Bos- en heidebranden Baarn en Arnhem Vuur vindt gretig voedsel in kurkdroog hout bij GEEN WEER OM TE WERKEN De les a m Bijzondere instrumenten voor Delftse expeditie Laniel stelt wederom de vertrouwenskwestie Franse regering wil geen open baar debat over l der cijfers Echtpaar Bos-Vincentnaar het zonnige Zuiden hart Tijger verwondt °PPasser Meer dan 100 ha. verloren gegaan Maatregelen tegen diamantsmokkel Zonsverduistering in Scandinavië Kabinetscrisis in zicht? Verbluffende proef Verjaardagstaart voor Truman lot hoofd en Denen vuren op Franse trawler Poolse agenten in Engeland Minder Duitsers naar ons land Het weer dispensatie in de eifmimf! woensdag 12 mei 1954 78ste JAARGANG No. 25987 ONTHOUDINGSWET Voor allen die op reis zijn Arm opengereten Duinbranden in Bloemendaal Sir Percy Sillitoe is een bende op het spoor Scheepskompassen beïnvloed door nylon? BSEUDO-VOGELPEST IN OLDEBROEK 150 hippen 6°° jonRl .j Bedreigingen tegen immigranten-aalmoezenier O.-Indische Compagnie! Ned. landingsvaartuig in moeilijkheden Begin Juni afscheid van Overveen Lederen Damestasjes 98.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLET* Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 8|jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 n Telefoon 5790 Directie: J. J, w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. «nd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Men kan, nu bos en heide door en door droog zijn, niet voorzichtig genoeg •het vuur zijn. Dit bleek weer eens toen Dinsdagmiddag de Baarnse sirene's loeiden voor een bos- en heidebrand in de omgeving van Drakenburg. Niet "leen de Baarnse brandweer was gealarmeerd, ook de Hilversumse brand weer trok uit om het vuur te bedwingen. Door het gemeenschappelijk optreden kon uitbreiding van het vuur voor komen worden. Een jonge berkenaanplant met gras en heide ter grootte *an ongeveer 1 ha. werd verwoest. De Bisschoppen van Nederland heb- oen besloten, wederom dispensatie te grienen in de onthoudingswet aan per- Jonen, die op reis zijn. Derhalve verle den Wij krachtens Pauselijke volmacht jjoor dit jaar (d.i. tot de Grote Vasten Yan het volgend jaar) dispensatie alleen 'n de onthoudingswet op alle dagen *an het jaar, behalve op Goede Vrijdag, Jan de volgende personen, ook als zij "Uiten Nederland verblijven: Aan allen, die op reis zijn, behalve ^anneer zij bij particulieren (d.w.z. in particuliere woning) hun maaltijd gebruiken, met dien verstande, dat on- Ze onderhorigen ook buiten ons Bisdom Vah deze dispensatie gebruik kunnen •haken. Bovenstaande dispensatie worde in gelast in de Vasten- en Onthoudings wet voor de Nederlandse provincie van 1® Januari 1950, onder V als nr. 4. Haarlem, 4 Mei 1954. t JOANNES PETRUS Bisschop van Haarlem. *nhetcircus Espana, dat op het dao'ü te Delft optreedt, heeft Dins- 5 ®ond oen tijger een oppasser aan bevallen. De tijger Gipsy, die vorige ™eek een jong ter wereld heeft ge bracht, dat door een hond wordt ver- *orgd, is sindsdien zeer nerveus. Tijdens de voorstelling gisteravond kon de dompteur het dier amper in bedwang houden. Na afloop van haar nummer Werd Gipsy zoals gewoonlijk naar haar kooi teruggebracht en daar gevoederd, hierbij heeft zij haar Franse oppasser, je al ruim vijf jaar als tijgerverzorger ungeert, de arm opengereten met haar mauw en hem een beet in de onderarm toegebracht Op een der fraaiste plekjes van Arn hems omgeving, namelijk de Zuidelijke Veluwezoom nabij de Posbank in de gemeente Rheden, is Dinsdag rond het middaguur een zware heidebrand ont