STAD en OMGEVING wm.h €3. NATIONAAL CONCERT IN DE BAKENESSERKERK BOSBOUW, kapitaalinvestering op zeer lange termijn Bosareaalmoet in stand worden gehouden Heel weinig rente en zeer hoge LUDAMUS met „Je kunt het toch niet meenemen' Motie van wantrouwen in beleid van Voorhouts burgemeester „Handelwijze doet denken aan die van een struikrover successierechten J©M1! Eigenmachtig optreden Politie-agent voor het hof CIRCUS MULLENS IN HAARLEM STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. TIJDENS RUMOERIGE RAADSVERGADERING WERK VOOR HET NAGESLACHT DINSDAG 4 MEI 1954 PAGINA 2 v/- y Gem. avondschool Nij verheidsonderwij s „Het Witte Paard" LAATSTE DISCUSSIE- AVOND C.K.V. Ver. Katholieke Dammers Sparend Haarlem St. Bavo kleuterschool Huldeblijk van kleuters aan zusters aangeboden ZANDVOOR'! „De stille tocht" Spreekuur burgemeester Vier maanden geëist voor mishandeling en meineed Veertig jarig jubileum Firma J. H. Korstjens 't Voetlicht HEEMSTEDE Spreekuur wethouders OVERVEEN Kranslegging Kranslegging bij monument aan de Dreef HEEMSTEDE Kinderboerderij 5 Mei open Er komen geen apen VERKEERSONGEVAL Basketball Haarlem sterker dan Den Haag Concert N.Ph.O. Rectificatie Stille Tocht BLOEMENDAAL In Ned. Herv. Kerk: Herdenking gevallenen door oud-illegalen Geen spreekuur r. I T" i ïï->M Richard Hardner vormt met zijn myste rieuze wcmderkogel een der topnum- mers in het programma 1954 van Jos Mullens. Van 8 tot en met 12 Mei zal het cir cus Mullens zijn tenten weer opslaan in Haarlem op het Phoenixterrein. Toen het .Nationaal Reuze-Circus Jos Mul lens" enkele weken geleden in Den Bosch zijn nieuwe toumée aanving, was het duidelijk, dat er een programma samengesteld was, dat in opzet deed denken aan de dagen van Barnum and Bailley. Het hoogtepunt in de opvoering wordt zeker gevormd door het optreden van het Franse hogeschoolrijderspaar Jean Yves de la Cour en Benji gravin de la Cour-Vautier, dat vier Lippizamers in de piste zal brengen. De gravin zal fekleed zijn in toiletten van beroemde arrjse modeontwerpers. In de oude Houtmanege is door José Strassburger- Mullens, Willy en Henri Mullens hard gewerkt en als een der resultaten kan men het optreden van twaalf opgetuig de steppepaarden bewonderen. Andere paarden- en ponygroepen zullen verder in drie pistes tegelijk het publiek ver maken. Onder de s nsationele nummers mogen met ere genoemd worden de prestaties de Richard Hardner uit het Amerikaanse Ringling-Circus, die met zfln geheimzinnige wonderkogel aller vreemdste manipulaties uitvoert. De 5 „Vigano's" zullen met hun driedubbele salto's op stalen stoeltjes ook wel de verbazing wékken. Voor de schaterlach zorgen de Spaanse clowns Siki en Son met een overvloed van originele vond sten. Hun collega Barreceta verricht bovendien opmerkelijke muzikale toe ren. Noemen wij verder de leeuwen- groep van Captain Roberts de twee Craggs. de verrichtingen van Rita Ka- rina aan het vliegende koord en het optreden van de acrobaten, de „Hol- ma's", en de lezer heeft een globaal overzicht van hetgeen vanaf Zaterdag op het Phoenixterrein weer valt te ge nieten. Advertentie In de gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs is aan 69 leerlingen, die de vierjarige cursus volgden, het di ploma uitgereikt. De geslaagden werden toegesproken door ir. j. D. Berdenis van Berlekom, chef van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, die er op wees, dat het diploma waarborg geeft voor vakkennis en voor bedrijfsbeschaving. Naast vakmanschap is een gezonde zin voor orde en netheid en kameraadschap noodzakelijk. De directeur van de school, de heer J. G. Rijkeboer, zei, dat het diploma in het bedrijfsleven niet laag wordt aangeslagen. Hij zegde alle hulp toe voor keuze bij an dere studie. Hierna werd overgegaan tot uitreiking van de diploma's met vermelding van de best geslaagde leerlingen. Metaalbewerkers: 37 geslaagden, hoogste cijfers: M. Ausma, J. Krul en P. Verkerk. Electriciens: 14 geslaagden, hoogste cij fers: 1-. Dinkelberg en C. Scheenaard. Bouwkundigen: 12 geslaagden, hoogste cijfers: J. v. d. Glas. Bijzondere beroepen (graveurs, reclame- tekenaars e.d.): 6 geslaagden; hoogste cij fers: A. Zoon. Tot slot werden de ouders van de leer lingen in de gelegenheid gesteld een ex positie van het gemaakte werk te be zichtigen. De R.K. schaakclub „Het Witte Paard" organiseert voor thuischakers uit Haarlem en omgeving een zomertoumooi. De wed strijden zullen worden gehouden op alle Donderdagen gedurende de maanden Mei tot en met Juli a.s. Zij beginnen om acht uur in gebouw „Cultura", Jansstraat 83, bij de Grote Markt in Haarlem, .alwaar men zich ook kan opgeven. Aanmeldingen kunnen voorts geschieden bij de heer W. F. van Straaten, Pijntorenstraat 16, Haarlem, telefoon 16930. Woensdag 5 Mei Stadsschouwburg: „J. J. Cremer" met Grote Stadslucht, 82 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 1017 uur. Zo. 13—17 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 u. met feeërieke verlichting. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bali (t.m. 8 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep" (t.m. 17 Mei). Geopend van 1012.30 en van 13.30 tot 17 uur. DIVERSEN: Tot 16 Mei iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem, van 13 tot 13 uur. Heliport: Terrein hoek WagenwegVan Oldenbameveldtlaan. Advertentie MARION BRANDO JAMES MASON JOHN GIELGUD LOUIS CALHERN EOMOND O'BRIEN GREER GARSON DEBORAH KERR In het kader der nationale herden- I van Feike Asma bezit niet veel diepte kingsdagen gaf de organist Hendrik van compositorische inspiratie, zodat Lasschuit in de Bakenesserkerk Maan- wij liever als slotstuk iets anders ge- dagavond een concert, waaraan mede- hoord zouden hebben. werking "erleenden de zangeres Bep Missetvan Andel en de trompettist Jan Baard. Met het gezamenlijk zin gen van twee coupletten van het Wil helmus werd het stijlvolle program ma geopend. Hendrik Lasschuit speel de hierna twee vaderlandse liederen in de bewerking van Jan Zwart. Het „Wilt heden nu treden'' klonk majes tueus, en „O Heer, die daar des he mels tenten spreidt" daarentegen in getogen van sfeer. Ofschoon zeer ze ker geen baanbrekende orgelmuziek zijnde, pasten deze twee orgelbewer kingen goed in de sfeer van het pro gramma. De overige werken voor or gelsolo waren het „Eerste Choral" van Hendrik Andriessen en de Passa- caglia, koraal en fuga over „Wie maar de goede God laat zorgen" van C. de Wolf. Hendrik Lasschuit speelde beide werken op verzorgde, artistieke wijze. Het eerste choral van Andries sen. nog geheel onder invloed staande van César Franck, verkreeg een voornaam cachet, door welgekozen re gistratie. Jammer was het, dat de fuga uit het stuk van C. de Wolf wat stroef verliep, toen het thema in het pedaal optrad. De Fantasie over Psalm 42 Nas*aiisfr»a» Haarlem - relet 1522U Donderdag 6 Mei is de laatste dis cussie-avond in het kader van de cur sus „Verantwoorde jeugdleiding", wel ke de Commissie Katholiek Voetbal organiseert. Daar op deze avond de sprekers van de verschillende discus siebijeenkomsten een sportforum zullen vormen en er dus verwacht mag wor den, dat er belangrijke problemen ter sprake komen, raden wij alle jeugd leiders van de katholieke verenigingen aan, deze avond bij te wonen. Het sportforum bestaat uit rector W. Grimbergen en de heren G. Kruyver, F. v. Veen en M. Nooy; voorzitter de heer H. v. Turnhout, zeer ter zake kun- digen dus. Alle verenigingen, die goede jeugd- vorming voorstaan, verwachten wij dan ook Donderdagavond in het Bonds- gebouw H.V.B., Jansstraat te Haarlem. Bep Missetvan Andel zong met haar mooi getimbreerde stem liederen van L. de Vocht, BruckenFock en uit Valerius' Gedenckklank. Zij hoe de zich voor een overmatig vibrato, waardoor het overigens mooie geluid wat onstabiel wordt. Jan Baard ver richtte een prijszenswaardige partij in „TrumpeL voluntary" van Purcell. Het viel ons op, hoe mooi de combi natie orgel met trompet klinkt. Het was alles bij elkaar genomen een sfeervol concert, dat zeker meer belangstelling had verdiend dan nu het geval was te meer daar de toe gang vrij was. JAN LAARVELD Gisteravond, in de Stadsschouwburg, hebben wij er lang op moeten wachten, maar in het derde bedrijf van „Je kunt het toch niet meenemen" hervonden wij het oude vertrouwde spel van „Lu damus", dat kennelijk na twee wat al te rommelige bedrijven ook zichzelf hervonden had. Toen in dat derde bedrijf had de groep als ensemble de juiste toon te pakken en waren het niet de individuele prestaties, die het doen moesten. De patriarchale figuur van Gé Hurk- mans, het dansende mevrouwtje van Clemence Dekkers, de verliefde uitbun digheid van Ida Rooijers, de Russische banneling van Ad Spruyt, de zelfver zekerde zakenman van Joop Seignette, de vorstelijke charme van Ans Swart, dat alles werd met de goede bedoelin gen van de overigen gepresenteerd als een kostelijk stuk leven, dat, hoe onge rijmd ook, voor iedere toeschouwer een persoonlijke betekenis kon hebben. Daarom was het jammer, dat de groep zich niet in die vorm aandiende in de eerste twee bedrijven. Natuurlijk, de toeschouwer amuseerde zich toen ook wel, maar dit zinvolle kolderstuk van Tijdens een zeer heftige vergadering van de gemeenteraad van Voorhout is met algemene stemmen een motie van wantrouwen ingediend in het woningbouwbeleid van de burgemeester van die gemeente, drs. C. J. N. de Graaff. In de motie heette het, dat de burgemeester eigenmachtig was op getreden met overschrijding van zijn bevoegdheden en veronachtzaming van de competentie van respectievelijk het college van B. en W. en de raad. Het ging hier om twee kwesties. Zonder het daartoe vereiste besluit van het college van B. en W. had de heer de Graaff 16 woningbouw-contingenten toegewezen aan de bouwmaatschappij „Demavo"; voorts waren door de bur gemeester en de gemeente-secretaris premie-aanvragen voor deze 16 con tingenten ten name van deze bouwmaatschappij ingezonden aan de Provin ciale Directie. In het tweede geval was men op gemeentegrond met de bouw van een 5-tal woningen begonnen zonder dat door de raad tot verkoop van de betrokken grond was besloten. Alle raadsleden spraken in deze motie de wens nit, dat het woningbouwbeleid in de toekomst gevoerd zou worden in nauw overleg met B. en W. en de raad. In het landelijke Voorhout, waar de rust alleen nog maar verstoord wordt door het geraas der treinen, die er om het kwartier langs rijden, is reeds lang gemokt over het woningbouwbeleid. Toen dan ook deze kwestie weer eens onderwerp tot discussie zou vormen, be gaven zich gisteravond vele Voorhou- ters naar het raadhuis, om op de pu blieke tribune van de kleine raadzaal getuige te zijn van wat men achteraf kan noemen een onverkwikkelijk debat, waarin zelfs persoonlijke aangelegenhe den te berde werden gebTacht. Uit voor zorg en ter handhaving van de open bare orde, waren twee politie-ambte- naren aanwezidie gedurende de ver gadering, welkt Jrie en een half uur duurde, geen em-cle maal behoefden op te treden. Burgemeester de Graaff had de raad een zeer uitvoerig schrijven toegestuurd, waarin hij betoogde, dat door zijn per- oonlijke bemoeienissen de gemeente oorhout dit jaar nog 32 woningen rij der zou zijn. G. S. hadden eerder toe- (Van onze redacteur) F) oompje groot, plantertje dood". Dit is een aloud rijmpje, dat in de kringen h\ van bosbezitters nogal eens gehoord wordt. Het duidt aan, dat degene, *-* die een boom, ofwel een bos plant, gestorven is voor deze boom of bos zijn volle wasdom heeft bereikt. Maar dat niet alleen. Ook, dat het bos een object is, dat zoveel zorgen impliceert, dat de bos bezitter mogelijk al van armoe en ellende gestorven is vóór hij de vruchten van zijn aanplant heeft aanschouwd. Hierin schuilt natuurlijk een flink stuk overdrijving. Maar feit is, dat de boseigenaar het vooral heden ten dage lang niet gemakkelijk heeft. Het is zeer de vraag, of de bosexploitatie nog lonend genoemd mag worden. Zeer veel positiefs is hier niet van te zeggen, omdat men nooit weet hoe de exploitatie van een groeiend bos zich zal ontwikkelen. Maar het staat vast, dat de aanplant van een bos veel „dood kapitaal" vereist, dat er zeer veel belasting in de vorm van successierechten opgebracht moet worden en dat de opbrengst, die eerst, als de bomen volkomen volgroeid zijn hetgeen veelal varieert van vijftig tot honderd jaar bekend is, steeds een onzekere factor is Intussen moet men de een na de andere loonronde honoreren. ren de zeer hoge successierechten, die door insiders de vijand no één, van de particuliere bor sigenaar wor den genoemd. Immers in de tijd tus sen zaaien en oogsten moet meerma len - ongeveer om de dertig jaar - successierechten worden betaald. Toen indertijd in de Korea-periode verscheidene belastingen verhoogd werden heeft minister Lieftinck zich welwillend betoond tegenover de bos eigenaar en de successierechten on gewijzigd gelaten. Van de huidige minister verwacht men dat hij zich het een en ander gelegen zal laten liggen aan de dringende vertogen van. de boseigenaren, die al meerma len verlaging van deze rechten heb ben bepleit. Komt het niet tot een vermindering van lasten, dan gaat het, zo heeft men ons met nadruk verzekerd, met het bosbezit de ver keerde kant uit. Dan zal men in weer wil van de verplichting tot herbe planting niet kunnen ontkomen aan de vermindering van he Nederlandse de vermindering van het Nederlandse bosbezit, welks behoud toch van e- minent belang is. Het bezit wordt door de successierechten versnipperd, ter wijl een bos voor een goede exploita tie niet groot genoeg kan zij". Slechts 