Langdurig verhoor van de schoon moeder Nederl. Bank effecten in Amerika onthouden 1 Attlee komt welbeslagen ten ijs tegen Bevan e.s. Kruiswoordraadsel BERKELSE ARTS VOOR HAAGSE RECHTBANK Moest het dienstmeisje de dokter bespionneren? 2500 gld. boete tegen fabrikant voor Gerechtshof geëist DE WITTE RAA.F a i Britse pers ontfermt zich dankbaar over tweespalt bij Labour MOORD— in Parijs e/e ïbrtè Dulles brengt verslag uit Paleisrevolutie in Paraguay /%ox>r>rrisCisrz< SPECIAAL DUEL OP 19 MEI VRIJDAG 7 MEI 1954 PAGINA 5 door GEORGES SIMENON Vert. J. F. KLIPHUIS Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Twee koffiesmokkelaars gegrepen (Van onze Haagse redactie) Bijna twee uur heeft de Haagse Arrondissementsrechtbank Donderdag middag besteed aan het verhoor van de schoonmoeder van de Berkelse arts, mevrouw C. B. J. van E.V. Mevrouw van E. was op vele punten zeer posi tief in haar beweringen, althans voor zover het de vragen van de president betrof. Op de vragen, die haar van de zijde van de verdediging, door mr. Huygens, werden gesteld, gaf zij echter bijna geen antwoord, of ze zei, dat «ij zich niets meer wist te herinneren. Zeer scherp waren haar uitvallen tegen de raadsman van haar schoonzoon. Mevrouw Van E. begon met te ver tellen, dat zij nooit veel goeds van het huwelijk tussen haar dochter en dr. O. heeft gezien. Haar dochter was vroe ger een opgewekte jonge vrouw, maar de laatste jaren, sinds de geboorte van het jongste kind, was zij ziekelijk ge worden, Mevr. v. E. werd toen niet meer in het huis te Berkel toegelaten, althans, zij werd niet meer uitgeno digd, omdat, aldus merkte mevrouw Van E. vinnig op, ik te veel zag. Op de dag vóór de fatale gebeurte nis was zij echter opgebeld door haar schoonzoon, met het verzoek naar Ber kel te komen, omdat mevrouw O. ziek Was. Toen mevrouw Van E. daar arri veerde, vroeg zij zich verwonderd af. Waarom zij had moeten komen, want de dochter was helemaal niet ziek, al dus verklaarde mevrouw v. E. gister middag voor de rechtbank. Wèl lag haar dochter op de divan, maar zij maakte helemaal geen ziekelijke in druk. Integendeel, zij was erg opge wekt en praatte honderd uit over het vermaken van kleding, het aanrichten van een feestdiner, de volgende dag zou het echtpaar O namelijk vijf jaar zijn getrouwd, en na het diner stelde zij zelfs voor een soort halma-spelletje te doen. Tegen acht uur zei dr. O. dat hij een poeder voor zijn vrouw ging klaarma ken. Hij deed dit in de keuken en mevr. v. E. zag hem hier in een kopje roe ren. Toen mevrouw O. de inhoud van dit kopje even later had opgedronken, merkte zij op: „Bah, wat vies, wat zoet, je weet, dat ik niet van zoet houd". Mevrouw v. E. begaf zich toen naar de keuken om daar wat bouillon te gaan halen.. Toen zij hiermee terug kwam in de kamer, zei mevrouw O.: „Het is niet meer nodig, ik moet overgeven". Hier na maakte zij enkele kokhalsende ge luiden, zonder echter over te geven, zij kreeg het benauwd, de ogen puilden uit en even later verloor zij het bewust zijn. Dr. O. heeft toen de pols van zijn vrouw genomen en even later de hart slag beluisterd. Na 20 minuten diende de arts zijn vrouw een injectie toe, maar haar toestand verergerde snel. Mevr. v. E. drong er op aan een andere dokter te halen, maar dr. O. zei toen, aldus verklaarde zijn schoonmoeder: „Dat heeft geen zin, het is toch te laat". Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed mevrouw O. omstreeks tien uur. Aanvankelijk had mevr. v. E. geen ge dachte aan moord. Zelfs toen dr. O. zelf voorstelde, een sectie aan te vragen, achtte zij dit niet nodig. De andere dag, na telefoongesprekken met een andere dochter begon mevr. v. E. achterdoch tig te worden. Deze achterdochtigheid nam nog toe, toen het dienstmeisje van mevr. O. vertelde, dat zij de dokter In de apotheek had gezien, waar hij be zig was geweest in de vergifkast. Zeer stil werd het in de rechtszaal, toen de president vroeg: „Vond U het niet opmerkelijk, mevrouw, dat dit meis je dit zo maar tegen U zei? Heeft U haar niet opgedragen, de dokter te be spionneren?" Mevr. v. E. wees deze beschuldiging echter pertinent van de hand en zelfs op herhaald aandringen van de presi dent, om toch de waarheid te zeggen, bleef zij hardnekkig ontkennen. Dit deed zij eveneens op de herhaald gestel de vraag, of haar dochter nooit tegen over haar klachten had geuit over haar lichamelijke toestand- Hierna werd mr. Huygens in de gele genheid gesteld, de schoonmoeder van de beschuldigde arts te verhoren. „Uw man, mevrouw v. E., zo begond de raadsman, „heeft verklaard, dat dr. O. geen man, geen mens en geen vader Was. Bent U het hiermee eens?" Mevr. v. E-: „Volkomen." Mr. Huygens: „En dan heeft U des ondanks toch getracht, thans volkomen objectief in Uw verklaringen te zijn?" Mevr. v. E. „Jazeker". Mr. Huygens: „Dan hoop ik, dat U hierin geslaagd bent". Vervolgens sneed mr. Huygens het feit aan, dat dr. O. zijd schoonmoeder een dag voor de fatale gebeurtenis, uit Amstelveen heeft laten overkomen. „Getuigt het niet van afschuwelijk cynisme, dat O. zijn schoonmoeder heeft laten overkomen, als hij werkelijk van plan was, zijn vrouw te vermoorden?" Na dit langdurige verhoor werd het dienstmeisje van de familie O., mej. J. J. van Y., als getuige voor het hekje gebracht. Dit verhoor stond wel in schrille tegenstelling met het vooraf gaande. Sprak mevr. v. E. honderduit en antwoordde zij zeer uitvoerig op alle gestelde vragen, het dienstmeisje daarentegen was bijna niet tot spreken te krijgen. Woord voor woord moest de president uit haar mond trekken en het was dan ook al spoedig dui delijk, dat dit dorpsmeisje al heel wei nig waarde had als getuige in deze ingewikkelde zaak. Op één vraag gaf zij echter een zeer positief ant woord en dit viel bepaaldelijk niet uit in het voordeel van mevr. v. E. Op een desbetreffende vraag van de president antwoordde me j. v. Y. na melijk, dat zij een afspraak met mevr. v. E. had gemaakt de dokter te be spionneren. Een antwoord, dat een lichte deining op de publieke tribune veroorzaakte. Traag verliep dit verhoor, dat wei nig positiefs opleverde. Na de presi dent trachtte mr. Huygens nog ant woord op enige vragen te krijgen, teaar zijn verwoede pogingen, om het teeisje tot spreken te dwingen, geluk ten niet en na enige tijd gaf de raadsman het dan ook met een diepe Kucht op. De moeder van dr. O., mevr. M. J. D.F., was niet verschenen en de pre sident volstond dan ook met een Yerklaring van haar voor te lezen. Het huwelijk van dr. en mevr. O. Was de eerste tijd goed geweest. Er kwam een verwijdering tussen de gehuwden door de verhouding van de arts met zijn eerste dienstmeisje, maar teen deze was ontslagen, was het de teatste maanden weer goed gegaan. ~eer positief was mevr. O.F. in haar Verklaring, dat mevr. O. enkele mi nuten voor 8 uur van de avond van d® fatale dag citroenlimonade heeft gedronken. Een feit, dat door mevr. v. E. werd ontkend. Een en ander werd gevraagd in verband met een mogelijke zelfmoord van mevr. O. Na het voorlezen van deze verklaring werd het proces geschorst. In de ochtendzitting was bij het horen van de opperwachtmeester N. v. d. Spek uit Berkel een felle woorden wisseling ontstaan tussen president en de verdediger mr. Huygens. De presi dent ontzegde mr. Huygens hét recht vragen te stellen die niet aan de orde waren en de opmerkingen die hjj maak te te bewaren voor zfjn pleidooi. Met alle verontwaardiging stöof mr. Huygens toen op: Mag ik nu niet eens meer de betrouwbaarheid van een ge tuige onderzoeken? De manier waarop u mij aanvalt gaat te ver! Ben ik soms verdachte?" De andere verdediger, mr, P. 