Dagelijks 25.000 m3 industriegas over de streek m-1 Volledig herstel van het oude Ste. Barbara-klooster in Delft Prinses CARACCIOLO rebelleert tegen de godin Parijs Groot aantal preken van Newman blijkt nog niet gepubliceerd 0 GROTE SCHADE IN BEVERWIJK Noordelijke vleugel gereed E Ontdekking in zijn werkkamer 1 M m f - -'w- L Bolgewassen tienduizenden guldens schade) geheel vernietigd Maatregelen geëist Italiaanse mode verovert een eigen plaats ^Bespreking van Boek en Blad VRIJDAG 7 MEI 1954 PAGINA 9 BEVERWIJK EN BLOEMBOLLEN. CULTUUR (Van onze Beverwijkse redacteur) Zodra de Zuid-Westenwind over Kennemerland waait, vallen als witte nevels de industriegassen, langzaam zakkend, over de tuinen. Ieder etmaal braakt de fabriek 25.000 kub. meter zwavelzuur boven Kenne merland uit, naar een benaderende berekening van deskundigen. Mens en dier hebben hiervan, zo neemt men tot nu toe, zonder dat daaromtrent een onderzoek werd ingesteld, als vaststaand aan, geen directe hinder. Maar catastrofaal zijn, we mochten dit Donderdag met eigen ogen aanschouwen, de gevolgen voor de te velde staande bloembolgewassen. In de duinterreinen van Westerhout achter Dulnrust te Beverwijk, lag een bruine waas over de tulpenvelden, over hyacinten en crocussen. En deze zeer ernstige bescha diging: vergiftiging van de bolgewassen, strekt zich uit over een afstand van twee tot drie km. van Hoogovens tot aan de rand van Castricum. Een zestig tal kwekers, met grote en kleinere bedrijven, heeft alleen aan de tulpen in één etmaal een schade opgelopen, die in de tienduizenden loopt. Ook voor leek opvallend Warenhuis in centrum van Groningen VIJF JAAR „ROLAND" De cultuur van de wijn onder studenten De tuinbouwgewassen Historie BIRMINGHAM, 27 April. Het was gisteren een buitengewoon opwindende dag voor de oude, ge leerde Oratoriaan, Father Henry Tristram. Het Katholieke weekblad „The Universe" had Vrijdag 1.1. op de voorpagina een bericht opgenomen over een zeer groot aantal onuitgegeven preken van Newman, die zo pas nog zouden zijn ontdekt in zijn werkkamer, verborgen in blikken dozen in een van de kasten. Dit bericht bevatte verder de mededeling, dat eventuele publicatie van die preken zou afhangen van de belangstelling van Engelse uitgevers. En sindsdien waren er telkens reacties gevolgd, die culmineerden in de ge beurtenissen van gisteren. Het oude, deftige dagblad, „The Times", had het niet beneden zijn waardigheid geacht, om, evenals „The Universe", het nieuws te vermelden: gistermorgen verscheen het in zijn kolommen. Terzelfdertijd zonden twee uitgevers haastige berichten, die getuigden van een hevig ver langen om de preken te mogen publiceren. De „Birmingham Gazette" ver meldde het feit en drukte er een foto bij af van Father Henry, de man, die de literaire nalatenschap van Newman beheert. En ten slotte stuurde de „Catholic Herald" zijn vertegenwoordiger, om stof voor een artikel over de preken zelf. De financiën - Tijdens de Donderdagmiddag ge houden persconferentie, gevolgd door een excursie naar de geteis terde bollenvelden in Beverwijk, hebben de heren R. Hommes en J. v. d. Hart uitgebreid gesproken over de catastrofale gevolgen van de verstikking door mdustriegaasen der te velde staande gewassen. Deze gevolgen zijn des te ernsti ger. wanneer men weet, dat Bever wijk met omgeving na de Bollen streek. een der belangrijkste centra van de bloembollencultuur is. Opmerkelijk is tevens hetgeen ge zegd werd over de schade aan tuin- bouwgewassen. Vorig jaar heeft het Ministerie van Landbouw twee commissies ingesteld, die onder leiding >'an dr. W. J. Maan te Amstelveen een diepgaand onderzoek hebben ingesteld. Dit alles neemt evenwel de onrust niet weg, de kwekers vrezen dat, terwijl onderzoekingen wor den verricht en besprekingen o.a. met de Hoogoven-directie worden ge voerd, de situatie zodanig zal worden, dat verscheidenen van hen het bijltje er bij neer moeten leggen. Op korte termijn zijn maatregelen vereist. Nu reeds komt het voor, dat exporteurs, die gewoon waren te Beverwijk en Heems kerk groen te kopen, zoals dat in vak termen heet, schouderophalend verder gaan om elders een kraam bollen aan te schaffen. Het nemen van maatregelen wordt be moeilijkt door het feit, dat de industrie eist, dat aangetoond