juist begrip van haar ware aard en motivering. Ernstiger lijkt ons echter het betreurenswaardig verschijnsel, dat tegenwoordig ook in eigen kring stemmen worden verno men, die, uit goed bedoelde bezorgd heid voor de zuiverheid der Katho lieke geloofsbeleving, elders soms verantwoorde aanmerkingen menen te moeten uitstrekken tot de Maria- devotie. Men schroomt niet zelfs te spreken van bygeloof en fetichisme. Het zy toegegeven, dat een vurige volksdevotie, vooral bij licht tot geestdrift ontvlambaren, tot uitwas sen kan leiden; „ook dat zelfs rede naars en schrijvers, meegesleept door bewondering voor hun onder werp, te kort schieten in kritische zelfcontrole, maar overal, waar wer kelijke ontsporingen dreigen, treedt het kerkelijk leergezag corrigerend tussen beide. Alles, wat men zo graag afwijst als louter uiterlykheid, is niet altyd afkeurenswaardig mis bruik. De menselijke natuur heeft haar eigen rechten, ook in het gods dienstige. Milde wijsheid is wars van alle radicaüsme. De Maria-verering is voor het katholieke volk, voor de hele wereld zelfs, een te groot en Als een bontgekleurd mozaïek van rood-wit-blauwe vlaggen, geel-witte guirlandes en groene denversieringen lag het midden-Limburgse dorpje Posterholt vanmorgen vroeg te wachten op het belangrijke ogenblik, waarop de ervaren kamerschutter, de zestigjarige Gerard Wagemans, 21 saluut schoten liet daveren over zijn geboortedorp. Nooit eerder klonken deze schoten zo vreugdevol als juist vandaag, nu Posterholt het grootste feest uit heel zijn historie, de bisschopswijding van mgr. Antonius Konings, ging vieren. Voor deze unieke gebeurtenis haalden de jonge boeren hun beste paarden van stal, verschenen de schutters van Sint Cornelius en Sint Mat thias in hun prachtigst galablauw en bliezen de muzikanten van Harmonie „Wilhelmina" een grote feeststoet in het gelid. Deze stoet, samengesteld uit alle plaatselijke verenigingen, het kerkbestuur, de gemeenteraad, bruidjes en geestelijken, vormde een bijzondere eregarde, die mgr. Konings en zijn familie op feestelijke wijze langs een kilometerslange laan van dennen en erepoorten om negen uur vanaf de magnifiek versierde ouderlijke woning naar de even rijk versierde St. Matthiaskerk geleidde. Toen de stoet rond half tien het kerkgebouw bereikt had, hieven de klokken van de St. Matthias samen met de muzikanten van de muziekcorp sen een feestcantate aan, die overging in een jubelend gezongen „Sacerdos et Pontifex". Terwijl de seminaristen van het Scholasticaat van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën uit Aalbeek dit ge- zong inzetten, schreed door een haag van honderden gelovigen de wijdeling langzaam naar het prachtig versierde priesterkoor, voorafgegaan door een grote groep van geestelijken, onder wie de hoogeerwaarde paters S. Harrington, generaal van de paters van de Socië teit voor Afrikaanse Missiën, waartoe mgr. Konings behoort en H. Mondé, Het koninklijke jacht Britannia is giste ren de haven van Tobroek binnengevaren met prins Charles en prinses Anne aan boord. Na een reis van vijf maandenwaar in 64.000 kilometer werd afgelegd, zullen Koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh vandaag voor het eerst hun kinderen weer kunnen zien. De kans bestaat echter dat de weersom standigheden een spaak in het wiel steken, want er dreigt een zandstorm vanuit de Li- bysche woestijn. Indien deze losbreekt zou het Engelse koninklijke paar waarschijnlijk Tobroek niet per vliegtuig kunnen berei ken. Mocht alles echter volgens plan er- lopen, dan zal de Koningin, alvorens zich naar het jacht Britannia te begeven, in een kogelvrije auto een bezoek brengen aan de begraafplaats van