Helicopter landt achter het Marinehospitaal in Overveen AvdBOQAARD oLclu^ Orthodoxe seminaries in Rusland niet voor hun taak berekend Gebrek aan goede professoren en deugdelijk studiemateriaal Zal het TJEUKEMEER droogvallen? Proefneming door de Marine luchtvaartdienst geslaagd Auto's zonder chauffeur Hoe spelen de R.K. clubs? Marxisme op studieprogramma De bijbel in het teken van de klassenstrijd Bij moderne bemaling overbodig als bergruimte voor boezem water; als watersportcentrum niet erg in trek; binnenvisserij en rietsnijdcrij vertegenwoordigen geen grote waarde 't SILVER STOEPKE REGENJASSEN VRIJDAG 7 MEI 1954 PAGINA 2 MOEDERDAG GESCHENKEN AAN FRANS HALSMUSEUM Aanwinsten Frans Halsmuseum Onderhoud Haarlemese speeltuinen kerken FLORESSTR AAT 15 HAARLEM - TEL. 16548 Burgerlijke Stand Orgelbespeling in Grote Kerk Bridgedrive voor ouden van dagen 10 Mei herdenking H. VINK ONDER SCHEIDEN Schoolpsychologisch Bureau Noordcrbegraafplaats Binnenkort R.K. gedeelte Lezing over Groet Kerk Nieuwe woningen met onaangename gebreken Waterstanden 50. GEMEENTEZAKEN HEEMSTEDE JUBILEUM H. BANK Verzilvering Landbouw- vacantiebonnen Cursus in bloemschikken SP A A RH DAM T oneeluitvoering Beurs van New Vork Uitslag sportprijsvraag Falcon, Brixon, Malinine, Victory, Simplon Nieuwe „bijbel" 50 JAAR BIJ DROSTE PLAN TOT DROOGMAKING VAN HET TJEUKE MEER Constantijn, mag ik Uw gelaat wassen? -t Donderdagmiddag omstreeks halt 3 vernamen bewoners van de Julianalaan en omgeving in Overveen plotseling een hettig geronk. Deuren en ramen werden opengeworpen om te zien, waar dat gerucht vandaan kwam. Tot hun verbazing bemerkten zij toen enkele tientallen meters boven de grond een blauwe helicopter, die koerste in de richting van de spoorlijn Haarlem-Over- veen. Langzaam en onder daverend gesnor vloog het toestel over de dijk en even later bleek het gevaarte be houden te zijn geland op een weiland achter het Marinehospitaal. Het was geen noodlanding, zoals ve len wellicht gedacht hebben, maar een proef, of het weiland geschikt is als lan dingsterrein voor helicopters van de Marine Luchtvaartdienst. Men wil na melijk voortaan op deze wijze ernstig gewonden vanuit zee naar het hospitaal over brengen. De piloot, luitenant ter zee G. H. Greve en de luitenant er zee arts W. R. Vermeer, die de tocht vfenaf het vliegveld Valkenburg bij Lei den hadden gevlogen, waren over het experiment zeer tevreden. De piloot had rekening gehouden met de krach tige wind .en zich laten afdrijven naar de plaats, die voor de landing was aangewezen. De afstand Valkenburg-Overveen had hij in een kwartier afgelegd. Een heli copter is voor ziekenvervoer uitermate geschikt, omdat de patiënt zelfs niet het minste schokje krijgt te verduren, ook niet bij de landing. De Marine Luchtvaartdienst bezit thans drie van dergelijke toestellen, die zijn gestation- neerd op Valkenburg. De Delilah" wel ke voor de proefneming was uitgeko zen, kan zes patiënten herbergen. Uiteraard trok de gebeurtenis veel bekijks. Het hospitaal was ongeveer leeggelopen en zij, die niet naar bui ten mochten, hadden zich zoveel moge- Advertentie Geef je vrouw een trap. Wringers v.a. 34.95 met garantie: strijkplanken, keu kentafels, keukenuitzetten alle soorten; mooie sortering kop en schotels. DE KLOMPEN CENTRALE Dr. Leydsstraat 10 - Tel. 11784 - Haarlem De gemeente heeft weer enige ge schenken gekregen voor het Frans Halsmuseum. Een aquarel „Lezend Vrouwtje" vande schilder Bob Buys, twee schilderijen van de hand van me vrouw H. W. Teding van Berkhout-Van Marken en een aantal boeken en re producties van jhr. F. Teding van Berkhout. Verder uit de achttiende eeuw horloges, een kerkboek met gou den sloten, een grote staande klok en enkele borden, afkomstig uit het legaat van wijlen mejuffrouw Ph. H. J. Racer Palthe. Vervolgens een portret van de heer J acq. van den Bosch, geschilderd door Kees Verwey, een portret van de schrijfster Marie van Zeggelen, geschil derd door Legner, een litho van Paul Citroen, voorstellend een portret van Chaja Goldstein. Ter .plaatsing in de dagopenlucht- school is een piano ten geschenke ont vangen. Een gezandstraald raam, ge schonken door de oudervereniging van het Coomhertlyceum, is inmiddels aan gebracht. - Het saldo uit de liquidatie van de Vereniging tot uitbreiding van kunst schatten in het gemeentelijk museum bedraagt thans 1130.