EISENHOWER: „Plannen voor NATO in Z.-0.-Azië ver gevorderd Vraaö en Antwoord (klNDERPUZZLEj Het gaat Minister Dulles geniet het vertrouwen van president Franse troepen in Amerikaanse Globemasters 'naar Indo-China Van der Flip lledtffad goed met jullie Praag protesteert tegen pamfletactie Geen nederlaag in Genève De Koreaanse verkiezingen Leider van Cao Dai-secte vraagt „nationale verzoening" dl*et Ut f2.95 DONDERDAG 6 MEI 1954 PAGINA m Regering-Scelba Nog geen definitieve regeling over Triëst Last van zenuwen? Scheuring in partij van Syngman Rhee? TWEEDE LUCHTBRUG Indon. AirwaysK.L.M. Nieuw contract voor G.I.A. voordeliger Raad van Europa viert zijn eerste lustrum Meer Nederl. melk naar Amerikaanse troepen In tweede halfjaar 1954 Alom verkrijgbaar Eisenhower over McCarthyStevens Tsjechoslowakije heeft gisteren in een nota aan de Verenigde Staten geprotes teerd tegen het afwerpen van pamflet ten boven Tsjechoslowakije door middel van ballons, aldus meldt radio-Praag. In de nota werd gezegd dat deze „ballon- actie" van de Amerikaanse organisatie „kruisvaarders voor de vrijheid" een ernstige schending is van internationale wetten en inmenging iu de binnenlandse aangelegenheden van een onafhankelijk land. De ballons met pamfletten zijn eind April en begin Mei in West-Duitsland opgelaten om de 1 Mei-viering in Tsjechoslowakije te verstoren en de be volking te beïnvloeden met het oog op de komende verkiezingen, aldus de nota. (Reuter). Het Italiaanse kabinet heeft gister avond tegengesproken, dat de vijfmo- gendhedenonderhandelingen over een oplossing van het vraagstuk-Triëst het stadium hebben bereikt, waarin defini tieve plannen zijn opgesteld. Volgens eerdere berichten zouden premier Mario Scelba van Italië en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, een plan hebben uitgesproken, volgens hetwelk het vrije gebied van Triëst tussen Italië en Zuid-Slavië zou worden verdeeld Men zou hierbij ongeveer de huidige zonegrenzen aanhouden. (Reuter). In de kathedraal van Onze Lieve Vrouw te Genève is Zondag een H. Mis opge dragen om Gods zegen af te smeken voor het welslagen van de Aziatische conferentie. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de leiders van de Franse en van de Nederlandse delegatie. In de voorste bank de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bi- dault, en achter hem de Nederlandse minister mr. J. M. A. H. Luns. Staten menen, dat de vrede en de na tionale onschendbaarheid der naties door gemeenschappelijk optreden kun- Gisteren hield president Eisenhower in Washington zijn wekelijkse pers conferentie en aangezien hij kort tevoren een gesprek had gevoerd met zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, lag het voor de hand, dat in de eerste plaats de kwesties aan de orde zouden komen, die verband "ouden met de conferentie van Genève. Eisenhower begon met een geschre ven verklaring voor te lezen, waarin hij constateerde, dat aan de voorberei- ülnS van een veiligheidsovereenkomst voor Oost-Azië nog steeds gewerkt Wordt en dat daarbij aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt. Verder sprak «te president de geruchten tegen, dat de Verenigde Staten in Genève een diplomatieke nederlaag zouden hebben geleden. Hij noemde Dulles de beste minister van Buitenlandse Zaken, die hij zich kon herinneren, en hij deelde mede, dat Dulles zijn volledige steun geniet. Er waren tal van berichten geweest, dat minister Dulles op de conferentie van Geneve had moeten vaststellen, dat Engeland noch Frankrijk bereid was hiee te werken aan een N.A.T.O. voor Zuid-Oost Azië. Zelfs veronderstelde pien, dat Dulles naar Amerika terug keerde om zijn ontslag in te dienen. Zelf zei de minister gisteren na afloop van zjjn onderhoud met de president: •.Ik begrijp niet, wat er in Genève ge beurd is. dat men als een nederlaag z°u kunnen