Toeristeninvasie overtreft die van de Paasdagen Puistjes! .nnii Gunsten verleend aan politieke gevangenen UT SC Hl NSC „Niet alleen een beroep, maar ook een roeping"' Eerste Bollenzondag 1954 heeft alle records gebroken CENTRAAL PENSIOEN BUREAU H. Vader ontvangt 20.000 kinderen in audiëntie Inzameling Stichting 1940-1945 Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in Nog staat de Betuwe niet in bloei Onderdeel van Velser affaire Eén dode en twee gewonden Rede voor de K R. O. van mr. F. v. Thiel In lange files kropen de auto's over de wegen Boelganin valt Y.S. niet aan Bos- en heidebrand 6 woningen inMont- fort afgebrand GROTE TREK NAAR DE BOLLENVELDEN ■ia HCW m De katholieke opvatting over de arbeid Tussen Heeze en Mierlo en in Beilen MAANDAG 3 MEI 1954 PAGINA 3 i JWAKJVi Zweeds sportvliegtuig maakt noodlanding M - Archivaris bisdom Haarlem Autobotsing onder A nhcm: Paulina de Haan Manifarges overleden Nationale herdenking in de Ridderzaal Boerderij door brand verwoest Door een omvallende hijskraan gedood VOO* - Motorrijder aangereden en gedood 1 Mei-viering Nieuwe Russische straal vliegtuigen demonstreren Timmerfabriekje uitgebrand (Van onze correspondenten) De invasie van overwegend Duitse toeristen in ons land heeft Zaterdag «ie van de Paasdagen nog overtroffen. Blijkens een door V.V.V. Arnhem verrichte telling ook, kwamen die dag per vijf minuten zes Duitse auto's en toerwagens, zeven Belgen, vijf Amerikanen en twee andere buitenlandse auto's Arnhem binnen. Het verkeer op de toegangen tot de Rijnbrug zat nu en dan volkomen in de knoop. In tegenstelling tot Pasen was de drukte echter ditmaal zo goed als geheel op het Westen gericht, met name op de bollenvelden. Dit kwam tot uiting in het aantal boekingen in hotels en Pensions te Arnhem, dat lang niet de hoogte van de Paasdagen bereikte. In de vroege ochtend waren op alle den van het bezettingsleger van West- verkeersborden langs de weg ArnhemDuitsland. wiw P,lakkatei) „Deutsche nicht er- De Betuwe heeft met het weekeinde rio-J S aangebracht. Deze waren van ^e eerste grote groepen bloesembewon- uezeitde uitvoering als die welke in °e oorlog door de Duitsers met be dekking tot de Joden werden gebruikt, legen 10 uur waren echter de biljetten weer verwijderd. Ook in de "hoofdstad op de Rijksweg ArnhemUtrecht, in °e omgeving van Ede zijn dergelijke aanplakbiljetten op verkeersborden e.d. aangebracht. Gedurende de gehele Zaterdag zijn Precies 41.122 personen bij Elten de grans van Duitsland naar Nederland overgegaan. Naar schatting zijn 2000 Personenauto's en bussen doorgelaten. De grensposten in Gelderland en Dverijsel waren overmatig druk belast. Douane en mannen van de nachtdienst, bleven 's morgens maar meehelpen. De Posten werden versterkt en men deed alles zo vlot en coulant mogelijk. Maar «at kon niet verhinderen, dat duizen den auto's in kilometers lange files Voor de grensbomen stonden te wach- 'en, soms drie uur lang. Het hielp wel, hoewel niet veel, dat hten versterkt was aangetreden, dat jhen de controleposten en visitatie in de buitenlucht hield, en dat men al lerlei faciliteiten verleende, zoals het Verschaffen van internationale rijbe wijzen of triptieken aan de grens zelve. Van de invasie van buitenlandse toe risten heeft ook „Avifauna" te Alphen aan den Rijn zijn deel gehad. Geduren de het weekeinde werd dit vogelpark door ruim 15.000 personen bezocht, ftiervan waren voor 60 procent buiten landers, 20% Belgen, 30% Duitsers, ver der Zweden, Fransen, Zwitsers en le deraars op bezoek gehad. Zowel per bus, auto als per fiets kwamen velen het land tussen de grote rivieren binnen om van de bruidstooi van het fruit- land te genieten. Voor velen is dat on getwijfeld op een teleurstelling uitge