Wereld vraagt steeds meer Nederlandse sigaren De vlaggen gaan uit in Duizel 100.000 km. wandelend van en naar fabriek Vi ■•'4 m Ifo ?47tm Tussen neus en lippen Jan van Hoof-monument voor Nijmegen Bevrijdingsfeest ■»|g|ggi I Res.-kapitein te Wezep gearresteerd Zaak-Naundorff voor Parijse rechtbank Billy Graham toch naar ons land Pastoor blaast zijn eigen kerk op .101 Als U eens echt wilt genietendan Redder van de Waalbrug: Onthulling waarschijnlijk op 17 September Werkstuk van Marius van Beek WW mm WÊÊÊÊÊÊÊIÊmgÊm K-' i DONDERDAG 6 MEI 1954 PAGINA 3 Oplichting voor meer dan vier ton Jongeren in de K.V.P. V rouwenmonument EAUDE COLOGNE nnl^ (#fs> ÜUU». Iff w Monumentenzorg ver hinderde bouw van nieuw Godshuis Examens Als U geschenken moet bedenken, spreekt één vanzelf: I Iv#/ N de beste sigaret voor Uw gezondheid l Tien jaar Regiment Stoottroepen Prins Bernhard opent „Agard"-vergadering Luchtvaartdeskundigen uit de N AT O-landen v Zoals men bij de Langstraat aan schoenen en leer en bij Xwenthe aan katoen denkt, zo associeert men de Brabantse Kempen onmiddellijk met sigaren. Dat is geen wonder, want sedert ruim hon derd jaar worden in de Kempen sigaren gefabriceerd ®n thans is het zo, dat in deze streek, waartoe wij dan ook Eindhoven en Valkenswaard rekenen, 60% Van de Nederlandse sigarenindustrie gevestigd is. Na de oorlog hebben we herhaaldelijk gehoord, dat het met onze sigarenindustrie verre van roos kleurig gesteld was en de cijfers wijzen wel uit, dat dat niet ten onrechte werd beweerd. In 1939 waren in deze industrie nog 26.743 werknemers werkzaam. In 1951 Was dit getal teruggelopen tot 11.400, terwijl het verbruik van sigaren, resp. senoritas, per hoofd der bevolking, ten opzichte van het verbruik in 1939 nog slechts 38%, resp. 31% bedroeg. De accijnsver- •aging heeft op de situatie een gunstige invloed ge had, want de consumptie nam zodanig toe, dat het aantal werknemers in 1954 weer was gestegen tot 14.500, wat een stijging betekent van meer dan 25%. Dit is van te groter belang, omdat in de sigaren industrie relatief zeer veel mannelijke arbeiders en kostwinners werken. De sigarenindustrie is boven dien zeer arbeidsintensief. .y.-.v "\\y.vX Via een transportband gaan de sigaren naar de droog- machines. Hieruit volgt al de grote betekenis van een florerende sigarenindustrie in de zeer dichtbevolkte en kinderrijke Kempen, maar ook de kwetsbaarheid van dit, al te eenzijdig op de sigarenin dustrie georiënteerde, gebied. Het ligt dan ook voor de hand, dat men in de Kempen en met name in het gebied der Acht Zaligheden, waar veel sigarenfa brieken geconcentreerd zijn, streeft haar 'n verbetering van de vestigings- hiogelijkheden voor nieuwe industrieën. Electriciteitsvoorziening en waterleidin gen behoorden daartoe. Binnenkort zul len diverse van de Kempische dorpen ook van propaangas voorzien zijn. Ont- sluting van het gebied door meer en betere toegangswegen is ook een ge rechtvaardigd verlangen, aan de verwe zenlijking waarvan reeds volop gewerkt wordt. Het is echter duidelijk, dat een (Van onze correspondent) De Kon, Marechaussee te Wezep heeft de 50-jarige reserve-kapitein J. J- K. B., compagniescommandant in de "rinses Margrietkazerne aldaar, ge presteerd. Hij heeft in de omgeving Particulieren en collega's opgelicht voor een bedrag van naar schatting f 450.000. Hoewel het onderzoek nog niet beëindigd is en van officiële zijde geen andere inlichtingen werden ver strekt, mag worden aangenomen, dat het genoemde bedrag niet te hoog zal zijn. K. B., die „winstgevende objecten" had om geld te beleggen, is ruim een jaar geleden met zijn praktijken be gonnen. Het waren toen nog kleine be dragen, die hij van bekenden leende en een poos later met flinke rente te rugbetaalde. Hiermede wist hij in brede kring vertrouwen te wekken, zodat hij het allengs met grotere be dragen probeerde. Niet alleen werd hem op goed vertrouwen geld geleend, ook