Vietminh-delegatie vandaag in Genève Besprekingen over INDO-CHINA kunnen thans beginnen Eerste punt: wapenstilstand bij Dien Bien Phoe? Vietminh heropent de aanval op Dien Bien Phoe Meer verkeerstoezicht op de grote wegen Vierbander Van Veenendaal neemt afscheid van de K.L.M. Passagiers van een Brits vliegtuig in ademnood H Noodtoestand in kleuteronderwijs Koninklijk gezin herenigd Malan zal niet interveniëren Tot hoofd en hart V Cognac op 3600 Jaap je Klerk gevonden meter hoogte Het weer DINSDAG 4 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25980 Op 5 Mei: Overheidsgebouwen steken de vlag uit Ceylon aarzelt om garant te staan GÏAP SPEELT KAT EN MUIS liiifc Bijkspolitie kampt met personeelstekort iege/iA Na een kwart eeuw „Gelukkig gevlogen' Kamerlid E. Vermeer heeft aanrijding Chauffeur breekt een paar ribben Bagageruim sprong open Vsrdrinkingsdood vastgesteld Balinese danser vermoord WifMbiüj! |0ames - Heren Badkleding BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds tel. 21544 (Bijzondere correspondentie uit Genève) Dinsdagmorgen. Hoewel eindelijk een overeenkomst bereikt is inzake deelneming vafc Vertegenwoordigers van de Vietminh aan de conferentie van Genève zonder dat dit voor keizer Bao Dai en zijn regering de erkenning inhoudt, dat deze rebellen een staat vertegenwoordigen, wordt het begin van de tweede week van deze conferentie niet beheerst door een optimisme, dat in overeen stemming zou zijn met dit succes. Twee vraagstukken vormen het hoofdpunt van gesprek. In de eerste plaats het vertrek van minister Dulles, die volgens de Fransen en in iets mindere mate volgens de Engelsen Genève verlaat Wegens het mislukken van zijn politiek: het tot stand brengen van een Zuid- Aziatische NATO. De Fransen zijn zo onwelwillend daar nog aan toe te voegen, dat Dulles plotseling vertrekt, alsof de Amerikaanse minister niet vóór de conferentie begon al gezegd had, niet langer dan een week of tien dagen te kunnen blijven. Veel wordt er dan ook geborrel-politiekt over de dreigende scheur in het Westelijke front, hetgeen reeds een succes voor de Russische diplomatie inhoudt. Maar ondanks deze perikelen be gint de week weer met een zeker hoopvol tintje. De conferentie over Indo-China kan binnen enkele uren beginnen. De Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken van de re gering Buu Loc, na overleg met zijn keizer Bao Dai, de heer Nguyen Quoc Dinh, heeft hier gistermorgen geconfereerd met de drie groten welk een eer en er in toegestemd met de rebellen van Ho Tsji Minh aan één ronde tafel te gaan zitten. Bij de start zijn nu negen deelnemers: de vier groten, China, de drie geas socieerde staten Laos, Cambodja en Vietnam en tenslotte Vietminh. Deze negen kunnen ook andere sta ten voor de conferentie uitnodigen. Wie dat zullen zijn is nog een voorwerp van onderling gekibbel c.q. diplomatieke onderhandeling. Molotov voelt voor India en Indonesië en anderen voor Siam en Birma. Eerste agendapunt zal natuurlijk de wapenstilstand zijn ten einde de gewonden uit de vesting Dien Bien Phoe te kunnen wegvoeren. Eden heeft de officiële Korea-confe- rentie in het Palais des Nations voor gezeten. De Zuid-Koreaanse minister Pyoen Joen Tai„ zijn Noord-Koreaanse ambtgenoot Nam II, Tsjoe En-lai van communistisch China en de Griek Ste- phanopulos, voerden het woord zonder iets dichter tot elkaar te komen. Het hoofdthema van de communistische Oosterlingen is: waarom heeft Amerika er toch zoveel bezwaar tegen zijn troe pen uit vreemde gebieden terug te trekken? Het is toch een hoofdvoor waarde voor de vrede. De tevredenheid van de Russen over deze gang van