Debat Buitenlandse Zaken over E.D.G. en Indonesië Kamer vestigt aandacht op positie maarschalk Juin «Ia» vooZaan/ Bloemenfeest Keukenhof wordt verlengd Bollen bevroren, zand erover Witboek over verdwijning van Joodse kinderen Willem de Zwijgerprijs voor Amerikaanse journalisten Wij moeten vechten voor behoud van 5-Mei-viering Geen misbruik van Op de topdagen 50.000 bezoekers „Joodse voogdij geen geestelijk geweld aan een kinderziel Oorkonde voor de New York Times Hongerstaking in een tentje z.w.o. VRIJDAG 7 MEI 1954 PAGINA 3 Het grootste deel van de rede van minister Beyen was aan de Europese eenwording gewijd. Hij zei, dat Europa zonder Frankrijk een misbaksel zou £'jn, maar dat het eveneens een mis baksel zou zijn, wanneer ditzelfde Frankrijk niet bereid zou zijn uit zijn Politiek en economisch isolement te treden. De E.D.G. is ook voor Duits land volgens minister Beyen de oplos sing voor vele problemen, die niet al leen op strategisch gebied liggen, doch krijgt Zes gouden jubilarissen uit één gezin Regering-Van Acker het vertrouwen C.V.P. zal felle oppositie voeren tegen coalitie Rode Kruis-ziekenhuis: Eerste paal geslagen in Zierikzee Examens Stormenderhand wint EVEREST, de echte King Size Amerikaan, de harten der rokers. Ook U zult enthousiast zijn over EVEREST. Koop vandaag nog een pakje! Proef en vergelijk zelf, geniet volop van de heerlijke geur en smaak van deze moderne Amerikaanse King Size. aan de modernelange Amerikaan Conflict Surinaamse Staten: Minister afgetreden Prof. Wijers in Raad van Pakjes militairen in Korea Pater C. J. Agasi O.E.S.A. boord-aalmoezenier 17 nieuwe leden der Zwitserse Garde beëdigd De 15.000ste in Boxtel Mr. Kortenhorst aanwezig Voorsitter Voormalig Verzet Duitse boot naar Nazi admiraal genoemd Zieken en Maria.jaar (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer alle parlementen van de zes landen, die het E.D.G.-verdrag heb ben aanvaard, ook tot ratificatie daarvan zullen hebben besloten, dan zullen de regeringen van deze zes landen ook zorgen, dat er een nieuw vertegen woordigend lichaam komt, waartegenover zowel de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap als het Commissariaat van de Europese Defen- ®'e Gemeenschap verantwoordelijk zullen zijn. Dit nieuwe parlement zal door het houden van directe algemene verkiezingen tot stand komen. Dit besluit, dat door de zes ministers van Buitenlandse Zaken Dinsdagavond in darijs is genomen, heeft minister Beyen in zijn antwoord aan de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken als be langrijkste ontwikkeling van de laatste tijd voor de groeiende Europese Gemeenschap naar voren gebracht. De minister gaf toe, dat de Nederlandse '«gering terug is moeten komen op haar standpunt, dat men algemene ver- biezingen voor een soortgelijk parlement voorlopig nog niet moet houden. "e reden waarom thans anders is besloten, is geen andere dan dat zij niet achter wil blijven bij de steun, die de zes landen aan het tot stand komen van het E.D.G.-verdrag willen geven. Een Franse groep heeft n.l. als voor- Waarde gesteld, dat er een democratische controle moet zijn op de E.D.G. Zondag was er te Nijmegen een ker kelijk feest zoals men maar heel zelden ban meemaken. Zuster Richarda 'Betsy van der> Bergh) gewezen provinciaal overste van de congregatie Francisca nessen Heythuizen. thans nog locaal Overste te Nederweert, vierde haar gou den professiejubilé. Haar heerbrper, de gouden priester jubilaris. W:l'em van den Bergh. pastoor te Wenen celebreerde de plechtige H Mis, geassisteerd door twee broers, even- sens gouden priesterjubilarissen, pater Fmilianus O.F.M. Cap (Victor van den Hergh), vicarius te Udenhout, en pater Richardus O.F.M. Cap. (Henri van