Tragische beslissing nabij DERDE GROTE AANVAL OP DIEN BIEN PHOE Grondgebied van de 900 vierkante Castries nog meter Nieuw Nederl. initiatief voor hulp aan vluchtelingen 17.000 landgenoten in twee jaar naar de V.S. Dood en Leven Verdediger van Dien Bien Phoe Geen „Wilhelmus" in Indonesië m nUKKIO fcfcinjcu mi Het weer Neemt Dulles zijn ontslag? Dodencijfer reeds tot 28 gestegen BRITS KONINKLIJK GEZIN IN TOBROEK WEER VERENIGD 15 Mei feestelijke terugkeer Minister Beyen: Open wond in het sociaal bestel van Europa Emigratie royaal verruimd Herdershond voedt tijgerjong Brand bij Dominicanen in Hees Tot hoofd en hart dodelijk ongeval één ;it^j MAANDAG 3 MEI 1954 78sfe JAARGANG No. 25979 Op Koninginnedag: Weerbericht van kwart Voor zes ook op Zondag TE AMSTERDAM rA^TELJÓ RISSIR. ,HAARl'f.M TEl. 13439 'BOLSTR 48 A DAM TIL 71716? Egypt, linia.jass. 49.75 Fransen behouden stelling EERSTE BADER TE ZANDVOORT Aardbevingen Griekenland Ooievaars waar schuwden Peron kondigt „volks regering" aan Een vereenvoudigde Britse waterstofbom? Regeringsvoorstel aan Raad van Europa Op 4 Mei: Treinen staan twee minuten stil O Na acht uur van verbitterde strijd heeft het garnizoen van Dien Bien Phoe fisteren één van zijn vier stellingen prijs moeten geven, terwijl de opstan delingen in twee der andere stellingen zijn binnengedrongen. Slechts de stelling, waarin het hoofdkwartier van generaal de Castries is gelegen, heeft de aanval volledig weerstaan. Er zijn zeer zware verliezen geleden aan beide sijden. Zaterdagavond, toen de derde grote aanval op Dien Bien Phoe werd 'ngezet, werden ook op andere plaatsen in Indo-China de opstandelingen actief, vooral in de delta van de Rode Rivier. De voorzitter van de Nederlandse ver. j® Bogor (Indonesië), prof. L. W. huil man, heeft in een toespraak, die hij ®P Koninginnedag in de sociëteit van "Ogor hield, gezegd, dat het „krachtens een beslissing van het Indonesische mi nisterie van Binnenlandse Zaken niet h'as toegestaan op deze dag en op deze Plaats het „Wilhelmus" te zingen", hrof. Kuilman achtte het noch de plaats Poch zijn taak daarover te discussiëren, "ij beëindigde zijn toespraak met het citeren van het zesde couplet van het ■•Wilhelmus". Zijn toespraak werd in de Indonesi sche taal beantwoord door de resident van Bogor, die de Nederlandse gemeen schap te Bogor feliciteerde met de ver jaardag van H.M. Koningin Juliana. Tot de andere plaatselijke autoriteiten, die de bijeenkomst bijwoonden, behoorden de regent en het hoofd van de politie. Van het Nederlandse Hoge Commis sariaat werd n.a.v. dit bericht verno men dat voor de maatregel van de mi nister van Binnenlandse Zaken krach tens welke het ten gehore brengen van het Nederlandse volkslied op de Ne derlandse nationale feestdag uitsluitend is toegestaan in de ambtswoningen van de Hoge Commissaris en de commissa rissen van het Koninkrijk, door het Ho ge Commissariaat geruime tijd geleden de aandacht van het Indonesisch minis terie van Buitenlandse Zaken werd ver zocht. Genoemd ministerie, aldus de woordvoerder van het Hoge Coir.missa- 'laat, werd hierbij o.m. gewezen op het crirninerende karakter van deze maatregel, die alleen ten aanzien van het Nederlandse volkslied werd geno den, zomede op de omstandigheid, dat tie Indonesische gemeenschap in Neder land ten aanzien van het „Indonesia Haya" aan generlei bijzondere beper king is gebonden. Bedoelde protesten, 2o werd voorts verklaard, hebben er tot heden niet toe mogen leiden, dat deze v°or Nederland wel zeer pijnlijke maat regel - die overigens voor zover bekend alleen te Bogor aan de Nederlandse ge meenschap werd bekend gemaakt - on gedaan is gemaakt. Tot zover de