zaken in Genève is ge demonstreerd op de cocktail, door hen voor de pers gegeven in de zalen van het hotel Métropole. Er was niet al leen kaviaar en wodka, maar ook whiskey en limonade. Zolang de conferentie over Korea op onovertuigende wijze doorgaat en de besprekingen over Indo-China nog niet begonnen zijn, blijven de waarnemers Vandaag wordt de Vietminh-delegatie die met goedvinden van het Westen door Rusland en communistisch China is uitgenodigd, alhier verwacht. Een ander netelig punt is de verde ling van Vietnam. Het Duitse en Ko reaanse voorbeeld, waardoor de com munistische invloed in ieder geval in een gedeelte van het gebied verzekerd wordt, schijnt op magische wijze in te werken op Vietnam. Van alle kanter komen althans in Genève berichten binnen, dat noch de Franse regering, noch de Hoge Commissaris Dejean in Hanoi, noch de regering van prins Buu Loc aan zulk een regeling denken. Ne gen jaar geleden dacht Frankrijk ook niet, dat het geschil met de nationa listische tegenkrachten in Indo-China en een krachtig optreden tegen hen juist in dc kaart van de communis tische elementen onder deze nationa listen zouden spelen. Toen werd buiten Moskou gerekend. Wat men dan wel wil in Indo-China ls niet duidelijk. Zeker is, dat een na tionale regering mèt elementen van Ho Tsji Minh een paard-van-Troye- politiek zou zijn, daar iedere kenner van de verhoudingen in Vietnam weet, dat de communistische Vietminh de enige behoorlijk georganiseerde poli tieke macht in het land is. Samenwonen zou een vreedzaam uitleveren beteke nen van dit gebied aan de communis ten. Morgen zal van alle overheidsgebou wen de vlag worden uitgestoken. Ver wacht wordt dat particulieren dit voor beeld zullen volgen. De Vietnamese kolonel Nguyen Vy, commandant van de inheemse troe- peaan de kust van Annam, heeft een merkwaardige gelofte afgelegd. Alle Vietnamese autoriteitendie ver dacht worden van sympathie voor het communisme, zal hij in een vliegtuig zetten en boven communistisch grond gebied per parachute neerlaten. Zijn eerste slachtoffer wordt aangeduid als de voorzitter van de provinciale raad van centraal Vietnam. De man moest door acht landgenoten uit het vliegtuig worden geduwd. Hij heeft voor twee dagen voedsel en wat geld meegekregen. (UP). hier enigszins uitkijken naar wat in Washington, Parijs en Londen gebeurt De buitengewone kabinetszittingen, die daar plaats hebben, wijzen er op, dat Genève méér is dan een gewone conferentie. Het is een definitieve krachtmeting over Aziatische invloeds sferen, die tengevolge van de funda mentele zelfoverschatting van Frank rijk en Engeland, waarin Amerika de rol van leidende mogendheid betwist wordt, voorlopig uitvalt in het voor deel van de Russische en Chinese communisten. Het schijnt alsof reeds sommigen zich te Washington afvragen of het moment tot de dramatische her ziening van hun wereldpolitiek niet ge komen zou zijn. De Zuid-Afrikaanse eerste-minister, dr. Malan, heeft gisteren verklaard, dat zijn regering niet van plan is mee te doen met de leden-staten van de Ver enigde Naties, als die zouden besluiten tot interventie in de Indo-Chinese oor log. Hij zeide, dat zijn regering niet zal overgaan tot interventie in Indo-China of Korea zonder dat het parlement hier toe zal beslissen Zuid-Afrika heeft de Verenigde Na ties doen weten, aldus Malan, dat het zich door geen enkele verplichting ten opzichte van Korea gebonden beschouwt na de beëindiging van de oorlog in dat land. Premier Sir John Kotelawala van Ceylon verklaarde, dat Ceylon niet mede garant kan staan in een oplos sing van de kwestie Indo-China, in dien dat zou betekenen naar dat ge bied troepen te moeten sturen, om een opnieuw uitbreken van vijande lijkheden na een staking van het vuren te beletten. De premier gaf commentaar op een beroep, dat de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gedaan op de premiers van India, Pa kistan en Ceylon met betrekking tot een oplossing van de kwestie Indo- China. (A.F.P.