Vlaggetjesdag-comité IJmuiden ontvouwt zijn plannen Aan de doden Steentjesactie voor de blinden van Grave in October Eerste deel ontwerp nieuw Burgerlijk Wetboek Frans Episcopaat vraagt open oog voor goede in het nieuwe Belangrijke verklaring over de sociale positie van de mens Steun aan slachtoffers verset duikt ondervolgend jaar Rampspoed in Griekenland Koning Haring komt een vrouw kiezen Opgesteld door prof. mr. Meijers Problematiek voor oud-verzetsman Studie in Nederland niet ongewenst DINSDAG 4 MEI 1954 PAGINA 3 Wij kunnen u niet meer bereiken, wij komen een zintuig tekort, wij leggen ons neer bij de feiten dat gij minder en minder wordt. Veiser affaire Vrijspraak gevraagd voor opsporings ambtenaren Regionale weerberichten van het K.N.M.I. Ondanks loongeschil Haringvissers varen uit Stoffelijk overschot opgehaald Evangelie behouden en verkondigen De enkele keren dat ge in dromen ons nog verschijnt, wordt gij al ijler en ijler tot ge voor altijd verdwijnt. Straten houden uw namen voor heden en morgen in stand, maar onze kinderen brengen ze niet meer met u in verband. Herland ligt nog net als het toen lag van polder tot polder te kijk; de mensen die er in wonen blijven zichzelve gelijk. Maar één maal per jaar is de stilte tot de hemel toe van u vervuld en belijden zij zonder woorden hun dankbaarheid en hun schuld. ED. HOORNIK 10 JAAR STICHTING 1940—1945 ZEEPOST Indonesische studenten Maatregel gebaseerd op doeltreffendheid UB— (Van onze correspondent) In de zaak tegen de Velsenaren C. d. V. en K. H. H., die Maandagmor gen voor de Haarlemse rechtbank te- recht stonden, omdat zü als opspo- rings-ambtenaren in 1945 geschenken hadden aangenomen, heeft de officier van justitie, mr. W. H. Overbeek, vrij spraak geëist. Hij stelde, dat het subs, ten laste ge legde, namelijk het aannemen van ge schenken zonder meer, niet vervolgd ko« worden, omdat niet bewezen kon worden dat het ten laste gelegde ge- PjeeSd was na 30 September 1945. Slechts wanneer het feit na die datum tvas gepleegd, zou een vervolging kun nen worden ingesteld, omdat er dan ®een sprake zou zijn van verjaring. T.a.v. het primair ten laste gelegde, namelijk het aannemen van geschen ken met de wetenschap, dat er iets ge daan of gelaten moest worden in strijd met de plicht, stelde de officier, dat hij niet kon bewijzen dat er ook maar enig voordeel uit was voortgevloeid Voor de schenkers. Volgens hem stond alleen vast, dat er een en ander ge schonken was om goodwill te kweken, maar het voordeel was' in ieder geval liet te achterhalen. Zo moest hij het Primair ten laste gelegde op hetzelfde Plan brengen als het subs- ten laste Belegde en kon vanwege de verja ringstermijn alleen maar vrijspraak Vragen. Uitspraak 17 Mei. Op 1 Mei is het K.N.M.l. begonnen met het opstellen van nationale weerberich ten voor de regionale omroepen, Noord ®n Zuid. In deze berichten zal, meer dan tot dusverre in de landelijke bericht geving mogelijk, was, worden ingegaan °P de locale afwijkingen van het alge meen weersverloop. De berichen wor sen uitgesproken tussen 6 en 8 uur des •vonds en hebben een geldigheidster mijn van 24 uur. De uitzendingen zul ten bovendien worden benut om mede delingen voor land- en tuinbouw te ver spreiden, wanneer de weersomstandighe den daartoe aanleiding geven. Deze me dedelingen worden, evenals dit het ge- J'al is met de berichten voor land- en tuinbouw, welke in de uitzendingen an 5.45, 6.40 en 12.30 uur worden ge geven, opgesteld in overleg met de con sulentschappen en de plantenziekten- kundige