wordt, dat inder daad de gassen, die zij uitstoten, de oor zaak zijn. Dr. Maan constateerde bij zijn onderzoek, dat de gewassen inder daad vergiftigd waren door zwaveldio- xiet en fluore waterstof. De kwekers stellen dan ook als wedervraag aan de industriegeef ons een rook-analyse Van de gassen, die u uitstoot. Dit moet met uw perfecte laboratoria mogelijk zijn Een der gedupeerde kwekers heeft geconstateerd, dat eerder gasschade was geconstateerd, die aanwijsbaar het gevolg was van door het P.E.N. afgevoerde gassen. Het P.E.N. heeft de schoorstenen toen hoger gemaakt en zegde bovendien toe van Maart tot October geen olie te stoken, die de gewraakte gasvorming tot gevolg had. Sinds de zware industrie in 1951 be langrijk werd uitgebreid, zijn de gas- klachten opnieuw en in steeds ernsti ger mate geuit, tot in April van dit jaar de gevolgen de omvang van een ramp gingen aamjemen. Zeiden we reeds, dat een bruin waas over de verstikte velden hind, dichterbij gekomen constateert ook de leek de ern stige omvang van wat hier gebeurde. De hoofdbladeren longen van de ge wassen worden eerst donkergroen, dan blekig en grijs. Ze sterven geheel af. Sommige velden zien er uit als een verwaarloosd hooiland, op andere rijgen zich de zwaar beschadigde onooglijke planten aaneen, de bloemen in knop tus sen verfomfaaide bladeren. Bovendien zal het nodig zijn, de scha de aan deze gewassen tulpen, hya cinten, crocussen, straks gladiolen op verschillende tijdstippen op te nemen, want ook na een dergelijke gasaanval herstelt zich het gewas enigszins. Het T.N.O. en de Bilt werken thans mede om datgene te doen, wat mogelijk Is, niet alleen om de schade te beper- (Van onze correspondent) Hoewel er andermaal zeer uitvoerige debatten zijn geweest in de Groninger Raad over het voor en tegen van een groot warenhuis in Groningen debat ten die eigenlijk weinig effect sorteer den omdat in principe de beslissing al eerder door de raad genomen was is nu dan toch definitief grond verkocht aan de N.V. Niekus (Vroom en Drees- mann) voor het oprichten van een groot warenhuis in het centrum van Groningen. Aan deze firma werden gronden verkocht voor f 300.000. Daar enboven werd het wederopbouwplan enigszins gewijzigd, waardoor het warenhuis ook een perceel aan de Noordwand van de Grote Markt krijgt, aansluitend aan dat van de Oude Ebbingestraat. Enkele raadsleden waren tegen dit voorstel, omdat zij een waren huis schadelijk achtten voor de midden stand. Van verschillende andere zijden speciaal ook van middenstanders klonk echter een heel ander geluid. Voorts werd besloten tot verdere ver bouwing van de stadsschouwburg. Deze zomer zal de hal worden gerestaureerd, alsmede de entrée, de bestuurskamer en de wandelgang. Voorts wordt de stoffe ring en de verlichting verbeterd. De kosten bedragen f 117.500. Enkele jaren geleden is besloten de schouwburg in een aantal jaren geheel te moderniseren en vernieuwen. Er werd tenslotte nog een geldlening aangegaan, groot f 500.000, tegen een rente van 3,5 pet. en aflosbaar in 40 jaarlijkse termijnen. Onder de verschillende lustra, die aan de Nijmeegse Universiteit in deze en de volgende week gevierd worden neemt dat van de Wijncommissie van de Sociëteit Roland een bijzondere plaats in. Ze propageert de cultuur van de wijn onder de studenten en bestaat thans 5 jaar. Dit moest gevierd worden en aan een feestmaal dat bij deze gelegenheid in het Corpsgebouw aangelegd werd verzamelden zich de commissieleden, him illustere voorgangers en enkele Chevalliers du vin. Het was een sieraad en pronk van wijn en spijzen en de edele eet- en drinkkunst werd hoogge houden. Prof. van Duinkerken sprak de tafelrede uit over het onderwerp „De tafelrede". r waren twee mogelijkheden voor mij", zegt prinses Caracciolo, „nos talgisch te leven in de droom wereld van een tijd. die voorbij is, of radicaal een nieuwe koers uit te zet ten". Zij deed het laatste. Heden is zij een der leidende figuren in de Itali aanse haute couture. Deze charmante vrouw is meer, dan iemand, die durf had en succes, zij is een voorbeeld van Italiaanse levens kracht en scheppingsdrift. De illustere vorstelijke familie Ca racciolo d'Avellino Ginnetti kwam ge havend en berooid uit de oorlog. Hun wijnbergen waren verwoest. Van het schone zestiende eeuwse slot (met zijn schatten en verzamelingen) kunnen de boeren in Velletri U heden slechts de door wilde plantengroei overwoekerde fundamenten wijzen. De oude vorst stierf en zijn doch ter, Prinses Giovanna huurde een donker flatje in de Via Sistina te Ro me, waar zij met twee hulpjes een atelier begon. Er was nauwelijks ma teriaal in 1945, er was geen licht en geen water. Maar haar vader was een kunstzinnig man. van wie zij veel ge leerd heeft. Zelf hield zij altijd van kleuren en vormen en zij was be reisd. De eerste twee jaren waren moeilijk, maar het lukte. In 1947 was mevrouw Caracciolo lange tijd in Parijs om er de organisatie van de haute couture te bestuderen, want toen stond haar ambitieus plan al vast. Een jaar later begon zij met wat in de Italiaanse mode thans be kend staat, als de „rebellie tegen de godin Parijs": de eigenares van het jonge modehuis Carosa lanceer de haar eerste eigen modellen. Ande re huizen volgden. De slag werd niet onmiddellijk gewonnen, want het ken, maar de oorzaak geheel weg te nemen. Waar in de streek de klachten alleen komen uit de kringen van de bollenkwe- kers, vonden we het van belang te ver nemen of ook de tuinbouw moeilijkhe den vreest tengevolge van de industrie- gassen. Onze vraag moest helaas beves tigend beantwoord worden. Onder meer de aardappelen blijken zeer gevoelig. publiek was gewend zich naar Frans recept te kleden en confectie kent men in Italië nauwelijks. Maar in twee jaar tijds slaagde men erin het land te veroveren, uitsluitend op ei gen kracht. Want de overheid had geen interesse en de stoffenindustrle bleef ontwerp en materiaal richten op de Franse wensen. De eerste bekendheid in het buiten land als modeland van betekenis, ver wierf Italië zich tijdens de Biennale van Venetië in 1950. Het due: met Frankrijk nam ernstige vormei) aan op de volgende shows te Florence. Onder de kopers waren vijf Ameri kanen. Het volgend seizoen noteerde men van driehonderd buitenlandse be zoekers aanzienlijke orders. In korte tijd werd de presentatie van nieuwe collecties in Florence en in Rome een internationaal mode-evenement. Van veel belang is het, zegt mevrouw Caracciolo, dat de industrie het belang van ons werk is gaan inzien. Zij heeft zich achter ons gesteld en werkt nauw met ons samen. De bedrijfleidster van Cugnascfi en Terragini die de puurste zijde fabriceren van Como weet te vertellen, dat la Principessa zelf de dessins tekent voor de stoffen, die zij wenst. De Italiaanse vrouwen en meisjes hebben smaak. Een buitenstaander uit Amerika schrijft, dat men in de grote Italiaanse steden meer goed geklede vrouwen en meisjes tegen komt, dan in welke Europese stad ook De Italiaanse textiel-industrie maakt prachtige producten, van onnavolgbaar fijne en subtiele gratie en de couture is in dit land, waar de liefde voor het handwerk en edel ambacht nog zo vaar dig is. niet minder bekwaam dan elders. Voor het buitenlandse „offensief" is het tenslotte 'ïiterst belangrijk, dat de prijzen 18 pet. beneden het Parijse niveau liggen, dit mede door de gun stige positie van de lii Aan kleuren voor deze zomer - --r- den gelanceerd blauwe tinten, zee groen, mandarijn, beige en grijs. Als overal handhaaft zich het zwart, wat Zuidelijke vrouwen bij uitstek tot kleine vorstinnen maakt. Naast het materiaal bij uitnemendheid in een warm klimaat: katoen, ziet men fluweel, jersey en wol. Kantstro in fraaie motieven, verscheen als nieuw materiaal, waaruit mét succes cocktail- en avondjurken vervaardigd zijn. De wijde rok, langer zelfs dan vorig jaar, handhaaft zich. (Van onze correspondent) Nu de in 1947 opgerichte, zo actieve Barbara-Stichting de medewer king heeft verworven van Monu mentenzorg en mag rekenen op sub sidies van rijk, provincie en gemeen te. hebben de groots opgezette plannen tot algehele restauratie van dit eertijds zo fraaie kloostercomplex hun defini tieve vorm gekregen. Zelfs 't zeer hoge bedrag van ruim 300.000 gulden dat deze Stichting bui ten alle subsidies om zelf bijeen zal moeten garen voor een grondig herstel en uiterst summiere inrichting der ge bouwen heeft noch de voortvarende voorzitter prof. ir. Froger noch het doortastende bestuur kunnen weerhou den om de plannen met kracht door te zetten. Dank zij dit élan kon bij de reünie der oud-Virgilianen op 1 Mei j.I. de inmiddels gereed gekomen vleugel aan de Noordzijde, waarin zich o.m. de be stuurskamer, archiefruimte, bibliotheek, een overdekte gaanderij en vergader zaaltje bevinden, officieel in gebruik worden gesteld en zullen de neutse studenten straks een sociëteit bezitten, die qua sfeer en historie zijn weerga niet heeft in de Nederlanden en die hen te dierbaarder zal zijn, daar z(j er allen met zulk een weerbaar enthou siasme zoveel toe hebben bijgedragen om dit monument van middeleeuwse ge meenschapszin in alle luister te doen nerrljzen. Rond 1390 gingen enkele godvruch tige vrouwen in een houten huis aan de Geerweg tezamen wonen, alwaar zij zonder een bepaalde regel te volgen in gemeenschap van goederen leefden van hetgeen ze met de naarstige arbeid hunner handen wisten te verdienen. Tien jaar later, in 1400, werden zij door toedoen van de priester Maerten Gijsbertusz. opgenomen in het kortelings daarvoren door Alijt Busers gestichte Sint Aachtenklooster (het huidige Prin senhof), waar hen de leefregel van Sint Franciscus werd opgelegd. Dit laatste schijnt niet naar genoegen geweest te zijn van de resolute Dirck Hase, weduwe van Jan Ramsz., die al spoedig met haar dochters Barbara en Cathrina het convent weer verliet om zich met enkele volgelingen eerst op het Rietvelt en vervolgens aan de Oude Delft, (thans aula der T.H.) te vestigen. Omtrent 1413 vond het .convent in de tweede rector Pieter Gerritz de rechte man, die de hechte basis legde van convent en klooster en door wiens toe doen op 24 Maart 1417 een bescheiden kapel kon worden ingewijd. Hij was het ook, die tenslotte de tegenstrevende Dirck Hase wist over te halen de orde regels van Sint Franciscus aan te ne men, zodat op 24 Juli 1418 de eerste vier en twintig zusters de plechtige ge- Er zijn veel tailleurs, de losse mantel dien men erover draagt is vaak ge voerd met afstekende kleur. Het huis Carosa toonde op een Ro meinse show de „lijn der gebroken vlak ken" en geestige opstaande ronde kragen. Organza en heel lichte bedrukte zijde, soms naar tekening gebreid wollen ma teriaal imiterend, waren naast lichte wol geliefkoosde stoffen. Mevrouw Caracciolo overweegt thans een uitnodiging te aanvaarden om in Den Haag tijdens het Nederlandse mu ziekfestival haar collecties te tonen. J. S. Het was inderdaad een ontdekking, maar.alleen voor de buitenwereld. Want al wat Newman naliet op literair gebied staat nauwkeurig gecatalogiseerd, en de brieven zijn alle gerangschikt in mappen, meestal voorzien van een in houdsopgave. Zo ongelofelijk uitgebreid is echter die nalatenschap, dat er slechte weinigen zijn, die nauwkeurig weten, wat er aan bandschrifen en brieven in het Oratorium van Birmingham aan wezig is. Het aantal brieven wordt door Huntingdom Harper geschat op 70.000. Ik heb wel eens de bekoring gehad om hem te controleren en ze na te tellen. Maar de bekoring verliet me heel gauw, toen ik de „files" inzag en ik beperkte mij tot het tellen van die mappen en kwam tot het getal 430. Vele ervan vra gen dagen tijds om ze door te lezen.. De handschriften liggen opgestapeld m twee hoge kasten m de kamer van de Kardi naal, nauwkeurig geordend, en genoteerd in een lijvige cataloog Newman heeft vaak opruiming gehouden onder zijn pa pieren, maar hij heeft ook veel be waard. Er liggen talrijke memoranda, d.w.z. korte schematische overzichten van gebeurtenissen die hij beleefd had ov waarin hij een roi had ge speeld en die hij accuraat wilde ont houden: ze konden te pas komen. Er liggen dagboeken, jeugdherinneringen, handschriften van gedrukte werken, philosophische aantekeningen, documen ten in verband met de Oxford Movement, de Universiteit van Dublin, de tijd- «hrZerrkkam? VT- Kardinaal Newman: Father HenrV met de uhl^üd^hii mt^^^tudlevo^gd U er van het hiernevens gepubliceerde artikel met een bundel van de - was in Oxford theologische aanteke- onuitgegeven preken in de hand. geologische aanteke ningen, een lange beschrijving van zijn ziekte op Sicilië, en honderden andere gegevens. Welnu, in die kasten staan ook de zwarte, blikken dozen met oude preken uit de Anglicaanse tijd. Het is niet te verwonderen, dat New man ze bewaard heeft. In zijn katholie ke periode, toen hij gewoonlijk zonder handschrift preekte, stelde hij zich meestal tevreden met enkele aanteke ningen. Maar als Anglicaan las hij zijn preken voor. Niets werd aan improvisa tie overgelaten. Ze werden dus tot de laatste letter te voren opgeschreven. En deze voorbereiding kostte hem dikwijls grote inspanning. Hij vertelde eens aan een vriend, dat reizen in het buitenland geleek op het maken van een preek. Tijdens de reis genot hij heel weinig en gevoelde hij zich in een geprikkelde stemming, verlangend naar het einde. Later, na de reis, maakte de herinne ring er aan en de opgedane ervaring al les goed. Zo was 't ook, als hij een preek schreef. De vreugde en voldoening kwam na het werk. Daarenboven, New man kon het nooit van ach zelf verkrij gen, ergens een slag naar te slaan Wat waard was gedaan te worden, was voor hem ook waard goed gedaan te wor den. En wat goed gedaan was, kon hij moeilijk vernietigen. Trouwens in zijn Anglicaanse tijd koos hij de beste van zijn preken of die hij als de beste be schouwde, om ze uit te geven. Zo be staan er tien delen Anglicaanse preken, gepubliceerd reeds vóór zijn bekering in 1845. Welnu, de preken, die hij toen niet goed genoeg achtte, en die meer dan honderd jaar lang zijn bewaard, zullen nu hun beurt krijgen - Het is een simpel toeval, ctat tot dit plan geleid heeft. Niet lang geleden was hier in het Oratorium Werner Becker, een Duits Oratoriaan en ken ner van Newman. Father Henry ver telde hem terloops over de vele pre ken, die nog iji handschrift aanwezig waren. Becker liet dit weten aan de Benedictijnen van Weingarten, om dat' zij bezig zijn met de vertaling van de uitgegeven Sermons. En deze vroegen onmiddellijk verlof ojn ook die handschriften te mogen vertalen en drukken. Maar de Oratorianen hier in Birmingham vonden het niet pas send, wanneer ze eerst in een verta ling zouden verschijnen, en vroegen dus een Engelse uitgeversfirma, of zij er interesse voor had. Toen kwam de correspondent van The Universe en de bal was aan het rollen geraakt. Het feit, dat Newman deze preken niet wilde uitgeven, bewijst niet, dat ze het niet verdienen. Ze mogen minder van gehaltg zijn dan de gepubliceerde preken, te meer omdat Newman zelf er geen verbeteringen in kan aanbrengen, zoals hij deed bij zijn uitgegeven pre ken, toch zal degene, die gaarne leest in de Parochial and Plain Sermons, in de ze nieuwe publicaties niet worden te leurgesteld. Het is mogelijk, dat de oud ste preken erg Evangelisch zullen klin ken. Newman behoorde namelijk tot de Evangelische richting van de Anglicaan se Kerk, toen hij in 1824 als diaken het predikambt aanvaardde. Maar al heel spoedig heeft hij die richting de rug toegekeerd, omdat haar leer niet strook te met zijn persoonlijke ervaringen en de ondervinding opgedaan onder zijn parochianen. Zoals echter de reeds uit gegeven preken zeer weinig bevatten wat strijdt met de katholieke dogma's zo zullen ook deze preken slechts zel den dwalingen inhouden. Newman is vanaf het begin een ge liefde predikant geweest Als kapelaan van de St. Clemenskerk in Oxford trok hij niet alleen vele trouwe en afge dwaalde parochianen, maar ook univer siteitsstudenten. Als pastoor van de Ma- ria-kerk echter maakte hij door zijn predikaties zulk een indruk op de hoor ders. dat zijn preken voor vele Anglica nen het uitgangspunt geworden zijn van een vernieuwd, verinnigd, verlevendigt godsdienstig leven. Ze waren prachtig van taal in hun simpele soberheid. Ze waren origineel van mhoud. Ze waren bezield. Ze legden de harten der toehoor ders voor hen zelf open. Ze maakten Gods tegenwoordigheid tot een levende werkelijkheid. Welnu, deze onuitgegeven preken be- hom alle tot die vruchtbare van Newman's rijke leven. P. Dr. ZENO, Capucijn. loften konden afleggen. Inmiddels was het klooster onder de schutte van de destijds veel vereerde Sinte Barbara gesteld, mede omdat dit de naamheilige was van de oudste dochter der stich teres. Bij de grote brand van Delft Op 3 Mei 1536 toen bijna twee derde der ganse stad ten prooi viel aan de verwoestende vlammen, brandden kloos ter en kapel geheel uit. Door verkoop van landerijen, die tot onder Schiedam, Vlaardingen, Maas land en Wateringen lagen en dank zij de schenkingen van gulle geefsters, zo als Maritge Philips, Anne Lucas en niet in het minst van de toenmalige rector Jan Jansz. werden de gebouwen in volle luister hersteld. Een gevelsteen gedateerd met 1550 herinnert nog aan het gereedkomen van die restauratie, waarna een laatste periode van helaas al te korte bloei volgde. Want in 1572 verklaarde Delft zich na de val van Den Brie) voor de Prins van Oranje. Lumey met zijn trawanten werden binnengehaald. Hij leende inboedel en lijnwaad uit het klooster en legde het een zware belasting op, bovendien kreeg het in 1573 inkwartiering. Erger was het echter toen op 9 Mei van dat jaar een Geuzenbende het klooster binnen drong, de zusters de straat op joeg en altaren, beelden en schilderijen ver nielde. Toch schijnen nog 14 zusters tot circa 1579 in hun geestelijke vesting stand gehouden te hebben en heeft de laatste moeder-overste, Agniet Arens Buys, tot tweemaal toe ge tracht van de Staten van Holland ge daan te krijgen, dat de zusters enige tegemoetkoming in de kosten van hun levensonderhoud zou worden toegestaan Nog voor 1580 hebben de zusters het Barbara-klooster voorgoed verlaten en werd het tot wees- en vondelingenhuis ingericht, waartoe de Westelijke vleu gel o.a. hoger werd opgetrokken in re naissancestijl. Geleidelijk verval In 1910 werd het weeshuis opgeheven en kwamen de gebouwen o.a. in ge bruik als militair hospitaal en als scheikundig laboratorium der T.H. De bouwvallige westervleugel werd in 1942 afgebroken, waarna de reste rende ruimten in 1946 verhuurd wer den aan de tapijtweverij „De Knip- scheer". Deze verkreeg zelfs ƒ50.000 subsidie om ze bedrijfsklaar te maken, doch toen ƒ20.000 was verdaan, greep Monumentenzorg in om verdere ont luistering te voorkomen. De restauratie onderhuur kregen, werd de periode van piëteitvol en stijlvol herstel in geluid. En thans na zeven jaren van schier eindeloos onderhandelen, graven, puin ruimen en plannen maken, is de Noor delijke vleugel annex gaanderij etc. als eerste vrucht van de restauratie, offi cieel in gebruik genomen. Tevens zal nog dit jaar. als de fraaie kruisgewel ven van de inmiddels uitgegraven grote kelder hersteld zijn, daarboven de Westervleugel weer worden opgetrok ken. Het typische z.g. dubbele trappenhuis, dat de twee grootste vleugels straks weer verbindt, komt thans eveneens in herstel. En zo zullen rond een prachtige bin nenhof de gerestaureerde gedeelten stuk voor stuk opnieuw tezamen groeien tot een indrukwekkend geheel. Alleen het voorstuk van de kapel zal niet opnieuw worden opgetrokken, doch in de plaats daarvan is een terras met een soort loggia geprojecteerd. En wanneer ten slotte een onlangs teruggevonden gevel steen z'n plaats gevonden heeft in de topgevel van het alleroudste woon huis. dan bezit „Sanctus Virgilius" een sociëteit, waarin plaats is voor hel studentenleven in al zijn rijke schake ringen, terwijl de stad Delft, na „Het Prinsenhof opnieuw een historisch mo nument van voorname allure terug ont vangt. Een extra woord voor de ont werper der restauratieplannen, ir. N. van der Laan, is hier dan ook zeker wel op zijn plaats. Toen was de redding van een wisse ondergang nabij, want nog in 1947 werd de Barbara-Stichting in het le ven geroepen, die het voormalige klooster huurde van de gemeente Delft. Door de durf en de vastberaden heid van het bestuur dier stichting en niet in het minst door de volle en offervaardige medewerking van de leden van „Virgiel", die het pand in Uiteraard brengt de restauratie hoge kosten mee Zelfs wanneer het Rijk 300.000 en provincie en gemeente elk 90.000 gulden bijdragen, moeten er uit eigen middelen, met inbegrip van sani tair, electr. installatie, centrale verwar ming etc een bedrag van f 200.000 worden bijgepast. Met de aankleding en een zeer sober gehouden meubilair, loopt dat totaal op 300.000 gulden. Daar „Sanctus Virgilius", ondanks zijn circa zes honderd leden, zulk een be drag nimmer bijeen kan brengen en het herstel van dit eerste en oudste, na de reformatie terugbekomen klooster bo ven de Moerdijk van de grootste urgen tie is, vooral door de katholieke en hoge culturele belangen, welke door dit herstel gediend worden en die van na tionale betekenis moeten worden ge acht; heeft zich onder voorzitterschap van ir. Ridder de van der Schueren, commissaris der Koningin in de pro vin- sie Overijssel, een aantal aanzienlijke figuren uit den lande verenigd in een comité van aanbeveling, om door woord en daad de restauratie zo snel mogelijk te voltooien en de daartoe benodigde gelden te helpen bijeen te brengen. Hoopvol in dit opzicht is wel de ver klaring van de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, dat door het raads besluit van de vorige week de mogelijk heid geopend is om door vóórfinancie ring de restauratie van historische ge bouwen te bespoedigen en dat ook het complex van het Barbaraklooster op de faciliteiten daarvan aanspraak zal kunnen maken, waardoor het nog bin nen vijf jaar geheel gereed zou kunnen Zijn- B. B. periode Het wonder van Carville door Betty Mar tin. Uitgever A. J. Luitingh. Amsterdam Carville is een leprozenkolonie in de V.S. Dat dit instituut tegenwoordig algemeen beschouwd, wordt als een ziekenhuis, zij het dan dat alleen lijders aan één be paalde kwaal hier toegang hebben, is vooral te danken aan de schijlster van dit boek en een aantal van haar mede patiënten, die alles in het werk hebben gesteld om de lepra, tegenwoordig „ziekte van Hansen" genoemd, te bevrijden van het onverdiende odium, dat haar reeds duizenden jaren aankleeft. Betty Martin be schrijft in dit boek haar eigen ziekte geschiedenis: twintig jaar heeft zij in Car ville doorgebracht voordat men haar als volledig genezen ontslaan kon. Zeer be langwekkend is het te zien hoe de be handeling van de ziekte steeds meer ge- perfectlonneerd werd. Momenteel is men zo ver, dat, dank zij o.a. de Sulfa prae- paraten talrijke patiënten geheel genezen in de maatschappij kunnen terugkeren. Het boek is vlot geschreven en leest pret tig. Doordat de schrijfster zich be perkt tot het relaas van feiten, gaat het niet diep, wat intussen niet belet, dat de lezer zich toch wel gegrepen voelt, waarschijnlijk omdat hij zelf aan vult, wat het boek niet geeft. De publicatie van het feitenmateriaal lijkt ons de voornaamste verdienste van B. Mar tin's werk. De schrijfster is Katholiek en vindt in haar geloof een grote steun. Waar het huwelijk ter sprake komt is haar woordkeus minder gelukkig. Op bladz. 90 en 111 staat geboorte-regeling wat beslist geboorte-beperking moet Zijn. Pater Damiaan, niet: Vader Damien(s), (blz. 147 en 148) was geen Fransman maar een Belg dit en het vorige komt waarschijnlijk voor rekening van de ver taalster. Overigens een boek dat wij gaarne aanbevelen. L. Bidden tot Jesus' Hartdoor Betha- nië, Bloemendaal. Uitgever, Lannoo, Tielt, Plem 24 Wateringen. (Z.H.) Dit mooie gebedenboekje is geheel op de devotie tot het H. Hart gericht. Het bevat naast een theologisch-dogmatische verklaring een schat van gebeden, die uitermate ge schikt zijn de Godsvrucht tot het H. Hart te bevorderen, die, naar het woord van Paus Pius XI de beste weg vormt tot de Heiligheid, die immers in wezen volmaakte liefde is. Zeer aanbevolen. I,. De ontkerstening van de moderne we reld: door dr. Casserley. Uitgave Des- clée, de Brouwer. Men zou dit boek een geloofsverdediging kunnen noemen ln mo derne stijl. Men bewondert 's schrijvers brede visie en diep Inzicht op elke blad zijde. Het ls een ongelofelijk knap werk, dat men -geboeid leest zowel om de ge degen behandeling van de stof, als we gens de heldere vorm. De auteur is niet Katholiek; hij behoort tot de Engelse kerk. Het ls echter opvallend, hoe wei nig dat uit de tekst blijkt. Een oplet tend lezer zal de verschilpunten spoedig opmerken. Voor het overige is de be handeling van het Christendom en zijn betekenis voor onze tijd zo voortreffe lijk, dat men niet licht iets gelijkwaar digs hiernaast kan plaatsen. Voor ontwik kelde lezers een prachtig boek. L. Lijdensmeditatie door Jac. de Roov. S.J. Uitgave H. Nelissen, Bilthoven. Het ls een uitstekende gedachte geweest de voortreffelijke Dijdensmeditatie, die Pater de Rooy verleden jaar voor de KRO heeft uitgesproken, gedrukt voor ieder toe gankelijk te maken. F. de Rooy heeft met deze meditaties gelukkig radicaal gebroken met de gebruikelijke methode bij deze gelegenheid het lijden \an Chris tus enkel als aanleiding te bezigen of liever misbruiken om te keer te gaan tegen het Kwaad. Zijn predikaties zijn in de ware zin van het woord overwegingen over Christus' verlossende lijden. Na tuurlijk zijn er toepassingen op onzen tijd, op onze noden. Maar zij grijpen alle naar de kernde mens terug voeren naar Christus' liefde. Men leest en herieest deze meditaties met groot geestelijk nut. Er is een Paasoverdenking aan toegevoegd en een voorwoord van een Ned. Hervormd predikant, waaruit blijkt, dat bet godde lijk Lijden scheidsmuren afbreekt, God geve. dat de prediking van Gods Woord zich in deze richting verder moge ontwikkelen. Wie geestelijk voedsel zoekt voor de Vas tentijd neme deze bundel meditaties ter hand. Zij verdienen een zo ruim moge lijke verbreiding. L. Zonnelied van Sint Franciscus. door P. Maximilianus, O.F.M. Cap. Uitgave Lan noo. Tielt. Plei.. 24 Wateringen. Dit boekje bevat een inleiding, de oorspronkelijke Ita liaanse tekst met een vertaling, enkele ou de vertalingen en tot slot een fragment uit de levensbeschrijving van Sint Frans, door Johannes Joergensen. Voor belang stellenden een nuttige en prijzenswaardige uitgave. L. Christus mijn Leven. door dr. R. Dor- resteyn. S.C.J. Uitgave De Fontein, Utrecht. In kêrkboekformaat biedt de schrijver hier voor alle dagen van het Jaar korte medi taties voor alle katholieke priesters, kloosteriingen en leken, die geheel op de H. Schrift zijn gebaseerd, zoals deze in de liturgische teksten wordt gebruik. Een fris en gezond boekje, dat ongetwijfeld van groot geestelijk nut zal zijn. Zeer aanbevolen. L. Hil is verrezen Overwegingen ge durende de Paastijd. Door een liefdezuster van het Kostbaar Bloed Koningsbosch. Uit gave Paul Brand N.V. Bussum. De schrijf ster van deze 40 meditaties voor de Paas tijd heeft een gezonde ervaring ln het geestelijk leven. Diepte en warmte straalt u tegen uit haar woorden, die eenvoudig en duidelijk de liefde tot God bespreken. Zij baseert zich daarbij voornamelijk op de H. Schrift en de liturgie. Een boekje, dat ln vele handen moge komen, waar het zeker rijke vrucht draagt. L. De Jood en de wonderdadige medaille door H. Roozen. C.M. Uitgave Ubbergse weg 172 Nijmegen. In dit boekje wordt de wonderbare bekering verhaald van Al- fons de Ratlsbonne, die tot stand is geko men door tussenkomst van O.L.V. Dat hieraan bekendheid wordt gegeven in on ze tijd, waarin het mysterie van Israël een nieuwe belangstelling heeft gewekt ls ver heugend. Maar daarom Juist had dit geschrift een moderne vorm moeten heb- en. Zoals het daar ligt, kon het ln de vorige eeuw geschreven zijn. Jammer, want dat staat de verspreiding in de weg. L. Liturgische Kalender. Missaaigids 1954. Samengesteld in de Norbertijnenabdij Berne. Heeswijk N.B. Uitgeverij Joh- Roo- vol uitgegeven Kalender, voor alle Ne derlandse bisdommen bruikbar- De foto's zijn zowel wat de keuze van het onder werp betreft ais ten aanzi n va* de uit voering artistiek verantwoord. L. Uns groter vaderland Europa door Thijs Booy. Uitgave K. ten Have N.V. A'dam. Op zeer bevattelijke wijze ver klaart Thijs Booy ln deze brochure de noodzaak van een Verenigd Europa, die dwingend is na het onmiskenbare fiasco van het oude. Dit geschrift is samengesteld voor de jongeren en als zodanig uitstekend geslaagd. De schrijver wijst er met na druk op, „at ook het nieuwe Europa geen succes kan zijn tenzij het op het Evangelie wordt gericht. Dat dit geschiede ls de verantwoordelijkheid der Jongeren. Mogen zij allen deze verstandige taal lezen en opvolgen. L. Les enseignements por. icaux. Be werking door de Benedictijnen van Soles- mes. Uitgave Desclée en Cie. Deze uitga ve mag met groot enthousiasme worden begroet. De opzet is bewonderenswaardig. Te beginnen bij Paus Benedictus XIV heeft men hier de pauselijke richtlijnen der twee laatste eeuwen verzameld ln chronologische en synthetische orde. Het eerste deel bevat de encyclieken, leeringen en toespraken der Pausen met betrekking tot „La paix intérieure des nations"; het tweede draagt tot titel: ,,Le corps humain" In voorbereiding zijn „Le problème féml- nin", „La liturgie" en ..La paix interna tionale". Voorzien van allerduidelijkste in houdsopgaven zijn deze boeken uiterst waardevolle repertoria, die het mogelijk maken onmiddellijk alle pauselijke uitspra ken over een bepaald onderwerp op te zoeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9