lopen. Ten eerste staat de Betuwe nog altijd niet volop in bloei. Dat zal nog een klein weekje duren. Een tweede factor voor de teleurstelling is het zeld zaam voorkomende feit, dat blad en bloesem vrijwel gelijktijdig te voor schijn komen. Niet alleen in de Betuwe, maar ook elders snakt men naar regen. Op ver schillende plaatsen is de kleigrond zo droog, dat er grote scheuren door de velden lopen. Hier en daar ziet men de boeren zelfs bezig om de weilanden te besproeien met haastig geïmprovi seerde „regeninstallaties". Advertentie Zuiver en ontsmet u-w .huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zaterdagmiddag heeft een door de Zweedse sportvlieger Friden bestuurd sportvliegtuig op een weiland in Ande ren, onder de gemeente Anloo (Dr.) een noodlanding moeten maken. In het vliegtuig bevond zich ook de verloofde van de bestuurder. De landing had een vlot verloop, het toestel werd niet be schadigd en persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De heer Friden was op weg naar de luchthaven Eelde, welke hij echter niet heeft kunnen vinden. Daarom besloot hij, mede met het oog op de benzine voorraad van het vliegtuig, een nood landing te maken. Voor de Haarlemse rechtbank kwam vanmorgen weer de Velser affaire aan de orde, althans een bepaald onderdeel daarvan. Ditmaal ging het om de 46- jarige monteur C. v. d. V. en de 47- jarige brigadier K. H. H., beiden uit Velsen, die beschuldigd werden van omkoping. In 1945, na de bevrijding, waren deze twee Velsena-ren als opsporingsambtena ren werkzaam er o.m. moesten zij een onderzoek instellen naar de gedragingen van de slager J. V., die als politiek de linquent was gearresteerd. Ook (jiens vrouw was vastgezet en zowel v. d. V. als H. werden er vanmorgen van be schuldigd dat zij aan de beide politieke gevangenen gunsten hadden verleend, die o.a. daarin bestonden, dat zij ge tracht hadden het echtpaar spoedig vrij te krijgen dan wel het proces eerder te doen plaats vinden. Als ruil voor be- De eerste Zondag in Mei leek nu wel niet bepaald op wat wij ons graag van een echte Meidag voorstellen, maar de gure wind en de onverhoedse regenbuien hebben de bol- lenliefhebbers toch niet belet opnieuw in dichte drommen naar de bollenstreek op te trekken. Zij komen bij lange na niet alleen uit het eigen land, maar ook van over de grenzen, met alle vervoermiddelen, die het menselijk vernuft heeft uitgedacht, zonder zich al te zeer te bekommeren over de verkeerspuzzles, die daar weer uit ontstaan. Het vernuft van de verkeerspolitie is evenwel zo gescherpt, dat het ver keer nooit echt in de knoop raakt, al moet men soms wel wat geduld hebben, wanneer men zich eenmaal in de stroom gewaagd heeft. I - - V ^-.ss - 'G-.1 IMmM paalde faciliteiten aan het echtpaar zouden zij drank, kersen en andere geschenken hebben aangenomen. Bij de behandeling van deze zaak kwam het in feite neer op een steeds weer tegenspreken door verdachten van hetgeen de kroongetuigen verklaarden. De slager deelde desgevraagd aan de president, mr. J. P. Petersen, mede, dat de verdachten reeds tijdens de oorlog in zijn winkel kwamen, want hij had leveranties voor de Duitse weermacht. „Het hele politieke bureau kwam bij mij", verzekerde hij. Toen hij na de be vrijding in het kamp te IJmuiden was vastgezet, werd er contact gelegd met de beide opsporingsambtenaren. die toen aan de slager verklaarden, dat zij wel invloed konden uitoefenen op een spoedige invrijheidstelling. Deze had daarop aan een vriend in Den Haag een briefje geschreven met het verzoek om de opsporingsambtenaren pakjes met geschenken te geven. Dat geschiedde ook en de slager als getuige gehoord verklaarde vanmorgen zelfs dat er ook een pakje ging naar mr. Sikkel en inspecteur Kuntkes in