dienst. De berichten worden Jovens verspreid over de radiodistribu- henetten in Limburg, en de provincies kroningen, Friesland en Drenthe. Wanneer Zaterdag 22 Mei de avond over IJmuiden zal dalen, zal uit zee een klein scheepje naar IJmuiden ko men. Aan boord daarvan zal zich Ko ning Haring bevinden, vergezeld van zijn ere-escorte, dat gevormd zal wor den door de 30 leden van het Zeeka- detten Korps IJmond. Na de debarka- tie aan de steiger, waar normaal de reddingboot Neeltje Jacoba ligt, zal Zijne Majesteit zich richten tot de ver zamelde menigte en vervolgens Je schijnwerper-verlichting ontsteken, zo dat de dan reeds bevlagde haringvloot zal baden in een zee van licht. En dat zelfde licht zal Koning Haring in staat stellen om zich uit de duizenden een vrouw te kiezen, haar mee te voeren naar zijn schip en zo ter huwelijks reis uit te varen. Dit is een onderdeel van de viering van Vlaggetjesdag, zoals deze door het IJmuidense Vlaggetjesdag-comité, ge vormd door IJmuidens Bloei, voor dit jaar is samengesteld. IJmuiden is aan de beurt om het accent van de jaar lijkse Vlaggetjesdag te dragen en daar om kan verwacht worden, dat Zater dag 22 Mei. wanneer de feestelijkheden plaats vinden, een groot aantal auto riteiten op het gebied van de visserij, naar IJmuiden zullen komen. De voor zitter van het Bedrijfschap voor Vis serijproducten, de heer drs. D. J. van Dijk, zal aan boord van de winnaar van de Katwijkse vloot van de prijs voor de best-verzorgde haring, de Robert William KW 123, schipper C. Dubbe- laar, de bedrijfschapswimpel hijsen en een rede uitspreken. Ook burgemees- yoor de tweede maal oinnen een jaar Griekenland geteisterd door aardbe vingen, die vele duizenden dakloos Viaakten, en voorzover men thans heeft Kunnen nagaan 28 mensenlevens eis ten. Deze telefoto toont de ravage in het dorp Pharsala, gelegen in het twaar getroffen gebied in Midden- Griekenland. Vele bewoners van dit Sebied hebben de nacht in de open lucht doorgebracht. Zij wensten niet te slapen in de barakken, die men Inderhaast voor hen had ingericht, omdat zij nieuwe aardschokken vrees den. Direct na de ramp begon men met de uitreiking van het allernoodzake lijkste: voedsel en dekens. Ten bate van het instituut voor man nelijke blinden in Grave, „St. Henricus", zal 3 October onder de titel „Leiden ontzet, de blinden gered" door de R. K. E.H.B. O.-vereniging en een landelijke steentjes-actie worden gevoerd. De opbrengst van deze actie zal wor den aangewend ter bestrijding van de zeer hoge kosten, die verbonden zijn aan de noodzakelijke uitbreiding van „St. Henricus." Naast deze landelijke actie zullen de komende vijf jaren voor hetzelfde doel ook tal van meer regionale evenementen georganiseerd worden. De directeur van het instituut, frater Theophaan, hoopt in 1959, wanneer „St. Henricus'" het eeuwfeest viert, een ge deelte van zijn bouwplannen gereali seerd te hebben. Het blindeninstituut telt momenteel 140 inwonenden, blinken en slechtzien den, terwijl de maximale opname-capa citeit slechts 120 bedraagt. Het ruimte tekort is zeer hinderlijk voor de groep volwassen blinden, die slechts over één gemeenschappelijke slaap- en woonzaal beschikken. De blinden verblijven der halve steeds in de onpersoonlijke sfeer van de massa en de directie acht het hoog tijd, dat hier verandering in komt. De overbevolking is er tevens oor zaak van, dat er geen paedagogisch ver antwoorde splitsing te maken is tussen de kinderen, half volwassenen, vol wassenen en ouderen. Momenteel zijn er slechts twee gescheiden