-UP.) Saoedi Arabië Koning Saoed van Saoedi Arabië wil een Mohammedaan se conferentie bijeenroepen ter ver lening van militaire steun aan Arabi sche strijdkrachten die tegen Israël vechten. (Reuter) Vanmorgen vroeg zijn de communistische belegeraars van Dien Bien Phoe, met de bajonet op het geweer en uitgerust met handgranaten, te voorschijn gekomen uit hun onderaardse tunnels voor een aanval opde Westelijke stellingen van het bolwerk. De twee belangrijkste stellingen in deze Weste lijke sector staan bekend onder de namen „Huguette" en „Claudine". In „Claudine" is de commandopost gevestigd van brigade-generaal De Castries, Volgens onbevestigde berichten is een der stellingen reeds gevallen. Gisteren en vannacht was het tamelijk rustig rond Dien Bien Phoe. In de nacht van Zondag op Maandag zijn 150 .vrijwilligers als parachutisten boven de vesting neergelaten en gisteren voerden de Fransen opnieuw verster kingen en voorraden aan. Generaal de Castries heeft tijdens het jongste offensief der rebellen nu drie van zijn naar schatting twintig stellingen verloren. Hij is ongeveer een kwart van zijn grondgebied kwijtge raakt, hoewel de bezetters van de stel ling „Isabelle", vijf kilometer ten ?ui- (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag wordt vernomen kV* de Rijkspolitie een plan ontwik- voor uitbreiding van de politie- rveillance op de grote wegen. De verstand kan ons bedrieg het geweten nooit vele fouten en tekortkomingen, welke ten aanzien van de veiligheidsvoor schriften dagelijks geconstateerd wor den, maken een dergelijke uitbreiding gewenst en nodig. Of deze intensivering van het ver keerstoezicht op korte termijn te ver werkelijken zal zijn, is echter nog de vraag. De z.g. verkeersgroepen dit zijn de energieke eenheden van de Rijkspolitie, die zich in een van de 23 districten, volgens welke ons land is ingedeeld, speciaal met de verkeers- aangelegenheden bezig houden behoeven dringend uitbreiding. Een groot deel van dit ruim 460 man tel lende personeel moet bijvoorbeeld ge regeld zijn aandacht wijden aan de begeleiding van zware transporten, waardoor men minder tijd en mensen over houdt voor het eigenlijke ver keerstoezicht. Na de hereniging van de Britse koninklijke familie in Tobroek werd deze foto genomen aan boord van het koninklijke jacht „Britan nia". Op dit schip heeft het ko ninklijk gezin de vlootmanoeuvres van de Middellandse-Zeevloot bij gewoond. Prins Charles heeft een matrozenpakje aan en is kenne lijk opgetogen over hetgeen hij ziet. Deze manoeuvres waren de mooiste, die ooit in de Middel landse Zee te zien zijn geweest. Men stelt zich dan ook voor de sterkte van de verkeersgroepen in de naaste toekomst op 575 man te bren gen: de moeilijkheid is evenwel, dat men er niet in slaagt voldoende nieuw personeel aan te trekken. Dit laatste vindt zijn oorzaak in een te lage be zoldiging een probleem, dat niet al leen in da verkeerssector speelt, maar in het algemeen ten aanzien van het Rijkspolitiecorps, dat in totaal een te kort van circa 500 man heeft. Men is doende de aanvangssalarissen van het adspirant-personeel op een betere basis te brengen, doch wanneer deze aangelegenheid haar beslag zal krijgen, is nog niet bekend. den van Dien Bien Phoe, erin zijn ge slaagd de vijand weer uit de