Na de val van Dien Bien Phoe DIEPE VERSLAGENHEID op Fr ankrijks Nationale Feestdag Felle partijstrijd te verwachten? DE CASTRIES: strijden tot het laatst Vive la France Colonnes krijgsgevangenen trekken naar het Noorden I Amerikaan wees bouwer van MIG-15 de deur KNVVL start dese zomer met een cursus voor parachutisten GRAF ONTDEKT TE VENLO Bollenstreek nog steeds in trek lot hoofd en hart Heftige tonelen in Palais Bourbon Gen. De Castries krijgsgevangen Gaullisten slaags met Franse politie Sovjet-spionnage in Engeland Verstekelingen in de Oriënt-expres Van roverhoofdman, zijn vrouw en bondgenoten uit 1753? Het weer DRAMATISCH GESPREK TUSSEN TWEE GENERAALS NAVARRE: Frankrijk kan alleen niet standhouden NOODLOTTIGE VERGISSING? Jvt nUKKIO befmycuhuj! MAANDAG 10 MEI 1954 o Missionarissengewone" buitenlanders Vietminh-radio ZagrebParijs tussen de treinwielen Sterrit der Naastenliefde Zeer veel medewerking Aspergecampagne begonnen Stiede Damesjasjes f 110.-1 BURfcAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. VV Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v Run en W Severln. wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEE 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16. cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, .f 2.13 per maand f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 Het bijzonder fraaie weer heeft er in J'Uirne mate toe bijgedragen, dat de Keu kenhof ook Zondag nog een grote trek pleister is geweest voor bezoekers uit Pinnen- en buitenland, ondanks de „con currentie" van de bloeiende boomgaar- usn in de Betuwe en de Beemster. Merkwaardig was echter, dat de groot je drukte voor de tentoonstelling en de SjPliggende bollenstreek pas laat in de «iiddag kwam. De Keukenhof zelf trok alleen al ruim 40.000 bezoekers. Op de parkeer terreinen werden 550 autobussen \°ornamelijk uit Duitsland en hon- Verden personenauto's geteld. Duizen den bezoekers werden per trein aange- °srd of maakten de tocht per fiets. Er kwam zelfs een extra trein uit pPk, die tot Den Haag reed. Daar stap- erJ de circa duizend passagiers in een- ntwintig grote autobussen, die de Bel- pei1 door de bollenstreek naar de Keu kenhof bracht. He secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie voor Godsdienst- g ken, Kafrawi, heeft desgevraagd te genover Aneta verklaard, dat de kwestie visa voor missionarissen niet op het J**in van de godsdienst ligt, maar op "ut van de regeringspolitiek ten aanzien i an buitenlanders. De regering stelt elk dfar het quotum vast voor buitenlan ds, die Indonesië kunnen binnenko- Usm Hit aantal is verdeeld naar natio- biui en technische opleiding. Elke jjmterüander, die in Indonesië wenst te Ou ••n' wordt nauwkeurig onderzocht belangrijkheid voor Indonesië, thor 9ir uupleiding van de wens van ka- ten tfk® zijde om de missionarissen bui- jjafket immigratiequotum te stellen, zei dit „Wl; bat er geen reden bestaat in geval een uitzondering te maken. In geduld ligt heil; °P overijling volgt berouw schappelijk beleid dat steunde op een solide meerderheid. Voor de bepaling van die meerderheid kunnen immers de communisten nooit medegerekend worden, daar zij buiten het landsvolk staan zoals dit duidelijk bleek in de Ka mer toen iedereen opstond om hulde te brengen aan de verdedigers van Dien Bien Phoe doch de communisten en hun meelopers demonstratief bleven zitten. Als er thans een onderzoek op grote schaal wordt ingesteld naar het misluk ken van het beleid in Indo China, waar van Dien Bien Phoe slechts een onbe tekende militaire phase is, kan dat niet anders betekenen dan 'n ongekend hoog (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, Zondagavond, klaroenen, die vandaag