Gevallenen werden herdacht in Haarlem en Grote belangstelling herdenkingsmonumenten omgeving bij Critiek van president op Bloemendaalse politie Burgemeester Cremers vijftig jaar M KENNEMERLAND in indruk wekkende stilte en eenheid Vier maanden tegen agent geëist wegens mishandeling en meineed J1MI; Plechtigheid in oude St. Baaf GEVALLENEN HERDACHT Nationale Reserve STOFZUIGERS WOENSDAG 5 MEI 1954 PAGINA 2 Jart Gijzenbrug WIE ZWOMMEN HET VROEGST? VRIJWILLIGE BRANDWEER Dokter Spoelder treedt af als voorzitter Feest van St. Eloy Overveen Heemstede Jaarvergadering „Herwon nen Levenskracht" Jaarvergadering K.A.B. Beëdiging makelaar Bij de kathedraal Waterstanden FAILLISSEMENTEN Bevrijdingsfeesten Twee dieveggen aangehouden Burgerlijke Stand IN BEVERWIJK HEEMSTEDE ONGEVAL OP DE HERENWEG Televisie-uitzending vanuit Minerva-theater Burgerlijke Stand ZANDVOORT DODENHERDENKING BENNEBROEK Herdenking van de gevallenen Burgerlijke Stand In Uitgeest USSE K.A.J. VEERTIG JAAR BIJ GEMEENTE L. P. Knapen gehuldigd Herdenking bij P.T.T. te Haarlem Met piëteit hebben gisteravond ook duizenden Haarlemmers hun ver wanten, vrienden en medeburgers herdacht, die in de oorlog, het verzet of in de strijd in Indonesië het leven hebben moeten laten. In het vroege avond uur, toen van vele huizen de vlag halfstok hing, vond de centrale herdenking plaats in de Oude Sint Bavo en daarna trokken van verschillende punten in de stad lange en stille tochten onder het gelui der kerkklokken naar de drie fusilladeplaatsen in de stad, de Dreef, de Westergracht en de Jan Gijzenbrug, waar een monument de herinnering levend houdt aan het offer, dat zovelen in die droevige uren hebben moeten brengen. Kinderen en volwassenen namen aan die tochten deel, bloemstukken van kostbare kransen tot een voudige bouquetjes werden meegedragen en het was inderdaad ver heugend te zien, hoe in vele gevallen de jongeren in zo'n groten getale aan wezig waren. Zo heeft ook Haarlem gisteren in die frisse voorjaarsavond zijn doden herdacht, maar in de omgeving van de stad, in Heemstede en Bloemendaal- Overveen, vervulden eveneens honderden hun ere-plicht. De herdenkingssamenkomst in de Grote Kerk, die o.a. werd bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. en de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft een bijzonder stijlvol verloop ge had. De bijeenkomst werd geopend met orgelspel. De kerkorganist, tevens vervangend stadsorganist, Klaas Bolt, leidde in met het eerste Choral van •César Franck, een werk, dat zich uit muntend leent voor een herdenkings plechtigheid. Bij ontstentenis van de heer C. Brink werd het woord gevoerd door de heer J. van der Mije uit Zandvoort. Heeft het nog zin. zo vroeg hij zich af, dat wij hier bij elkaar komen, heeft het zin om oude wonden open te rij ten? Het is inderdaad zinloos wanneer wij dat doen met grote holle woorden van goed en bloed, met sentiment en pathetiek. Wij zijn hier echter om ons te confronteren met de bezettingstijd, met de stille getuigen, die toen hun leven lieten en met de worsteling van ons allen, om uit de benauwenis te ge raken. En alleen het feit al, dat wij hier in vrijheid bij elkaar zijn, is een getuigenis van het zinvolle van de herdenking. Laat dat een troost zijn voor de nabestaanden van de gevalle nen. zo besloot de spreker zijn tref fend woord. Een koor van 500 Haarlemse scholie ren zong daarna onder leiding van Jos. de Klerk en met begeleiding van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest enkele delen uit de cantate „Herboren Nederland", tekst van Jaap Moulijn, muziek van de dirigent. Het waren de delen, waarin voornamelijk het leed uit de oorlogsjaren op wel eenvoudige, maar toch aangrijpende wijze werd bezongen. Het koor zong deze fragmenten met goed tekstbegrip, zuivere en heldere klank en duidelij ke, beschaafde uitspraak. Het orkest vervulde zijn begeleidende, tevens il lustrerende partij klankrijk en zonder enige overheersing van de zang. Nadat door de aanwezigen staande twee coupletten van het Wilhelmus wa ren gezongen, verlieten allen de kerk, om zich op te stellen voor de stille tocht naar het monument op de Dreef, waar door de nabestaanden van de ge vallenen enige kransen werden neer gelegd. Van twee kanten, uit Noord en Zuid, trok een lange stoet naar het monu ment aan de Jan Gijzenbrug. Enkele honderden mensen stonden daar ge reed. de wacht bij het monument was betrokken en twee minuten stilte wer den in acht genomen, toen de klok van de kerk van O. L. Vrouw Zeven Smar ten zijn acht slagen liet horen. Zowel de Liedertafel „Haarlems Zanggenot" als de harmonie „Crescen do" zorgden voor een waardige muzi kale omlijsting van de herdenkings woorden, die kapelaan B. A. van