Nederland wint weer van België Verjongd hockeyteam kan kracht van Olympische ploeg niet benaderen a Botwinnik een half heeft slechts punt nodig Kübler twee keer verslagen in Ardennen- weekeinde Nationale damtitel voor P. Roozenburg De sport in onze samenleving ■SU VRIJ GEMAKKELIJKE ZEGE Meppel verliest weer van DKS Hongaars elftal in Amsterdam Coppi en Koblet in de Giro si: 4 t Bijna 18Vi meter met de kogel Gonzales (Ferrari) wint in Bordeaux Ernzer en de Rijcke zegevieren Overwinning op Bergsma TEGEN HET GEMENGD ZWAMMEN i MAANDAG 10 MEI 1954 PAGINA 5 Terweer sabelkampioen Koning verongelukt Vrijdagavond in het Olympisch Stadion W - - mÊÊm 1 Duitse deelneming aan courses te Hilversum Heerlen favoriet in kegelkampioenschap Lenstra in Zwaluwen- ploeg tegen Rode Duivels Wereldkampioenschap schaken Luik-Basfenaken-Luik voor Ernzer d5 Nederlanders derde en vierde in Saarland (Van onze sportredacteur) AMSTELVEEN, Zondagmiddag. De nederlaag van het Nederlands hockey-elftal tegen Groot-Brittannië is geen vergissing geweest. Dat is vandaag gebleken in de tweede landenwed- s'rijd van dit seizoen, die het Oranjeteam tegen de Belgen heeft gespeeld, want ook deze tweede wedstrijd mag dan in een overwinning zijn geëindigd, niemand zal er in het Wagener-stadion warm geworden zijn van het spel van de Nederlandse ploeg. Kruize en Derckx zijn door de keuzecommissie van de hockeybond naar het reserve-bankje gezonden, jongeren hebben hun Plaatsen ingenomen. Met al hun jeugdig enthousiasme hebben zij de glorie van de Olympische ploeg echter niet kunnen benaderen. Wij zullen er aan boeten wennen, dat voorlopig de tijd van het intelligente, het oog strelende combinatiespel van een voorhoede met een Kruize, Bouwman, Esser en een Boerstra en Van Heel in goede vorm tot het verleden behoort. Want dit staat Vast: het Nederlands hockey-elftal is nog een van de sterkste van Europa, ttiaar het heeft zijn glans voor een groot deel verloren. Iets, waarover men rich na de vele voorspoedige jaren niet ongerust behoeft te maken, maar wat natuurlijk wel spijtig is. De keuzecommissie van de hockeybond beeft na de nederlaag tegen de Britten, hu twee weken geleden, kennelijk de knoop doorgehakt. De verjongingskuur van het nationale team is in volle gang. Een verstandig besluit, want per slot van rekening is het nu de tijd om te houwen aan de ploeg, die over ruim twee jaar in Melbourne het Olympisch zilver van Helsinki moet verdedigen. En ^Us gingen Derckx, na 51 interlands, en Roepie Kruize, met meer dan zestig uit verkiezingen op zijn naam, naar de re servebank. Niet, omdat de jeugdige op- Volgers beter zijn. Dat is vandaag dui delijk gebleken- Wel, omdat men hoopt, dat een Van Beaumont, Hooghiemstra, Van Erven Dorens, Van Dijck èn Garrels eens en spoedig zullen uitgroeien tot Volwaardige opvolgers. om te doelpunten. Na een reeks com plete missers in de Belgische verdedi ging kreeg hii de bal toegespeeld door Van Heel, maar de kans kwam kenne lijk zo onverhoeds, dat de Larense de butant te onzuiver richtte. Drie minuten voor de rust namen de Nederlanders toch nog de leiding. Een strafcorner wegens ongeoorloofd aan vallen van Van Erven Dorens, genomen door Hooghiemstra, gestopt door An- cion en ingeslagen door Van Erven Do rens, werd gedeeltelijk weggewerkt, maar de toegelopen Ancion schoot de terugkomende bal toen hard en zuiver, van vrij grote afstand, in, 10. De Bel gische doelman Van Leer had daarvoor door tijdig en energiek uitlopen een doelpunt voorkomen bij gevaarlijke doorbraken van Hooghiemstra, Boer stra en Van Heel. Het zou gemakkelijk zijn om in een allesbehalve optimistische toon een oordeel te vormen over de Nederland se ploeg, die de Belgen heeft versla gen. Een overwinning alleen is niet altijd voldoende om ae loftrompet te steken. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat het uitgebreide ex perimenteren zeker niet bevorderlijk kan zijn voor 't bewaren van de een heid in een ploeg. En met deze handi cap had het Oranjeteam vandaag toch te kampen. Garrels kwam zo maar zonder meer in een achterhoede en (Van onze sportcorrespondent) Hoewel Meppel in de tweede helft over het algemeen veel sterker was, zijn de Drenten er tech niet itl ge slaagd van DKS te winnen. De Ooste- liiken bleven na een zeer matige Strijd met 20 in de meerderheid. In de eerste helft: was er weinig of niets te beleven. De strijd werd geheel beheerst door de defensies. E)_e beide doelverde- di'gers kregen slechts een schot te ver werken. Na de hervatting werd het spel levendiger. Meppel kwam er veel beter in en terwijl iedereen eigenlijk ven doelpunt verwachtte, viel er een treffej- aan de andere kant. DKS kreeg een strafcorner toegewezen, die door rechtsback Leeftink werd ingeschoten (0—1). Meppel gaf de strijd niet op, maar bleef hard vechten voor de gelijk maker. die toch uitbleef. Acht minuten voor het einde viel da beslissing defini tief in het voordeel van DKS. Op dat moment drukte Brusse de bal voor de tweede maal achter doelman ..Keus (02). Van betekenis voor de strijd om de landstitel was deze wedstrijd uïter- sgrd niet. Togo 3 3 Venlo 3 3 ÖKS 5 2 Meppel 5 0 De nationale sabeltitel is voor een jaar m bet bezit gekomen van de Hage naar Henny Terweer De wedstrijd om het kampioenschap is In Utrecht' gehou den; er verschenen 20 schermers, onder tjfie de kampioen van het vorig jaar, Eddy L. Kuypers. op de lopers. Voor het eerst werd er volgens een afvalsys- steem „éléminatoire-directe", in drie manches geschermd, een systeem, dat reeds jaren in het buitenland wordt Cebruikt'. De motorrenner Ab Koning uit Oos- terwolde is Zaterdagmiddag bij De Valk, vijftien kilometer ten zuiden van Barne- veld, dodelijk verongelukt. Koning, die Jhdt een Triumph aan de traditionele Coupe de la Montagne-rit deelnam, tverd, terwijl hij met zijn motor draaide, °mdat hij bemerkte dat hij de verkeerde richting insloeg, door een uit de richting Scherpenzeel komende vrachtauto ge grepen. Hij was vrijwel op slag dood. 0 0 6 9—0 0 0 8 13— 2 0 3 4 7—10 0 5 0 ia moest zich dus aanpassen. Van Dijck speelde zijn tweede landenwedstrijd, Van Erven Dorens debuteerde en ook Van Beaumont en Hooghiemstra heb ben nog te weinig landenwedstrijden gespeeld om te mogen verwachten, dat zij al volledig zijn ingespeeld. Dat allés viel duidelijk waar te nemen- Er heerste onzekerheid in de ach terhoede. waar linksback Drijver een wakend' oog gericht hield c*> Van Dijck. Ancion waagde zich als rechts half niet te ver naar voren om Garrels eventueel te kunnen assisteren en dit alles heeft de opgave voor de aanvals- linie natuurlijk verzwaard. Van ver nuftig combinatiesml was dan ook geen sprake. Het accent lag te ve®* op individuele acties en het is begrij pelijk. dat de Belgische achterhoede niet zo'n bijzonder moeilijke wed strijd heeft moeten spelen- Van ae andere kant moet gezegd worden, dat ook de Belgen geen spel van bijzon dere allure hebben laten zien Maar er zat toch wel iets meer verband in hun ploeg. Reeds in de vierde minuut heeft het Oranje-team een fraaie kans gehad om de leiding te nemen. Na een combina tie tussen Hooghierpstra en Van Heel kwam Van Erven Lorens in een rede lijke schietpositie, maar de bal ging naast het doel. De Nederlanders behiel den aanvankelijk het initiatief, zonder echter bijzonder gevaarlijk te worden. Steeds weer konden Dubois en Enderlé ingrijpen. Gesteund: door de als van ouds overal opduikende spil Goossens brachten de Belgen de verhoudingen al spoedig ïn evenwicht, maar het spel bleef aan weerszijden van matig ge halte. Drijver mocht zijn teamgenoten nog zo aansporen toch vooral het tem po te verhogen, het baatte niet. Van Erven Dorens kreeg in de negentiende minuut opnieuw