-. De gemeente Haarlem heeft aange kocht een bronzen kop van de hand van d-e Amsterdamse beeldhouwer H. M. Wezelaar; het portret in brons van prof. R. Noob. Guarnier van Johan Limpers; een zittende vrouwenfiguur in brons van Mari Andriessen en een gravure van een Hollands landschap van de onlangs overleden kunstenaar R. Gerbrands. Deze kunstwerken zijn bedoeld als aanwinsten voor de moderne verzame ling in het Frans Halsmuseum. B. en W. vragen de raad een crediet van 17.500.- voor het onderhoud van de grasmatten der Haarlemse speeltui nen. Dit onderhouu zal door de Dienst van Hout en Plantsoenen geschieden. Het gaat hier om 21 speeltuinen van de beide speeltuin-organisaties. De voorkeur zou moeten worden ge geven aan verharding door middel van betontegels, waarvan de onderhoudskos ten veel lager zijn. De aanschaffings- kosten zijn echter dermate hoog, dat daarmede een jaarlijkse last van 21.000.- gemoeid zou zijn. Vandaar de grasmatten. Advertentie GEBOREN; Th. L Ottenhoff—Van der Zande, z.; G. GroenVan Woudenberg, z.; H. Th. CreemersMulder, d.; M. Ph. J. NederstigtDer Weduwe, d.; J. Bult manVan 't Lindenhout, d.; W. C. KauffmanKlinkenberg, d.; J. H. Ver delWoortman, d.; M. de Jager De Vries, d. ONDERTROUWD: P. J. Ronde en A. G. Gans. GETROUWD: J. C. Kuntze en J. M. Akerboom; M. Rumpff en A. Dijkstra; A. C. Visser en M. M. Gordon; J. D. Huijboom en A. C. Zonneveld; H. Ste vens en M. L. Ladiges; H. Jonker en H. H. van Leeuwen. OVERLEDEN: J. J. J. vein Kordelaar, 54 jr., Byzantiumstraat; J. Klerk, 4 jr., Rustenburgerlaan; W. Wikke, 68 jr., Constantiin Huijgensstraat; M. Th. Smit- Vaient, 83 jr., Kamperlaan; A. Vink— Mars, 81 jr., Westerhoutpark; Chr. L. Sauwels. 55 jr., Gasthuisvest; G. Paap- Koper, 87 jr., Hazepaterslaan. Hjk een plaatsje voor het raam ver zekerd. De spoorbaan werd belegerd door een schare jongens en meisjes, die midden tussen de rails het gedoe daar beneden aanzagen, maar zij wer den door een agent en enkele spoor wegbeambten gewezen op hun gevaar lijk gedrag en teruggestuurd naar waar zij vandaan kwamen. De helicopter voerde nog een rond vlucht uit met enkele stafleden van het Marinehospitaal en vertrok daarna weer naar zijn basis. Er is met de rentmeester van het weiland, dat toebehoort aan de erven Van der Vliet, een regeling getroffen, zodat te allen tijde helicopters van het veld gebruik kunnen maken. George Robert zal 11 Mei 's avonds van 89 uur op het orgel in de Grote Kerk het volgend programma ten ge hore brengen; 1. Sinfonia uit Cantate 29, Bach Dupré. 2. Concerto X, Adagio, Allegro, Aria, Allegro, G. F. Handel. 3. Drie bewerkingen van het koraal „Nun komm' der Heiland", J. S. Bach. 4. a. Nazard, b. Frangaise (uit „Suite frangaise"), Jean Langlais. 5. Choral III, César Franck. Het adoptiecomité Ouden van Dagen organiseerde gisteravond in restaurant Dreefziicht een bride-drive, die te ha re bate een bedrag van 500 gulden heeft opgebracht. Dit mooie resultaat was bij zonder te danken aan het werk van de voorzitter van de bridgeclub Boe kenrode, de heer M. A. J. Daniels, die werd bijgestaan door een damescomité. Namens de ouden van dagen sprak de 78-jarige heer Lindeman een hartelijk dankwooTd. Het programma der Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen (uit de Bezettingstijd), betrekking heb bende op de herdenking der Gevallenen, welk op Maandag 10 Mei a.s. op de Ere begraafplaats te Bloemendaal zal wor den gehouden, is aangevuld met het voordragen van enige gedichten door de heer C. Bouchette uit Stockholm, tijdens het gemeenschappelijk diner, dat des avonds in Restaurant Brinkmann en Hotel „De Leeuwerik" zal plaats vinden. De heer Bouchette heeft als Neder lander vanuit Stockholm het Neder landse verzet gediend tijdens de bezet tingsjaren. In die tijd heeft hij ook een gedichtenbundel geschreven onder de naam „Viator". De heer Bouchette werd na de bevrijding door H. M. de Konin gin geridderd. Ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag en wegens zijn grote verdien sten voor -de Oranje-vereniging Zuid- Schalkwijk is H. Vink, wonende aan de Schalkwijkerweg 8, onderscheiden met de ere-medaille in het zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester drs. J. Visser van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude heeft gis termiddag persoonlijk de onderschei ding aan de heer Vink uitgereikt. Tengevolge van de verhuizing van het gemeentelijk bureau voor huisves ting naar het Proveniershuis heeft het gemeentelijk schoolpsychologisch bu reau in perceel Zijlstraat 70 meer ruim te gekregen, waaraan dringend behoef te bestond. De lokaliteiten zijn door door inwendige verbouwing geheel ver nieuwd. Een crediet van 10.000.- is thans nodig voor aankoop van meubi lair, het inrichten van een opservatie- speelkamer en een onderzoekkamer van de jeugdpsychiater. In 1952 stelde de raad vast een wij ziging van het uitbreidingsplan aan de westzijde van de Vergierdeweg en aan de noordzijde van de Slaperdijk, om de uitbreiding van de Noorderbegraaf plaats met een r.k. gedeelte mogelijk te maken. Teneinde de benodigde grond te verkrijgen moest onderhandeld wor den met regenten van het St. Elisa- bethsgasthuis over een ruiling. De raad kan de ruil-transactie thans goedkeuren en als gevolg daarvan zal binnenkort het voorstel tot de aanleg van een r.k. gedeelte van de Noorderbegraafplaats in behandeling komen. De Vereniging Haerlem en de Ned. Genealogische Vereniging organiseren op Vrijdag 14 Mei in restaurant Brink mann een bijeenkomst, waarop de heer D. Rühe, docent in de historie der he raldiek aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, een voordracht met lichtbeelden zal hou den oveT de Grote Kerk. Aanvang 8 uur. Zaterdag 15 Mei wordt dan om 14.30 uur een rondwandeling gehouden door het kerkgebouw. Het raadslid H. C. Hennevelt heeft B. en W. van Haarlem vragen gesteld over lekkages in de nieuwe woningen van de woningstichting „De vooruit gang" in de Componistenbuurt. Het gemeentebestuur heeft bij deze 96 wo ningen een onderzoek ingesteld en de muren op het zuidwesten met een vochtwerende laag behandeld. De bal- condeuren zijn op verschillende plaat sen van eternietplaten voorzien. Voor het volgende stookseizoen zal alles wor den gedaan om op de schoorstenen een verhoogde pijp aan te brengen, waar door last van kolendamp bij bepaalde windrichting uitgesloten zal zijn. Tij dens de bouw van deze woningen is het toezicht op de gebruikelijke manier uitgeoefend door een door de architect aangenomen opzichter. Bovendien heb ben de architect en een ambtenaar van de woningdienst het werk regelmatig bezocht. IJMUIDEN Vrij da e 7 Mei: Hooe wa ter: 6.46 u. en 19-17 u Laae water: 2.22 u. en 14.48 u. Zaterdag 8 Mei: Hoog water: 7.40 u. en 20.11 u. Laag water: 3.10 u. en 15.36 u. Advertentie 17 STEENS ANCRE ANTI-MAGNETISCH STALEN ACHTERKAST u-" 2 JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEfSTAl GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Roman Holiday", a.l. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Julius Caesar". 14 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven". Strikt volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Invasie". 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „Vijf dagen schrikbewind". (t/m Zo). 14 j. 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Ma. t/m Do. „Meisjes van de grote stad", volw. ROXY: „Het monster uit verloren tijden". 