op schuldbekentenis en met borg stelling wist hij geld los te krijgen. Zo heeft de aannemer K. te Elburg aan de gearresteerde K. B. onder borgstel ling van de te Wezep wonende kapi tein B. een bedrag van f 145.000 ge leend. Ook een meubelfabrikant in Wezep heeft hem f 145.000 ter leen Verstrekt. Bij officieren en particulie ren heeft hij meerdere duizenden gul dens losgepraat. K. B., die zelf In Heerde woont, huurde wekelijks een auto, om daarmede zijn in Duitsland Wonende vrouw, die van Duitse af komst is, te bezoeken, welke reisjes tenminste duizend gulden kostten. Het Wordt zeer twijfelachtig geacht of van het geld nog iets gered kan worden. Het onderzoek duurt nog voort. Voor zover thans bekend zijn geen mili taire gelden in deze zaak betrokken. Zaterdag 22 Mei houdt de jongeren organisatie in de K.V.P. haar tweede openbare jongerenraadsvergadering van hit jaar. De vergadering wordt gehou den in de schouwburgzaal van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. He heer A. E. de Schrijver, minister van Staat van België en voorzitter van he Nouvelles Equipes Internationales (Internationale Unie ,van Christelijke Hernocraten) zal een rede' houden over he eenwording van Europa. gezonde uitgroei van de bestaande in dustrie op het ogenblik zeker van niet minder belang is dan het aantrekken van nieuwe. De gunstige uitwerking van de accijnsverlaging is dan ook in dit ge west, en met name in Eersel en Duizel, met vreugde begroet, zelfs al vormde het grootste nier sedert vijftig jaar ge vestigde sigarenbedrijf, de Agio-fabriek, een gunstige uitzondering in deze be drijfstak. Hier liep namelijk zowel de jaarproductie, als het aantal werkne mers geregeld op. De personeelsbezet ting is op it ogenblik 442, van wie plus minus 100 gezinshoofden van buiten Dui zel. Als men weet, dat het kerkdorp Duizel, waar de fabriek gevestigd is, slecht 900 inwoners telt, kan men na gaan van hoe grote betekenis deze in dustrie voor dit dorp en zijn omgeving is. Uit een twintigtal .en in de omge ving komen de arbeiders te voet of per fiets iedere dag hier naar hun werk, want de busverbindingen van de dorpen onderling zijn niet van dien aard, dat die voor dit doel bruikbaar zijn. Een bij zonder sterk voorbeeld van zo'n „voet ganger-forens" is wel de 69-jarige A. Bierens uit Eersel. die nu reeds 46 ja ren lang elke dag naar en van zijn werk 8 km. loopt en zo in totaal ruim 100.000 km. al pendelend heeft afgelegd. Stijgende export Van grote betekenis voor dit bedrijf en voor de Nederlands sigarenindustrie in het algemeen, is de groei van de ex port van de Nederlandse sigaren. De to tale exportwaarde van de Nederlandse sigarenindustrie, naar ongeveer honderd verschillende landen, steeg van 5.513. 219 in 1948 tot 15.877.182 in 1953. Hier uit blijkt wel, dat de Nederlandse si gaar een eigen plaats heeft weten te veroveren tussen sigaren van naam als de Havana en de Brasil. De Noord- Amerikaanse sigaar is, zo verzekerden de deskundigen ons, een soort apart, omdat bfj de fabricage ervan rekening gehouden wordt met de voor ons land vreemde gewoonte der Amerikanen om hun sigaar te kauwen onder het reken. Opvallend is, dat in Denemarken na de oorlog het sigarenverbruik in veel mindere mate is afgenomen dan in ons land, België en verscheidene andere West-Europese landen. De sigarenfabri kanten vermoeden, dat dit samenhangt met de gewoonte der Deense dames om, evenals haar mannelijke landgenoten, nu en dan de sigaar te prefereren boven de sigaret. Daarom is het te begrijpen, dat de Nederlandse sigarenfabrikanten graag eens spelen met de gedachte deze ge woonte ook in ons land te propageren en zo mogelijk ingang te doen vinden. Wij kunnen ons voorstellen, dat het denkbeeld van een aantrekkelijke vrouw met 'n grote of kleine sigaar in de mond, menigeen met afschuw zal vervullen. Maar als men zich nu die zelfde vrouw eens voorstelt met een elegant, lang