Nationale Gemeenschap herdenkt bevrijding Kruiswoordraadsel n Bevrijdingsfeest begon met herdenking van elke 10 rokers! IN DE HAAGSE DIERENTUIN DE WITTE RAAF Moeilijkheden in Wijk aan Zee en Beverwijk Zwitsalette MOORD Vertegenwoordigers van uiteenlopende groepen ALLE I1EISVROEWE1V VAA EEGROTE ZORG REVRIJD Zwarte deviezen ingenomen? Militaire opstand in Paraguay? ^Uc cCe 1/l(ror>rrc<2UTv „Met verschuldigde eerbied naar de prullemand DOBBELMANNLEKKER MAN! De winkelsluiting Zoeken naar oplossing in Parijs DONDERDAG 6 MEI 1954 PAGINA 5 Bloesemwandeling Films in opdracht van Buitenl. Zaken Geen steentjesactie voor blinden van Grave Uitslag prijsvraag voor Westfriese novelle Gabriël Smit 25 jaar journalist Moderne wetenschap verleent „huishoudelijke" diensten baatachtige mo!ttJUiSt 31 WGl maakt ons land tot ..luilekkerland" voor de Grote bedragen verhan deld in Maastricht Radio Asuncion: Alles is weer rustig Vonnis bevestigd: Tien jaar wegens poging tot moord Gala-uniformen voor Huzaren van Boreel M Oplossing van Woensdag VELSEN Meisje vermist Een keihard bewijs is het zonder de minste twijfel, wanneer 8 van elke 10 rokers zwart op wit verklaren, dat IBIS EXPORT 100% Engelse shag, of DOUBLET half-zware shag, of KING WILLIAM Virginia sigaretten hun opper best bevallen. Tiendui zenden rokers hebben enthousiast meegedaan aan het Ibis Opinie Onderzoek - het groot ste in Nederland - waar bij bovengenoemd resul taat uit de bus kwam. Het staat dus wel vast, dat rokers die één van deze 3 merken als lijf- merk kiezen, een roker tje naar hun hart hebben gevonden. Ook U zult ondervinden, dat het 3 échte merk artikelen zijneen waar borg dus voor constante kwaliteit. Vraag Uw winkelier! prestatie Voor m°9ea. r?5 Waterstanden door GEORGES SIMENON Een van de initiatieven tot viering Van het negende bevrijdingsfeest is in Oen Haag geweest het houden van een Nationale Gemeenschapsavond. Het plaatselijk convent der democratische Partijen bracht in samenwerking met het Algemeen Haags Comité vertegen woordigers van uiteenlopende groepen ln ons volk tezamen in de Dierentuin, tvaar zij een publiek hebben toegespro ken dat dankbaar, hcewel niet overma- tl0 enthousiast, reageerde. De burgemeester van Dea Haag mr. Schokking en enkele wethouders gaven tnet de voorzitter van de Eerste Ka- tner, mr. Jonkman, van hun belang stelling bliik. Prof. Oud heeft hierbii de Voordelen van onze nationale vrijhe den uiteengezet Dat er politieke strijd ®n meningsverschil is zag hii als een Voordeel, te meer omdat dit de saam horigheid in het geheel niet hoeft uit te sluiten. Het grootste goed dat de demo cratie ons heeft gebracht, noemde hii dat algemeen in Nederland erkend V'ordt dat de persoonlijkheid van de Hens van de grootste waarde is. Dit in de felste tegenstelling tot de leuze die °ns in de bezettingstijd werd opeedron- Sen: Gij ziit niets. Uw volk is alles. Prof. dr. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, sprak over de grote veranderingen die de oorlog en de technische vooruitgang daarna te weeg hebben gebracht en de nog altijd niet overwonnen drei ging van de dictatuur van buiten af. Het is nuttig ons af en toe bewust te worden van het grote goed van onze geestelijke vrijheid en ons daarop te bezinnen, al hebben velen daarover andere opvattingen. Voor de katholiek Op 8 of 9 Mei, naar keuze, organi seert de A.N.W.B. een bloesemwandel tocht door de Betuwe voor individuele Wandelaars. Het traject van deze wan deling brengt de deelnemers aan de hand van een uitvoerige routebeschrij ving door een zeer mooi deel van de bloeiende Betuwe nabij Geldermalsen «n Deil, Begin-, tevens eindpunt van de tocht, Waaraan zowel leden als niet-leden van de A.N.W.B. kunnen deelnemen, is Hotel Van den