NA BLOEDIG BELEG VAN 57 DAGEN PHOE bezwijkt onder van 25.000 rebellen stormloop ROUW IN FRANKRIJK Opnieuw drie arrestaties TEGENSTELLINGEN IN AMERIKA Waar blijft de „godsdienst in het leven"? D GENÈVE, hopeloos saai en ontmoedigend Europa gaat tropische toekomst tegemoet I Na de val van Dien Bien Phoe Tot hoofd en hart Rode lezing van de laatste slag Werkloosheid in April gedaald Hevige explosie bij Rio de Janeiro Palm en cactus in plaats van beuk en eik eifcu (mf! Het weer DE VERD WENEN JOODSE MEISJES <r„TE HUUR"^1 J ^ATERDAC 8 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25984 Dien Bien Phoe is gevallen. Na een belegering van 57 dagen is de geïsoleerde vesting gistermiddag om één uur Nederlandse tijd prijsgegeven. Een bestorming van 20 uur is aan dit beslis- sende ogenblik voorafgegaan. Een voorlopige schatting rekent, dat er in totaal ongeveer 20.000 Vietminh-soldaten en ongeveer 4.000 soldaten van de Franse Unie in de strijd om de vesting het leven hebben gelaten. Om tien voor half vijf heeft de Franse mi nister-president, Joseph Laniel, de Assemblée van het nieuws op de hoogte gesteld. Onmiddellijk daarna hebben de Franse re gering van alle zijden telegrafische bewijzen van deelneming bereikt. De Franse radio-stations staakten de programma's van lichte muziek en brachten ernstige klanken ten gehore. Bioscopen en theaters zullen twee dagen lang gesloten blijven ten teken van rouw. U' INDO'CHtNA üjflll - Interpellatie over maarschalk Juin Rusland brengt H-bom onder water tot explosie Conjuncturele verbetering Reeds 30 slachtoffers Protest tegen grondruil Tussen bisdom Haarlem en de gemeente fitj BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Oames - Heren Badkleding BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM leiefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 «Donnementen 20800 Postgiro 143480 'J<ant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 ij kantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 irectle: 3. w, Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. nd- hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds teL'21544 dien bien De laatste aanval op Dien Bien Phoe, die tevens de grootste zou blijken te zijn uit de geschiedenis van het beleg, werd Donderdagochtend om 11 uur Nederlandse tijd ingezet. Het was toen zes uur in de avond te Dien Bien Phoe. Het grondgebied van de vesting bedroeg op dat ogenblik minder dan een vierkante kilometer. De natte moesson had het terrein in één grote modderpoel herschapen. De aanval begon met een verschrikkelijk artillerie- Hieronder volgt een chronologisch bombardement, waarbij de opstandelingen gebruik maakten van een nieuw overzicht van de beslissende slag om Dien Bien Phoe. wapen, de z.g. „Peking-orgels kanonnen met tien vuurmonden. Twee uur 22.00 uur (plaats, tijd): Grote aantallen later begon de stormloop, waaraan naar schatting door ongeveer 25.000 rebellen storten zich op het verde- rebellen werd deelgenomen, digingscomplex „Dominique" in het Noord-Oosten en „Eliane" in het Zuid-Oosten. 24.00 uur: Een nieuwe golf aanvallers begint de stormloop op „Claudine" in het Zuid-Westen. Vrijdag 02.00 uur: In het Zuid-Westen vallen een aantal steunpunten. 04.00 uur: Franse tegenaanvallen maken de evacuatie van een aantal onder de voet gelopen steunpunten moge- !ijk. 05,00 uur: Een der steunpunten van „Eliane" gaat verloren. 06.30 uur: Vier steunpunten aan de Zuid- Westzijde van „Claudine" worden prijsgegeven. 07.30 uur: De opstandelingen worden verdreven uit een gedeeltelijk be- ao nn stelling van „Dominique." 