sigarenpijpje, waar in een senoritas of sprietje in plaats van de eeuwige sigaret, verliest de gedachte, dunkt ons, al veel van haar afschuwwekk.nds. Vakwerk Sigaren maken is vakwerk, het is ge schoolde arbeid en er zijn diverse jaren voor nodig eer een jonge man het vak geheel onder de knie heeft. Bij de Agio- fabriek wordt er steeds naar gestreefd de opleiding voltooid te hebben voor de jongeman in dienst moet, zodat hij, na volbrachte dienstplicht, als geschoold vakman in de maatschappij kan terug keren, en dan meteen een goed week geld verdienen. Vakscholen voor de sigarenmaker^ zijn er niet. De mensen worden in het eigen bedrijf opgeleid, maar dat iemand, die er aanleg en „feeling" voor heeft het dan ook in de sigarenmakerij ver kan brengen, bewijst wel de 31-jarige Piet Casteleijns uit Casteren, die men wel de „top-scorer" van het bedrijf zou kunnen noemen. Een half jaar geleden, toen men door grote drukte een 54-urige werkweek maakte, vervaardigde hij 7260 sigaren per week en kwam daar door aan een weekgeld, dat in de buurt van de 120,- Ie Zaterdag a.s. gaan in Duizel de vlag gen uit, want dan viert de fabriek haar gouden bestaansfeest met een plechtige H. Mis, een receptie, een gezellige mid dag voor de kinderen van het personeel en tot slot een grote feestavond voor heel het personeel. Gisteren is in een Parijse rechtszaal opnieuw de zaak-Naundorf in behande ling genomen. Het Hof van Beroep zal een uitspraak moeten doen over de vraag, of de tien-jarige koning Lodewijk XVII werkelijk 159 jaar geleden in zijn gevangeniscel in de „Temple" is over leden, of dat het lichaam, dat daar werd aangetroffen, van een onderge schoven kind is geweest. René Louis de Bourbon heeft de zaak op 25 Juli 1951 opnieuw aanhangig ge maakt. Hij is de achterkleinzoon van Charles-Guillaume Naundorff, één van de 43 personen, die indertijd hebben verklaard dat zij Lodewijk XVII waren, maar de enige, wiens aanspraken nooit afdoende konden worden ontzenuwd. Men zal zich herinneren, dat Naun dorff indertijd als horlogemaker in Delft heeft gewoond en daar in 1845 is overleden. Verscheidene oude Franse families hebben zijn aanspraken erkend, het Nederlandse hof heeft hem aan vaard als „Prins Charles Louis de Bour bon", het Nederlandse ministerie van Justitie heeft indertijd na zijn overlij den de doodsacte doen uitschrijven op naam van Lodewijk XVII. Daarna heb ben zijn afstammelingen de naam De Bourbon gevoerd. In 1850 zijn twee van Naundorff's kin deren een proces gaan voeren tegen de toen erkende Franse koninklijke fami lie, die, naar zij aanvoerden, niet het recht had de naam „De Bourbon" te gebruiken. Het Hof stelde de Naundorffs in het ongelijk op de overweging, dat de Temple zó zwaar bewaakt was, dat ontsnapping onmogelijk ge wees moest zijn, en dat Naundorff de Franse taal niet machtig was. Een beroep tegen die uitsprak, eerst on 1874 behandeld, werd ongegrond verklaard. Het thans begonnen proces werd 25 Juli 1951 aanhangig gemaakt. De uit spraak wordt niet voor begin Juni ver wacht. De presidente van de Stichting Neder landse oorlogsgraven, mevrouw H. C. van Anrooy-De Kempenaer, heeft Dinsdag tij dens een indrukwekkende plechtigheid een vrouwenmonument op het ereveld Kali- banteng in Semarang onthuld. Het monu ment is vervaardigd door de beeldhouw ster Marianne Gobius. De Hoge Commis saris, mr. W. F. M. graaf van Bylandt, legde namens Koningin Juliana en Prins Bernhard twee kransen aan de voet van het monument. Advertentie - V. A ■- a: A. A v!'''