Tobroek, waar meer dan 2000 geallieerde gesneuvelden uit de tweede wereldoorlog begraven liggen. Daarna zal ze een bezoek brengen aan koning Idris van Lybië en dan kan zij ten slotte haar kin deren gaan begroeten. (UP.) Zondag 2 Mei .Tweede Zondag na Pasen; el- gen mis; 2 geb. H. Athanasius; CsBosch: 3 geb. voor bisschopverjaardag van keuze): Credo; prefatie van Pasen; wit. Haarlem: Kerkwijding van de kathedraal; mis Terribilis; 2 geb. van tweede Zondag na Pasen; 3 geb. (in stille missen) H. Athanasius: Credo: prefatie van Pasen; laatste Evang. van tweede Zondag na Pasenwit. Maandag'H. Kruisvinding; eigen mis; 2 geb. (in stille missen) H.H. Alexander en ge zellen; Credo; prefatie van het H. Kruis; rood. Dinsdag: H. Monica, weduwe; eigen mis; (Haarlem2 geb. oct. kerkwijding)pre fatie van Pasen; wit. Woensdag: Beschermfeest van de H. Joseph; eigen mis: 2 geb. (in stille missen) H. Pius V; Credo; prefatie van de H. Jo seph wit. Donderdag: H. Johannes voor de Latijnse poort; eigen mis; 2 geb. oct. H. Joseph; (Haarlem: 3 geb. oct. kerkwijding); Cre do; prefatie van de apostelen; rood. Vrijdag: H. Stanislaus: bisschop-martelaar; mis Protexisti: 2 geb. oct. H. Joseph; (Haarlem 3 geb. oct. kerkwijding)Credo prefatie van H. Joseph; rood. Breda en RoermondH. Domitianus, bisschop-belij der; eigen mis; 2 geb. H. Stanislaus; 3 geb. oct. H. Joseph; Credo; prefatie van H. Joseph; wit ofwel; Votiefmis van het H. Hart; Credo: prefatie van het H. Hart: wit. Zaterdag: Verschijning van de aartsengel Mihaël; eigen mis; 2 geb. oct. H. Joseph; (Haarlem: 3 geb. act. kerkwijding); Credo prefatie van H. Joseph; wit. Zondag 9 Mei: Derde Zóndag na Pasen; ei gen mis; 2 geb. H. Gregorius: 3 geb. oct. H. Joseph; (Haarlem: 2 geb. octaafdag kerkwijding; 3 geb. H. Gregorius; 4 geb. H. Joseph); Credo; prefatie van Pasen; wit. ofwel Mis van het beschrm- feest van de H. Joseph :2 geb. derde Zondag na Pasen; Credo; prefatie van H. Joseph; laatste evang. van derde Zondag na Pasen; wit. Intenties van Z.H. de Paus voor Mei. Algemene intentie: Hart van Jezus, verlos Rusland door Maria's bijstand van de ter- reur der goddeloosheid. Missie-intentie: Hart van Jezus, maak de Mohammedanen de goedheid der goddelijke Liefde bekend. Advertentie helpen promptI provinciaal van genoemde sociëteit; de oud-pastoor en oud-kapelaan van Pos terholt, onder wie de nieuwe bisschop negentien jaar geleden zijn priesterfeest vierde, pastoor A. H. E. Lemmens uit Schimmert; pastoor A. F. M. Lenaerts uit Blerick, de huidige pastoor van Pos terholt J. Lucassen, rector J. Joosten, vele pastoors uit omliggende parochies en verder de Consecratoren mgr. dr. J. H. G. Lemmens. bisschop van Roer mond, mgr. H. Paulissen, oud-bisschop van Kumasi en mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roer mond. Vlak voor het priesterkoor namen de familieleden van mgr. Konings plaats, alsook tal van wereldlijke autoriteiten, o.m. mr. dr. F. Houben, commissaris van de Koningin in Limburg, burge meester E. Prick van Posterholt, de wethouders en de voltallige raad. Twee uur lang was een overvolle kerk ge tuige van de vele rijke onderdelen van de plechtige bisschopswijding, zoals het voorlezen van de Pauselijke lastbrief door drs. P. van Odijk, secretaris van het bisdom Roermond. Het verhevenste moment was wel toen de zeventigjarige bisschop van Roermond, mgr. Lemmens, met sme kende stem bij de handoplegging de Heilige Geest over de 45-jarige wijde ling afriep. Toen daarna de H. Zalvin gen, de overreiking van staf en Evan gelieboek, mijter en handschoenen was geschied en de nieuwe bisschop in volle bisschoppelijke luister tenslotte op de zetel van de Consecrator troonde, jubelden de vele honderden aanwezigen hun dank uit in een machtig „Te Deum". Ontroering greep allen aan toen mgr. Konings, bisschop van Kota, (Goudkust, W.