2500 km2 of ongeveer zeven procent van de oppervlakte van ons land is bedekt met bos. Ons land wed ijvert in dit opzicht met Groot-Brittan- nië om de laatste plaats van Europa. Terwijl over de gehele wereld de bos- oppervlakte (ook die van het oerbos, dat niet wordt geexploiteerd) per hoofd der bevolking ongeveer een en een kwart ha bedraagt is de bosopper- vlakte per hoofd in ons land ongeveer 0.025 ha. Ons land gebruikt ongeveer zes millioen m3 hout per jaar. Van eigen bodem wordt gewonnen 750.000 m3. De rest van 85 tot 87.5% moet worden ingevoerd, vooral uit de Scandi navische landen, maar ook uit Duits land en Amerika. Het economische be lang van de bebouw voor de houtpro ductie is hiermede wel voldoende aan gegeven. Ook als werkgelegenheidsobject is de bosbouw niet onbelangrijk. Ongeveer elfduizend man vinden in de bosbouw werk, van wie ongeveer drieeneenhalf duizend gedurende het gehele jaar. Denk vervolgens aan de belangen voor de landbouw (h tegengaan van de erosie), het waterhuishoudkundig as pect (het vasthouden van het water) het wetenschappelijk en militair belang Degene die een bos aanplant werkt voor zijn nageslacht. Hij zelf zal gemid deld 650,- tot 1300,- per ha aan deze aanplant ten koste leggen en eerst over vele tientallen jaren zullen zijn kind.eren of kleinkinderen het hout kunnen verkopen. Al die tijd brengt het in de bomen gestoken kapitaal geen ren te op. Er is een aantal jaren enige opbrengst uit de „dunningen", het weg kappen van bomen, die een harmoni sche groei van het bos in de weg staan. Doch anderzijds is er het risico van een mislukte aanplant of stormschade. Het geringe bedrag van 3,- aan wa terschapslasten betekent na 150 jaar een som van 26844,-. Zeker is, dat de rentegevende capaciteit van het bos niet evenredig is aan de lasten die de exploitatie in de groeiperiode mee brengt. Terwijl een zakenman blij is als hij een jaar vooruit kan zien wordt van de bosexploitant een vooruitziende blik van zestig jaar, en soms het dub bele daarvan, gevraagd. Wie zal de houtprijzen over een vijftig jaar kun nen garanderen. Vijand no. één Het bosbezit is een zeer onzeker bezit. Maar dit zou voor de eigenaar nog te dragen zijn als daar niet wa- sen, de woningbouw in Voorhout be treffende, het vertrouwen in het beleid van de burgemeester verloren had. Mr. Weve verklaarde, dat de handelwijze van de burgemeester hem deed denken aan die van een struikrover, die zijn slachtoffer het mes op de keel zet en zegt: J, geld of je leven. Wanneer het j peerde buurman een rake typering gaf. slachtoffer zijn geld niet afstaat, moet Het negerpaar Sonja Lubbers en Cor het verantwoordelijk geacht worden Beerens mag in deze rij niet vergeten George S. Kaufman en Moss Hart vraagt een gedegen studie en een voor treffelijke rolkennis om aan iedere on gerijmdheid en vooral aan de tegen stellingen, waaruit het stuk feitelijk is opgebouwd, een gelukkig reliëf te geven. Wij hebben de indruk gekregen, dat de mensen van „Ludamus" van me ning zijn, dat een „leuk stuk" vanzelf wel gaat, maar het opvallende gebrek aan rolkennis heeft gisteravond wel anders uitgemaakt. Zo kon het in de eerste twee bedrijven gebeuren, dat er inderdaad goed individueel spel te be wonderen viel, maar dat de een de ander stuk speelde en ieder voor zich er maar het beste van probeerde te maken. Dat leidt tot paniek-spel en „Ludamus" ontkwam daar in het be gin niet aan; de harmonie was volko men zoek. Over de inhoud kunnen we kort zijn, waar het niet de eerste maal was, dat dit stuk in Haarlem gespeeld werd. De toeschouwer wordt geconfronteerd met een merkwaardig maar sympathiek gezin onder het patriarchaat van groot vader en met mede-leven van enkele andere huisgenoten. Iedereen heeft zijn eigen hobby, het leven kent op het eerste gezicht geen zorgen, maar die zorgeloosheid blijkt verankerd te zijn in een onbegrensd vertrouwen, waar door alle problemen zich als vanzelf oplossen. Zoals geschreven, het derde bedrijf gaf een totaal andere indruk van de groep dan vóór de pauze. En als wij enkele medewerkenden (nog eens) met name mogen noemen, dan zijn het Ida Rooyers, die het verliefde meisje allerprettigst presenteerde, Ad Spruyt, die een stevige Rus op de planken zette en Geert Boumans, die zowel de belasting-inspecteur als later de gedu- gestemd tot de bouw van 7 woningen per jaar. Na er in Den Haag op aan gedrongen te hebben, dat de woningnood in Voorhout zeer groot was en boven dien andere wegen bewandeld te heb ben, had de burgemeester dit resultaat