groepen: de jongens tot zeventien jaar en daarnaast alle overige in de tweede groep. In het instituut is ook geen scheiding mogelijk tussen de categorieën slecht zienden en blinden. De praktijk wijst uit, dat deze dringend gewenst is, want onwillekeurig overheerst in het dagelijks verkeer de slechtziende. Dit soort pa tiënten neemt steeds toe, want hun ont dekking is nog maar van de laatste tijd. En als het goed was, moesten ook zij in verschillende groepen onderverdeeld kun nen worden, want er zijn tal van diffe renties mogelijk tussen de twee uiter sten: bijna volkomen blind en bijna volwaardig zien. jSy het Staatsdrukkerij- en uitge- *cI^hcdrijf te 's-Gravenhage is ver- te^tnen het eerste gedeelte (omvat- nde boek 14) wn het ontwerp 0 0r een nieuw Burgerlijk Wetboek, Geteld door prof. mr. E. M. Meijers, van?l9e °P'iracht verleend bij IC. B. bob, APril 1947. In de loop van de kru^e week zal het worden ver- V9baar gesteld. Op p4ontwerp streeft niet naar een Wo -?1 nieuwe grondslag berustend *iet V recht, aldus de inleiding, het ?eitt aansluiting bij die delen van boev tegenwoordige Burgerlijk Wet- SeblèvT® in de Praktijk deugdelijk zijn Zich en bij het recht, gelijk dit Jhaatc„£p bevredigende wijze in het ^®ld \L?PPehjk leven heeft ontwik ten 0 n, Burgerlijk Wetboek is niet ?*Per£eschlkt terrein voor juridische tZfReru-?1 en' b>e voorschriften van ^Üsheiri recllt bevatten de bezonken fs do,, jV?P yele eeuwen. Er dient ugdelijk te worden aangetoond, dat een sinds eeuwen bestaand voor schrift verouderd is, voordat men be sluit het op te heffen, aldus de inlei ding. Naar inhoud bouwt het ontwerp voort op het bestaande recht en zelfs veelal op bestaande wetsteksten. Bo vendien zijn de burgerrechtelijke wet ten, die in de laatste decennia zijn tot stand gekomen, bijna alle vrijwel on veranderd overgenomen. Een telkens opnieuw wijzigen van voorschriften betreffende eenzelfde onderwerp is al leen te rechtvaardigen wanneer daar voor een dringend motief bestaat, zo vervolgt de inleiding. Is dit niet het geval, dan dient men iedere wet, die na rijp beraad is tot stand gekomen, de gelegenheid te geven in de praktijk te tonen, wat zij waard is. Het ontwerp deelt het Burgerlijk Wetboek in de volgende boeken in: inleidende titel, boek 1. Personen- en familierecht, boek 2. Rechtspersonen, boek 3. Ver mogensrecht n het algemeen, boek 4. Erfrecht, boek 5. Zakelijke rechten, Loek 6. Verbintenissen in het alge meen, boek 7. Bijzondere overeenkom sten, boek 8. Zee-. binnen- en luchtvaartrecht, boek 9. Rechten op voortbrengselen van de geest Over de komende uitbreiding staat nog niets definitiefs vast. Er zijn nog geen architecten-tekeningen en er is nog geen begroting. Indien de uitbreiding echter goed aangepakt wordt, zullen de kosten rond de twee millioen gulden belopen. De fraters hebben hoge verwachtingen van de verschillende acties, want zij weten bij ervaring, dat ieder graag het financiële bewijs levert van zijn sym pathie voor de blinden. Het instituut heeft de laatste jaren al duizenden guldens ontvangen vati postduivenhouders en hengelaars, die ten bate van de blinden liefdadigheids- vluchten of -hengelconcoursen organi seerden. Tijdens een gisteravond in het Kur- haus te Scheveningen gehouden verga dering van haringvissers is besloten on danks het loongeschil binnenkort wel uit te varen. De vissers blijven evenwel staan op hun verlangen, dat het garan tieloon met vijf procent zal worden verhoogd. De vergadering werd bezocht door ongeveer 500 vissers