Zijl en ds. J. van der Loos spraken. Kapelaan Van Zijl wierp een blik in het verleden en stelde, dat de persoon lijke vrijheid en een bepaalde gebon denheid aan de gemeenschap in de natuur van de mens liggen, zoals die door God geschapen is. De overweldiger greep destijds naar die zelfstandigheid als persoonlijkheid en hij greep daar mede naar de natuur van de vrije mens. Maar wie zich daaraan ver grijpt, vindt een ontembare mens te genover zich. Daarom is het de roem van het Nederlandse volk, dat het mensen heeft voortgebracht, om dat grote goed van de vrijheid te verde digen en te bewaren, ten koste dik wijls van hun leven. Kapelaan Van Zijl riep tenslotte al len op, om volledig mede te werken, zodat de oogst van hun offers zo groot mogelijk zal zijn. en hij wees daarbij op de plicht van iedereen, om de liefde in alle opzichten en overal te betrach ten. Ds. Van der Loos werkte dat thema van de liefde nader uit voor het heden en de toekomst en wekte zijn gehoor op om vijandschap te verklaren tegen Naar aanleiding van het artikel in onze courant van 3 Mei over de moed van de eerste bader van dit jaar in Zandvoort, moet de gebr. Latte te Over- veen genoegdoening gedaan worden. Zij zwommen al op 23 April in zee aan hét Bloemendaalse strand. Donderdag 13 Mei houdt de Haarlem se vrijwillige brandweervereniging „De Tien" haar jaarvergadering. De voor zitter, dokter C. Spoelder, heeft de wens te kennen gegeven zijn functie, welke hij zestien jaar vervuld heeft, neer te leggen. Reeds eerder had hij het voor nemen daartoe geuit doch op verzoek van de overige bestuursleden had hij er tot nu toe geen uitvoering aan gegeven. De heer Spoelder heeft zowel het 50- als het 60-jarig bestaan van de vereni ging meegemaakt. De afdeling Haarlem van de Neder landse Katholieke Metaalbewerkersbond „St. Eloy" heeft twee geslaagde gezellige avonden in het gebouw St. Bavo ge houden. De districtsbestuurder, de heer Me ijs, mocht een aantal bestuurders van patroonsverenigingen welkom heten. Het kleinkunstensemble van Kees Stet zorgde voor de vrolijkheid, evenals de Band Zonder Naam van Hans Brans. alle onhartelijkheid in eigen milieu en ver daar buiten. Dan zal ook op in ternationale conferenties de deur niet hard worden dichtgeslagen, maar juist open blijven staan, om een beter be grip van elkaar te krijgen. Nadat het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen, werd deze plechtigheid besloten met een zwijgend défilé langs het monument, dat door schijnwerpers in het licht was gezet. De Stille Tocht naar de Erebegraaf plaats te Overveen werd zoals ieder jaar voorafgegaan door een korte her denkingsbijeenkomst voor nabestaan den en inwoners van Bloemendaal in een der gebouwen van Publieke Wer ken te Overveen, dat) daartoe met groen en vlaggen was aangekleed. Na gemeenschappelijke zang was het woord aan pater C. Bayer O.F.M. Nie mand heeft groter liefde, aldus deze spreker, dan die ziin leven aflegt voor zijn vrienden Een graankorrel moet eerst in de aarde sterven om te kunnen groeien. Wat doet het er dan toe hoe wij sterven. Want ïn de Hemel, waar zon en maan niet nodig zijn, heerst Gods Glorie, die het licht is. De twee de spreker oo deze bijeenkomst, dr. Ch. de Beus, zeide: „Wij hebben tot taak een gelukkig volk te zijn zonder ver deeldheid en versplintering door onder linge en politieke strijd". Dr. de Beus pleitte daarom voor een dieper besef van eensgezindheid. Het dubbel-man- nen-kwartet „Harmonie" O.I.V. H. Arisz zorgde voor de muzikale omlijsting. Na de herdenkingsbijeenkomst stelden de nabestaanden en overige belangstel lenden zich op aan de Brouwerskolk- weg. waar de Stille Tocht even voor ze ven uur begon. Een totale deelname van rond de twaalfhonderd meisjes en jongens, vrouwen en mannen, zoals dit keer het geval was, werd in de afgelopen acht jaar nog nimmer bereikt. De twee minuten stilte werden aan gekondigd door trompetgeschal van een hoornblazer van de padvinders band. Het was een moment van diepe ontroering, toen op de dodenakker, midden tussen de duinen, deze ruim duizend mensen roerloos Nederlands gevallenen herdachten. Een stilte, die slechts onderbroken werd door het fluiten van een enkele overvliegende vogel. Het einde van de twee minuten was tevens het teken om de Nederlandse driekleur aan de vlaggemast van half stok weer in top te hijsen. Dit bete kende tevens het einde van de plech tigheid op de Overveense dodenakker, waar velen nog geruime tijd zich be- zinden bij een wandeling langs de bij na vier honderd graven. Toen dertig seconden voor 8 uur de brandweer-sirene het signaal voor twee minuten stilte gaf, gaven velen ofschoon ook weer niet allen, daaraan gehoor. In de verschillende kerken werden herinneringsdienstengehou den en te ongeveer half negen stelde een stoet zich op in de Havenstraat welke, na eerst langs de herinnerings steen te zijn getrokken, naar het be vrijdingsmonument op de Vrijheids- dreef in „Groenendaal" trok. Hier stond een grote menigte te wachten en de vele padvinders en verkenners, welke in rijen waren opgesteld, waren voorzien van brandende fakkels, een fantastisch gezicht in de avond. Nadat de stoet zich had opgesteld en de burgemeester een krans had gelegd aan de voet van het monument, wer den eerst twee minuten stilte in acht genomen. Mevrouw Annie de Hoog Nooy declameerde vervolgens op ont roerende wijze het schone gedicht „Avond in de cel" van Adolf Snijders. Betreffende de behandeling voor het Amsterdamse Gerechtshof van een zaak tegen een politie-agent uit Bloemendaal, wie mishandeling ten laste gelegd is, over welke zaak wij reeds in een deel van onze vorige oplage een en ander berichtten, valt nog het volgende te vermelden: De kwestie die tenslotte uitliep op het gewelddadig optreden van de agent, betrof in wezen een uiterst futiele ver keersovertreding. De geverbaliseerde, een student uit Santpoort, fietste met zijn meisje aan de verkeerde zijde een vluchtheuvel voorbij. Naar aanleiding hiervan ontstond een aan weerszijden geïrriteerde woordenwisseling, tijdens welke de agent de overtreder vroeg zich te legitimeren. Toen bleek dat de ze hiertoe niet in staat was, antwoord de de agent: „Dan allebei naar het bu reau", zulks terwijl hij het meisje nog niet eens naar de naam gevraagd had. Hierop kwam een geprikkelde opmer king van de student, waarop de agent repliceerde met: „Als je nou niet mee gaat, dan sla ik je naar het bureau!" Hij voegde inderdaad de daad bij het woord, en sloeg er met zijn gummistok op los Het drietal maakte toen rechtsomkeert in de richting van het politiebureau, maar op dat moment bemerkte de stu dent enige omstanders. Hij vroeg deze zich als getuige beschikbaar te willen stellen, waarop de Haarlemse politie- 'i'end antwoordde. Het ge- -orek werd echter onmiddellijk door de gummistok van de eerste politieman afgekapt, die met de woorden „Doorrij den jullie!" tussen beide kwam. Volgens de student had de agent er meer dan tien keer met zijn gummistok op los geslagen, hetgeen door de Haar lemse politieman werd bevestigd. De verbalisant, nu verdachte, bracht echter in het midden, dat de student zich verzet had tegen zijn sommatie, naar het bureau te gaan. Bovendien had hij. naar hij beweerde, slechts vier maal geslagen- Op het politiebureau was, merkwaar dig genoeg, alleen van de verkeersover treding proces-verbaal opgemaakt er niet van het beweerde verzet; zulks in overleg met de corpschef, die op de zit ting eveneens als getuige verscheen Deze verklaarde dat hij de weerspan nigheid daarvoor niet ernstig genoeg gevonden had. „Maar het was dus wel ernstig genoeg, om emaar met de gummistok op los te slaan", zo merkte de president scherp op. ..Zulk een optreden wordt blijkbaar op het Bloemendaalse politiebureau niet gedesavoueerd. Deze handelwijze is Het Haarlems comité Herwonnen Le venskracht hield een dezer dagen zijn algemene jaarvergadering. De gebruike lijke agendapunten konden zonder meer worden afgehandeld en het was de bondspenningmeester, de heer Franken, die vaststelde, dat het Haarlems comité een goede naam heeft vanwege zijn gro te activiteit. De bestuursverkiezing bracht in zo verre geen verandering, dat aftredende leden allen werden herkozen. De heer G. Hol werd als nieuw bestuurslid be noemd in de vacature van de heer Van Leeuwen, maar hield zijn benoeming in beraad. De voorzitter, de heer B. Reijnders, bracht dank aan de heren Van Leeuwen en Selhorst, die jarenlang voor Herwon nen Levenskracht hebben gewerkt. Donderdag 6 Mei houdt de K.A.B. in het gebouw St. Bavo haar jaarvergade ring. De jaarverslagen zullen worden uitgebracht, terwijl er ook een nieuw bestuur zal worden gekozen. Als makelaar in tabak is beëdigd de heer I. E. Rootveld te Heemstede. meer dan bar. Als een dronken man zich hevig tegen de politie verzet, wordt er zeker een vuurwapen getrokken in Bloe mend aal! Bij zulke toestanden zou ik niet graag 's avonds in Bloemendaal gaan wandelen!" Deze woorden leken veel op een requisitoir tegen het gehele Bloe mendaalse politiecorps. Tot zijn verbazing hoorde deze corps chef een rapport van de rijksrecherche voorlezen, dat aan verdachte beloofd was, dat hij in gemeentedienst gehand haafd zou blijven, hoe de meineedzaak, die nu behandeld werd, ook zou aflopen. Was het niet bij de politie, dan zou hij elders in gemeentedienst geplaatst wor den, desnoods in een betere betrekking. Die belofte had hij niet gegeven, zo verklaarde hij. Intussen hebben zijn su perieuren de man, lopende deze proce dure, zonder meer in werkelijke dienst gelaten. De verdachte bleef nadrukkelijk vast houden aan zijn vroegere verklaringen, die volgens de tenlastelegging meineedig zouden zijn. De procureur ging uitvoerig op het gebeurde in en achtte de mishandeling, die hij als „afranselen" kwalificeerde, zowel als de meineed bewezen. Op grond hiervan vorderde hij vier maanden ge vangenisstraf, zulks in overeenstemming met de straf, die de Haarlemse recht bank opgelegd heeft. De verdediger meende dat het bewijs materiaal onvoldoende was en vroeg vrijspraak. Uitspraak 18 Mei. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Sterkere banden" 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Wij zijn niet bang", 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven" strikt volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Fanfaren der Ehe", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De twee straatjongens van Parijs", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „The Glenn Miller story", a. 1. Tij den Wo. 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. Overige dagen 2.15, 6.45 en 9.15 uur. ROXYHandlangers van de dood, a. 1., tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Wo. 8.15 Spijkers met kop pen, a. 1. Do. 8.15 Bureau Zedenpolitie, volw. Donderdag 6 Mei Stadsschouwburg: Toneel ver. Alberdingk Thym met „Hij, zij en de hottentot", 8 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 1017 uur. Zo. 1317 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 u. met feeërieke verlichting. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bali (t.m. 8 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep" (t.m. 17 Mei). Geopend van 1012.30 en van 13.30 tot 17 uur. DIVERSEN: Tot 16 Mei iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem, van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek WagenwegVan Oldenbarneveldtlaan. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Wil helmus. Reeds was een zeer grote menigte aanwezig, toen uit de diverse wijken van Haarlem-West vier stoeten onder dof tromgeroffel het plein bij de kathe draal op marcheerden. Gezongen werd door het kinderkoor „Inter nos": Wilt Heden nu treden. De eerste spreker, de heer M. Philipson, leraar en voorganger der Ned.-Israëli tische gemeente, stelde: „Van welke richting of gedachte ook, men was toch gekomen om „te treden voor God den Heere". Het beeld van de treurende vrouw verbeelde de gevoelens van smart over de gevallenen. Maar dat beeld was ook een aanklacht van het onrecht dat ge schied was en dat weer geschiedt. Had men niet weer in de omgeving van Arnhem het Horst-Wessellied géhoord en werden niet kinderen onttrokken aan hun voogden? De heer Philipson kon niet nalaten bij deze herdenking politiek te bedrijven door, hoewel zon der namen te noemen, het geval An neke Beekman in het geding te bren gen. Wij moeten wel vergeven, aldus de heer Philipson, maar het onrecht ver geten kunnen en moeten we niet. We moeten in de geest der gevallenen tegen het onrecht strijden. Het muziekcorps van het Leger des Heils speelde hierna de Selectie Godde lijke Gemeenschap Mr. B. W. Stomps, voorzitter Nat. Fed. Raad van het voormalig verzet, was de tweede spreker. In velen komt somt de angstige vraag op: ziin de offers nïet vergeefs ge bracht? Neen, toch niet. Op den duur zullen de offers de maatschappij ten goede komen: we moeten de idealen der gevallenen overnemen en zorgen dat zo'n hel niet meer kan losbarsten. Nadat het jeugdkoor had gezongen „Als de dag van glorie rijst", werden de kransen gelegd en begon het défilé langs het monument. Woensdag 5 Mei Hoog water: 5.08 u. en 17.36 u. Laag water: 0.51 u. en 13.20 u. Donderdag 6 Mei Hoog water: 5.56 u. en 10.25 u. Laag water: 1.36 u. en 14.05 u. Advertentie &.S. (fajjctaf MARLON BRANDO JAMES MASON JOHN OIELGUD LOUIS CALHERN EDMONO O'BRIEN OREER GARSON DEBORAH KERR orgen wordt mr. P. O. F. M. Cre mers, burgemeester van Haar lem. vijftig jaar 'n Prettige ge legenheid om hem, die in de ruim zes jaren van ziin ambtsuitoefening in onze stad zoveel belangstelling toonde voor gebeurtenissen op allerlei gebied, even in de voorjaarszon te plaatsen. Tijdens de installatieplechtigheid in 1947 is ge zegd, dat de burgemeester, met Gods wil, twee en twintig jaar zijn functie zou kunnen uitoefenen. Hij staat dus morgen ïn de volle middagzon, met zijn echtgenote en kinderen, die deel uitma ken van de bloeiende Haarlemse ge meenschap. En wij, burgers en burge ressen. bieden hem onze gelukwensen aan. Wij weten niet of de burgemeester alle foto's bezit, waarop hii sinds zijn ambtsaanvaarding bii vele gelegenheden vereeuwigd ïs. Het ziin er een paar honderd. Men ziet hem op bezoek bij honderdjarigen en talrijke jubilarissen, bii de brandweer, als schutter op een fancy fair, als grondwerker op het in dustrie-terrein, als lichtontsteker ïn een winkelstraat, als gastheer in de ridder zaal. zowel als toeschouwer bii een brand, opspelder van decoraties, grond- wetsherziener of sportsman. Maar wij voor ons willen de jonge vitale burger vader op zijn 50ste verjaardag het liefst zwart op wit zetten zoals hierboven. Mr. Cremers en mevrouw Cremers car naval vierend in hun „stijve" stad op Koninginnedag 1952 Moge het de bur gemeester gegeven ziin nog vele jaren gezond en jong te kunnen deelnemen aan alle gebeurtenissen, dïe het Haar lemse hart beroeren. De Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: C. Halff, verftechnicus te Haarlem, Borskistraat 7. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer te Zandvoort. A. Eikerbout, zonder beroep, te Haarlem, Kloppersingel 5. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mej. mr. H. Muller te Haarlem. P. van Hensbergen, bloembollen kweker en -handelaar te Hillegom, Loosterweg II no. 162. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. H. van Wijk te Haar lem. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslij st is op 1 Mei geëindigd het faillissement van Chr. A. Duyn, koopman te Beverwijk Burgerstraat 52. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. Colenbran der te Beverwijk. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem van 26 April is aan de N.V. Handel Maatschappij voorheen H. H. Obertrop, gevestigd te Zaandijk, kan- toorhoudende te Zaandam, Kalf 21, voorlopig surséance van betaling ver leend met benoeming van mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem, en A. Jaquet te Aerdenhout tot bewindvoerders, terwijl het ver hoor van de schuldeisers is bepaald op Maandag 28 Juni, des middags 2 uur. Bij beschikking van de Recht bank te Haarlem van 28 April is aan W. Wegman te Aalsmeer, aldaar han del drijvend onder de firma Wegman en Demper, metaalhandel, Dorpsstraat 34, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. C. Smithuysen, advocaat en procu reur te Haarlem tot bewindvoerder, terwijl het verhoor van de schuldeise res is bepaald op Maandag 28 Juni, des middags 3 uur. Haarlem - Centrum: 15 uur: Variété- en cabaretrevue in het Kenaupark; 20 uur: Stadsschouw burg opvoering van het blijspel „Grote Stadslucht" (gratis toegang); 20.30 uur: massale zang- en muziekuitvoering op de Grote Markt: 22.30 uur: Vuurwerk aan de Kloffersingel. Gehele dag kermis op het Phoenixterrein. Haarlem - Noord: 15 uur: Brandweerdemonstratie bij Junoplantsoen; 20-24 uur: Openluchtbal in het Julianapark; 21 uur: Taptoe in het Julianapark. Gehele dag: Kermis attracties op de Zaanenlaan. Haarlem - Oost: 14 uur: Kleffermarsch op de Grote Markt en voor het Grote Gasthuis; 20- 23 uur: Tiroler- en boerenkapel op Nagt- zaamplein. Oud-Schoten: 20 uur: Bevrijdingsbal in nieuw Haar lem N. De Haarlemse politie heeft de 20- jarige werkster F. v. H. uit Haarlem aangehouden, die zich ten nadele van personeel van een Haarlems zieken huis f 4.50 en een damespolshorloge heeft toegeëigend. Zij heeft bekend. Het geld had zij gebruikt en de porte- monnaie weggegooid. Het polshorloge is teruggevonden. De 21-jarige R. v. G. heeft zich ten nadele van een Haarlemse huishoud school en van leerlingen van de school levenmiddelen, toiletartikelen en een sjaal toegeëigend. Ook zij is aange houden. Met uitzondering van de le vensmiddelen werden de gestolen arti kelen thuis bij het meisje teruggevon den. Ondertrouwd: J. Cops en B. D. Bijl; M. J. Koese en C. M. van der Splinter; H. J. Hummen en J. Hoefsmit; C. Does en A. J. P. de Mooij; P. H. Burger en J. G. Out; W. F. Opdam en J. M. H. Sieraad: B. San ders en H. Godijk; J. G. van der Ven en C. de Quastenit; P. W. Moerkerk en C. H. T. M. Prijden; P. C. Laan en G. C. M. Dijkzeul; W. J. Schoonebeek en M. G. Wassenaar; P. L. van Krimpen en A. E. Kruidenberg; J. Th. Beit en A. M. Mar tens; P. N. J. Groot en M. O. J. van der Steen; J. P. Bogaard en C. C. Q. M. Th. Zwijsen; F. Zieren en P. B. A. Cornelissen; J. Bontekoe en R. J. van der Veldt; J. A. Ruys en W. G. M. Niessink; C. Smit en C. Appelman: G. L. Muller en C. M. de Blinde; P. W. Hart en J. Hidding; R. Hagebout en A. Leonhart; P. Roozen en M. E. A. van der Meulen; J. Gottmer en R. Groeneveld; G. uit de Bulten en J. Drijver; D. G. Mun- tinga en A. C. Romp. Getrouwd: C. Rijbroek en J. Th. M. Smits; T. Poelman en C. M. Eleveld; C. I. Capellen en G. W. Uitendaal; C. van Doom en H. J. Nouris; H. W. Willemse en T. A. Dahmen: IJ. P. van der Zee en G. C. van der Erf; P. J. G. de Groot en A. A. Vreenegoor; H. J. Zuidberg en J. C. Frijn; H. M. Bak kenhoven en A. Th. M. Snoeks; M. J. Felix en H. M. W. van Looij; G. Mondelaars en A. J. A. van Dam; P. J. Korn en S. H. C. Berkhout; C. J. Severijnse en D. L. Derr; G. F. Hinrichs en E. J. Koelemeijer; C B. A. Witteman en A. H. Holwerda: G. Klop en G. G. Berg; W. Blinkhof en E. Hand- graaf; H. J. Smit en H. J. Kuipers; J. A. de Jong en E. C. Spoor; Th. J. Wiersma en G. N. Smit; L. F. van der Sluis en M. Chr. Th. Teeuwisse; J. F. K. de Rid der en A. T. Mink; W. O. Boekwijt en W. van der Boon; E. Matthiesen en A. C. Botti. Geboren: H. M. van Bentem—Hesslmg z.; W. M. M. Korstjens—Goebertus z; A. J. van GorselenRozeboom, z; V. P. Haiderman-- Rozenhart; G. R. Edam—Visser; A C. SUvis Erbrink z.; L. de Man—HesSelink z.; W. G. Meulenbeldter Balkt z.; M. E. van Nimwegen—Sikkink z.; H. J. Marijnen— van Berkel z.; A. M. van Warmerdam— Hartendorp z.; A. M. Giebels—van Opzee- land z.; C. A. van Woeren—Geertzema z.; L. van Deursenvan de Manakker d.; G. BourgonjeJonker d.; K. Klein Barzen d.; J. M. Tielman—Barthel d. C. de Regt— van Roosenbeek z.; A. M. C. H. van Aubel van Roosmalen z.; J. G. Levij Snijders z.; J C M. Beerthuizenvan der Heijden z.; G P Kreuger—Groot z.; E. C. van Zeggeren Stui z.; J. C. Heijdanus—Geurtsen z.; A. H van der Walle—Krouwels z.; K. Schraa— Blaauwbroek z.; H. S. Hakkenberg—van Zanden z.; M. Bakker—van Tilburg z.; S. Chr. Strodijk—Olifiers 2 z.; A. M. Schulte— van' Raaphorst z.; E. van RossumZwart z.; H. M. de Vries—Freijsen d.; J. M. Ph. kuiperHuijsmans d.; M. NijholtBosman d.; M. A. DraijerKooijman d.; J. G. van de KlashorstJanse d.; C. Th. M. Groen— Hulsebosch d.; G. M. C. NoortScholten z.; H. KoedijkerEleveld z.; W. de Visservan Zanen z.; L. G. Veldhuisvan Veen z.; M. A SassenKoopman d.; R. J. Scheffers Courtial 2 d.; A. W. Hertogs—van Dort d.; M. J. Th. VeraartFiévez d.; W. Lukkien— van Dijk d.; P. J. SpaargarenWesselius d.; M. M. Vestering—van Doorn 2 z.; M. H. W. J. Arends—Kesner z.; C. H. van de Bas —Breed z.; M. C. Lubbers—Grijssels z.; C. Simon—de Hondt z.; E. C. M. Schlaghecke Hilhorst z.; A. Hoogeboom—Groen z.; Chr. M. Hensbergen—Aalbertsberg z.; E. C. HooremanLourenburg z.; A. van Rijswijk Maarschalkerweerd d.; A. C. Schrijen Zawger z.; M. Hi W. J. Arends—Kesner d.; H. C. de Jonge—Roest d.; J. F. M. van LiemptVerdonk d. Overleden: H. M. Zanbergen—Burggraeve, 61 j„ Rozenprieelstr.; A. M. G. van der Ben —van der Lugt, 87 j.; Eksterstr.; C. M. Ver- degaal—Oostdam, 71 j., Kamperlaan: B. H Dam—Portijk, 95 j., Thomsonlaan; C W. Lodewijksde Ridder, 75 j.. Langendijk- straat; B. Meuring—Willemse, 64 j.. Rol landslaan; P. Reijn—van der Waarden, 64 i„ Schalkwijkerweg: A. Zwart, 68 j„ Spaan- sevaartstraat; H. G. de Langen. 47 j. Gast-, huisvest; N. J. Boerhorst—Arnaud de Cal- lavon, 84 j.; Schotersingel; Th. JLeis, 49 j., Van 't Hoffstraat; J. de Vos—As, 72 j., Van Kinsbergenstraat; W. van der Beeke, 62 j., Gedempte Oude Gracht; B. Boelens, 62 j.. Brouwerstraat; G. Bos, 80 j., Brou wersstraat; J. van der Hulstvan Noord, 78 i., Zaanenstraat; H. A. Vromans, 74 Hazepaterslaan; W. Heijnen, 68 j., Hazepa- terslaan; D. Theljsmeijer—van der Laan, 7. j., Ramplaan. (Ongecorrigeerd) Namen van vrienden en kennissen, van vader of zoon, van stad- en streek genoten, ze flitsten gisteravond om acht uur door ons hoofd, toen de stilte viel over Kennemerland, de stilte, waarin de honderden bijeen waren op Duinrust in Beverwijk, bij het monument op de grens van Castricum-Lim- men, in Heemskerk, Uitgeest, achter de zeeduinen in Wijk aan Zee. Allen bijeen in herdenken en allen een. Ter herinnering aan deze avond, nu we bevrijdingsdag vieren, het korte verslag van de plechtigheden. Aan de Stille Tocht naar „Duinrust" ging een herdenkingsbijeenkomst, geor ganiseerd door de Vereniging van Oud-illegale werkers, in het bovenzaal van ,,'t Centrum" vooraf. Zeer velen, onder wie burgemeester mr. H. J. J. Scholtens en echtgenote, woonden deze bijeenkomst bij. Deze werd geopend door de voorzitter der Ver. van oud- illegale-werkers, de heer D. Koger. Het koor van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad, onder leiding Maandagmiddag ongeveer 18 uur reed op de Herenweg de 42-jarige F. J. M. H. B. op een bromfiets in de richting Haarlem met achter hem een auto, be stuurd door de 53-jarige mevrouw J. M. A. v. d. V. eveneens uit Haarlem. Toen de verkeersagent het verkeer in beide richtingen had vrijgegeven, pro beerde de bromfietser voor de achter hem rijdende auto over te steken ten einde de Zandvoortselaan in te rijden. Deze manoeuvre werd door de bestuur ster van de auto niet ongemerkt, met het gevolg, dat hij met de linkerschou der tegen de fechterachterzijde van de auto botste