14 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. t/m Do. 2.30 en 8 uur. MINERVA: „Moulin Rouge". Volw. Tijden Vr. en Ma. 8.15 uur. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 7 Mei Concertgebouw: Concert door sym- phonieorkest „Haerlem", 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelver. Alberdingk Thijm met „Hij, zij en de hottentot", 8 u. Zaterdag 8 Mei Stadsschouwburg: Het Rotterdams Toneel met „De Waaierpatience". 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 1017 uur. Zo. 1317 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 u. met feeërieke verlichting. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bali (t.m. 8 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendyk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep" (t.m. 17 Mei). Geopend van 1012.30 en van 13.30 tot 17 uur. DIVERSEN: Tot 16 Mei iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem, van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek Wagenweg—Van Oldenbarneveldtlaan. Advertentie Opel Rekord, Chevrolet, Hiilman. Amsterdamsche Rijtuig Mij. N.V. B. en W. vragen een crediet van 4.000.- voor uitbreiding van het ge meentelijk bureau „school en beroeps keuze". Daarin is begrepen een crediet voor grafologische analyse. Tevens wordt een crediet van 5800.- gevraagd voor het aanschaffen van meubilair voor dit bureau, dat thans op behoor lijke wijze gehuisvest is in perceel Zijlstraat 70. De aanschaffing van een zelfrijdende sproeimachine ter bestrijding en ver dediging van onkruid kost 4785.-. De raad wordt voorgesteld het apparaat te kopen omdat het voor talrijke doelein den geschikt is, o.a. ook voor het be strijden van insecten in het in aanleg zijnde reinalda-park. B. en W. van Haarlem willen aan Géd. Staten van Noordholland voor stellen het presentiegeld voor de raads leden vast te stellen op 12.- per ver gadering te rekenen vanaf 1 Januari 1954. 12 Mei zal de heer H. Bank de dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden als jongen in dienst trad bij het melk- bedrijf van de heer P. J. v. Staveren. De jubilaris zat reeds kort na zijn in diensttreding op de met paard bespan nen wagen en leerde niet alleen met het paard maar vooral met de klanten om gaan. Daarbij toonde hij altijd een vrien delijk gezicht en hij werd door zijn op gewektheid en de prompte wijze waar op hij zijn klanten bediende, zowel bij hen als bij zijn patroon een zeer geziene medewerker. Ook na de invoering van de melk- saneping bleef hij niet alleen vele oude klanten bedienen, maar werd ook bij de nieuwe spoedig een bekende figuur. Daarom zal het hem tijdens de receptie, welke op deze dag van 35 uur in het bedrijf van zijn patroon gehouden zal worden, zeker niet aan belangstelling ontbreken. De dag daarop zullen de klanten ver geefs naar hem uitzien, want dan viert hij feest in de familiekring, die zich daarop nu al verheugt. Werknemers in de land- en. tuinbouw bedrijven, die in het begin van de zomer met vacantie gaan, kunnen alle vacantie bonnen met opdruk „geldig tot en met 30 April 1954" inleveren op Dinsdag 11 en Woensdag 12 Mei ten huize van de heer M. J. Mooren, Lndenlaan 23, des avonds te 19 uur. De uitbetaling zal plaats hebben op Vrijdag 4 Juni aan hetzelfde adres en eveneens des avonds te 17 uur. Bij voldoende deelname zal de afde ling Heemstede van de Kon. Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur ook dit jaar weer een cursus in bloemschikken organiseren. Aan deze cursus, die uit tien. avondlessen bestaat, welke op tien achtereenvolgende Vrijdagavonden ge geven worden, kan worden deelgenomen door leden, adspirantleden, donateurs, huisgenoten en indien mogelijk ook door andere belangstellenden. Als cursusleider zal ook nu weer de heer A. Nunnink optreden. De eerste les zal worden ge geven op Vrijdagavond 7 Mei in het Sporfparkrestaurant. De toneelgroep „Die Spaerne-Ghesel- len' zal op Zaterdag 8 en Maandag 10 Mei a.s., 's avonds om 8 uur opvoeren het toneelspel in 3 bedrijven „De Gou den Kooy van Hans Nesna. i/5 35'* o4vb 59 118 MT 71% 79% 61 22% 28 55l/4 49% 43 51% 21 45% 5/5 Anaconda Coppei 35 V4 Bethlehem Stee) 63% Chrysler Corp 58 '2 unerai Electric 119% GeneraJ Motors 71 Kennecott Copper 79% Montgomery Ward 60% (North American Co 22% Radio Corp 28% Republic Stee) 54% Sheli Union Oil 49 Southern fucl'lc 42% Southern Railway 51% Tidewater 21* S. Steel 45 Va (Zondag 9 Mei) KW—DEM ADOPurmersteyn VelsenVitesse Onze GezellenDSS Wijk aan ZeeRKWA USVUZouaven HBC—Hillegom LisseRoodenburg TeylingenTHB Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart ana de sportre dactie der N. Haarlemse Crt., Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Eerste prijs, f 10.H. van Geldorp, Planetenlaan 128, Haarlem, negen pun ten. Tweede prijs, f7.50: P. Stokman, San. „Heliomare", Wijk aan Zee, acht pun ten. Derde prijs, f 5.H. van de Hulst, Vogelenzangseweg 364, Vogelenzang, zeven punten. Vierde prijs, f 2.50: J. M. van de Ploeg, Roskamstraat 13, Haarlem, zeven pun ten. Vier inzenders met zeven punten zijn uitgeloot. Advertentie Keuze uit meer dan 500 stuks, voor Dames en Heren. Vele merken, o.a.: Prijzen vanaf44.— Met fietssluiting 59.50 Gen. Cronjéstraat 4044 Telefoon 15438 Haarlem (Van een bijzondere correspondent) Nadat wij reeds verscheidene malen een beschrijving: hebben gegeven van de toestand van de Kerk in de landen, welke door de Sovjet-Unie worden overheerst, is het interessant na te gaan hoe het orthodoxe kerkelijk leven er in Rusland voorstaat. Dat geldt speciaal voor de situatie op de seminaries. Men weet over het algemeen, dat de tegenwoordige patriarch van Moskou, Mgr. Alexis, geheel ten dienste staat van de com munistische staat en dat zijn rechterhand, Mgr. Nicolaas van Krutitsky, zich meer bezig houdt met de politiek dan met de zaken van de Kerk. Patriarch Alexis heeft als stelregel aangenomen het woord uit het Evangelie: „Geef aan Caesar wat Caesar toekomt en aan God wat God toekomt." Maar onge lukkigerwijze is Caesar in Rusland de almachtige communistische partij, wier eerste doel het is God en alles wat Hem vertegenwoordigt te bestrijden en uit te roeien. Deze regel stelt de patriarch dus voor onoverkomelijke pro blemen, want hoe kan hij aan Caesar geven, wat Caesar toekomt, wanneer hij weet, dat Caesar deze gaven misbruikt om God te bestrijden Een van de eerste en van de voor naamste zaken, welke de patriarch aan God moet geven is wel de zorg vdör het geestelijk welzijn van zijn gelovi gen. Deze kan alleen maar verzekerd worden door degelijk gevormde pries ters. Vandaar een eerste plicht, die op de patriarch rust om de seminaries op peil te houden, te zorgen, dat er be kwame en godsdienstige professoren zijn en dat het onderwijs werkelijk ge baseerd is op de leer van Christus en van de Kerk. Gaan wij nu de programma's van de seminaries na, welke bij het begin van ieder schooljaar in het officiële blad van het patriarchaat verschijnen, dan zien wij dat naast de dogmatiek, de moraal, de H. Schrift, de Liturgie, de leer van de Kerkvaders en de Kerk geschiedenis ook een verplichte cursus over het Marocisme is ingelast. Dit feit geeft reeds veel te denken, daar dit on derwijs natuurlijk gegeven wordt door rasechte communisten Maar de grootste moeilijkheid waarmede men op de acht ortho doxe seminaries, welke Rusland telt, te kampen heeft, is het kader der pro fessoren én de oprichting van een wetenschappelijke bibliotheek. Hpt kader van de oude professoren is ofwel uitgemoord of naar het buitenland gevlucht en voelt er niets voor om gehoor te geven aan de ogenschijnlijk schone beloften van Alexis. Het theologisch onderwijs moet dus gegeven worden door jonge onervaren professoren, die dikwijls zelf, ten gevolge van de revolutie, geen