bereikt. De helft van deze woningen kan in de vrije sector worden gebouwd. De overige 16 woningbouwcontingenten had de burgemeester toegewezen aan de maatschappij „Demavo", die ook de vrije-sectorwoningen wil bouwen. Zo was er dus een plan, dat „Demavo" 32 woningen kon bouwen, waarvan de kos ten even groot waren als van een des tijds geprojecteerd bouwplan van 26 woningen. Dit eigenmachtig optreden, zonder dus het college van B. en W. en de raad van het een en ander in kennis te stellen, vormde aanleiding tot een felle woordenwisseling, waarbij de voorzitter de orde trachtte te handha ven door intensief het reglement van orde te hanteren, zomede andere wets artikelen. Ook de raadsleden deden dat, zodat beraadslagen practisch on mogelijk was. De vergadering ontaardde in een soms wat smakeloos steekspel, waarbij het er om ging, wie de slim ste was. Wethouder Derksen stelde vast, dat hij op grond van nog andere gebeurtenis voor zijn dood, aldus de redenering van de burgemeester, die in zijn schrijven had kenbaar gemaakt, dat bij niet aan vaarding van het ten dele gerealiseerde voorstel, de verantwoordelijkheid voor uitstel bij de raad zou berusten. ,,U stelt de raad voor een fait accompli." De raad kan op generlei manier verant woording hiervoor dragen." Mr. Weve kwam hierna met zijn mo tie, waarvan de rechtsgrond door de burgemeester bestreden werd. Toen ver schillende raadsleden poogden om ten deze een voorstel in te dienen, wei gerde de heer de Graaff de behande ling ervan en schorste voor 10 minu ten de vergadering. De gemoederen, zo wel van de leden van de raad als van het publiek luwden enigszins tijdens deze „gevechtspauze", waarin tussen de raadsleden overleg plaats had over een te volgen gedragslijn. Besloten werd om met behulp van artikel 18 van het reglement van orde het voorstel er door te krijgen. Na de heropening der ver gadering handelde mr. Weve aldus, doch de motivering werd door de burgemees ter niet juist geacht, zodat mr. Weve zijn toevlucht zocht in een beslissing van de raad over de interpretatie van het betreffende artikel. De heer de Graaff merkte op, dat er geen verschil van in terpretatie bestond. Later werd beslist, dat het voorstel aan de agenda zou worden toegevoegd, hetgeen dan geleid heeft tot het indienen van een motie, waartoe de burgemeester slechts uit overwegingen om de raadsleden te be vredigen, gelegenheid gaf. De plannen van de burgemeester werden met al gemene stemmen verworpen, zodat volgens de heer de Graaff dit jaar in Voorhout geen huis zal gebouwd wor den. Daarentegen had ee concept raadsbesluit, dat de bouw behelst van 80 woningen, de instemming van alle raadsleden. Verder zal een commissie van drie nagaan in hoeverre het reglement van orde algemene herziening behoeft. Na een rondvraag, waarin eikaars meningen niet onder stoelen of banken gestoken werden, sloot burgemeester de Graaff om kwart over elf deze zeer roerige vergadering. worden. De vrienden van „Ludamus" waren gul met applaus. En voor het laatste bedrijf was dat zeker verdiend. W. H. Uitslagen thuisdammers-tournooi: Th. WarmerdamA. Zegwaart 20 A. KokW. J. v. Leeuwen 20 M. Kok—F. W. Visser 02 J. BultersF. Kooymans 1i K. LootsD. Arink 11 Th. BandsmaA. Schoorl 2—0 J. Kramer—A. Batelaan 20 J. P. v. d. MeerR. Hulmer 20 P. v. d. VeldenA. J. Bulter. 20 J. Luiten—N. v. Bakel 2—0 Uitslagen onderl. comp. leden V.K.D.: Th. KokG. Kraak 20 J. LucasJ. Smit 1—1 A. Masteling—P. Mul afgebr. V. AndringaG. Faaij 02 H. Rump—R. Kok afgebr. D. RumpH. Lindeman afgebr. J. HeijerH. v. Gastel afgebr. D. Rump—G. Faaij 11 Met enige hartelijke woorden reikte de voorzitter van V.K.D., de heer Th. Ko, na afloop de winnaars aan het 2e thuisdammerstournooi de hun toekomen de prijzen uit. Hij legde nogmaals de nadruk op het feit, dat de bedoeling van dit tournooi was een vriendenkring van V.K.D. te vormen. Vervolgens deelde hij mede dat nu voor de liefhebbers een competitie voor onaf hankelij ken za) worden opgezet. Hiermede zal 12 Mei worden begonnen. De leden van V.K.D. werd bekend gemaakt, dat ook op 5 Mei a.s. clubavond zal worden gehou den. Gedurende de maand April werd bij de f.'utsspaarbank ingelegd een bedrag van f 1.350.446.en terugbetaald f 988.539.—, odat het inleggerstegoed is gestegen met r 361.907.— (v. j. f 129.406.