verloren sterkten te verdrijven. De rebellen heb ben een groot schijnwerperlicht gericht op het terrein waar de parachutisten moeten landen in Dien Bien Phoe. De Fransen zijn er nog niet in geslaagd het licht onklaar te maken. Intussen hebben de opstandelingen met geluidsversterkers een propagan- da-offensief ingezet. Het garnizoen wordt geadviseerd zich over te geven of te deserteren. De oproep is gesteld in het Frans, Duits, Italiaans, Spaans, Vietnamees en Arabisch. Enige tijd geleden is een bataljon Thai-soldaten naar de rebellen overgelopen. De propaganda heeft echter vrij weinig uitwerking, nu de opstandelingen gis teren het vuur hebben geopend op een onderofficier van het Vreemdelingen legioen, die twee gewonden naar de vijandelijke linies bracht, zoals beide partijen hadden afgesproken. De Franse autoriteiten hebben intus sen aan verslaggevers verboden ande re dan officiële mededelingen over de gevechten aan hun kranten door te ge ven. Generaal de Castries heeft hier op aangedrongen, omdat de berichtge ving het moreel van zijn troepen doet verslappen. Waarnemers schrijven de betrekkelijke rust rond Dien Bien Phoe toe aan 't feit, dat de rebellen zich in allerijl hergroeperen voor een volgende aanval. De rebellengeneraal Giap laat zijn convooien zelfs met ontstoken lich ten rijden 's nachts om geen enkele minuut verloren te laten gaan. De cor respondent van Le Monde in Hanoi schrijft echter, dat Giap al weken lang sterk genoeg is om Dien Bien Phoe te nemen, maar dat hij de verovering uitstelt om in Genève in een gunstige onderhandelingspositie te komen. (Reuter-AFP-UP) Zo zien de mannen er uit, die brigade-generaal De Castries bijstaan in de verdediging van de belegerde vesting Dien Bien Phoe. Dodelijk vermoeid, maar bezield met de grimmige vastbeslotenheid om er het allerbeste van te maken, zitten ze bijeen in de onderaardse commandopost „Claudine" Van rechts naar links luitenant-kolonel De Seguins—Pazzi, de kolonel der parachutistc Langlais, kapitein Touret en luitenant-kolonel Bi geard. (Van onze verslaggever) Drie vliegers vau de K.L.M., die in de eerste jaren van het bestaan van onze nationale luchtvaartmaatschappij al „op de ok" .ten, vierden Zater dag hun 25-jarig jubileum Twee hun ner, de vijftigjarige Willem C. van Veenendaal en zijn co-lega G. van Mes- sel, werden op dt Amsterdamse -cht- haven uitvoerig gehuldigd. De derde, G. J. te Roller, die sinds enige tijd de K. L- M. in Nieuw - Guinea vertegen woordigt, zal wel op ak in de bloe metjes zijn gezet en in ieder geval heeft hij een gelukstelegram ontvangen van zijn directie en zijn feestvierende vrienden op Schiphol. Met vliegers als Moll en Smirnoff behoort dit drietal tot de pioniers van de Nederlandse luchtvaart. Zij hebban „gelukkig gevlo gen", zoals Willem van Veenendaal het uitdrukte, want ondanks menig hache lijk avontuur zijn ze na een kwart eeuw in de luchtvaart te hebben doorgebracht nog steeds in leven. Het feestje op Schiphol concentreer de zich ondanks de twee andere jubila rissen grotendeels op Willem van Vee nendaal, die niet alleen zijr jubileum vierde, maar tegelijkertijd na vijf en twintig jaar trouwe dienst de K.L.M. ging verlaten. Hjj is, zc ls gemeld, met ingang van deze maand benoemd tot hoofd van de Luchtmacht Voorlichtingsdienst. Ver scheidene collega-vliegers en vele an dere vrienden, onder wie onder-direc teur J. van Balkom, kwamen de K. L.M.