woord- Voerder van het Hoge Commissariaat. Zoals Vrijdag reeds werd bericht, Jverd te Djakarta, o.m. in de Djakar- 'aclub, de voormalige Harmonie, door de daar aanwezige honderden Nederlan ders het Wilhelmus gezongen. Het lied Jverd spontaan ingezet, nadat de Hoge j-ommissaris, van Byiandt, een toast ".ad uitgebracht op de Koningin. Na het ji'ngen van het Wilhelmus werd het In donesische volkslied ten gehore ge bracht. Uit andere plaatsen ontbraken nog be lichten, daar de eerste Mei in Indone- ®'e een officieel erkende feestdag is, daarop de posterijen Zondagsdienst on derhouden. Voortaan zal de radiouitzending van K.N.M.I. om kwart voor zes s ochtends over Hilversum I ook weer °P Zondagen geschieden. Voorts is een Wijziging gebracht in het weerbericht v°or de scheepvaart, dat uitgesproken ^0rdt in de uitzendingen van kwart ^°or zes en tien voor zeven. Dit bericht zal in het vervolg gelden *owel voor de scheepvaart in een fTalle strook van ongeveer 5 km. breed langs de Noordzeekust, als voor b®t weer dat verwacht wordt voor het °tl-and langs de kust van de Belgische srens tot Schiermonnikoog. Bovendien s het geldig voor de Waddenzee. Het ??1 worden aangekondigd als: Verwach ting geldig voor het Waddengebied en j6 Hollandse en Zeeuwse kust. Het is b een deel van het land bovendien te beluisteren in het telefonisch weerbe- flcht tussen 6 en 12.30 uur. Zondagavond kwart voor zeven heeft 2en Duitse auto op de Middenweg bij de aaiersweg te Amsterdam ee.i 72-jarige 'elrijder, die geen voorrang verleende, atigereden. De wielrijder werd met >..er ernstige verwondingen naar het l 'bbengasthuis te Amsterdam overge wicht, waar hij is overleden. Advertentie (tot Dinsdagavond) ^Overwegend zwaar bewolkt met O, ,e,t dan buien, sommige mogelijk irra hagel of onweer. Matige tot na bhtige wind geleidelijk ruimend r West of Noordwest. Koud weer. Zon; het Zaterdagavond werd omstreeks acht uur de langverwachte d' de grote aan val op Dien Bien Phoe ingezet. Een kort maar hevig artillerie-bombarde ment ging aan de aanval vooraf. On afgebroken stroomden golven opstande lingen op de Franse stellingen af. On geveer 40.000 rebellen namer. aan de aanval deel. Na een langdurige, zware strijd werden drie van de vier forten die samen het verdedigingscentrum vormen, veroverd. In de ochtenduren van gisteren slaagde het garnizoen er in de opstandelingen uit twee der stel lingen gedeeltelijk terug te dringen. Te gelijkertijd vielen de rebellen echter de stelling „Isabelle" aan, die vijf kilo meter ten Zuiden van Dien Bien Phoe ligt en die van het eigenlijke centrum geïsoleerd is. Tezelfdertijd hebben de opstandelin gen in vrijwel heel Indochina hun ac tiviteit hervat. In Laos kwam. het op nieuw tot hevige gevechten. De voor naamste aanvallen waren echter ge richt tegen de Franse verdediging van de delta van de Rode Rivier, waar de grote aanvoerwegen van de Uniestrijd krachten liggen. Een vijandelijke divi sie rukt daar op en heeft de grote ver bindingsweg op verschillende plaatsen overschreden, zodat de weg niet meer bruikbaar is. In Franse militaire kringen wordt de toestand als zeer ernstig beschouwd. Aan beide zijden zijn „zeer zware" ver liezen geleden bij Dien Bien Phoe, al dus het hoofdkwartier. Het grondgebied van de vesting bedraagt nog nauwe lijks 900 vierkante meter. Generaal de Castries stond in voortdurend radiogra fisch contact met de commandant in Noord Vietnam, generaal Cogny. De Fransen geven toe, dat de bevoorrading van het garnizoen uiterst moeilijk is geworden. De Castries heeft nog vol doende munitie voor drie dagen. Vanmo-gen vroeg namen de commu nistische aanvallen in hevigheid af. Nog steeds echter woeden