08.00 uur: Nieuwe vijandelijke aanval op „Eliane". Een steunpunt moet wor- na n n Pr«s8egeven. 09.00 uur: Tegenaanval heeft geen suc- ces. T0-00 uur: Twee steunpunten in het Oos ten en enkele stellingen bij „Domi nique" worden prijsgegeven. 11.00 uur: De centrale stelling valt. 17.00 uur: Op enkele geïsoleerde plaat sen wordt de strijd nog voortgezet. 20.00 uur (13 uur Ned. tijd): De Franse opperbevelhebber in Indo-China deelt premier Laniel mede, dat Dien Bien Phoe gevallen is. De stelling „Isabelle" op ongeveer vijf kilometer ten Zuiden van de vesting houdt nog stand, maar kan niet meer bevoor raad worden. 16.40 (Ned. tijd): Premier Laniel deelt de Assemblée de val van Dien Bien Phoe mee. •4lSAMiai( STARTBAAN DOMJNlQUt huguitte CLAUDINE DIEN BIEN PHOE 4 STARTS AAM 1 KM J at al weken lang onvermijdelijk \\l scheen, heeft zich tenslotte vol- trokken. De strijdkrachten van de Franse Unie in de belegerde vesting Dien Bien Phoe hebben na een indruk wekkend betoon van moed en volhar ding hun meerderen moeten erkennen in de onafzienbare horden van de com munistische Vietminh. Een grote natie betreurt thans de doden, die in haar haam op die afgelegen plek gronds zijn gevallen. Maar ook alle vrije landen, die zich de bondgenoot van Frankrijk mogen noemen, voelen zich diep ge schokt door het smartelijke drama, dat zich met brigade-generaal De Castries cn zijn mannen heeft afgespeeld. Zij geven uiting aan hun diepe bewondering Voor de uitzonderlijke prestaties van het garnizoen en zij erkennen tevens, dat ook zij hun deel van deze nederlaag moeten dragen. In strategisch opzicht is de val van Dien Bien Phoe intussen geen ramp van grote omvang. De voordelen, die het gevolg waren van de herovering van dit versterkte dorp, zijn dermate gering gebleken, dat men uitsluitend het ge voelige verlies moet tellen van drie pro cent van de Franse expeditionnaire macht met daaronder een groot aantal ervaren kaaerieaen. Premier Laniel heeft reeds verklaard, dat maatregelen genomen zuilen worden om dit teieurt aan te vul len. De communisten rekenen er zonder Twijfel op, dat de overwinning van gis teren hun prestige in Intio-Cnina aan merkelijk zal vergroten. Maar het is Zeer ae vraag, of de verdedigers van het bolwerk niet evenzeer een stralend symbool zijn geweest van Westerse moed en vrijheidszin. riet politieke belang van Dien Bien Phoe overheerst al het andere. Als net he Dedoeimg van communistisch China lb geweest r rarikiijk op de conferentie van Geneve door aüeriei beloften over een oplossing in Indo-Chma enigermate los te weken uit zijn Westelijke allian ces, dan heeft generaal Giap zijn Chi nese meesters gisteren beslist geen hienst bewezen. De Amerikaanse minis ter van Dunenianase Zaken, John Fos ter Dulles, heeft zijn pian voor een vei ligheidsorganisatie in Zuid-üost Azië met in de laatste plaats uit consideratie voor Frankrijk ujaehjk laten rusten. De al van Dien Bien Phoe zou dat plan cei weer eens tot nieuw leven kunnen rongen. En is hier sprake van een n®rKwaardige paradox. De ontwikke- ghg van het Europese leger is nooit zo nut Seweest als na de communistische Weiifh in Tsjechoslowakije van 1948. En n. 