-vierbander de hand drukken. Ver der was zelfs oud-vlieger Smirnoff weer even in de hem zo vertrouwde omgeving. Hij woont reeds geruime tijd in de Middellandse Zee, op Majorca, maar hij is thans net ..vacantie" en hjj had gretig de kans aangegrepen om „zoveel-oude-vrienden-bij-elkaar" weer eens te ontmoeten. Gistermiddag is op de Rijksweg nr. 7 nabij Hoorn een auto, waarin het Tweede Kamerlid, de heer E. A. Vermeer, en zijn chauffeur, de heer T. H. A. uit Amster dam. zaten, in botsing gekomen met een vrachtauto van een expediteur uit Gro ningen. De auto van de heer Vermeer reed in de richting Wieringermeer, toen de rij baan plotseling versperd werd door de vrachtauto, die uit tegenovergestelde rich ting kwam en naar links afsloeg in de richting Hoorn. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. De 26-jarige mejuffrouw M. S. uit Am sterdam, die vanaf Leeuwarden met de vrachtwagen was meegereden, werd uit de cabine geslingerd. Zij kreeg een hersen schudding benevens enkele fracturen en moest in een ziekenverpleging te Hoorn worden opgenomen. De heer Vermeer be kwam slechts enige schrammen, zijn chauf feur brak een paar ribben. De vrachtauto bestuurder werd licht gewond. Zij kon den alle drie naar huis terugkeren. De beide wagens werden zwaar beschadigd. De heer /an Balkom, die de beide jubilarissen vooral tijdens hun jarenlang verblijf in het voormalige Nederlands Indië goed heeft leren kennen, felici teerde hen in een kort speechje ook in zijn officiële functie namens de K.L.M. directie. Er was weinig weemoedigs aan dit feest, dat tevens een afscheid was. „Wim (gezagvoerder Van Veenen daal) is altijd bijzonder handig ge weest". vertelde onderdirecteur Van Balkom, tijdens net ophalen van een paar grappige belevenissen uit de ioop- baai. van de bekende K.L.M.-vlieger. „Hij is zo glad als een aal". „Jan van Balkom zegt nu wel dat ik zo glad ben als Aler" (de president directeur), zo begon „Wim" in zijn dankwoord, haastig onderbroken door de onder-dir/cteur. die verklaarde dat hij dat echt niet gezegd had Er is thans een eind gekomen aan de onzekerheid rond de vermissing van Jaapje Klerk. Vanmorgen is zijn stof felijk overschot gevonden in het Zui- der Buitenspaarne ten Noorden van de Buitenrustbrug Een surveillerend agent van politie zag om half vijf een lichaampje drijven in de buurt van de woonschepen en hij stelde onmiddel lijk de kinderpolitie op de hoogte van zijn droevige vondst. Het lijkje werd geïdentificeerd als dat van Jaapje Klerk. Dokter Heeres, die in het Grote Gasthuis de lijkschouwing verrichtte heeft vastgesteld, dat sprake is van gewone verdrinking. Vermoedelijk is het lichaampje ten gevolge van het dreggen, lat de politie Maandagmid dag heeft ondernomen onder verschil lende woonschepen ten Noorden van de Buitenrustbrug. van plaats verscho ven of losgeraakt. Alle hoopvolle ver wachtingen. die nog leefden omtrent de vermissing van het ventje, zijn der halve de bodem ingeslagen, maar aan de verschrikkelijke onzekerheid is thans in ieder geval een eind geko men. Sampih, de beroemdste danser van Bali en de ster van de Balinese dans groep, die nog geen twee jaar geleden een toumée door de Verenigde Staten en Europa maakte, is op Bali vermoord, aldus heeft zijn vroegere directeur in Londen medegedeeld. Het lijk van de 28-jarige danser is gevonden in dezelfde rivier, waaruit hij 20 jaar geleden een Amerikaanse com ponist had gered, een incident, dat het begin van zijn roem betekende, aldus John Coast, de directeur van de Bali nese groep. Coast zeide: „Ik heb van vrienden op Bali vernomen, dat Sampih tegen het eind van Februari werd vermoord Hij zou optreden in Gianjar op Bali voor president Sukarno op 25 Februari, doch hij verscheen niet. Vrienden, die naar hem op zoek gingen, vonden kort daar na zijn lijk nabij zijn huis in het dorpje Sayam." Coast zeide aan te