De Amsterdamse Postillon naar Haarlem en Lisse DE WEEK IN STAD EN STREEK Ziektekostenregeling voor Haar lemse gemeente-ambtenaren CENTRALE VERWARMING WITTE KAMELEN IN HAARLEM MARIA-CONFERENTIES IN DEKENALE KERK DE POST IN DE GOUDEN EEUW Trekschuitschipper als postbode Hofje van Gratie driehonderd jaar fes m «HOEN o. Li; Snelle verbinding ZATERDAG 8 MEI 1954 PAGINA 3 R.K. Gezinszorg en Gezinshulp Binnenkort verhuizing naar Wagenweg 23 Kranslegging BLOEMENDAAL TEL. 2ES43 Het gouden feest van de zusters aan de Westergracht OVERVEEN Tuingrond achter huizen aan Bloemendaalseweg Iets van de voorgeschiedenis Ter inleiding op feest van Maria van Haarlem Programma Mariagezangen C0Q KARRE maar! H.V.B.-programma Duivekaters, tarwebollen en wijn zijn met de gratie verleden tijd De sobere, maar stijlvolle regen tenkamer van het „Hofje van Gratie" aan de Jacobstraat. De meeste wandelaars in de Ja cobstraat lopen achteloos aan het perceel nummer 9 voorbij. Dat is natuurlijk niet direct een schande, hjaar wanneer zij goed toezien, zullen Z'J 'n de muur van dat huis een gevel- steen ontdekken met het opschrift "Thofje van Gratie". Zij zullen zich mis schien verbazen over het feit, dat zich daar een hofje bevindt, omdat alge meen onze Haarlemse hofjes een meer "ante entree hebben dan dit in de Ja cobstraat. Wie de knop omdraait van een gewone huisdeur komt terecht in een lange stenen gang, die langs twee duisjes loopt. Het eerste ziet uit op de Jacobstraat, het andere op de binnenhof Aan het eind loopt de gang uit in een Portaal en vandaar uit komt men te recht in een tuin, die aan de Zuidzijde oegrensd wordt door drie huizen. Aan det eind van de gang treft men nog wee woningen aan. Het hofje telt dus nog maar zeven koningen ofschoon er vroeger negen ^aren, acht beneden en een boven. Ver moedelijk zijn aan de oostzijde van de binnenhof twee huizen afgebroken en is "e bovenwoning gesplitst. Indrukwek kend mooi kan men het hofje van Gra- "e, ondanks zijn sierlijke naam, niet hoemen. De hand van een bekwame tuinman wordt hier node gemist. Een sieraad is echter de Regentenkamer tuet haar fraaie balkenzoldering. Een< gekleurd wapen van Haarlem is boven be eikenhouten deur aangebracht en bo- ven de schoorsteenmantel prijkt een ge denkbord met verguld lofwerk als een herinnering aan Abraham van der Hoef en zijn vrouw Johanna Schouten, die öestijds het hofje hebben welgedaan. Het bord is geschilderd door J. van der Vinne, die ook een kleiner gedenkbord °P de stichting van het hofje vervaar- bigde. Verder bevinden zich in dit ver trek drie regentenborden, een schilderij, Voorstellende de aankomst van Willem Hl in Engeland, een kroon van glas- tverk met electrische kaarsen, een traaie spiegel enz. Gisteren was het driehonderd jaar geleden, dat het Hofje van Gratie of ficieel gesticht werd. In haar boek .Haarlemse hofjes" heeft de archiva ris der gemeente Haarlem, dr. Gerda H. Kurtz, ruime aandacht gewijd aan dit hofje en uit haar geschrift blijkt, dat de originele stichtingsbrief van het hofje evenals het eigenlijke ar chief ontbreekt. Niettemin is deze brief wel bekend uit afschriften en daaruit is komen vast te staan, dat op 7 Mei 1554 Ghijsbrecht van de Mol len en Willem Diert voor Schepenen van Haarlem aan Burgemeesteren der stad opdroegen een huis en erf in de Jacobijnesteeg tussen de Kerk en het klooster der Cellenbroeders (later de Latijnse School en nu het gebouw van Openbare Werken) en de poort van Joost van Bronchorst. De stichters bepaalden dat de zes ka mers in het huis bewoond zouden wor den door twaalf arme, schamele men sen en wel vijf daarvan bij voorkeur door echtparen of anders door hetzij twee mannen, hetzij twee vrouwen ter wijl het zesde vertrek zou worden'ver deeld in twee kamertjes, elk te bewo nen door een man of een vrouw, die wegens lichaamsgebreken met niemand kon samenwonen. Financieel begunstig