en Land van Maas en Waal Hinderlijke wetteloosheid ONRUSTBARENDE DROOGTE OP VELE PLAATSEN Aarde dreigt open te barsten in Betuwe Hoogste inkomens in de forensen gemeenten 24.000 MAN ONDER VUUR zonder één SCHRAMMETJE Fransen bestellen Connies in plaats van Comets H Van Melis midvoor tegen Zweden J Verkorting van de dienstplicht? Pater dr. Bonaven- tura Kruitwagen t 2.6 pet. van belastingplichtigen brengt 50 pet. van belastingbedrag op Cornet-ongeluk heeft Britse luchtvaart industrie zware slag toegebracht Toi hoofd en hart Het weer DONDERDAG 13 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25988 elteloze L-?-J-Jan.uan 1956 wéér een Romme stelt vragen Realistische opleiding Vuurproef voor 500 a 600 man per dag $?spunt An or00ïuit,zicht' dat uit een ki?eld opeiVh» doelmatig en goed ge- is P nbaar bestuur uiterst beden- Fokker levert eerste Scandiatoestel af „Duizenden werklozen" Stopzetting immigratie naar Canada gevraagd Onbekende duikboot bij Nieuw-Guinea Van der Kuil rechts-, Louer linksbuiten Vragen over kleuter onderwijs SH ORTS - SWEATERS f BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van on?e correspondenten) Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat de zonneschijn en het warme weer floor regen worden verdrongen, wanneer we althans de enkele plaatselijke buien buiten beschouwing laten. De droogte dreigt dusdoende onrustbarend te worden. Uit vele delen van het land bereiken ons alarmerende berichten, daarin met name de situatie voor de land- en tuinbouw precair wordt ge- Uoemd, De waterleiding in de hoofdstad kampt met problemen, de inwoners van Bloemendaal en Heemstede hebben het verzoek ontvangen hun tuinen biet te besproeien, op de kleigronden in de Betuwe en het Land van Maas en Waal bestaat de kans, dat de grond open gaat barsten, kortom overal flfeigt de voor de tijd van het jaar abnormale droogte ernstige gevolgen te hijgen. .He onrustbarende droogte, welke in is begonnen en nog steeds voort- buurt, stelt de Gemeentelijke Water voorziening van Amsterdam momenteel *°°r ernstige problemen. De ongewone U'armte van de laatste dagen heeft het verbruik tot zulke recordhoogten doen Hijgen, dat de watervoorraad in de buinkanalen, het zgn. bovenwater, tot "et uiterste minimum is gedaald.. Dat U 'l niet zeggen dat daarmede de moge- dikheden voor watervoorziening Van Amsterdam zijn uitgeput, doch bij voort- Jjuring van deze toestand zal men op de buur niet aan noodmaatregelen (druk- ermindering) kunnen ontkomen. t>e situatie is nog niet kritiek, al heb ben de huisvrouwen van Amsterdam ■Maandag j.l. het record dagverbruik ge- Als men de doorsnee-burger zou vra gen wat hij denkt van de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeenten, zou hij vermoedelijk schou derophalend zeggen dat dit onderwerp hem niet erg interesseert. In het gun stige geval, dat hij zich een enigszins vage voorstelling van deze zaai: heeft gevormd, zal hij misschien antwoorden, dat Rijk en gemeenten aan het touw- treKKen zijn over de grootte van het aandeel dat de gemeenten zullen krij gen m de Rjjks-belastingpot. En hij zal dan aan toevoegen, dat het hem wei- uitmaakt, wie hier aan het langste eincl zal trekken, omdat het meer een kwestie van vestzak-broekzak voor hem Js: de uitslag van deze strijd zal, naar meent, niet van invloed zijn op het geen hij in totaal aan Rijks- en gemeen te-belastingen moet betalen. Wij laten "ier in het midden de vraag, in hoe- Verre deze opvatting juist is. Maar de burger, die gewoon is orde stellen op zijn particuliere zakep en l" beroep of bedrijf streeft naar een ^erantwoord financieel beleid zal ze- *er de wenkbrauwen fronsen als hem yerteld wordt dat de Nederlandse ge beenten sedert 1 Januari 1953 huishou- ?8n zonder een wettelijke basis voor "aar financieel beheer. De ernst £an dit feit springt in het oog, als men "edenkt dat het budget der gezamenltf- gemeenten ongeveer anderhalf mil- yfl gulden per jaar bedraagt. De noodvoorziening-gemeentefinanciën op 31 December 1952 af. Op die da- "tn moest derhalve een nieuwe wet- 8lijke regeling tot stand zijn geko- ?8n. Eerst in de zomer van 1953 dien- de regering een ontwerp van een voor de jaren 1953 tot en met t 5.5 bij de Tweede Kamer in. In het -Alaar bracht de Kamer een Voorlopig j 8rslag uit en gedurende een half jaar "u het wachten op de Memorie van t woord van de regering. De gemeen- 8besturen zetten rich reeds aan de .oorbereiding van de samenstelling van tp begroting voor 1955, maar zij tas- hpt n°8 steeds in het duister omtrent -8tgeen (met terugwerkende kracht tot Januari 1953!) het fundament van hpfi ^"uncieel beleid zal zijn. Immers ih.1 leeuwendeel van de gemeentelijke ^kwnsten (plm. f 650.000.000,- per jaar) tefn j via uitkeringen uit het gemeen ste» beheerst door de nog vast te *hpt wet op de financiële verhouding Zich Rijk. De gemeenten behelpen bas nu rnet voorschot-uitkeringen, ge- 8ei °P Ae vervallen wettelijke re- t "ng. Maar meer dan 500 gemeen- waaronder vrijwel alle grotere ge- tene"ten, kampen met begrotingstekor- ]qq t°t een gezamenlijk bedrag, dat de js toillioen gulden benadert. En het Verr "hogelijk, vast te stellen in hoe- twep .deze tekorten reëel zijn, daar de een Jaren achterstand in de wetgeving Ha'/!\ust inzicht in de gemeentelijke fi- len onmogelijk maakt. Het is een ernstig feit, dat 't meren deel der gemeentebesturen, bii de beDaa1 .beooFdeling van de vraag of tot Saan rf oltEave'. moet worden overge- tP nnanciële toestand der gemeen te' stpi?'''n^e een "lot met zekerheid vast büiten k lact°r, tot op zekere hoogte ZiCh bepchouwing moeten laten en de .boeten beperken tot de vraag of Sernep lde uit§ave 1" bet belang der ZegSp j noodzakelijk is. Onnodig te tsnpp, deze situatie onvermijdelijk büög ge beeft een uitzetting van het blindt, der gemeenten en een toene- tekort a' dan niet fictieve begrotings- Oph n' biet toezicht houdend orgaan is, ^deputeerde Staten der provincie hét "als de gemeentebesturen, door line jbtbreken van een wettelijke rege- hanrti de gemeente-financiën ge- lep „f bt in zijn taak om te beoorde- CaPac t epaalde uitgaven de financiële Als n der gemeente te boven gaan. bioet s meeloopt de regering Xan A„fn sPoedig met haar" Memorie 'oze tuiWo,orfl bomen kan het wette- ^banciau. de geschiedenis van de g8rtiepn+ verhouding tussen Rijk en ?a" m™ï nog dit )aar eindigen. Maar i'bg voor iqsr1! meiJwe wettelijke rege- 8p stand volgende jaren al weer Le Wet£revp^aa-nvrezen echter dat '8d niet Tn aA*"1 ,achterstand op dit ge- wn dat dus on"i -rag zal.kunne" inhalen broken. Vorig jaar werd dit in Juni be reikt met 167.000 m3. Maandag j.l. werd ae 170.000 m3 overschreden. Tussen ne gen en tien uur 's morgens werd er, eer, verbruik geregistreerd van 12.000 m3! De volgende dagen van deze week gaven slechts een kleine vermindering te zien: Dinsdag 168.000 m3. Woensdag 159.000 m3. De droogte is reeds in het vorige jaar begonnen, zo deelde men ons van de zijde van de Waterleiding mede, doch April' spande wel de kroon. Normaal valt er in deze maand 50 mm regen; dit jaar was het slechts 9 mm. Bovendien heeft het ontbreken van een donderbuitje tussen de warme dagen van de afgelopen en deze week de tuin- bezitters ongerust gemaakt. Er wordt veel gesproeid, al heeft men reeds ver schillende malen gevraagd om liever het gras te laten verschroeien dan de water voorraad van de stad nodeloos uit te putten. Het is te begrijpen dat de Amsterdam mers met de situatie niet content zijn. Tijdens de hevige vorstperiode in de af gelopen winter zakte de gasdruk en nu zijn er moeilijkheden met het water. Een troost is, dat begin 1957, als het Lekwaterplan voltooid zal zijn, al deze narigheid tot het verleden zal behoren. Grond dreigt open te barsten Ook in de Betuwe en het Land van Maas en Waal lijdt het land in erge mate dóór de droogte. In de