-Afrika), begeleid door mgr. Paulis sen en mgr. Hanssen, aan zijn 71-jarige vader zijn eerste bisschoppelijke zegen schonk en vervolgens zijn twee broers en vier zusters en alle gelovigen zegende. Vreugde heerste er gedurende de hele verdere dag bij de overdrukke receptie op het gemeentehuis, bij het diner in het klooster van de zusters Ursulinen en 's avonds op de Missie-fancy-fair. Het meest tevreden was ongetwijfeld de zeventigjarige Jozef Dirks, sinds de priesterwijding van mgr. Konings de ontwerper van de feestversieringen, overtuigd als deze er van was dat Pos terholt er nog nooit eerder zo mooi heeft uitgezien. Advertentie De A.N.W.B. schrijft voor van de zo mer een vacantiefotowedstryd uit, waaraan iedereen, die met een fototoe stel of dat nu een simpele box is dan wel een geperfectionneerde camera kan deelnemen. Bij haar beoordeling zal de jury namelijk niet zozeer letten op de volmaakte techniek als wel op de goede kyk op het onderwerp. De wedstrijd duurt van 1 Juni tot 1 October. Iedere maand zijn er vyf prijzen beschikbaar van elk 50,-, één voor de beste kampeerfoto, één voor de beste watersportfoto en drie voor de beste foto's over algemeen toerisme. Op het einde van de wedstrijd worden in elk van de drie genoemde groepen nog beschikbaar gesteld een eerste prijs van 350,-, een tweede prijs van 150,- en vier derde prijzen van 25,- Uit alle ingezonden foto's wordt tenslotte nog de beste vacantiefoto 1954 gekozen en ge waardeerd met een prijs van 1000,-, die in contanten wordt uitbetaald; de andere prijzen krijgt men in de vorm van waardebonnen, die men by de fo tohandelaar kan besteden. De foto's moeten worden ingezon den by de A.N.W.B., Parkstraat 31 Den Haag. Over de voorwaarden voor deel neming heeft de fotohandelaar nadere inlichtingen. Klaar en helder klonken de stemmen van 4000 jongens allen leden van het (Van onze Romeinse correspondent) 5000 kleine zangers, jongenskoren uit 19 landen van, Europa, Amerika en Noord-Afrika en leden van de wereld federatie der „Pueri Cantores" hebben het is reeds in het kort bericht in Rome hun vijfde internationale con gres gehouden. Het onvergetelijke hoogtepunt was de H, Mis in de St. Pieter, opgedragen door kardinaal Tis- serant. Reeksen schijnwerpers en jupi- terlampen, in verre hoogten opgesteld, zetten het Pausaltaar en de geheel met zangertjes gevulde ruimte daarachter in helle gloed, andere schijnwerpers verlichtten de binnenzijde van de koe pel en de machtige gewelven, die een gouden licht weerkaatsten. De immen se basiliek was geheel bezet, dertig- tot veertigduizend personen woonden de H. Mis bij. Van een hoge dirigeerstoel af leidde kanunnik Maillet, de voorzit ter der federatie, de 5000 kinderstem men, die geschraagd werden door man nenkoren. Na afloop van de H. Mis drongen zangers en gelovigen naar buiten en het ging als na de Zondagse hoogmis in uw parochiekerk: voetje voor voetje. Weer was het Pietersplein vol mensen, toen de Paus, eenmaal en even later nog eens, uit het geopende raam van zijn studeerkamer allen begroette, bleef groeten en toen, na zijn ver trouwde wijde gebaar, dat de zegen in zet, het plein stil werd en ieder kniel de, tekende de H. Vader naar drie rich tingen het kruisteken over koren en pelgrims, over Romeinen en vreemde lingen. Het aantal aanwezigen werd geschat op 100.000 In het auditorium van het palazzo Pio aan de Via della Conciliazione hadden de jongens reeds een avondconcert gegeven. De grote zaal was geheel be zet en onder het gehoor bevonden zich