en zij natuurlijk het hofje en als zij zeu en hun vrouwen er niet meer zou den zijn kwam de benoeming der twee regenten van het hofje aan Burgemees teren, die er het oppertoezicht over zou den hebben. Burgemeesteren hebben de verschil lende voorwaarden en het bewind aan vaard, maar van de verdere geschiede nis is zeer weinig bekend. Het hofje kwam tenslotte onder het beheer van de stad, men weet echter niet wanneer, en werd later ook van de Jacobijne- straat verplaatst naar de Jacobstraat, maar ook de datum van deze verplaat sing is niet precies te achterhalen. Men mag aannemen, dat met deze verplaat sing het aantal bewoners op negen is gekomen. Uit verschillende andere archieven blijkt, -dat de financiën van het hofje aanvankelijk rooskleurig waren. De ren ten moesten in de eerste plaats dienen tot het onderhoud der woningen. Wat overschoot mocht voor de behoeften der bewoners gebruikt worden. Zulks is ook geschied, want uit de rekeningen uit de jaren 1635, 1657 en 1732 blijkt, dat de regenten voor de oudelieden van het hofje aankoop deden van brandhout, turf, vlees en boter en ze op Hartjes dag onthaalden op een maaltijd van brood, wijn en gebraden konijnen. Aan geld kregen zij aanvankelijk nieuwjaarsgiften, maar later de negen bewoonsters ieder een week geld van zeven stuivers, terwijl zij jaarlijks nog kregen zes gulden voor bo ter, zeven gulden en tien stuivers voor vlees, tien ton turf, vierhonderd stuks brandhout, op nieuwjaarsdag ieder een duivekater (broodje) van tien stuivers, op Paasdag drie pond lamsvlees en een paasbrood van tien stuivers. Verder ont ving het hofje twaalf tarwebollen op Palmzondag uit de uitdeling van het Weeshuis in de Grote Kerk. Langzamerhand verloor het hofje zijn vroegere gratie en noodlijdend werd het in de Franse tijd. De gaven en extratjes liepen vooral in de negentiende eeuw achteruit en tenslotte bleef van dat al les niets over. Tegenwoordig worden al le huisjes tegen een geringe vergoeding per week verhuurd. Thans is het beheer in handen van drie regenten, benoemd van gemeente wege, en aan hen is de zorg om de gra tie in de Jacobstraat nog enigszins te bewaren. Veel aandacht zal er echter aan dit derde eeuwfeest niet gewijd wor den. 'VcLïM.un... Donderdag 13 Mei zal in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem een Voorlichtingsavond gegeven worden over emigratie naar Canada, door het Gewestelijk Arbeidsbureau. Spreker is de heer C. I. Egberts uit Leiden, die onlangs een reis door Canada heeft ge maakt. Enige films zullen vertoond wor den. Toegangsbewijzen zijn gratis ver krijgbaar bij de Gewestelijke Arbeids- bureaux te Haarlem, IJmuiden, Bever- Wijk en Zandvoort. In het Huis met de Koepel wordt een tentoonstelling gehouden van Boetseer werk van Maïka Metrakos. De expositie Wordt geopend Woensdag 12 Mei om 3 Uur en duurt tot 27 Mei. Men kan in be Spekstraat 12 elke werkdag van 10 tot 18 uur komen kijken. Een feestelijk tintje zal de R.K. Mid- denstandsvereniging geven aan de slui ting van de cursus „Spreken in het open baar" op Maandag 10 Mei om 8 uur in het Middenstandsgebouw. Bridgers uit geheel Nederland zul len elkander Zondag 27 Juni weer tref- fen in het Kennemertheater te Bever- Wijk om deel te nemen aan de beken de aardbeiendrive. De wedstrijdsecreta ris is de heer Nico Hendriks, Wtjker- straatweg 244, Veisen Noord (post Be verwijk). De Ned. Kath. Grafische Bond afde ling Haarlem houdt Dinsdag 11 Mei zijn jaarvergadering in gebouw St. Bavo. Haar de heer J. Lijnzaat zich niet meer a's voorzitter verkiesbaar stelt, moet een opvolger gekozen worden. De K.A.B.