't Hoff Stolk. trachtte de zaak te redden door in alle rust op te merken dat de verdediging toch het recht heeft in deze uitermate zware zaak alle vragen te stellen waarvan zij meent dat deze in het algemeen belang van de affaire ziin. Hierna keerde de rust m de rechtszaal terug om even la ter zelfs plaats te maken voor een apa thische stemming tiidens het verhoor van dokter A. Hoedemaker eveneens arts te Berkel-Rodenrijs en vriend van verdachte. Dokter Hoedemaker wist zich betrekkelijk weinig te herinneren en gaf slechts zeer voorzichtig zijn antwoorden na lange denkpauzes. Hii had op de avond van het tragi sche voorval een telefonische mede deling gekregen van dokter O., dat diens vrouw plotseling was overleden Getui ge was toen naar het huis van dokter O. gegaan. Dokter O., tjïe onder de indruk van het gebeurde scheen te zijn. had ver teld, dat ziin vrouw stuipen had ge kregen en daarna was overleden Dokter Hoedemaker adviseerde toen aan dokter O., dat deze niet de doods oorzaak van ziin eigen vrouw moest opgeven, maar dat hii dat wel zou doen. Dit is toen inderdaad gebeurd, maar bii de verklaring is dokter Hoe demaker geheel afgegaan op de diag nose van dokter O., nameliik dat een tumor ïn de hersenen de doodsoor zaak was geweest. De laatste getuige, die ïn de och- tendzittmg werd gehoord, was dr. W. v. d. Horst uit Pijnacker, die op ver ziek van de Rijkspolitie de doodsoor zaak van mevr O. heeft vastgesteld. Aanvankelijk had deze arts geen arg waan tegen ziin collega, maar toen hij samen met hem bij het stoffeliik over schot van mevr. O. kwam, deed dok ter O. erg theatraal en volkstoneel- I achtig. aldus dokter van de Horst. „En van toen kreeg ik argwaan." (Van onze verslaggever) De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren in een principiële zaak een 71- jarige steenfabrikant wegens opzette lijke onjuiste aangifte voor de inkom sten- en loonbelasting veroordeeld tot een geldboete van f 1.500 subs, drie maanden hechtenis. Zoals wij enige weken geleden reeds berichtten voerde de fabrikant te zijner verdediging aan, dat hij alsnog een ver beterde aangifte voor de inkomstenbe lasting had gedaan, voordat de fiscale recherche de onjuistheid van de eerste aangifte „op het spoor" was. Een wet van 1952 verzekert in dergelijke geval len straffeloosheid aan de rouwmoedige zondaar, die aldus op de dwalingen zijns weegs terugkomt. De verdediger betoogde ter zitting dat de fiscale recherche de onjuistheid nog niet" op het spoor kon zijn voordat zij zijn aan gifte met zijn administratie vergeleken en daarbij de onjuistheid geconstateerd had. Toen de ambtenaren der belastin gen zich daartoe bij de fabrikant ver voegden, was de verbeterde aangifte juist ingezonden. Dit verweer is door de rechtbank echter niet aanvaard. De officier van justitie had een geldboete van f2.000 subs. 100 dagen hechtenis geëist. Daar de verdachte reeds hoger be roep heeft aangetekend, zal deze prin cipiële kwestie te zijner tijd aan het gerechtshof ter beoordeling worden voorgelegd. Een vroegere compagnon van de fa brikant werd wegens een onjuiste aan gifte voor de omzetbelasting tot een geldboete van f750 subs, een maand veroordeeld. Tegen hem had de officier van justitie f 1.500 subs, twee maanden geëist. 51. In deze zware dreiging is het alsof de leiders eikaars krachten meten. Eric s oqen houden die van de aanvoerder der Schotten vast gevangen, wanneer hij lang- zaam zegt: „Wat voor één geldt, geldt voor allen! Samen leven, of samen sterven. De Hooglander tracht vergeefs dit staaltje van koelbloedige moed te begnjpen. Ge moet gek zijn," snauwt hij dan. „Ge kunt tegen een twintigvoudige overmacht 'niet vechten. En waarom bloed vergieten om wille van éen laffe zeerover. „Hij is mijn gevangene, niet de uwe," antwoordt Eric onverstoorbaar. Dus bepaal lkfc&ia moment ziet de&Sthot hem nadenkend aan. „Het zij zo," zegt hij afgemeten. „We ZUTot nog\oeheeftr'de roodharige piraat zwijgend en argwanend het gesprek gerolgd, doch nu springt hij woedend naar voren. Niemand kan beslissen over het.leven Raanar de Rode De aderen op zijn gezicht zijn rood gezwollen en met het zwaard in dOvuist brult hij de Schot toe:'„Kom hierellendige berggeit, dan kunt ge kennis maken met het zwaard van een zeerover." Vr „Beheers u. Ragnar." Eric's stem brengt de vrijbuiter weer iets tot bez'""tn7- is genoeg gevochten." vervolgt Eric, terwijl hy de piraat doordringend aankykt. „Ver trouw op uw koning, Ragnar de Rode (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren hield de Labourfractie van het Lagerhuis haar gewone wekelijkse bijeenkomst. De leiding deelde mede, dat er een speciale fractievergadering zal worden gehouden op 19 Mei ter bespreking van de nieuwe onenigheid, welke deze week is uitgebroken. Bevan protesteerde tegen de datum van de vergadering, doch Attlee zei onnozel, dat er vóór de vastgestelde datum geen zaal beschikbaar was, waarop een Bevaniaan verontwaardigd opmerkte, dat het Lagerhuis 1100 vertrekken bevatte. Ofschoon Attlee gisteren verklaarde, dat er bij de keuze van de datum, 19 Mei, geen sprake was van een politieke manoeuvre, verdient het vermelding, dat op 18 Mei een bijeenkomst plaats vindt van het landelijk hoofdbestuur van Labour. En dit hoofdbestuur, waar de anti-Bevanianen een drievoudige meerderheid hebben over „de vijand zal waarschijnlijk nieuwe disciplinaire maatregelen afkondigen, zodat Attlee de volgende dag, als de fractie vergadert, een stevige knuppel zal kunnen hanteren. Griekenland Griekenland gaat zijn leger ongeveer met de helft verminde ren. Het bespaarde geld zal echter uit gegeven blijven worden voor de defen sie. In feestelijke stemming heeft de Milva op Donderdag haar twee de lustrum gevierd. Reeds vroeg in de ochtend heerste in het Ju- lianakamp te 's-Gravenhage een grote bedrijvigheid, toen de Mil- va's van land- en luchtmacht elkaar in sportwedstrijden be- kampten. Bij een mars van de Milva's door Den Haag des mid dags, zorgde de Womens Royal Airforce Central Band, die met 28 van haar 36 leden in Nederland verblijft, voor pittige muziek. Na deze mars door de stad inspec teerde H. M. Koningin Juliana de leden van de Milva, die la ter op de Boorlaan nabij het Ma lieveld voor H. M. defileerden. De foto toont een overzicht tijdens de inspectie. Achter H. M. (met hoge hoed) ir. C. Staf, minister van Oorlog. Ofschoon in wezen de ruzie bij Labour een tragische kant heeft, omdat zij niet slechts dreigt Labour blijvend te ver delen, doch ook het gehele politieke evenwicht van Brittannië te verstoren, is het moeilijk om niet nu en dan de vermakelijke kant te zien van deze fan tastische ruzie. Zoals gisteren werd be richt had Bevan op Morrison's aanval gereageerd met te zeggen, dat hij er liever het zwijgen toe deed, want het was zijn stelregel nooit persoonlijke aan vallen te doen in de politiek, een van de merkwaardigste uitlatingen van de vele merkwaardige uitlatingen in Be- van's carrière. De Daily Mirror, die gis teren haar hoofdartikel gebruikte als knuppel om er haar socialistisch zuster- orgaan de Herald mee te kastijden, ver scheen hedenmorgen met een groot op gemaakt redactioneel artikel op de voor pagina, versierd met een grote foto van Bevan. Boven het luidruchtig opgemaak te artikel verscheen de kop: „Moet je hèm horen!", en daaronder volgt een lijst van zeven uitspraken van Bevan, waarin hij persoonlijke aanvallen heeft gedaan op prominente partijgenoten. De Mirror publiceerde eveneens van morgen opnieuw een hoofdartikel, onder de titel „De crisis bij Labour". Hierin geeft de redactie als haar mening dat er sprake is van een fundamentele split sing ten aanzien van politieke principes. Zij wijst nogmaals op het merkwaardige feit dat de Daily Herald Morrison's aan val verzweeg, om een dag later, 24 uren na de rest van de Britse pers, het nieuws toch maar te publiceren, blijk baar beseffend dat er grenzen zijn aan journalistieke onwaarachtigheid. Het artikel eindigt met de vetgedrukte eis dat de zaak nu eens en voor altijd zal worden uitgevochten. Een politieke spotprent met het spook van de „ver rader" Ramsay Mac Donald voltooide de bijdrage van de Daily Mirror voor vandaag. De Daily Herald liet zich deze mor gen al evenmin onbetuigd. Het hoofd artikel komt met de yermakelijke me dedeling dat de conservatieve bladen „hijgen als gekken" bij hun pogingen de zaak voor te stellen alsof er een ernstige splitsing was bij Labour. Maar ook keerde het zich tegen de „keffende Pekinees", dat wil zeggen haar bemind politiek zusterorgaan, het onafhankelijk-socialistische dagblad de Mirror. Natuurlijk, aldus de Herald van van morgen, reageren wjj anders dan een conservatief blad. Maar de Mirror ver weet gisteren aan de Herald niet haar „reactie" op het nare nieuws, maar haar valse voorlichting. En het hoofd artikel van de Herald, dat kronkelt als een aal, eindigde met de Mirror te 15 „Pari-Mutuel-Urbain. U kent toch wel die café's, waar je op paarden kunt wedden, zonder naar de renbanen te gaan. Om de een of andere reden kan ik me onze man heel goed voorstellen als een geregelde klant van zo'n agent van de P.M.UMaar dat onderzoek heeft ook niets opgeleverd...." Hij had een engelengeduld. Het leek wel of hij bereid was het telefoonge sprek tot in de eeuwigheid voort te zetten. „Maar op de renbaan heeft Lucas meer succes gehadHet heeft lang geduurd.De man is ook niet offi cieel herkend.Natuurlijk een gevolg van die verminkingEn bovendien zijn de mensen niet gewend doden te zien, maar levenden en het feit, dat iemand een lijk is geworden, verandert zijn gezicht enorm. Maar er waren op de renbanen enkele personen, die hem eerder gezien haddenHij hoorde niet tot de ingewijden, maar kwam als gewoon toeschouwer. Volgens een vent, die tips verkoopt, kwam hij zelfs vrij geregeld...." „Maar desondanks bent u er nog niet in geslaagd zijn identiteit vast te stellen?" „Nee. Maar dit, gecombineerd met alles wat ik u verder verteld heb, stelt me wel in staat met vrij grote zeker heid te verklaren, dat hij „in de limo nade" werkte." „In de limonade?" „Dat is de geijkte term, meneer de rechter. Ze omvat kellners, bordenwas sers, mixers en de caféhouders zelf. Er wordt iedereen mee bedoeld, die in het cafébedrijf werkt, maar niet in een restaurant U zult wel eens opgemerkt hebben, dat alle kellners op elkaar lijken. Ik wil niet beweren, dat ze in werkelijkheid op elkaar lijken, maar ze schijnen tot één grote familie te be horen. Het overkomt iemand honderd keer, dat hij een kellner meent te her kennen, ofschoon hij hem nooit eerder gezien heeft. De meesten van hen heb ben gevoelige voeten, wat te begrijpen is. U moet eens op hun voeten letten. Ze dragen altijd zachte schoenen van soepel leer, die bijna op pantoffels lijken. U zult nooit een kellner of een maitre d'hötel zien met dikke sport- zolen. En hun beroep brengt ook mee, dat ze witte overhemden dragen. Ik wil niet beweren, dat het een conditio sine qua non is, maar een belangrijk percentage van hen loopt met een een denpas. Ik kan er nog aan toevoegen, dat kellners, om een mij onbekende reden, een grote voorkeur aan de dag leggen voor paardenrennen en dat velen van hen, die 's morgens vroeg of 's nachts werken, 's middags naar de renbaan gaan." „U bent dus om kort te gaan van mening, dat de man kellner was." „Nee. Dat niet." „Hij was „in de limonade", maar hij was geen kellner. Ik heb er half dom melend uren over nagedacht." Elk woord was erop berekend de ijzige instructie-rechter buiten zichzelf te brengen van woede. „Alles wat ik over kellners beweerd heb is ook van toepassing op café eigenaars. U zult me, hoop ik, niet voor verwaand houden, als ik u zeg, dat ik de hele tijd al de indruk heb, dat mijn dode vriend niet in dienstbe trekking was, maar voor eigen rekening werkte. Daarom heb ik vanmorgen om elf uur Moers opgebeld. Het overhemd bevond zich nog op het identiteits bureau. Ik herinnerde me niet in welke staat het verkeerde. We kunnen zeg gen, dat het geluk met ons is geweest, want het had nieuw kunnen zijn. Iedereen trekt wel eens een nieuw overhemd aan. Maar toevallig was dit er geen. Het was zelfs aan de boord vrij versleten. „Café-eigenaars verslijten zeker spe ciaal de boord van hun overhemd?" „Nee. meneer de rechter, niet meer dan andere mensen. Maar ze verslijten de manchetten niet. Ik spreek nu over volkscafé's, niet over de Amerikaanse bars aan de Place de l'Opéra en de Champs Elysées. De eigenaar van zo'n kroegje, die voortdurend zijn handen in het water of in ijs moet steken, heeft altijd opgestroopte mouwen. En Moers bevestigde, dat het overhemd waarvan de boord zo versleten was, dat de rafels te zien waren, aan de man chetten geen spoor van slijtage ver toont." Tot haar verwondering bemerkte me vrouw Maigret, dat hij nu in vuur was geraakt en vol overtuiging sprak. „En daarbij komt dan nog die bran- dadesaus „Zeker een gerecht, dat speciaal door café-eigenaars wordt gegeten?" „Nee, meneer de rechter. Maar er zijn overal in Parijs cafétjes waar slechts enkele klanten komen eten. Heel eenvoudig, weet u, zonder tafelkleed. Meestal kookt de vrouw van de eige naar, Er is alleen een plat du jour. In dergelijke café's, waar op bepaalde uren niet veel te doen is, heeft de eige naar vaak een goed deel van de namid dag vrij. Daarom zoeken twee inspec teurs in alle districten van Parijs, te beginnen met de omgeving van het Hotel de la Ville en de Bastille. U zult opgemerkt hebben, dat onze man zich bij zijn omzwervingen voortdurend tot die buurt bepaald heeft. Parijzenaars zijn erg gehecht aan hun eigen buurt, zodat het wel lijkt alsof ze zich daar alleen veilig voelen." „Verwacht u binnenkort een oplos sing van het mysterie?" „Ik verwacht een oplossing, nu of la ter. Eens kijkenheb ik u alles verteld? Alleen nog niet van die vemis- vlek." „Op het zitvlak van de pantalon. Die heeft Moers weer ontdekt Toch is de vlek nauwelijks te zien. Hij is er zeker van, dat het nieuwe vernis is, die vol gens hem een dag of drie vier geleden op een meubel moet zijn aangebracht. Ik heb iemand naar de stations ge stuurd, om te beginnen naar het Gare de Lyon?" „Waarom het eerst naar het Gare de Lyon?" „Dat is als het ware het verlengstuk van het Bastilledistrict" „En waarom een station?" Maigret zuchtte. Goede hemel! Wat was dat allemaal moeilijk uit te leggen. En hoe was het mogelijk, dat zo'n rech ter de meest elementaire dingen uit het werkelijke leven niet wist! Hoe konden mensen, die nooit een kroegje binnen gestapt zijn, noch een kantoor van de P.M.U., die nooit op de renbaan ko men en niet weten wat „in de limonade" werken betekent, beweren, dat ze in staat waren de ziel van de misdadiger te ontraadselen? (Wordt vervolgd) lets in het gelaat van de Noorman maakt Ragnar opmerkzaam. Rij trekt een diepe denkrimpel in zijn voorhoofd en terwijl hij weifelend aan zijn baard plukt, gromt hij: „Vooruit dm maar, Noorman Na eer, bemoedigend knikje wendt Eric zich tot de Hooglander. „Wat zijt ge van plan?" ,J)at zult ge wel zien." Er glijdt een vreemde grijns langs 'smans lippen. „Ge gaat met ons mee." De Noorman ziet de ander strak aan: „Als uw gevangene? Met geen mogelijkheid kan Eric hoogte krijgen van de man tegenover zich en met stijgende achterdocht vraagt hij: „En onze wapens?" „Die moogt ge behouden." Eric zucht eens diep en staart enige seconden nadenkend voor zich uit ,JHet t» ooed zegt hij kort. Met een stem, die niet verraadt wat er in hem omgaat, zegt hij tot ziin getrouwen: „We sluiten ons bij deze mannen aan. Neemt de gewonden tussen u in. Zijn wc er allen?" Reeds wil hij zich aan het hoofd van zijn troep stellen, als eensklaps dc jonge prins verschrikt uitroept: „Neen Fadir wachtPloc ts weg Horizontaal: 1. ingedijkt stuk land, 6. vorm van doen, 10. tandeloos zoogdier, 11. slagader, 14. goud (Fr.), 15. bedien de, 18. insect, 19. meisjesnaam, 21. kle dingstuk. 22. voordeel. 24. godin, 26. vorm van nemen, 27. voegwoord (Fr.). 29. schaakstuk, 31. familielid. 32. hei lige, 34. krantenjongen, 36. groet. 38. ti tel, 39. pl. in Italië. 41. behoeftig, 43. dus (Lat.), 45. klap. 46. luchtklep, 47. grote bijl, 48. bericht, 50. klein baardje, 51. soort poeder, 53 zangnoot, 54. zwaard vis, 56. treiter, 57. gereed. 59. de lezer heil (Lat.), 60. gebergte in Rusland, 63. pers. vnw.. 65. bijwoord. 67 berg, 68. drinkgerei. 70. meisjesnaam. 72. wal kant, 74. keukengerei', 76. gewas. 78. voegwoord. 79. lengtemaat, 81 verlaag de toon, 82. pl.in Frankrijk, 83. roofdier. Verticaal: 1. opera. 2. trage, 3. aanw. vnw., 4. rondhout, 5. voorzetsel. 6. be vel, 7. onvruchtbaar, 8. strijdperk, 9. deel van een breuk, 12. jongensnaam, 13. deel van een trap, 16. water in Bra bant, 17. voorzetsel. 19. bestaat, 20. voorzetsel, 23. soort onderwijs, 25. bid (Lat.), 28. mak. 30. deel van een wagen, 31. afgelegen. 33 deelteken, 35. insect, 37. riviermond 38. drank. 40. familielid, 41. meisjesnaam. 42. soort brood. 44 bit ter vocht, 49. rijdier, 52. woede, 53. soort disselboom, 55. heks, 56. groente, 58. domme fout, 59. lawaai. 61. moes- plant. 62. jongensnaam, 64. rangtel woord. 66 water in Friesland 67. slede, 69. godsdienst. 71. deel van Amerika, 73. takje, 75. godin, 77. lidwoord, 79. soort schip. 80. eerwaardige vader (Lat.). Horizontaal: 1. sport. 5. vraat, 9. uur, 10. ruL 11- O.M.. 13. wapen, 15. t.i., 16. lor, 18 pek, 19. bos, 20. amok, 22. beet, 23. borstel. 24. klok, 26. kers. 29 rat, 30. zon, 32. gat 33. af, 34. danig, 36. Ko. 37 uil, 38. kin, 40 priem 41. stram. Verticaal: 1. stola, 2. ou, 3. ruw, 4. trap. 5. vrek. 6. run, 7. al, 8. twist, 12. mom. 14. pension, 15. toe. 17. robot, 19. beleg 21. kok, 22 bek. 24. kramp, 25. laf. 27. rak, 28. storm. 30. zalm. 31. niks, 34. die. 35. git, 37. ui. 39. nr beschuldigen van gebrek aan gezond verstand, hetgeen in Engeland een bijna even ernstige tekortkoming is als gebrek aan humor. Indien men mag spreken van gnuiven in gedrukte vorm, dan mag men deze term gebruiken voor het hoofdartikel dat hedenochtend verscheen op de voor pagina van de Daily Mail, dat zich hoor baar in de redactionele handen wreef. Het artikel richtte zich klagerig tot Mor rison met het verzoek toch vooral Bevan niet uit de part:j te laten zetten, want dat zou zo jammer zijn voor de conser vatieven. Jubelend van politiek leedver maak gaf het blad als zijn mening, dat Morrison („die zijn woorden even zorg vuldig uitkiest als een vrouw een hoed") zijn aanval met voorbedachten rade ge daan heeft. Ook de Express genoot deze morgen van het politieke leven. Haar bekwame, maar zeer vinnige parlementaire cor respondent wijdde een lang artikel aan de heer Aneurin Bevan, en gaf als zijn mening dat Bevan uitgepraat is en nooit meer een kans zal maken op het leiderschap van de partij. Naast dit artikel stond het hoofd artikel waarin de redactie van de Express haar lezers waarschuwt te gen de conclusie van haar parlemen taire correspondent: Bevan bleef vol gens de redactie een hoogst gevaar lijk man, en derhalve drukte zij haar lezers op het hart: „Pas op voor Bevan". Alsof dit nog niet genoeg was, ver scheen op dezelfde Bevan-pagina een prachtige spotprent waarin de kopstuk ken van Labour met grote ijver bezig zijn elkander vergif in grote roemers te gieten uit pure broederlijke verdraag zaamheid. Morrison beoefent de liefde met een grote fles rattenkruid, Shinwell heeft gemalen glas meegebracht voor het feest, Bevan schenkt Attlee dolle kervel in, en op de achtergrond komt de goede Dalton aanlopen met een zak arsenicum op de rug. De News Chronicle, die gisteren al genoten had, geniet vandaag nog een klein beetje na. De Manchester Guar dian en de Daily Telegraph hadden gisteren de grote gebeurtenis gevierd met passende hoofdartikelen. En de Times geeft duidelijk te ver staan dat er dingen zijn op dit onder maanse waarmee een werkelijk nette krant zich niet inlaat, want noch gis teren, noch vandaag verscheen er enig redactioneel commentaar op wat gisteren in de nieuwskolommen van dit deftige blad een „squabble", dat wil zeggen een minderwaardige ruzie, werd genoemd- Advertentie Behoudt zijn glans, Ial niet verkleuren, geen last van bladderen of scheuren (Van onze Limburgse redactie) Twee Nederlandse douaniers van de grenspost Hoogcruts deden Woensdag avond en zeer goede vangst. Op pa trouille door Slenaken hielden zij een Duitse personenauto aan. In de auto, een zespersoons Packard, bevonden zich maar liefst ongeveer duizend kilo koffie en twintig pakken chocolade.. De smok kelende eigenaars van deze goederen, De pers-chef van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lin coln White, heeft aangekondigd, dat mi nister Dulles vandaag voor radio en te levisie aan het Amerikaanse volk ver slag zal uitbrengen over de conferentie in Genève en de toestand in Indo-China. De uitzending zal plaatsvinden heden nacht om half twee, Nederlandse tijd. President Frederico Chaves van Para guay is Woensdag afgezet en vervangen door de President van de Staatsbank, Mendez Fleitas. Volgens berichten uit Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, is alles weer rustig. De staatsgreep wordt algemeen be schouwd als het gevolg van een aantal meningsverschillen binnen de nationale republikeinse partij. Chaves wgs lid van deze partij en na de staatsgreep heeft de voorzitter der partij, Pereira, een verklaring laten omroepen, waarin wordt gezegd, dat de toestand in het land weer rustig is. Hieruit valt af te leiden, dat de nationale republikeinse partij het heft nog steeds in handen heeft, ook al heeft men van President gewisseld. (Reuter) die het stopteken van de douane uit de verte hadden gezien, brachten op ge ruime afstand van de douaniers hun auto tot stilstand en gingen er vandoor. De Nederlandse douane kon niet ver hinderen dat de twee inzittenden over de Belgische grens wisten te ontkomen. De beide ontsnapte smokkelaars wer den evenwel korte tijd later in België aangehouden. Het bleken twee Duitsers uit Hannover te zijn. De auto met in houd werd door de Nederlandse douane in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5