zeven kardinalen, de pro-staats secretaris van Z.H., leden van het pau selijk hof en diplomaten. Executanten en toehoorders zien met blijdschap op deze avond terug. In het muziekmin- nend Rome werd het concert een uit zonderlijk evenement. Tussen witte pij en en toga's van verscheidene kleur en snit viel het Haagse „Matrozenkoor" op door kleding en door hun zang. Ge durende de congresdagen hebben he groepenuit de verschillende landen ook afzonderlijke uitvoeringen gege ven: op ambassades en priestercolleges en tot verrassing van de buitenlandse persclub liep Mgr. Maillet er op een avond even vriendschappelijk binnen met in zijn voetspoor honderdvijftig Franse jongens, die in ruil voor onze schamele limonade anderhalf uur de aanwezigen in roerloze aandacht ge vangen hielden, zodat ergens in het ge bouw de telexen tevergeefs rammelden en geen telefoon beantwoord werd! De 100 Nederlandse zangers uit Den Haag, Oosterwijk en IJmuiden, on der leiding van Frater Diogenes en maestro Marius Monnikendam, heb ben van hun verblijf in de Eeuwige Stad genoten, zij waren dankbaar, zoals Rome hen wederkerig dankbaar was: in de oude basiliek van S. Ma ria in Aquiro zongen zij een lof en een Mis. Composities waaronder verscheidene van Marius Monniken dam en uitvoering werden o.m. door Michele Pacaccio in het Vati caanse Wad, de Osservatore Romano, in extenso besproken en bepaaldelijk lyrisch geprezen. Wij hebben Mgr. Maillet nader ge vraagd naar organisatie en congres. De wereldfederatie der Pueri Cantores is ontstaan uit de samenwerking tussen de Franse knapenkoren,- Les Pe tits Chanteurs a la Croix de Bois. Hun doel was het beoefenen der gewijde muziek als een werkelijke zen ding, waartoe de aansporing gekomen was van het thans 50 jaar geleden uit gevaardigde „Motu Proprio" van Paus Pius X. En het congres, aldus kanun nik Maillet, is dan ook speciaal gewijd aan de herdenking van dat pauselijk schrijven. In de loop der jaren hadden vele knapenkoren van beroemde kathedra len en heiligdommen overal ter wereld contact gezocht met de Franse organi satie en zo kwam het, dat in 1939 het plan voor een mondiale aaneensluiting geboren werd. Vertraagd in zijn ont wikkeling door de wereldoorlog kwam de organisatorische vorm eerst in 1945 tot stand. Het eerste congres werd in Parijs gehouden in 1947 en de officiële publieke bekrachtiging kwam in 1949, toen de H. Vader zelf voor de driedui zend jeugdige deelnemers aan het congres te Rome de H. Mis celebreerde aan het Pausaltaar in de St. Pieter. Spoedig volgde de goedkeuring op schrift, vergezeld van een aantal pau selijke richtlijnen. Thans omvat de federatie 1820 groe pen met ongeveer 80.000 zangertjes uit 59 landen en een aantal nieuwe aansluitingen wordt binnenkort ver wacht. Het doel van dit samengaan is door gemeenschappelijk overleg, door studie en publicaties door het versprei den van goede kerkmuziek het aandeel der jongenskoren bij het Opus Dei te steunen en te vervolmaken. Wij kon den voor dit congres volstaan met een uitnodiging en aansporing van het bul letin „Pueri Cantores" en niettegen staande de financiële moelijkheden gaven vyf duizend leden met hun lei ders aan de oproep gehoor. Wederom heeft de Paus het apos tolaat der gewijde muziek en de sa menwerking, om dit apostolaat te doen slagen, van harte gezegend. Daar zijn gezondheidstoestand het Hem nog niet toeliet, heeft de H. Vader nie mand minder dan de Deken van het H. College, kardinaal Tisserant, ver zocht de plechtige Mis in de Vaticaanse basiliek te celebreren en wel aan het Confessie-altaar, waaraan slechts de Vicarius Christi bij solemnele gelegen heden het H. Offer opdraagt. Naar voorschrift was