'k een voortgang werd er gemaakt in T NATO, toen de Noord-Koreanen Zuiri11 1950 'lun agressie tegen het en begonnen! Het zou waarlijk niet ha](ferste keer zijn» dat het internatio- ha,.».communisme in het zicht van de V J" 4. Bij de laatste evacuatie van gewonden, welke uil het belegerde Dien Bien Phoe mogelijk was, voordat het dorp in de greep van de communistische aanvallers kwam, werden zwaargewonde Franse soldaten met een helicopter van het kleine vliegveld gehaald. Hoewel op 6 Mei in Genève werd verteld, dat ver moedelijk spoedig een overeenkomst zou worden bereikt, krachtens welke de 1200 Franse gewonden het -fort zouden kunnen verlaten, hebben de feiten dit optimisme gelogenstraft. *Ven zijn eigen schip lek stoot. Naar wij van de zijde van het Open baar Ministerie vernemen is thans de strafzaak der verdwenen Joodse meis jes in handen gesteld van de substituut officier can Justitie, mr. J. F. Hartsui ker te Amsterdam. Uit het tot heden ingestelde onderzoek zijn aanwijzingen bekend geworden, waaruit zou volgen dat behalve de reeds eerder gearres teerde mevrouw Langedijkvan Moorst ook haar beide zusters, B. A. van Moorst en G. J. van Moorst uit Hilver sum de hand zouden hebben gehad in de ontvoering van het Joodse meisje Betty Meihado, dat geen pleegkind der dames van Moorst was of is ge weest. Aangenomen kan worden, dat, het meisje M ihado reeds in Mei of Juni 1948 werd ontvoerd, terwijl het Joodse meisje Anneke Beekman, dat wel pleegkind der dames van Moorst was, eerst in Februari 1949 is verdwenen. Een en ander is aanleiding voor het O.M. geweest thans ook beide andere zusters voorshands in verzekering te stellen. Tevens is in arrest gesteld de heer B. uit Den Haag, die eveneens ervan wordt verdacht een rol gespeeld te heb ben in het wegbrengen der beide meis jes naar België. Van zijn correspondent in Hilversum 5 verneemt het A.N.P. nader over de ar restatie van twee zusters der reeds ge ruime tijd gedetineerde 51-jarige mevr. Langedijkvan Moorst, dat de officier van Justitie mr. J. Hartsuiker, die thans het onderzoek in de zaak der ontvoer de Joodse meisjes van mr. F. Hollan der heeft overgenomen, voor de arres tatie zelf naar Hilversum is gegaan. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft besloten de heer E. Vermeer (PvdA) 1 Juni in de gelegenheid te stellen de minister van Buitenlandse Zaken te interpelleren over de organisatie van de NATO naar aanleiding van de handhaving van Maarschalk Juin als opperbevelhebber. Over een verzoek tot het houden van een interpellatie over de viering van de vijfde Mei als Nationale Feestdag, dat door de heer Gortzak (CPN) was ge daan, zal nog nader worden beslist. Bij inschrijving op f 3.000.000 aande len Nederlandsche Bank voor Zuid- Afrika N. V. a 135% hebben na genoeg alle houders van claims van hun voorkeursrecht gebruik gemaakt. Kort voor elf uur plaatselijke tijd had het hoofdkwartier van de Franse com mandant in Noord-Indo-China voor het laatst radiografisch contact met de com mandopost van generaal De Castries. De commandant van het garnizoen meldde toen: „Onze munitie raakt op. Onze stel lingen staan op het punt onder de voet gelopen te worden. De Vietminhs zijn nog slechts enkele meters verwijderd van de radiopost, waarvoor ik spreek. Ik heb bevel gegeven zoveel mogelijk uitrusting te vernietigen. Wij zullen ons niet overgeven." Na deze woorden viel de radio uit. Over het lot van hen die de slag overleefd hebben, is niets be kend. Het fort „Isabelle", dat ook na de val van de vesting Dien Bien Phoe de strijd had voortgezet, blijkt in de loop van de afgelopen nacht eveneens door de Viet minhs te zijn overmeesterd. Rond mid dernacht plaatselijke tijd vielen de re bellen, die de bezetting van Dien Bien Phoe hadden voltooid, het geïsoleerde fort op vijf kilometer ten Zuiden van de vesting aan. Anderhalf uur later zond de bevelhebber van het fort, kolonel André Lalande, zijn laatste radiografische bood schap: „Ik kan niet langer met u in ver binding blijven." Men neemt aan, dat ook deze post