er in en om de vesting gevechten van man tegen man. Gisteren was de lucht boven Dien Bien Phoe onbewolkt, zodat de Franse lucht macht met bommenwerpers en gevechts vliegtuigen aan de strijd op de grond kon deelnemen. Toch achten militaire waarnemers het niet waarschijnlijk, dat dit feit de communisten ertoe heeft gebracht hun aanval te onderbreken. (Reuter—UP) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. John Foster Dulles, laat de leiding van de delegatie der Verenigde Sta ten in Genève over aan zijn onderminister Walter Bedel Smith en gaat via Milaan te rug naar Washington. Het voornemen om terug te keren heeft de minister reeds lang van te voren kenbaar gemaakt, maar toch is men in brede kring van mening, dat Dul les in Genève een van de zwaarste neder lagen uit zijn carrière heeft geleden. Hier en daar wordt zelfs onverbloemd de ver- wachti: g uitgesnroken, dat hij president Eisenhower zijn ontslag zal aanbieden. De New York Daily News meldde van daag uit Washington, dat Dulles op het ogenblik niet meer dan vijf leden van het Amerikaanse Congres zou kunnen winnen voor het denkbeeld van een oorlogsverkla ring, die Amerikaanse troepen naar enig deel van Azië zou kunnen zenden. De Daily News noemt als mogelijke opvolgers van Dulles de gouverneur van New York Thomas E. Dewey, de directeur van het bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stassen en onderminister Robert Mur phy. Zandvoort boekte Zondag zijn eerste bader. Een heer trotseerde de koude wind en wandelde in badcostuum over het strand de zee in. Hij nam moedig een duik en;zwom enkele baantjes in het nog tamelijkkoude zeewater. Een en ander trok de bewonderende be langstelling van de in jassen en mantel? gehulde strandwandelaars. De aardbevingen in de Griekse pro vincie Thessalië hebben tot nu toe aan 28 mensen het leven gekost. 154 perso nen werden min of meer zwaar ge wond in ziekenhuizen opgenomen. 3800 huizen zijn ingestort en ruim 1000 huizen zijn licht beschadigd, 20.000 mensen werden dakloos. Ook gisteren werden nog aardschok ken waargenomen. Er vielen echter geen nieuwe slachtoffers. Nog voor de aardbeving Vrijdag begon zijn veel be woners van de getroffen dorpen het veld ingevlucht. Zij hadden gezien, dat de ooievaars opvlogen van hun nest en rond bleven vliegen. Dit wordt ter plaatse uitgelegd als de aankondiging van een natuurramp. Een uur later ge- gon de aardbeving. De Griekse rege ring is op grote schaal met de hulp verlening begonnen. Talloze mensen sla pen buiten omdat zij geen huis meer hebben, of uit vrees voor nieuwe aard schokken. (ReuterUP) President Juan Peron van Argentinië heeft Vrijdag in zijn jaarlijkse toespraak tot het Congres gezegd, dat het tijd wordt „de zogenaamde persoonlijke re gering van Peron te veranderen in de regering door het Argentijnse volk". Zaterdag hebben Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip te Tobroek in Libye hun beide kinderen, Prins Charles en Prinses Anne, weer ontmoet. Het koninklijk paar had zijn kinderen sinds 23 November 1953 niet meer gezien. Gezamenlijk zal het koninklijk gezin nu met hun koninklijk jacht „Britannia" de terugreis naar Londen aanvaarden. Het jacht met de vorstelijke gasten is inmiddels in Malta aangekomen. Vandaar gaat de reis naar Gibraltar en op 15 Mei zal het koninklijk paar op feestelijke wijze in Londen worden ingehaald. opgesteld, waardoor de koningin het jacht kon zien liggen in de baai van Tobroek. De „Britannia" is intussen in Malta aangekomen. Op 15 Mei wordt het ko ninklijk gezin in Londen terug verwacht. Gisteren heeft de Household Cavalry reeds een repetitie gehouden van de stoet, die volgende week Zaterdag door Londen zal trekken. (Reuter-UP) In de loop van de vorige week reeds waren Prins Charles en Prinses Anne met de „Britannia" in Tobroek gear riveerd. Zaterdag kwam koningin Eli sabeth met haar echtgenoot op het vliegveld aan. Het officiële program eiste het vorstelijk paar echter op, zo dat het niet onmiddellijk naar zijn kin deren kon. De autoriteiten van het vliegveld hadden echter een teiescoop Nu prins Charles en prinses Anne weer zijn verenigd met hun koninklijke ouders, koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, is een „grootmoeder lijk interregnum" ten einde, dat vijf maanden heeft geduurd. Koningin moeder Elizabeth is hier gefotografeerd met haar beide kleinkinderen. Op het ogenblik wordt in Engeland een waterstofbom van een geheel nieuw type vervaardigd, aldus schrijft het Britse blad „Daily Express" vanmorgen. Deze nieuwe Britse bom zou veel een voudiger en minder kostbaar zijn dan de Amerikaanse waterstofbommen. Als uitvinder van de nieuwe wijze van ver vaardiging wordt Sir William Penney genoemd, die de leiding had bij de Brit se atoomproeven te Woomera in Austra lië. (A.F.P.-U.P.) India Een aantal demonstranten heeft voor de Russische ambassade in New Delhi betoogd tegen de slavenar beid in Sovjet Rusland. (UP) (Van onze Haagse redacteur) In de afgelopen jaren heeft Koningin Juliana tot twee keer toe een brief gezonden aan de president van de Verenigde Staten over het lot der vluch telingen, waarin zij uitdrukking heeft gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke in Nederland voor dit vraagstuk bestaat. In aansluiting hierop heeft de Nederlandse regering zich thans tot de Raad van Europa gewend met het voorstel, dat de Europese landen terstond een fonds bijeenbrengen ter waarde van vijf millioen dollar, welke som a fonds perdu bedoeld is voor de blij vende verzorging van de zgn. moeilijke gevallen. Nederland is bereid als zijn aandeel in deze gemeenschappelijke strijd vier procent van dit bedrag voor zijn rekening te nemen en hoopt, dat de andere landen van de Raad van Europa eveneens een evenredige bijdrage zullen willen geven. Aan de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de V.N. zou daarbij de con ditie kunnen worden gesteld, dat deze bedragen zullen worden gebruikt ten behoeve van deze categorie vluchtelingen binnen Europa. In de laatste dagen van 195.1 nam het Franse opperbevel in lndo-China het besluit om Dien Bien Phoe tot elke prijs te houden. Generaal Navarre hoopte op die manier te bereiken, dat de communistische aanvallen op de Laotiaanse konings stad Loeang Prabang en op Hanoi hun kracht zouden verliezen. Uit de maand Januari van dit jaar dateert deze foto van een bezoek, dat de Franse staatssecretaris voor de verbonden staten, Mare Jacquet (met pijp), toen aan Dien Bien Phoe bracht. Naast hem, aan het stmir van de jeep, zit Christian Marie Fernand de la Croix de Castries, de legendarische commandant van de vesting, toen nog kolonel, thans „général de brigade." 5.05-20.08. Maan: 5.34-23.03. Met enige hoopvolle mededelingen voor Nederlanders, die naar de Verenig- Staten willen emigreren, is dr. J. de van Grevenstein, assistent-directeur voor de emigratie, naar ons land terug gekeerd. De heer Grevenstein heeft in Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse autoriteiten, in het bijzonder over de „Refugee and Relief Act 1953", krachtens welke zeventien duizend landgenoten in een periode van twee jaar naar de V.S. kunnen emigre ren. Het huidige Nederlandse quotum be draagt drieduizend per jaar. Van de extra toewijzing mogen tweeduizend Nederlanders naar Amerika komen, die naaste familie in de Ver. Staten hebben