den Bergh), rector van Huize Assisië te Udenho'' erder assisteerden nog twee heerneven, Tony van den Bergh, die de feestpredicatie hield, leraar middelbaar te Eindhoven, en Ernest van den Bergh, leraar middelbaar in Weert. Dit viertal gouden jubilarissen wordt een zestal door de zusters gouden jubila- Pessen van de congregatie Franciscanes- Zen van Ve"' el: zr. Emiliana (Alphonsa van den Bergh), overste van Huize St. Liduina te Rotterdam, en zr. Clarina (Nelly van den Bergh), overste van het sanatorium Caesar~a te Ugchelen, die beiden door haar regel gebonden, niet aanwezig konden zijn. He Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren met 106 tegen 89 stemmen haar vertrouwen uitgespro ken in de nieuwe liberaal-socialisti sche coalitieregering. De katholieke oud-minister Lefèvre heeft medege deeld, dat de CVP overigens zonder enige rancune een felle oppositie Zal voeren. De katholieken hebben zich vol zorg afgevraagd of de nieuwe regering een herleving van de schoolstrijd nastreeft. Premier Van Acker heeft dit echter ontkend. Ook vroegen de katholieken hoe het mogelijk was, dat de rege ring zonder zoals zij zelf beweert reeds een inventaris te hebben opge maakt, toch reeds weet dat het defi cit over 1954 5 a 6 milliard francs zal bedragen. De minister van Financiën antwoordde, dat er van de laatste CVP-lening niet véél meer over is en dat de nieuwe regering haar heil lie ver zoekt in bezuinigingsmaatregelen. Op een vraag van de katholieken, hoe de regering de diensttijd tot 18 maan den kan verlagen en toch haar NATO- Verplichtingen kan nakomen, zal de regering volgende week antwoorden. <ANP). Met de bouw van het door Zweden geschonken Rode Kruis-ziekenhuis, dat in Zierikzee zal verrijzen, zien de bewoners van Schouwen-Duiveland een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. De voorbereidingen op 't werk ter rein aan de Kadeweg te Zierikzee wezen al enige tijd op dat de plannen spoe dig werkelijkheid zouden worden. Don derdag heeft de Zweedse consul-gene raal de heer W. E. W. Ekman de eerste Van een serie palen, waarop het com plex. zal komen te rusten, in de grond geslagen. .AMSTERDAM. (G.U.). Cand. economie: ~J- de Bie en W A. F. Stokhuyzen, Am sterdam. LEIDEN. Cand. psychologie: A. F. San ders, Heemstede. Doctoraal Indon. recht: J. M. de Jong. Wassenaar. DELFT. Cand. civiel-ing.: H. Habermehl, Alphen a. d. Rijn. Cand. voor electrotech- «tsch ing.: E. A. Aagaard, Delft; H. L. At- ema, Voorburg (Z.H.); D. Benima. Amster dam; L. B. Beijer, 's-Gravenhage; E. H geiten, Delft; E. F. Buys, Rotterdam; J. M. m.lnagte, Bergen (N.H.); W. H. Dooren. Arnhem; B. Ehrencron, 's-Gravenhage; A. d. Hoeven, Oss; H. C. de Graaf, Rotter dam; T. A. Holte, Solor; A. M. v. lngen, ydisterdam; J. H. H. Janssen. Venray; S. J, de Jongh, Haarlem; E. R. Lammers, Bath- men; f E. Mauser, Delft; G. Mensonides, yarffum; H. L. de Mink. Schiedam; J. F. C. Mulder, Weert; Njoo Tik Poen, Delft; R. Nooy, 's-Gravenhage; W. C. M. j °men, Den Hout; W. E. Peet, Dedemsvaart; j>' H. M. T. S. J. v. Rees, Scheveningen; Vj, Roda. Amsterdam: J. L. A. v. Run. Sïv?- *-• A. Schmeitink. Doetinchem; J. A Vei?. °verveen; B. D. H. Teilegen, Eindho- Vri Vervoort, 's-Gravenhage; P. J. de (met lof). Joure; K. Wiersma, Leeu- O 5en- Ingenieursexamen v. scheepsbouwk I'- Metzlar, Drachten. Electrotechn. ing.: jj- glok, Amsterdam: F. C. de Boer, Breda: Si-I; G. Bosselaers, R. J. L. Bosselaers, j, dhov; R. v. Creutzberg, 's-Gravenbage: v. Deventer, Rotterdam; R. A ran J a s"Gravenhage: H. Z. M. v. Engen. G keil00'Loom, 's-Gravenhage; K. R. v. d. haëL.' Bussum; A. E. Kimmel. 