/A KOLNISCH Eau de Cologne Parfumerie fabrik vvq "GLOCKENGASSE N947II" COIOGNEon RHINE e. ;i> v X De Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham, die op het ogenblik nog een campagne in Engeland leidt, zal toch naar ons land komen. Op 22 Juni a.s. zal hij in een bijeenkomst te Amster dam voorgaan. Billy Graham trekt iedere avond steeds een twaalfduizend bezoekers bij zijn evangelisatiediensten in de Har- ringway-Arena te Londen. Hoewel aanvankelijk van de zijde der Angli caanse "Kerk een zekere oppositie tegen zijn methodiek was gerezen, heeft de bisschop van Canterbury tijdens een onderhoud met de Amerikaan ver klaard, „dat in de Anglicaanse Kerk het grootste geestelijk meeleven van deze eeuw is geconstateerd mede dank zij de komst van de evangelist". Gra ham zelf heeft medegedeeld, dat bij nog nergens zulk een belangstelling voor zijn arbeid heeft ondervonden als thans tijdens zijn campagne in Enge- lar 1. Op zijn Europese tournee hoopt hij naast Amsterdam o.m. ook Stockholm, Düsseldorf, Berlijn en Parijs aan te doen. Een Nederlands comité zal zich nog nader beraden over de stappen, die ondernomen moeten worden ter voorbereiding van de evangelisatie- dienst in Amsterdam. Een oude pastoor uit Oberteisendorf in Opper-Beieren is tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van vijfhonderd mark veroordeeld omdat hij zijn eigen kerk heeft opge blazen. De pastoor had vooraf de heilige voorwerpen van de kerk in vei ligheid gebracht. De kerk, die op de monumentenlijst stond, was reeds lange tijd te klein voor de gemeente. Drie plannen voor de bouw van een nieuwe kerk waren verworpen op grond van de ouderdom van de oude kerk, die in een bijzondere Beierse gothische stijl was gebouwd en een kostbaar koor had. De pastoor, die door de koster en de bevolking geholpen was, zei voor de rechtbank: „Ik besloot als priester de wetten van de staat te overtreden en de belangen voor de zielzorg voorrang te verlenen". De koster werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijk. (D.P.A.). LEIDEN Doctoraal ex. vrije studie richting C. A. Elias van Stabrouck, te Leiden. *>2 4 VwS 4 -O V i y. - ;w m \nV \\V4 A v t-y jy, .iijfiMSsïï: iir-:1 i!" - C IV u»V,! - :U .V ^°ede sigaren worden vrijwel geheel met de hand gemaakt. Daar wordt veel vakbekwaamheid voor vereist. Dutter Te Quincy in Massachu setts werd de brandweer gealarmeerd door een te lefoontje van de heer William Knott. Met groot materieel rukten de brandweerlieden op naar zijn huis, maar konden zelfs het kleinste vuiltje rook niet ontdekken. De heer Knott ontving de he ren in grote verlegenheid: „Ja ziet u", vertelde hij, „ik was op een stoel in slaap gesukkeld en ik droomde zo levendig en helder, dat er brand was. dat ik, toen ik wakker inerd, onmiddellijk de te lefoon greep en u op belde." Televisie Een man, die te Spring field in Illinois een vriend hielp bij het in stellen van een televisie toestel, zag tot zijn ver bazing plotseling het dui delijke oeeld van zijn drie jarig zoontje op het scherm verschijnen. Hij begreep er niets van, tot hij vernam, dat het een speciale uitzending van de politie betrof, die de ouders van het kind zocht. Het kind was n.l. uit het huis van zijn grootouders weggelopen. De grootouders dachten, dat het weer naar huis was gegaan, terwijl de va der in de veronderstelling leefde, dat het zich nog bij de oudelui bevond. Jager De Maharadja Martand Singh van Rewa in Mid- den-Indië is een groot ja- bekend, maar met die 231 ger voor het aanschijn dollar zal de gemeente de van de Heer. Hij is 40 jaar straten laten repareren, en heeft reeds honderd zodat de vrachtrijder ook tijgers met een welge- daar nog van profiteert, mikt schot uit de jungle Advertentie 5 Mei was voor het regiment Stoot troepen de vooravond van zijn tiende verjaardag. Het regiment is namelijk in 1944 ontstaan bij het begin van de strijd om de bevrijding van ons land. Later kende H. M- Koningin Wilhelmina aan dit regiment een eigen vaandel toe „zijn de een korps, dat op eervolle wijze heeft deelgenomen aan de bevrijding van Nederland". De officiële oprichtingsdatum, 21 Sep tember, valt in de periode der grote oefe ningen. De viering van het jubileum is hierdoor vastgesteld op Zaterdag 4 September. Het voorlopige programma voor die dag, vermeldt o.a. kerkdien