wonen. Hoe onder de nieuwe wet de overblijvende vijftienduizend toestem mingen voor emigratie zouden kunnen worden verleend, was tot op heden nog niet duidelijk. De Nederlanders, die voor emigra tie krachtens het extra quotum in aanmerking kunnen komen, kunnen in drie categorieën worden verdeeld: zij die uit Indonesië zijn gerepatri eerd: slachtoffers van de overstro mingsramp; slachtoffers van de Duifse bezetting. De laatste categorie is zonder twijfel zeer rekbaar. Elk geval zal op zichzelf moeten worden bezien om na te gaan of de gegadigde voor emigratie onder de „Refugee and Relief Act" in aan merking komt. Dr. Grevenstein heeft de Amerikaanse au oriteiten enkele proefgevallen voorge legd om te zien hoe men in bepaalde gevallen de wet zal interpreteren. In het algemeen kan worden gezegd dat voor emigratie onder het extra quotum in aanmerking kunnen komen: Neder landers, die gedwongen naar Duitsland zijn gegaan, naar Nederland zijn terug gekeerd na de bevrijding, doch zich niet bevredigend hebben kunnen her stellen en Nederlanders die door oor logshandelingen in eigen land hebben moeten vluchten of zware schade heb ben geleden en de nadelige gevolgen daarvan niet geheel te boven zijn ge komen. Vliegtuigen van onbekende nationali teit hebben de afgelopen dagen ver scheidene malen West-Duitse vissersbo ten met boordwapenen beschoten. De vissers bevonden zich even buiten de verboden zones rond de eilanden waar de gealliëerde luchtmachten wel oefe ningen plegen te houden. Tevens stelt de regering voor, dat het comité van ministers aanbeveelt mede te werken aan pogingen om in de komende vijf jaar een fonds ter waarde van 12 millioen dollar in Euro pese valuta samen te brengen, waar mee credieten kunnen worden verleend voor het blijvend inschakelen van vluchtelingen in het arbeidsproces en voor het voortzeten van de initiatieven, welke werden genomen met het geld van de Ford Foundation. De ervaring heeft uitgewezen dat de op deze wijze verleende credieten in de loop der ja ren bijna geheel worden terugbetaald, zodat deze gelden op deze wijze meer malen benut kunnen worden. Een herdershond uit Hillegom houdt een Zondagavond geboren tijgerjong in leven, dat door zijn moeder werd verstoten. In het circus Espana, dat in Leiden optreedt, wer den twee Jonge tijgertjes geboren, waarvan er een spoedig overleed. Dit lot dreigde ook voor het andere diertje. Via de radio werd daar om een bericht omgeroepen, waarin om een hond, die de jo>- tijger zou kunnen zogen, werd gevraagd. Onmiddellijk kwamen er vele aanbiedingen binnen, binnen een uur meer dan honderd. De gedresseerde herder „Asta" van de heer Rusman uit Hillegom werd met haar enkele dagen oude jongen bij de jonge tijger gebracht. Deze was di rect vertrouwd en lag na enkele minuten ru lig naast de jonge herdershondjes bij Asta te drinken. Het besluit van de regering om de verjaardag van H. M. de Koningin als feestdag in de practijk te laten praevaleren boven de herdenking van de in de oorlog en de bezettingstijd gevallenen en de viering van de Bevrijding heeft voor al in de kringen van het voormalig verzet, maar ook daarbuiten geen onverdeelde instemming gevonden. De redenen, waarop dit besluit is gegrond, zijn niet van redelijkheid ontbloot, maar van zo zakelijke aard, dat zij het hart, het gemoed, de ziel geen voldoening schenken. Daarom is het naar onze mening méér dan ooit geboden de nationale dodenher denking en de viering van onze be vrijding zo hecht en diep mogelijk te doen wortelen in het nationale leven van ons volk, ook in dat van de ko mende generaties als dagen van in getogenheid en bezinning op de of fers voor het welzijn van land en volk