nemen, dat Sam pih het slachoffer was geworden van een roofmoord. (U.P.) Een Viscount van de British European Airways vloog op weg van Londen naar Milaan, ter hoogte van Dijon, toen een luide knal weerklonk in de bagageruimte en een dichte mist het vliegtuig binnendrong. Gezagvoerder James Monroe merkte, dat de lucht druk in het toestel snel daalde en hij realiseerde zich, dat zijn 51 passagiers op een hoogte van 6400 meter zouden stikken, als er niet snel iets gedaan werd. Zijn enige zorg was derhalve spoedig te dalen tot een hoogte, waar voldoende zuurstof was om in leven te blijven. Maar ook dat kon Monroe niet al te snel doen, want dat zou noodlot tige gevolgen hebben voor de trommel vliezen van de inzittenden. Zelf kam pend tegen een opkomende misselijk heid, daalde Monroe in drie minuten tjjds naar 3600 meter. In Londen had men alle onderdelen van het vliegtuig nauwkeurig gecontro leerd, ook de beide deuren van de bagageruimte. Nu bleken de zware ijzeren bouten, waarmee de deuren aan de binnenkant worden gesloten, totaal te zijn vernield en de deuren ontbra ken geheel. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Door de plotselinge temperatuurdaling condenseerde de wa terstof in het toestel tot een dichte mist en de passagiers, waaronder een baby van zes weken, snakten naar adem. De stewardess en de stewards stelden hen dadelijk gerust, legden uit, wat er ver moedelijk gebeurd was, en wat de gezagvoerder op dat ogenblik deed. Toen de Viscount wat in veiliger regio nen was aangeland, werd cognac geser veerd. Gezagvoerder Monroe landde in Genève en toen het toestel op de grond stond, was niemand meer erg misselijk, ofschoon velen er nog wat groenig uit zagen. In Genève kregen de passagier» de keus tussen wachten op een toestel uit Engeland, dat een stel reservedeu ren bracht, of verder reizen per trein. Vijfendertig hadden zoveel haast, dat ze de laatste oplossing kozen. Egypte Gisteren is de gewezen echtgenote van ex-koning Faroek, Nar- riman in het huwelijk getreden met een Egyptische chirurg. Advertentie BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 (tot Woensdagavond) Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Zwak ke tot matige wind, aanvankelijk uit uiteenlopende richtingen. Later Noord-Westelijk. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.04-20.10. Maan: 6.27 - Tijdens de jaarvergadering van de katholieke kleuter-onderwijzeres sen in het Bisdom Haarlem is met grote nadruk gewezen opde noodtoe stand, waarin deze belangrijke, maar tot voor kort vrijwel verwaarloosde, tak van onderwijs verkeert. Men heeft daarover uitvoerig kunnen lezen in de verslagen, welke ons blad van die jaar vergadering gebracht heeft. Het ontbreken van een wettelijke re geling en van subsidiëring vanwege het Rijk, maakt het kleuteronderwijs af hankelijk van hetgeen de gemeenten daarvoor kunnen en willen besteden en van hetgeen van kerkelijke en particu liere zijde wordt bijeen gebracht. Be trekkelijk gunstig is de toestand in de weinige gemeenten welke het beginsel der financiële gelijkstelling vrijwillig hebben aanvaard voor het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs. Het open baar kleuteronderwijs wordt daar be hoorlijk verzorgd en het bijzonder on derwijs komt daar ook aan zijn trek. Dan zijn er nog gemeenten die open bare kleuterscholen in stand houden, doch voor bijzondere scholen geen of een beperkte subsidieregeling hebben getroffen. Maar in het overgrote deel van on» land verkeert het kleuteronderwijs voor zover het tenminste aanwezig is in een toestand van schandelijke ver waarlozing. Over het algemeen is de