staan, die in enkele uren tijds ongeveer 50 ha. heidegrond heeft verwoest. Meters hoog schoten de vlammen uit de talrijke braamstruiken langs de weg naar de Posbank en verspreidden zware rook wolken. Door de droogte van de hei hadden de vlammen een gemakkelijke prooi. Toen de brand ontstond de ver moedelijke oorzaak is weer een sigaret tenpeuk waren een tweetal pelotons militairen juist in de nabijheid aan het oefenefi. Ze werden terstond voor blus- singswerkzaamheden ingezet. Ook en kele eenheden, die in een café nabij Dieren wat verpozing zochten, werden naar de plek van de brand gestuurd. Zij assisteerden de brandweer uit Schaarsbergen, de Rhedense brandweer, de bosbrandweer en de Arnhemse brandweer, die na zeer grote inspanning het vuur tenslotte meester werden. De avond tevoren had het vuur on geveer 40 ha. van de prachtige Konings- heide te Schaarsbergen vernield, ook al vermoedelijk door een weggeworpen peuk of lucifer. Binnen 24 uur heeft dus alleen de omgeving van Arnhem door het vuur bijna 100 ha. heide verloren. Nabij het natuurreservaat „De Leer- sumse plassen" heeft een bosbrand ge woed. Vermoed wordt, dat tengevolge van onachtzaamheid met vuur of door schietoefeningen het kurkdroge hout in brand is geraakt. Honderden militairen hebben met de Leersumse brandweer en de bosbrandweren uit de omgeving het vuur bestreden. Door het zeer snel ingrijpen kon worden voorkomen, dat een groot boscomplex van honderden hectaren een prooi der vlammen werd. Thans beperkt de schade zich tot tien ha. Bij Kootwijk is een zeer mooi stukje natuur, waar Prinses Wilhelmina her haaldelijk schilderde, eveneens door brand verloren gegaan. Ook hier heb ben militairen geholpen de brand te be dwingen. Het blussingswerk ondervond veel moeilijkheden van handgranaten en ander achtergebleven oorlogstuig. Omstreeks 5 ha. heidegrond is verloren gegaan. In de gemeente Bloemendaal hebben duinbrandjes gewoed in Overveen en Aerdenhout. Dinsdagmiddag om vijf uur moest in Overveen de Vrijwillige Brandweer in actie komen om het vuur op de helling aan de Zuidzijde van het station Overveen te blussen. Het achte loos wegwerpen van eindjes sigaret door treinreizigers moet de oorzaak zijn ge weest, want een uur na de eerste brancl moest andermaal worden uitgerukt. In Aerdenhout waren Maandagavond al enige honderden vierkante meters bos grond verbrand in de nabijheid van de Bovenweg. Het is aan het snelle op treden van de brandweer te danken, dat erger werd voorkomen. Te Londen wordt vernomen, dat de regeringen van Groot-Brittannië, Frank rijk, Nederland en België waarschijnlijk maatregelen zullen nemen om paal en perk te stellen aan de smokkel van dia manten. Sir Percy Sillitoe, voormalig chef der Britse contra-spionnagedienst, heeft in opdracht van Sir Ernest Oppen- heimer, van de „Debeers Consolidated Mines", en andere leiders van diamant- mijnmaatscliappijen een reis van zeven weken naar Afrika gemaakt voor het instellen van een onderzoek bij de dia mant-mijnen aldaar. Sir Percy meent thans op het spoor te zjjn gekomen van een smokkelbende, die haar noofdkantoor te Londen of Pa rijs zóu hebben en door een zeer invloed rijk persoon geleid zou worden. Ingeval de belanghebbende regeringen geen ac tie zouden ondernemen, aldus wordt ver nomen, wil Sir Percy zelf met financiële steun van de diamantmijnen verdere stappen doen. (AFP) Inderdaad lezer, het is geen weer om te werken. Het is alleen maar weer om lui in een stoel te zitten bakken in de zon om te slapen op het nog stille strand, om te wandelen en om