Burg te Geldermalsen. Bij deze bloesemwandeling is weer een korte route van ongeveer 11 km. en een lange van ca. 19 km. samenge steld, waarbij de eerste bedoeld is voor deelnemers met jongere kinderen. Drie kleurenfilms vervaardigt Poly- goon-Profilti in opdracht van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De «lms worden bestemd voor de buiten- J3ndse dienst om de volkeren een in zicht te geven in de normale gang van het Nederlandse dagelijkse leven. Rico Bulthuis, Leonard Huizinga en Walther Smith hebben de manuscripten ge schreven op basis waarvan de films in technicolor worden vervaardigd. Wal ther Smith regisseert alle drie. De opnemingen geschieden op 35 mil limeter in de technicolor-procédé. In zeven talen op tezamen ongeveer 120 130 smalfilm-copieën zullen deze docu mentaires aan de voorlichtingsdiensten van de Nederlandse' diplomatieke mis sies overal ter wereld ter beschikking Worden gesteld. De directie buitenland se voorlichting ontvangt bij de opne mingen technische hulp van de filmaf deling van de rijksvoorlichtingsdienst. gaat het vooral om de binding aan het natuurrecht en het Goddelijk recht, zodat wij ons verontrust voe len over de ontkerstening, die de sa menhang en de rechtszekerheid in de verhouding tussen de mensen ver zwakt. Ds. Straatsma sprak over de nood zaak om vrijheid in gebondenheid te behouden, waarbij hii vooral de binding aan God als een wezenstrek van de Nederlandse vrijheid naar voren bracht. Prof. dr. Banning zag in de vrijheid in diepste wezen een geestelijke hartstocht om heel het volk materieel en geestelijk op te heffen en het de rijkdom van het menselijk leven en de samenleving te laten zien. De sprekers werden afgewisseld met enkele uitvoeringen van het West-Ne derlands Symphonie Orkest o.l.v. Sam Swaap en een voordracht van Nel Oost hout, die zeer in de smaak vielen. Naar de voorzitter van de Kath. Na tionale Bond voor E.H.B.O. mededeelt zal 3 October geen steentjesactie ge voerd worden ten bate van het „Comité honderd jaar ereschuld blinden Grave" De heei Berger, die de acties organi seert en leidt, voegt er aan toe, dat, wanneer een actie voor de blinden zou worden geleid, geen gebruik zal wor den gemaakt van steentjes. Voor een eventueel in 1955 te voeren actie is ge heel iets anders uitgedacht, een ge heim namelijk, dat een binding schept tussen de blinden en zienden. Zulk een actie zou dan gevoerd worden onder het motto „Grave's blinden onze vrin den". Het historische genootschap „Oud West-Friesland" heeft verleden jaar een prijsvraag uitgeschreven voor 't schrijven van een korte novelle, die in West-Fries- land moet spelen. Er kwamen zeventien inzendingen binnen. De jury, bestaande uit mevr. Wegener Sleeswijk-van Balen Blanken, dr. A. van der Meulen, beiden te Den Haag, en de heer D. Nieuwpoort te Bergen, heeft de eerste prijs (f 100) toegekend aan de heer C Kistemaker te Andijk voor zijn verhaal „Altoid al lien weest". De tweede prijs (f75) is voor de heer J J. Onnekes te Haarlem met de novelle „De stikkebuul" en de derde prijs (f50) voor de heer J. Köhne +.e Beemster. Hij schreef „De biljartwed strijd". Zonder enig feestbetoon heeft de heer Gabriël Smit. letterkundige te 's-Grave land, het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar in de journalistiek trad. Dat was bij het Utrechts Dagblad in de stad van zijn ge boorte. Daarna werd hij redacteur en later medewerker van de Gooi- en Eemlander te Hilversum, en na een letterkundig adviseur schap bij de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht, chef van de kunstredactie van De Volkskrant te Amsterdam. Nu reeds vele jaren woont de heer Smit te 's-Graveland, waar hij voor de K.V.P. lid van de gemeenteraad is en gedurende enige