-bedevaart naar Heiloo is Vastgesteld op Zondag 30 Mei. Er wordt m verband met het Maria-Jaar een grote deelneming verwacht. Het is 25 jaar geleden, dat „Snelver- band" de boottochten voor lichamerjk gebrekkigen ging organiseren. De 40e boottocht zal deze zomer gehouden wor sen. Een gehouden straatcollecte voor ®en feestelijke herdenking ten behoeve van de gebrekkigen heeft niet voldoen de opgebracht. Er worden nu inteken aren aangeboden en men kan bijdra- na storten °P gironummer 233733 ten rv,me van penningmeesteresse boot- mmissie „Snelverband." Wie in aan- to'T. bg wenst te komen voor de boot- G ur P;an zich melden bij mejuffrouw Bout, Hofdijkstraat 5 in Haarlem. De Haarlemse gemeenteraad ver wierp in zijn vergadering van 1 Fe bruari j.l. een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een gemeenschap pelijke regeling ziektekostenvoorzie ning ambtenaren in dienst van ge meenten in Noord-Holland. Er werd echter wol een motie aangenomen, waarin B. en W. werden uitgenodigd op korte termijn met voorstellen te komen, waardoor een voorziening, waarin ook de gepensiónneerden zijn betrokken, tot stand komt, welke aan de huidige situatie tegemoet komt en welke voorziening zal gelden tot de wettelijke regeling van het zieken fondswezen in werking is getreden. Daarbij werd overwogen, dat de posi tie van de gemeente-ambtenaren met betrekking tot de ziektekostenregeling ten minste gelijk behoort te zijn aan die van andere werknemers; dat in het bijzonder de groep van ambtena ren met een inkomen van f 3750 tot f 5325 in de huidige situatie zijn be nadeeld, omdat zij niet onder de ver plichte ziekenfondsverzekering kan vallen; en dat voor de groep van ambtenaren met een inkomen van f 5325 vooral het niet verzekerd zijn van de grote risico's een nadeel is. B. en W. hebben nu een uitvoerig onderzoek laten instellen naar de mogelijkheid om de motie te realiseren en daaromtrent is een uitgebreid rap port uitgebracht. Daaruit blijkt, dat het dragen van zgn. eigen risico voor een voorziening, uitsluitend geldend voor ambtenaren in dienst van de ge meente Haarlem, in verband met het geringe draagvlak en de grote concen tratie financieel niet te verantwoorden is. - Het risico der voorziening dient derhalve geheel of gedeeltelijk aan andere instanties te worden overge dragen. Als gevolg van deze omstan digheid is contact opgenomen met plaatselijke algemene ziekenfondsen en verschillende verzekeringsmaat schappijen, werkzaam op het gebied van de ziektekostenverzekering. Indien gevolg zou worden gegeven aan een der aanbiedingen zullen de bijdragen, welke de ambtenaren moe ten betalen, door de indeling in ver schillende groepen niet in evenredige verhouding staan tot de verstrekkin gen. Hierdoor zal de ene groep ambte naren door het feit, dat zij eenzelfde percentage van hun salaris moet vol doen, in feite bijdragen in de pre mie voor geneeskundige verzorging van de andere groep. In dit systeem Zoals bekend is perceel Kenaupark 18, waarin thans de R.K. Gezinszorg en Ge zinshulp is gehuisvest bestemd voor de psychiatrische voor- en nazorgdienst van de gemeente Haarlem. Er doet zich voor de stichting de onverwachte gelegenheid voor om perceel Wagenweg 23 aan te kopen voor 25.000,-. Na ver bouwing kunnen daarin zowel het kolon- nehuis als de kantoren van de Gezins zorg en Gezinshulp worden onderge bracht. Gevraagd wordt om een garan tie te geven voor een lening, die de Stichting wil sluiten. Voor de kosten van verbouwing heeft de Stichting reeds een oplossing gevonden, zodat de gemeente met dit gedeelte geen financiële bemoei enis zal hebben. B. en W. zijn van mening, dat zich hier een goede oplossing voor beide par tijen voordoet en stellen de raad voor de gevraagde garantie te verlenen. Maandag 10 Mei, des morgens 8 uur zal de jaarlijkse kranslegging plaats hebben voor de in de oorlog omgeko men inwoners van Bloemendaal. De plechtigheid zal plaats vinden bij het monument achter het Hervormd kerk gebouw te Bloemendaal door het ge meentebestuur van Bloemendaal en le den van de Oud-illegaliteit van Bloe mendaal. zullen de ambtenaren over de mate van verstrekkingen in tegenstelling met de