's-Graven- A. Kok, Vorden; C. Moolhuyzen. welke met democratische rijping te maken hebben. Het feit dat maarschalk Juin na de reprimande van de NATO geen ontslag heeft genomen, was voor minister Beyen het bewijs, dat hij de gedrags lijn die in die reprimande is aangege ven, voor de toekomst zal vasthouden. Hij gaf toe, dat deze ontwikkeling niet bevredigend is. Er zit echter een klein lichtpunt voor ons in. Juin is voortaan ontheven van al zijn Franse functies. Van Nederlandse zijde was er altijd bezwaar gemaakt tegen de combinatie van NAVO-functies met die van het Franse leger. Prof. Gerretson (C.H.) debatteerde met de minister over de vraag of alle geheime overeenkomsten in de Grond wet zijn verboden. Hij diende een motie in, waarin werd uitgesproken, dat de Grondwet goedkeuring door de Staten-Generaal voorschrijft, terwijl het wenselijk wordt geacht, dat de re gering de verenigbaarheid met de Grondwet en de herzieningsvoorstellen in bijzondere overweging doet nemen. De Kamer achtte deze motie niet oppor tuun, daar de herziening van dc gehele Grondwet thans in behandeling is. Het advies is reeds ingediend. Minister Beyen heeft de motie onaan vaardbaar verklaard. Minister Luns heeft de Kamer zijn in drukken medegedeeld van de conferen tie in Genève. In de mogelijkheid om trent een overeenkomst over de voor stellen van de vertegenwoordiger van Noord-Korea had l'j weinig vertrou wen. De conferentie is echter nog slechts in het beginstadium. De kwestie Indo China noemde hfj een der gevaarlijkste raakvlakken van de vrije en niet vrije wereld. Over onze verhouding tot Indonesië deelde de minister mede dat nij het standpunt van de heer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) sympathieker vond dan dat van prof. Schermerhorn (P.v.d.A.), die deze verhouding tot een puur zake lijke had teruggebracht- De regering is herhaaldeijk actief in verweer tegen maatregelen van Indo nesië die aanleiding geven tot ongerust heid, Zij kan in veel gevallen geen dis criminatie ten nadele van Nederland zien. Indonesië schijnt over het alge meen niet in te zien dat het onverstan dig doet door zich te isoleren en door te vergeten dat alie landen elkaar te genwoordig meer dan ooit nodig hebben Wel wordt Nederland automatisch het zwaarst getroffen omdat het nu een maal de meeste belangen in Indonesië heeft. Met het standpunt der Indonesische regering dat aan Nederlandse arres tanten geen consulaire en andere rechtsbijstand verleend wordt, neemt de Nederlandse regering geen genoe gen. De mogelijkheid voor Ambone zen naar Indonesië terug te keren is afhankelijk van de overeenstemming die zij met de Indonesische regering kunnen treffen. Hier blijft de Neder landse regering voorlopig buiten. Minister Luns gaf de heer Wendelaar (V.V.D.) toe, dat er inderdaad van rechtszekerheid, zoals die in de R.T-C.- overeenkomst was aanvaard, niets te recht was gekomen. Veel andere af spraken worden evenmin nageleefd. De regering overweegt niet om de Unie met Indonesië onvoorwaardelijk prijs te geven. De kans dat de Verenigde Na ties tegen schending van het zelfbe schikkingsrecht iets zouden ondernemen achtte hij uitgesloten. Men onderneemt in die kringen niets tegen de volkeren in vroegere koloniale gebieden. Het beroep op het Uniehof terzake van de vervolging van de christenen op Ce lebes zou het intrappen van een open deur zijn. De vice-voorzitter van de Ministerraad van Indonesië heeft zich van deze aantasting van de vrijheid van godsdienst reeds officieel gedistancieerd. Men kan daar kennelijk de verantwoor delijkheid niet aan van de souvereiniteit, die men nominaal heeft verworven. Bij de onderhandelingen om tot een wijziging van het Unieverband te ko men, zal de kwestie Nieuw-Guinea en onze aanspraken op dat land door Ne derland los van de Unie worden ge zien. Maar het is duidelijk, dat