thans is prijsgegeven. De opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Indo-China, generaal Navarre, heeft vanmorgen een dagorder uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het offer van het garnizoen van Dien Bien Phoe niet vergeefs is geweest. Ongeveer twaalf bataljons hebben ruim dertig Vietminh-bataljons gebonden, waardoor Boven-haos en de Tonkinese Delta behouden zijn gebleven. De verdedigers van Dien Bien Phoe, de mannen van de luchtmacht en de marineluchtstrijdkrachten hebben door hun strijd een epos geschreven, dat bij de roemrijkste bladzijden van de geschie denis van het Franse leger wordt ge voegd, aldus de dagorder. Navarre be sloot met de woorden, dat de strijd van de vrije volkeren tegen Ce slavernij wordt voortgezet. (Reuter-AFP-UP). De radio van de Vietminh-strijdkrach- ten, die vanmorgen de verovering van Dien Bien Phoe bekend maakte, heeft daarbij een andere lezing gegeven van de laatste slag om het omstreden bol werk, dan die welke het Franse hoofd kwartier heeft verstrekt. Volgens radio Vietminh hebben de rebellen de commandopost van bri gade-generaal De Castries bezet, na dat Franse verdedigers van verscheidene stellingen met witte vlaggen te voor schijn waren gekomen om zich over te geven- Twee uur later hadden bijna twee duizend man van de „zuidelijke en laatste onder-sector", getracht „er van door te gaan". Drie uur later, aldus de Vietminh- radio, waren alle militairen, die op de viucht waren gegaan, „vernietigd". Toen werd het vuren gestaakt op het gehele slagveld van Dien Bien Phoe. Een Vietminh-woordvoerder zei, dat zeven tien bataljons infanterie, waaronder ze ven bataljons parachutisten, drie ba taljons artillerie en verscheidene genie eenheden, aan Franse kant vernietigd zijn sedert het begin van de strijd. Bo vendien zouden 57 Franse vliegtuigen door luchtdoelgeschut zijn neergescho ten of op de grond vernietigd zijn, al dus deze woordvoerder. Het orgaan van het Rode leger, de „Rode Ster", heeft gisteren gemeld dat Rusland een waterstofbom onder water tot ontploffing heeft gebracht. De uit werking der schokgolven onder water is veel ernstiger dan die van schokgol ven in de lucht, aldus het blad. Waar nemers zijn van mening dat Rusland inderdaad met zijn atoomonderzoek veel verder gevorderd is dan het Wes ten geneigd is aan te nemen. Intussen heeft een Japanse geleerde bekend gemaakt dat blijkens door hem gedane metingen van de radio-activiteit van regenwolken de Amerikanen rond 25 April op Bikini opnieuw een water stofbom tot ontwikkeling hebben ge bracht. (UP.). Na weken te hebben geleefd tussen hoop en vrees omtrent het lot van de belegerde Indo-Chinese vesting Dien Bien Phoe, heeft Frankrijk Vrijdag 7 Mei verslagen het bericht ontvangen van de capitulatie van generaal De Castries met ziin getrouwen, die reeds dagenlang een verloren strijd streden op slechts enkele honderden vierkante meters grond, welke hun restten. Dien Bien Phoe is gevallen. In Parijs verschenen de grote bladen alle met extra-edities, waarvan vette koppen het nieuws van de val van Dien Bien Phoe de wereld inschreeuwden. Met de kranten in de hand bespraken de Parijzenaars met ernstige gezichten de toestand. Het aantal werkloze mannen daalde in April van 62.501 tot 53.681 en het aan tal personen, werkzaam op door de rijksdienst voor de uitvoering van wer ken gesubsidieerde objecten, daalde van 24.300 tot 21157. Het direct beschik baar aanbod daalde derhalve met 11-963. De voorgezette daling moet, behalve aan het seizoen, worden toegeschreven aan de gunstige conjuncturele ontwik keling, waardoor niet