provinciale ziektekostenrege ling geen enkele medezeggenschap hebben. In de provinciale regeling is zeer sterk verankerd het systeem „draagt elkanders lasten", door het naar draagkracht gezamenlijk bijdragen in de kosten van voorziening, doch met als sterke sociale inslag het geven van uitzicht op gelijke verstrekkingen. B. en W. kunnen zich verenigen met de conclusies van de wethouder van personeelszaken en naar hun mening kan het besluit van de raad van 1 Fe bruari j.l. geen aanvaardbare oplos sing brengen inzake de onderhavige aangelegenheid. Daarom blijft vol gens hen voor de raad alleen maar over een keuze uit twee mogelijkhe den: ten eerste aanvaarding van een gewijzigde gemeenschappelijke rege ling ziektekostenvoorziening ten be hoeve van de ambtenaren in dienst van de gemeenten in Noord-Holland, of ten tweede handhaving, zo moge lijk, van de interim regeling, d.w.z uitkering f 60 per jaar aan gehuwde en f 30 per jaar aan ongehuwde ambte naren. Naar de mening van B. en W. zal met de aanvaarding van eerstge noemde mogelijkheid de belangen Van de ambtenaren het meest worden ge diend. Advertentie Men verzocht ons het volgende te plaatsen: Natuurlijk hebben we allemaal in de krant gelezen van het gouden feest bij de Zusters van de Westergracht alhier. De kleuters hebben het al gevierd en de lagere school zal volgen. Maar nu de oud-leerlingen! Ook onder hen zijn er, die zo graag hun dankbaarheid willen tonen voor het genoten onderwijs, al ligt die tijd voor velen reeds lang achter hen. Hoe die dankbaarheid te tonen voor alles, wat zij leerden op de St. Bavo- school in de Klarenbeekstraat? Stuurt zo snel mogelijk een kleine bijdrage aan een der onderstaande adressen, en de Zusters zullen verzekerd zijn van een blijvende herinnering aan hun dankbare oud-leerlingen. Mevr. C. DiebenWinnubst, Leidsevaart 428. Mevr. DelissenVerberne, Brouwersvaart 38. Mej. S. J. H. Boon. Tempeliersstraat 45 r. De onrust onder verschillende van de Overveense winkeliers aan de Bloe mendaalseweg, die in de gelegenheid zijn gesteld om de gemeentegrond ach ter hun huizen te kopen, maar bezwa ren hebben geuit tegen de gevraagde prps, is nog steeds niet gestild. Enkelen van hen vroegen zich af, zoals men zich zal herinneren, waarom zij 30 gulden per vierkante meter moesten betalen, ter wijl in de gemeenteraad een bedrag van 10 gulden ter sprake was gekomen. An deren namen echter met deze som wel genoegen, omdat zij een stuk grond ach ter hun huizen veel te goed konden ge bruiken. Zij zouden bovendien gelegen heid hebben om hun huizen te vergro ten. Zü, die tot nu toe niet besloten heb ben tot aankoop van de grond over te gaan, krijgen thans een afrastering ach ter hun huizen, die een ruimte vrijlaat van de achterdeur tot aan de openbare weg. Het pad is van tegels voorzien. Naar wij nader vernamen, is aanvan kelijk aan de gegadigden door de ge meente een prijs genoemd van 35,- per vierkante meter. Dat was in 1948, toen de saneringsplannen nog niet ge heel gereed waren. Reeds toen gingen zes van de tien winkeliers met de voor gestelde prijs accoord. Op 15 April 1948 keurde de raad het door het gemeente bestuur ingediende voorstel goed om het stuk grond, dat werd begrensd door de Ernst Casimirlaan en het tegelpad langs de spoorbaan, te kopen. Deze aankoop was nodig met het oog op de sanerings plannen daar ter plaatse. In 1951 ging eindelijk een meerderheid van de win keliers met de aankoop van de grond accoord, maar een jaar later bleken 't er weer slechts vier met de regeling eens te zijn. Op 23 Juni werden de onderscheidene bedragen voor de grond en voor het in orde maken daarvan vastgesteld, die tezamen f 30.