een uitstekende kans Het eerste kwartier van de tweede helft was een bijzonder grote teleur stelling. Het tempo was laag, er werd onzuiver en zonder veel enthousiasme gespeeld, zodat slechts zelden de slag cirkel werd bereikt. Een rush van Hooghiemstra, dwars door de Belgische verdediging, gevolgd door een fel duel met doelman Van Leer, zorgde voor de lang verbeide opleving van het spel. In de volgende minuut moest Van Leer weer al zijn capaciteiten aanwenden om een nieuwe solo-ren van Hooghiem stra tijdig af te stoppen. Inmiddels was de voorhoede in een geheel nieuwe formatie gaan spelen. Van Heel verhuisde naar de linker vleugel en Van Erven Dorens ging rechtsbuiten spelen. Boerstra kwam rechtsbinnen, Van Beaumont links binnen en alleen Hooghiemstra bleef op zijn plaats. Ook dat scheen niet te helpen en weer veranderde men de opstelling. Nu ging Ancion naar de rechtervleugel, Boerstra verhuisde naar de middenlinie en Van Erven Dorens nam zijn oude plaats weer in. En zowaar, men had toen succes. Nadat Mulder door dapper ingrijpen kon voorkomen dat de Belgen zouden profiteren van al te nonchalant spel van de overigens uitstekend spelende Drijver, lanceerde Ancion een verre pass in de breedte van het veld. Hoog hiemstra onderschepte de bal en zette meteen Van Heel aan het werk. Er volgde een voorzet, Hooghiemstra miste half, maar kreeg de bal toch terug en toen schoot hij hard en onhoudbaar in, 20. Dat was zes minuten voor het einde en de overwinning van de Nederlanders stond vast. Geheel ver diend door hun moedig volhouden slaagden de Belgen er één minuut voor het laatste fluitsignaal weerklonk in door Jadoul de score een wat draag lijker aanzien te geven, 21. De corypheeën van Wembley komen naar Amsterdam. Op één na alle Hon garen, die onlangs Engelands voetbal elftal de eerste nederlaag op eigen grond hebben toegebracht, zullen als laatste oefenwedstrijd voor de return-match HongarijeEngeland, Zondag 23 Mei te Boedapest, spelen tegen een versterkt Amsterdams elftal. De wedstrijd zal Vrijdagavond aanstaande, om zeven uur, worden gespeeld In het Olympisch sta dion. Dit is het resultaat van onderhande lingen, gevoerd tussen het bestuur van de Amsterdamse voetbalbond, die bin nenkort zijn zestigjarig bestaan her denkt, en de Hongaarse legatie te Den Haag. De Hongaren zullen Donderdag op Schiphol arriveren. Het gezelschap bestaat uit niet minder dan vierentwin tig personen en onder hen bevinden zich op Czibor na alle spelers van het Hongaarse nationale elftal. United Press weet uit Boedapest te melden, dat de Hongaren de wedstrijd tegen het Amsterdams elftal zullen beschouwen als het hoogtepunt van het intensieve trainingsprogramma voor de wedstrijd tegen Ëngeland.Te beginnen met vandaag moeten alle Hongaarse spelers, die in aanmerking komen voor een plaats in het elftal, vijf trainingsbijeenkomsten per week bijwonen. In Nederland is men zich er uiteraard van bewust, dat het Amsterdamse elf tal geen waardevolle tegenstander kan zijn voor deze Hongaarse ploeg. Het be stuur van de AVB wilde echter ter ge legenheid van het zestigjarig jubileum een ploeg van formaat naar de hoofstad halen om zo menigeen in de gelegenheid te stellen weer eens voetbal van bijzon dere klasse te zien. Men mag voorts verwachten, dat het geen „harde" wed strijd zal worden, zodat de Hongaren alle gelegenheid zullen hebben om goed voetbal te demonstreren. Het is uiter aard begrijpelijk, dat het Amsterdamse team zich zo goed als het kan zal ver weren. Fausto Coppl zal deelnemen aan de Ronde van Italië. Bianchi heeft met een ploeg in geschreven en de teamgenoten van Coppl zijn Gismondi, Gaggero, Milano, Carrea, Fi- lippl en Favero. Coppi heeft reeds vijf keer de Ronde van Italië gewonnen, namelijk in 1940, 1947, 1949, 1952 en 1953. De Zwitserse ploeg is als volgt samenge steld: Koblet, Schaer, Huber, Clerici, Pianez- zl, Croci Torti en M. Metzger. 