alleen de seizoen werkloosheid, maar ook de structuur werkloosheid in omvang afnam. De da ling in de landbouw was niet zo sterk, omdat tengevolge van het droge, koude weer weinig arbeidskrachten voor de verzorging der gewassen nodig waren. De relatieve werkloosheid was eind April het hoogst in Groningen met 32 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren en het laagst in Limburg met 6, terwijl het rijksgemiddelde 17 bedroeg, tegen 20 op 31 Maart. Het eiland Braco Forte, dat gele gen is in de baai van Rio de Janeiro, is door hevige explosies geteisterd, nadat brand was uitgebroken in de op slagplaatsen voor ontplofbare stof fen, welke op het eiland liggen. Vol gens de politie zijn bij de ontploffingen r dm 30 personen gedood, terwijl 18 personen vermist worden, waarvan men echter ook aanneemt, dat zij om het leven gekomen zijn. De slachtoffers waren allen aan boord v; een drijvende brandspuit, welke naar het eiland gezonden werd, nadat daar Donderdagavond brand uitbrak. Hr vaartuig, waarop het „waterka non" gemonteerd was, is blijkbaar door de enorme deining, die bij de explosie ontstond, gekapseisd. (U.P.) De Haarlemse gemeenteraad heeft onlangs een besluit genomen, met de stem van het enige aanwezige C.H.- gemeenteraadslid tegen, om met het Bisdom Haarlem een overeenkomst van grondruil aan te gaan, waarbij het bisdom zich het recht heeft vooroe- houden bepaalde voor openbaa ge bruik te bezigen grond, die op ge- meentekosten bestraat en verlicht zal worden, twaalf dagen per jaar af ce sluiten voor het houden var proces sies. Deze constructie werd gekozen, om aan de grondwettelijke beperking van het houden van processies te ont komen. De leden van de Centrale Ker- keraad van de Hervormde gemeente te Haarlem hebben bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tegen dit besluit een bezwaarschrift ingediend. Ook van andere zijde zal zulks ge schieden. r. Ford Brown, leraar aan het St. John's College te Annapolis (Ma ryland) is een rasechte Ameri kaan Hii is een van de weinige voor aanstaande Amerikanen die niet on middellijk begint' te vertellen dat ziin grootvader uit Italië, Nederland of Polen kwam. Hij houdt merkbaar van ziin vaderland, en tracht ook voor de foutieve dingen, die er natuurlijk ziin. een historische verklaring te geven. Hetgeen hem als geschiedenisleraar niet zo moeilijk valt. Het is u opgevallen, zegt u. dat er in het openbaar nooit ge beden wordt, dat er eeen godsdienston derwijs wordt gegeven op de scholen, dat de vakbeweging geen levensbe schouwelijke grondslag kent. Well! Laat ik u het kort en duidelijk zeggen: Oo Zondag is vrijwel iedere Amerikaan zéér kerks: vanaf Maandagmorgen 6 uur is hii op de allereerste nlaats en vrijwel uitsluitend zakenman. Yes Sir." „Ja maar....". „Neen, wacht even. Vergeet u onze geschiedenis niet. De eerste emigranten waren mensen. die in hun eigen vaderland hun godsdiens4 niet in vrijheid konden beleven Zij werden weggejaagd uit Frankrijk, Enge land. Holland, Duitsland, en kwamen hier: diep religieuze mensen, die een ongelofelijk harde strijd moesten voeren voor het naakte bestaan. De intellectu eel die uitweek moest hier niet het boek, maar de spade, de bijl en de zaag kunnen hanteren. Zijn geweer moest al tijd klaar staan, en de man die zich zelf geen huis wist te bouwen was tot ondergang gedoemd. Ter voldoening aan hun wezenlijk religieuze behoeften hadden ze slechts luttele uren met de Dater familias en de bijbel als enige hulpmiddelen. Hierin ligt een verklaring voor twee dingen: vooreerst dat u zoveel soorten „Kerken" zult vinden en vervolgens