tijdens de consecratie in de Hoogmis ter ere van het feest van Jeanne d'Arc, de patroonheilige van Frankrijk, schalden, Vermochten de verslagenheid om het verlies van Dien Bien Phoe niet te ver drijven ten gunste van de dubbele feestvreugde: het feest van Jeanne d'Arc en het feest van de overwinning van 1944. Tevens vanwege het feit, dat alle gemeentelijke autoriteiten in de voorste banken van de overdadig met rood- Tvit-blauwe vlaggen en schilden versierde kerken aanwezig waren, was de Zondagspreek gewijd aan de nationale geschiedenis van Frankrijk, aan zijn grootheid uit de dagen van de zegepraal van 525 jaar geleden, toen Jeanne d'Arc de Pont des Torelles overtrok en zegevierend haar intrede deed in het bevrijde Orleans, maar ook gewijd aan de rampspoed van Frankrijk in zijn strijd in het Verre Oosten, waar tienduizend soldaten onder Frans vaandel ^echtend, na een beleg van 56 dagen Dien Bien Phoe hebben moeten op geven, enkele minuten voor de conferentie ter regeling van een wapenstil stand in Genève zou beginnen. .In de wereld der christenen in Frank rijk wordt de tegenslag gedragen i stille gelatenheid. De Kerk heeft aangespoord tot Ingetogenheid en gebed. Maar in de wan delgangen van _t Palais Bourbon heb- t>en een deputé van oud-Gaullistische oorsprong, generaal Billotte, en een MRP-afge vaardigde, Mercier, na de ^aardige regeringsverklaring van pre sident Laniel elkaar tot bloedens toe let terlijk op het gezicht geslagen, omdat zij beiden wel de helden van Dien Pien Phoe wilden eren, maar de generaal de Partijgenoot van Mercier, Bidault In Genève, verweet met deze helden geen gemene maat te delen. In eenzelfde opwelling heeft de oud- Gaullist Dronne onmiddellijk een ver zoek tot interpellatie van de regering ingediend teneinde de zware verant woordelijkheid vast te stellen van dege- ften die deze tegenslagen voor de natie hebben veroorzaakt. Het tekent de hou ding van de Gaullisten die, hoewel deel Uitmakend van de regering en dus me de de verantwoordelijkheid dragend, te gen dezelfde regering met steeds gerin ger tussenpozen en met groeiende heftig heid stormaanvallen ondernemen. Van de andere kant siert het de persoon van de politicus Dronne dat hij na rijper ken3ad W-EP.elJatie beeft ingetrok- Het is een merkwaardig klimaat, Waaronder Frankrijk op het ogenblik leeft Grote woorden als ,,de natie", ,,de Franse Unie", de „nationale een dracht" „hervorming van deopenbare politieke zeden", „herbezinning enz. zijn niet van de lucht. De grote moei lijkheid schuilt natuurlijk in het feit dat deze grote sentimenten en denk beelden nergens gebundeld zijn en vooralsnog niet gebundeld zullen kun nen worden. De gang van generaal De Gaulle van daag naar het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe al leen en van niemand vergezeld, is de Nieste bezegeling van zijn mislukking de aspiraties van het gehele Franse Volk naar een eensgezinde samenwer king te leiden. Het is de ondergang van ''ijn grootheid. Door zijn eigengereide, trotse, hoogmoedige houding heeft hij niet slecht .iet overgrote deel van zijn ®igen volk verspeeld, maar ook buiten de landsgrenzen vriendschappen voor zichzelf en zijn land verloren doen gaan. Het eind van een episode. Zoals Dien Bien Phoe 't einde kan be tekenen van een andere episode, die na melijk waarin nog mogelijkheden beston den tot het voeren van een gemeen- oplaaien van de partij-strijd in Frank rijk. Vrijwel alle partijen, zelfs de communisten, hebben sinds de bevrij ding meegewerkt aan de ontwikkeling van dit beleid en de meeste partijen hebben de overgang van een nationale belangenstrijd naar een internationale belangenbehartiging medegemaakt zon der de strijd in Indo-China te internatio