ijs te eten of koude limonade te dnnkeru Maar geens zins om te werken.... Zo denkt deze marktkoopman er ook over. In deze warme dagen heeft men zijn ^aar niet nodig en daarom gebruikt hij het maar ten eigen nutte. De fauteuil is wel oud, maar zit goed en de parasol is een fleurig attribuut, dat al niet meer gemist kan worden. De Nieuwzeelandse regering heeft ver klaard, dat onderzoekingen van het mi nisterie van Marine tot de ontdekking heb ben geleid, dat de nylon-onderkleding van zeelieden de naalden der scheepskompassen op bepaalde punten hevig doet trillen. jpBe totale zonsverduistering die op Juni in Scandinavië te zien zal zijn, gil Worden geobserveerd door in totaal de fxPedities. Daaronder zijn twee Ne- Zun Ploegen, die finantiële steun JRlen krijgen van de organisatie voor jUiver Wetenschappelijk Onderzoek. ,ri| onderzoekers uit Delft: prof. dr. B. C. van Heel, ir. G. J. Beernink en heer W. C. Einthoven, zullen nagaan net mogelijk tangen in de otograferen. Gisteravond heeft de Franse premier, Joseph Laniel, voor de tweede keer in een week tijds de vertrouwenskwestie gesteld. Ook ditmaal was het zijn bedoeling te voorkomen, dat de Nationale Vergadering nu of in de nabije toekomst een algemeen debat begint over Indo-China. „De regering is niet bang om alle feiten betreffende onze politiek in Indo-China mee te delen," aldus Laniel, „maar zij heeft er wel bezwaar tegen dat in het openbaar te doen, omdat zulks alleen van nut zou zijn voor de vijanden van Frankrijk en niet voor Frankrijk zelf." De premier stelde voor een speciale commissie uit het parlement aan te wijzen, die door de regering op vertrouwelijke wijze kan worden ingelicht, mits er tenminste geen communisten in zitten. Mor genmiddag om drie uur zal de Assemblée over de vertrouwenskwestie stemmen. is de atmosferische hogere luchtlagen te De Delftse expeditie zal worden uit lost met bijzondere instrumenten. 5j° is er een speciale spiegel gecon- tp ïe®rd 'n het laboratorium voor jfchnische physica van de Technische fjogeschool. De spiegel meet 80 bij "V cm. en is verdeeld in 40 holle 0^leSeltjes die het licht concentreren Cam *ens van een filmcamera. De Van6ra maaht opnamen in het tempo Van 60 beeldjes per seconde. De lens Van de camera heeft een doorsnede Van e cm" en een brandpuntafstand cam cm' koorts is er een tweede 2°hne^kk°ir f°to§raferen van de ÏT' obji^y behoort nog een fototele- Onticu (speciaal vervaardigd bij de Debt) industrie „De Oude Delft" te 5o rmet een brandpuntafstand van Öe Jf' Wanneer op de bewuste dag *UUeneHrsomstandigheden gunstig zijn, de 7, j Delftse waarnemers, die naar Goti^dpunt van het Zweedse eiland het F Saan, in staat zijn de grootte, tatie °ntrast, de snelheid en de oriën- hcihen de schaduwbanden waar te hen en uit die opnamen te bereke- de 't welke hoogte in de atmosfeer hen "Ulcnties zich bevinden. De he- cip o Teernink en Einthoven vertrekken Op 2l jJJ1 ,naar Zweden. Prof. van Heel f ij W®. de pluimveestapels van de t Hof ^eJs ,J°h van Oene en E. van br°ekde buurtschap 't Loo bij Olde- -?eide r,m?eudo~vogelPest geconstateerd, kinnet mvefistaPels, bestaande uit Prof. Van Heel heeft bij een proef met de hiernaast beschreven spie gel al een verliespostje moeten boeken. Om de kracht van het geconcen treerde licht te proberen, plaatste de hoogleraar de spiegel in het volle zonlicht. Hij wilde in het brand punt zijn pijp aansteken. De hitte was echter zó groot, dat hij slechts een stukje houtskool in de hand hield en een nieuwe pijp moest gaan kopen. Reeds eerder was