Velsen. Tussen dat alles door was nog een affaire met schilderijen en perzen ver weven, maar van bijzondere beslissende betekenis bleek dat niet te zijn. De getuigenis van de slager, die zeer gul was met zijn verklaringen, was nogal bezwarend voor beide verdach ten. maar van de zijde der verdediging werd aan de oprechtheid van de slager getwijfeld. Er werd tenminste op gewe zen dat de slager destijds veroordeeld is wegens meineed in een zgn. bijzondere strafzaak. De gehele behandeling werd tenslotte een kwestie van details, van verklaren en tegenspreken en de vriend uit Den Haag bevestigde, dat hij ver schillende malen een pakket had mee gegeven. (De behandeling duurt voort). Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot archivaris van het bisdom Haarlem de zeereerw. heer P. M. Verhoofstad. dergelijke biljetten zijn op zo grote schaal verspreid en aangeplakt, dat men spreken moet van een georganiseerde °ctie. Deze actie speculeert op de ver klaarbare ressentimenten van de bevol king en op de weerzin, die het publiek Bevoelt tegen de inderdaad nogal over dreven toevloed van vreemdelingen op bepaalde routes en trefpunten. Wij vra- Ben ons echter af, wie hier aanleiding heeft gevonden tot een georganiseerde Gctie en welke politieke theorie hier echter zit. Bepaald geen theorie, die heil Eerwacht van toekomstige Europese samenwerking. Wij zijn een nabuurland Van Duitsland en zouden van een Chi nese muur, zo die al mogelijk ware, weinig genoegen beleven. (Van onze correspondent) Op de rijksweg Berkum-Ommen zijn Za- ^rdagmiddag onder Ankum, gem. Dalf- 8et> een Vauxhall, waarmede gelest werd, een Volkswagen tegen elkaar gebotst. 6 68-jarige oud-gemeente-opzichter F. A. uit Zwolle, die naast de bestuurder van 6 Volkswagen zat, kwam daarbij om het v®n. terwijl de bestuurder G. J. D. uit jk'ollerkerspel en een derde inzittende R. uit Zwolle ernstig werden gewond en aar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle wer- j.*n overgebracht. De vierde inzittende slechts enkele lichte verwondingen op, rtvijj de inzittenden van de andere auto et de schrik vrij kwamen. 6a?e Vauxhall, met de 43-jarlge G. t. W. keiri 4 stuur. onder toezicht van A. v. O., tfiru n Berkum (Zwollerkerspel), kwam «Pi .uit de richting Ommen en geraakte v«h Hns 'n c'° berm aan de rechterkant tpen de weg. Om weer op de weg te ko- *tu„ ®af t. W. meer _gas en haalde het •usti haur links bij. Plotseling schoot de *6udo ^wars de weg over, waar op het- *ichtu ogenblik de Volkswagen uit de teeq g Zwolle naderde. De Vauxhall ï«p JPet grote snelheid op de Volkswa- 8«dr, i aan de linkerzijde volkomen werd i^rpieirt terwijl °°k de voorruit werd rbst,„ De Vauxhall werd eveneens vrij "S beschadigd. Over „De betekenis van de arbeid voor de mens naar Katholieke opvat ting" heeft de minister van Maatschap pelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel. Zaterdagavond voor de KRO een cau serie gehouden. Wy kunnen de zin en de betekenis van de arbeid slechts dan goed be grijpen, wanneer wij, aldus spr., 'n in zicht hebben in de zin en de betekenis van de schepping, die met heel haar wezen, met alles wat zy is en kan, van God afhangt. Schepsel zijn is niets an ders dan deelneming aan Gods vol maaktheid. Maar dan heeft de mens ook tot plicht en taak Gods bedoeling met de schepping na te streven en zijn wil met In de ouderdom van 82 jaar is Zon dag in Hilversum overleden de in vroe gere jaren bekende altzangeres, me vrouw Paulina de Haan-Manifarges. Paulina Manifarges is 4 April 1372 in Rotterdam geboren. Zij heeft o.a. deel uitgemaakt van het kwartet met mevrouw A. Noorde wier-Redd ingius (sopraan), Jan Rogmans (tenor) en Jo hannes Messchaert (bas). Ook maakte zij met mevrouw Noordewier-Reddin- gius