het pauselijk stuk, waarin dit voorrecht verleend werd, gedurende de H. Mis bevestigd aan een der bronzen zuilen, die het balda kijn boven het pausaltaar schragen. En de Romeinen, hoewel gewend aan bijzondere feiten en gebeurtenis sen, waren bijzonder geboeid en ge roerd bij het horen van de Pueri Can tores. Dit bleek uit de toeloop en ap preciatie bij alle uitvoeringen. Of, zoals men hier kon lezen, in zinnen, die even welluidend zijn als in onze ogen barok: „Van de stemmen der kleine in het wit geklede engelen sprak heel Rome". MEI-OPGAVE 1. Eer$te publicatie. Probleem van L. C. Willemsens. Wit geeft in 2 zetten mat. Prijsproblecm 5. Pc3 Lb4, 6. Ld3 Pc6 7. Pc6: bc6: 8. 0-0 0-0 9. e5 Pe8 (Beter is Pd5) 10. Dg4 Le7, 11. Lh6 (Meer in de lijn van de aanval ligt Dh3), f5, 12. ef6: Tf6: (Lfö: is fout wegens 13. De4 g6, 14. Lf8: enz.), 13. Lg5 Tf7, 14. Pe4 g6 (Hier had d5! moeten gebeuren. Na 15. Le7: Te7:, 16. Pg5 Pf6 zou de witte aanval afgeslagen zijn), 15. Tel d5, 16. Le7Te7:, 17. Pg5 e5, 18. Dh4 e4 (Deze verleidelijke zet wordt op ele. gante wijze door de tegenpartij weer legd. Na 18. Ld7 zou zwart een nog altijd bevredigend spel hebben kunnen bereiken. Wit zou het dan dreigende e4 met f3 hebben moeten verhinderen). Stelling na de 13e zet Wit: Kal, Dg4, Tb6, Td6, Lc4, Pel. pionnen a4, e3. Zwart: Kc5, Tf5, Ldl, Pf2, pionnen a5, b7 en e5. Oplossingen van bovenstaand probleem binnen 14 dagen inzenden; inzenders van de correcte oplossing dingen mede naar de maandprijs, welke onder de goede op lossers wordt verloot. Oplossing van April-opgave 3: Da8! Oplossing April-opgave 4: 1. Th8! e2, 2. Lh.7 Kh2, 3. Lg6t Kgl, 4. Lh5 Kh2, 5 Lg4f Kgl, 6. Lh3 Kh2, 7. Lg2:t Kg2:, 8. f6 Kgl, 9. f7 g2, 10. Tg8 Kh2, 11. f8D en wint. Opgemerkt diént nog te worden, dat zwart in de aanvangsstelling dreigt zich met e2 pat te zetten! Oplossing April-opgave 5: De81 SICILIAANSE PARTIJ Wit: Yates tegen Haida met zwart 1. e4 c5, 2. Pf3 e6, 3. d4 cd4:, 4. Pd4: Pf6. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 2066 van P. J. Eype te Haarlem. - G 19. Tel:! Schitterend en correct! Slecht was Ph7: wegens Lf5 de4:, 20, Lc4f Kf8, 21. Dh6r Tg7, 22. Fh7f Ke7, 23. Dg5t Kd7, 24. Tfdlt Pd6, 25. P£8t Ke7 (Op Kc7 volgt 26. Da5t gevolgd door Dd8:), 26. Pe4:T en zwart geeft het op. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 306 van C. C. H. Swinkels te Schiedam Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Juni a.g. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36. Heemstede. OPLOSSING van No. 2058 van L. Dassen te Bussum. Wit speelt naar: 18, 17, 28, 43, 50, 14, 3 en wint. Een echt fantasieprobleem, waarin men wellicht de ontleding die per gezocht zal hebben dan ze eigenlijk zat. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 305 en 306 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Mei a.s. aan bovengenoemd adres. No. 306 ia een echt partijstukje. OPLOSSING van No. 302 van A. Eetgerink te A'dam. 17-11, 7x16, 38-33, 39x28, 27-21, 16x33, 42x4 en wint. Een vrij eenvoudig pro bleempje, waarin de slag aardig is ver werkt. Toch valt er nog wel wat aan te merken; ten eerste zijn de eerste zet ten te verwisselen en ten tweede is het nevenoplosbaar door 38-33. 17-12, enz. MOTIEFSTANDJES Uit de verzameling van G. Zonneveld geven we hier enige standjes, die ook voor het partijspel nuttig kunnen zijn en daarom de belangstelling zeker waard zijn. No. I: zwart een stuk op 32, wit 2 stukken op 31, 46 en dam op 45. Zwart aan zet, wit wint. Zo oppervlakkig ge zien zal men dat heel logisch vinden doch als men het eens gaat proberen, zal men zien dat wit steeds maar één zet heeft om de winststelling te berei ken en dat de kleinste afwijking tot re mise voert. Het spel gaat aldus: 32-38, 45-29, 38-43, 29-38, 43x32, 31-27, 32x21 46-41, wint op tempo. No. II: zwart een stuk op 27, wit 3 St. op 15, 26 en 35. 