gebleken, dat de stemming in de Nationale Vergadering er zeker niet een was van tegemoetko mendheid jegens de regering. Ofschoon bekend was. dat de regering op het ogenblik gekant is tegen een openbare discussie van haar Indo-Chinees beleid, drongen vijftig afgevaardigden toch op het houden van een dergelijk debat aan- De communisten jouwden de premier uit toen hij het had over de speciale commissie, waarin naar zijn mening geen afgevaardigden mochten zitten, die „weigerden op te staan als eerbetoon aan de strijders van Dien Bien Phoe". De Gaullistische afgevaardigde Fou- chet zei tegen de minister van Defen sie, René Pleven: „U hebt het vertrou wen van het leger verloren. Alle roem is voor onze strijdkrachten. De verant- jonge hanen, alsmede werden afgemaakt. x J. 'v* A E?n leven zonder idealen lS een dag zonder zon Met een brede lach sneed de Amerikaanse oud-president Truman de eerste punt uit de enorme verjaardagstaart, die hem was aangeboden tijdens hei verjaardagsdiner, georganiseerd door het Harry S. Truman-bibliotheek-comité in het Waldorf Astoria Hotel te New York. De opbrengst van dit diner de deelnemers stortten een som van zeventig dollar per couvert kwam ten goede aan het Harry S. Truman-bibliotheekfonds, waaruit de op 1.750.000 geraamde kosten voor de oprichting van een bibliotheek en archief in Missouri zullen worden betaald. Margaret Truman (links) en haar moeder zijn, naar hun i gezichtsuitdrukking te oordelen, wel geïmponeerd door de geweldige taart woordelijkheid voor de nederlaag draagt u. U moet aftreden", Laniel riep tegen zes uur 's avonds een kabinetsvergadering bijeen. De mi nisterraad verleende hem machtiging de vertrouwenskwestie te stellen. Bij het indienen van de motie waar in die vertrouwenskwestie was ver vat, zei Laniel: „De opperbevelheb ber in Indo-China staat voor het be angstigende mogelijkheden. Het natio nale belang is niet gediend met het verminderen van het gezag der rege ring of het opperbevel op dit moment." Laniel vroeg de Nationale Vergade ring, of zij de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen de besprekingen te Genève te onderbreken of op te schorten of de militaire voorbereidin gen tegen te houden. Na het debat heerste er in Franse po litieke kringen een algemeen gevoel van ontmoediging. Het volk had, zo zeide men, opheldering verwacht over wat er met de Franse strijdkrachten in Indo- China gebeuren gaat. Men had de indruk, dat achter La- niels terughoudendheid over de plannen in Indo-China meer militaire moeilijk heden verborgen gaan. In politieke kringen te Parijs gaf men gisteravond de regering-Laniel niet veel kans de stemming over de vertrouwens kwestie te overleven. (Reuter-UP). Een kotter van de Deense kustwacht heeft gisternacht het vuur geopend op een Franse trawler. Een zegsman van de Deense vloot deelde hierover mede, dat het kustvaar tuig geschoten had na te hebben opge merkt dat de Fransman zich ter hoogte van Blaavands Huk binnen de drie- mijlszone der Deense territoriale wate ren bevond. Blaavands Huk ligt aan de Noord-Westkust van Jutland. De trawler werd volgens de Deense zegsman door verscheidene kogels ge troffen. Het Franse vissersvaartuig had daarna het gebied in allerijl verlaten. Naar de woordvoerder verder verklaar de zal de Deense regering de zaak langs de normale diplomatieke kanalen met de Franse autoriteiten opnemen. Hij voegde eraan toe dat de overvloedige vangsten van tong aan de Noord-West kust van Jutland grote aantrekkings kracht uitoefenen op buitenlandse vis sersvaartuigen, maar