de verhoudingen worden toegespitst, niet het minst door lachwekkende publica ties in de Indonesische pers. Minister Luns gaf een bevestiging van de berichten, die melding maken van toenemende belemmeringen, die aan buitenlandse missionarissen in de weg worden gelegd. Reeds heeft het Vati- caan zich terzake ernstig beraden. Het is echter niet gebleken, dat deze maat regelen speciaal tegen Nederland gericht zouden zijn. Er zijn dus vermoedelijk andere factoren in het spel. Over de verhouding tot Duitsland deelde de minister mede, dat maatrege len zullen worden genomen om provoca ties, zoals de laatste tijd aan de grens zijn geschied, te voorkomen. Ook heeft onze gezant in Bonn de opdracht gekre gen, zich met de Duitse regering te verstaan over de beschikkingen van de Duitse rechterlijke instanties terzake beschikbaarstelling van Nederlandse oorlogsmisdadigers. Hierover bestaan richtlijnen, die nog uit het Hitler-regiem stammen. De heer Sassen (K.V.P.) vroeg om een spoedige oplossing van het probleem van de waterwegen, dat voor geheel Brabant en Limburg van belang is. Het antwoord van minister Luns was, dat in ieder ge val de uitslag van de besprekingen tus sen de heren Steenberghe en Van Cau- welaert niet het werk van de delta commissie in Nederland zal ophouden. 1 Wel zal nog een korte bespreking nodig Izün om de resultaten van beide met el kaar in overeenstemming te brengen. De begroting werd z.h.s. aangenomen. ReHleröam: G. Radstake, Varsseveld; B. C Utrecht-Zuilen; H. A. Rodrigues de da. Amsterdam; W. C. Smit. Amster- H arn,i. Uurbanus. 's-Gravenhage: en (met lof), 's-Gravenhag C (met lof), 's-Gravenhage; J •Urn IIs' Haarlem: C. J. Ustenhoff, Hilver- Wlj^Geodetisch ing.: H. C. M. Luijten, Advertentie VERKOOP VOOR N E 0 E R L A N D N. V. ALVANA, DEN HAAG (Van onze verslaggever) „Go to Keukenhof for there You will see the mystic working Of the Master's touch laid bare." Het is een simpel gedichtje, waarin dr. Rose Coxon de lof van de Keuken hof bezingt en het is zelfs wat braaf, maar onmiskenbaar is het enthousiasme van deze Engelse, die in een vers, dat de vorige week te Lisse ontvangen werd, de waardering en bewondering heeft uitgedrukt van die tienduizen den vreemdelingen, die op de Keukenhof „de bollen" op hun best hebben Ieren kennen. De stroom van toeristen houdt niet op; naar ruwe schatting zijn er dit jaar op deze nationale bloemententoonstelling reeds een 300.000 bezoekers geweest. Gemiddeld komen er honderd autobussen per dag naar de Keuken hof, maar er zijn ook dagen, dat men er zeshonderd heeft verwerkt en daar enboven nog een zesduizend auto's. Zo komt men tot het fantastische cijfer van 50.000 bezoekers op de topdagen. Maar ook zo maar op een dag midden in de week is er een zeer levendige belangstelling en iedere keer heeft men wel weer bijzondere gasten; gisteren bijvoorbeeld de ambassadeur van India en een admiraal van de NATO. verlengen tot en met 27 Mei (Hemel vaartsdag); misschien blijft de exposi tie zelfs nog wat langer open. Norma liter behoort de bollentijd na een slot- fanfare van de Darwih-tulpen om streeks half Mei tot het verleden. De koude heeft er echter voor ge zorgd, dat de bloemen uiterst langzaam tot bloei zijn gekomen en daarna lang „geconserveerd" zijn, omdat ze zo moeilijk tot rijpheid kwamen. Het ge volg hiervan is dat de bollen iets achter zijn bij de ontwikkeling van de bomen Het is nu weer eens iets anders: bloeien de tulpen tussen het volle groen van de bomen en struiken. Ook op de velden beginnen de kleuren feller te worden. De middellate en late tulpen, waaron der de darwins, gaan nu kleuren. Deze tulpen brengen de geweldig gevarieerde vlakken, die de basis hebben gevormd van de roem van de