— Het totaal inleggerstegoed bedraagt thans f 30.925.470. Het aantal inleggers steeg met 452 tot een totaal van 69.765 zodat in de maand Mei naar alle waarschijnlijkheid de 70.000ste inlegger zal worden ingeschreven. Plebaan H. W. Agterof heeft vanmor gen in het zusterhuis van de Francis canessen aan de Westergracht het hul deblijk van de kleuters ter gelegenheid van het gouden jubileum van de school, een glas-in-lood raam, aangeboden. De kleuters stonden opgesteld in de gang ter verwelkoming van de plebaan. De bruidjes waren getooid met bloemen. In zijn toespraakje, dat de plebaan tot de kinderen richtte, vermaande hij hen goed te bidden, te eten, te slapen, te spelen en te leren. Even zoveel plichten als de vingers van één hand tellen. Eén der kleuters mocht voor allen laten ho ren, dat zij alles, wat de plebaan had gezegd, goed hadden onthouden. Nadat nog een Marialiedje was gezongen, was de plechtigheid ten einde. en de klimatologische betekenis van het bosbezit. Het meest in het oog lopend is van zelfsprekend het belang dat ons volk heeft bij het bosbezit uit oogpunt van natuurschoon en recreatie. De bossen worden met recht de longen van het volk genoemd. Het openstellen van land goederen en bosbezit is een sociaal be lang van de eerste orde, maar de keer zijde wordt gevormd door de hogere ex ploitatiekosten, het brandgevaar en het toezicht dat nodig is. Het Nederlandse publiek is namelijk verre van gedisci plineerd. Het laat de bekende schillen en dozen als dank voor het aangenaam verpozen nog veelal liggen en 't ziet er niet tegenop houtopstanden te vernie len. In 1928 kwam de natuurschoonwet tot stand, waarbij landgoederen voor verlichting van sommige belastingen in aanmerking kwamen Indien de eige naar een bij wét geregeld toezicht van het staatsbosbeheer aanvaardt. Verdere belastingverlaging verkrijgt men door zijn landgoed open te stellen voor het publiek. Van deze Natuurschoonwet is Mer veel gebruik gemaakt; thans zijn 6W0 landgoederen met een oppervlak van 95.000 ha. onder de wet gerangschikt. De verdere sociale betekenis van het bos ligt in zijn hygiënische werking, waardoor zovele sanatoria in de bossen zijn gebouwd, en de mogelijkheid die het biedt voor de jacht. De landhonger Ongeveer 2500 ha cultuurgrond gaat er jaarlijks verloren aan de landhon ger. Naast de land- en tuinbouwgron- den is hier ook een aanzienlijk deel bos in begrepen. De uitbreiding der steden, de aanleg van wegen en vliegvelden slokken telkenjare grote stukken grond op. Het bosbezit wordt ook bedreigd door de landbouw. Maar op zijn beurt moet de landbouw soms wijken voor het bos. Zie het Amster damse Bos, waarvoor 500 ha aan land bouwgrond bestemd werd om een kunstmatig bos in het leven te roepen. Om het bosareaal in stand te houden is sind 1940 een kapverbod en een ver plichting tot herbeplanting ingesteld. Er -kan intussen wel gekapt worden maar daarvoor is een vergunning van het Staatsbosbeheer nodig. Intussen is kort geleden een regeling in het leven geroe pen waarbij subsidie wordt verleend voor de vrijwillige omzetting van de helft van het laaggelegen hakhout are aal in landbouwgrond, mits ie andere helft in opgaand bos wordt omgezet. De ze omzetting kan zowel voor de land bouw als voor de bosbouw een winst be tekenen van ruim vijfduizend ha. Per 1 Mei treedt het in Februari bij K.B. ingestelde Bosschap in werking. Dit zal de belangen van de bosbouw, waarvoor het verordende bevoegdheid heeft, behartigen. Het treedt op als ad vieslichaam voor de overheid en zal er op de eerste plaats voor moeten zorgen dat het bosareaal niet achteruitgaat op dat de houtproductie in stand gehouden en zo mogelijk opgevoerd wordt. Een be tere voorlichting werd ons als dringend nodig gekenschetst. Deze staat ver ach ter bij de landbouwvoorlichting. De overheid zal er niet aan kunnen ontkomen meer geld beschikbaar te stellen voor deze voorlichting. Met al le kracht zal moeten worden voorko men, dat de b tand achteruit gaat. Niet alleen omdat het bos van zo veel belang is voor de creatie van ons volk maar ook om de economische aspec ten. Dat de boseigenaren in het Bos schap een pleitbezorger zien voor een vermindering van de successierechten behoeft na het vorenstaande geen be toog. De commissie nationale herdenking neme" te Zandvoort heeft wijziging gebracht in de organisatie van de jaarlijkse „stille tocht" op 4 Mei naar het ver- zetsmonument. Het vertrek zal nu niet plaats vinden vanaf het Raadhuis plein, maar vanaf het Stationsplein. Tevoren vindt in „Monopole" een her denkingsbijeenkomst plaats (aanvang 7 uur), waar het woord zullen voeren ds. De Ru, kapelaan Steenman en de heer K. R. van Staal, alg secretaris van de vereniging van ex-politieke gevangenen in de bezettingstijd. Om 7.40 uur