tijd bovendien wethouder. Ook be weegt hij zich veel in het openbare leven; Gabr. Smit was commissaris van de Kath Verkennerij en houdt voordrachten op cul tureel gebied. ITALIË. In het dal van Fassa, ten Noorden van Campestrina in de Dolo mieten, zijn 2.500 personen afgesloten van de buitenwereld door zware lawines. heren F. J. van Rooyen en T. Ballast werden spoedig nadat zij een parachute te Haarlem gevonden hadden, voor de microfoon gehaald en geïnterviewd. Advertentie SSS"? *s een e,cht wol-land. Ons grillige klimaat bijvoorbeeld vereist *eert £l-ng en ook v?°r tapljten> meubelbekleding, gordijnen enz. prefe- echt al van oudsher wollen stoffen. Maar.... Nederland is ook een thodBv 1dag uit bestrijden onze huisvrouwen haar aartsvijand de mottenlarf. De biivn "lÊ wetenschap schonk haar al menig goed wapen in die strijd, zoals °rzan n TRIX, het befaamde anti-mot-preparaat op D.D.T.-basis van eenvnnd' .maar nog altoos wacht zij op het middel, waarmee zij zélf op uucuge wijze al het wollen goed duurzaam motvrij kan maken. tr'omnh C!ft middel is er. Morgen zal Organon-Oss in deze krant de jongste iHlX w moderne wetenschap bekend maken. Met haar nieuwste preparaat, bollen g®naamd, kan elke vrouw in een oogwenk en zonder moeite haar bhpreen80 voor minstens een jaar motvrij maken. Moest men tot nu het ®h.. y?]1 aan derden overlaten, nu kan men het dus zelf doen met TRIX-W ■tyj.gedaan is wél gedaan" zegt een oud Nederlands spreekwoord! 0Ss daarom alle lezeressen aan morgen de aankondiging van Organon- lezen en ervan te profiteren. Door een koffiesmokkelzaak, waarbij de Maastrichtse garagehouder J. H. was betrokken, is de fiscale recherche op het spoor gekomen van een omvang rijke deviezen-verhandeling door een Maastrichts filiaal van een Rotterdamse sche Bank. Gebleken is, dat dit filiaal van De cember 1951 tot Juni 1952 van onbe kende Belgen Franse francs en Duitse Marken tot een bedrag van in totaal meer dan 110 millioen Franse francs en een millioen Duitse Marken heeft ge kocht. Als tussenpersoon bij deze trans acties trad de Maastrichtenaar H. op. Bij het boekenonderzoek bleek toen, dat dezp aankopen van buitenlandse valuta geschiedden buiten de daarvoor aangewezen instanties om. Het nationale radio-station te Asun cion, de hoofdstad van Paraguay, heeft gisteren bericht dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag een militaire re volte heeft plaats gevonden in Asun cion. De revolte zou inmiddels onder drukt zijn en volgens de radio was de toestand in het gehele land rustig. De radio meldde dat de staat van be leg was afgekondigd. Volgens berichten uit Buenos Aires zouden reizigers uit Asuncion medegedeeld hebben, dat een regiment cavalerie, dat in de hoofdstad gelegerd was, in opstand gekomen was en dat bij de daarna ontstane gevechten de hoofdcommissaris van politie van de Paragayse hoofdstad gedood werd. (U.P.). Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, bevestigd tegen de 55-jarige Rotterdamse ontsmetter A. F. W. W. werd schuldig geoordeeld aan het misdrijf, het vorige jaar, na rijp beraad en kalm overleg, getracht te hebben zijn echtgenote tot twee maal toe van het le ven te beroven door gif in haar soep te doen. Er is een comité opgericht tot vor ming van een fonds voor het schenken van gala-uniformen aan het trompetter- corps van het regiment huzaren van Bo reel. Als onderdeel van de actie tot het bijeen brengen van de benodigde gelden is een gramofoonplaat gemaakt, van een tweetal composities van de kapelmees ter van het corps, adj-onderofficier J. A. Reynhoudt, n.l. de huzarenmars en de mars „Mooi Amersfoort". De eerste plaat is aan Prins Bernhard aangebo den. 50. Vol verbazing over dit plotseling afbreken van de strijd laten