naliseren. Als thans aan Bao Dai veel meer wordt verleend dan indertijd aan Ho Tsji Minh, die toen nog onder het mom van strijder voor de onafhanke lijkheid vocht, is dat een bewijs van de zwakheid van de regering maar weini gen zullen de onmogelijkheid een ande re houding in te nemen betwisten. De hoofdredacteur van het zo ge matigde dagblad La Croix, pater Ga- bet, formuleert in een hoofdartikel twee ernstige principiële grieven te gen het Franse beleid in Indo-China. In de eerste plaats, zegt pater Gabet, heeft Frankrijk in feite door toepas singsdecreten de vrijheid en onaf hankelijkheid aan deze gebieden in ver dragen verleend beperkt. Ten tweede heeft Frankrijk niet altijd de meest representatieve bevolkingsgroepen tot de onderhandelingen toegelaten. De critiek op de regering en op Bao Dai laat in deze uitspraak weinig te wen sen over. Dien Bien Phoe heeft mis schien velen de ogen geopend. Maar beweren dat de malaise hiermede in Frankrijk heeft opgehouden te bestaan is vooralsnor te veel gezegd. De radio val- de communistische Viet- minh-rebellen heeft vandaag bekend gemaakt dat brigade-generaal Christian De Castries en 8.000 van zijn manschap pen te Dien Bien Phoe in krijgsgevan genschap zijn geraakt. Inmiddels is van Franse zijde bekend gemaakt dat een deel van het garnizoen van Dien Bien Phoe ziah een weg door de wildernis tracht te banen naar de Franse linies 60 km ten Zuiden van Dien Bien Phoe. In het radiobericht van de Vietminh dat vandaag in Hanoi is opgevangen is De Castries voor het eerst genoemd als krijgsgevangene. Uit het bericht blijkt niet of hij wellicht gewond is. Zijn naam was de enige die werd genoemd. Het bericht maakte geen melding van Geneviève de Galard-Terraube, de 29- jarige „Engel van Dien Bien Phoe", de enige verpleegster in de vesting, voor wie gisteren in vele Franse kerken is ge beden. Het groepje dat door de wildernis op weg is naar het Zuiden hoopt aanslui ting te krijgen met een 3.000 man sterke Frans-Laotische strijdgroep onder bevel van Kolonel Jean de Crevecoeur. Die groep bevindt zich bij Moeong Choea. „Wij zullen tot het laatst strijden. Au revoir, mon général. Vive la France." Dat was het laatste, wat de Franse bevelhebber voor Noordelijk Indo-China, generaal René Cogny, hoorde van de commandant van de vesting Dien Bien Phoe, brigade-generaal Christian de Castries. Dat was Vrijdagmiddag vijf uur, plaatselijke tijd. En sindsdien verkeert men in het onzekere over het lot van de dappere bezetting. De Franse opperbevelhebber in Indo-China, gene raal Navarre, schat, dat de strijdkrachten van de Franse Unie in Dien Bien Phoe 4.000 man aan doden en gewonden hebben verloren en dat 8.000 in krijgsgevangenschap zijn geraakt. Franse piloten, die boven de vesting heb ben gevlogen, zagen grote colonnes, die zich te voet in Noordelijke richting begaven. Waarschijnlijk waren dat krijgsgevangenen. De piloten wierpen medicijnen en voedsel neer. Direct daarop zagen zij, hoe communistische vrachtauto's, z.g. Molotov-trucks, kris-kras door de vallei reden om de con tainers op te laden. Zowel de vesting zelf als het Zuide lijker gelegen bolwerk „Isabelle" bood een beeld van troosteloze vernieling. De piloten zagen nog overal smeulende res ten als bewijs, dat generaal De Castries zoals hy aan generaal Cogny had mee gedeeld, alle munitie, de wapens en het verbindingsmaterieel heeft laten op blazen. Er zijn aanwijzingen dat De Castries het moreel en de discipline van zün manschappen tot het laatst toe op peil heeft weten te houden. Hy gaf zyn bevelen, als gold het een ma noeuvre. Om vier uur meldde hy Vrüdagmid- dag via de radio-telefoon aan generaal Cogny: „Er zün nu grote infiltraties aan de Westkant. Ik