bollenstreek. De koude heeft overigens de Keuken hof ook wel andere problemen bezorgd Er zijn namelijk nogal wat bollen be vroren; maar daar heeft men een snelle remedie voor: zand er over. De bezoeker kan zich moeilijk voorstellen, dat er nóg meer bloemen zouden kunnen zijn ge weest. In de joviale gesprekken van de lei ders dezer tentoonstelling, die ieder voor een deel van deze grootse organi satie verantwoordelijk zijn, beluistert men de ondernemingen om ook in de toekomst de Keukenhof in de belang stelling te houden. Men is er zich van bewust, dat er niet steeds hetzelfde geboden kan worden en daarom wordt er nu reeds gedacht over wat er het volgend jaar nog aan de Keukenhof veranderd kan en moet worden. Dit vooruitzien gaat zelfs zover, dat men er zich nu al het hoofd over breekt of de „posters" er abstract, dan wel con ventioneel uit zullen moeten zien! Wat dit jaar betreft zijn alle bollen- deskundigen het er over eens, dat het ons een zeer uitzonderlijk laat bollen- seizoen brengt. In verband hiermee is, naar de directeur van Keukenhof, de heer T. van Waveren ons gisteren me dedeelde, besloten de tentoonstelling te De Surinaamse landsminister voor Openbare Werken en Verkeer, de heer A. Smit, heeft zijn portefeuille ter be schikking van de gouverneur van Su riname gesteld. Tegen hem was in de Staten van Suriname een motie van afkeuring ingediend, omdat de heer Smit had geweigerd in te gaan op een rede van het Statenlid Rens bij de be grotingsbehandeling. Df heer Smit grondde zijn weigering op het feit, dat het lid Rens „sterke taal" had ge bruikt. De voorzitter van de Landsre gering, de heer A. Currie, deelde mede, dat de regering aan het heen- g an van de heer Smit geen conse quenties verbindt. De heer Smit ver klaarde, dat hij zich niet zal terugtrek ken uit de politiek, doch dat hij het land misschien beter kan dienen bui ten de regering. De motie was aange nomen met elf tegen acht stemmen. Prof. dr. H. J. G. Wijers. hoogleraar In de pathologische anatomie aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is benoemd tot lid van de Raad voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Gedurende het tiidvak 10 tot en met 22 Mei wordt de gelegenheid opengesteld ter gelegenheid van Pinksteren aan de opvarenden van Hr. Ms. fregat ..Du bois", alsmede aan de militairen beho rende tot het Nederlands detachement Verenigde Naties in Korea, niet-aange- tekende briefpakies tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden teeen betaling van het zee- nosttarief. Pater C. J. Agasi O.E.S.A. kapelaan te Culemborg, is benoemd tot boord- aalmoezenier op de schepen met emi granten. De Katholieke Emigratie stichting heeft hierdoor een vaste boord- aalmoezenier in dienst. Pater Agasi ver trekt 1 Juni a.s. met de ..Sibajak" van de Rotterdamse Lloyd naar Australië. Rusland In Rusland is de doodstraf thans ook van toepassing op moorde naars. Tot nu toe konden slechts mis daden tegen de staat met de dood be straft worden. (RtrL*P). Het A.N.P. bericht: Het witboek over i menten over de verdwijning van de twee de verdwijning van Anneke Beekman en Rebecca Melhado, uitgegeven door de permanente commissie tot de algemene zaken van het Nederlands Israëlietisch kerkgenootschap en de hoofdcommissie voor de zaken van het Portugees-Israë- lietisch kerkgenootschap, is vandaag verschenen. Het zal o.m. worden gezon den aan de leden van de Ministerraad en de Staten-Generaal, de hoogste rechts colleges en de voogdijraden. Deze publicatie van feiten en docu- Advertentie De Indo-Chinese dichter-journalist Vo Tanh Minh werd door de fotograaf aangetroffen, terwijl hij bij kaarslicht zat te lezen in een tentje, dat hij voorzien van een kampeervergunning heeft opgezet in de tuin van het Palais des Nations te Genève, terwijl binnen de conferentie over het Verre Oosten gaande is. Hij begon een hongerstaking, om scherper de aandacht te vestigen op de toestand in Indo-China, een van de belangrijkste punten van bespreking voor de conferentie. Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning, wer ken zacht, zeker en zonder kramp. Gisteren heeft op de binnenplaats van de Vaticaanse Belvedère de jaarlijkse plechtigheid plaatsgevonden van de eedsaflegging door een aantal nieuwe leden van de Zwitserse Garde. Zeven tien jonge Zwitsers legden gisteren de eed af in de handen van de aalmoeze nier van de garde, Paul Maria Krieg. De H. Vader, die niet bij de plechtig heid aanwezig was, verscheen later voor het raam van zijn studeerkamer, om de hulde in ontvangst te nemen van de Zwitserse en Duitse pelgrims, die spe ciaal voor deze gelegenheid naar Rome waren gekomen. De eedsaflegging werd bijgewoond door hoge functionarissen van het Vati- caan, de vroegere Italiaanse stafchef en de militaire attaché's van een aantal buitenlandse legaties in Rome. Door de eedsaflegging van gisteren is het aantal gardisten op zeventig gebracht. Het corps telt vier officieren en een aalmoezenier. De beëdiging vindt jaarlijks plaats op 6 Mei ter herinnering aan de val van Rome op 6 Mei 1527, toen de gardisten bijna allen om het leven kwamen bij de verdediging van Paus Adrianus VI in de Engelenburcht, tegen het leger van keizer Karei V van Duitsland en Spanje. (U.P.) Gistermorgen is te Boxtel de 15UU()e inwoner aangegeven. Het is Joseph Ma ria Johannes Antonius Gemma van La moen, het negende kind uit .iet gezin Lamoen. De gemeente Boxte] heeft ten behoeve van de jonggeborene een spaar bankboekje met '50 oes-hikbaai ge steld. De voorzitter van de winkeliers vereniging heeft aan de vader van de jonggeborene een spaarbankboekje voor de baby overhandigd met een bedrag van f 100. Dc jaarlijkse Willem de Zwijgerprijs voor Amerikaanse journalisten is gis teren in New York gedeeltelijk toege kend aan Crosby Stuart Noyes, buiten lands correspondent van de „Washing ton Star". Hij krijgt een gouden me daille en duizend dollar in contanten. De prijs is toegekend op grond van zijn berichtgeving over de overstromings ramp in Nederland. De andere 1500 dollar van de prijs worden gelijkelijk verdeeld tussen Rod ney Podell van de „Passaic Herald News", verschijnend te Passaic in New Yersey, en Wade Jones van de „Nea Service", uit Oberlin in Ohio. De Willem de Zwijgerprijs is door Nederland ingesteld ter nagedachtenis aan de 14 Amerikaanse journalisten, die, terugkerend uit Indonesië, op 12 Juli 1949 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwamen. Bi) deze gelegenheid heeft dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer, gepleit voor een nauwer samenwerking tussen de landen van de vrije wereld op boven-nationale grondslag. De heer Kortenhorst wees er in zijn toespraak tevens op dat Nederland zich achter de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten schaart. Hij zeide dat de vestiging van een Europese politieke en economische een heid in West-Europa voor Nederland en voor de Verenigde Staten een zaak is die deze landen „in hoge mate aan gaat". Hij merkte hierbij op: „Ge kunt geen directe invloed op deze gang van zaken uitoefenen." En toch is dit ons onmiddellijke probleem. Dr. Korten horst noemde de Steenkool- en Staal gemeenschap en de Europese Defensie gemeenschap „uitstekende voorbeelden" van de wijze waarop volken kunnen sa menwerken. Tijdens een later gehouden diner werd eeri telegram van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, ontvangen, waarin deze verzocht de winnaars namens hem geluk te