vertrekt de stoet dan via de Van Speykstraat naar het ver- zetsmonument aan de Vondellaan. Om 20 uur zal daar het Zandv. Mannen koor een lied zingen De burgemeester der gemeente Zand voort zal Woensdag 5 Mei a.s. geen spreekuur houden. (Van onze verslaggever) In de avond van de 5de Juni 1952 had een kleine woordenwisseling plaats op een stille weg in Bloemendaal tus sen een Bloemendaalse politieagent en een burger, zulks naar aanleiding van een verkeersovertreding. Deze woorden wisseling werd spoedig gevolgd door een aantal slagen met de gummistok, die de politieman aan zijn tegenstan der uitdeelde. Dit gebeuren zou ver strekkende gevolgen hebben. Een Haarlemse agent in burger, die van dit optreden toevallig getuigei was, en zich dan ook op verzoek van het slachtof fer als getuige beschikbaar stelde, werd hiervoor later disciplinair gestraft. Ook door het Ambtenarengerecht en de Centrale Raad van Beroep werd hij in het ongelijk gesteld. Deze uitspraken grondden zich o.a. op verklaringen onder ede door de Bloemendaalse poli tieagent. De geverbaliseerde diende echter een klacht in over het geweld dadig optreden van de Bloemendaalse agent, en later ook wegens zijn verkla ringen, die volgens hem meinedig wa ren. De Haarlemse rechtbank veroor deelde daarop in December j.I. de Bloe mendaalse agent tot vier maanden ge vangenisstraf. Vanmorgen achtte de procureur-generaal by het Amsterdam se gerechtshof, dat de zaak in hoger beroep behandelde, de feiten inderdaad bewezen en eiste wegens mishandeling en meineed wederom vier maanden. Maandac 3 Mei j.I herdachten de heer J. H. Korstjens en familie op feeste lijke wijze het feit, dat hij veertig jaar geleden zijn zaak opende in de Gen. Cronjéstraat num ter 82. In de afgelopen periode zijn er diverse uitbreidingen uitgevoerd en ook de structuur is in die jaren enigermate gewijzigd. Verkocht de heer Korstjens eerst ook haarden, kachels en rijwielen, thans heeft hij zich gespecialiseerd in kinder- en wandelwagens alsook het be tere speelgoed in de ruimste zin van het woord. Voor de receptie, die 's middags werd gegeven in Restaurant Bolwerk, bestond zeer grote belangstelling en een ongekend aantal bloemstukken en persoonlijke geschenken gaf aan het prettige feest een nog groter vreugde. Een welgeslaagd festijn, dat de popu lariteit van de heer en mevrouw Korst jens zo mogelijk nog heeft doen toe- De R. K. toneelvereniging „*t Voet licht", oogstte Zondagavond in het pa tronaatsgebouw te Zandvoort wederom groot succes met de opvoering van de revue „Schots en scheef". Binnenkort zal een derde opvoering worden gege ven en wel voor het Zandvoortse Rode Kruis. De wethouder van Houten zal voor lopig geen spreekuur houden. De wet houders Disselkoen en Van Wijk zullen Vrijdag spreekuur houden in plaats van Woensdag, terwijl wethouder Van Lent zijn Woensdagse spreekuur deze week heeft verzet naar Zaterdag. Evenals dit in de nu vooratgaande Jaren is geschied, heeft een deputatie van de nemanning van het Marine Hospitaal zich Hedenmorgen naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen begeven. Daar werd omstreêks half elf een krans rond de vlaggenmast gelegd door de comman dant van het Marine Hospitaal, kapitein ter zee-arts E, W. Creyhton. Vanmorgen half elf heeft de garni zoenscommandant majoor W. J. van Westerhoven namens het Haarlemse garnizoen een krans gelegd bij het mo nument voor de gevallenen aan de Dreef. Met ingang van 5 Mei wordt de kin derboerderij in „Groenendaal" weer voor het publiek opengesteld en wel op Woensdag- Zaterdag- en Zondagmid dag van 13.3017 uur. Met ingang van 1 Juni zal de kinderboerderij elke dag geopend zijn van 1012 en van 13 30 17 uur. De Commissie die zich heeft gevormd om de kinderboerderij van nieuwe die ren te voorzien, had het plan opgevat, enige apen aan te schaffen. Het ge meentebestuur kan zich echter met de ze plannen niet verenigen en dus ko men er geen apen, althans niet die genen welxe de commissie voornemens was te kopen. Zondagavond wilde mevrouw M. K.