uitleggen". President Eisenhower zei: „Men Jhoet volhouden, als men niet direct be reik' wat men wenst te bereiken. En verder is het niet juist, van een neder ig te spreken, zolang de strijd nog «Jan de gang is". Eisenhower legde uit, «tet het plan voor een Zuid-Oost Aziati sche veiligheidsorganisatie niet plotse- J'hg uit de lucht is komen vallen. Het s een logisch gevolg geweest van de csolutieVandenberg uit 1948, waarin °rdt verklaard, dat „de Verenigde nen worden verzekerd". Toen minister Dulles zijn voorstel voor het eerst uitsprak in een rede op 29 Maart jl., waren de voornaamste bondgenoten van de Verenigde Staten reeds ingelicht, maar uiteraard, zo be toogde de president, kon zo'n belangrijk voorstel niet op staande voet worden verwezenlijkt. De rede van minister Dulles was bedoeld om de staten in het betrokken gebied er opmerkzaam op te maken, dat de Verenigde Staten bereid waren mee te werken aan <tó' verzeke ring van vrede en veiligheid in Zuid- Oost Azië. „De landen in dit gebied", zo be sloot de president zijn verklaring, „den ken thans in constructieve zin en dat houdt ook in, dat zij denken aan het onmisbare voorstel van collectieve vei ligheid. De vooruitgang in deze materie is aanzienlijk en ik ben er van overtuigd, dat nog meer vooruitgang gemaakt zal blijven worden". (ReuterUP) Advertentie Mijn&«r<tr*» Z.cauw lablette» helpen O et overheen. Van betrouwbare zijde Is vernomen dg4 Arthur Dean, speciale afgezant van e Amerikaanse regering, gistermorgen an de Zuid-Koreaanse president, Syng- hepf» tehee, een compromis-ontwerp u overhandigd voor verkiezingen in Fea' dat te Genève door de landen Verenigde Naties met troepen in lo°rea is uitgewerkt. Het compromis naar men meent te weten, in de neerkomen op algemene verkiezin- j 'n geheel Korea onder toezicht van Verenigde Naties. te?' cedent Rhee zou er in beginsel niet OvJVijn, mits inderdaad het toezicht kat: ze verkiezingen bij de Verenigde les zou berusten. 9WZuid-Korea zullen op 20 Mei a.s. verkiezingen worden gehou- c°hfer 6 °P het ogenblik, dat de hiej in Genève wordt gehouden, tfigetv, IJ?on<lere belangstelling worden «enaoet gezien. V\ ^6 °?posïtlePartij der Nationaal Ü.6 Pont' ®eft geprotesteerd tegen Nn Rv,lecoi?trole, die president Syng as h ft ingesteld. Zij dreigt KUÜen°e. verkiezingen geheel en al te t rtÜ v°yc0"en" Binnen de liberale >uri tehee is het gevaar voor k candM^. omdat de president V^tariëi^ ,uur jan 48 liberale parie- È|"6aderi or. de nieuwe wetgevende lng weigert te steunen. (A.F.P.Reuter). Gisteren is er op verzoek van de Franse regering opnieuw een luchtbrug gevestigd tussen Frankrijk en Indo-China. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft meegedeeld, dat Amerikaanse trans porttoestellen van het type C-124 „Globemaster" gistermorgen vroeg zijn opgestegen van het vliegveld Istres le Tube bij Marseille om „personeel van het Franse leger" naar Indo-China te vliegen. Er werd niet gezegd, hoeveel en welk soort troepen vervoerd wordt. Men acht het waarschijnlijk, dat ook deze vliegtuigen niet boven het grondgebied van Indië zullen komen. Pre mier Nehroe van Indië verbood het vorige transport, dat op 20 April j.l. begon en waarbij 800 parachutisten werden vervoerd, over zijn land te vliegen. Naar United Press meldt, heeft de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" vliegtuigen gehuurd van de particuliere Britse chartermaat schappij „Air Charter Ltd" voor het overbrengen van voorraden en medi cijnen naar Indo-China. Noch de Amerikaanse „Globemas ters" noch de Britse particuliere toe stellen zullen in Indo-China boven het eigenlijke gevechtsterrein komen. Zij beperken zich tot het afleveren van de last, die zij vervoeren, en keren dan naar hun bases terug. De Britse toe stellen die immers geen troepen ver voeren, mogen vermoedelijk in Indië wel tussenlandingen maken. De „Glo bemasters" zullen wel weer op Ceylon moeten tanken, evenals dat de vorige keren Is gebeurd. Zowel de verdedigers van Dien Bien Phoe als de belegeraars van de om streden vesting hebben nu te kampen tegen een derde, gemeenschappelijke vijand, de modder. De intrede van de natte moesson heeft de toch reeds dras sige bodem veranderd in een zachte brij, die al bet graafwerk aan de vele loopgraven ongedaan dreigt te ma ken. In Hanoi acht men het mogelijk, dat generaal De Castries uit eigen be weging enig terrein zal moeten prijs geven, omdat de laag gelegen delen van de vesting zich bij nat weer niet voor verdediging lenen. De leider van de Cao Dai, een sinds 1926 bestaande godsdienstige secte in Indo-China, Pham Gong Tac, heeft voor de radio een beroep gedaan op de leider van de opstandige Vietminh-be- weging, Ho Tsji Minh, om een' „natio nale verzoening" tot stand te brengen tussen hemzelf en het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai. Pham Cong Tac zegt in zijn boodschap, dat de tijd daarvoor nu rijp is aangezien de poli tiek van Bao Dai en de militaire suc cessen van de Vi 3tminh Frankrijk zul len dwingen Vietnam volledige zelf standigheid te verlenen. De Coa Dai-sectie telt ongeveer 800.000 aanhangers, waaronder een ei gen leger van 30.000 man. Het opper-- ste wezen in deze godsdienst is een god, die de naam draagt van „A A A' De Franse schrijver Vic tor Hugo fungeert als halfgod. Zijn beeltenis, met een soort heiligenkrans om het hoofd, wordt in alle Cao Dai- heiligdommen vereerd. Andere half goden zijn Boeddha, Shakespeare, George Washington, Jeanne d'Arc, Gandhi, Franklin D. Roosevelt en admiraal Tojo. Sir Winston Churchill staat op het ogenblik op de nomina tie om tot halfgod te worden verhe ven. (Reuter-UP) Van P.I.-Aneta vernemen wij, dat Ir Sugoto, het hoofd van de Indonesische bur gerluchtvaart, naar aanleiding van bewe ringen van bepaalde groeperingen, dat het nieuwe contract tussen Garuda Indonesian Airways en K.L.M. de Indonesische rege ring zou benadelen, verklaard heeft, dat dit contract voordeliger ls dan het oude. Volgens het oude contract diende de K.L.M. een jaarlijkse vergoeding te ontvan gen van 3',ï pCt. van de bruto-omzet als „managementfree"; de maandelijkse ver goeding voor de technische bijstand vol gens het nieuwe contract bedraagt 4 cent per ton/km productie voor het jaar 1955, 3 cent in 1956/57 en 2 cent in de jaren 1958, 1959 en 1960 in verband met de evenredige afname van het K.L.M.-personeel voor de technische bijstand welke in 1960 op zal houden. Hetgeen resulteert m een veel ge ringer bedrag dan de f 1.75 min., zijnde 3Va pCt. van Rp. 150 min., welke de K.L.M. het vorige jaar van de G.I.A. ontving. Hiernaast ontvangt de K.L.M. nog de vergoeding voor de overgenomen aandelen en een dividend van f 3.000.000, dat in 2 termijnen zal worden uitbetaald. De Raad van Europa bestond gisteren vijf jaar. Voor het gebouw van de Raad in Straatsburg wapperden de vlaggen van de vijftien leden-staten. De secretaris-generaal van de Raad van Europa, Léon Marchal, verklaarde in een radiorede, dat sedert de oprich ting in 1949 het werk van de Raad „bepaaldelijk minder was dan gehoopt, doch veel beter dan ooit te voren was gedaan". „Op het ogenblik bestaat er slechts ,één politieke instelling in West-Europa en dat is de Raad van Europa", aldus Marchal. Dr. Adenauer, de West-Duitse bonds kanselier, noemde in een radiorede de vreedzame Europese vereniging op basis van gelijke rechten voor ieder land het kernprobleem van de heden daagse politiek. Bij de inschrijving voor levering van melkproducten aan de Amerikaanse strijdkrachten in Europa gedurende het tweede halfjaar van 1954 is aan de .samenwerkende Nederlandse bedrijven Sterovita en D.O.M.O. een belangrijk grotere order toegevallen dan in het lo pende halfjaar. Thans worden per week 550.00 