wensen. De internationale prijs in de vorm van een in Nederland gecalligrafeerde oorkonde, die door het WilIèm-de-Zwij- gerfonds jaarlijks zal worden toege kend „aan het Amerikaanse persorgaan dat de belangrijkste bijdrage levert tot onderling begrip onder de volken door zijn lezers de zuiverste uitleg te geven van het „internationaal gebeuren" werd toegekend aan de „New York Times" en Donderdagavond namens dit blad in ontvangst genomen door zijn directeur, Julius Ochs Adler. Als extra prijs werd een gouden me daille gegeven aan William Oatis, de correspondent van Associated Press, die onlangs door de Tsjechen in vrijheid werd gesteld. Het Willem-de-Zwijger- fonds heeft enige malen stappen onder nomen om de invrijheidstelling van deze journalist te bewerkstelligen. ?5 (Van onze Haagse redactie) „Het valt te betreuren, dat er een dusdanige verwarring onder het Neder landse volk is ontstaan, dat de Nationa le Bevrijdingsdag niet meer gevierd kan worden, zoals het moet. De bevrij ding leeft in de harten van de Neder landers en daarom moeten wij vechten voor het behoud van de viering van de vijfde Mei", aldus sprak Woensdagmor gen de voorzitter van de Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Ver zet, mr. dr. D. W. Stomps, tijdens een in Den Haag gehouden herdenkingsbij eenkomst van het Nationaal 5 Mei-Co mité. Ds. Slomp, tijdens de bezetting beter bekend als Frits de Zwerver" merkte in een met gloed voorgedragen betoog op, dat het niet de bedoeling is, met de viering van de Bevrijdingsdag haat te zaaien tegen de Duitsers. De bedoeling van een herdenking is, een dieper be sef te krijgen van datgene, wat met in spanning van alle krachten is verwor ven, n.l. het terugvinden van het groot ste geestelijke goed, de vrijheid. Onmid dellijk na de bevrijding, aldus vervolg de ds. Slomp, zei eenieder: „Wat wij ook zullen vergeten, de gruwelen van de bezetting nooit." Maar nu, slechts negen jaar later, vinden wij reeds een miskenning van alles wat herkregen is. Vandaag hebben wij een taak, zo meen de spr., wij moeten namelijk de jeugd grijpen voor ons ideaal. Wij moeten de jeugd diep doordringen van de historie van ,40-45, want wij moeten ons volk geestelijk paraat houden, om in staat te blijven, de vrijheid te bewaren. Kan de jeugd nu nog wel de kracht opbrengen, de vrijheid, kost wat kost, te verdedi gen? Wij geven op het ogenblik milli- oenen uit, voor de handhaving van onze vrijheid. Maar hiermee komen wij er niet. Bij een herdenking van de bevrijding, zo vervolgde ds. Slomp, gaat het niet alleen om piëteit voor de gevallenen, maar als men door deze dag een streep haalt, heeft men voor millioenen aan geestelijke waarden verloren. Volgend jaar, aldus besloot ds. Slomp, herden- ken wij voor de tiende maal onze be vrijding. Met inspanning van al onze krachten moet worden voorkomen, dat op die dag, zelfs maar één Nederlandse zaak geopend is. Het Nederlandse volk moet de dag van de bevrijding weer gaan herdenken!" Tijdens het betoog van ds. Slomp was een tweetal telegrammen bezorgd. Een ervan was afkomstig van pater Victor, de pastoor van Apeldoorn, die zijn ad- haesie betuigde aan het streven van het Comité, het andere telegram maakte melding van het feit, dat 80 pet. van het personeel van de Landsdrukkerij een halve dag had vrijgenomen, om de Nationale Bevrijdingsdag te kunnen vie ren. Deze beide telegrammen werden met een stormachtig applaus ontvan gen. De echtgenote van Hitler's voormalige groot-admiraal, Raeder, heeft onlangs een boot de naam van haar echtgenoot verleend. De voormalige groot-admiraal behoort tot de zeven ernstigste oorlogs misdadigers, die door de bezettende mogendheden in Spandau worden ge vangen gehouden. De plechtigheid vond