Voorgestelde ziektekosten regeling gemeente-ambtenaren verworpen voor Vechtpartij om een verbroken verloving in Haarlem r HEEMSTEDE Uit Kennemerland Vele geslaagden op Nijverheids avondschool Kath. Bond voor het Gezin 'J "I Advies „Georganiseerd Overleg" werd terzijde gelegd j RIJWIELEN Verre reisvoerde naar de nor Betekenis contact school—gezin Slachthuiskwestie I Fa. E. de Graaff j ONDERWIJS IN BEVERWIJK DONDERDAG 13 MEI 1954 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Zag U reecis le LUSTRUM JAN GIJZEN-NOORD Volgende week sport wedstrijden Beroep op medewerking Botsing en aanrijding Spreekuur burgemeester Braderie in Cronjéstr. TOUJOURS L'AMOUR FAILLISSEMENTEN Goed afgelopen Triduum voor verloofden SPORT- COLBERTSen PANTALONS ENMODE Burgerlijke Stand Waterstanden Vlaggen wapperen voor H. Bank „Berkenrode" op de planken De K.A.B.-bedevaart naar Heiloo Kath. Vrouwenbeweging sluit het seizoen Gebrek aan vakbekwame krachten De geslaagden RESULTATEN GASBESTRIJDING Wens in D.E.M.-kringen WAAR BLIJFT SUP PORTERSVERENIGING? W. Hessen 25 jaar bij de N.Z.H.V.M. „Nobels-beker" Afwijzing Beverwijk wreekt zich Holland I.tournooi Z omer avond-competitie DRUKTE NIET TE VERWERKEN Veilingnotering Aanmerkelijke stijging van haringu/.tvoer Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zoals te verwachten was, heeft de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag weer veel tijd besteeds aan de voorge stelde ziektekostenregeling voor ambte naren die in gemeentedienst zijn. Het re sultaat van de riscussies was, dat het voorstel, evenals het oorspronkelijke van 1 Februari, werd verworpen, nu met het gevolg, dat de ambtenaren genoegen zul len moeten nemen met de z.g. interim regeling totdat deze kwestie op wettelijk niveau is geregeld. Op 1 Februari j.l. toch, kwam de ziek tekostenregeling reeds in de gemeente raad aan de orde, maar deze kon geen genade vinden bij de meerderheid van de raad. Via een motie werden B. en W. toen uitgenodigd om andere stappen te ondernemen ter verkrijging van een voor de raad aanvaardbare regeling. Het resultaat daarvan een uitvoerig prae- advies van B. en W. publiceren wij enkele dagen geleden. Dat resultaat stemde verschillende raadsleden bij de behandeling van gisteren niet bepaald tevreden. De heer Janssen (PvdA) moest helaas constateren, dat de voorgestelde wijziging in de regeling in geen geval de bezwaren van zijn fractie hadden weggenomen. Indien zij namelijk zou worden doorgevoerd, werd de wettelijke regeling bemoeilijkt. Daarom zou zijn fractie tegen het voorstel van B. en W. stemmen mede omdat dit voorstel niet gezien kon worden als een uitvoering van de Februari motie. Spreker sneed tenslotte het telegram aan, dat de raad vlak voor zijn zitting ontvangen had van de Unie van samen werkende organisaties voor gemeente ambtenaren. Daarin werd aangedrongen op aanneming van het voorstel, dat het product was van georganiseerd overleg. Indien zulks niet geschiedde zo heette het: dan zou het georganiseerd overleg geen enkele practische waarde meer hebben. De heer Janssen nu verklaarde naar aanleiding van dat telegram, dat hij het Georganiseerd Overleg volkomen res pecteerde; maar hij wilde toch de vrij heid hebben de adviezen voorbij te gaan, indien het algemeen belang dat vorderde. Naar aanleiding van datzelfde Overleg was de heer Loerakker (KVP) van me ning, dat het voorstel, ondanks een enkel bezwaar, moest worden aangenomen Mevrouw Scheltema (WD) zocht het ditmaal meer in de richting van de PvdA en ook zij betoogde, dat het hui dige voorstel in feite niet veel verschil de van dat in Februari, waardoor het niet voldoet aan een vervulling en uitvoering van de motie. Zij stelde, na een uitvoerig betoog, dat men genoeg bij particuliere fondsen terecht kan en daarmede zou het best een regeling te treffen zijn. De heer Proper (CPN) ging evenmin ac- coord met het voorstel van B. en W. en met nadruk verklaarde hij, dat het Ge organiseerd Overleg slechts een advise rende taak heeft. Iets minder heftig dan de vorige spre ker wees ook de heer Albrecht (PvdA) op het adviserend karakter van het Ge- Advertentie onze enorme collectie S Koninginneweg 48, Haarlem, Tel. 13609 J Ter gelegenheid van het eerste lus trum der winkeliersvereniging Jan Gij zen-Noord zal er Dinsdagavond 18 Mei een estafetteloop worden ge houden tussen de Haarlemse Politie- Snortvereniging en in Haarlem gele gerde militairen. Deze loop begint om zeven uur. Daarna begint om acht uur op het plein van de J. P. Coenschool een volleybalwedstrijd tussen de Poli tie en de Rijkstelefoon. Op het terrein van „Onze Gezellen" aan de Vergierdeweg zal Donderdag 20 Mei een gecostumeerde voetbalwed strijd gespeeld worden tussen de winkeliers van Jan Gijzen onderling. Een Chemisch-technisch Adviesbu reau, dat gevestigd is aan de Zijlweg 340 in Haarlem, bezit op Haarlems gebied achter het Marinehospitaal te Overveen een proefveld, waarop ver schillende houten, stenen en metalen voorwerpen liggen, de zijn bedekt met een laagje lak of verf. Het .veld is wel omrasterd, maar niettemin is het enkele kinderen gelukt de omheining over te klimmen en het veld als speel terrein' te exploiteren. Het bedrijf mist nu een plaat aluminium, die een. afme ting heeft van 10 bij 75 en het num mer draagt; 1075 A. De plaat is in drieën verdeeld: een gedeelte is onge- lakt, een gedeelte is wit gelakt en het derde stuk is blauw. Het bedrijf stelt op dit proefstuk, dat weinig geldelijk, maar wel veel wetenschappelijke waarde heeft, grote prijs, en doet dan ook een beroep op de ouders, om hun medewerking te verlenen bij de po gingen, om het terug te vinden. In lichtingen worden gaarne ingewacht bij het bureau Zijlweg 340. Wegens het niet verlenen van voor rang botste od de hoek van de Pijls- laan en de Lorentzkade Woensdagavond half 12 de 45-jarïge verzekeringsagent L. J. H. uit Haarlem met ziin motor fiets tegen een personenauto. Hij sloeg met ziin voertuig over de kop. liep een hoofdwond on en brak ziin linker sleu telbeen. Hij is opgenomen in de Maria- stichting. Beide voertuigen werden ern stig beschadigd. Woensdagavond om kwart over 8 is de 42-jarige wielriidster N. M. E op de Houtbrug aangereden door een perso nenauto, toen z%i zonder voldoende op het verkeer te letten linksaf de Gasthuissingel wilde afslaan. Zij kwam met haar vóórwil tegen 't rechter ach terspatbord van een haar achterop ko mende auto aan. Door de val liep zii een hersenschudding on. Zii is in het Grote Gasthuis oo?enomen. De burgemeester van Haarlem zal morgen geen spreekuur houden. Het eerstvolgend spreekuur is Vrijdag 4 Juni. organiseerd Overleg, een college, dat hij overigens grote waarde toekende. De heer Landmeter (CH) merkte echter op, dat het Georganiseerd overleg zich ge steld heeft op het algemeen belang. Hij spoorde aan tot aanneming van het voor stel. Zo niet. dan zou volgens hem het Georganiseerd Overleg veTminkt wor den. Zijn fractiegenoot Wensing verhief echter zijn stem tegen het voorstel, dat echter gesteund werd door de heer Sil- vis (AR). Nadat de WD-leden Fibbe en Stoffels het hunne ervan gezegd hadden, was het wethouder Bakker, die moest trachten de stemming in raad wat gun stiger te maken. Hij stelde in eerste instantie, dat B. en W. naar best vermo gen de motie tot uitvoering gebracht hebben. Verder achtte hij overwaarde ring van het Georganiseerd Overleg, zoals dat in vroeger jaren wel gebeurde, onjuist, maar even onjuist was volgens hem de onderwaardering, die in het on- havige geval naar voren komt. De wet houder waarschuwde er tevens tegen om van alle mogelijke zaken principes te maken. Dat B. en W. „slechts" met een gewijzigde regeling bij de raad kwamen, vond zijn oorzaak in het feit, dat alles voortgekomen is uit het Georganiseerd Overleg, waar toch volledige overeen stemming is bereikt. Spreker ging nog uitvoerig in op verschillende detailpun ten, maar de houding van B. en W. staaf de hij toch hoofdzakelijk op het boven staande. De verdere discussie leverde geen nieuwe gezichtpunten op, de standpunten waren bekend en met 20 stemmen tegen en 16 vóór werd het voorstel van B. en W. verworpen. De raad keurde daarna het voorstel om de presentie-gelden te verhogen tot t 12,— voor elke raadsvergadering zon der hoofdelijke stemming goed. Aan de stichting „Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk Haarlem" werd voor het jaar 1954 een subsidie van f 18.000,toegekend, zulks onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. Een bedrag van f 14000 voteerde de raad vervolgens voor het onderhoud van de grasmatten der Haarlemse speeltui nen. Aanvankelijk had men de 21 speel tuinen, die Haarlem bezit, willen ver harden door middel van betontegels. Doordat de prijs f 21.000,— nogal tegenviel, waren B en W. teruggekomen op handhaving van de grasmatten. De heer Mensink (Arb) vond dit financiële argument niet sterk. De meerdere uit gave van f 7000,achtte hij wel verant woord, tenzij het voordeel van tegëls niet zo groot is, als B. en W. in hun toe lichting bij het voorstel wel doen voor komen. De heer Schippers (KVP) ver koos grasmatten boven verharding. Wethouder Geluk (Arb) zeide, dat deze kwestie feitelijk ook behandeld had moeten worden in de commissie Jeugd en Sport. Overigens was het beter, wan neer een en ander nog eens nader be keken werd, waarbij onderzocht zou kunnen worden welke manier van ver harden de beste was. De wethouder noemde als belangrijke voordelen; de bespeelbaarheid der speeltuinen gedu rende het gehele jaar en beter onder houd. Tevens werd f 3500.beschikbaar gesteld voor de aanschaf van gereed schap. Op een desbetreffende vraag van de heer van der Giessen (Arb) zegde wethouder Geluk toe, dat de schenkin gen, die aan de gemeente zijn gedaan in de loop van 1953, binnenkort tentoon gesteld zullen worden ten behoeve van de raadsleden. Het saldo van f 1130,59 uit de liquidatie van de vereniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en Oudheden wordt gestort in het fonds voor Kunst en Wetenschappen. De behandeling van het verzoek van de winkeliersvereniging van de Gen. Cronjéstraat om ontheffing van de win kelsluitingswet tijdens een braderie op 14, 15 en 16 Juni was het laatste agen da-punt. Wethouder Happé (Arb) verklaarde, dat de huidige samenstelling van de ad viescommissie winkelsluitingswet niet in staat geacht kan worden juiste advie zen te geven, omdat grote belangen de beslissing der leden reeds bij voorbaat bepalen. Het is nu eenmaal zo, dat bij het verlenen van bepaalde faciliteiten, de winkelsluiting betreffende, sommige groepen belang hebben, andere weer niet. Men moet uitgaan van het begin sel: de een niet, dan de ander ook niet; de een wel, dan ook de ander. Deze ge lijkheid kan ook In bepaalde omstan digheden voor een bepaalde groep wor den toegepast, meende wethouder Hap pé, doch niét de consequentie, dat an dere groepen hetzelfde recht hebben. De verordeningen van de winkelsluitings wet moeten haar doel niet voorbijschie ten, doch mede een gezonde concurren tie kunnen bevorderen. De heer Adelaar (KVP) verklaarde, dat men zich tijdens een vergadering van de Middenstandscentrale uitgespro ken had tegen het voorstel van B. en W. Andere sprekers waren van oordeel, dat aantrekkelijke en gezonde initiatieven niet teniet gedaan mogen worden door een te stringente toepassing van de winkelsluitingswet. Het voorstel werd aangenomen, waar bij de heren Adelaar (KVP) en Fibbe (WD) aantekening wensten te hebben tegengestemd. De overige agendapunten konden zon der meer worden aangenomen. De kwes tie rond de bouw van het Mendelcollege kwam niet in behandeling en zal in een volgende raadsvergadering aan de orde komen. De heer A. J. Hekkelman werd benoemd tot directeur van de gemeen telijke handelsavondschool. Geruime tijd bleef de raad ook stil staan bij de ingekomen stukken en uit de mededeling van wethouder Happé (Arb) bleek, dat alle aandacht wordt besteed aan de nieuwe woningen van de Haarlemse woningstichting „Vooruit gang". ?5 Een vechtpartij in Haarlem-West heeft een eind gemaakt aan de illusie van de 35-jarige chauffeur H. T. K. uit Haar lem, die meende zijn vroegere verloof de weer aan de arm te kunnen haken, desnoods met geweld. De verbreking van de verloving, die was uitgegaan van het meisje, was al lang niet meer naar zijn zin en toen hij zich Woensdag avond wat moed had ingedronken, stap te hij naar het huis van zijn ex-ver loofde, belde luid en krachtig aan en wachtte af. Het was 11 uur en iedereen in het huis had zich al te ruste bege ven. Voorzichtig werd even later een raam opengeschoven en daar verscheen het hoofd van de dochter des huizes. Op de stoep voor de deur zag zij de man staan, blakend van strijdlust en wankel op de benen. Op haar vraag, wat hij in het schild voerde, antwoordde hij: „Doe open, ik wil je voor het laatst zien, want morgen vertrek ik voor een verre reis." „Dat kan gebeuren," antwoordde zijn Dulcinea, „maar kom dan morgenoch tend maar terug." Dat antwoord zinde de man niet en doortastend forceerde hij de deur. Even later stond hij in de vestibule. Intussen was de vader van het meisje naar beneden gestoven, met in zijn hand een verrekijker. Met welk doel hij dit voorwerp meevoerde, is niet duidelijk, maar goede diensten bewees het in ieder geval wel. De heer des hui zes stelde zich op achter de glas-in-lood tochtdeur. Even later had hij een klap De Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 11 Mei in staat van faillisse- mer verklaard: De N.V. Fabriek van Plasticproduc- "en voorheen Gébon, gevestigd en kantoorhoudende te Heemstede, Cloos- terlaan 5. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Door het verbindend worden van de uitdelingslijsten zijn geëindigd de fail lissementen van: 7 Mei: N. M. Roetman Jr., hofmees ter, destijds wonend" te Purmerend, Vooruitstraat 95, thans wonende te La ren. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. 8 Mei: P. Vlot, kantoorbediende, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Frans Halsstraat 28. Rechter-commis saris: mr. N. Smits. Woensdagavond ongeveer half 12 reed een personenauto, komend uit de richting Hoofddorp, xn snelle vaart over de Cruquiusweg, toen ter hoogte van de loods der gemeentereiniging de bestuurder op tot nog toe onver klaarbare wijze even de macht over het bestuur verloor. De wagen begon te slippen en doordat de bestuurder zeer krachtig begon te remmen, maakte de auto eerst een draai over de volle lengte en '"iel toen op de rechterkant. De inzittenden, een heer uit IJmuiden en een dame uit Blari- cum, kwamen er als door een wonder goed af en kregen geen letsel, doch de wagen werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept De politie, die spoedig ter plaatse was, maakte proces-verbaal op. Het triduum voor verloofden en zij, die verkering hebben, zal wegens de verwachte opkomst niet plaats vinden in de Koningstraat, maar in de kerk aan de Nieuwe Groenmarkt in zijn gezicht te pakken, die de in breker hem toedeelde dwars door het glas heen. De verrekijker bewees toen zijn nut. Met een flinke tik kwam hij terecht op het hoofd van de voort varende inbreker. Deze ging daarop maar op de grond zitten met een bloe dende hoofdwonde. De politie werd daarop vlug gewaarschuwd, die de man ter verpleging naar het Grote Gasthuis vervoerde en hem daarna bracht naar het politiebureau, waar hij voorlopig werd ingesloten. Zijn plannen om ver weg te gaan zal hij in ieder geval nog even moeten uitstellen. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Roman Holiday", a.l. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Julius Caesar". 14 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven". Strikt volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Invasie". 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „Meisjes van de grote stad", volw. Tij den 2.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: „Het monster uit verloren tijden". 14 jaar. Tijden Ma. t/m Do. 2.30 en 8 u. Donderdag 13 Mei Concertgebouw: Mannenkoor „Caecilia". Solisten Corry van Beckum, sopraan. Am ton de Beer, piano, 8 uur. Concertgebouw (tuinzaal): Voorlichtings avond over Canada, 7.30 uur. Vrijdag 14 Mel Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.3012.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van 'de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 1017 uur. Zo. 13—17 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 u. met feeërieke verlichting. Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103. Werken van leden van „De Groep' (t.m. 17 Mei). Geopend van 1012.30 en van 13.30 tot 17 uur. DIVERSEN: Tot 16 Mei iedere Zaterdag en Zondag rondvluchten per helicoptère boven Haar lem, van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek WagenwegVan Oldenbarneveldtlaan Phoenixterrein: Circus Mullens (tot en met Woensdag). Advertentie BARTELJORISSTR. 24 HAARLEM TEL20420 GEBOREN: M. E. Bertholee—Ja cobs, z: A. VisserBrand, z; A. A. G. van DelftBruins, z; A. Bornde Mon, z; H. H. A. NoordeloosKroon, d; D. van der MarkKamphuis, d; G. A. GoedkoopTheel, d; M. G. Lam- mers—Adema, d; C. J. Nederstigt Heemskerk, d. ONDERTROUWD: J. G. Damave en M. C. Th. van der Kamp; G. J. van der Kroft en W. C. Th. Zijlstra; G. J W. Sloos en G. Westra; C. N. Jonk en W. M. C. Kenter; W. Bank en M. F G. M. Wielders;; H. Goebert en M. E H. Ligthart; G. M. Dijkstra en Th. C. Pitcher- J. J. Birkhoff en D. D. Run haar; J. Beens en K. K. ter Smitten; J. A. Bosch en A. Tiggelman; A. van der Sijde en M. A. Vink; G. F. van der Laag en H. Th. M. Damen; J. Heesemans en M. W. Visser; Th. C. Nelissen en A. de Vendt: J. J. Ver straten en N. Huis- H. Heesemans en M. C. Biinsdorp; K. Chr. Stoetzer en E. A. Sanders. C. Kaart en H. H. Koelewijn; C. G. Broekhof en A. H. E. Tollenaar- F. P. Dekker en F. Chr. J. Hauer;' G. M. van Oiien en B. Sto ker; -W. Verlaan en E. C. van Eg- .mond; J. J. Zwaardemaker en K. A. Kuperus: J. W. van Dijkhuizen en M. C. Toorenent. GETROUWD: L. H. van Emmerik en J. M. van der Wal: M. de Vries en A. M. Th. Kenter: J. P. Bogaard en C. Q. M. Th. Zwijsen; J. Cops en B. D. Bijl- W. J. van der Brugge en M. J. 'Kriintjes; 'f. J. Koks en M. E. Tool;: P. L. van Krimpen én A. E. Kruiden berg: C. Does en A. J. P. de Mooij- J. M. van der Horst en C. M. F. van Ho- rick; J. H. Gladpootjes en H. C. Jans sen- W. F. Opdam en J. M. H. Sie raad; P. C. Laan en G. C. M. Dijk- zeul; A. Nederhend en E. A. van Brug ge; G. H. M. Hageman en H. J. M. Turkenburg; J. Bontekoe en R. J. van der Veldt- S. Priester en J. Venema; M. J. Koese en C. M. van der Splinter; J. Chr. Hoed en M. C. Dekker; L. P. A. Niggebrugge en J. A. J. Visser. OVERLEDEN: J. Meijvogel—Guijt, 50 jaar, Gasthuisvest; C. M. Buning, 78 iaar, Kleverparkweg: F. J. Tibboel, 72 jaar. ïordensstraat; D. C. Nieuwen- huis, 62 iaar. Dr.LeiHsstraat; C. J. Mulder—Woudenberg, 62 jaar, Rijks straatweg. Vrij flag 14 Mei Hoog water: 1.34 u. en 13.59 u. Laag water: 9.20 u. en 21.54 u. De heer H. Bank, die, niettegen staande het Woensdag de dag was, waarop hij 25 jaar geleden als melk bezorger in dienst van de heer P. v. Staveren zijn eerste stappen deed, toch gewoon zijn taak vervulde, zal wel raar opgekeken hebben toen hij be merkte, dat in zijn wijk bijna ieder een te zijner ere de vlag had uitge stoken. Met deze sympathieke geste begon voor de heer H. Bank een dag, die zeker onvergetelijk zal blijven. Na afloop van zijn taak werd hij des middags te 3 uur in gezelschap van zijn vrouw, dochter en naaste familie, door zijn patroon, de heer v. Stave ren, in diens woning ontvangen en toegesproken. De heer v. Staveren prees zijn medewerker niet alleen om zijn trouwe plichtsvervulling gedu rende een kwart-eeuw, maar vooral om de uitstekende wijze, waarop hij geleerd had in deze 25 jaar met de klanten om te gaan. Als bewiis van waardering bood hij hem een fraaie ruststoel aan. Mevrouw Bank werd eveneens in de hulde betrokken en kreeg bloe men. Daarna werd het woord gevoerd door de heer A. de Wilde namens de klanten, die op geestige wijze de sym pathie van de klanten jegens de ju bilaris beschreef, waarin zelfs de melksanering geen verandering had kunnen brengen, en hem een envelop pe met inhoud overhandigde, verge zeld van veel goede wensen. De heer Jan Wiegman toonde weer een groot gevoel voor humor door de jubilaris te verrijken met de Koebier-orde. Hij omhing hem met een blauw lint, waaraan het ordeteken bevestigd was. Van de gezamenlijke melkhandelaren was een grote fruitmand gekomen en tal van klanten hadden geschenken gezonden of boden deze tiidens de receptie aan, zelfs felicitatietelegram men ontbraken niet. Voor een vrij goed bezette zaal voerde Woensdagavond de R.K. To neelgroep „Berkenrode" op een te prijzen manier de komische thriller „Boeven en madeliefjes" op, een gees tig spel van de Engelse schrijver G. Batson. Mevrouw Lon v. d. Voortv. d. Kleij maakte van Fluffy iets heel bij zonders. Zij wist zich te hoeden voor overdrijving en maakte met haar spel veel indruk. Riet v. Rooden was een zeer aantrekkelijke Jean Caldwell, die de moed niet liet zakken, en Bob Kostermans, die als David Brewster optrad, gaat zich meer en meer in de goede richting ontwikkelen. André de Rosa Spierings, die we voor het eerst in dit milieu zagen optreden, was een aanvaardbare huisknecht boef, terwijl de twee overige „made liefjes", de leerlingen Rosalie Prentis en Jody Long, respectievelijk vertolkt door Joke Roozen, die de romantische zijde van het leven belichtte, en Ti neke v. d. Berg, die eeuwig honger had, steeds op het juiste moment de plannen van de boeven in hun arge loosheid veriidelden. Een goede ver tolking gaf ook Jet Alders, evenieens een nieuwelinge in dit gezelschap, van Miss v. Loon, de leidster van de bende. De overige bijrollen waren eveneens in goede handen en zo kun nen regisseur Kraay en „Berkenrode" op een. geslaagde avond terug zien. Ad Int. Het bestuur van de Katholieke Arbei dersbeweging te Heemstede verzoekt ons, de aandacht van de leden er op te vestigen, dat het niet mogelijk is ge bleken, de strookjes voor opgave deel name aan de bedevaart naar Heiloo tijdig op te halen. Zij, die aan deze bedevaart willen deelnemen, worden verzocht, aan een der onderstaande adressen het ingevulde strookje te wil len afgeven: G: J. Willemse. Javalaan dl; Jac. Spann, Wipperplein 12; J. Kui pers, Utrechtlaan 18; G. Brouwer. Tal- mastraat 4 en L. J. Floris, Rijnstraat 40. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de voorzitter van de Ka tholieke arbeidersbeweging, de heer N. J, v. d. Linden, thans telefonisch te bereiken is onder no. 34395. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwenbeweging sluit het win terseizoen Maandagmorgen met een H. Mis in de kerk van O. L. Vr. Hemel vaart, die om 9 uur door de geestelijk adviseur zal worden opgedragen. Na deze kerkelijke plechtigheid wordt een feestelijk ontbijt aangericht in het paro chiehuis aan de Achterweg. Dames, die aan deze sluiting willen deelnemen, worden verzocht, zich voor morgen (Vrijdag) bij een der bestuurs leden te melden. In tegenwoordigheid van vele ouders hefft Woensdagavond burgemeester Scholtens de diploma's uitgereikt aan de geslaagden van de Nijverheidsavond school voor Ambachtslieden. Hij deed dat na een toespraak, waarin hij het een reden tot tevredenheid noemde, dat het aantal der geslaagden groter is dan ooit en dat het peil der studies zich in opgaande lijn beweegt. Verheugend is het op de eerste plaats in verband met de toekomst der jongeren. Vakbekwame arbeiders en technici zijn nodig, vooral in Beverwijk en omgeving waar een groot tekort aan vakbekwame mensen heerst. Te betreu ren is het, dat nog een te gering per centage van de jeugd zich richt op dit onderwijs. Met vakbekwaamheid staat men sterker in het leven. Kennis is nooit verloren. Namens de commissie van toezicht heeft ir. Drijver een toespraak gehou den, waarin hjj wees op het belang van vakbekwaamheid voor de nationale economie en voor het individu zelf. Wethouder W. Niesten richtte zich tot de leerlingen der school. Met klem wees hij op de betekenis van de vak bekwame mens, die zowel in slechte als in goede perioden een streepte voor heeft op de ongeschoolde. Voor de ou ders moet het doorslaggevend zijn, de toekomst van hun kinderen te waar borgen. Hen tot vakbekwame mensen laten vormen is een werkelijk belang. Directeur F. Heykoop drukte zijn jonge mensen op het hart eerst pas aan dienen te denken en dan pas aan ver dienen. Het dienen begint met de zorg een vakbekwaam mens te worden. Daarbij is het diploma van deze school een aanloop. Vele mogelijkheden tot verdere studie zijn er. Persoonlijk reikte de directeur daarna vier diploma's uit aan leerlingen die met lof waren geslaagd. Nanes de ouders sprak de heer J. Jelgerhuis een hartelijk woord. De ge slaagde Th. W. Bartels vertolkte de dank van de leerlingen. Hij wenste de school een grote bloei. Diploma B. (5-jarige Cursus), afde ling Timmerlieden; 16 diploma's, afge wezen 1. W. G. Klêijne (met lof); E. Looyen- ga (met lof); H. F. van Dok; S. G. Eskes; G. J. Fatels; C. Hammer; J. Honig; D. Hoogland; G. Lokhorst; W. Peggeman; P. M. Put; K. M. Schake laar; P. M. Schellevis; C. S. Schoon; J. C. v- Vuuren; C. J. P. Beentjes. Diploma B., afdeling machine-bank- werken: 19 diploma's; afgewezen 9. E. Adrlchem (met lof)Th. W. Bar tels; W. P. Castricum; M. v. Egmond; W. Hoogewerf; E. J. Huisman; J. J. Jelgerhuis; N. Kluft; B. Luster; A. B. W. v.d. Meij; H. H. A. Nieman; C. P. Ruiter; A. v. Rijn; A. Schipper; A. W. Sprengers; L. J. v. Straalen; S. Veen- stra; J. Verheijden; W. Wiggerts. Diploma A. (3-jarige cursus), afde ling timmerlieden; 7 diploma's. J. Andringa; G. A, Dekker; R. Doets; F. J. van Dort, A. P. A. Schoorl; A. J. Visser; J. J. J. Visser. Diploma A, afdeling machine-bank werkers; 9 diploma's; afgewezen 4. W. J. Bakker; G. N. Bleeker; H. J. Boeree; P. J. Half; N. Koopman (met lof); J. H. Kruidenberg; W. Luntz; F. de Ruiter; A. Visscher. Een groot aantal Ier lingen werd be vorderd naar hogere klassen. Tijdens de Woensdagavond gehouden jaarvergadering van de Kath. Bond voor het Gezin heeft secretaris T. Ettema een toespraak gehouden, waarin hij wees op het grote belang, dat ook het Katholiek Bijzonder Onderwijs ouder commissies krijgt. Het is de bedoeling deze ook ter stede, indien de tijd daar voor rijp is, op te richten. De vergadering stond onder leiding van de heer S. Harkema en had een vlot verloop, doordat de jaarverslagen de leden, 450 thans, reeds eerder bereikten. Goedgekeurd werd het voorstel, in verband met de financiële moeilijkhe den, de contributie te verhogen tot 40 cent. In de Kascontrole-commissie wer den benoemd de heren J. Buis, E. Gel dermans en van Eerden. In verband met het aftreden van het actieve bestuurslid mevr. De Wildt, die naar de Noord-Oost-polder vetrok met haar gezin hartelijk werd haar dank gebracht en het heengaan van de heer Tamis, moesten nieuwe bestuurs leden worden gekozen. Men vond in de ze de dames Dekker en Braun, die de afdeling reeds jaren dienen als leidsters van de Kinderuitzending. Het bestuur zal in de loop van het jaar nog met één lid worden uitge breid in verband met hét feit, dat de instelling van Oudercommissies wor den verwacht, waarbij een overkoepe lend lichaam nodig zal zijn. De Kath. Bond voor het Gezin zal, zo verwacht men, daarin ongetwijfeld vertegenwoor digd zijn. De kinderuitzending naar Wijk aan Zee is dit jaar gestart met zeventig kin deren. Een documentaire kleurenfilm van de KLM werd vertoond. Ook enkele films van Hoogovens, welk bedrijf deze met het toestel ter beschikking had ge steld. De heer Bastiaans draaide deze films, die zeer gewaardeerd werden. Hebben we zo in het kort weerge geven hetgeen ter vergadering be handeld werd, ons rest het verslag van de belangrijke toespraak van de heer Ettema. Op de eerstvolgende Centrale Raads vergadering van de Kath. Bond voor het Gezin zal de eerste dag geheel wor den gewijd aan de instelling van oudercommïssies voor de scholen. Over dit onderwerp zullen spreken mgr. Op de Coul, voorzitter van het Centraal Bureau voor onderwijs en Opvoeding, en Dr. Jos de Boer, vice-voorzitter van de Bond. Het is zeker al een vijf ja ren geleden, dat Dr. Jos de Boer dit onderwerp ter bestudering aanbeval Hij heeft er toen op gewezen, dat het noodzakelijk is, de ouders meer bij het onderwijs te betrekken, opdat ze goed doordrongen zouden worden en blijven van de noodzakelijkheid van bijzonder onderwijs, gericht naar de levensbe schouwing van de ouders zelf. Dr. de Boer wees er ook op dat in West-Europa een groot streven tot sa menwerking is. Zo kent men de Europ. Kolen en Staalgemeenschap, Europ. De fensiegemeenschap, terwijl aan een nau wer samengaan nog steeds hard ge werkt wordt met als doel een econo mische gemeenschap van alle West-Eu- ropese staten. In geen van de andere Traditie-getronw heeft de Tuinbouw studie-club een tulpenavond gehouden, waarvoor een groot aantal bloemen, meestal van de nieuwere soorten was ingezonden. Drie groepen van jury-leden zijn ge- rdime tijd bezig geweest met de keu ring der meer dan 100 inzendingen. Terwijl de jury's bezig waren met de beoordelingen was er een onderling praatje over de bolgewassen. En waar zou het in onze streek an ders op uitdraaien dan op het „gas"? Hierover heeft de chef van de proef tuin, de heer S. T. v.d.Peet, enige in- terssante mededelingen gedaan ten op- opzichte van het onrzoek met bestrij dingsmiddelen. Dr. Maan neemt momenteel proeven in de kassen der proeftuin met gladio len. Zo zijn er een zestal proefveldjes aangelegd: drie hiervan werden bespo ten met krijt, vermengd met caseine in een ruime uitvloeier. In deze kas werd nu een waterstofgas flüor los gelaten. Het verschil is heel groot. De onbehandelde zijn ten dode opgeschre ven, terwijl de bespoten bedjes geen last hebben gehad. De heer v.d. Peet wekte de belang hebbenden op deze grote verschillen te komen bezichtigen. De uitslag van de tulpenprijsvraag was: le prijs: D.v.d. Zwaan; 2e prijs: C. Vendel: 3e prijs: gebr. Plevier; 4e prijs: N. S. Bogaard; 5e prijs: J. Hil- bers; 6e prijs: C. Jansen. De voorzitter, de heer R. Muijen, kon nog mededelen dat de bindcursus met 20 deelnemers doorgaat. Tegen de bedrijfsleider van een visconservenfabriek sverd proces verbaal opgemaakt, omdat hij zonder toestemming overwerk liet verrichten. West Europese Staten kent men ech ter de gelijkstelling van Onderwijs zo als in ons land. Daar een economische gemeenschap ook op andere terreinen van het maatschappelijk leven kan voe ren tot een nauwer samengaan en stre ven naar meer eenheid, zullen wij waak zaam moeten blijven, dat de in Neder land bereikte^ gelijkstelling voor het onderwijs niet in gevaar komt, ja, wij zullen er zelfs voor diénen té ijveren, dat overal in West-Europa het princi pieel gerichte onderwijs volledig zal worden erkend en door de overheid ge lijkelijk zal worden gesubsidieerd als het openbaar!. Het is niet de bedoeiiiig, dat de Óu- dercommissies zich zullen inlaten met de financiële zijden van het onderwijs, noch met de benoeming der onderwij zers. Deze taken behoren toe aan het schoolbestuur. Men stelt zich voor, dat via de Oudercommissies een contact wordt gelegd tussen onderwijzend per soneel en ouders. Men denkt b.v. dat als voorzitter der commissies kan op treden het hoofd der school en dat de leden gekozen zullen worden uit de ou ders, wier kinderen de school bezoeken, en wel voor elke klas één ouder. Gaat het kind van school, dat treedt de ouder uit de commissie. Vele schoolbesturen zijn nog niet over gegaan tot het instellen der Oudercom missies, omdat men nog niet beschikt over de juiste richtlijnen. Het schijnt n.l. dat niet eerder tot instelling van een Oudercommissie wordt overgegaan, dan wanneer het schoolbestuur dit wenselijk acht. De bond vestigt dus alleen de aan dacht op het feit, dat de oudercommis sies nuttig zijn, neemt niet het initiatief tot oprichting, daar elke schoot de zaak moet regelen naar eigen inzicht! D.E.M. bezit vele aanhangers, die kost wat kost geen wedstrijd van hun club willen missen. Een werkelijke sup portersvereniging, die natuurlijk „BI.- Wit" zou heten, en die practiseh iedere behoorlijke sportvereniging kent, heeft D.E.M. nog niet. Het is een gemis, dat zwaar gevoeld wordt. Een supportersvereniging bete kent immers op de eerste plaats mo rele steun voor de club in voor- en te genspoed. Gezocht wordt voorlopig naar een kring „op en top warmbloedige D.E.M.- vrienden om daaruit, al is het dan maar voorlopig een zogenaamd actie-comité te gaan vormen," zoals in het Mei-num mer van ,JKop-Hoog" geschreven wordt. Te wensen is, dat de oproep gevolg heeft en D.E.M. in ieder geval het vol gende seizoen, gesteund door een krach tig „Blauw-Wit" ten velde kan trekken. Vanwege het feit, dat de heer W. F. Hessen 25 jaar in dienst was bij de N.Z.H.V.M., is hem een hartelijke hul diging ten deel gevallen door zijn chefs en collega's. De jubilaris, die momenteel onderhoudsmonteur is, werd toegespro ken door de chef van de technische dienst, de heer H. J. Kapteyn, die hem het geschenk van de maatschappij over handigde, alsmede de oorkonde van de Mij. voor Nijverheid en Handel, met een zilveren medaille Sor. prees de heer Hessen als iemand, die op een prettige manier zelfstandig is. Het woord voer den verder nog zijn directe chef. de heer Menken, en afgevaardigden van het jubileumfonds en de vakorganisatie. Gisteravond werden de wedstrijden voortgezet en nu was het 2e team van „Excelsior" op bezoek. De partijen hadden het volgende ver loop: v. d. Maat 115 115 25 12 4.60 v. d. Veldt 130 70 25 26 2.80 de Haas 135 135 33 20 4.09 Thoolen 130 67 33 11 2.03 Grapendaal 89 72 35 12 2.05 Duinker 85 85 35 10 2.42 Wlsker 70 49 45 4 1.08 Loerakker 80 80 45 11 1.77 Grapendaal 80 80 34 12 2.35 v. Wunnik 95 52 34 16 1.52 de Haas 135 113 27 21 4.18 Kraayer 145 145 27 35 5.37 Eindstand: 159 voor H. v. H. Naar wU vernemen, heeft zich in Uit geest weer een brandende kwestie op geworpen, welke spoedig om oplossing vraagt. Het gaat hier namelijk over de slachthuiskwestie. 1 Augustus a.s. wor den de Uitgeesters slagers verplicht huil vee te slachten in het Gemeentelijk slachthuis te Beverwijk. Dit berust op een gemeenschappelij ke verordening tussen de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest, wel ke op 1 Augustus 1937 van kracht werd. In de verordening werd bepaald, dat na een overgangstijd van tien jaar - dus in 1947 - door de slagers van Uit geest in bovengenoemd slachthuis zou worden geslacht, doch door ruimtege brek in het slachthuis werd de overeen komst opgeschoven naar 1953.. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Beverwijk, deze kwestie betreffende, werd eertijds in de gemeenteraad van Uitgeest behandeld en verworpen, zodat de overeenkomst te niet gedaan werd, zij het dan ook eenzijdig. De gevolgfn hiervan dreigen nu echter voor de Üit- geester huismoeders funest te worden, aangezien er per 1 Augustus a.s. geen enkele vleeskeuringsdienst zal zijn, die het vlees van de Uitgeester slagers wil keuren, zodat zij niet meer zelf kunnen slachten (althans thuis), want zowel vóór'als na het slachten moet het vlees gekeurd worden. Bovendien is er een wettelijke bepaling, dat het toegestane maximumgewicht aan vlees, dat van de ene gemeente naar de andere wordt ver voerd, de drie kilogram niet mag over schrijden. Derhalve komen èn slagers én hulsmoeders hierdoor in een zeer moeilijk parket. Het is van het groot ste belang, dat de gemeenteraad van Uitgeest zich ten spoedigste - in ieder geval vóór 1 Augustus a.s. - op deze kwestie zal beraden. Gisteravond zijn er twee wedstrij den gespeeld voor het Holland I-be- kertournooi. De uitslagen waren; Mau-MauOvenboys 02 Al RoestTweede Jeugd 71 B. B. C. kwam zonder te spelen in de volgende ronde, daar de Breed Band Boys niet kwamen opdagen. De rennersclub „Kennemerland" is gisteravond begonnen met haar zo meravondcompetitie. Voor alle klas sen was het een klassementsrit met 5 klassementen. De uitslagen waren; A-klasse 55 km.; 1. T. Beentjes 23 p., rest opgegeven. B-klasse, 55 km.: 1. M. Stuit 20 p., 2. G. Honig 20 p„ 3. Chr. Jong 17 p„ 4. C. Niesten 5 p., 5. De Graaf, 6. W. de Boer, 7. L. Koop. C-klasse 33 km.: 1. J. Stet 20 p„ 2. T. Bot 14 p„ 3. A. Dekker 10 p. Rest opgegeven. Junioren: 1. Lutte 15 p., 2. H. Ko men 12 p„ 3. T. Klardie 9 p„ 4. M. Put 6 p. De renner J. Tuinstra begon de com petitie op onfortuinlijke wijze. Hij kwam ten val en moest met een hoofd wonde onder doktersbehandeling wor- den gesteld. Met de eerste zomerse dagen viel er al direct een grote trek naar Wijk aan Zep te hesneuren. Vooral Woensdagmiddag trokken ve le ouders met hun kinderen naar de badplaats. U Alhoewel nog lang niet gesproken kan wordén van een grote „trek" langs de weg, was het op de in vernieuwing zijn de Zeestraat te druk. Er wordt met man en macht gewerkt om de weg voor het grote seizoen klaar te krijgen, of dit lukken zal, moet de toekomst leren. Maar wel is het nu reeds vaststaand dat, als het bijv. Zon dag ook nog warm is, het verkeer op deze weg niet verwerkt kan worden. De fietspaden zijn op grote gedeelten on bruikbaar door de betonnen rand, die er over heen gestort, is. