Uitbreiding hotelcapaciteit beslist noodzakelijk Hotellerie kan zich niet op topdrukte instellen In Genève krijgen de getallen gezichten Grote Mariahulde van Katholiek Nederland Tussen neus en lippen Diensttijd in 18 maanden België tot verlaagd Enig behelpen op topdagen echter niet zo erg van Congres van directrices Nijverheidsscholen loerisme stuiten ware dwaasheid Wordt U gekweld Een proeve van politieke rekenkunde Nederlands carillon in Washington /A het stadio.\ f a.\ 1jE\ bosch- Bloemenlusthof voor Moedermaagd Opleiding van meisjes niet slechts voorbereiding op het huwelijk Pontificale H. Mis en openluchtspel Strenge controle op gesubsidieerd bijzonder onderwijs IS Het vuil werd er uit gejaagd VRIJ EN ONGEDWONGEN WOENSDAG 5 MEI 1954 PAGINA 3 Directeur ANVV over vreemdelingen invasie: Kwestie bij de Horeca in beraad Katholieke Illustratie U- vliegt rut dooi de was heenf Beroep ex-koroschef ongegrond verklaard Van Acker maakt program bekend „De Voorzienigheid" in het goud Om de vrije vaart op de Rijn (Van onze Haagse redacteur) In de eerste jaren na de oorlog hoorde men in de kringen van hen, die zich met de bevordering van het vreemdelingenverkeer naar ons land bezig hiel den, bij herhaling de klacht, dat men over te weinig middelen beschikte om de buitenlandse toerist opmerkzaam te maken op Nederland. In deze situatie is langzamerhand verbetering gekomen en de resultaten zijn niet uitgeble ven: een groeiende stroom van toeristen komt met name in het bollenseizoen haar ons land en dit jaar heeft dit vreemdelingenbezoek met Pasen en rond de 1ste Mei zelfs een dergelijke omvang aangenomen, dat men hotelruimte tekort ktvam. Met deze ervaring voor ogen gaat men zich afvragen, of het Wel verantwoord is bij de propaganda voor Nederland er in de toekomst nog een schepje bovenop te doen. Kunnen en mogen wij ons veroorloven steeds meer vreemdelingen naar ons land te trekken als wij hun slechts onvol doende accomodatie kunnen bieden? ons belang een ieder te kunnen ont vangen ook als hij geen hotelkamer be spreekt; bovendien: wanneer alle toe risten wel vooruit reserveerden, dan deed dit nog niets af aan het feit, dat Nederland op de topdagen vele vreem delingen niet in een hotel kan opvan gen. De directeur van de A.N.V.V. is de mening toegedaan, dat men in de toe komst inderdaad moet rekenen met een nog omvangrijker vreemdelingenver keer; de situatie zal dus nog moeilijker worden. Men kan echter van een orga nisatie, welke beoogt het vreemdelin genverkeer te bevorderen, moeilijk ver wachten, dat zij nu zou pogen de bui tenlanders tegen te houden. Men heeft het toerisme trouwens maar ten dele in de hand; in Duitsland bijvoorbeeld is vrijwel geen reclame gemaakt en toch komen de Duitsers in drommen naar Nederland. Dit kan o.m. verklaard wor den uit het feit, dat de benzine hier goedkoop is; touringcar-ondernemingen werpen zich dan ook op het organise ren van reizen naar Nederland en die reizen vinden op bepaalde uitgaansda- Deze vraag hebben wij voorgelegd fian Jhr. W. Boreel, directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Den Haag, die N begon met er ons op te wijzen, dat men het gebeurde in de laatste weken niet moet dramatiseren. De oproepen, via de radio gericht aan particulieren om slaapgelegenheid ter beschikking te stellen, kunnen de indruk wekken, dat de zaak ons over de kop loopt, maar tenslotte heeft dank zij de verkregen medewerking op die drukke dagen iedere vreemdeling dan toch een bed gekregen. Menig toerist vond het wel een inte ressante ervaring om eens bij vreemde particulieren te overnachten zelfs een overnachting op een politiebureau wil men soms als zodanig accepteren en de V.V.V.'s zorgen er zo goed moge lijk voor de toeristen niet onder te brengen op adressen, waarvan bekend is, dat men er slechts op winstbejag uit is. Niet zeldzaam zijn trouwens de gevallen, waarin families, die een bed aanboden, hiervoor geen betaling wil den aanvaarden. De inconveniënten voor de toerist, verbonden aan deze geïmproviseerde oplossingen, behoeven te meer niet te somber bezien te worden omdat het tenslotte gaat om moeilijkheden, voortvloeiend uit het feit, dat de per sonen in kwestie verzuimd hebben kamers te reserveren. De Nederlan der, die in een soortgelijke situatie in het buitenland komt te verkeren, be seft ook, dat hij geen reden heeft om zich te beklagen wanneer hij zich wat moet behelpen omdat hij geen kamer besproken heeft. Een andere kwestie is echter, aldus de heer Boreel, dat wij ons wel moe ten afvragen of wij met onze hotel capaciteit niet te kort schieten. Het is Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 gen doorgang, ook al is van Neder landse zijde medegedeeld, dat tenge volge van het koude weer de bollenvel den nog niet in bloei staan. Er staat ons niets anders te doen dan dit toenemende toeristenverkeer al dan niet bewust bevorderd zo goed mogelijk op te vangen. Enig behelpen op de topdagen is niet zo erg; het moet wel uitgesloten worden geacht, dat men een hotelruimte creëert, die de pieken geheel kan verwerken en gedurende de rest van het jaar onbenut blijft. Om dit behelpen zo vlot mogelijk te doen verlopen denkt men in V.V.V.-kringen bijvoorbeeld aan het inrichten van slaapzalen met een uiteraard slechts eenvoudige accommodatie in grote ge bouwen. Daarnaast blijven echter stellig de wen selijkheid en noodzakelijkheid, dat, zo de hotelcapaciteit in ons land dan al niet wordt ingesteld op de topdrukte, ze toch in ieder geval groter wordt dan thans het geval is. Het is een dwaze situatie, dat enorme hotels in de bad plaatsen nog gesloten zijn, terwijl men de vreemdelingen, die naar de bollen velden komen kijken, slechts met de grootste moeite onderdak kan brengen. Wanneer een openstelling eerder in het seizoen in strijd zou blijken te zijn met een rendabele exploitatie van deze ho tels, dan dienen er maatregelen te wor den getroffen om deze moeilijkheden te ondervangen. Op deze wijze zou reeds een aantal bedden gewonnen kunnen worden. Ten tweede zal men dienen te komen tot een weloverdachte. verantwoorde geleidelijke uitbreiding van het aantal hotels in ons land, het geen ook uit een oogpunt van moderni sering der hotellerie van belang is. Steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zouden best een nieuw hotel kunnen gebruiken. Het toerisme, waar het gehele land zo veel profijt van trekt, stuiten ware een dwaasheid; de Nederlandse hotel lerie zal zich met voorzichtigheid bij de uitbreiding van het vreemdelingen verkeer moeten aanpassen. In leidende kringen van de Neder landse hotellerie verklaarde men ons n.a.v. het in de afgelopen weken enige malen gebleken tekort aan hotelruimte desgevraagd, dat het onmogelijk is een hotelaccommodatie te. scheppen van een zodanige omvang, dat men de gehele drukte op topdagen zou kunnen verwer ken. Men zou hiervoor vele hotels moe ten bouwen en de hotellerie zou buiten deze piek-perioden met een onbenutte capaciteit komen te zitten, op welke basis geen exploitatie te voeren is. De practijk heeft ook uitgewezen dat het eerder openstellen van hotels, die normaliter in het bollenseizoen nog ge sloten zijn, op grote bezwaren stuit. O.m. in verband met het feit, dat het personeel dan veel eerder moet worden aangetrokken boekt men op deze wijze zelfs verlies Van het idee om toeristen, die geen Wie in Genève deelneemt aan de conferentie over Korea en Indo-China moet wel beschikken over een heel bijzondere vertrouwdheid met getallen. Want achter de getallen gaan in Genève principiële politieke kwesties schuil. Heeft men het in alle onschuld over „de Vijf", dan maakt men de hevige ontstemming gaande van alle Amerikanen in Genève, verbetert men zich- zelve door vervolgens over „de Vier" te spreken, dan is de kans zeer groot, dat men voor het leven gebrouilleerd raakt met de delegatie van de heer Molotov. De correspondent in Genève van de „Figaro" heeft daarom eens zorgvuldig opgesomd, welke getallen op de conferentie gangbaar zijn en wat er mee bedoeld wordt. Het is een indrukwekkende lijst. De twee: term met veranderlijke be tekenis, die afwisselend van toepassing is op alle afgevaardigden, wanneer zij zich met een ander onderhouden. De drie: de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk. De vier: dezelfden plus de Sovjet- Unie. Molotov wil van deze term niet horen; hij spreekt in plaats daarvan over. De vijf: ook communistisch China behoort nu tot het uitverkoren gezel- Onder de titel „Verdorde zielen bloei en open" schrijft de Romeinse corres pondent een boeiend artikel over de „Wenende Madonna van Syracuse"; de tekst wordt geïllustreerd door een dozijn prachtige foto's. Nu de rampdag van Rotterdam dezer dagen veertien jaar achter ons ligt, drukt de K.I. het oog- getuigeverslag van pater Bonaventura Kruitwagen af, die tijdens het bombar dement in de pastorie der Sint-Rosalia- kerk verbleef, bij een aantal foto's van de oude en de nieuwe situatie ter plaat se. Bijzonder interessant is het begin van een serie „Spion voor Moskou", uit het boek van een Engelse oud-spion voor de Russen, waarvan de K.I. de ex clusieve rechten heeft verworven. Wat daarin wordt onthuld over geheime re laties met de hoogste militaire kringen van Hitler-Duitsland is rondweg verbijs terend. Een rijk geïllustreerde bijdrage over „De verborgen oorlog in de Rode Delta" geeft een goed beeld van de on overkomelijke moeilijkheden der Fran sen in Indochina. J. W. Hofwijk vertelt boe hij zelfs in de eenzaamheid van Mount Buffalo in het grote toeristenho tel drie Nederlanders onder het perso neel vond! „Hollanders, je kunt ze hier -biet ontlopen!" zegt hjj over Australië. Jan Glissenaar, van de jeep-express, verhaalt van de parochie en de pastoor tan Naoer in Jordanië, een dorp met atzonderlijke wijken voor de verschillen er, gezindten en 'n heel stel burgemees- iws. Jan Cottaar schrijft over dr. Max ftuwe, pas als schaakkampioen ont bond door Hein Donner. In het volgen- nummer begint dr. Melchior een uit- Veri"8'?6 rceks, met eigen tekeningen ir, ,;u, te reportages over zijn verblijf bet Amazonegebied. ■a„*en bijzonder gevarieerd en interes sant nummer. schap en dat is de reden, waarom men in Westelijke kringen beter niet over „de Vijf" kan spreken. De zeven: dit begrip is in Genève ge vestigd sindsafgelopen Zaterdag, toen „de Drie", de Sovjet-Unie, communis tisch China en de beide Korea's, een vertrouwelijke bespreking hadden over het Koreaanse vraagstuk. De „Westelijke" negen: hiermee be doelt men een gezelschap, dat regelma tig bijeenkomt om te trachten de poli tiek van de Verenigde Naties vast te stellen met betrekking tot Korea. Het zijn Amerika, Engeland, Frankrijk, Australië, de Philippijnen, Siam, Tur kije, Colombia en Zuid-Korea. De „Indo-Chinese" negen: dit is met recht een veelvoud van drie. Het zijn de mogendheden, die gezamenlijk zul len trachten het Indo-Chinese probleem tot