55 ».f*! I i rfv. De hele Belgische verdediging was uit positie gespeeld, toen Hooghiemstra probeerde te doel punten. Doelman Van Leer kon, trappend, nog juist erger voorko men. Tet traditionele bevrijdings waterpolotour- nooi voor heren te Hilversum gehouden, is bij verrassing door de organiserende vereni ging, De Robben, gewonnen. 't "es Doelman Dufourné heeft Sparta voor een groot deel aan de zege geholpen. Hier brengt hij, zwaar en ongeoorloofd gehinderd, ook nog redding. Aan de courses, welke Zaterdagavond 15 Mei en Zondag 16 Mei in het Hilversumse Sportpark worden gehouden, zullen niet minder dan elf Duitse paarden uit Ber lijn deelnemen. Zaterdagavond starten er hiervan vijf in een serie-draverij voor amateur-rijders; Zondag zal het gehele aantal verdeeld over vier continentale draverijen aan de start verschijnen. Bij de Berlijn se deelnemers bevinden zich de cracks Lieferant, Native Spencer, Symphonie, Me ro winger en Bauemstolz, die o.m. uit zullen komen tegen de Ne derlandse klasse-dravers Mac Kinley, Ma dame B en Notekraker S. In totaal zullen op beide dagen ongeveer 170 paarden aan de start verschijnen. Het totaal uitgeloofde prijzenbedrag bedraagt ruim 17.000. De Nederlandse kegelkampioenschap pen. in Haarlem hebben een groot succes opgeleverd voor Heerlen, dat zowel bij de heren over zes banen als bij de per soonlijke kampioenschappen voor dame» en heren over drie banen de titels be haalde. De persoonlijke titels gingen naar mevrouw Quaden en de heer van Dinther. Voor de voetbalwedstrijd tussen De Zwaluwen en de Rode Duivels, welke 12 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, zijn de volgende spelers voor het Zwaluwen elftal uitgenodigd: doel: Dufourné (Sparta); achter: Wiersma (Donar) en Tebak (Eindhoven): midden: Van Rooy (Eindhoven), Hendriks (Vitesse) en Van der Hoek (Feijenoord); voor: Dil len (PSV), W. van der Gijp (Emma), Bleijenberg (Rigtersbleek), Lenstra (Heerenveen) en Vergouwen (PSV). Twee dagen nadat Roger Bannister de sportwereld heeft verbaasd met zijn fan tastische prestatie op de 'mijl, is er op nieuw een uitzonderlijke verrichting tot stand gebracht. Parry O'Brien, die op 5 Juni van het vorig jaar bij het kogelstoten de legen darische 18 meter-grens passeerde en met 18.04 meter zijn naam voor de twee de maal op de wereldrecordlijst schreef, is Zaterdag te Los Angeles nog een stap verder gegaan. 18.42 meter was de onge looflijke, en door vele experts met de kogel niet te bereiken geachte afstand, die voor hem werd opgemeten. Door binnen 48 uur de prestatie van Ro ger Bannister de 3 min. 58.4 sec. op de mijl. die hij Donderdag liet afdrukken als Brits recotd te erkennen, heeft de Ama teur Athletic Association, de Engelse athle- tiekbond, zelf ook een record gebroken. Het is nog geen enkele maal in de Britse athle- tiekgeschiedenis voorgekomen, dat 'n record zo snel gehomologeerd werd. Tot nu toe nam een en ander altijd minstens drie maanden in beslag. De Grote Prijs van Bordeaux is ge ëindigd met een zege van de Argentijn Gonzales (Ferrari) na een heftige strijd in het begin van de race eerste met Behra en Trintignant, en vervolgens, nadat Behra door materiaalpech was uitgeschakeld, met Trintignant alleen. Ook Trintignant kreeg later met pech te kampen, maar toen stond de over winning van Gonzales eigenlijk al vast. De uitslag luidt: 1. Gonzales (Arg.) met Ferrari, 302.211 km. in 3 uur 5 min. 55.2 sec., gem. snelheid 97.562 km p. u.; 2. Manzon (Fr.) met Ferrari, op één ronde; 3. Trintignant (Fr.) met Ferrari, op één ronde; 4. Stirling Moss (G.