sten, défilé, receptie, voetbalwedstrijd, opening van het Stoottroep-museum en galabal. Ook wordt bezoek verwacht van vele „veteranen", die dit nog jonge regiment reeds telt, zowel uit de be vrijdingsperiode als uit de diensttijd overzee. Het jubileum zal worden ge vierd in de garnizoensstad Venlo- (Van onze correspondent) Het ziet er naar uit, dat Nijmegen op de tiende herdenkingsdag van zijn bevrijding tenslotte het monument zal kunnen onthullen, waarvoor de be volking in het eerste jaar van de bevrijding reeds spontaan een aanzienlijk bedrag bijeenbracht. Het betreft hier het Jan van Hoof-monument, waarmee men niet alleen deze Nijmeegse verzetsÊeld wil eren, maar tegelijkertijd allen, die in en door hun verzet voor de zaak der vrijheid zijn gevallen. Wanneer 17 September van dit jaar het door de beeldhouwer Marius van Beek te vervaardigen monument zal worden onthuld, is daarmee tevens een einde gekomen aan een onverkwikkelijke affaire, die de gemoederen nu bijna tien jaar heeft bezig gehouden. geholpen. Hij is thans aan het tweede honderdtal be gonnen en heef. no. 101 al mee naar huis gebracht. Overbodig geworden Te Sand Gork in West- Russische whisky De Russen stoken thans hun eigen whisky. De drank wordt onder de naam „Sovjetskoje Viski" in de handel gebracht en schijnt een ernstige con- Virginia, een plaatsje van current van de traditio- 250 inwoners, heeft men nele wodka te zullen wor de gevangenis verkocht, den, ofschoon de prijs 23 omdat er al 16 jaar lang gulden bedraagt. Een gro- niemand in had gezeten, te zaak in het centrum Koper was een vrachtrij- van Moskou verkoopt der, die er 231 dollar voor van het spul ongeveer 500 betaalde. Wat hij ermee a 600 halveliterflessen zal gaan doen, is nog niet per dag. Het is een vaststaand feit dat Jan van Hoof reeds in Augustus 1944 met vrienden van de Nijmeegse illegaliteit plannen beraamde om te voorkomen, dat de Duitsers de Waalbrug zouden op blazen bij de nadering van de geallieer de legers. Het is eveneens bekend, dat de illegaliteit aanvankelijk nogal scep tisch tegenover deze gedurfde onderne ming stond. Toen op 17 September 1944 de ge allieerde luchtlandingstroepen bij Nij megen neerkwamen is er in de ver warring van die dagen een hiaat in de loop der gebeurtenissen ontstaan, dat achteraf vele nare gevolgen heeft gehad. Een positief bewijs dat Jan van Hoof de Waalbrug redde heeft men nooit meer kunnen leveren. De andere dag, 19 September 1944, is Jan van Hoof gesneuveld toen hij met een Engelse gevechtswagen voor het front uit de binnenstad indrong. Het verhaal van zijn redding van de Waalbrug deed als een lopend vuurtje de ronde. In korte tijd bracht de Nij meegse bevolking een bedrag van ruim 22.000 gulden bijeen voor een monument De illegaliteit bracht een eenvoudige herdenkingssteen aan bij de opgang van de Waalbrug. Posthuum werd hem de Militaire Willemsorde toegekend. Daarna zijn de onverkwikkelijkheden begonnen. Uit wat voor motieven dan ook begonnen verschillende lieden in het openbaar hun twijfel uit te spreken aan de door Jan van Hoof gepleegde daad. Er werd een rijkscommissie in gesteld die een deskundig en diepgaand onderzoek instelde. Ook de commissie kon niet tot een volledig positief ant woord komen. Toch kwam de commis sie met ruime meerderheid van stem men tot de conclusie dat „met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat Jan van Hoof sabotage heeft gepleegd aan de springlading van de Waalbrug" en dat de posthume toekenning van de M.W.O. hem ten volle toekwam. Slechts éen lid van de commissie kon zich niet met deze uitspraak verenigen. Inmiddels was het reeds 1952 gewor den en toen pas kon het comité, dat de gelden van de burgerij beheerde, een begin maken met de uitvoering van de plannen. Verschillende beeldhouwers werden aangezocht een ontwerp te ma ken. Maar de jury kon aan geen van de ingezonden ontwerpen haar fiat hech ten. Totdat tenslotte dezer dagen het