- per vierkante meter zou den belopen. Ondanks het feit, dat enkele winke liers zich van de transactie hebben ge- distancieerd, is de gemeente voorne mens de saneringsplannen thans met kracht door te zetten. Het gemeentebe stuur is van mening, dat aan de win keliers een mooie kans is geboden, die die echter door enkelen ongebruikt is gebleven. Speciaal de grondprijs (dus exclusief bijkomende kosten) is zo laag mogelijk gehouden om notariële en an dere onkosten te drukken. Diegenen onder de winkeliers, die het door hen bewoonde pand in huur hebben, kunnen de eigenaar van het huis wijzen op de mogelijkheid, dat deze de grond koopt en de kosten daarvan in de huurprijs calculeert, waardoor in de meeste gevallen de huurder ten hoogste één gulden per week meer hoeft te betalen. In Haarlem uit Zuid De laatste Zondag van deze Mei maand zal weer op luisterrijke wijze het feest van Maria van Haarlem ge vierd worden. Dan zal 's avonds in de dekenale kerk aan de Jansstraat de plechtige omgang gehouden worden. In het kader van het Mariajaar en mede ter voorbereiding op dit feest zal prof. Friethoff, Dominicaan, een serie van drie conferenties houden over Maria. Deze conferenties worden gegeven in de kerk aan de Jansstraat op de Zon dagen 9, 16 en 23 Mei, iedere keer des middags om vier uur. Verwacht wordt, dat zeer velen deze conferenties zullen bijwonen. Het programma van Mariagezangen, dat Zondagavond om 7 uur in het kader van het Mariajaar uitgevoerd zal wor den in de kerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten aan de Rijksstraatweg, respectievelijk door de kerkkoren 1) „Te Deum Laudamus" van bovengenoemde kerk, 2) „St Benedictus" van de paro chie te Bloemendaal en 3) „Ipsi canamus gloriam" van de St. Liduïnakerk, luidt als volgt: 1) 1. Ave Maria, Vittoria; 2. nog niet bekend; 2) 1. O quam glorifica (Grego riaanse Hymne); 2. Memorare, Kees Bornewasser; 3. Recordare. Albert de Klerk; 4. Ave Maria. Kees Bornewasser; 3. 1. Ave Maria. Arcadelt; 2. Regina caeli, Lotti; 3. Magnificat, Perosi. Na zijn gisteren twee uiterst zeldzame tvitte kamelen aangekomen afloop Lof, dat door allen wordt gezon- ■Siberië. De dieren zijn bestemd voor circus Jos Mullens. gen. Pieter Corneliszoon Hooft, de grote drost van Muiden, schrijft in een van zijn brieven, dat zijn vrouw, die in Amsterdam inkopen moest doen, een brief, bestemd voor Maria Tesselschade, te Alkmaar zou „posten", maar deze mee terugnam de brief hield een uitnodiging in om naar Mui den te komen toen haar in de hoofdstad verteld werd, dat binnen 24 uur zowel Allard Crombalch, de echtgenoot van Tesselschade, als haar dochtertje Teetgen overleden waren. De drost, zeer ontsteld, gaf dit bericht door naar Constantijn Huygens in Den Haag en zwager Joost Baeck van Scheybeeck in Beverwijk. Bezig de geschiedenis van deze belangrijke en boeiende figuren van onze gouden eeuw na te pluizen, waarvoor we hun omvangrijke briefwisseling moesten doorlezen, kwam haast vanzelfsprekend de vraag bij ons op: hoe zat het met de post in die tijd, hoe kreeg men de brieven veilig en snel over. En omdat we menen nu lang genoeg te hebben stilgestaan bij dat jaar van onrust 1672, waaraan we enkele opstellen hebben gewijd, vonden we het niet onaardig, na hetgeen we eerder schreven, om de sfeer van de zeven tiende eeuw te schetsen, ditmaal, te vertellen welke gegevens we verzamel den over het postwezen in deze grote periode van onze geschiedenis. aan. Practisch de gehele zeventiende eeuw is de postdienst een zaak van de steden zelf gebleven, waarbij Amster dam een overwegende invloed had, zo dat bijv. een brief die per schip het Marsdiep of het Vlie werd binnenge bracht en bestemd was voor Alkmaar of Hoorn, eerst naar de hoofdstad moest en van daaruit verder gezonden werd. Amsterdam had dus grote in vloed in postzaken. Dit was niet alleen wat het binnenlandse verkeer betrof, maar ook op het terrein van de buiten landse verbindingen, wist de hoofdstad haar overheersende invloed te doen gelden. Amsterdam was door bodediensten en schippersposten met zo goed als alle landen en steden van Europa verbon