uit Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen. Men had even wel een grotere opkomst verwacht. Hoewel besloten is te gaan varen vol gens de thans bestaande loonregeling, zullen pogingen worden gedaan om als nog de verlangens van de vissers bij de reders ingewilligd te krijgen. ter mr. M. M. Kwint is gevraagd het woord te voeren. Zaterdagmorgen 22 Mei zal de vloot in vlaggetooi worden gestoken, 's Mid dags om drie uur trekt een optocht, waaraan zeker 20 jeugd- en sportver enigingen hun medewerking verlenen, met een zee van vlaggen naar de ha ven. Een jury zal de deelnemende groepen beoordelen. Hiervoor zijn drie prijzen beschikbaar, benevens een ex tra prijs voor allegorie, terwijl voorts alle deelnemers een herinneringsvaan tje krijgen. De mate en wijze van be- vlagging zal een belangrijk punt bij de beoordeling uitmaken. Na de plechtig heid van het hijsen van de bedrijf schapswimpel wordt op de Tegeltjes- markt de uitslag bekend gemaakt. De prijsuitreiking is voorlopig bepaald op 2 Juni. Dat het accent op IJmuiden ligt, zal extra onderstreept worden door de aan wezigheid van het visserij-onderzoe kingsvaartuig Antoni van Leeuwen hoek, van het hospitaal-kerkschip De Hoop en van de visserij-politiekruiser Luymes. Met deze schepen en nog en kele IJmuidense loggers maken geno digden na afloop van de plechtige viag- hijsing een kleine rondvaart Ondertussen zullen de achterblijven- den kunnen genieten van een gym- nastiek-denronstratie op het Stations plein. In het programma zal zeer waar schijnlijk ook een nummer vendel- zwaaien opgenomen worden. 's Avonds trekt de IJmuider Har monie naar de Kop van de Haven voor de ontvangst van Koning Ha ring. Voor diens bezoek bestaat reeds grote belangstelling. De verwachting is gerechtvaardigd, dat een aantal Katwijkse meisjes zich deze kans niet zal laten ontnemen en in Katwijkse klederdracht naar IJmuiden zal ko men in de hoop, dat uit hun mid den de bruid van Koning Haring ge kozen zal worden. Voor de IJmui dense schonen een geduchte concur rentie en voor Koning Haring een moeilijke keus. Wanneer Koning, Haring weer naar zee vertrokken is, in zijn herinnering meenemend de rhythmische dansen, die een gymnastiekvereniging voor hem en zijn bruid zal uitvoeren, brengt de IJmuider Harmonie een promenade taptoe. Daarna trekt de menigte op nieuw naar de Kop van de Haven om getuige te zijn van 'n Vlaggetjesdag vuurwerk. Getracht zal worden dit te doen afsteken op het fort-eiland. De feestelijkheden zijn bewust ge concentreerd op Zaterdag 22 Mei. Het comité ondervond hierbij enthousiaste medewerking van diverse zijden, zo dat een veelbelovend programma sa mengesteld kon worden. De eigenlijke Vlaggetjesdag is op Zondag 23 Mei. Dan houdt de bevlagde vloot receptie. Dan is het kijkdag en 's avonds zullen de schijnwerpers de haven met haar be vlagde en opgedofte schepen in een nog feestelijker licht zetten dan het zonnetje vermag. Maar de feestelijkhe den zullen die dag ontbreken. Deze pas sen niet bij de historie van Vlaggetjes dag en evenmin bij de mentaliteit van de visserman. Maandag 24 Mei worden de schepen afgeproviandeerd. Die dag wordt het merendeel van de vlaggen gestreken. Het is de laatste dag voor het vertrek der vloot. Want op Dinsdag 25 Mei kie zen de loggers zee. De haringgronden tegemoet, op zoek naar de haring. Want nu al heeft de haringkoorts zich mees ter gemaakt van de havenplaatsen, die nauw bij de haringvisserij betrokken zijn. Eeni nieuwe teelt staat voor de deur. De visserman heeft en ook nu weer hoge verwachtingen