27-32, 15-10, 32-38 gedwongen, want op 32-27 speelt wit 10-5 en 5-37, enz. Na 32-38 speelt wit toch 10-5, 38-43 5-28 en waar zwart ook dam haalt, wit geeft zijn dam en wint. No. III: zwart een stuk op 32, wit 3 st. op 21, 31 en 41. Ook dit is heel ge makkelijk als.men het weet. als m6*1 hét'moet zoeken zal htt" van veien «og heel wat inspanning vergen. 32-38, 41-37» 38-43, 21-16, en zwart moet dam halen, hetgeen niet zal helpen omdat de dam direct weer afgenomen wordt. Deze stukjes kunnen in de practijk stellig voorkomen, het volgende zal men niet zo licht tegenkomen, doch is niet temin leerzaam. No. IVzwart 2 st. op 26 en 42, wit 5 st. op 31, 32, 37, 41 en 48. Zwart heeft geen keuze, moet n.l. 42-27 spelen, waarna men nog wel even zal moeten zoeken alvorens men de niet lastige winst ontdekt heeft. 31-27, 47x22, 32-27, 22x42, 48x37 en wint. ARENDSDIJK 1 Mei te Antwerpen. BANKA 30 te Surabaja. BONAIRE 1 te Prt. of Sp. JAVA p. 1 Algiers n. Beyrouth. JOH. v. OLDENB. p. 1 Albany n. Melb. KEDOE p. 1 Finist. n. Prt. Said. LANGKOEAS p. 1 Malta n. Prt. Said. LEUVEKERK p. 1 Perim n. Prt. Said. MANGOERAN p. 1 Kp. Bon n. A'dam. ORANJE 1 te Amsterdam. PEPERKUST p. 1 Madeira n. Havre. POLYDORUS 1 te Penang. ROEPAT 1 te Singapore. ROTTI p. 1 Kreta n. Halifax. STAD SCHIEDAM p. 1 Ouess. n. A'dam. STRAAT BALI 1 te Lorenzo Marques. 1 ARAKAN p. 1 Tj. Priok n. Djeddah. Advertentie Vert. J. F. KLIPHUIS onschatbaar goed, zy raakt te zeer het hart van ons geloof, dan dat men hier zonder beslist dwingende redenen reglementerend zou moeten optreden. De devotie tot O. L. Vrouw is in wezen liefde, zuivere, bewon derende, vererende liefde, welke hem die liefheeft alleen maar beter kan maken. Die liefde heeft ieder nodig, de geleerde en verfynde zowel als de ongeletterde en eenvoudige. Om dat allen een Moeder nodig hebben. In het geloofsleven van de Ka tholiek is Maria onmisbaar. Zij is het, die ons tot haar goddelijke Zoon voert, op de voor ieder passende wij ze. In het diepst van ons hart laten wij ons door niemand liever leiden dan door haar, die in volle werke lijkheid onze Moeder is. Moge de vandaag begonnen Mei maand, die gewijd is aan de Moeder van God en onze Moeder, ons allen elke dag in eenstemmige verering van O. L. V. verenigd vinden, tot meerdere eer van God, tot onze hei liging en tot redding van de wereld. Moeder van barmhartigheid, ons le ven, onze vreugde en onze hoop, wees gegroet. 10 In huis of in een restaurant draagt nie mand natuurlijk een regenjas. Doordat ze zich de moeite hebben gegeven om de regenjas te vernielen, willen ze ons doen concluderen, dat de man buiten vermoord is.... En als men zich zo veel moeite geeft...." „Bewijst dat alleen dat de misdaad binnen gepleegd is," vulde Moers aan. „Om diezelfde reden hebben ze het risico genomen om het lijk naar de Place de la Concorde te brengen, waar de moord niet begaan is." Hij' klopte zijn pijp leeg door er mee tegen de hak van zijn schoen te slaan, zocht zyn das en keek nog eens naar de pop, die er in zittende houding nog menselijker uitzag dan eerst. Van achter of in profiel, wanneer het gezicht zon der trekken en zonder kleur niet op viel, was de gelijkenis werkelijk tref fend. „Heb je al aanwijzingen gevonden?" „Totnogtoe bijna niets. In de holte tussen de zool en hak heb ik een kleine hoeveelheid modder gevonden, die wel eens interessant kon zijn. Het is in wijn gedrenkte aarde, zoals je die zou kun nen vinden in een plattelandswijnkel- der, waar zo