ook Eric's mannen bet zwaard zakken. Et stijgt een onverstaanbaar gemompel op, wanneer uit de ach- terste rijen van de Noorse krijgers de gevangen Schot naar voren dringt en de Hoog landers toeschreeuwt: Mannen van Lochlan. Neer uw wapens." Onmiddellijk springen een paar Schotten op de gevangene toe en ontdoen hem van zijn touwen. Met een mengeling van ongeloof en wantrouwen slaat Eric dit alles gade. Wat ter wereld heeft dit te beduiden? Groter nog wordt zijn verbazing, wanneer de Schot voortgaat: „De vreemde krijgers zullen leven." En met een ietwat spottende blik naar de Noorman, voegt hij er aan toe: „Ik zei u toch, dat ik een machtig opperhoofd ben." Met een brede armzwaai wijst hij over de talrijke Schotten en schreeuwt opnieuw: ,£)eze mannen zullen blijven leven, behalve tien van hen Zijn blik glijdt langs de troep Noormannen en eensklaps ziet hij een steels bewegen in de schaduw van de nauw spelonk. „Die daargrijpt ze schreeuwt het opperhoofd driftig. Zodra Ragnar's vrijbuiters zich ontdekt weten, zetten zij het als één man op een lopen. „Snel. Er achter aan," klinkt het dreigend achter hen. ,£>oodt ze." Onmiddellijk zet een troep Schotten een achtervolging in. Bruusk wendt de hoofd- man zich eensklaps tot Ragnar de Rode: „...En ook gij, ellendige moordenaar. Vooruit. Slaat hem neer" Grommend grijpt de reusachtige zeerover naar zijn zwaard, doch voor de vijandige krijgers het bevel kunnen uitvoeren, springt eensklaps de Noorman tussen hen en in de gevaarlijk gespannen stilte klinkt zijn stem ijskoud: ,Jlaak deze man met één vinger aan, en we hervatten het gevecht Horizontaal: I. laddertrede 5. gulzigaard 9. tijdsduur 10. pulverig II. Openbaar Mi nisterie (afk). 13. strijdtuig 15. ter inzage (afk.) 16. lap 18. teerproduct 19. woud 20. woedende aan- val (Indon.) 22. hap 23. schuier 24. uurwerk 26. vrucht 29. knaagdier 30. hemellichaam 32. opening 33. klaar 34. in hoge mate 36. jongensnaam 37. nachtvogel 38. deel van hoofd 40. els 41. stijf Verticaal: 1. schouderband R.K. eredienst 2. samengestelde klinker 3. ruig 4. schop 5. gierigaard 6. grote toeloop 7. reeds 8. ruzie 12. masker 14. kosthuis 15. dicht 17. mechanische 0 mens 19. belegering 21. spijsbereider 22. muil 24. darmpijn 25. kinderachtig 27. strook water 28. natuurverschijn sel 30. vis 31. niets 34. aanw. vnw. 35. zwart agaat steen 19. el; 20. nee; 22. 37. bolgewas sol; 24. keten; 26. 39. nummer (afk.) onder 29. op; 30. Ie; 31. keg; 32. ski. Verticaal: 1. wak; 2. Era; 4. ree; 5. kil; 9. riant; 10. en; 11. laken; 12. lasso; 13. ad; 14. beeld 21. ee; 23. en; 24. kok; 25. Epe; 27. elk; 28 rei. Horizontaal: 1. weg; 3. ark; 6. ar; 7. ei; 8. Karei; 12. label; 15. Ina; 16. Ade; 17. sa; 18. kas; Advertentie De hoofdinspectrice van politie, chef bu reel kinderpolitie te 's-Gravenhage, ver zoekt namens de ouders de opsporing, aanhouding en terugbrenging van de min derjarige Johanna Catharina Hanke, ge boren te Rotterdam 8 December 1934, wo nende De Lierstraat 10 te 's-Gravenhage, die Maandag de ouderlijke woning verliet en daarin niet terugkeerde. Zij is zenuw patiënte en heeft te kennen gegeven, geen waarde meer aan het leven te hechten. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.65 m., donkerblond haar, zogenaam de paardestaart, Italiaans type, kleding licht katoenen regenjas, bruin-beige schoe nen, groene windjack, gele trui met hoge boord. Advertentie IBIS EXPORT 100°/o Engelse shag Milde, zongerjjpte Virginia op zijn allerbest; een zachte en zuivere, puurblonde mélange. 85 cent DOUBLET hall-zware shag Een donkere, milde mélange van een heel aparte geur en smaak. 