van. Uit het kanaal MaastrichtLuik is nabij de Belgische grens het stoffelijk overschot van de 33-jarige J. F. V. uit Vaals opgehaald. De man, die chauf feur van beroep was, is waarschijnlijk door de duisternis misleid en te water geraakt. Het Franse episcopaat heeft gisteren een uitvoerige verklaring uitgegeven, waarin het de gelovigen oproept present te zijn in de wereld teneinde haar te begrijpen, lief te hebben en te dienen. In het eerste deel van hun ver klaring vestigen de bisschoppen de aandacht op de geweldige technische vooruitgang, die zij echter, evenals de H. Vader in Zijn Kerstboodschap gedaan heeft, niet voldoende achten om de mens gelukkiger en beter te kunnen maken. Zij herinneren in dit verband aan de angst, die door de uit vinding van de atoombom is ontstaan. wegingen is de Kerk tegen het com munisme, aldus de bisschoppen, maar uit overwegingen van zuiver doctrinaire aard. Het communisme is immers een vat van dwaling en vals idealisme, dat vrede en geluk belooft, maar in feite de mens knecht. Tenslotte wijzen de bisschoppen op de dubbele taak der gelovigen: het Evangelie te brengen onder hen, die niet geloven, en het te behouden onder hen, die wel geloven. Door een vurig lekenapostolaat behoort het getuigenis van Christus onder de afgedwaalden en ongelovigen te worden gebracht. De bisschoppen roepen dan de katholieken op tot een bestendige plichtsbetrach ting, tot liefde, tot gebed en tot het veelvuldig ontvangen der Sacramen ten. Zij roepen hen op hun taak te ver vullen in vertrouwen op God zonder ziekelijke onrust of schuldige onver schilligheid. (K.N.P.) Drie belangrijke zaken willen de Franse bisschoppen daarbij onder de aandacht der gelovigen brengen; en wel ten eerste, dat de stof door God gescha pen is. Hier volgt, dat men de stof niet moet overschatten noch boven de geest moet stellen. Het tweede punt is, dat in de maatschappij een gemeenschap van mensen is, die niet verward mag worden met massificatie. Als derde be langrijke zaak verklaren de bisschop pen, dat er inderdaad vooruitgang onder de mensen waar te nemen is, maar dat deze nimmer tot een mythe mag uit groeien. De technische vooruitgang kan nooit de realiteit van de toekomst in het Godsrijk vervangen. Vervolgens gaan de Franse bisschop pen dieper in op de situatie, waarin de wereld verkeert en wijzen vooral op het lijden en de angst, die thans heer sen. Zij noemen de fouten en dwa lingen, die tot deze nood hebben ge leid, en wijzen dan eerst op het ge- massificeerde, moderne proletariaat, zelfs in technisch zeer ontwikkelde landen. Reeds lang heeft de Kerk deze toestand onduldbaar genoemd. De voor naamste oorzaak van deze ellende is het misbruik maken van het kapit.aai, hetgeen door ae Kerk is veroordee d. Wie niet mee helpt deze wantoestand uit te roeien bezondigt zich ernstig. Heel in het bijzonder veroordeelt de Kerk voorts de onbeperkte zucht naar geld en het opzwepen tot misdaad en heroïsme, zoals dat geschiedt in pers, radio, romans en schouwburgen. De grote fout van deze tijd is, zo zeggen de bisschoppen, dat men de sociale leer der Kerk verwaarloosd heeft. De enige oplossing om uit de ellende te geraken is de terugkeer tot Jezus Christus. De bisschoppen behandelen ver volgens de houding, die de katholie ken tegenover de nieuwe beschavin gen hebben aan te nemen. Er zijn twee partijen onder de katholieken zo zeggen zij. Degenen, die tegen al les wat modern is, ingaan, en ande ren, die er zich helemaal aan over geven en van de Kerk eisen hetzelfde te doen. En dan zijn er