juist een vat aangestoken is." „Ga zo voort! Telefoneer me op mijn bureau." Toen hij de kamer van zijn chef bin nentrad, begroette die hem met de woorden; „Hallo Maigret! Hoe is het met je privédode?" Het was de eerste maal dat dit woord gebruikt werd. De directeur van de Recherche had zeker gehoord, dat de commissaris sinds twee uur 's nachts met het onderzoek bezig was. „Ze hebben hem dus toch te pakken gekregen! Ik moet eerlijk bekennen, dat ik gisteren dacht, dat je met een grappenmaker of een gek te maken had." „Ik niet. Ik geloofde hem al by ons eerste telefoongesprek Waarom? Hij had het niet kunnen zeggen. Het was is elk geval niet om dat de man naar hem persoonlijk ge vraagd had. Terwijl hij praatte met de directeur, liet hij zijn blikken dwalen over de kade voor hem, die baadde in het zonlicht. „De procureur heeft rechter Coméliau met de instructie belast. Ze gaan van morgen naar het Medisch Bureau Ga jij ook?" „Waarom zou ik?" „Ga Coméliau in elk geval even op zoeken of bel hem. Hij is nogal licht ge raakt. Daarvan wist Maigret mee te praten. „Geloof je, dat het een geval is van wraak op een bendelid?" „Ik weet het niet. Ik zal in die rich- tng een onderzoek instellen, ofschoon dat niet mijn indruk is." De zware jongens nemen gewoonlijk niet de moeite hun slachtoffers op de Place de la Concorde te etaleren. „Enfin! Doe je best maar. Hij zal seker wel gauw geïdentificeerd wor den?" „Dat zou me verwonderen Weer zo'n indruk waarvoor hij moei lijk een verklaring had kunnen vin den. Inwendig was hij ervan overtuigd. Maar zodra hij zijn gedachten wilde formuleren, al was het maar voor zich zelf, dan werd alles verward. Hij kon maar niet vergeten, dat het lijk op de Place de la Concorde gevon den was. Dat betekende, dat het de bedoeling was, dat het ontdekt werd en snel. Het zou gemakkelijker geweest zijn en minder gevaarlijk als het in de Seine gegooid was, waar de dagen, zo geen weken, verborgen had kunnen blijven, voor het opgevist werd. Het slachtoffer was niet rijk, geen vooraanstaande persoonlijkheid, maar een heel gewoon burgermannetje. Waarom was zijn gezicht geschonden als ze wilden dat de politie zich mét de zaak bemoeide en waarom was alles uit zijn zakken verwijderd waardoor hij geïdentificeerd kon worden? Maar het ingenaaide etiket was niet uit het colbertjasje verwijderd. Blijk baar wisten ze, dat het een confectie pak betrof, zoals er duizenden verkocht worden. ,.Je kijkt zo bezorgd, Maigret En hij kon alleen maar telkens her halen: „Er klopt iets niet." Te veel details, die niet bij elkaar pasten. Vooral één detail hinderde, om niet te zeggen, ergerde hem. Hoe laat was de laatste oproep uit gezonden? Het laatste levensteken, dat zij van de man ontvangen hadden, was tenslotte het briefje geweest, dat hij op het postkantoor van Saint-Denis had af gegeven. Toen was het nog midden op de middag. Sinds elf uur 's morgens had de onbekende geen gelegenheid laten voorbijgaan om contact te maken met de commissaris. En in dat briefje verzocht hij weer om hulp, nog dringender dan ooit. Hij verzocht hem daarin zelfs alle agenten te waarschuwen, zodat hij er maar één behoefte aan te spreken, om verde digd te worden. Toch was hij tussen acht en tien uur 's avonds gedood. Wat had hij tussen vier en acht uur gedaan? Geen enkel levensteken, geen enkel spoor. Stilte, een sitilte, die de vorige dag al op Maigret's zenuwen was gaan werken, al had hij het niet laten blijken. Het geval had hem doen den ken aan een ramp met een onderzeeër, waarvan de hele wereld om zo te zeg gen van minuut tot minuut getuige is. dank zij de radio.. Op een bepaald tijd stip hoort men nog signalen van de bemanning, die