liter in papier verpakte melkpro ducten door deze bedrijven geleverd. Het is nog niet nauwkeurig bekend hoe groot de nieuwe order is. CEYLON. De premier van Ceylon, Sir John Kotelawala, is door president Eisenhower uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. Onroerend goed A. J. v. d. S. Wat wordt verstaan onder „gebouwd onroerend goed voor of op 27 December 1940?" Antwoord. Wanneer is een onroe rend goed tot stand gekomen? Er zijn verschillende criteria ter beantwoording van deze vraag, n.l.: lste: op het tijdstip, dat het goed door de aannemers wordt „opgeleverd". 2de: het tijdstip, waarop de woning te huur wordt aangeboden. 3de: men kan ook nemen het tijdstip, waarop de in artikel 6 der Woningwet voorgeschreven vergunning van het ge meentebestuur om de woning in ge bruik te nemen, is afgegeven. Er is destijds bij de behandeling van het wetsontwerp veel over gepraat en tot slot kwam men tot de conclusie, dat e.e.a. „thans aldus moet worden opge vat, dat het tijdstip van totstandkoming zal moeten worden beoordeeld naar omstandigheden". V.z.v. ten 2de betreft kan nog wor den opgemerkt, dat dit tijdstip zal kun nen zijn, de datum van het eerste huur contract, waarbij men er toen blijkbaar van uitgegaan is dat leeg staan van een huis ook toen al tot het verleden be hoorde. Nu blijkt uit uw vraag niet, welke bedoeling daarbij heeft voorge zeten. Houdt dit verband met een huur prijskwestie, dan moeten wij u verwij zen naar de huuradviescommissie, om dat „het naar omstandigheden zal moe ten worden beoordeeld", zoals in „ten derde" is vermeld. Volgens artikel 1 der huurwet is een gebouwd onroerend goed: een gebouw of een gedeelte daar van, indien dit gedeelte een zelfstandige woning of een zelfstandige bedrijfs ruimte vormt, e.e.a. met zijn normale onroerende aanhorigheden, alsmede een woonschip of een woonwagen. Volgens art. 3 der huurwet (1951) is de huur prijs van een vóór 27 December 1940 tot stand gekomen gebouwd onroerend goed de oude huurprijs, vermeerderd met 15 pet. voor iedere termijnbetaling naar boven afgerond op een veelvoud van 5 cent. U ziet. uw kwestie is dus niet van hieruit op te lossen, de omstandigheden moeten worden beoordeeld door de in stantie, die daartoe in de gelegenheid is en dat is de huuradviescommissie (Dreef 32 te Haarlem). Spaargeld en steun V. V. Hoe groot mag het bedrag zijn op mijn spaarbankboekje, als ik Advertentie per fles President Eisenhower zeide gisteren op zijn persconferentie te Washington te hopen dat de uitslag van het onder zoek van de subcommissie inzake het geschil tussen senator McCarthy en de minister van het leger, Stevens, voor de Verenigde Staten voordelen zou opleveren, die tenminste vergelijkbaar zijn met het verlies aan internationaal prestige en nationaal zelfrespect, dat Amerika door deze kwestie heeft ge leden. Desgevraagd verklaarde de president dat Stevens nog steeds zijn vertrouwen geniet en dat hij hem in elk geval zou steunen. (Reuter). Het gaat goed met jullie; met ons trouwens ook. Maar met jullie gaat het zo goed, omdat je zo braaf je best doet. Tsjonge, wat kunnen jullie knap puzzelen. De hele redactie staat er gewoon paf van. „Hadden jullie dat ge dacht van die meisjes en jongens?" roept iedereen verrast uit. Nu, dan, hier is nog een kruiswoord-puzzle-met-plaatjes. Op dezelfde wijze op te lossen als de beide vorige raadsels. „Horizontaal" en „verticaal" op een briefkaart schrijven en opsturen naar het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek vermelden: „Kinderprijsvraag". Er worden weer drie mooie prijzen verloot onder de goede oplossingen. Sommige kinders vroegen of ze zó een prijs konden krijgen; „we hebben nog nooit iets gewonnen," schreven ze er bij. Maar dat gaat niet, hoor. De prijzen worden eerlijk verloot. Niemand van jullie wil ons toch tot oneerlijkheid verleiden? Stel je