85 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost. 75 eent Al had Velsen Dinsdagavond zijn stil le tocht gemaakt naar het gedenkteken op Westerveld, al hadden de schoolkin deren hun bloemen reeds gelegd bij het monument op het Plein 1945, Vel sen wilde zijn bevrijdingsfeesten niet beginnen zonder ook de dag zelve aan te vangen met een moment van be zinning om de grote offers, die gebracht moesten worden. Daartoe kwamen tal van deputaties, veel meer dan vorig jaar, 's morgens bijeen in het Patro naatsgebouw om vandaar met kransen en bloemstukken te trekken naar het Monument op het Plein 1945. Voorop burgemeester, wethouders en gemeen tesecretaris, aan het eind van de stoet de jeugdorganisaties met vlaggen, ver enigd in de Velsense Jeugd Centrale. Ingeleid door de heer C. Spoor, die de gedachten bepaalde bij een van de opschriften op het monument: Eén koers, één strijd, één vrijheid, zei bur- Advertentie verhoogt Uith°Udin gemeester mr. M. M. Kwint juist dezer dagen nog weer getroffen te zijn door het leed, dat over vele landgenoten, speciaal de Joden, was gekomen. En al kunnen wij niet blijven stilstaan en steeds weer achteruit zien, aldus de burgemeester, het had toch ook hem minder prettig getroffen, dat bepaalde buitenlanders soms wel zeer zelfverze kerd optreden. De vrijheid is het hoogste goed, aldus spreker, maar wordt tegelijk ook het meest belaagd. Maar hier in eigen land kunnen wij tenminste nog ons Wilhelmus zingen. Sprekend over de verschillende meningen rond de bevrijdingsdag, zei Velsens eerste burger, dat in Velsen de vijfde Mei gehandhaafd zal blijven. Elke oekase, die aan de bevrijdingsdag tornt, zal, met verschuldigde eerbied, naar de prullemand verwezen worden. Kransen werden gelegd, plechtig klonk het Wilhelmus op dit moment van bezinning. De wind streek als een kil le adem over de ontblote hoofden. En tot besluit van deze plechtigheid, die een waardige inzet vormde voor een genaste viering van de bevrijding, defileerden de deputaties rond het mo nument. De gehele dag heeft deze plek veel belangstelling getrokken en tot aan zonsondergang hielden een matroos, een soldaat en een oud-illegaal wer ker er de wacht. Donderdag 6 Mei Hoog water: 5.56 uur en 18.25 uur. Laag water: 1.36 uur en 14.05 uur. Vrijdag 7 Mei Hoog water: 6.46 uur en 19.17 uur. Laag water: 2.22 uur en 14.48 uur. De Staatssecretaris van Economische Zaken heeft medegedeeld dat tegen het verlenen van de Koninklijke goedkeu ring op de in de raadsvergadering van 28 Augustus 1953 vastgestelde verorde ning Winkelsluitingswet 1951. voorals nog enige bezwaren bestaan. Aan een aantal van deze bezwaren kan door een eenvoudige redactiewijzi ging tegemoet worden gekomen. Opgemerkt wordt dat er geen plaatse lijke omstandigheden aanwezig geacht kunnen worden, welke zouden recht vaardigen. dat ook in het wintersei zoen alle winkels in Wijk aan Zee des Advertentie Tegen PERIODIEKE PIJNEN: ZWIT5AU Vert. J. F. KLIPHUIS 14 Hij wachtte even voor hij zuchtend de schouders ophaalde. „....dan zou ik moeten verhuizen!" Jammer voor degenen, die de Boule vard Richard Lenoir niet mochten. Jammer voor rechter Coméliau. .Vertelt u me eens, meneer de rech ter, hebt u wel eens een erwtje in uw neus gestopt?" „Wat zegt U?" „Een gedroogd erwtje, bedoel ik. Ik herinner me, dat we dat als kinderen wel eens voor de aardigheid deden. U moet het eens proberen. En kijkt u dan eens in de spiegel. U zult verbaasd staan over het resultaat. Ik wed, dat u, met een erwt in een van uw neusgaten, mensen, die u elke dag zien, zou kun nen passeren, zonder dat ze u herken den. Er is niets dat een gezicht zo ver andert. En het zijn juist de mensen, die het meest aan onze gezichten gewend zijn, die het gemakkelijkst op een dwaalspoor worden geebracht. ,Nu zult u zich ongetwijfeld herin neren, dat het gezicht van het slacht offer heel wat