en daarna over het weg dek werd geworpen. Met een shock en vermoedelijk een hersenschudding werd de bromfietser naar het Grote Gast huis te Haarlem vervoerd; des avonds te 8 uur verkeerde hij nog in een zo danige toestand dat hij niet verhoord kon worden. Op 11 Mei a.s. zal wederom een tele visie-uitzending vanuit het Minerva- theater plaats vinden. De K. R. O. zal dan „Tijd voor jolijt", welk program ma in het gehele land een groot suc ces heeft, in beeld brengen. Ondertrouwd: H. de Muijnck en W. M. Schoonenberg. E. B. Vermeer en J. Krul. G. H. Riddering en A. van Wijk. W. van Pel en R. Klaassen. H. Wiggerts en D. J. Hemminga. C. Spek en N. Meijer. M. C. Nieuwenhuizen en G. M. M. Coppens. Getrouwd: J. Poppinga en A. van der Wal. A. C. van der Putte en M. A. E. Th. van der Weiden. J. C. Leuven en F. M. van der Pluijm. W. Kieft en W. A. E. Booms. J. Lameijer en G. Kat. Geboren: F. Renssen en H. A. Tollenaar, d. N. L. van Looij en P. Komen, z. H. Vis ser en A. J. Koper, d. N. D. Schuitevoer der en L. Hessels, d. M. H. Verrijn Stuart en M. J. Gewin, d. H. P. A. J. Vermeer en A. C. C. Kuhlmann, d. Overleden: Wed. J. H. G. Schutte Struiek. 68 j. F. A. Zwarter, 77 j. J. H. Jochemus 62 j. S. Rijkes, 78 j. De dodenherdenking heeft te Zand voort op waardige, stijlvolle wijze plaats gevonden. De grote zaal van „Monopole" was geheel bezet toen de herdenkings samenkomst werd geopend rrtet het „Wilhelmus." Ds. de Ru zag de doden herdenking in het kader van onze be vrijding; bij de viering van onze bevrij ding kunnen wij het best tot uiting brengen onze dankbaarheid jegens de genen, die voor onze vrijheid zijn ge vallen. Kapelaan Steenman betoogde, dat men de doden tekort zou doen, als men hen als helden ging vereren. Dat hebben zij nooit gewild. Het waren mensen als wij; zij hebben grote angst doorstaan: voor hun geliefden, voor de gevangenis, voor de martelingen, voor de dood. Zij brachten hun offer met Gods hulp, gedragen door hun ideaal: de bevrijding van ons volk van de on christelijke onderdrukker en voor een betere samenleving. Helaas, als we rondom ons zien dan blijkt de ware vrede nog verre te zijn. Als we onze doden recht willen doen, dan moeten wij hun taak voortzetten en blijven strijden voor een betere wereld, door goed te zijn voor iedereen. De heer K. R. van Staal, algemeen secretaris van Expogé uit de bezettingstijd, zeide, dat wij de doden niet vergeten kunnen, die ma teloos geleden hebben, maar onbuigzaam bleven; maar dat wij hen niet verge ten mogen omdat zij zijn gevallen voor onze vrijheid van vandaag. Het R. K. kerkkoor zong tot slot zeer verdienstelijk „Ecce quo modo moritur". Hierna volgde de stille tocht naar het verzetsmonument, waaraan pl.m. 500 personen hebben deelgenomen. Om 8 uur zong Zandvoorts mannenkoor „Beati Mortui", waarna men diep onder de in druk huiswaarts ging. De Nationale Reserve Noord-Holland-West zal Zaterdag in de duinen bij Zandvoort een grote oefening houden. Na afloop, ongeveer 6 uur des namiddags, zullen de deelnemers zich verzamelen nabij de Watertoren. Voorafgegaan door de drum band van de Nationale Reserve. wordt daarna nog een mars door Zandvoort ge maakt. Te ongeveer kwart voor acht verza melde zich te Bennebroek nabij de voormalige trambrug een groot aantal ingezetenen, welke daarna zwijgend, voorafgegaan door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" naar hét monument wandelden, begeleid door tromgeroffel. Bij het monument gekomen stelde het Hervormd Kerkkoor zich met het Fan farecorps op en daarna werd door alle aanwezigen zonder onderscheid, nadat een trompetsignaal had geklonken, twee minuten stilte in acht genomen. Het zangkoor zong daarna, begeleid door het Fanfarecorps, eerst „Gebed" en daarna „Heer die Uw tent in de heme len spreidt", waarop door het Oranje- Comité en de Buurtvereniging „Wilhel- mina'.' bloemstukken aan de voet van het monument werden gelegd. Ook vele anderen legden bloemen bij het monu ment. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, waarna de burgemeester, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek, woorden van dank sprak tot allen die deze plechtigheid, welke voor velen zulk een droevige herinnering beteken de, tot zulk een plechtige en indruk wekkende gebeurtenis hadden gemaakt. GEBOREN: Dieuwertje Geertje, d. van H. Smit en D. G. Groet. van de heer L. Tervoort, zong hier na het „Beati mortui" van T.Mendels- sohn en „Ecce quomodomoritur" van Ja cob Handel. De heer J. van Os van de Abeeien uit Velsen, merkte in zijn toespraak onder meer op, dat men zich niet moet af vragen of de vele offers, die gebracht zijn, wel enige zin hebben. Deze vraag hebben ook zij, die vielen zich niet ge steld. Het is veel meer