- B. wonende in de Lucas v. Leljdenlaan alhier en gezeten in een bus van ljjn 2 der N. Z. H. welke naar Haarlem ging, uitstappen aan de halte Pieter Aertslaan. Voordat zij echter de bus had verlaten gingen de deuren dicht, met het gevolg dat mevrouw K. met de hand tussen de deuren bekneld raak te. By haar pogingen om vry te ko men, waarin zij inderdaad slaagde, viel zij echter tegen een vlak bij de halte staande lantaarnpaal aan, waardoor zy niet alleen enige snywonden over het voorhoofd maar ook een lichte hersen schudding kreeg. Na in de Mariastich- ting verbonden te zün, kon mevrouw K. weer naar huis gaan. De politie maakte van het gebeurde proces-verbaal op. Deze week werden enige beslissingswed strijden gespeeld in de basketballcompeti tie. Na de behaalde kampioenstitel in de eerste klasse heren door Oosterkwartier is thans ook het reserveteam er in geslaagd op deze titel beslag te leggen. Het Velsen- se Exercitia slaagde er in de derde klas se heren in de titel te behalen door het winnen van de beslissingswedstrijd tegen het reserveteam van P.S.V.H. De uitslagen waren: Dames: H.G.A. Ill—ZBVS II 27—20, S. C. Haarlem IIHHC I 14—15, Antilopen II— HO.C. II 7—12, Oosterkwartier II—HHC II 12—22. HerenHarlem Tigers IOosterkwartier 2 17—32, Exercitia I—PSVH II 26—22. Ter sluiting van het basketballseizoen speelden Donderdag in het Krelagehuis vertegenwoordigende teams van de Haar lemse en Haagse districten enige wedstrij den. De Haarlemse basketballers(sters) wa ren over alle linies de sterksten. Zowel technisch als tactisch moeten de Haagse vertegenwoordigers (stersnog veel le ren. De junioren traden het eerst in het strijdperk en de Haarlemse jongens won nen met 5720. Bij de dames wilde het voor de thee niet erg vlotten en de Haagse dames zagen in deze eerste periode zelfs kans een voor sprong te nemen. De rust ging echter toch nog in met een kleine 1411 voorsprong voor Haarlem. Direct na de rust pakten 'de Haëriemse dames de zaken energieker aan en wisten een 45—21 zege te behalen. De Haarlem se heren speelden een vlotte partij en scoorden er lustig op los. Zii wonnen met 53—35 Op Dinsdag 11 Mei vindt het 2e concert van de Beethovencyclus plaats o. 1. v. Toon Verhey met solistische medewerking van de pianist Géza Anda. Het programma bevat de volgende wer ken: Symphonie No. 2, Pianoconcert No. 1 en Symphonie no. 8. In de aankondiging der herdenkings plechtigheden in Haarlem vermeldden wij Maandag, dat de stille tocht in West om 10.20 zou vertrekken. Men zal in tussen wel begrepen hebben, dat het tijdstip 19.20 uur is. De vroegere vereniging van oud-ille gale werkers te Bloemendaal, sinds kort de afdeling Bloemendaal van de vereni ging Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland geheten, heeft Maandagavond, der traditie ge trouw, in de Hervormde Kerk te Bloe mendaal de jaarlijkse bijeenkomst ge houden ter herdenking van allen, die in de strijd om vrijheid en recht het leven hebben gelaten. Het openingswoord van de voorzitter van de plaatsehjke afdeling, de heer W. C. Bier, ging vooraf aan zang door het dubbelmannenkwartet „Harmonie". On der leiding van de heer Anton de Beer werden werken van Mendelssohn, da Palestrina en Köthe ten gehore ge bracht. Vervolgens werd door de heer G. Tichelman te Overveen, als eerste spre ker het woord gevoerd, die dg aan wezigen sprak over het woord vrijheid en de waarde van vrij te zijn. Vrijheid noemde de spreker de hoogste gebon denheid, doch gebondenheid niet tegen strijdig aan machten buiten zich, doch aan zijn eigen natuur. Vrij te zijn is zichzelf kunnen zijn. Ieder i.; vrij, die gehoorzaamt aan de wetten van eigen natuur. Onder de gevallenen waren er, die weerbaar nog, het uur bereidden der uiteindehjke bevrijding. Er waren ook de Nederlandse vrouwen, die het verzet steunden en die op hun post haar plicht kenden. En zo was het, tot de vijfde Mei, waarop ons Nederlandse volk de vrijheid weer deelachtig werd. Nadat vervolgens de organist, de heer P. Halsema, Jesus, joy of men's desiring ten gehore had gebracht, trad de heer mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, achter het katheder. Men hoort vaak zeggen, aldu- deze spreker, dat de vijfde Mei niet bij ons volk leeft. Na tuurlijk niet, want de vijfde Mei is ook een appèl aan het geweten van hen, die toen niet gekozen hebben, die niet vóór. maar ook niet tegen waren. Mijn ge dachten gaan tenslotte naar een der Utrechtse kerkhoven, aldus mr. Kwint, waar zich een monument verheft, waar onder een twaalftal mijner makkers uw het verzet begraven liggen en waar°P gebeiteld staan deze woorden: „De trouw beleden, de strijd gestreden" en aan volgen daarop als een juichkreet a overwinning de regels „De dood on gleden in eeuwigheden." w Nadat het dubbelmannenkwartet monie nogmaals enkele liederen haa g zongen, werd de herdenkingsbi: komst besloten met het gezamen u zingen van het volkslied. De burgemeester van Bloemendaa'reelc. verhinderd om op Donderdag 6 jvl e uur te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2