meer vervormd was dan door een erwtje in de neus. Dan is er nog iets De mensen kunnen zich moei lijk voorstellen dat hun buurman, die op dezelfde trap woont, hun collega van het kantoor, de kellner, die hen elke middag bedient, zich plotseling kan veranderen in een moordenaar of in een slachtoffer. Ze lezen in de kranten over misdaden en stellen zich voor dat die zich in een andere wereld, in een andere sfeer afspelen. Niet in hun straat. Niet in h u n huis." „U vindt het dus, om kort te gaan, normaal, dat niemand hem nog her kend heeft?" „Ik heb me er niet bijzonder over ver wonderd. Ik heb meegemaakt, dat het bij iemand, die verdronken was, zes maanden duurde. En dat was nog in de tijd van de oude „morgue", toen er nog geen electrische koelinstallatie was en er alleen op elk lijk een straal water neerkwam.'' Mevrouw Maigret zuchtte en deed verder maar geen pogingen om hem het zwijgen op te leggen.. bent dus tevreden. Er is een mens vermoord en drie dagen later hebben we nog niet alleen nog geen spoor van de moordenaar ontdekt, maar we we ten ook nog niets van het slachtoffer." „Ik weet al allerlei kleinigheden, meneer de rechter." „Zo onbeduidend zeker, dat het ntet de moeite waard wordt geacht, mij er van in kennis te stellen, al ben ik dan ook met de instructie belast." „Ik zalj u een voorbeeld noemen. De man besteedde aandacht aan zijn uiter lijk. Misschien had hij niet al te veel smaak, maar hij besteedde wel aan dacht aan zijn uiterlijk, zoals zijn sok ken en zijn das bewezen. Verder droeg hij een grijze pantalon en een regenjas, zwarte peau de suède schoenen, bij zonder fijne schoenen." „Buitengewoon interessant, dat moet ik zeggen." „Buitengewoon interessant, ja. Vooral omdat hij daarbij een wit overhemd aan had. Zoudt u niet gedacht hebben, dat een man, die van paarse sokken en geruite dassen houdt, een gekleurd overhemd zou dragen, of althans een gestreept of met een klein patroontje? Loopt u eens een kroegje binnen, zoals die waarheen hij ons heeft laten komen en waar hij zich thuis scheen te voelen U zult er weinig helemaal witte over hemden aantreffen." „En wat concludeert u daaruit?" „Een ogenblik. In een paar van die café's Torrence is er geweest om te informeren heeft hij een „Suze- eitron" besteld, alsof hij gewend was dat te drinken." „We hebben dus nu zijn smaak od het gebied van apéritifs!" „Hebt u al eens „suze" gedronken, meneer de rechter? Het smaakt bitter en bevat betrekkelijk weinig alcohol. Het is geen apéritif, dat overal te krijgen is en ik heb opgemerkt, dat degenen die het geregeld drinken, grotendeels geen gewone bezoekers zijn, geen men sen, die naar een café gaan om eens lekker een apéritif je te drinken, maar personen, die er voor hun beoep komen zoals handelsreizigers, en die vaak een borrel gepresenteerd krijgen „Leidt u hieruit af, dat het slachtoffer handelsreiziger was?" „Nee." „Wat dan?" „Een ogenblik. Vijf of zes personen hebben hem gezien, waarvan de ge tuigenverklaringen in ons bezit zijn Geen van hen heeft ons een gedetail leerd signalement kunnen geven. Ze weten alleen, dat hij een klein, druk gesticulerend mannetje was. O, ik zou bijna een bijzonderheid vergeten, die Moers vanmorgen ontdekt heeft. Een jongen, die hart voor zijn werk heeft, die Moers. Nooit over zichzelf tevreden, zoekt altijd verder, zonder dat het hem gevraagd wordt. Nu, Moers heeft ont dekt, dat de dode met de eendenpas liep. „Wat zegt u?" „Met de eendenpas! Dat hij bij het lopen de voeten naar buiten zette." Hij beduidde mevrouw Maigret een pijp voor hem te stoppen en zag uit de hoek van zijn oog, dat ze de tabak niet te vast aandrukte. „Ik had het dus over de beschrijvin gen, die we van hem ontvangen hebben Ze zijn vaag, maar toch hebben twee