voor! eens van Sociale Zaken moet trekken? Antwoord. Dat is afhankelijk van de steun, die u vraagt. Vraagt u steun aan volgens de armenwet, dan is dit plaatselijk verschillend, d.w.z. dat wordt geval voor geval bekeken. Vraagt u steun volgens de sociale voorzieningen regeling, dan is b.v. voor een alleenwo nende een bedrag van f 1.500 vrij. Daar bij komt voor kostwinners en voor eventuele gezinsleden nog een zeker be drag. U kunt u wenden tot de dienst van Sociale Zaken, waar men u gaarne zal inlichten. Het is dus niet zo, dat men eerst zijn bezit zal moeten „op eten" voor men in aanmerking komt. Plaatsruimte belet ons deze hele rege ling hier op te nemen; u kunt zonder enig risico naar Soc. Zaken gaan. Dochter mag van school af G. v. d. L. Mijn dochter wordt 16 Juli a.s. 14 jaar. Zij heeft met Septem ber 8 klassen doorlopen. Als ik haar met September thuis houd, krijg ik dan geen moeilijkheden met de leerplicht wet? Antwoord. Als uw dochter bij de aanvang van het nieuwe schooljaar 8 jaar naar school is geweest, dan mag zij er af. Dat is dus bij het begin van de grote vacantie. Ceen tijdschriften calligrafie W. S. vraagt of er Nederlandse en Engelse tijdschriften bestaan op het ge bied van de calligrafie. Antwoord. In Engeland bestaan geen speciale tijdschriften op dit gebied. Wat ons land betreft schijnt het aantal mensen, dat deze kunst beoefent, zo ge ring te zijn, dat het uitgeven van een tijdschrift niet lonend wordt geacht. Pensioen P. de Gr. vraagt of na zijn overlijden het pensioen op zijn vrouw overgaat en hoe groot dat dan zal zijn. Antwoord. Dit is geheel afhanke lijk van het feit, wanneer u met pen sioen bent gegaan en of u vóór uw 65ste jaar bent getrouwd. Aangezien wij hierover geen nadere gegevens hebben, geven wij u het volgende schema, aan de hand waarvan u zelf wel kunt uit maken wat het weduwenpensioen zal bedragen: 50 pet. van de eerste f2.000 van de pensioengrondslag. 40 pet. van de volgende f3.000 van de pensioengrondslag. 20 pet. van de rest van de pensioen grondslag. Als pensioengrondslag geldt dan de huidige basis. Overmaken geld J. v. d. Z. Gaarne zou ik van u inlichtingen willen hebben omtrent overmaken van geld uit het buitenland naar ons land. Antwoord. Voor overmaking van gelden uit Engeland is een speciale ver gunning nodig van de Bank of England. Waarschijnlijk is deze vrij gemakkelijk te verkrijgen. Nadere inlichtingen zult u kunnen bekomen bij het Britse Con sulaat. Matras reeds stuk A. J. D. heeft een matras gekocht met binnenvering, met een garantie van 5 jaar. Na 2 jaar was deze matras al stuk. Wat te doen? De verkoper neemt een loopje met A. J. D. Antwoord. Matrassen met 5 jaar garantie, gekocht in 1951, waren niet van de beste soort. Meestal is het zo, dat alleen garantie, wordt gegeven op het binnenwerk, maar niet op het bui tenwerk. De veel duurdere soorten worden geheel gegarandeerd, sommige wel onbeperkt. Wat u nu doen moet? Zie van de verkoper de naam van de fabriek te weten te komen en stelt u zich dan met deze fabriek in verbin ding. Vrijwel steeds wordt u dan gehol pen, want de naam van de fabriek is een kostbaar iets. Royaal was het van de verkoper geweest als deze u eigener beweging attent had gemaakt op de kwaliteit van de matras, maar nu hij dat heeft nagelaten, zal hij toch zeker wel zo goed willen zijn u het adres van de fabriek te geven. Probeer dit dus eens. Een rechtszaak kost geld en u schiet er niet veel mee op. Kostganger en belasting betalen W. C. M. Ik sta ingeschreven als kostganger, betaal dus minder belas ting. Moet ik dit bij de dood van mijn moeder terugbetalen? Wordt er ook be slag gelegd op de nalatenschap van mijn moeder? Antwoord. Wordt niet op terug gekomen. Wanneer het vermogen van de moeder zo groot vas, dat ze rede lijkerwijs zichzelf kon onderhouden, zoudt u geen aftrek gekregen hebben. Slecht plafond Th. de L. Ons plafond in de huis kamer is slecht. Wie moet voor repara tie zorg dragen? Antwoord: Kleine reparties komen voor rekening van de huurder, tenzij ouderdom de oorzaak is. Meestal staat op de kwitantiekaart van weekwoningen vermeld, welke reparaties de huisbaas niet voor zijn rekening neemt en daar hebt u zich aan te houden. Overigens is er geen gevaar voor naar „beneden- komen" van het plafond, dus komt uw klacht hoofdzakelijk hierop neer, dat het niet zo'n mooi gezicht is en daar betaalt de huiseigenaar niet voor. Het behangen, witten en verven binnens huis komt tegenwoordig immers meest al voor rekening van de huurder. Het is een andere tijd dan vroeger, toen er veel huizen leeg stonden en de eigena ren elkaar beconcurreerden om het pand toch maar bewoond te krijgen, men gaf veelal 2 tot 3 weken vrij wo nen, zelfs brandstof cadeau als men het pand maar nam. Wilde men de ge vraagde prijs niet betalen, dan bood men een prijs en als die niet al te gek was, was men vrijwel zeker van het huis. Die tijd behoort tot het verleden. Wil men binnenshuis „mooi" zitten, dan moet men het meestal zelf betalen. Oude halve-gulden A. B. heeft een oude halve gulden. Willem II. jaar 1847. Heeft deze waarde? Mij werd een bedrag genoemd, dat ik hier niet neer durf te schrijven. Antwoord: Er zijn 1.100.000 stuks van geslagen, ze zijn dus niet zeldzaam. In dien niet zeer mooi, hebben ze geen waarde, overigens een kleine. Halve- guldens, uitgegeven in 1846, zijn uiterst zeldzaam. Betalen W. F. De vakgroep waarbij wij ge dwongen waren lid van te worden, is opgeheven, desondanks werd ons toch een kwitantie aangeboden voor bijdrage voor het jaar 1954. Is dat juist, moeten wij deze betalen? Antwoord: Ja, u moet die bijdrage voldoen. De vakgroep, waartoe u be hoort, is weliswaar opgeheven, doch ondergebracht onder de bepalingen van de P.B.O., waardoor u dus evengoed de bijdrage verschuldigd bent. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Huur J. B. Volgens onze huisjuffrouw- verbruiken we te veel water en dat moeten we zelf betalen. Hoe zit dat? Antwoord: De huisjuffrouw mag de kosten van waterverbruik naar billijk heid in rekening brengen aan de onder huurder. Dat moet onderling overeen gekomen worden. Nu dient men er wel rekening mee te houden, dat een gezin met 3 kleine kinderen meer verbruikt dan een alleenstaande dame. De huis juffrouw mag niet verdienen aan het water, maar ze behoeft er ook niet bij te leggen. Billijk komt het ons voor, het aantal personen te tellen. Zijn dit er bijv. 6 in totaal en het ene gezin be staat uit 5 personen en het andere uit 1, dan komt naar onze mening 1/6 voor rekening van de alleenstaande en 5/6 voor rekening van het gezin. Een of ficiële vaststelling van de prijs kunt u krijgen bij de huuradviescommissie, die deze zaak ter plaatse kan opnemen. Deze huuradviescommissie, gevestigd te Haarlem, Dreef 32. stelt dan tevens de huur van de woonruimte vast, als dat nodig is en gevraagd wordt. H. van S. heeft een huurder (red. pachter) het recht het door hem ge pachte land, dat oorspronkelijk tuin grond was. nu als grasland te ge bruiken? Antwoord: De pachter mag de be stemming van het gepachte slechts ver anderen na verkregen schriftelijke toe stemming van de verpachter. Mocht deze zijn toestemming weigeren, dan kan de pachter bij de Grondkamer de machtiging vragen, welke kan worden verleend na verhoor of behoorlijke op roeping van partijen en nadat is vast gesteld na ingewonnen advies van de Rijksconsulent dat door de voor genomen verandering algemene belan gen of landbouwbelangen worden ge diend. Loterij C. J. de V. Is het volgens de Lo- terijwet geoorloofd, om de hoofdprijs van een verloting, welke gevallen is op niet verkochte loten, te onthouden aan de lotenkopers en deze ter beschikking te stellen van de organiserende vereni ging? Antwoord: Uit uw vraag blijkt niet van enige onregelmatigheid. Dat prijzen op onverkochte loten vallen, gebeurt herhaaldelijk. De animo voor de loterij is dan te gering geweest; met andere woorden: het offer om in aanmerking te komen voor een van de prijzen is te groot geweest. Wij lezen uit uw brief, dat u het onsportief vindt, dat niet nog meer trekkingen zijn gehouden, net zo lang, tot de hoofdprijs op een verkocht lot was gevallen. Maar u vergeet dan, dat dit onsportief zou zijn tegenover al diegenen, die dan beslist wèl hadden meegedaan, als ze dat eerder hadden geweten. Mevr. v. d. B. Wij bewonen reeds jaren een huurhuis. Het is een dubbel woonhuis, in de ene helft waarvan de huisbaas zelf woont. Hij is nu van plan achter zijn woongedeelte een noodwo ning te bouwen, doch mist daarvoor net een stuk grond, "waarvoor hij een deel van onze tuin opeist. Kan hij dat zo maar doen? Of moet hij ons daarvoor een huurvermindering toestaan? Antwoord: Zonder uw toestemming mag uw verhuurder van uw tuin geen gebruik maken. Hij moet u laten in het rustig genot van het gehuurde. Inder daad is het zo, dat u hem tegemoet kunt komen in zijn wensen, doch daar tegenover zal hij u een vermindering in de huurprijs moeten toestaan of u op een andere wijze tegemoet moeten ko men. Kiest u het eerste en komt u niet tot een minnelijke schikking, dan kun nen partijen het advies van de huur adviescommissie inroepen. Glimmende plek E. P. D. Weet u een eenvoudig middeltje om glimmende plekken van kamgaren stoffen te verwijderen? Antwoord. Men kan de glans ver wijderen door een natte doek op de plek te leggen, hierover met een heet ijzer luchtig te strijken, vervolgens de doek weg te nemen en de stoom te laten wegtrekken. Zo nodig daarna bor stelen. Door het stomen gaan de vezel uiteinden in de draad weer overeind staan en verdwijnt de glans. Bouwbedrijven Abonné vraagt adressen van aanne mers of bouwbedrijven, die in Duitsland hun werkterrein hebben. Antwoord. Wendt u tot het Cen traal orgaan van de Bouwwereld, Torenstraat 27, Den Haag. Crondpacht L. Mag men de pacht van een stuk grond zo maar verhogen? Antwoord. De prijzenbureaux voor onroerende zaken hebben van 21—12— 1953 af geen bemoeienis meer met de beoordeling van de prijzen van 1 a n d- b o u wgronden. Voor andere dan landbouwgronden blijft de koopprijs aan de goedkeuring van deze bureaux onderworpen; de huurprijs daarvan zal echter (per 111954) vrij zijn met dien verstande, dat de huurprijs van 31 121953 van kracht blijft, tenzij par tijen een andere overeenkomen. Hier wordt dus gesproken van landbouw gronden en andere gronden, terwijl in uw vraag slechts sprake is van „een stuk grond". Wilt u ons opgeven, wat u bedoelt? Plastic in de heelkunde F. W. vraagt of het waar is dat in de chirurgie gebruik wordt gemaakt van plastic-onderdelen ter vervanging van lichaamsorganen? Antwoord. Inderdaad kan plastic in de heelkunde soms goede diensten bewijzen. Zo wordt af en toe wel eens een slokdarm, die wegens een ernstige aandoening moet worden verwijderd, vervangen door een in plastic nage bootst orgaan. De heelkunde kent ook nog velerlei andere toepassingen van plastic; het is een zeer bruikbaar mate riaal, o.a. omdat het geen prikkeling van de weefsels veroorzaakt. Huurproblemen J. M. v. R. Ik woon nu 27 jaar ln de blokken van de Amsteldijkwoningen te Amsterdam en verwoon nu f 7,65. Toen wjj de woning betrokken, moesten wij zoals iedere bewoner f25 en een week huur vooruit betalen. Is het nu op zijn plaats dat nooit een cent rente wordt vergoed? Bij de woningblokken van andere bouwverenigingen is dit wel het geval en zoals het toch overal gaat, wanneer men geld uitschiet, wordt er toch altijd rente uitgekeerd? Antwoord. Wy zullen de overeen komst moeten zien om deze vraag te kunnen beantwoorden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9