een begin van oplossing te brengen: de „Drie", de drie verbonden staten van Indo-China (Vietnam, Laos en Cambodja) en de communistische drie: Rusland, rood-China en de Vietminh. De elf: dit college heeft wel uiterma te weinig gemeen met de zotternijen van het carnaval. De „Elf" in Genève zijn de „Indo-Chinese" Negen plus Bur ma en Siam en zij komen pas bijeen, als de Negen het zelf niet af kunnen. Molotov heeft alweer bezwaren tegen deze Elf en hij geeft de voorkeur aan... De veertien: dezelfden plus Austra lië, India en Indonesië. De zestien: dat zijn Vijftien plus Eert. Tot het getal Vijftien komt men, als men de mogendheden optelt, die on der de vlag van de Verenigde Naties hebben deelgenomen aan de strijd in Korea, met uitzondering van Zuid-Afri- ka, dat geweigerd heeft deel te nemen aan de werkzaamheden in Genève: de Drie, Australië, België, Canada, Colom bia, Ethiopië, Griekenland, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Nederland, de Philippij nen, Siam en Turkije. De Ene, die de Zestien volmaakt, is Zuid-Korea, dat immers onder zijn eigen vlag vocht. De negentien: dat was tot dusver de voltallige vergadering in Genève: de voorafgaande Zestien plus Rusland, China en Noord-Korea. Zodra echter ook deV ietminh en de drie verbonden staten uit Indo-China aan de besprekin gen deelnemen kan men spreken over... De drieentwintig: en dan is de kous voorlopig af. onderdak kunnen vinden, in eenvoudige slaapzalen in grote gebouwen op te vangen, heeft men geen hoge verwach tingen. Men zou dan toch ook voor toi letten, wasgelegenheden, beveiliging tegen brand en tal van andere voorzie ningen moeten zorgen, zodat de verwe zenlijking van dit denkbeeld gesteld al dat men de benodigde ruimten kan vinden hoge kosten zou meebrengen. Inmiddels is bij het hotelwezen ech ter wel het besef aanwezig, dat het na de jongste ervaringen wenselijk is na te gaan op welke wijze men dan wel meer vreemdelingen onderdak kan brengen. Bij de Horeca te Den Haag vindt over deze aangelegenheid beraad plaats. Katholiek Nederland zal 22 Augustus, feestdag van het Onbevlekt Hart van Maria, in het Bossche stadion .De Vliert" samenkomen voor een natio nale manifestatie ter ere van de Moeder Gods. Reeds hebben de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, en het gehele Episcopaat toegezegd daarbij aanwezig te zullen zijn. De Mariahulde zal 's middags half drie beginnen en ongeveer vijf uur eindigen. Zij bestaat uit twee delen. Het eerste is een spel, dat bedoelt een helderder begrip en een dieper inzicht te geven in Maria's verhouding tot de Christus. Tevens zal het een inleiding vormen op het Pontificale Misoffer, dat daarna opgedragen zal worden door mgr. dr. B. Alfrink, coadjutor van de Aartsbisschop van Utrecht. Als overgang van het spel naar de H. Mis denkt men aan een herscheppen van de stadionruimte in een lusthof van bloemen. Vandaag draagt mr. L. Kortennorst te Washington een carillon met 49 klok ken, als uiting van Nederlands dankbaarheid voor de Amerikaanse bijdrage voer de heropbouw van Nederland na de oorlog, officieel aan het Amerikaanse volk over. Hierboven een foto van de klokketoren met daarin aan het werk vertegenwoordigers van de fa. Van Bergen uit Heiligerlee en van Petit Frit- sen te Aarle-Rixtel. Verdergaande uitbouw van de nijver heidsscholen en differentiatie in metho diek en didactiek is by dit onderwijs allernoodzakelijkst. Tot deze conclusie kwam Dinsdagavond mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van O., K. en W., toen zij te Valkenburg een vijfdaagse werk conferentie van het Nederlands Verbond van Directrices en Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs opende. Het nijverheidsonderwijs, dat een grotere vlucht heeft genomen dan alle ander voortgezet onderwijs, vertoont het tweeledige karakter algemene huis houdelijke vorming te geven als ook op te leiden tot èen beroep. Te veel, aldus dr. de Waal, meent het gezin tegen de nijverheidsscholen te kunnen aanleunen. Advertentie (k heb twee wegwerkers van de spoorwegen In huis en die hebben nogal zwart ondergoed van 't werk. Ik stond versteld van de goede uit werking van Castella Parels. Ik be hoefde het ondergoed van de jongens niet uit te boenen en ik kon volstaan met één keer wassen en spoelen. Het vuil was er door Castella Parels uitgejaagd. Ik heb nu de was weer in het water staan en verheug mfj al op morgen. Heeriyk sop, de was mooi schoon, weinig werkwie doet my wat! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Cas- tella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, Je helder heid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwasmiddel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 ct) een uiterst veilig wasmiddel, waaraan u alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis! Zonderling avontuur John Murphy liep dezer dagen in een flinke storm met stromende regen dooi Toronto, toen hij plotse ling midden in het ge zicht werd getroffen doo een levende nis, die uil de hemel leek te zijn ge vallen. Van Murphy's gezicht belandde de vis in de goot, waarin een centimeter of tien water stond. De vis zwom dan ook lustig weg. Waar de onverstoorbare vis van daan was gekomen en waar hij tenslotte was gebleven, kon de ver bouwereerde John Mur phy wind en weder dienende niet achter halen. De palm groeit in de verdrukking De Duitse dominee Karl Eurksen, die on langs in West-Duitsland is teruggekeerd na vele jaren in Russische krijgs gevangenschap te hebben doorgebracht, heeft in een radiocauserie verteld, dat er in de kampen een krachtig geestelijk leven heerst. De gevangenen, van wie de meesten tot 25 jaar dwangarbeid wa ren veroordeeld, deelde hij in drie groepen: zij, die van God waren afge dwaald en later tot geloof waren gekomen, zij, die volkomen onverschillig waren geworden, en zij. die altijd godsdienstloos waren geweest. Dominee Eurksen hield op allerlei plaatsen, die daar aller minst geschikt voor wa ren, diensten, en doopte vele van zijn kampgeno ten. De van huis uit ge lovigen vormden de kern van de geestelijke kamp gemeente. Zij woonden zó trouw de diensten bij, dat deze ii 1951 door de kampleiding werden ver boden. Na die tijd wer den de clandestiene dien sten beperkt tot de grote feestdagen en tot kleine vertrouwde groepen. Ka meraden, die zelf geheel afzijdig van de gods dienst stonden, hielden dan de wacht Vergissing Een theater in Boeda pest wilde een afschrik wekkend voorbeeld ge ven van „de kapitalisti sche jazz". Het organi seerde daartoe een jazz concert, maar het jeug dige publiek toonde zich verrukt over het gebo- dene en brulde om „meer". met het gevolg dat het gezin vaak in de opvoeding van het meisje te kort schiet. De grote betekenis van het nijverheids onderwijs is dan ook gelegen in de com pensatie van datgene waarin het gezin te kort schiet. Het meisje dient kennis te maken met de vele mogelijkheden die het nijver heidsonderwijs biedt. Dit onderwijs volgt geenszins de gedachte als zou de opleiding van het meisje uitsluitend een voorbereiding op het huwelijk zijn. Spre kend over de noodzakelijkheid van nij verheidsonderwijs zeide dr. de Waal, dat dit onderwijs voor meisjes die geen verdere onderwijsvorming na de lagere school genieten allernoodzakelijkst