denk, dat ik nu maar met het vernielingswerk begin." Drie kwartier later zei hg: „Myn cen trale stelling kan zo dadeiyk onder de voet gelopen worden. Verdere tegen stand begint onmogeiyk te worden." Om vijf nur precies rapporteerde De Castries: „Ik zit nu midden in het strydgewoel. De Viets zyn overal. De toestand is zeer ernstig. De strijd is verward en gaat nog steeds door. Ik geloof, dat het einde nadert, maar wij zullen tot het laatst doorvechten. Verstaat u mij?" Generaal Cogny ant woordde: „Ik versta u goed. U vecht tot het eind door. Dus geen sprake van het hijsen van de witte vlag na uw heldhaftige tegenstand." De Cas tries: „Accoord. Wij zullen de ka nonnen en alle radio-uitrusting ver nietigen. Het draagbare radio-station wordt om 17.30 opgeblazen. Wij zul len tot het laatst strijden. Au revoir, mon général. Vive la France!" Aanhangers van generaal Charles de Gaulle zpn gisteravond op de Champs- Elysées te Parijs slaags geraakt met de politie, nadat de beroemde Franse leider uit de oorlog bij de Are de Triom phe de Franse doden geëerd had. Naar verluidt werden 11 politieman nen licht gewond toen een groep Gaul listen de brede avenue afmarcheerde en slaags raakte met een politiecordon op het rond-point, halverwege tussen de Are de Triomphe en de Place de la Con corde. Eerder had De Gaulle zich via de Champs-Elysées naar de Are de Triom phe begeven, naar het graf van de On bekende Soldaat, zonder dat enig inci dent plaats vond. Hy werd door vele toeschouwers toegejuicht en uitroepen als „De Gaulle aan de macht" en „lang leve De Gaulle" klonken. Engeland - Voor het eerst na lange ja ren kunnen de Engelsen zonder bon roomboter kopen. Tegeiykertöd is ech ter de subsidie op dit product opgehe ven, zodat de prys aanzieniyk hoger is komen te liggen. Om halfzes hoorde men De Castries zeggen, dat de Vietminh-soldaten nog maar een paar meter van zyn radio- post waren. Een andere stem, naar men meent die van een sergeant van het Vreemdelingenlegioen, zei daarna: „Binnen vgf minuten wordt alles hier opgeblazen. De munitie-depots vliegen al de lucht in. De Viets zün hier nog maar een paar meter vandaan. Groet allen." Vervolgens kwam er een minu tenlang gesputter en gekraak en toen werd alles stil. Men acht het in Hanoi niet uitge sloten, dat de Vietminh als propagan- Mede-studenten van het „St. Mary's Hospital" in Londen hebben Roger Bannister uitvoe rig bejubeld en gehuldigd na diens recordverbetering op de mijl. Op de schouders werd hij het ziekenhuis, waar hij de laatste hand legt aan zijn studies om in September tot doctor te kunnen promoveren, binnengebracht. dazet de Franse gewonden zal vryia- ten en dan ls het mogeiyk de eerste betrouwbare rapporten over de laat ste uren van Dien Bien Phoe te kry- gen. Overigen» rekent men er in militaire kringen op, dat generaal Gia{S zyn bes te divisies en zün zware artillerie in tien dagen tjjds kap overbrengen naar de delta van de Rode Rivier, waar hij een zeer gevaarlijke aanval zou kunnen ondernemen tegen Hanoi en Haiphong. Generaal Navarre heeft op een pers conferentie verklaard, dat de val van Dien Bien Phoe te verklaren is uit de omstandigheid, dat de Fransen kwa- men te staan tegenover een geheel an der leger, dan zij verwacht hadden aan te treffen. Dien Bien Phoe was bestand tegen de aanvallen van met lichte wa pens uitgeruste guerilla's, maar Giap bracht een concentratie artillerie in het veld, zoals die na Verdun nauwelpks meer is aanschouwd. De communisti sche luchtafwee deed niet onder voor die aan de Rün en de Ruhr in de Tweede Wereldoorlog. De loopgraven- tactiek en de massale aanvalsgolven zgn door de Vietminh nog niet eerder toegepast en het is te vrezen, dat ook in