ontwerp van Marius van Beek gereed kwam. De jury was eenparig van oor deel dat dit het toekomstige monument zou moeten worden. Hoewel het in was vervaardigde ont werp vanzelfsprekend nog geen volledi ge indruk kan geven van het toekom stige monument, is het toch wel moge lijk enkele korte opmerkingen te maken bfj het geheel. Uiteraard is het monu ment, dat een sterk ruimtelijke werking zal krijgen, nauw gebonden aan de plaats waar het komt te staan. En wel halverwege tussen de brug en de stad, op de plaats waar nu de bevrijdings- vlam staat. Als een soort binding tus sen brug en stad til daar de figuur van een man verrijzen, die terugholt naar de stad. De man kijkt nog even om naar de brug en draagt boven zijn hoofd een gerafelde en gescheurde vlag. Het drie meter hoge, in brons gegoten beeld komt op een 1.30 meter hoge sokkel te staan van beton, waarin de peilers van de brug zijn gesymboliseerd. Het beeld staat precies in het verlengde van de hartlijn van de brug. Wanneer de beeldhouwer zijn op dracht voor die tijd kan voltooien ligt het in de bedoeling dat het monument op de tiende verjaardag van Nijmee- gens bevrijding op 17 September wordt onthuld. U heeft mij naar ik hoop enige dagen gemist in deze hoek van de krant Inderdaad, ik heb de be vrijding herdacht en ge vierd. Niet nationaal, uiter aard want dat mócht dit jaar niet maar indivi dueel. Ik had vooraf een exquise feestprogramma voor mijzelf opgesteld, maar van de uitvoering daarvan is niets terecht ge komen. Het is helemaal anders gelo pen dan ik gepland had. 's Morgens bij het koffiedrinken werd ik Verzeihung aangesproken door een volumineuze Duitser, die mij naar aard en wezen van het aanwe zige stadsschoon ondervroeg. En afge zien van al vergevingsgezindheid, waar ik vol van zit, vond ik dit sa menzijn toch niet helemaal passen in een bevrijdingsfeest Maar goed. Ik heb mij met ware zelfverloochening door het grondige onderhoud heen gebeten en ben uit een soort tegen weer gevlucht naar een etablissement, waarvan ik wist dat men mij er zou tracteTen op zonnige dranken en op fikse anti-Germaanse geluiden. Een mens moet wat hebben op de 5e Met Welnu, ik ben ruimschoots aan mijn trekken gekomen. In de kortste keren zat ik achter een mooi glas en temidden van een grote schare geestverwanten fiks te schelden. Ik had natuurlijk méégeplakt, zei een van de gasten. Maar dat had ik niet. Dat „Deutsche nich erwünsch" was mij te Duits-generaliserend geweest, zei ik. Het volgende ogenblik zat ik in een heet debat verstrikt. En tenslotte werd ik buiten geworpen. Vanwege mijn „pro-Duitse gevoelens." Ik wil maar zeggen: het is anno 1954 een bijzonder gecompliceerde bezig heid, het bevrijdingsfeest vieren. In Scheveningen houden deze week leidende luchtvaartdeskundigen uit de NATO-landen, die zijn verenigd in de „Agard", de „Advisory Group for Aero nautical Research and Development", hun vierde algemene vergadering. De eerste twee dagen van het congres ziin gewijd aan besprekingen in commissies over luchtvaartkundig onderzoek en ont wikkeling in de bij de NATO aangeslo ten landen. Woensdagmorgen heeft Z.K. H. Prins Bernhard de algemene verga dering formeel geopend met een rede, waarin hij er aan herinnerde dat de „Agard" precies twee jaar geleden zijn eerste algemene vergadering in Parijs hield. Nu de proefperiode van twee jaar verstreken is, aldus Prins Bernhard, is het verheugend te vernemen, dat intus sen besloten is het werk op een meer duurzame basis voort te zetten. Twee jaar is een betrekkelijk korte tijd, maar er zijn belangrijke resultaten bereikt, hetgeen bewijst dat de opzet goed is ge weest. Z.K.H. voegde hier aan toe uit ervaring te weten, hoeveel moeilijkhe den moeten worden overwonnen om een organisatie voor internationale samen werking zo op te bouwen, dat practische resultaten worden bereikt. SÖ&S? ■*v A -'aWv. V yy.;-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3