volledig theologisch onderwijs hebben genoten. Zij hebben geen en kele ondervinding en kunnen, om dit gebrek op te heffen, geen enkel be roep doen op de ondervinding van hun voorgangers. Ook mag het ons niet verwonderen, dat het Marxisme op enkelen van hen een te grote in vloed heeft uitgeoefend. Een ander gebrek waarmede men op de seminaries te kampen heeft, en dat wanneer het werd opgelost het eerste voor een groot gedeelte zou on dervangen, is het gemis aan een goede bibliotheek. De eerste woede van de revolutie heeft zich niet alleen botge vierd op de geestelijken, maar ook op de geestelijke en godsdienstige boeken De bibliotheken van de seminaries, van de professoren en van de kloosters zijn verbrand of verspreid. Wat er aan theo logische, moralistische en geschiede nisboeken is overgebleven, is dikwijls voor een appel en een ei in het buiten land verkocht, zodat men weer van de grond of zou moeten beginnen. Maar waarmee? Bij gebrek aan de onontbeerlijke bronnen kan men geen degelijk theolo gisch werk leveren. Maar zelfs al zou men hiertoe in staat zijn, dan is het Langs de Friese Noordkust, in de Lauwerszee en langs de Groninger Wadden staan arbeiders in het vette slik, arbeiders, die dag in, dag uit hun aandeel leveren in de slag om nieuw land, die thans tezamen met de hieraan veelal nauw verbonden afsluiting van de zeegaten meer actüeel is dan ooit. Voortdurend wordt de aandacht getrokken door plannen voor nieuwe projecten en voortdurend ook wordt er naar nieu,we mogelijkheden gezocht om de oppervlakte cultuurgrond in ons land te vergroten. Die nieuwe mogelijkheden liggen niet slechts langs de kust, maar ook in het binnenland. Met name in de kop van Overijsel en in de Friese Lage Midden zijn grote projecten voor landverbetering en winning van cultuurgrond in uitvoering. Een opmerkelijk plan komt thans naar voren uit een rapport van het Econo misch Technologisch Instituut voor Friesland, dat de mogelijkheden van inpoldering van een van de meest Zuidelijke Friese meren, namelijk het Tjeukemeer, heeft bestudeerd en tot de conclusie is gekomen, dat droog making van dit meer niet op grote moeilijkheden zal stuiten, zodra de be maling van Friesland eenmaal is geregeld. een eventuele inpoldering van het meer geen moeilijkheden opleveren. Door het tot stand komen van de verbeterde scheepvaartweg van Lemmer naar het Snekermeer is het Tjèukermeer voor de scheepvaart naar Groningen niet meer van betekenis en voor de scheepvaart van Overijssel naar Fries land kan ook gebruik worden ge maakt van de vaarweg langs de fjon- ger en de Engelenvaart. De overblij vende scheepvaart is vrij gering en er zal naar het oordeel van het E.T.I.F. kunnen worden volstaan met een vaar weg voor schepen tot 250 ton. nog de vraag of de regering de uit gave ervan zou toestaan.... Zij gee" de patriarch wel verlof boeken 18 drukken, die propaganda maken voor de vrede, zoals de toespraken van mgr* Nicolaas en de akten van het congres voor de vrede, maar wij hebben buiten enkele doctoraatsthesissen aan de ker kelijke academies en enkele verzame lingen van preken nog geen ander® godsdienstige boeken gezien. Deze twee gebreken zijn onzes inziens de reden dat de seminaries steeds meet moeilijkheden ondervinden bij het aan werven van studenten. De priesterstu dent, die het werkelijk ernstig meent met zijn roeping, staat wantrouwig te genover de officiële seminaries en aar zelt lang voor hij zich zal laten in schrijven. Van de andere kant mogen de seminaries alleen maar die studenten aannemen, die de staatsschool heb ben doorlopen en dus een volledig8 marxistische opvoeding hebben gehad- In 1950 leverden de acht seminaries 6lechts 200 priesters voor geheel Rus land. Voor het afgelopen schooljaar 1952-1953 heeft het officiële blad geen cijfers gegeven, het schrijft alleen: „in het afgelopen jaar hebben de seminaries normaal gewerkt". Mogelijk camoufleert deze