andere delen van Indo-China derge- ïyke verrassingen van de communisten te verwachten zün. Als de conferentie van Genève geen wapenstilstand kan bereiken, aldus generaal Navarre, moet de oorlog in Indo-China geïnternationa liseerd worden, want alleen kan Frank- rpk hier niet standhouden. De generaal wees er op, dat in een zodanig geval de kans zeer groot was, dat communis tisch China zün steun aan de Vietminh aanzieniyk zou vergroten. Engeland heeft twee assistent lucht macht-attachés van de Russische am bassade van spionnage beschuldigd en geëist, dat zp binnen tien dagen het land zullen verlaten. De Britse minister van Staat, Sel- wynn Lloyd, deelde de Russische ambas sadeur, Jacob Malik, mede, dat de bei de Russen hun diplomatieke status heb ben misbruikt. Het zün de 36-jarige majoor Iwan Poe- pisjev en de 37-jarige majoor Andrei Goedkov. Beiden zün sinds 1951 in En geland. Er werden geen bpzonderheden bekend gemaakt over de aard van de bedreven spionnage. Maar uit welinge lichte bron wordt gemeld, dat de spion nage geen betrekking had op atoom geheimen en dat de ontdekking geen ge volg was van de affaires Petrov of Khoklov. Kapitein Khoklov, 't gevluchte lid van de Russische geheime politie, heeft on langs een bezoek aan Londen gebracht, aldus is van de zijde van het Britse departement van buitenlandse zaken vernomen. Britse autoriteiten hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt hem vragen te stellen. Khoklov zou inmiddels weer naar West-Duitsland zyn teruggekeerd. (Reuter-AFP). De Engelse regering heeft twee Rus sische assistent-luchtvaart-attaché's de aanzegging gedaan, dat zij vóór 17 Mei a.s. het land moeten hebben verlaten. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan spionnage. Majoor Iwan Poepisjev (rechts) en majoor Andrei Goedkov (midden) tezamen rr.et hun chef, ko lonel Marakazov, gefotografeerd tij dens een recente ontvangst in Londen. Zaterdag kwamen in het Gare de Lyon te Parijs, nadat de passagiers waren uitgestapt, drie mannen onder de be faamde Simplon-Oriënt express uitgekro pen, dodelijk vermoeid en met roet en vuil overdekt. Zij zijn Donderdag in het Joegoslavische Zagreb tussen de wielen gekropen en zonder voedsel of eten via Triest, Noord-Italië en door Frankryk naar Parys gespoord. De mannen, waarvan er een Frans sprak, maakten zich bekend als de 32- jarige Michael Baricovic, schilder van beroep, geborei. in de Amerikaanse staat Virginia, maar reeds als kind naar Joegoslavië gebracht, de 34-jarige Hamez Buzaljk, geboren in Stocu (Joe goslavië), student in de politieke weten schappen, en de Bulgaar Jonko Naslos- lov, een 29-jarige student in de rechten. Baricovic sprak Frans en fungeerde als tolk. Spoorwegarbeiders, die hen aantrof fen, stelden hen in de gelegenheid zich te wassen en gaven hun te eten. Na een eerste voorlopige onderhoud met de po litie konden zü hun nachtrust gaan in halen. Verdere byzonderheden over hun vlucht werden nog niet verstrekt door de politie. De drie vluchtelingen hebben om asyl verzocht. De Amerikaanse afgevaardige Char les Kersten, die tevens voorzitter is van de commissie van onderzoek naar com munistische aggressie uit het Huis van Afgevaardigden, heeft gisteren gezegd, dat hij om een federaal onderzoek zou verzoeken in verband met een verslag dat aan de commissie werd uitgebracht en waarin gezegd werd, dat een officier van het Amerikaanse leger in Berlijn in 1946 asyl geweigerd heeft aan Sieg fried Gunther, de ontwerper van de Mig-15. Dit is aan de commissie medegedeeld door Valentin Sokolov, een vroegere vooraanstaande Russische vliegtuigont werper. Sokolov heeft verteld, dat hij er toentertyd in geslaagd was Gunther De