in het gezonken vaar tuig opgesloten is. Men kan zich voor stellen hoe van alle kanten redding boten komen toesnellen. De signalen worden zwakker. Dan, plotseling, uren later stilte. De' onbekclnde, Maigret's dode, had geen enkele geldigereden om te zwij gen. Het was onmogelijk, dat men hem midden op de dag in de drukste stra ten van Parijs geschaakt had. En hij was niet voor acht uur vermoord. Alles wees er op, dat hij naar huis was gegaan en daar een ander colbertjasje had aangetrokken. Waarom had hij minstens vier uur lang gezwegen? Hij had toch eerst niet geschroomd de commissaris herhaaldelijk op te bellen en hem te vragen het hele politie-appa- raat in beweging te zetten. Het scheen of hij plotseling van idee was veranderd, of hij, van een Ipepaald moment af, de politie buiten spel had willen laten. Dat ergerde Maigret. Het gaf hem een beetje het gevoel alsof de dode hem ontrouw geweest was (Wordt vervolgd) THALATTA p. 1 Aden n. Mena Ahm. WATERMAN p. 1 'Freetown n. Walvisb. ZUIDERKRUIS 1 te Southampton. AAGTEDIJK 1 te Philadelphia. ALAMAK p. 1 Vliss. n. Antw. ALKAID 1 te Prt. Alegre. ALPHACCA p. 1 Rio Jan. n. Vitoria. AMERSKERK p. 1 Ouessant. n. Lissabon. AMSTELKROON p. 1 Suez n. Bahrein. AMSTELLAND p. 1 Vitoria n. A'dam. ARKELDIJK p. 1 Vliss. n. Antw. BOSKOOP 1 te Aruba. COTTICA p. 1 Ouess. n. Plym. DELFT p. 1 Ouess. n. Trinidad. ILOS p. 1 Vliss. n. Lissabon. LUTTERKERK p. 1 Kp. Armi n. Prt. Said. MOLENKERK 1 te Amsterdam. ZUIDERKERK p. 1 IJmuiden n. Antw. POSEIDON p. 1 Norfolk n. Curasao. PRINS PHILIPS WILLEM 1 te Greenbajf. PRINS WILLEM III 1 te Milwaukee. PRINS WILLEM IV 1 te Rotterdam. ROGGEVEEN 1 te Rotterdam. RIJNDAM p .1 Kp. Sable n. R'dam. SINGKEP p. 1 IJmuiden n. Hamb. SOESTDIJK 1 te Savannah. STAD BREDA 1 te Melbourne. TIBA 1 te Buenos Aires. VAN LINSCHOTEN p. 1 Ouess. n. Havr*. WAAL p. 1 Key West n. Curasao. ABBEKERK 30 van Prt. Said n. R'dam. ALDERAMIN p. 30 Kp. Boug. n. R'dam. ALGENIB p. 30 St. Vinct. n. Las Palmai. ALMDIJK 30 te Havre. AMERSKERK p. 30 Dungen. n. Mars. AMPENAN 30 te Tj. Priok. AMSTELDIEP p. 30 Stav. n. Narvik. AMSTELKROON 30 te Port Said. ARKELDIJK 30 te Havre. ARENDSDIJK p. 30 Ouess. n. Antw. BANTAM p. 30 Aden n. Tj. Priok. BREDA 30 te Antwerpen. EENDRACHT 30 te Djidjelli. HELDER 30 te Antwerpen. HERMES p. 30 Azoren n. Curasao. JAVA p. 30 Gibr. n. Beyrouth. KARIMUN 30 te Amsterdam. KELOE p. 30 Ouess. n. Prt. Said. TRAJANUS 30 te Maracaibo. TOMINI p. 30 Makallah n. Damman. VAN LINSCHOTEN p. 30 Oporto n. Havre. KOTA GEDE 30 te Beyrouth. KOTA INTEN 30 te Soerabaya. LANGKOEAS p. 30 Malta n. Prt. Said. LEMSTERKERK p. 30 Gibr. n. Hamb. LOOSDRECHT 30 te Bremen. MANOERAN p. 30 Kp. Bon n. Amst. MERWEHAVEN p. 30 Finist. n. Middlesbrp. MENTOR p. 30 Ouess. n. Rotterdam. NIGERSTROOM 30 te Takoradi. ORESTES 30 te Ciud. Trujillo. PEPERKUST p. 30 Las Palmas n. Havre. PRINS FRED. WILLEM 30 te Detroit. PRINS WILLEM IV 30 te Hamburg. RIOUW 30 te Tj. Priok. SALATIGA 30 van Honol. n. Vancouver. SARANGAN 30 te Zamboanga. STAD VLAARDINGEN p. 30 Texel naar Narvik. STAD ARNHEM p. 30 Bur. n. Prt. Saia- STAD SCHIEDAM p. 30 Finist. n. Amsr. STAD MAASSLUIS 30 van Saffi n. Vlaara. SCHIEDIJK 30 te Houston TEIRESIAS 30 te Singapore. TANKSCHEPEN CALTEX DELFT p. 30 Kp. Gata n. CALTEX LEIDEN p. 30 Ouess. n. K CLEODORA 30 te Melbourne. GORILLA 30 te Kobe. j ESSO AMSTERDAM p. 30 Malta n. ESSO DEN HAAG 30 te Antwerpen. ETREMA p. 30 Kp. Armi n. Speana- FELIPES 30 van Pladju na Tjilauap. HILVERSUM p. 30 Kp. Gata n. S>wa I.UCITA 30 te Heysham. ONDINA 30 te Pladju. TANKHAVEN III 30 te Smgap. TIBIA 30 te Fao. cura?» WOENSDRECHT p. 30 Azoren n.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 8