van de vijf personen dezelfde indruk." „Hij doet me aan iemand denken," zei de eigenaar van de Caves de Beau- jolais". „Ik weet het niet zekerHij herinnert me aan jets, maar ik weet niet wat „ln elk geval speelde hij niet bij de film. Ook niet als figurant. Een in specteur heeft bij de studio's geïnfor meerd. Een politicus is het ook niet, en evenmin een ambtenaar „Maigret!" riep zijn vroujv Al pratende stak hij zijn pijp aan. zodat hij telkens even moest ophouden om te trekken. „Vraag u eens af, meneer de rechter, met welk beroep al die bijzonderheden zouden corresponderen." „Ik interesseer me niet voor raadsel tjes." „Weet u, als men zijn kamer moet houden, dan heeft men de tijd om na te denken. Ik zou het belangrijkste nog vergeten We hebben natuurlijk in allerlei milieu's een onderzoek inge steld. Wielrennen en voetbalmatches hebben geen resultaat opgeleverd. Ik heb ook naar hem laten informeren bij alle agenten van de P.M.U." „Van de wat?" (Wordt vervolgd) Zondags enige uren geopend mogen zijn. Aanbevolen wordt de in aanmerking komende winkels te beperken tot die, waarin fruit, brood, banket, suikerwerk, chocolade en souvenirs worden ver kocht. Aangezien gedurende de winter maanden inderdaad geen behoefte aan een ruimere openstelling bestaat, menen B. en W dat tegen een wijziging in bovenbedoelde zin geen bezwaar be staat. Het voornaamste bezwaar van de Staatssecretaris richt zich tegen het ar tikel, waarin de mogelijkheid is opge nomen van openstelling op werkdagen gedurende- de avonduren, van nader door het college aan te wijzen winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak plegen te worden verkocht: fruït, chocolade, koek, suikerwerken, versnaperingen of aryïere geringe eetwaren, mits deze winkels des ochtends van 5 tot H uur gesloten zijn. Naar de mening van de Staatssecretaris komen voor avondver koop meer in aanmerking winkels waar kokswaren. zoals belegde broodjes, croquetten enz. plegen te worden ver kocht. Ten aanzien van dit punt wordt een nadere toelichting gevraagd alsmede een nader advies van de Kamer var. Koop handel en Fabrieken, die destijds met betrekking tot dit artikel een afwijzend advies heeft uitgebracht. B. en W. menen dat er alleszins plaatselijke omstandigheden zijn aan te wijzen, welke een zij het beperkte avondverkoop wenselijk maken. Immers de ontwikkeling van Beverwijk tot centrum van het woongebied ten Noor den van het Noordzeekanaal maakt het noodzakelijk dat voor bezoekers van theaters, vergaderingen en andere bij eenkomsten. de mogelijkheid bestaat zich gedurende de avonduren van enige geringe eetwaren te voorzien Dit klemt te meer waar het aangrenzende woon gebied voor theaterbezoek veelal op Beverwijk aangewezen is. terwijl, ten gevolge van de in werking treding van de winkelsluitingswet 1951. de voordien nog aanwezige automaten vrijwel ver dwenen zijn. Naar hun mening zou een oplossing kunnen worden gevonden, welke aan de gerezen bezwaren tegemoet komt. door de avondverkoop mogelijk te maken voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak plegen te worden verkochte belegde broodjes, croquetten. fruit en geringe eetwaren. B. en W. hebben een in deze zin ge wijzigde ontwerp-verordening om na der advies toegezonden aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem. Tct hun teleurstelling heeft <ïe Kamer doen weten, dat zij geen aan leiding heeft kunnen vinden om van het afwiizend advies af te wijken. B. en W. zijn van mening dat de mo gelijkheid van een avondverkoop van zodanig belang moet worden geacht, zowel voor het nublïek als voor de middenstand, dat zij voorstellen om de verordening opnieuw vast te stellen overeenkomstig bovenstaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5