K.N.V.V.L., de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart, zal waarschijnlijk nog deze zomer het plan tot uitvoering brengen een cursus te be ginnen voor aspirant-parachutisten. De opleiding zal een tiental jongelui de ge legenheid geven zich te oefenen in het parachutespringen, waarna zij het spring- brevet kunnen behalen. Bovendien zul len de leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club, gevormd uit enkele oud-militairen, die hun opleiding inder tijd in dienst hebben gehad, thans de gelegenheid krijgen hun springvaardig- heid te vergroten. De opleiding zal op Teriet of op Deelen worden gegeven. In het buitenland telt men reeds verschei dene clubs en verenigingen voor burger parachutisten. De algemeen-secretaris van de K.N. V.V.L., de heer P. J. Yperlaan, deelde dit in het afgelopen weekeinde mede tijdens de jaarlijkse algemene vergade ring van de vereniging, die in het In stituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam werd gehouden. 1953 is een belangrijk en voorspoedig jaar geweest voor de vereniging. Zowel op het gebied van de sport als van de organisatie zijn belangrijke vorderingen gemaakt en voor het eerst sinds jaren is een exploitatie overschot zij het een bescheiden aan het kapitaal van de vereniging toe gevoegd. De ILSY, de jaarlijkse luchtvaart show op Ypenburg, zal dit jaar geen doorgang kunnen vinden omdat ver bouwingen en andere werkzaamhe den op het vliegveld dat onmogelijk maken. Volgend jaar hoopt men ech ter weer wel een internationaal vlieg- feest te kunnen organiseren. De voorzitter van de K.N.V.V.L.* de heer C. Kolff, heeft voorts meegedeeld, dat de vereniging de aandelen van de Nationale Luchtvaart School zal overne men. Zoals bekend ontstonden er vorig jaar moeilijkheden voor de N.L.S. toen de school niet langer belast werd met de voor-selectie van militaire vlie gers. De Vereniging zal nu van het Rijk een renteloos voorschot van tweehon derdduizend gulden krijgen om de aan delen van de N.L.S. te kunnen overne men en de verplichtingen van de school te kunnen nakomen. Als aflossingstermijn is vijf en twintig jaar gesteld. Het per soneel en het materiaal van de N.L.S. zal nu worden benut voor het opleiden van zweefvliegers van de vereniging. Men begint met een vliegcentrum te Hilversum, terwijl op het vliegveld in de polder Zestienhoven bij Rotterdam zodra het veld gereed is eveneens een zweefvliegcentrum zal komen. Tijdens de jaarvergadering is dr. ir. M. H. Damme, de thans 77-jarige oud directeur-generaal van de P.T.T., gezien zijn grote verdiensten voor de Lucht vaart in ons land tot ere-lid van de K.N.V.V.L. benoemd. uit de Russische zone te krögen. „Maar niemand wilde mün verhaal geloven. Ze dachten, dat ik een Russische spion was," aldus Sokolov. Hü zeide, dat Duitse vliegtuigexperts, die onlangd uit Rusland in het Westen zyn teruggekeerd, bevestigd hebben, dat de Mig-15 door Gunther ontworpen is, alhoewel de Russen het toestel aan een Rus hebben toegeschreven. Sokolov vertelde, dat ook officieren van de Britse inlichtingendienst wei gerden zijn verhaal te geloven en dat Gunther naar de Russische zone werd teruggestuurd. Een paar dagen daarna arriveerden Gunther en een Duitse pro fessor, Benz geheten, in de Sovjet-Unie, aldus Sokolov. Aan Sokolov zelf werd later politiek asyl verleend. Een lid van de commis sie, de afgevaardigde Patrick J. Hil lings, zeide, dat de „vergissing" van de Amerikaanse officier „een ernstige slag voor de veiligheid van dit land" kon betekenen. Zowel Kersten als Hillings zeiden, dat zü zouden vragen om de naam van de Amerikaanse officier in kwestie alsook van de kolonel, die biykbaar toestem ming heeft gegeven voor het terugzen den van Gunther naar