is. Ook voor meisjes die wèl nog onder wijsvorming ontvangen na de lagere school moet huishoudvorming als aan vulling gezien worden. Vol lof was dr. de Waal over de Mater Amabilisscholen, waar meisjes op latere leeftijd gevormd worden. Aan het slot van haar inleiding wees de staatssecre taris de meer dan 350 congressisten op de belangrijke taak die zij als directri ces van nijverheidsscholen hebben. Als leidster zal men moeten kunner. luiste ren, omdat dit de kern is van het leiding geven. Leiden, aldus dr. de Waal, is die nen. Voorts herdachten de aanwezigen op de eerste dag van het congres de doden en luisterden zij naar prof. dr. I. C. van Houte, die sprak over de noodzaak van milieu-oriëntatie en de wijze waarop de ze is te verkrijgen. Door deze vorm van hulde aan de Moedermaagd wil men nog eens dui delijk de nadruk leggen op de katho lieke visie op Maria, die namelijk altijd heenwijst van de Moeder naar de God delijke Zoon, Christus. Maria predikt door haar moederschap, door haar be genadiging, de Christus. Zij verkondigt Christus, waarin het heil van de we reld is. Een Mariaverering, die Maria losmaakt van Christus is volslagen on katholiek. Het is juist de bedoeling van de Mariaverering en van het huidige Mariajaar om door Maria de mensen en de in nood verkerende wereld te bren gen naar Christus, in Wie het heil ligt. De grote manifestatie in Den Bosch zal worden voorafgegaan door een week van voorbereiding. Zaterdag 14 Augustus, vigiliedag van het feest van Maria's ten Hemelopneming, zal een dag zijn van boete en eerherstel. Be halve dat men de katholieken zal aan sporen op die dag de Vasten- en ont houdingsvoorschriften stipt na te leven, zal men hen ook vragen dan te biech ten. Voorts zullen parochieel, plaatse lijk of regionaal bede- en boetetochten worden gehouden. Zondag 15 Augustus, feest van Maria's ten Hemelopneming, wordt op feestelijke wijze de gebeds week ingezet. De organisatie van deze gebedsweek berust, evenals andere ja ren bij het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria. Clara- straat 22, Den Bosch. Ziekenapostolaat en „Zonnebloem", alsook de religieu zen zullen op bijzondere wijze in de voorbereiding en feestviering worden betrokken. Dat 22 Augustus is gekozen als da tum voor de nationale Mariahulde is o.m. gebeurd om 15 Augustus vrij te laten voor de parochiële vieringen en ook om de gunstige voorbereidings- week. die men zo verkreeg, voor deze met een Zondag samenvallende Maria- dag. Den Bosch werd uitverkoren als uitermate geschikt gelegen stad. waar de H. Maagd op bijzondere wijze wordt vereerd. Bovendien heeft de St. Jans basiliek op de katholieken van Neder land altijd een grote aantrekkings kracht. Tenslotte biedt het Bossche stadion met zijn 30.000 plaatsen een zeer geschikte gelegenheid voor een dergelijke manifestatie. Het hoogtepunt van de hulde is uiteraard de Pontificale H. Mis. Prof. H. Andriessen heeft een speciaal Pro prium van de H. Mis ter ere van het Onbevlekt Hart van Maria gecompo neerd vierstemmig en met koper be geleiding. Het Utrechts Kathedrale Koor o.l.v. de zeereerw. heer J. Von- cken. directeur van de R.K. Kerkmu- ziekschool Utrecht, zal het uitvoeren, terwijl voor de koperbegeleiding ge tracht wordt de medewerking van het Brabants Orkest te verkrijgen. De gewone gezangen en het Te Deum aan het slot zullen door alle aanwezi gen met een voorzangersgroep onder directie van de heer Wim Jansen uit Oss worden gezongen. Na de H. Mis zai mgr. Alfrink een korte toespraak houden. Onder de Mis zal er voor iedereen gelegenheid zijn om te communiceren. Het spel. dat aan de viering van de H. Mis voorafgaat, wordt geschreven door de Brabantse auteur Jan Naaijkens. De regie ervan komt in handen van Anton Sweers. Met de K.R.O. wordt overleg ge pleegd over de mogelijkheid van uit zending van de Maria-hulde. Ten einde de hulde, en met name de bloemen hulde. te doen slagen, vertrouwt men dat de katholieken van Nederland hun financiële bijdragen zullen willen schenken Onder het motto ..Katholiek Nederland eert Maria met de weelde van zijn bloemen" kan men daartoe giften storten op girono. 