dat zich tot nu toe geen incident van deze omvang heeft afgespeeld. (U.P.) Hevige terreur wordt momenteel uit geoefend jegens de Poolse vluchtelingen in Engeland. Volgens berichten van in Engeland werkende Poolse immigran ten zijn geheimzinnige acties gaande in East Moore, ongeveer 50 km. van York. Onbekenden, die in limousines naar deze gebieden kwamen, hebben getracht de 700 Poolse arbeiders, die daar te werk zijn gesteld op te zetten tegen de Poolse aalmoezenier pater Boleslaw Zabludowski. Toen de onbe kenden zich tussen de arbeiders meng den en hier en daar zelfs verkapte bedreigingen tegen de Poolse immi granten uitspraken, kwamen dezen in verzet en dreigden tot gewelddadige verwijdering van de agenten over te gaan. Pater Zabludowski is zeif een enkele maal tussenbeide gekomen. Intussen heeft deze nieuwe vorm van geweld de Poolse gezinnen in een soort van angsttoestand gebracht. Men herinnert zich het drama van Pater H. Borynski, die vorig jaar uit Bradford verdween en van wie men nooit enig spoor heeft gevonden. De Poolse gezinnen houden nu uit voorzorg hun deuren gesloten en weigeren in te gaan op te lefonische oproepen van vreemdelingen. Volgens pater Zabludowski heeft men hier te maken met Poolse geheime agenten, die trachten te bereiken, dat de vluchtelingen naar hun land terug keren. De Engelse autoriteiten, die van de feiten op de hoogte gebracht zijn, trachten nadere gegevens in te winnen en hebben speciale veiligheidsmaatre gelen getroffen voor de bedreigde priester, die bekend staat als een felle tegenstander van het communistisch regiem in Warschau. De uitwijzing van twee Poolse agenten, welke door de Engelse regering gelast is, houdt ten nauwste verband met deze politieke druk. (K.N.P.) KOREA In de neutrale zone in Korea hebben de communisten drie officieren van het Columbiaanse bataljon gevangen ge nomen. Het opperbevel der Verenigde Na ties heeft hun invrijheidsstelling verzocht. De Londenaars verwachten hun Ko ningin terug. Op Zaterdag 15 Mei zal zij terugkeren in Buckingham Palace, waarmede haar wereldreis besloten zal zijn. In spanning verbeiden de Engel sen de thuiskomst van hun Koningin. Reeds nu worden er langs de hoofd straten in Londen versieringen aange bracht, want de Koningin zal terugke ren in een feestende, blijde stad. Het oprichten van de gekroonde vlagge- masten ontworpen ter gelegenheid van de kroning van Koningin Eliza beth trok voor Buckingham Palace veelbelangstelling Een firma heeft dezer dagen spe ciale offerten in fietsenrekken rond gezonden. Daarvan was er één ge richt aan het kantoor van de Kamer der Verenigde Oost-Indische Com pagnie te Hoorn. Deze Kamer is in 1795 opgeheven Vanmorgen vroeg is gemeld, dat de Australische kruiser „Australia" een landingsvaartuig van de Nederlandse Marine te hulp snelt, dat in het midden van de Koraalzee met moeilijkheden te kampen heeft doordat een motor on klaar is geraakt. Het Nederlandse schip was op weg van Hollandia naar Bris bane. Gouverneur-generaal Sir Wil liam Slim bevindt zich aan boord van de „Australia". et jongste nummer van het offi ciële propagandablad van de KVP, het eerste dat na de ver kiezingen voor de provinciale staten ver schenen is, bevat enige interessante na beschouwingen over de stembusuitslag. De tevredenheid is groot. En met reden. Die daags voor de verkiezingen een per centage van 31.5 had durven voorspel len zou voor optimist zijn uitge maakt. Wij hebben in onze eigen nabe schouwing op de verkiezingsuitslag ge sproken van dezelfde te£e,d?nha'd>; maar in de