in overeenstem ming met de geest van destijds, wan neer wij ons best doen de vrijheid waar dig te te zijn, die wij dank zij het offer van de gevallenen hebben gekregen. Hierin ligt de grootste hulde die wij hen die het offer van hun leven ga ven, kunnen brengen en de grootste troost die wij de achterblijvers kunnen schenken. In de lijn van deze gedachte was ook het gedicht van Gabriël Smit „Het lied der gevallenen", dat door de heer J. Ponsiven werd gedeclameerd. Onder pianobegeleiding van de heer J. Vessies zong hierna het koor L. Perosi's „Libera" waarna het door al le aanwezigen staande gezongen Volks lied een indrukwekkend einde vormde van deze sfeervolle bijeenkomst. Dan begaf men zich met velen in stil le stoet via het monument van de ge vallenen naar Duinrust, waar meerderen van de Beverwijkse geyallenen en ge allieerde militairen in eregraven hun laatste rustplaats vonden, ons herinnerd aan onze taak. In de Grote Kerk werd een herdenkingsdienst gehouden. Uitgeest heeft Dinsdag op stijlvolle, doch sobere wijze de gevallenen van de laatste oorlog herdacht. Om 6 uur des middags werd bij het monument bij de boerderij van de heer Terra een krans gelegd door het gemeentebestuur. Om 7 uur werd zowel in de R.K. Kerk als in de Ned. Herv. Kerk een herdenkings dienst gehouden, waarna om 7.45 uur de klokken van beide kerken werden ge luid. Nadat om 8 uur twee minuten stilte werd gehouden, werd ook bij het mo nument voor het gemeentehuis een krans gelegd. Het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. de heer Alb. Rill zong tijdens de plech tigheid het „Ecce quo modo moritur" van J. Handl, waarna de talrijke aanwe zigen langs het monument defileerden- In het KAB-gebouw had Zondag- en Maandagavond de donateursuitvoering plaats van de K.A.J. De heer P. van der Zwet opende de avonden met een kort welkomstwoord, waarbii hii de donateurs de dank van de K.A.J. overbracht voor hun daad werkelijke financiële steun voor het K.A.J.-werk. Hij vertrouwde er op, dat de donateurs steeds hun onmisbare steun zouden blijven geven en hij wens te allen een aangename en gezellig® avond toe. Hierna werd opgevoerd een toneel spel in 3 bedrijven door Robert Sau- dek, „De Distel" genaamd. De aan de spelers toevertrouwde rol len werden voortreffelijk weergegeven en de inhoud van het stuk was goed. Aan de spelers werd na elk bedrijf dan ook een welverdiend applaus ge bracht, terwiil de heer P. van dér Zwet namens allen de spelers dank bracht voor hun keurige weergave van 't spel, waarvan allen hebben genoten Advertentlt Wfl hebben meer dan 25 jaren ervaring. Wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON ERRES EXCELSIOR MIELE HOOVER GEN. ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. '2762, t/o de Kerk Dinsdag vierde de heer L. P. Kna pen, werkmeester bij het gemeentelijk energiebedrijf, zijn 40-jarig jubileum in dienst van de gemeente Haarlem. Des morgens werd hij door de burgemeester op het stadhuis ontvangen, die hem gelukwenste en hem de gemeentelijke oorkonde overreikte. De huldiging op het bedrijf volgde 's middags, waar de directeur van het GEB, ir. J. H. Kouwenhoven, de jubilaris feliciteerde en enkele episoden uit zijn loopbaan belichtte. In het bijzonder memoreerde hij hoe de heer Knapen sinds 1929 belast was met de verzorging van d® torenuurwerken in Haarlem, zoals die van de Grote Kerk, de Bakenesserkerk, enz. Hij bood de jubilaris een bloem stuk aan en een verzilverde legpenning. De heer T. v. Waveren voerde het woord namens het personeel en over handigde namens het jubileumfonds de gebruikelijke enveloppe. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer Onkenhout, de heer W. Schornagel en de heer Rijkeboer. Tot slot sprak de heer Knapen een hartelijk dankwoord voor de ondervonden huldeblijken. Er was daarna voor ieder gelegenheid om de jubilaris persoonlijk te complimenteren- De ambtenaren van Haarlems kantoor en die van het Telefoondistr hebben gisteren op treffende wijze nu 23 in de oorlog gevallen collega's her dacht. ,,„„(1 Een ambtenaar van het bestellen personeel opende met orgelspel de dingsvolle bijeenkomst, waarna ij. de Vos, directeur van het telefoon" trict, in het bijzijn van de nabesta den een treffende toespraak hield, eindigde met een gedïcht van Mar Nijhoff. de Nadat bloemen waren gelegd nu gedenkstenen en een minuut stllI®lspel acht was genomen, sloot het „et de indrukwekkende plechtigheid. yer- tiideliike postgebouw aan herden- spronckweg had eveneens een n p. king plaats waarbii de chef, de n y. Lalleman. de slachtoffers op ge- Bende wijze herdacht en hetzel dicht voordroeg Ook werd tua - £e- berdenking orgelspel ten gen bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2