en Anton B. H. Verhey deel uit van het trio, dat vele kerkconcerten heeft gegeven. In haar jeugd is de thans overledene eens met Joh. Brahms als begeleider op een muziekfeest te Zürich opgetre den. Brahms zei eens van haar ver tolkingen. dat hij zich deze zo had voorgesteld („So habe ich mir meine Lieder gedacht"). In Nederland heeft mevrouw De Haan-Manifarges naam gemaakt door haar veelvuldige medewerking aan grote oratoriumuitvoeringen. Doch ook in het buitenland is zij vele malen op getreden. In 1927 nam zij afscheid van het con certpodium, waarna zij nog geruime tijd als zahgpaedagoge in Rotterdam werk zaam is gebleven. De commissie Nationale Herdenking te 's-Gravenhage heeft voor de bijeen komst op 4 Mei des middags 3 uur in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, ter ge legenheid van de Nationale Herdenking het volgende programma opgesteld: Openingsrede van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman; Zang van het Christelijk Haags Knapenkoor, onder leiding van Marius Borstlap; zang van Giovanni Boyer, begeleid door Jean Antonietti; uitvoering door Jean Antonietti van Largo e mestro uit de so nate opus 10 nr. 3 van Ludwig van Beet hoven; rede van de heer J. Tal, voor zitter van het Opperrabbinaat voor Ne derland; Wilt heden nu treden, uit Vale rius Gedenckclanck en tot slot het Wil helmus, waarvan het 1ste couplet door het knapenkoor en het zesde couplet gemeenschappelijk wordt gezongen. betrekking tot het geschapene te doen. Dit betekent, volgens de minister, dat de mens heeft te streven naar voort durende ontplooiing van zyn eigen persoon en van de hem omringende wereld. De ontwikkeling van eigen ta lenten en de perfectionnering van de samenleving dient de mens echter al leen na te streven tot meerdere eer en glorie van God. Daarop dienen alle menselijke daden gericht te worden en in het bijzonder die menselijke activi teiten, die wy arbeid noemen. In en door zyn arbeid, of dat nu een voudig handwerk is of intellectuele be spiegeling, draagt de mens, volgens spr., zijn steentje bü tot een verdere uitbouw van de schepping. God heeft de natuur, dat is de oorspronkelijke staat, waarin alle dingen verkeren, geschapen. De mens vervult zijn taak door de cultuur, dat is veredeling van de natuur, vere deling van al het geschapene inclusief zichzelf. In de ogen van middeleeuwse theo logen als Thomas van Aquino en Bona- ventura heeft de arbeid zelfs zo'n grote waarde, dat zy spraken van de mens als mede-arbeider Gods. In zyn arbeid, aldus Augustinus, bootst de mens God na. De Thomistische wijsbegeerte spreekt van concreatie, mede-schep ping. Natuurlijk is 't niet zo, aldus spr., dat de mens onafhankelijk van God door zijn arbeid iets nieuws tot stand brengt. Maar wel betekent het, dat de mens, in afhankelijkheid van God, door zijn ini tiatief verandering teweeg kan brengen in bestaande dingen. Daarom heeft de mens ook het recht tot arbeid. De samenleving heeft tot taak de uitoefening van dat recht niet te verhinderen en al het mogelijke te doen om een ieder gelegenheid tot ar beid te verschaffen. Uit de omstandigheid, zo vervolgde spr., dat de menselijke arbeid in Gods heilsplan zowel moet bijdragen tot de ontplooiing van de individuele mens zelf als ten dienste moet staan aan de ge meenschap, komt de plicht van de mens voort tot arbeid: de mens is door God geroepen om hem te dienen door en in zijn werk. Met opzet gebruik ik, aldus spr., het woord „geroepen", want in onze tegenwoordige maatschappij wordt de arbeid te veel gezien als de uitoefe ning van een beroep en te weinig als het geroepen zijn tot bijdrage aan de schepping, als een roeping. (Van onze correspondent) De boerderij van het zeven kinderen tellende gezin van W. van Tilburg te Schayk bij Oss is Zondagavond door brand totaal verwoest. De gehele inboe del. vier koeien en een veertigtal var kens gingen verloren. De brandweer korpsen uit Schayk en Oss en de fegio- nale brandweer arriveerden toen de .boerderij in lichter laaie stond. Zij kon den geen redding meer brengen. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor Zaterdagmorgen is op de Wilhelmi- nakade van de Holland-Amerika Lijn in Rotterdam de zeventienjarige leerling- matroos W. H. uit Den Haag door een ongeval om het leven gekomen Op de kade werd tussen twee kleine hijskra nen een sloep van de „Nieuw Amster dam" gehesen, waarbij één der kranen kantelde. De kraan kwam op de leer ling-matroos terecht. Deze was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naai het Havenziekenhuis overgebracht. Advertentie „E.R.K." Levensverz. Mij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. NI ij. „Si. Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.). Utrecht Dir. J. A. Duynstee Beiuidenhoutseweg 54 Tel. 773459 '«-Gravenhage De eerste Bollenzondag van dit jaar heeft alle bestaande records in meer dan een opzicht gebroken. Nog nooit hebben op één dag tijdens het bloembollenseizoen zoveel auto's door de streek gereden, nog nooit ook werden, zoveel auto's geparkeerd als in het afgelopen weekeinde. In lange, onafge. broken files kropen de wagens door de straten en over de wegen van de bollen- dorpen, waar het een drukte was van be lang en goede zaken gedaan werden. Vrijdagavond begon het al. De eerste Bel gen, die op 1 Mei een dag vrij-af hebben, reden de bollenstreek binnen, weldra ge volgd door de West-Duitsers en andere groepen vreemdelingen'. De volgende dag stroomden onze Zuiderburen met honderd tallen tegelijk de vriendelijke dorpen in. De West-Duitsers deden het nog wat kalm aan, de Zondag zou voor hen de hoogtij dag brengen. Zaterdagavond was de toe stand zo, dat vele vreemdelingen, die de nacht tussen de tulpen en hyacinten wilden doorbrengen, ondergebracht moesten wor den bij particulieren. De hotelruimte in de Bollenstreek was op zo'n massale invasie niet berekend. Zondagmorgen vroeg was het al te voor zien, dat de drukte een ongekende vorm zou aannemen. De Keukenhof had om 8 uur reeds zijn eerste bezoekers. Later op de dag werd het duidelijk, dat het bezoek der vreemdelingen zich op Lisse zou con centreren. Aan het begin van de dag hadden de Belgen nog de overhand, doch langzaam maar zeker werden zij van hun eerste plaats verdrongen door de Duitsers, die in groten getale en met zeer veel bussen de streek overstroomden. ,,De bezettende macht in de afgelopen oorlog kon niet gro ter zijn", was het commentaar van een van onze zegslieden, terwijl wij iemand de opmerking hebben horen maken: ,,Ik geloof, dat ik vandaag in Berlijn verzeild ben ge raakt." Ongeveer 70 der vreemdelingen kwam van over de Oostelijke grens van ons land. De Rijkspolitie, die evenals de beide Paasdagen versterking had gekre gen tot een aantal van 250 man, scheen voor een schier onmenselijke taak te staan, maar de mannen in het blauw hebben zich er goed doorheen geslagen, ook al konden de wegen vooral die om de Keukenhof het verkeer niet verwerken. Telkens moest dan ook het verkeer omgelegd worden, ten einde in het centrum van de dorpen wat verlichting te hebben. In de Bloembollen streek waren 11 politieposten, waarvan er zes mobiel waren. De verkeersdrukte bereikte gistermiddag Voor het eerst sedert zijn ziekte heeft Paus Pius XII gisteren in de Sint Pieter te Rome weer een grote algemene audiëntie verleend. Twintig duizend Italiaanse schoolkinderen en tienduizend volwassen pelgrims uit andere landen waren hierbij tegenwoordig. In een korte toespraak heeft de H. Vader de kinderen tot