633875 van de Stichting Nationale Mariahulde 1954 te 's-Hertogenbosch. Toegangskaarten voor het stadion zullen t.z.t. gelijk met een tekstboekje voor de H Mis met zang voor een bescheiden bedrag verkrijg baar worden gesteld. Het Ambtenarengerecht te Groningen heeft het beroep, dat door de ex- korpschef der gemeentepolitie te Onst- wedde (Gr.) was ingediend tegen het ontslag, dat hem was verleend door de burgemeester van de gemeente Onst- wedde, ongegrond verklaard. Het heeft de politiefunctionnaris gekenschetst als een ambtenaar, die een mentaliteit be zit welke hem voor het ambt van korpschef volkomen ongeschikt maakt. H.M. Koningin Juliana heeft de pre sident van Joegoslavië, Jozif Broz Tito, in een telegram bedankt voor de geluk wensen, die hij haar heeft doen toeko men met haar verjaardag. Advertentie Met Dulcia voelt U zich vrij en ongedwongen, want Dulcia herenondergoed heeft een perfecte pasvorm, dank zij de speciale Dulcia rib. Het elastiek - de originele Dulcia-band - is was- en kookecht Dulcia ondergoed werd veel geïmiteerd, maar nooit geëvenaard Prys: Slips 3.75 Singlets 3.95 Verkrijgbaar in herenmodezaken AGENTEN: GEBR. KLEBER, ROKIN 117, AMSTERDAM (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenochtend. De socialistische premier v. Acker heeft gisteren met enige vertraging voorlezing gedaan van het regeringsprogram. Dit program behelst o.a. de belofte onmiddellijk de militaire diensttijd van 21 op 18 maanden terug te brengen en het pensioen der gehuwde arbeiders tot 28.000 fres. te verhogen. Het meest opmerkelijke aan dit program is, dat het slechts een voorlopig karakter draagt en zich vooral wat de financieel-economische politiek betreft tot enkele algemene richtlijnen beperkt. Als reden hiervoor voert de regering aan, dat zij eerst een inventaris moet opmaken van het beleid van haar voorgangster. Deze inventaris zal pas worden bekend gemaakt in de alge mene toelichting by de begroting van het dienstjaar 1955, d.w.z. in de herfst van dit jaar. door het cement van het anti-clericalis- me. Het program is dan ook het dui- deiykst waar het de onderwijspolitiek betreft. De regering kondigt aan dat haar hoofdbekommernis uitgaat naar het staatsonderwijs en dat het door de staat gesubsidieerde byzondere onder wijs aan een strenge controle zal wor den onderworpen. Voo. benoemingen in het officieel onderwijs zal in de toe komst voorrang verleend worden aan de houder van diploma's van staatsin stellingen. In ae C.V.P.-Kamergroep, die van. daag het regeringsprogram besprak, werd scherpe critiek uitgebracht door oud-minister Eyskens, die voorspelde dat de regering België's internationale verplichtingen niet zou kunnen naleven indien zij zich hield aan de door haar aangekondigde koers. Volgens andere leden zal de onderwijspolitiek van de regering naar een wederopleving van de schoolstrijd leiden. De regeringsver klaring zal vandaag in de Kamer wor den besproken. Zij kon gisteren niet in de senaat worden voorgelezen, daar eerst nog moest worden overgegaan tot liheranl-s eialistische coalitie dei aanwijzing van. 23 gecoöpteerde se- iiDeraat s ciaitstiscne coanue natoren. Tien socialisten, tien C.V.P.