Oost-Duitsland. (UP). De Sterrit der Naastenliefde, van de Bond Zonder Naam op Zondag 23 Mei belooft zulk een omvang aan te nemen, dat de organisatoren zich genoodzaakt hebben gezien, om behalve het Haar lemse Krelagehuis, Concertgebouw en de grote tent in Zandvoort, nog meer zalen af te huren. Achttienhonderd auto mobilisten hebben zich aangemeld om gratis vaders en moeders uit alle pro vincies van Nederland en uit België naar het centrum der feestviering te voeren. Vermoedelijk zal het aantal deelnemers de zevenduizend flink over schrijden. België - Koning Leopold, prinses De Ré- thy en prins Alexander zün per vlieg tuig uit Midden-Amerika in hun land te ruggekeerd. (Van onze correspondent) al aan de hand van een gevonden sche- i del kunnen, vaststellen. Een tastbare Venlo hebben de daar in een zand groeve werkzaam zijnde arbeiders een grote hoeveelheid beenderen van men senlichamen blootgelegd. Nadere onder zoekingen van de archivaris der ge meente Venlo, de heer W. T. M. Hen driks, hebben uitgewezen, dat het hier een massagraf betreft. Aanvankelijk vermoedde de politie zulks eveneens. Zy meende te doen te hebben met een massagraf uit de laatste wereldoorlog. Derhalve werden mr. C. Moons, officier van justitie te Roermond, en dr. Hulst uit Leiden verzocht bij de opgravingswerkzaamheden tegenwoor dig te zijn. Het ontbreken van ook maar het geringste oriëntatievoorwerp maakte de identificatie der stoffelijke resten echter zo goed als onmogelijk. Wel meende dr. Hulst te kunnen constateren dat de beenderen op zijn minst enige tientallen jaren oud zijn. Zij kunnen er echter ook al een eeuw liggen. Van een massagraf uit de jongste wereldoorlog is dus geen sprake. Tot dusverre werden de beenderen van ongeveer tien personen uit de grond gehaald. Een dateringsmogelijk heid' vond ook de heer Hendriks niet in het graf. Thans meent de archivaris van Venlo wel te mogen uitgaan van de archiefbron om tot verklaring van het massagraf nabij het v.m. vliegveld te kunnen geraken. Het blijkt dan, dat nabij de vind plaats van het graf in 1753. op de z.g. Galgenberg, nu Maagdenberg geheten, de roverhoofdman Hulster Heinke, zijn vrouw Trui en acht van zijn bondgenoten werden opgehan gen. In Noord-Limburg opereerden zij destijds op een wijze gelijk aan die der meer zuidelijke Bokkenrij ders. Hoe dat zij: frappant is zeker, dat in het massagraf de beenderen werden aangetroffen van een tiental personen, onder wie een vrouw. Dat had dr. Hulst van Hulster Heinke en van zijn trawan ten is opengelegd, bestaat er geenszins, doch de mogelijkheid daarvan mag vrü ruim heten. De Venlose gemeente-ar chivaris, die zijn verklaring uiteraard met de nodige restrictie gaf, acht het ook mogelijk, dat men gestoten is op een massagraf van buiten de vestingstad be graven Venlonaren, die aan de pest ge storven zijn. De aspergeoogst in Voord Limburg is be gonnen, maar tengevolge van het droge en koude weer slechts op bescheiden schaal. De campagne loopt tot St. Jan (24 Juni). Duitsland dat de grootste afnemer is, heeft aan de invoer van asperges uit Nederland geen beperkende bepalingen gesteld. Vanwege de lonende prijzen in deze zeer arbeidsintensieve teelt is bet asperge-areaal in vele dorpen van Noord Limburg en Oost Brabant de laatste jaren steeds uitgebreid en dit jaar wordt een stijging var, de aan voer met 1 millioen kg. ten opzichte van die van het vorig jaar verwacht. Advertentie BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 (Tot Dinsdagavond) Plaatselijk ochtendmist, overigens vrüwel overal droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Iets minder warm dan vandaag. Zon: 4.5420.20. Maan: 13.43—2.19.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1