den. Uitbreiding van het postverkeer ver oorzaakte samensmelting van bodedien sten, die tot één postkantoor werden samengevoegd. In de loop van de ze ventiende eeuw ontstonden vier van deze postkantoren: het Antwerpse, Ham- burgse, Keulse en het Binnenlandse kan toor. Van een georganiseerde postdienst in het begin van de zeventiende eeuw was vrijwel nog geen sprake. Brieven gaf men gewoonlijk mee aan de boden, die ze op de plaats van bestemming al- leverden en daar tenzij de afzender betaald had hun bodeloon ontvingen. Het briefvervoer, later ook verzorgd door de schippers van de trekschuiten, was geheel in particuliere handen, tot 15 Maart 1565 de stad Amsterdam, die in alles voorging, de zaak zelf ter hand nam. Misbruiken schippers en boden vroegen steeds hogere bedragen wa ren daartoe de aanleiding. Amsterdam liet alle brieven bezorgen aan het paal- huisje op de Nieuwe Brug, waar de havenmeester toen paalknecht gehe ten de brieven in ontvangst nam, in schreef en kopij van zijn register liet aanslaan, zodat de kooplieden zelf bij hem hun brieven konden komen afhalen. De stad stelde bovendien zelf bestellers De Engelsen kijken op de Grote Markt naar de Vleeshal en zeggen tegen de gids: „what lovely"; de Fransen maken het bouwwerk van Lieven de Key „magnifique"; de Duitsers zijn ook wel vol lof, maar kunnen niet na laten op te merken „aber bei uns". Is die Vleeshal nu werkelijk zo be wonderenswaardig? Dat vroeg zich ook de Italiaanse schrijver Edmon- do de Amicis in 1882 af. Hij maakte een lange reis door ons land en schreef over Haarlem een hoofdstuk, dat even merkwaardig als verras send is. Toen hij de stad naderde en naar het Haarlemmermeer zocht, bleek al spoedig, dat hij zijn eerste vergissing maakte. Dat meer was drooggelegd, maar op de vraag aan een kwajongen: waar is het water gebleven? kreeg hij ten antwoord: dat hebben we opgedronken. Vol lof is hij over het stadhuis, de hofjes en onze andere kostbaarheden, doch over de Vleeshal gaat hij bijna on behoorlijk te keer. Hij schrijft en wij vertalen: „naast de cathedraal een buitensporig gebouw, dat dient voor de openbare veilingen, een monument van fantastische archi tectuur, half rood, half wit, vol met trapjes, gewelvenspitsen, obilisken, pyramiden, basreliëfs, ornamenten zonder naam in de vorm van feest taarten. Van kandelaars en van bokalen, die willekeurig rondge strooid schijnen en die alles met el kaar de indruk wekken van een Indische tempel, omgevormd met toevoeging van Spaanse smaak in een Hollands huis door een artist, die geëxalteerd is door de genever." Nu worden in de Vleeshal mo menteel alleen zwak-alcoholische dranken geschonken, maar men zou ook elders de genever tot zich kun nen nemen en bij voldoende geburik is het inderdaad mogelijk 4e tempel te zien zoals de Italiaanse schrijver zijn boek over Olanda beleefde vele herdrukken en er is een ver taling op komst weergeeft. Natuurlijk heeft hij ook de vraag gesteld of Coster inderdaad de boek drukkunst heeft uitgevonden. Hij verhaalt een legende, waarin voor komt, dat de arme lettersnijder van de Hout, na terugkomst uit de nacht mis in de oude St. Baaf, ontdekte, dat er bij hem was ingebroken. Al het bewijs voor zijn uitvinding was gestolen en daarvoor moest een MtlnAdfUiéuwt/i»' broer van Gutenberg, de Duitse concurrent, aansprakelijk gesteld worden. Na enige verdere uiteenzettingen besluit onze vriend de Amicis, dat hij van de hele uitvinding van Cos- ter niets gelooft. „Als gevolg daar van," gaat hij voort, „kan men het standbeeld op de Grote Markt beter smelten, opdat men er een fraai kanon van kan maken om de pira ten op Sumatra op de vlucht te drij ven." Ter verzoening laat hij dan een loflied horen op de Haarlemse drukkers. Zo ziet men maar weer, geachte hedendaagse Haarlemmers, dat het niet alles goud is wat blinkt. Twijfelt u aan Loutje? Is alle eer hem bewezen flauwe kul? En heeft Edmondo het recht om onze Vlees hal te besprenkelen met genever, terwijl in zijn bloedeigen Italië op enorm veel grotere schaal met bouwstijlen geknoeid is, met alle respect voor het waarlijke grootse? t j zoudt werkelijk eens met 'n groep vreemdelingen op stap VJ moeten gaan, om uw eigen stad te leren kennen. Op de avon den, dat de Ridderzaal in het stad huis geopend is en de kaarsen in de prachtige koperen kronen flon keren, is er van alles wat te be leven. Op de bevrijdingsavond wa ren er een zeventigtal Engelsen „looking round", voornamelijk da mes boven de bloesemtijd. De enor me walviskaak vonden ze nog wel zo interessant als de schilderstuk ken der graven van Holland, maar het was alleen 'n beetje moeilijk om het fijne van die propellor aan het plafond te vertellen. Nou ja, 'n beetje fantasie maakt het verblijf interessanter, zo leerde mij een der bodes, die op de avonden der open stelling in de zaal vijf- tot zeshon derd mensen rondleiden. Wellicht lag het aan de bevrijdingsfeesten, dat een der dames beslist wilde weten of die koperen kronen mas sief waren en of we ze voor de Duit sers hadden kunnen verstoppen. En laat ik nou juist vertellen, dat een indrukwekkend zwaard langs een der wanden van Karei de Grote af komstig was, terwijl de hoofdbewo ner van het stadhuis mede luisterde. Het gezelschap luisterde naar de cantate „Zo zong de gouden eeuw" en was wég van het carillonspel, zo meesterlijk in het geheel betrokken. Opeens vroeg iemand wat er op de verhuiswagen stond, die achter het bibberende orkest, in de schaduw van de doelloze muziektent goed in de gaten lopend was opgesteld. „Noord-Hollands Philharmonisch Or kest" verklaarde ik, maar dat moest je beslist weten, want een der deu ren van de verhuiswagen bedekte net te veel letters en het spel was dermate goed, dat men mocht ver onderstellen met het Concertge bouworkest te doen te hebben. Hoe men echter op de gedachte geko men is om dat lelijke ding voor vee- vervoer op de Grote Markt te plaat sen, zal wel een raadsel blijven. Bo vendien bleek weer eens zonneklaar hoeveel er nog moet gebeuren om ons voornaamste en welhaast we reldberoemde plein de ruimtelijke werking te geven, die velen thans gelukkig voorstaan. Sta mij toe, dat ik tot slot van dit verhaal eens een pluim op de hoed steek van de Haarlemse politie. Ko- ninginne- en Bevrijdingsdag God zij dank, wordt de 5e Mei in onze stad met ere inderdaad gevierd geven de mannen van de H. Her mandad volop werk. Geen wanklank is gehoord, integendeel, ieder is vol lof over hét optreden liever ge zegd bescheiden regelen van de mannen van hoog tot laag. Iedere agent, óók zonder strepen of ster ren, is d e politie. Dat politie-man- nen zich bepaalde feiten uit de oor log herinneren als Duitsers de stad m ROUSHO willen innemen, is begrijpelijk en zou enige reserve ten aanzien van het „regelen" motiveren. Maar wel ke grapjes er ook verteld worden, in het openbaar is de Haarlemse politie-agent correct gebleven, su perieur in de beste zin van het woord. Op de schouders met die kerels! SPAARNEBABBELAAR Het binnenlandse kantoor interesseert ons in dit verband het meest. Het was ontstaan uit de schipperspost. De meeste Hollandse en Zeeuwse steden werden door dit kantoor bediend. Werden voor 1659 de brieven van Amsterdam naar Haarlem en Den Haag of omgekeerd, eenvoudig door de schippers meegeno men, nu werd door stad en dorp een overeenkomst gesloten, waarbij werd bepaald, dat de brieven, die na het ver trek van de scchipper werden bezorgd, in de nacht zouden worden vervoerd door een postillon te paard. 's Avonds om half 10 vertrok de Am sterdamse postillon en reed naar Haar lem. Hij steeg daar af, liep de singel langs, werd in een gereedgehouden boot je over het Spaarne gezet, trof een nieuw paard aan, waarop bij naar Lisse reed. Daar ontmoette hij dan de Haagse postillon, die om 10 uur was afgereisd. Van brievenzak werd dan in Lisse ge wisseld en beide postillons namen de weg terug. 