-Br.) met Maserati, op twee ronden. De 22e partij tussen Botwinnik en Smyslov om het wereldkampioenschap schaken is na 45 zetten in remise ge ëindigd, De stand is thans: Botwinnik llVz punt, Smyslov 30)4 punt. Smyslov moet de beide laatste partijen van de match winnen, om de titel te kunnen veroveren. In de andere geval len blijft Botwinnik wereldkampioen. In deze partij, die Smyslov in af wijking van zijn laatste partijen met zwart Grünfeld-Indisch verde digde, heeft de uitdager geen mo ment de kans gekregen het initia tief te nemen. Botwinnik hield de touwtjes stevig in handen en nam eeen enkel risico. Hij bezette met zijn torens dè c-liin en de dreigende toren op de zevende rij noopte Smyslov tot ruil van enige stukken en pionnen. Zodoende slaagde hii erin een nog vrijwel gelijke stand te bereiken. Maar even vóór het afbreken beging hii een kleine fout, waardoor een Dion verloren ging. Gelukkig \oor hem bleek bij de analyse, dat er een vrijwel ge forceerde remise-variant in de on derbroken stelling zit. De 22ste partij had het volgende ver loop: GRÜNFELD-INDISCH Wit: Botwinnik. Zwart: Smyslov. 1 c2—c4 Pg8—f6. 2. d2d4 g7—g6. 3. Pblc3 d7d5. 4. Lel—f4 In de zesde partij ruilde Botwinnik op d5. 4Lf8g7. 5. e2e3. 0—0. 6. Lf4 c5 Hier kan wit met 6. cd5:, Pd5: 7. Pd5:, Dd5: 8. Lc7: een pion winnen, maar De Belg Germain de Rijcke heeft de Waalse Pijl gewonnen in 6 uur 35 min. en 48 sec. voor de 220 km. De Luxem burger Marcel Ernzer werd winnaar van de wegwedstrijd LuikBastenaken Luik in een tijd van 6 uur 56 min. en 16 sec. voor de 238 km. De Zwitser Kübler, die deel nam aan de Waalse Pijl, is door de wedstrijd- (Van onze dammedewerker) .Na zijn zege op Bom de tweede y successie in de beslissingsmatch om de nationale damtitel was het pleit 'ettelijk reeds beslecht en zou slechts ®en hernieuwd damwonder oorzaak kun- yn zijn dat hem de nationale damtitel zou ontgaan. Nu was zijn clubvoor- eitter, Klaas de Jong van Umuiden, ?l}jkbaar voorzichtiger geworden, want "V verscheen helemaal niet. Dat be baarde hem ook de narigheid, dat hij e feestbloemen opnieuw zou moeten e9nioffelen. Toch kwam de titel nog P merkwaardige wijze in het bezit van e wereldkampioen r,rPe tevoren zo bijzonder slap spelende kÏÏ) was tegen Bergsma plotseling in hiA te vorm- Direct daaraan toegevoegd Wp k echter worden, dat de Fries dit .eekeinde een schaduw was van wat ba-^fWöonlijk weet te presteren. Reeds Volt m h-em door een klassiek offer darnmmen verslagen, toen de Rotter- wa'fr weer verslapte. Maar Bergsma zodat h^tegisch en moreel toch geklopt, bieer eenv°udige remise ook niet staanjZag' Dat gebeurde in het onder- Zw Partijgedeelte: 13 \iBerSsma) 10 schijven op 3, 12, tyj, ,19. 23, 24 en 26. 32, 3, 10 schijven op 25, 27, 28, 35, 37—39 en 44. Na de foutzet 39 bereikte Bom een winsttelling met 2520 en 2530. Bergs ma speelde in arren moede 1621 en 1822, waarna Bom verzuimde met 32—27 en 27 X 7 te winnen. Hij gaf Bergsma de remise in handen met 3024, 28 X 8, 32—28 (913, want op 22—27 komt het damzetje van Weiss) 1611, 28 X 17 (1520) 3832 en nu liet Bergs ma de remise weer glippen, die moge lijk is na 3—8 (17—11) 6 x 17 (37—31), 26 X 28), 33 X 11) 8—12 (11—6) 30—35 (39—33) 13—19 (33—28) 12—18 en wit kan geen dam halen omdat zwart dan „plakt" met 3540 met remise! Zodoen de werd wereldkampioen Roozenburg reeds Zaterdagavond tevens damkam- pioen van Nederland 1954. De laatste partij tussen Bergsma en de nieuwe titelhouder was desondanks toch nog interessant. Want Roozenburg speelde een uiterst geraffineerde com binatiepartij en had daarmede eensklaps succes. Dat gebeurde in het volgende fragment: Zwart (Roozenburg) 15 schijven op 1, 3, 8, 9, 11, 14—19, 21, 23, 24 en 26. Wi'. (Bergsma) 15 schijven op 25, 27, 28, 30—35, 37, 38, 41, 42, 45 en 48. Bergsma speelde foutief 34—29 en 30 X 39 en zag zich na 813 voor onop losbare problemen geplaatst. Hij koos tenslotte 3934, waarna Roozenburg won met 24—30, 19 X 39, 18—22, 13 X 33, 21—27, 11—17 en 16 x 38. Zodoende is de eindstand van deze bjsl'ssingsmatch als volgt: Piet Roozen burg 7 punten (damkampioen van Ne derland 1954), J. M. Bom 4 punten en P. Bergsma 1 punt. In „De Pietersberg" te Oosterbeek zijn op initiatief van het Nederlands Gesprek Centrum dit weekeinde tal van bestuursleden van de Nederlandse sportjournalisten bijeen geweest om na een aantal korte referaten te discus siëren over het onderwerp „de sport in onze samenleving". Het resultaat van deze conferentie, die onder leiding stond van prof. mr. I. A. Diepenhorst, zal men kunnen vinden in een rapport, dat in het najaar zal verschijnen. Op de eerste dag, toen men zich feitelijk tot het „acclimatiseren" bepaalde, heeft prof. Diepenhorst de conferentie inge leid met een rede, waarin hij verklaarde de sport te zien als een aangeboren drang om zich te ontspannen, welk ver schijnsel zich des te meer uit in deze twintigste eeuw. De ontwikkeling van de sport is intussen dermate gevorderd, aldus prof. Diepenhorst, dat vele vragen rijzen. Eén ding mag men echter nim mer uit het oog verliezen, namelijk, dat de sport bedoelt te dienen en nimmer op de troon mag worden geheven. De tweede dag was uiteraard het be langrijkste deel van de conferentie. Rector P. Boymans, geestelijk adviseur van de Nederlandse Katholieke Sport bond, prof. dr. ir. J. P. Mazure (huma nist) en prof. mr. I. A. Diepenhorst (prot. christelijk) hebben achtereenvol gens hun inzichten over de plaats van de sport in de. moderne maatschappij laten horen, waarna men in secties de referaten aan discussie heeft onder worpen. In zijn referaat heeft rector Boy mans vooropgesteld, dat de ziel het dominerende element is in de mens, maar dat hiermee niet gezegd wordt, dat het lichaam slechts een noodza kelijk kwaad is. Door de sport kan grote zorg aan het lichaam worden besteed, maar als belangrijkste waar de van de sport zag rector Boymans toch, dat zij de jeugd helpt uitgroeien en dat zij stimulerend werkt bij het aankweken van goede kwaliteiten in de mens. Rector Boymans verwierp alle vormen van sportbeoefening, die andere levensterreinen overwoekeren en die een overdreven en eenzijdige inspanning vragen „In ontspanning en vorming ligt de sport besloten", aldus rector Boymans. En de beroepssport? Zij is het genus van de arbeid. Prof. Mazure heeft in zijn inleiding het accent gelegd op de karaktervor- mende, sociale en psychologische aspec ten van de sport. Hij zag in de sport een uitstekend middel om de harmoni sche ontwikkeling van de persoonlijk heid te bevorderen, ook als de maat schappij die mogelijkheid niet of niet meer biedt. Uit de discussies, die reeds hadden plaats gevonden, meende prof. Mazure te kunnen concluderen, dat er in de sport op grond van het levensbe schouwelijke maar weinig was, waar over men van mening verschilde. Dan eens de richting van één organisatie zou uitgaan. Ook de Zondagsrust is ter sprake gekomen. De algemene conclu sie was dat een ieder voor zich te be palen heeft hoe hij de Zondag wenst te besteden. Dat de gemengde sporten onder werp van discussie zijn geweest, ligt voor de hand. Voor velen zal het resultaat van dit gespreksonderdeel een verrassing zijn. Men was het er namelijk over eens dat de gemengde sportbeoefening zeker toelaatbaar is. Ook de katholieke deelnemers spra ken zich in die geest uit, maar zij stelden toch wel voorop dat een zeer goede leiding dan een dringende noodzakelijkheid Is. Vooral rector was het z.i. bovendien slechts een kwestie van „meer of minder". Aansluitend op wat hij reeds op de eerste dag had verklaard, stelde prof. Diepenhorst nog vast, dat de sport in staat is in het bestaan van velen vrolijkheid en afwisseling te brengen. Hö waarschuwde echter voor sportver- dwazing. Na deze drie inleidingen ging men weer uiteen om in secties te discussië ren over hetgeen door de inleiders naar voren was gebracht. Bij de algemene bijeenkomst, die hierna volgde, bleek, dat men het er vrijwel