gebracht en op de onschatbare waarde van de vrijheid en het be houd van onze volkseigene cultuur en maatschappelijke en geestelijke ver worvenheden. Aan de vooravond van de 5e Mei is het de dood van alle martelaren voor de vrijheid, die wij herdenken. Hun dood, niet alleen als tot dank baarheid en eerbied stemmend offer, maar ook en vooral als inspiratiebron voor de wil en de eensgezindheid van ons volk om ook in de toekomst pal te blijven staan tegenover alle mogelijke gevaren, die onze hoogste goederen bedreigen. Dood en leven, zij zijn sinds de erfzonde onafschei delijk met elkaar verbonden. Aan de boom van het leven bloeit de zwar te bloesem van de dood, maar uit deze bloesem zet zich de vrucht van nieuw leven. Zo overwint het leven de dood. De overwinning van het le ver op de dood doet ons soms de diepe zin van de dood vergeten en daarom is het noodzakelijk, dat wij alien zonder uitzondering waken te gen de geestelijke devaluatie van de betekenis en het belang van de on verzettelijkheid van zovelen van ons volk, die deze onverzettelijkheid door hun verzet tegen de vreemde tyran- nie in daden van offervaardigheid en zelfverloochening demonstreerden en tenslotte met hun bloed hebben moeten bezegelen. Mede dank zij hen hebben wij na de lange duistere nacht der bezetting met haar name loze ellenden en kwellingen de dage raad van de bevrijding en de jaren van wederopbouw en herstel, zowel materieel als geestelijk, mogen be leven. Men zegt wel eens, dat wel vaart verslappend werkt op de in nerlijke volkskracht, en indien dat waar is, zullen wij thans terdege waakzaam dienen te blijven. Want niet alleen is het materiële en gees telijke herstel van ons volk nog geenszins voltooid kan het wel ooit voltooid worden? maar ook is de dreiging van grotere gevaren en rampen dan die welke wij met Gods hulp in het jongste verleden hebben mogen overwinnen, geens zins geweken. Integendeel. Daarom moeten wij bereid blijven het leven te verliezen om het leven te winnen zoals zij het waren, die door de poort van de dood ons zijn voorgegaan. Alleen wanneer wij bezield zijn van die bereidheid, kan noch het leven noch de dood ons ooit te zwaar wor den wat de toekomst ook moge bren gen. De N.S. hebben bepaald, dat zoals ieder jaar op de nat. herdenkingsdag Dins dag 4 Mei alle treinen en rangeer- delen op het gehele spoorwegnet van 20 tot 20.02 uur zullen stilstaan. De direc tie en de personeelsraad van de N. S zullen dezelfde avond om 18 uur een krans leggen bij het monument voor het derde hoofdadministratiegebouw te Utrecht. Jordanië De regering van Jordanië is afgetreden, nadat critiek was uitge oefend op premier El Moeki die ver eniging van Irak en Jordanië voorstond. Konin Hoessein heeft El Hoedi opge dragen een nieuwe regering te vormen. (ReuterUP) Geven vermindert wel het be. maar vergroot het hart In het Dominicuscollege van de Paters Dominicanen te Hees bij Nijmegen. Is in de nacht van Zaterdag op Zondag rond het middernachtelijk uur brand uitgebro ken. De brandweer, die pas werd gewaarschuwd, nadat de bewoners eerst zelf hadden getracht het vuur meester te worden, slaagde erin de brand te beperken tot de oude vleugel van het gebouw, die voor een groot deel geheel uitbrandde. De nieuwe vleugel liep, ondanks de ongunstige wind, weinig schade op. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. In de oude vleugel gingen de keuken en de naaikamer geheel verloren. Twee paters bekijken de ravage op de plaats waar de keuken is geweest. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, «oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter* hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1