groei van de PvdA. toch aanleiding gevonden om tegen zelfge noegzaamheid te waarschuwen. De par tijvoorzitter, mr. van Doom, laat in zijn hoofdartikel in de Opmars hetzelfde eeluid horen en vindt vooral aanleid.ng om voor de grote krachtmeting v an 1956 de voorlichting en propaganda „met name in het Zuiden' te be studeren, Dit is een van de vele goede gedachten, die de jonge voorzitter blijkt te hebben. De propaganda voor de Sta tenverkiezingen immers is in de er- schillende provincies zeer verschillend gevoerd. Er was geen centrale leiding van het partijbureau uit, de regionale besturen deden wat zij goed achtten. Leest men de rapporten uit de elf pro vinciën, die in hetzelfde Opmars-num mer voorkomen, dan ontkomt men niet aan de indruk, dat sommige enthousias te rapporten een ondertoon van zelfver dediging hebben, met name die uit de Zuidelijke provincies, waar de betoonde propagandistische ijver met een welis waar bevredigend, doch geenszins vol ledig succes is bekroond. Men kan er over twisten in hoeverre men van pro paganda volledig succes mag verwach ten. wanneer ook de tegenpartij zich met onbetuigd laat, doch het loont wel de moeite na te gaan. of een volgende keer een centrale leiding bepaalde lacunes kan aanvullen of schadelijke overdrij vingen kan tegengaan, geholpen door een wetenschappelijke analyse van de jongste stembusuitslagen. Dat zulk een analyse te zijner tijd niet overbodig is voor een juiste prog nose van de toekomstige ontwikkeling moge blijken uit een vergelijking van de triomfantelijke conclusies, welke con currerende partijen uit een en dezelfde stembusuitslag hebben menen te kun nen trekken. Het orgaan van de P.v.d.A. Paraat, wijst op het aandeel van de katholieken in de aanwas van de be volking en meent, dat op grond van de cijfers van de volkstelling van 194het stemmencijfer van de KVP elk jaar met 0.2 procent zou moeten groeien en dat het cijfer van de P.v.d.A. uit dien hoofde in het Zuiden zou moeten af nemen: nu dit niet het geval is kan dit alleen maar een aanwijzing inhou den dat vele duizenden jonge Katholie ken in het Zuiden op 21 April voor het eerst hun stem aan de P.v.d.A. hebben gegeven. In De Opmars berekent een jongere, dat op grond van de bevolkings aanwas sinds 1948 de KVP in 1954 onge veer 18.000 stemmen méér zou moeten hebben behaald, maar „wij iongeren dagen een ieder uit om te bewijzen, dat dit de stemmen zijn van onze genera tie." Wij nemen de uitdaging niet aan, maar stellen vast dat er toch ergens een lek moet zitten. Voor een beoorde ling van de groeikracht van de P.v.d.A. zou enige kennis van de leeftijd der P.v.d.A.-stemmers toch wel interessant zijn. Leest men De Opmars, dan loopt het met die groeikracht zo'n vaart niet. Mr. van Doorn constateert: „De P.v.d.A. kwam van 29 op 29.4 welke stijging met name te danken is aan „winst" ten koste van de communisten, die 0.9 ver loren" (Vervolg op pag. 3) De lezer weet het reeds, de Over- veense arts dokter C. G. J. Bos en zijn echtgenote Jo Vincent gaan het Hol landse klimaat verwisselen voor pret tiger temperaturen. Cap d'Ail heet het plaatsje, dat zij als toekomstig verblijf hebben gekozen. Het is gelegen aan de Cöte d'Azur en eenvoudig ideaal voor het houden van een uitvoerige vacan- tie. Het echtpaar gaat een moderne flat woning betrekken en kiest er voorlopig voor een jaar domicilie. Gaat alles naar wens, dan wordt de duur voor onbepaal de tijd verlengd en beantwoordt het ver blijf niet aan de verwachting, dan keren Jo Vincent en dokter Bos terug naar Nederland of