's Morgens om 5 uur kon de Amster damse postillon weer in bed duiken. De brieven werden terstond gesorteerd en besteld. Een schrijven, dat half- 10 te Amsterdam was gepost, werd dus reeds de volgende morgen vroeg in Den Haag bezorgd. De port voor de brieven van Amster dam op Den Haag bedroeg drie stui vers, wanneer ze des zomers voor zeven uur en dus winters voor acht uur wer den besteld; werden ze later besteld, dan was men twee stuivers verschul digd. Voor alle brieven, die voor ver der gelegen plaatsen bestemd waren, moest twee stuivers betaald worden. De ze brieven werden eveneens via Amster dam bezorgd. Wanneer Constantijn Huy gens vanuit Den Haag b.v. 'n brief naar Maria Tesselschade in Alkmaar zond, dan werd deze door de beide postil lons naar Amsterdam gebracht en daar meegegeven ter verdere verzending aan de schipper op Alkmaar. Brieven uit Den Haag en Haarlem voor Kampen, Zwolle, Harlingen en zelfs voor Ham burg, volgden dezelfde weg. De verzending met rijdende postil lons moet een lumineuze gedachte zijn geweest, want meer en meer breidde deze vorm van „nachtpost-treinen" zich uit: nachtpost van en naar Delft, in 1662 werd zelfs 'n dergelijke dienst Am sterdamRotterdam, dwars door Hol land geopend, waarbij ook de brieven van Dordrecht werden meegenomen. Op deze wijze breidde zich het post verkeer in Holland regelmatig uit. Be langrijker dan het Binnenlandse kan toor, bleven echter de buitenlandse kan toren, waaronder het Hamburgse het voornaamste was, gevolgd door het Ant werpse. Deze kantoren verzorgden ook een deel van de binnenlandse post, langs de routes. Zij stonden in verbinding met de „generaal-kantoren" in de meeste Hollandse steden van betekenis, door gangshuizen voor de post. Ook Haarlem had een dergelijk generaal-kantoor, met een postmeester aan het hoofd, die be noemd werd door het gerecht. Geschiedde de postverzending in de zeventiende eeuw op een veel eenvou diger manier dan tegenwoordig, in het kader van de mogelijkheden van die tijd, kan men van 'n geperfectionneerde dienst spreken, die zelfs bijzonder snel was en zeker. JAN B. Promotie-competitie. 2e klasHoofdd. BoysTYBB 2, Ripperda 2DEM 3. 3e klas A: SHSHaarlem 7, DSS 4— Spaamevogels. B: Stormvogels 6Bloemen daal 4. RCH 8—DIOS. 4e klasse B: Halfweg 4Ripperda 4, WB 4Schoten 5. Beslissing kamp. 4F: Bloemendaal G— Ripperda 5. Competitie. IANASRCH 4, WHTer rasvogels 2, DSKBSM. 1BHaarlem 3A— DEM 2, Beverwijk 2—HBC 3. 2ATZB—SVR 2B: Schoten 3—Zandvoort - meeuwen 3. 2D: Kennemers 6Stormv. 2. 3C: Haarlem 6—Geel Wit 2. 3D: Spaarn- dam 2Geel Wit 3. 2—ETO 3. 4C: TZB 2—WD 3. 4F: WH 4— 4A Bloemend. 8—Geel Wit 5. 4B: Alliance BSM 4. DIOS 3—DSS 6. 4GTZB 3—RCH 9. 4H: Veisen 6Waterloo 4. 41: NAS 4EDO 10. TRBB 7—Schoten 7. 4JTYBB 8— Spaamdam 3, SHS 3RCH 11. Jeugdafdeling. B: Haarlem a—ADO a. RCH a—HBC a. Junioren. IB: DEM bOnze Gezellen 2Bv. Nispen a—BSM a. 3D: Alliance b— Concordia d, 3E: DEM d—Alliance c, Geel Wit d—DEM e, DSS d—TYBB e. Adspiranten. 4G: Onze Gezellen dDSS e, DEM g—DEM f. Promotie-competitie. 3e klasse A: DSS 4— SHS, SpaarnevogelsHaarlem 7. B: RCH 8 —Stormvogels 6, DIOS—Bloemendaal 4. 4e klas. A: Bloemendaal 6WB 5, Hil- legom 7Beverwijk 5. B: DSS 5Ripperda 4, Schoten 5Halfweg 4. Competitie. IA: EDO 5IEV, Wijk aan Zee 2—VI. Vogels. 1B: DEM 2—Veisen 2. 2D: Kennemers 6TYBB 3. 3C: Halfweg 2 Geel Wit 2. Terrasv. 3TYBB 4. 3E: Ken nemers 7—IEV 2. 4A: EHS 5—Geel Wit 5. 4B: WH 3—ETO 3. 4D: Veisen 5—IEV 3. 4G: TZB 3Heemstede 3. 4H: Veisen 6 Stormvogels 8. 4J: SHS 3—Zandvoortm. 7. Jeugd. B: ADO a—HFC a. Junioren. IB: NAS a—DEM b, Geel Wit* —IEV a. DSS bOnze Gezellen a. 2B: TZ^i aDIOS a. 3B: Onze Gezellen bIEV D. 3D: TYBB dConcordia d. 3E: DSS d—Al liance c, DEM eTYBB c.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3