huisvesting primitief, behoorlijke leer middelen ontbreken veelal en de bezol diging van het personeel is eenvoudig weg in strijd met elk begrip van recht vaardigheid. In 1950 diende de regering een ont werp van wet op het kleuteronderwijs bij de Tweede Kamer in. Zij noemde dit wetsontwerp een eerste stap in de richting van een volledige sanering van het kleuteronderwijs. In uitzicht werd gesteld een rijkssubsidie van 40,- per leerling voor het openbaar en bij zonder kleuteronderwijs; voorts bevat het wetsontwerp een regeling voor ge meentelijke vergoedingen aan bijzondere kleuterscholen. Het ontwerp bevat nog verschillende onvolkomenheden, maar alle besturen van bijzondere scholen zagen met verlangen uit naar de in het wetontwerp vervatte subsidieregeling, welke op 1 Januari 1951 in werking zou treden. etgeen zich echter sedertdien met dit wetsontwerp heeft voorge daan (of liever gezegd: niet heeft voorgedaan) kan niet anders dan voor een parlementair geregeld, land beschamend genoemd worden. De Tweede Kamer bracht op 19 Juli 1951 haar voorlopig verslag uit en op 3 Maart 1952 diende de regering haar Memorie van Antwoord in. Meer dan twee jaar wacht deze hoogst urgente zaak nu al op openbare behandeling in de Tweede Kamer Hei schijnt dat binnenskamers over leg wordt gepleegd tussen de minister en de Kamercommissie, maar van enig resultaat is tot dusver weinige ge bleken. Wij kunnen niet aannemen, dat Minister Cals hier een vertragings-tac- ciek toepast; bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze minister her haalde h>k aan de Staten Generaal de verzekering gegeven, dat het kleuter onderwijs zijn volle belangstelling heeft. Waar kan deze, voor een democratisch geregeerd land hoogst bedenkelijke, onmacht om een zeer urgente wettelijke regeling tct stand te brengen, dan uit voortspruiten? Voor de beantwoording van deze vraag gaan onze gedachten naar de minister van Financiën. In 1952 was op de rijksbegroting reeds 12 mil- lioen uitgetrokken voor subsidiëring van het kleuteronderwijs; deze uitgave is in 1952 en volgende jaren achterwege ge bleven door het traineren van de tot standkoming van de wettelijke regeling. Is het te verwonderen, dat men in de kringen der betrokkenen begint te ver moeden, dat de houding, welke het de partement van Financiën aanneemt tij dens het bijkans eindeloze overleg dat nu blijkbaar nog binnenskamers wordt gevoerd, de oorzaak is van het uitblij ven van enig resultaat? Zo wordt een toestand bestendigd welke hoofdzakelijk voor het bijzonder onderwijs onhoud baar is. Het ingediende wetsontwerp heeft slechts één gevolg gehad, maar dan in voor het kleuterondewijs ongunst i- g e zin: in de richtlijnen, weleke de rege ring heeft gegeven voor eventuele ver hoging van de bijzondere bijdragen aan de gemeenten uit het gemeentefonds, is bepaald, dat daarbij hogere uitgaven voor het kleuteronderwijs in afwach ting van de totstandkoming van de in uitzicht gestelde wettelijke regeling buiten beschouwing moeten blijven! Zo remt de regering de activiteit der ge meenten op dit terrein zelfs af! Wij achten het hoogst noodzakelijk, dat de Staten Generaal het nodige zul len doen om deze impasse op korte ter mijn te doorbreken. Als niet snel wordt gehandeld, is behandeling van het wets- ontwerp-kleuteronderwijs nog voor het zomerreces, uitgesloten. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de inwerkingtre ding van de wet ook niet op 1 Januari 1955 zal kunnen plaatsvinden. Laat de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. nu eens blijk geven van activi teit in dat opzicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1