voor de straffe scheiding tussen zake lijkheid en godsdienstigheid." Beide zaken hebben we gevonden. Rijdt de 9 mijl (bijna 16 km.) lange 17e Straat uit in Washington, de Nelson Av. in Cincinnati of de Lin- coln-Road in het-doet-er-niet-toe welke grote Amerikaanse stad. En ge vindt ze naast elkaar: de Lutherse kerk van St. Jan, de Presbyteriaanse van St. Mattheus, de Episcopale van St. Patrick, de kerk van de Baptis ten, van de Eerste en Tweede Kerk van Christus, van de Zevende-dags adventisten, de Grieks-orthodoxen. Ukraïners enz. enz., om nog maar niet te spreken van de voor onze Westerse begrippen zo wonderlijk aandoende Mormonen en „Revival"- secten. In één straat van Washing ton's prachtige buitenwijken telden we over een afstand van nog geen kilometer aan weerszijden van de imposante boulevard niet minder dan 20 verschillende kerken, een moskee en 2 synagogen daarbij inbe grepen. Op Goede Vrijdag dwaalden we te gen het middernachtelijk uur door de nog steeds drukke straten van Cincin nati. Onze aandacht werd getrokken door een van die vele onrustige licht reclames, die het leven hier tot een permanente nachtmerrie maken. We dachten misschien een programma te hebben gevonden voor een gezellige Paas-Zondagavond en slenterden naar het reclamebord: „De belangrijkste mare van alle tijden!" werd ons toe geschreeuwd. Och. waarom zouden we niet even een kijkje nemen binnen het gebouw? Het was toch vrij entrée. Religieus gedoe Wat we daar te zien kregen aan „religieus gedoe" (we kunnen geen duidelijker woord gebruiken zonder kwetsend te worden, hetgeen we ze ker niet wensen), tart eenvoudig elke beschrijving. Op het toneel stond een groep negerinnen, waartussen enkele blanken, met cymbalen en trompetten een hels lawaai te fabrieken in één hoek; in de andere hoek zat een blan ke pianiste, iemand met een schuif trompet en een cellist. Van enige har monie of muzikaliteit was geen spra ke. Er was alleen maar lawaai en ca dans. Een rhythme. sneller en sne'ler. opzwepend tot razende hysterie, waar op de enkele honderden „gelovigen" ln de enorme theater-zaal kennelijk op de gewenste wijze reageerden. We hebben alle moeite om de „lei der" van dit gebeuren niet van het eerste moment af een marktkoopman te vinden, zoals hij daar staat in hemdsmouwen, de ene helft van z'n bretels op z'n ellebogen, de microfoon me' zich slepend, elke stap die hij doet. Hij ziet kans nog boven het la waai uit te schreeuwen, wijzend op de enorme spandoeken: „Geloof toch. mensen, en zeg amen!" Op dit bevel gaan alle armen om hoog en alles roept: „Amen, amen!" Lichamen dansen, schokken en hijgen. Men vindt dit een methode, om de grootste tragedie aller eeuwen mee te ondergaan. Is het op zich geen trage die? (Vervolg op pag. 5) De grootste vijand van liet recht is het voorrecht edere internationale conferentie heeft zijn eigen couleur locale Het ziin de kleine, onver wachte. on-protocolaire gebeurtenissen, die het leven in de conferentie stad draaglijk maken voor hen. die als toeschouwers aanwezig zijn. Genève is er het voorbeeld van. Er wordt over twee dingen gepraat: Achter de scher men over Indo-China. En achter de schermen is meestal taboe voor de journalisten en persfoto grafen. Vóór de scher men wordt over Korea gepraat en de gedelegeer den zitten er met ver veelde gezichten naar te luisteren. Vóór de scher men zijn alleen maar ont moedigende en hopeloos saaie dingen te zien. De eerste dagen gaat het nog. Alles is dan nog nieuw. Maar daarna gaat iedere verslaggever er op uit. om in de stad te speu ren naar kleine vermake lijke dingen. Zo hebben enkele jour nalisten ontdekt, dat in de tuin van de villa „Joli Port", waar minister Bi- dault zijn intrek heeft ge nomen, een bordje staat met „Te Huur". Moet dit worden uitgelegd als een dreigend voorteken in verband met de recente kabinetscrisis in Parijs? Minister Bidault heeft dezer dagen voor nog een andere verrassing ge zorgd. Hij reed met zijn kleine Citroën achter Mn. lotov's zware, gepantser de Zis. Het kleine wagen tje van de Fransman gat olotseling vol gas, minis ter Bidault draaide het raampje omlaag en riep tijdens het passeren van Molotov's vorstelijke slee: „Opzij voor een kapita list, s.v.p." Minister Eden, de man. die achter de schermen ongetwijfeld het meeste werk verzet, ziet men zelden tijdens de avond lijke diners of cocktail- parties. Het blijkt, dat de Britse staatsman, die nog kort geleden zeer ernstig ziek is geweest, onder strenge controle van zijn echtgenote staat en vaak 's avonds al om acht uur naar bed moet Eden heeft als chauf- feuse een knappe jonge dame, die werkzaam i» bij het ministerie van Openbare Werken. Marv Mason heeft opdracht ge kregen om iedere per soonlijke publiciteit te vluchten. Maar 'n mooie jonge vrouw is zelden veilig voor persfotogra fen en er zijn dan ook al verschillende plaatjes van haar gemaakt. Tegen over journalisten zwijgt ze echter als een graf. Ieder interview verwijst ze zonder meer naar haar chef, de minister. (U.P.) Meteorologen van het Deens Aard rijkskundig Genootschap hebben een studie gepubliceerd over ae gemiddelde temperaturen in Europa en zij komen daarin tot de slotsom, dat ons wereld deel sinds 1910 op weg is een tropisch gebied te worden. De zomers worden regelmatig langer en warmer. In tal van gebieden wordt tegenwoordig al tweemaal per jaar geoogst. In het Noor den van Scandinavië kan men op het ogenblik dieren en planten aantreffen in streken, die voorheen vrijwel zonder le ven waren. De Deense geleerden menen zelfs te kunnen voorspellen, dat de ei ken- en beukenbossen in grote delen van Europa plaats zullen maken voor pal men en cacteën. Omstreeks het jaar 2000 zal deze ontwikkeling echter in be langrijke mate tot stilstand zijn geko men. In de studie wordt o.m. aandacht ge schonken aan de gevolgen, die het smel- ten van het Pool-ijs heeft voor ue vis serij in de Noordelijke zeeën. Grote hoe veelheden vissen trekken daar weg, om dat zjj in het ijskoude smeltwater niet voldoende voedsel kunnen vinden. In midden- en Zuid-Europa heeft men de laatste jaren te kampen met een ern stig gebrek aan water. De waterstanden op de grote rivieren worden elke zomer lager. Some is het nodig de binnenvaart tijdelijk stil te leg gen, omdat de schepen slechts met een deel van hun totale capaciteit geladen kunnen worden en dat zou te kostbaar zijn. Ln landen als Italië en Spanje, die toch al tamelijk droog zijn, heeft het toenemende gebrek aan water reeds grote sterfte veroorzaakt onder het vee. Het is wel zo, dat de gletschers in de bergen ook regelmatig smelten maar het water, dat op die manier in de laagvlakte komt, is niet in staat het regenwater te vervangen. De wa terkrachtcentrales ondervinden de na delen op direct meetbare wijze. De hoeveelheid electriciteit, die zij op wekken, is de laatste jaren soms zo gering, dat de industrieën, die ervan afhankelijk zijn, hun productie moes ten staken of tot gedeeltelijke be drijfssluiting moesten overgaan. Advertentie (Tot Zondagavond) Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Zondag: Zon 4.5720.16. Maan 11.24 —1.45. Maandag: Zon 4.5620.18. Maan 12.37—2.04.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1