waakzaamheid gemaand en hun gevraagd te bidden voor de Kerk in de strijd met haar vijanden. De Paus heeft ook enkele ogenblikken door de Basiliek gewandeld en enkele kinderen toegesproken. De scholieren zijn in Rome om sa men het Mariajaar te herdenken. Gis terochtend droeg kardinaal Piazza een pontificale H. Mis op in de Sint Pie ter en daarna kwam de H. Vader, gezeten op de Sedes Gestatoria, de Basiliek binnen. Uit de duizenden kindermonden klonk de zang „O Bianco Padre" op, ,,Oh, Vader in het wit". Twaalf dragers droegen de gouden Se des en tien Zwitserse Garden in hun bonte uniform begeleidden de H. Vader. Toen het cortège de Pauselijke troon naderde braken de kinderen plotseling hun zang af en begonnen luid te juichen en te roepen. Viva il Papa, Leve de Tot 8 Mei houdt de Stichting 19401945 in het gehele land de jaar lijkse inzameling voor haar werk ten bate van de nagelaten betrekkin gen van verzetsslachtoffers en invalide verzetsstrijders. Ruim 5500 per sonen en gezinnen zijn aan de zorgen van de Stichting toevertrouwd. Gelukkig heeft Nederland in alle jaren, zelfs in het rampjaar 1953, de inzameling met ruime giften bedacht. Doch de bedragen, welke de Stichting jaarlijks uitgeeft voor aanvullende steun, zijn nog zó groot, dat men nog niet van een algemene inzameling jaarlijks kan afzien Het volgende jaar, als het tweede lustrum van de bevrijding wordt gevierd, hoopt men door een grote actie het nog ontbrekende bedrag van acht millioen bijeen te brengen. Dan zal de Stichting voortaan haar werk geheel in stilte kunnen volbrengen, zoals het de wens is van het bestuur. Uiteraard is daarbij gerekend, dat de 125.000 vaste contribuanten de Stichting trouw zullen blijven. Wanneer men bedenkt, dat er onder de gesteunden 1100 invalide verzetsstrijders zijn, van wie 400 geestelijk door de verschrikkingen van verzet en concentratiekampen blijvend gestoord zijn, dan moge de jaarlijkse aanbeveling van deze belangrijke collecte, die de instemming van het gehele Nederlandse volk heeft, ook ditmaal niet vergeefs zijn uitgesproken. Paus en boven de hoofden wuifden zü de Vader toe met kleine bouquetjes madeliefjes. De Paus daalde van de Sedes Gesta toria af en begaf zich enige ogenblik ken temidden van zyn kleine gasten. Hy zegende hen en sprak hen aan en ze hielden hem kleine kalotjes voor, die hij glimlachend aannam en op zijn hoofd zette. Daarna gaf hfj ze de kin deren weer terug, die ze stralend van opwinding als aandenken aan deze dag mee naar huis namen. De H. Vader zag er bleker uit dan gewoonlijk en de groeven in zijn gezicht schenen dieper. Hij moest geholpen worden toen hij de treden van de troon betrad, hoewel hij de laatste drie treden alleen opklom. Zijn stem klonk echter helder en fors als altijd, toen hü zich daarna tot de kinderen wendde. „De Paus zou zo graag met ieder van jullie willen praten, jullie voor hoofden willen zegenen, maar dat is niet mogelijk," ;gon hij zijn toe spraak. Hij wees op de helse slang die door de wereld trekt en vooral tracht om de kinderen van de pries ters en de Kerk te vervreemden. De duivel kent allerlei vermommingen. In kranten en boeken, op de film en de televisie is hij te zien. De Paus waarschuwt en roept op tot gebed en waakzaamheid. „Vraag Jezus, dat Hij de Kerk beschermt en de blinde woe de van de vyandcr breekt en alle zielen redt, vooral van hen die zijn erbarming het meest nodig hebben." Aan het einde van zijn toespraak gaf de H. Vader de kinderen zijn Aposto lische Zegen. Het feit, dat de H. Vader zich heeft durven blootstellen aan de kilte van de Sint Pieter, wijst er op, dat zijn her stel voorspoedig verloopt tussen twee en drie uur haar hoogtepunt. De parkeerterreinen rqndom de Keukenhof waren vol: er kon geen