tenslotte nog christenen, zelfs onder de priesters, die proberen deze twee tegenoverge stelde standpunten tot elkaar te brengen. Daarop volgt dan een dui delijke uiteenzetting van de positie der Kerk. De bisschoppen stellen vast, dat de Kerk onafhankelijk is van ieder politiek regiem of van be paalde beschavingen en verder, dat geen enkel politiek of economisch regiem in zich de kracht tot verlos sing heeft, omdat alleen aan de Kerk de verlossende taak is opgedragen. Daarom vraagt de Kerk aan priesters en leken tegenover alles, wat in het nieuwe goed is, een open houding aan te nemen. Met een verwijzing naar de Kerstboodschap van 1952 van de H. Vader vragen de bisschoppen iedere beschaving critisch te bezien. Daarop volgt een terechtwijzing be treffende de vele misvattingen, die ook in de katholieke gelederen zijn doorge drongen. Er is, aldus de bisschoppen, geen profane beschaving mogelijk zon der God. Evenmin als een beschaving mogelijk is, die berust op atheïstisch- humanistische grondslagen of op de grondslag van het atheïstisch materia lisme, zoals het communistisch marxis me. Zeer belangrijk is voorts de verkla ring van de bisschoppen tegenover het communisme. Niet uit politieke over- (Van onze verslaggever») Als de inzamelingsactie in het jubi leumjaar der bevrijding, 1955, het ver wachte succes zal opleveren, duikt Stich ting 19401945 voor de tweede maal in haar bestaan onder. Van dat moment af zal de buitenwacht weinig meer van de Stichting horen, al zal zij binnenskamers nog op volle kracht blijven doorwerken. Dit was ook de wens van de verzets lieden, die in October van het jaar 1944 in een woning aan de Keizersgracht in Amsterdam bijeen kwamen om te beraadslagen over hulp aan de nagela ten betrekkingen van verzetsslachtoffers en aan invalide verzetslieden. In hun optimisme noemden zij hun fonds „Stich ting 19401944". Er kwam nog een jaar bij voordat de Stichting opdook, en het Herculeskarwei op de schouders nam om de steun aan alle verzetsslachtoffers te organiseren. Gelukkig kwam de overheid spoedig bij met een financiële regeling, welke slechts weinig wensen overliet. De Stichting zorgde voor de details, voor de steun, waarin de wet niet voor zag of welke niet op het terrein van de overheid lagen: studietoelagen, vacantie- zorg en pensioenen voor degenen, die buiten de overheidsregelingen vielen. In totaal worden 5500 gezinnen of indi viduele personen door de Stichting gesteund. Nu de wijziging van de Wet Buitenge wone Pensioenen nog vele overblijvende wensen van de Stichting heeft vervuld, kan men eindelijk een overzicht krijgen van de verplichtingen, welke de Stich ting nog resten. Want de taak van dit fonds is natuurlijk aflopend, al zal ze zeker nog een mensenleeftijd blijven be staan. Actuarissen hebben de Stichting voor gerekend dat deze verplichtingen voor de toekomst nog een bedrag van ongeveer zes millioen bedragen. Als de vele le den de Stichting trouw zullen blijven hun bijdrage levert jaarlijks een be drag van ruim zes ton op verdwijnt de Stichting na het volgende jaar van de „openbare inzamelingsmarkt." Het is ook beter dat dit delicate werk niet het voorwerp wordt van inzame lingen en reclame, hoe discreet deze ook bedreven wordt. Doch van de andere zijde herinnert de inzameling jaarlijks Nederland aan deze Stichting, welke het nauwst betrokken is bij het „Groot- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waaTop de correspondentie uiterlijk ter post zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indo nesië: m.s. Oranje (12 Mei), Ned. New Guinea: m.s. Japara (12 Mei); Ned. An tillen: m.s. Willemstad (11 Mei); Suri name: s.s. Cottica (8 Mei); Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: m.s. Stirling Castle (8 Mei); Canada: s.s. Nieuw Am sterdam (8 Mei), s.s. Rijndam (12 Mei), s.s. Amercan Jurist (13 Mei); Zuid Ame rika: Argentinië en Chili: s.s. Cordoba (8 Mei); Brazilië en Urugya m.s. Alhena (12 Mei); Australië: via Engeland (8 Mei); Nieuw Zeeland: via Engeland (8 Mei). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. boek van deNederlandse Werkelijke Schuld." Naast de financiële hulp geeft de Stichting door middel van 30 sociale werksters ook steun in andere, dan financiële problemen. De problematiek van de verzetsman vereist een speciale verzorging, waarbij echter, indien le vensbeschouwelijke zaken in het geding komen, de steun van geestelijke ver zorgers uit eigen kring wordt aange trokken. Men denke b.v. aan de zorg voor de 1100 invalide verzetslieden, van wie 400 ernstig psychisch gestoord zijn. Het inschakelen van deze getroffenen in het normale arbeidsproces is een zeer moeilijke taak. In Vlaardingen heeft men bij wijze van proef een werk plaats voor deze invaliden ingericht Doch zorgvuldig wordt ervoor gewaakt om van de oud-verzetsstrijders geen kgste te maken. Wie de gehele steun tenslotte in ge tallen wil zien: momenteel keert de over heid jaarlijks bijna 10 millioen uit en de Stichting 2 millioen. In totaal behoeft de Stichting voor dit werk 35 millioen, waarvan reeds 27 millioen bijeen is ge bracht. De rest hoopt men in 1954 en 1955 bijeen te brengen. Naar aanleiding van het bericht uit Djakarta over het overbrengen van In donesische „dienstverbandstudenten" in Nederland naar andere landen verneemt het ANP op het Indonesische Hoge Com missariaat in Den Haag, dat de Indone sische regering inderdaad het plan heeft de studenten van deze groep in ons land, die daarvoor in aanmerking komen, naar andere landen te zenden teneinde een zo gelijkmatig mogelijke spreiding te be werkstelligen van studerende Indonesiërs in het buitenland. In totaal studeren ongeveer 2.000 Indone siërs in het buitenland, waarvan 1550 dus bijna 80% in Nederland. Het aantal Indonesische studenten, dat de Nederlandse taal beheerst, neemt echter hoe langer hoe meer af, zodat ook hierdoor de mogelijkheid van studie in ons land kleiner wordt. De door de Indonesische regering voorgenomen spreiding zal eerst haar beslag krijgen na het cursusjaar 1953-1954. In principe zal naar wij vernemen bij iedere overbrenging naar een ander land zoveel mogelijk reke ning worden gehouden met de wensen en de omstandigheden van de betrokken stu denten. Met nadruk werd van Indonesische zijde verzekerd, dat deze maatregel gebaseerd zal zijn op overwegingen van doeltreffend heid en niet wordt genomen, omdat de In donesische regering het standpunt inneemt, dat de studie in Nederland als zodanig on gewenst wordt geacht. Zoals reeds gemeld zijn enige tijd gele den twee hoofdambtenaren van het Indo nesische ministerie van Onderwijs raar on» land gekomen om de benodigde gegeven» voor deze maatregel te verzamelen. De In donesische studenten in ons land waren reeds eerder van het besluit van de Indo nesische regering op de hoogte gesteld. Zes kardinalen, zeventien aartsbisschoppen en 87 bisschoppen van Frankrijk, vrijwel het voltallige Franse episcopaat, zijn voor de vierde maal deze eeuw in volUalige zitting bijeen geweest. De bisschoppenconferentie duurde dne dagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3