uiterwaar den langs de grote rivieren is de situa tie nog vrij gunstig, maar meer landin waarts ziet men op de weilanden overal grote hoeveelheden hooi en stro liggen waarmee het vee wordt gevoerd. Som mige boeren overwegen hun koeien naar de stal terug te brengen wanneer de re gen nog lang uit mocht blijven. Ook de akkers staan er niet rooskleurig bij. Speciaal op de kleigronden dreigt de grond open te barsten. Weliswaar kan men in het rivierengebied nog voldoen de water inlaten, zodat de sloten op een behoorlijk peil staan, maar zulks is al leen ten gerieve van het vee. Op het grondwaterpeil heeft het practisch geen uitwerking. De vruchtbomen hebben van de droogte tot nog toe weinig te lijden. Overigens is dit afhankelijk van de kleilaag in de bodem. Een geluk bij een ongeluk is het feit, dat men geen last heeft van mui zen, waar aanvankelijk nogal vrees voor bestond. In de droge zomer van 1947 werd het gebied tussen de rivieren ge teisterd door een schrikwekkende mui zenplaag. Daarvan is nu gelukkig geen sprake. Aanzienlijke schade aan de bieten De droogte van de grond in Brabant, zowel in het Oosten als in het Westen, is van die aard, dat overal de boeren met groot verlangen naar regen uitzien. In bijna geheel Oost-Brabant heeft het gisteren vrij hevig geregend, wat voor de landbouw in deze streken van on schatbare betekenis is. Op sommige plaatsen, vooral daar waar suiker- en voederbieten waren ingezaaid, is de regen te laat gekomen. De bieten heb ben op de zand- en op de kleigrond reeds aanzienlijk van de droogte ge leden. In het door de watersnood geïnun deerde gebied zou regen harder nodig zijn dan waar ook. Hier kan men zelfs Doelman Delhasse van de Rode Dui vels valt tevergeefs uit naar de van grote afstand door midvoor Bleyen- berg a la Bakhuys ingeschoten bal. Met dit doelpunt namen de Zwaluwen gisteravond in het Olympisch Stadion de leiding in de wedstrijd tegen de Rode Duivels, waarvan u een verslag aantreft op pagina 7. spreken van zeer aanzienlijke schade aan de bieten. Vooral ook de toestand van gras- en hooiland baart in de ge hele provincie grote zorg. Aan het gras heeft eerst de vorst reeds schade aange richt, terwijl de nu al weken durende droogte de boeren verplicht over te gaan tot het bijvoeren van het rundvee. Daar het wintervoer practisch overal op is. zijn op tal van plaatsen in Oost- en West-Brabant boeren reeds overgegaan tot het maaien van üe te velde staande rogge, om deze als groenvoer te geven aan het vee bij gebrek'aan voldoende gras. Elders hebben boeren een deel van hun koeien als slachtvee voortijdig ver kocht. Over het algemeen hebben de graangewassen van de droogte nog wei nig te lijden gehad. Hoewel ook hier voor wat regen niet zou schaden, kan men in het algemeen zeggen, dat haver, gerst en mais er tamelijk goed voor staan. De schade aan gras- en hooiland is echter al zo groot, dat van een vol ledig inhalen van deze schade geen spra ke meer kan zijn. Tengevolge van de warmte der laatste dagen is ook overal in de provincie het watergebruik door particulieren enorm gestegen. Ernstige schade aan aspergeteelt Tengevolge van de aanhoudende droogte kampen de Limburgse landbou wers het meest met een nijpend ge brek aan groenvoer voor het vee. De extra sruirogge, gezaaid om bii voor komende droogte als voer te gebruiken is reeds vrijwel geheel opgebruikt, zodat tal van landbouwers zich genoodzaakt zien ook andere gewassen af te maaien. Bij de tuinbouw ondervindt vooral de aspergeteelt in Noord-Limburg ernstige schade. Hoewel de temperatuur voor as- peraeteelt gunstig is. kan deze door vochtgebrek van de grond niet vlot ver lopen. Voor de telers betekent dit thans reeds een financiële strop, aangezien de hoeveelheid asperges veertig procent lager wordt geschat dan verleden jaar, toen de Noord-Limburgse telers maar liefst vijf millioen gulden uit dit voor jaarsgewas wisten te halen. Verschillende andere tumbouwgewas- sen, zoals sla en spinazie, komen moei lijk aan de gang, terwijl pas gezaaide gewassen geen wortel kunnen schieten, daar de aardkorst 1520 cm kurkdroog is. Voor veel tuinbouwgewassen is ge lukkig de zaaitijd nog niet verstreken, zodat de gevolgen van de huidige droog te op tuinbouwgebied minder ernstig zullen ziin dan bii de landbouw, wan neer althans spoedig de nodige ragen zal vallen. De Limburgse fruitteelt heeft echter nog geen droogteschade opgelo pen- Opmerkelijk is dat het aantal kunstmatige regenmakers od het ogen blik enorm toeneemt. Reeds tientallen landbouwers en tuinders bezitten een dergelijk kostbaar apparaat dat hen thans aardig uit de brand helpt. Tuinen niet besproeien Natuurlijk heeft het uitblijven van de regen ook voor Haarlem, maar vooral voor de omgeving van de bloemenstad, ernstige gevolgen. Kan men in de stad zelf nog wel het een en ander redderen, in het land- en tuinbouwgebied wordt de situatie precair. De directeur van het Nationale Park „De Kennemer Dui nen", ir. E. C, M. Roderkerk, verklaar de vanmorgen: „Ik houd m'n hart vast. De toestand is heel ernstig en het park is brandgevaarlijk. Als een bezoeker een brandende sigaret wegwerpt, is het leed niet te overzien." In de Kennemer duinen is het plantendek op de hellin gen volkomen verdord. Als er veel op gelopen wordt, zullen er verstuivingen volgen, die niet mooi meer zijn. Daarom is men maar begonnen deze verdorde laag met takken te bedekken. In de duinen is de situatie thans zo, dat de stand van het grondwater lager is dan ooit in de laatste vijftig jaar is gecon stateerd. Daarom is het niet zo ver wonder] ijk, dat de bewoners van Bloe mendaal en Heemstede het zeer drin gende verzoek hebben ontvangen hun tuinen niet te besproeien. In Kennemerland dreigt de droegte catastrofale consequenties te zullen krij gen. Men heeft daar reeds te kampen met een geweldige wateronttrekking door de tunnelbouw, hoogovens, papier fabrieken, het P.E.N., enz. Met deze droogte is het bodempeil nog lager ge worden en vele pompen zjjn droog ko men te liggen. De tuinders zijn nu koortsachtig doende om de bronnen van hun pompen drie meter uit te graven, hetgeen uiteraard grote kosten met zich meebrengt. Het Tweede Kamerlid Romme (K.V.P.) heeft de minister-president en de minister van Oorlog en van Marine de volgend» schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat in België, in overeen stemming met d'e verdragsverplichtingen van de N.A.T.O., de militaire dienstplicht is verkort tot achttien maanden? Is de regering van oordeel, dat ook voor Nederland een overeenkomstige of ande re verkorting van de militaire dienst plicht in overeenstemming kan wor den geacht, of gebracht, met de nakoming van de defensieve taken der N.A.T.O. en met de daarbij aangegane of aan te gane verdragsverplichtingen? Indien de laatste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de regering dan bereid in het belang van de bij de N.A.T.O. betrok ken landen in het algemeen van Nederland en zijn dienstplichtigen in het bijzonder verkorting van de militaire dienstplicht hier te lande te bevorderen en, zo ja, tot welke duur? 33 33 Het eerste na de oorlog bij Fokker gebouwde verkeersvliegtuig is gereed. Het is een in li.entie gebouwde „Scandia" bestemd voor de SAAB-vliegtuigfabrieken in Stockholm. Het is het eerste van een serie van zes toestellen. Pater dr. Bonaventura Kruitwagen O.F.M. is Dinsdagavond in het klooster der Franciscanen te Venray overleden. Hij was 79 jaar. Hij was een groot ge leerde, grondig kenner van de middel eeuwse cultuur, die hij zijn leven lang heeft bestudeerd, en bovendien een har telijk, hulpvaardig en vroom mens. De begrafenis zal'Vrijdag geschieden op het kloosterkerkhof te Venray. Frans Joseph Kruitwagen, die na zijn intrede in het klooster Bonaven tura zou heten, is 22 October 1874 in Rotterdam geboren. In 1892 is hij bij de Franciscanen ingetrederl, in 1899 priester gewijd. De universiteit van Amsterdam heeft hem in 1934 tot doc- tot honoris causa benoemd. Van 1899 tot 1902 is hij professor in de Kerkgeschiedenis geweest in het klooster zijner medebroeders in Al verna bij Wychen. Zijn vele diepgaande en merkwaar dige publicaties op het gebied van de middeleeuwse cultuur in allerlei tijd schriften en verzamelwerken heeft zijn naam ook buiten Nederland be kend gemaakt, vooral als kenner van de geschiedenis der boekdrukkunst en van de incunabelen. (Zie ook pagina 9) Het totale inkomen in Nederland bedroeg volgens de publicatie van het C. B. S. „Inkomensverdeling 1950" in dat jaar f 12.1 milliard, hetgeen neer komt op een stijging met ongeveer 55 pet. ten opzichte van 1946. Het gemid deld inkomen per belasting-plichtige en per inwoner beliep in 1950 resp. f 3050 en f 1197 d.i. resp. rond 40 pet en 45 pet. meer dan in 1946. In de inkomensklasse beneden f 6000 hebben zich in deze periode belangrij ke verschuivingen voorgedaan. Zo had in 1950 omstreeks 40 pet. van het aan tal belastingplichtigen een inkomen beneden f 2000 tegen ruim 60 pet. in 1946. Daarentegen was het aantal per sonen met een inkomen van f 2000 f 6000 toegenomen van 34 pet. van het totaal in 1946 tot 53 pet. in 1950. Degenen met een inkomen van f 10.000 of meer slechts 2,6 pet. van het totaal aantal belastingplichtigen hebben in 1950 bijna 50 pet. van het totale belastingbedrag opgebracht, ter wijl de bijdrage van de personen met een inkomen beneden f 6000 in to taal 92 pet. van het totaal nog geen 39 pet. van dit bedrag uitmaakte. De cijfers betreffende de gemiddel de inkomens per inwoner in de eco nomisch-geografische gebieden geven een inzicht in de regionale verschillen in welvaart. Het hoogste gemiddelde is aangetroffen in het gebied gevormd door de gemeenten Voorburg en Rijs wijk (f 1660), het laagste bij de Bra bantse Peel (f 794). Zeer hoog blijkt het gemiddelde inkomen te zijn in ge bieden, waarin forensen-gemeenten liggen, zoals het Gooi (f 1642), Noord en Zuid-Kennemerland (f 1533). Zeer belangrijke verschillen in welvaart blijken er te bestaan tussen de ver schillende delen van het platteland. Zo ligt bijv- het welstandsniveau in de zeekleigebieden aanzienlijk hoger dan in de veenkoloniën en zandgebieden. Tot eerstgenoemde gebieden behoren o.a. de Wieringermeer (f 1411), West- Zeeuws-Vlaanderen (f 1387) en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen (f 1243). Tot de tweede categorie behoFen o.m. de Bra- Op de gevechtsbaan in het infante- rieschietkamp De Harskamp zijn sinds October 1953 24.000 militairen in „tij gersluipgang" onder scherp mitrail- leurvuur doorgegaan zonder een schrammetje op te lopen. Voor het overgrote deel mannen die voor hun nummer in dienst waren, maar daar naast ook de staf van het eerste le gercorps onder persoonlijke leiding van lt. gen. Opsomer en Dinsdag nog 24 veldpredikers, die hun militaire opleiding vervolmaakten. js op Lit"jgC A®riode zal ingaan. *-"41 IC ar. Vijf a zeshonderd man per dag krijgen op deze baan hun vuurproef onder het wakend oog van de commandant, kapi tein Ulrici, die deze baan gemaakt heeft naar Amerikaans model. Hij is het die waakt over het welzijn van ae troepen en in de toren, die het terrein overziet met een enkle handbe weging het vuren kan doen staken als zich onverhoopt iets buitennissigs mocht voordoen. „Als ieder zich aan de voor schriften houdt kan er niets gebeuren", zo zegt hij. „U bent hier niet gekomen om do held te zijn maar om uw opleiding te vervolmaken". Zo hoort elke troep zich toevoegen als zij in de loopgraaf gereed staat voor de 150 meter die voor het grootste deel „robbend" over de grond en onder het vuur van drie zware mi trailleurs moet worden afgelegd. Even daarna horen de mannen de mi trailleurs achter zich inslaan tegen sta len platen. Dan gaat het vooruit de loopgraaf uit, tussen de harde knallen van de explosies door en daar boven het onheilspellend geluid van de ko gelregen. Het laatste stuk komen de handgranaten er aan te pas. Om de troep te laten wennen aan ar tillerievuur is in Oldenbroek 'n tweede baan gemaakt, waar de mannen voor waarts gaan onder eigen artillerievuur bantse (f 821) (f 884). Peel (f 794), en de Drentse Kempenland Veenkoloniën Beziet men de gegevens per ge meente, dan blijken er onder de tien gemeenten met het hoogste gemid delde inkomen negen typische fo rensen-gemeenten voor te komen, t.w.: Wassenaar f 3130; Bloemendaal f 2789; Blaricum f 2232; Heemstede f 2118; Laren (N. H.) 2090; Naarden f 1956; Voorburg f 1773; De Bilt f 1731; Haren f 1704. In deze reeks van tien gemeenten resteert nog de gemeente Wieringermeer met een gemiddeld inkomen van f 1756. De inkomensverdeling over de be lastingplichtigen blijkt in 1950 onge lijker te zijn dan in 1946, waarbij even wel moet worden opgemerkt, dat voor de oorlog de inkomensverdeling een grotere ongelijkheid te zien gaf. Voor deze statistiek werden de in dividuele gegevens van bijna vier mil lioen belastingplichtigen in de loon en inkomstenbelasting verwerkt. Prof ir. E. van Emden. directeur van de Fokkerfabrieken, heeft het eerste in Nederland gebouwde Scandia-toestel officieel aan de heer Holm, directeur van de Zweedse vliegtuigfabriek SAAB, overgedragen. Fokker heeft een bestelling van zes van deze machines, waarvan de laat ste in November zal worden afgele verd. De SAAB-fabrieken zijn over stelpt met militaire orders, reden waarom de opdracht van de in licentie te bouwen Scandiatoestellen bij Fok ker is gekomen. Het zijn tweemotorige toestellen met 'n accommodatie voor 32 passagiers. Het bestuur van het Canadese vakver bond, dat 580.000 leden telt. heeft de re- gerina verzocht, de immigratie stop t* zetten tot tenminste het volgende jaar. Het bestuur van het vakverbond zegt, dat werkgevers het aanwerven van im migranten aanmoedigen, hozjoel dui zenden bekwame arbeiders in Canada zonder werk zijn Een duikboot van onbekende nationa liteit is 8 Mei waargenomen bii Nieuw- Guinea in de omgeving van het Karas- eiland (Van onze luchtvaartmedewerker) oe meer de tijd verstrijkt sinds het Britse ministerie van Ver keer het besluit nam de produc tie van de straalpassagiersvliegtuigen van de serie I en H stop te zetten totdat het recente ongeluk met een machine van dit type bij Italië is op gehelderd, des te duidelijker wordt het hoe zwaar de slag is, die de Britse vliegtuigindustrie hierbij heeft moeten incasseren. Na de BOAC heeft thans ook de Air France, de Franse lucht vaartmaatschappij, haar keuze noodge dwongen op een ander toestel moeten laten vallen. En ook dit keer is de Super-Constellation de uitverkorene; het ziet er naar uit dat de Super-Con- nie de Comet in de eerstvolgende ja ren gaat vervangen. De Air France heeft haar bestellingen voor de Comet ingetrokken en in de V.S. drie Super- Constellations besteld. Deze toestellen zullen echter niet voor het begin van het volgend jaar afgeleverd kunnen worden. De Air France hoopt ze echter in het zomertoeristenseizoen 1955 in ie der geval in dienst te kunnen nemen. Ondertussen verwacht men dat het maanden kan duren voordat de produc tie van de Comets I en II weer ter hand kan worden genomen. De orders bij de De Havilland fabrieken die op het ogenblik ongeveer 200 millioen gul den belopen, zullen daardoor aanzienlijk vertraagd worden, voor zover ze nog niet geannuleerd zijn. Bovendien komt de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC die over zeven Comets beschikte en er binnenkort nog enkele b(j in dienst zou nemen, vooral in de komende zo mermaanden tegenover een aanzienlijk tekort aan materieel te staan, waar door deze maatschappij het te ver wachten luchtvervoer niet zal kunnen verwerken en daardoor ook al grote schade zal lijden. De tijdelijke stopzetting van de pro ductie ook van de nieuwste Cornets de Comets waarmede de ongeluk ken geschiedden behoorden alle tot de serie I is niet anders dan na rijp beraad genomen en eerst enkele weken nadat het vliegverbod van de Comet werd uitgevaardigd. Blijkbaar acht men het tekort aan vertrouwen in deze vliegtuigen van een dergelij- Na de wedstrijd Zwaluwen—Rode Dui vels is het Nederlands elftal samengesteld, dat Woensdag 19 Mei te Stockholm tegen Zweden uitkomt. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Steiger (PSV). Achter: Odenthal (Haarlem) en Tehak (Eindhoven). Midden: Van Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH), aanvoerder. De mens is pas vrij als hij van zelfzucht los is Voor: Van der Kuil (VSV), Michels (Ajax), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Louer (Noad). Reserves: De Rijk (MOC), Boskamp (Ajax), Van der Hoek (Feyenoord) en Van Beurden (BW). Aangetekend hierbij moet worden, dat Klaassens (VVV) en Cor van der Gijp (Em ma) wegens studieredenen niet voor de reis naar Stockholm beschikbaar waren. Nederlands B-elftal Het Nederlands B-elftal, dat Woensdag 19 Mei te Hengelo tegen Noorwegen B uit komt, ziet er als volgt uit: Doel: Dufour- né (Sparta); Achter: Wiersma (Donar), aanvoerder en Kuijs (Haarlem); Midden: Van der Hoeven (Emma), Hendriks (Vites se), Van Rooij (Eindhoven); Voor: Dillen IPSV), W. van der Gijp (Emma), Bleijen- berg (Rigtersbleek), Brooijmans (RAC) en Gruijzen (Sittardia). Reserves: Feijt (Woerden), Visser (DOS), Tolmeijer (Blauw Wit) en Stjbers (WV). ke omvang dat er voorlopig geen schroef meer in het vliegtuig zal mo gen worden aangedraaid. De productie wordt geheel stop ge legd, waarmede vier fabrieken van De Havilland in Hatfield, Chester, Christchurch en Portsmouth en bo vendien de fabriek van Short Brothers Harland in Belfast zijn betrokken. Men verwacht, dat de 48 thans nog in bestelling zijnde Comet vliegtuigen nu niet voor 1956 gereed zullen komen. De ze vertraging in de aanbouw is voor de Engelsen des te spjjtiger, aangezien ook de eerste Amerikaanse straalver- keersvliegtuigen van Boeing en Fair- child tegen die tijd zijn te verwachten. Ondanks deze ernstige tegenslag is er echter geen reden om te wanhopen. Het straalverkeersvliegtuig zal deson danks in de toekomst zijn grote bete kenis wel krijgen. Het is niet ondien stig er op te wijzen, dat de eerste serie van de Constellation vliegtuigen omstreeks 1946 ook door een startver bod, als gevolg van een aantal cata- strophale ongevallen, aan de grond werd genageld. Niettemin kan thans wel gezegd worden, dat de Constellation tot de best geslaagde lange afstand vliegtuigen behoort en ook nu nog zeer belangrijk werk verricht en zeer zeker nog jaren lang in dienst zal bljjven, ook al komen er nieuwere vliegtuigen beschikbaar. Men moet het in ieder geva] op prijs stellen dat de Engelsen, ondanks de grote schade voor him industrie, tot deze maatregel in het belang van de veiligheid in de lucht hebben besloten. Het Tweede Kamerlid de heer Beer- nink heeft aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen schrif telijke vragen gesteld over het Kleuter onderwijs, waar „toestanden bestaan, welke verre van rooskleurig genoemd moeten worden.". Hij meent, dat de bij schoolbesturen en gemeentebesturen heersende onzekerheid omtrent de in houd van de te verwachten wettelijke regeling van het kleuteronderwijs rem mend werkt op het nemen van initiatie ven, welke tot verbetering van de toe standen kunnen leiden. Hij vraagt wan neer de resultaten van het interdeparte mentaal overleg, dat momenteel plaats vindt over 't ontwerp-kleuteronderwijs- wet, kunnen worden tegemoet gezien. Aavertenlte BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD B01STR. 48 A DAM TEI 717162 (tot Vrijdagavond) Droog en zonnig weer. Overwegend matige Oostelijke wind. Verdere daling van de temperatuur. Zon: 4.49—20.24. Maan: 17.14—3.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1