auto meer bij; in allerijl moesten terreinen gecharterd wor den om de steeds toestromende auto's kwijt te kunnen. In totaal waren er gisteren in de Bollenstreek ongeveer 6500 personenwa gens geparkeerd en naar schatting 600 auto bussen. Het record, dat Zaterdag geboekt werd, werd gisteren gebroken. Het is vanzelfsprekend, dat de nationale bloemententoonstelling de Keukenhof van deze drukte het meest geprofiteerd heeft. Het bezoek van Zaterdag overtrof reeds de verwachtingen: men meende een topdag ge maakt te hebben, maar gisteren heeft men records geslagen. In het afgelopen week einde heeft de Keukenhof ongeveer 150.000 bezoekers in zijn tuinen gehad, waar thans de hyacinten en de vroege tulpen in volle bloei staan. Ook hier waren het de Duit sers, die het grootste percentage bezetten. Voorts kreeg men bezoek van Belgen. Fransen, Scandinaviërs, leden van de ge allieerde bezettingsmacht in West-Duitsland en landgenoten. Bijzondere vermelding ver dienen bovendien de zestig Russen en en kele Polen, die zich Zondagmiddag aan de kassa vervoegden. Tegen het vallen van de avond luwde de drukte, maar de politie mannen hadden er nog hun handen vol aan. Persoonlij >:e ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Ook de bloemenstad Haarlem ondervrnd de weerslag van het vree.ndelingenbezoek in de Bollenstreek. Vooral Zaterdagavond had het verkeersbureau van de stichting Haarlems Bloei handen vol werk. Tussen 4 en 9 uur werden ongeveer 700 buiten landers bij particulieren ondergebracht. De drukte was groter dan tijdens de Paas dagen, toen men r.og wat onwennig in Haarlem op hoogspanning heeft gewerkt. (Van onze correspondent) Een tragisch ongeval heeft op de late avond van Koninginnedag het leven ge kost aan de 28-jarige heer van Laar uit Veenendaal. Hij had met zijn ver loofde, eveneens uit Veenendaal, een bezoek gebracht aan kennissen in Nij megen. Het jonge paar had maar net afscheid genomen om per motor naar huis terug te keren, toen bij het passe ren van de Nijmeegse Tooropstraat een vrachtauto naderde uit de richting Berg en Dal. De bestuurder van de vracht auto verleende geen voorrang zodat de motor werd gegrepen. De beide passa giers van de motor werden tegen de grond gesmeten en in zeer zorgwekken- ke toestand overgebracht naar het St. Canisiusziekenhuis, waar de heer van Laar in de loop van Zaterdagmorgen aan zijn verwondingen is bezweken Zijn verloofde, die o.m. een ernstige hersenschudding opliep, maakt het rede lijk wel. Overal ter wereld hebben arbeiders Zaterdag de Dag van de Arbeid ge vierd. In Rome en Parijs waren demon straties verboden, maar deze werden buiten de stad gehouden. In Moskou hielden burgers en militairen een grote parade, waarbij een nieuw type straal- bommenwerper en 17 nieuwe typen straaljagers werden getoond. Maar schalk Boelganin, minister van Defen sie, hield een korte toespraak. Het meest opmerkelijke van de rede van Boelganin was, dat hij de gebruike lijke aanvallen op Amerika achterwege liet en dat hü een samenwerken met de „imperialisten" bepleitte. Voorts wees hü op de grote kracht van het Russische leger en de betekenis daarvan voor de vreedzame opbouw in Rusland. De pa rade duurde büna zes uur, maar het militaire gedeelte daarvan nog geen half uur. Alle Russische leiders, behal ve Molotov die in Genève is, woonden de plechtigheid by. (Reuter-AP)- De Turkse premier, Adnan Menderes, heeft gisteravond in Istanboel ver klaard, dat zijn party, de Democraten, de overwinning heeft behaald by de al gemene verkiezingen, die thans voor de tweede keer in de geschiedenis van de Turkse republiek zyn gehouden. Zaterdag heeft een omvangrijke hrand gewoed in het heide- en bossengeoied ge legen tussen Heeze en Mierlo. Nadat reeds enkele dagen een brand het heidegebied van Heeze had geteisterd, sloeg Zaterdag morgen het vuur over naar een complex bossen op Mierlo's gebied. Het nam wel dra zulk een omvang aan, dat de ploegen van de bosbrandweer de zaak niet meer aan konden. Er werd assistentie ingeroepen van de Orandweren van Mieilo, Helmond. Someren, Gemert. Geldrop, Eindhoven en Heeze. Ook arriveerde nog een peloton militai ren van de kaderschoo) uit Weert onder commando van sergeant-majoor J. Akker mans. Met talloze particulieren uit Mierlo en omgeving bonden die de strijd tegen het vuur aan. Ternauwernood konden twee boerderijen van de families Van der Heuvel en Van der Zanden, gelegen op enkele tientallen meters van het boscomplex, worden ge red. Tegen vier uur was de brand zo goed als bedwongen en restten nog slechts hier en daar enkele kleinere vuurhaarden. Naar schatting werden circa 500 ha bos en heide een prooi der vammen. Daarvan waren enkele tientallen ha jonge dennen aanplant en middelzware dennenbossen van de gemeente Mierlo een een houthandel uit Helmond. De minister van Maatschappelijk Werk, de heer F. J. van Thiel, en burgemeester J. J. F. Krol van Mierlo. vertoefden ge ruime tijd op de plaats van de brand. Ook langs de weg van Spier naar Wijs- ter in de gemeente Beilen (Dr t is een heidebrand uitgebroken, doordat opge schoten jongens in de kurkdroge heide een vuurtje hadden gestookt. De vlam men grepen snel om zich heen. De Beiier brandweer, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, kon het vuur met enige stralen bestrijden, doordat de brand nabij een vennetje woedde. Ook de brandweer uit Assen werd te hulp geroepen en nadat men gezamenlijk enige uren had gewerkt, was men de brand meester, inmiddels wa ren zeven hectaren bos en heide in vlam men opgegaan. Toen de Asser brandweer naar oe Drentse hoofdstad terugkeerde, zagen de manschappen rook in de buurt van het woonoord Schattenberg in de gemeente Westerbork. Het bleek, dat de brandweer van Westerbork hier bezig was een bos brand te bestrijden. Met de hulp van de Asser brandweer was men de toestand spoedig meester. Hier gingen drie necta- ren bos en heide verloren. Gistermorgen zyn door tot op heden onbekende oorzaak te Montfort zes ar beiderswoningen tot de grond toe af gebrand. Het waren de eerste noodwo ningen, die in het door de oorlog zo buitengewoon zwaar getroffen Mont fort na de bevrijding werden gebouwd. De huizen waren opgetrokken van stenen, afkomstig van het vliegveld Venlo, en waren in verband met de toenmalige schaarste aan materialen met stro gedekt. Dit zeer brandbare ma teriaal vatte vlam in een ommezien stonden de zes woningen in lichter laaie. De meeste bewoners bevonden zich in de kerk. Van het huisraad en de verdere in boedels kon niets gered worden. Vier van de huizen werden door mijnwer- kersgezinnen bewoond. Slechts één ge zin was niet verzekerd. De burgemees ter van Montfort ontbood de brandweer van Roermond. Deze kon zich bepalen tot het nablussen, wijl de plaatselijke brandweer het vuur reeds had tveten te localiseren. Zo kon een nabijliggend bos, waarin een groot kamp is gelegen, voor het vuur behoed worden. Het timmerfabriekje van de heer G. Jansen en de daaraan gebouwde wonin gen van de families Pos en Venendaal te Kortenhoef zyn Vrijdag afgebrand. Vermoedelijk door kortsluiting ont stond de brand, die snel om zich heen greep. De bewoners, die nog sliepen, konden zich slechts met moeite redden, doch de huizen en de gehele inboedel gingen verloren. Daar de familie Pos niet verzekerd was, heeft de burgemees ter van Kortenhoef een oproep om hulp gedaan. De burgerij heeft hierop spon taan gereageerd door het toezeggen van meubilair en geld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3