uitlating een vermindering van roepingen; maar misschien ook heeft d® regering het aantal seminaristen dras tisch beperkt. Deze laatste veronder stelling lijkt ons het waarschijnlijkst, tenminste wanneer wij rekening hou den met de herleving van de anti-gods dienstige propaganda van het laaitsta jaar. Om te beginnen hebben de Sovjets een nieuwe uitgave van het Evangelie verzorgd. Maar deze uitgave wijkt in zoverre van de kerkelijke bijbels af, dat Zij het leven van Jezus beschrijft en voorstelt in het teken van de klassen strijd. Zo lezen wij in deze nieuwe bijbel uitgave o.a.: „Negentienhonderd drie en vijftig jaar geleden werd er een eenvoudig kind uit het volk geboren, dat Jezus werd genoemd. Zijn moeder was een arme vrouw uit het volk, die door de rijken en machtigen werd ver drukt. Daarom was zij gedwongen haar kind in een koude en verlaten stal ter wereld te brengen. In zijn jeugd bezat Jezus niets en leefde van het werk van zijn handen. Zijn gehele leven wa» ge wijd aan de bestrijding van de rijken en van de machtigen, de grote heren, de uitbuiters van het volk. Hij was een actiefpropagandist en leerde ons hoe men zijn vaderland moet liefhebben". In deze geest wordt het gehele leven van Jezus beschreven. Een dergelijke heiligschennende uitgave van net Evangelie, waaruit ieder bovennatuurlijk karakter opzettelijk is verwijderd of vervalst, hangt natuurlijk ten nauw ste samen met de verklaring van het woord „God" in de grote Sovjet-ency clopedie. Onder het woord „God" vin den we alleen deze verklaring, God een mythologische figuur. Wij vragen ons af, welke in deze de houding is van Alexis. Zal hij zich te gen de verspreiding van deze nieuwe bij beluitgave verzetten of zich weer slaafs, bij. het bevel van zijn meester» neerleggen? Zal hij aan God onttrekken waf Hem toekomt om het aan Caesar te geven d.w.z. aan de aartsvijand van ieder» godsdienst? Wanneer hij zou toelaten, dat deze cari- catuur van het Nieuwe Testament op do seminaries wordt ingevoerd, zou hij aan de orthodoxe kerk in Rusland, welk» nog niet geheel is hersteld van de won den, welke zij tijdens de vervolging heeft opgelopen, een nieuwe dolksteek toebrengen, die wel eens haar dood steek zou kunnen worden. In het andere geval kan zijn verzet een verscherpt optreden der atheïsten tegen de Kerk betekenen. De belangrijkste vraag is oi de na een droogmaking beschikbaar komende zandgronden geschikt zijn voor de land bouw en dit kan slechts worden uitge maakt na een onderzoek van de Stich ting voor Bodemkartering. Het Tjeukemeer, dat administratief tot de gemeenten Haskerland, Donia- werstal en Lemsterland behoort en ei gendom is van het rijk, heeft een to tale oppervlakte van 1925 hectare en reeds eerder heeft men de mogelijk heid van droogmaking overwogen. Bij na hónderd jaar geleden waren de burgemeester van Lemsterland Jhr. mr. Coert Lambertus van Beijma thoe Kingma, een advocaat van het Leeu warder Hof mr. Anne Franciscus Jong stra en de burgemeester van Heeren veen Anne Meinesz van plan een N.V. te stichten die voor de bemaling zou gaan zorgen. Men was van oordeel, dat zes watermolens voldoende waren het meer droog te malen en ook droog te houden, maar van de hele zaak is niets terecht gekomen. Thans heeft het E.T.I.F. in zijn rap port de voor- en nadelen van de droog making bekeken en de voordelen schij nen, aangenomen dan, dat de gronden geschikt zijn voor de landbouw, de na delen te overtreffen. Op het eerste gezicht lijkt een plan om een onderdeel van het Friese me rengebied, dat naar men aanneemt in de toekomst in een nog groter be hoefte zal voorzien, te laten verdwij nen merkwaardig. Doch, het meer meer speelt toch niet die rol, die men er in recreatief en wellicht ook in economisch opzicht aan zou willen toeschrijven. Bij de watersportliefhebbers is het tjeukemeer niet bijzonder in trek. Op de eerste plaats ligt het te 'excen trisch, te ver