unaniem over eens was, dat het levensbeschouwelijke doorwerkt in de organisatie van de sportbeweging, maar niet in het spel en evenmin in de techniek. Prof. Mazure was uiteraard een andere mening toe gedaan. Bij de algemene discussie merkte hij op dat de sportethos eigen lijk ook niet gecorreleerd is met de levensbeschouwing. Prof. Mazure kon wel begrijpen dat de deelnemers aan dit congres het bestaan van confessio nele clubs in meerderheid gerechtvaar digd vonden, maar hij hoopte, dat men Boymans heeft hierop sterk de na druk gelegd. Op charmante wijze vertolkte hij de opvatting, die er onder de katholieken heerst. „Wij zijn er op tegen", aldus de geestelijk advi seur van de N.K.S., „als het op goed geluk af moet gaan. Het gaat boven dien niet om het gemengd zwemmen, maar om het gemengd zwammen". Twee moderne problemen, waarover men in de kringen van de sportbeoefe naren nogal eens het hoofd pleegt te breken, de beroepssport en het finan ciële gedeelte, zijn eveneens ter sprake gebracht. De beroepssport werd niet veroordeeld. Men was echter wel van mening dat bij deze vorm van sportbe oefening de kans op excessen veel groter is. En wat het financiële deel betreft ook bij het amateurisme men zag zowel voor- als nadelen. Prof. Mazure sprak overigens tegen dat men het niet buiten de bijdrage van het pu bliek zou kunnen stellen. Rector Boy mans waarschuwde voor het klakkeloos bij de overheid aankloppen om subsi die. De sport is nog steeds een zaak van het vrije initiatief. commissarissen gedeklasseerd naar de tweede plaats omdat hij De Rijcke op zettelijk had gehinderd. Behalve dat hem een boete werd opgelegd, is hii voorwaardelijk geschorst voor een maand met een proeftijd van drie maanden. Van Nederlandse zijde ontbraken in de Waalse Pijl Lambrichs, Paas. Plan- taz en Van Breenen op het appèl. Van het begin tot het einde hebben de ren ners fel gejaagd. Pas veertien kilometer vóór de finish waagde De Rijcke een uitval, maar onmiddellijk volgde een tegenaanval van het gehele peloton. Nadat een ontsnappingspoging van Schils verijdeld was namen tenslotte 28 renners deel aan de eindspurt, die een heftig duel bracht tussen Kübler en De Rijcke. De Zwitser ging met twintig centimeter als eerste over de streep. Maar hij had zijn tegenstander gehin derd en werd gedeklasseerd. De verdere uitslag is: 3. De Valck (B.)4. Van Geneugden (B.); 5. Ernzer (Lux.); 6. Storms (B.): 7. Impanis (B.); 8. De Cock (B.); 9. Ward Peeters (B.); 10. Rosseel (B.); 20. Gerrit Voorting (N.); 21. Wim van Est (N.)26. Robic (Fr.) allen in dezelfde tijd als De Rijcke. H. Stevens (N.) plaatst zich met Joye (B.), Graf (Zwits.) en Bober (Fr.) ex aequo 35-38 in 6.36.34. Nolten (N.) werd 53e in 6.42.54. De beslissing in de wegwedstrijd LuikBastenakenLuik viel kort voor de heuvel van Florzee (217 km) toen de Luxemburger Marcel Ernzer weg sprong en snel een voorsprong nam van 2Vs minuut, omdat niemand het initia tief voor de achtervolging wilde ne men. Daarna volgde in het groepje de ene demarrage op de andere, wat Ger rit Voorting, Rosseel. Adriaenssens, Braeckeveldt en De Santi noodlottig werd, want zij vielen terug. Maar deze activiteit kwam te laat, zoals ook de furieuze jacht, welke Impanis even voor de beklimming van de heuvel van Hornay (221 km.) inzette, te laat kwam. De Belg kon de Luxemburger niet meer bedreigen en Ernzer verwierf de eerste plaats met bijna drie minuten voorsprong op Impanis, die tweede werd. De Zwitser Kübler, die in de laatste kilometers ontsnapt was, ging als derde over de streep. De verdere uitslag is: 4. Van Kerck- hove (B.); 5. De Mulder (B.); 6. Remy (Fr.); 7. De Cock (B.); 8. Quentin (Fr.); 9. Van den Branden (B); 10. Ce- rami (It.) allen in dezelfde tijd; 11. De Santi (It.) 7.02.02; 12. Braeckeveldt (B 7.03.48; 20. Gerrit Voorting (N.) 7.09.40. De derde etappe van de Bicicletta Ei- barresa, Eibar-Bilbao-Eibar, is in een zeg* voor de Spanjaard Botella geëin- over de waarde van deze voortzetting is het laatste word nog niet gespro ken. Tot. grote complicaties leidt de z.g. torenaanval 6. Tel. 6. e7e6. Wit dreigde 7. Lf6: en wmst van pion 7. Pgl—f3 Pb8d7. 8. Le5g3 c7—c6. Een van de karakteristieke voortzet tingen in het Grünfeld-Indisch is de aanval op het centrum met c5. In de gegeven stelling komt dit minder in aanmerking Smyslov bepaalt zich lie ver tot en rustige voortzetting. 9. Lfl—d3 b7b6. De enige manier om zijn dameloper tot ontwikkeling te brengen. 10. Ddle2 Lc8b7. 11. O—0 Dd8— el. 12. Tfl—dl Pf6h5 Zwart bereikthiermee niet wat hij zich heeft voorgesteld, n.L rail van de loper. 13. Lg3h4 De7d6. 14. g2—g4 Zou zwart bij zijn 12de zet niet ver moed hebben, dat wit deze aanvalszet zou durven uitvoeren? 14. Ph5—f6 15. Lh4g3 Dd6— e7. 16. h2h3 c6—c5. 17. c4xd5 Pf6xd5. 18. Pc3xd5 e6xd5. 19. Ld3—a6 De loper moet toch weg en wit biedt ruil aan. omdat zwart öaam op de d- mevleugel zwak wordt op de witte velden. 19Lb7xa6. 20. De2xa6 c5xd4. 21. e3xd4 Wit getroost zich ook een geïsoleerde pion om het zwarte paard de velden c5 en e5 te ontnemen. 21Pd7—f6 22. Tal—cl h7—h5. 23. Tel—c7 De7b4. 24. g4—g5 Pf6—e4. 25 Da6e3 Db4—b5. Terecht ziet zwart niet veel heil in ruil der dames en het vervolgens slaan van Lg3, omdat dan wits dubbelpionnen niet van ernstige betekenis ziin. Bo vendien heeft wit de c-liin en op den duur dreigt hij pion d5 te veroveren, waarna hii zelf een belangrijke vrij pion zou hebben. 26. Da3b3 Db5—e8. 27. Db3—e3 Ta8 c8. 28. Tdl—cl Tc8xc7. 29. Tclxc7 Pe4xg3. Dwmgt tot ruil der dames, maar nu onder voor zwart gunstiger omstandig heden. daar hij met ziin toren op de tweede rii kan binnendringen. 30. De3xe8 Tf8xe8. 31. f2xg3 Te8—e2. 32. Tc7xa7 Te2xb2. 33. Ta7—a8+ Kg8— h7. 34. Ta8a7 Kh7—g8. 35. Ta7—a8t Herhaling van zetten om tijd te win nen. 35Kg8h7. 36. Ta8—d8 Tb2xa2. Zwart stond hier voor een moeilijke keus. Hii wil met ziin kasteel de 7e rü bezetten om f6 mogelijk te maken en heeft waarschijnlijk geredeneerd: pion om pion en beiden houden we een vrije pion. Toch had hier bescherming van pion d5 36. Tb5 o.i aanbeve ling verdiend. Bijv. 37. a4. Ta5. 38. Td6, Ta4:. 39. Td5: 37 Td8xd5 Ta2~a7. 38. Kgl—f2 f7— f6. 39. g5xf6 Lg7xf6. 40. Td5—<36! Zwart heeft bii zijn vooruitbereke ning klaarblijkelijk over het hoofd ge zien, dat nu de belangrijke pion b6 valt 40. Kh7—g7. Hier werd de partij onderbroken. Na de onderbreking volgde nog: 41. Td6xb6 g6—g5. Zwart dreigt nu met 41 g4. 42. Pe5, Le5: 43. De5:, Ta3 voort te zetten, waarna elke winstkans voor wit is verkeken, omdat de koning de derde rij noo-t zou kunnen overschrijden. 42. g3g4 Na 42. Ke3. g4. 43. hg4:. hg4: 44. Ph4 (anders Tg3:). Lh4:. 45. gb4:, Th3 is het ook remise 42Ta7—a2+ 43. Kf2—fl Ta2— al+. 44. Kfl—f2 Tal—a2+. 45. Kf2—fl. Remise gegeven. De Ronde van het Saarland, voor ama teurs over 220 km., is gewonnen door de Fransman Sauliere, die een tijd noteerde van 5 uur 34 min. De beslissing viel 30 km. voor de finish waar de uitstekende klimmer Sau liere zich uit de kopgroep wist los te ma ken. Onze landgenoot Sonnemang (Geldrop) heeft enkele malen getracht, tezamen met de Fransman Fiére, om de vluchteling te ach terhalen, maar hij slaagde daarin niet. Fiére werd tweede. Sonnemans derde. De Neder lander Gramser werd vierde. digd, die in de sprint zijn landgenoten Massip en Trobat klopte. De 240 km reed hij in 6 uur 6 min. 4 sec. Van de Nederlanders weerde Wout Wagtmans zich het beste. Hij legde be slag op de dertiende plaats. Na de derde etappe muit het algemeen klassement: 1 Serra (Sp.) 20.06.07; 2 Bahamonde (Sp.) 20.06.42; 3 Vidaurret* (Sp.) 20.08.09; 4 Rodriguez (Sp.) z.t.; 8 Wagtmans (Ned.) 20.08.52; 28 Van Bree nen 20.42.28.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5