- hoofdzakeljjk bijeengehouden I ers en drie liberalen werden verkozen. De regering geeft de wens te kennen door besparingen de begroting sluitend te maken, maar stelt vast dat, mdien tijdens de komende maanden geen ver betering intreedt in de fiscale ontvang sten, de begroting van 1954 een tekort van vijf a zes milliard francs zal ver tonen. Men kan uit de regeringsverklaring zeer duidelijk de tegenstelling tussen de socialistische en liberale opvattin gen aflezen betreffende het financieel- economisch beleid. Er is sprake van bezuinigingen en van vermincering der belastingen, maar ook van de ver hoging der pensioenen en van de bouw van nieuwe scholen. De bezui nigingen zullen waarschijnlijk in de eerste plaats worden nagestreefd in de sector der landsverdediging. In de regeringsverklaring wordt de nadruk gélegd op het feit dat de militaire uit gaven in overeenstemming moeten worden gebracht met 's lands midde len. Bestrijding van de werkloosheid zal een van de hoofdzorgen zijn der regering, die zich voorneemt dit eu vel uit de wereld te helpen door het activeren van een program van openbare werken en van de bouw van goedkope woningen. De wordt (Van onze correspondent) Haandag is onder grote belangstelling het vijftigjarig bestaan herdacht van de bekende R.K. Kweekschool voor on derwijzeressen „De Voorzienigheid" te Steenwijkerwold. Deze voor de Congre gatie van de Arme Zusters van het God delijk Kind zo vruegdevolle dag werd bijgewoond door de algemeen overste Moeder Xaveria. de oud-algemeen over ste Moeder De Pazzi, deken J. Scholtens uit Wolvega, de heer H. F Happel na mens het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, de hoofdin specteur van het L. O. de heer Klei- terp uit Groningen en vele andere auto- De algemeen inspecteur van het ka tholiek onderwijs in het aartsbisdom de zeereerw. heer A. C. Oomes droeg een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. Tijdens de 's middags gehouden recep tie sprak de rector van het huis de wel- eerw. heer J. N. C. M. Schermer een herdenkingswoord De inspecteur van de onderwijsopleiding de heer C. Kleiwegt uit Nijmegen vertegenwoordigde de mi nister' van O-. K. en W. Burgemeester F. M. Panthaleon baron van Eek liet de gelukwensen van het gemeentebe stuur van Steenwijkerwold vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, 's Avonds werd voor de zusters docen ten en leerlingen een voorstelling van een marionettentheater gegeven. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de strafprocedure over de k cstie of een binnenschipper, die een vergun ning voor de wilde vaart heeft, ver plicht is bjj het afsluiten van een vracht contract de tussenkomst in te roepen van een bevrachtingscommissaris wan neer het betreft vervoer binnen Neder land. Volgens het binnenscheepvaartre- glement is een binnenschipper, c* e een vergunning .oor de wilde vaart heeft, verplicht bij het afsluiten van een vrachtcontract de tussenkomst van een bevrachtingscommissaris in te roepen. Mevr. mr J. de B. te Rotterdam, eige naresse van een Rijnschip, heeft zulk een overeenkomst gesloten zonder tus senkomst van een commissaris. Het be trof vervoer binnen Nederland Zij meende, dat zij zich kon beroepen op de vrije Rijnvaart krachtens de Acte van Mannheim. Dit standpunt werd ge deeld door de rechtbank te Rotterdam, die ontslag van rechtsvervolging gaf. De officier ..n Justitie aldaar oordeel de het gewenst een uitspraak in hoogste instantie uit te lokken en ging in cassa tie. De Hoge Raad heeft dit beroep thans verworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3