vestigen zich elders in Frankrijk. Het huis en de buurt zijn hun welbekend. Sinds 1948 brengen zij er hun vacanties door. Huize „Tetterode", het statige, ouder wetse herenhuis aan de Zijlweg in Over veen ziet er nu ongezellig uit. De eerste toebereidselen voor het vertrek zijn reeds getroffen. De Overveense schilder Otto de Kat legt momenteel de laatste hand aan een schilderij van Jo Vincent. Het portret staat op een ezel in een der kamers van het huis. Fier draagt de zangeres de gouden medaille, ver bonden aan de Huisorde van Oranje Nassau. Het initiatief tot het vervaardi gen van dit schilderstuk is uitgegaan van het Amsterdams huldigingscomité dat het schilderij èen plaats heeft toe bedacht in een van de foyers van het concertgebouw. Mevrouw Bos is overigens vergeten, wat er in al die voorgaande jaren is gebeurd. Zij is vergeten, dat zij en kele maanden geleden nog hartstoch telijk is toegejuicht bij haar afscheids- tourneé, dat zij tientallen jaren de we reld in verrukking heeft gebracht met haar stem. Zij wil nog maar een ding: leven voor zich zelf. In Frank rijk is daarvoor de gelegenheid. Dat leven bestaat voor haar uit al het geen zij omwille van haar carrière heeft moeten nalaten, zoals het ver richten van gewone huishoudelijke be zigheden, onbekommerd uitgaan, luis teren naar concerten (niet naar opna men van haar zelf!) en dat alles on der de koesterende zorgeloze zon van Zuid-Frankrijk. Dokter Bos gaat zich vooral overge ven aan lectuur, een liefhebberij, die hjj door zijn drukke praktijk noodzake lijkerwijze heeft moeten verwaarlozen. 33 jaar geleden vestigde dokter Bos zich in Overveen, vrijwel direct na zijn afsturen. De vele vrienden, die hij zich door zijn praktijk en door andere per soonlijke contacten heeft verworven, zul len hem op 30 Mei een huldiging be reiden, waarin tot uiting zal komen, delke plaats hij in de harten van tal van Overveense ingezetenen heeft in genomen. Het echtpaar Bos zal voorlopig in het huis aan de Zijlweg 'n pied-a-terre aanhouden. Voor het geval datMaar we blijven er wel, verzekert mevrouw Bos glimlachend. Naar aanleiding van de jongste demonstraties in Nederland antwoorden de Duitsers met een afwijzende hou ding tegenover het toeristenbezoek aan Nederland, zo schrijft het rechtse Duitse blad „Fortschritt". Reisbureaux in de grote steden van het Rijnland hebben geconstateerd, dat de belangstelling voor Nederland daalt. Verscheidene autobusondernemingen moeten de reisroutes veranderen, waar zij tochten door of naar Nederland had den geprojecteerd. Voortaan zullen de West-Duitsers weigeren Hollandse boter of eieren uit Nederland te kopen, zo schrijft de „Fortschritt". De burgemeester van Rotterdam, mr. G. A. van Walsum, heeft naar aan leiding van de anti-Duitse gedragingen in Nederland jegens Duitse toeristen te Dortmund verklaard, dat de Duitsers niet van de Nederlanders mogen eisen, dat zij alles wat in' het verleden is ge beurd, vergeten, maar dat de Nederlan ders het democratische Duitsland niet meer verantwoordelijk moeten stellen voor de fouten van het Derde Rijk. Burgemeester Van Walsum woonde met veertig functionarissen van de ge meente, de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Haven de door de ge meente Dortmund georganiseerde Rot terdamse dag bij. Advertentie BARFELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 (Tot Donderdagavond) Droog en morgen overdag zonnig weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.50—20.28. Maan: 16.05—2.46.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1