plaats tijdens feestelijkheden van de vereniging van de yoormalige „Kriegsmarine". De aan wezigen, meest jongelui, droegen een uniform, die verdacht veel leek op die van de „Hitler-jugend". Aangezien er in dit opzicht blijkbaar niets onmogelijk meer is, mogen we wel verwachten, dat binnenkort nog meer echtgenoten van voormalige nazi-grootheden tot het ver richten van doopplechtigheden zullen worden uitgenodigd." schrijft het blad der Duitse vakbonden. (A.N.P.) Naar wij vernemen kunnen de zieken, die niet in staat zijn in het Maria-jaar een aan de H. Maagd toegewijde kerk of een Maria-genadeoord te bezoeken en daar te bidden voor de intenties van Z.H. de Paus, toch deelachtig worden aan de daaraan verbonden aflaten. oorlogspleegkinderen was in eerste le zing nagenoeg gereed, toen door de ont dekking van hun verblijfplaats medio Maart in twee kloosters in België het te publiceren materiaal moest worden herzien en aangevuld. Rebecca Melhado werd, zoals bekend, 13 Maart in het klooster der zusters Ur- sulinen in Sint Truiden door twee Ne derlandse rijksrechercheurs gevonden. Toen de avond tevoren de politiemannen zich bij het klooster „La Vierge des Pau- vres" bij Banneux. vervoegden, waar Anneke Beekman met haar verzorgster, mej. Elisabeth van Moorst verbleven, zagen deze kans zich door vlucht aan terugbrenging naar Nederland te ont trekken. „Wie", aldus het korte voorwoord der beide kerkgenootschappen, „in het bij zonder de verschillende gerechtelijke stukken, zowel de reqpesten als de von nissen, leest, zal inzien dat niet in de eerste plaats de strenge regelen des kind juist bij de door de rechter ge- kind juiist bij de door de rechter ge stelde oplossing de doorslag gal Wij, de kerkgenootschappen, waartoe de ouders van de betrokken kinderen behoorden, hebben onvermoeid gestre den voor de zaak der oorlogspleegkin deren, zowel ter nagedachtenis van de ouders als tot welzijn der kinderen. Men stelle het niet voor alsof een Joodse voogdij zou betekenen geestelijk geweld aan een kinderziel. Wie zo de zaak stelt moet zelf niet vrij u;t gaan. De zaak der verdwenen kinderen is niet alleen een zaak van de Joodse ge meenschap. Het is een kwestie van schending van de rechten van de mens, die, ook al gaat het om een enkel kind, maatstaf is voor de beschaving en vrij heid in de huidige maatschappij", aldus dit voorwoord, waarin nog wordt op gemerkt, dat door de gebeurtenissen, die zich na het vinden der verblijf plaatsen van de meisjes hebben voor gedaan, weliswaar de verschijning van het witboek is vertraagd, doch ander zijds de wederzijdse standpunten daar door duidelijker zijn geworden. De helft van de ruim 100 pagina's van het witboek is gewijd aan al wat zich na de bevrijding op juridisch ter rein over de voogdij van de meisjes heeft afgespeeld, de ontvoeringen van de beide kinderen, de arrestatie in 1949 van de drie dames van Moorst in Hil versum de toenmalige pleegmoeder van Rebecca Melhado. mej. M. van Hoogdalen te Heenjen. Voorts zijn op genomen de brieven, die de Joodse autoriteiten in Juli 1953 richtten tot H. M. de Koningin, de ministerraad en de aartsbisschop-coadjutor, en de tele grammen aan Mgr. dr. B. J. Alfrink en de Kardinaal te Mechelen in Maart, het standpunt van de aartsbisschop-coadju tor in de zaak, de vragen, die in de Tweede Kamer in 1949 en 1953 aan de minister van Justitie over de zaak van de beide meisjes zijn gesteld, en de re solutie van het World Jewish Congress van 11 Augustus 1953. Het merendeel van deze feiten en documenten is reeds in de loop der jaren gepubliceerd. In het tweede deel van het witboek is een groot aantal artikelen uit dag- en weekbladen over de zaak opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3