verwijderd van de grote watersportcentra en het heeft voorts tal van ondiepten. De diepte van het meer varieert namelijk van tweeën halve meter tot tachtig centimeter. Voor de natuurliefhebbers is het meer evenwel een paradijs en voor Een halve eeuw bij een firma of instantie in dienst zijn, zegt toch altijd nog wel iets Dergelijke gouden jubilea komen hoe langer hoe minder voor, niet omdat het bij de be treffende firma of instantie niet zou beval len, maar om de eenvoudige reden, dat de leeftijd, waarop iemand zich tegenwoordig bij een werkgever meldt, hoger ligt dan vroeger. De heer C. v. d. Molen herdacht deze week het feit dat hij 50 jaar in diensl is van Droste's Cacao- en Chocoladefabrie ken in Haarlem. Hij werd ontvangen dooi mr. J. C. Droste, die hem hulde bracht met een hartelijke toespraak en hem een gou den armbandhorloge aanbood. Ook viel dr heer v. d. Molen de gouden penning vat: de Nederlandse Mij. van Nijverheid en Handel ten deel. Zijn echtgenote ontving een doos bonbons. Ook het jubileumfonds had zich ingespannen om de feesteling ir huldigen. Namens het hele personeel werd hem een tafelkleed aangeboden. Zijn echt genote kreeg bloemen. tien zou inpoldering inderdaad een verlies betekenen. Andere nadelen zouden, ook volgens het rapport van het E.T.I.F. zijn het verdwijnen van de binnenvisserij en van de rietsnij- derij en tenslotte een verlies aan bergruimte voor het Friese boezem water. Bij een nadere beschouwing komt ment echter tot de conclusie dat noch de rietsnijder ij, noch de bin nenvisserij van grote waarde zijn. De rietkragen om het meer zijn maar sma; en de binnenvisserij is belang rijk in betekenis gedaald sedert na de afsluiting van de Zuiderzee, de montee niet meer naar de Friese bin nenw.ateren trekt. Het verlies als bergplaats voor het boezemwater weegt zwaarder. De Frie se boezem heeft een oppervlakte van 14.U00 hectare en dan is er nog 2700 hectare boezemland. Volgens het E.T. I.F. moet juist omdat de oppervlakte van de waterboezem voortdurend af neemt de vermindering met nog eens bijna tweeduizend hectare als onge wenst worden beschouwd, althans bij het huidige systeem. Onmiddellijk voegt men daar echter aan toe, dat dit sys teem niet meer aan redelijke eisen vol doet. Evenmin als men in de IJssel- meerpolders een extra bergruimte gaat projecteren, moet men in Friesland naar het behoud van grote bergruim ten streven, aldus het rapport. Wanneer een bemaling wordt ingericht, die aan de moderne eisen voldoet, zal het Tjeu kemeer zeker als boezem gemist kun nen worden. Ook voor de binnenscheepvaart zal BELANGRIJKSTE BINNEN VAART WEGEN V.PELT |54229 out uEER 5NEEK ER Kt EE R O j^MEfcftEN "EEN Hasher TJEUKE I 'and NEE* SLOTEN werstal Lemster land 10 Urn „Constantijn, mag ik uw gelaat wassen", had dezer dagen een Romeins restaurateur kunnen vragen, toen hij opdracht kreeg om het reuzen hoofd van de eerste christen-keizer der Romeinen te reinigen. Het hoofd 'is slechts een onderdeel van een enorm standbeeld, dat bijna 25 meter hoog geweest moet zijn. Het heeft in het midden van het Forum Romanum gestaan, maar het geweld der historie heeft alleen het hoofd overgela ten. Het is, althans wat afmeting betreft, een der meest importante stuk ken uit de antieke kunstgeschiedenis. Thans staat het marmeren portret opgesteld voor de fagade van een kerk, links van het Palazzo Venezia te Rome. Het enorme standbeeld was gesierd met gouden ornamenten, maar deze zijn in de loop der jaren geroofd. De restaurateur, die aan het werk is, gelijkt maar een dwerg vergeleken bij het beeldhouwwerk^ Momenteel is er een grote schoonmaakcampagne gaande in de Romeinse musea. Niet alleen wordt alles wat binnen staat grondig afgestoft, maar vooral de beeldhouwwerken, die buiten staan opgesteld, worden aan een grondige reiniging onderworpen, in afwachting van de komst vreemdelingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2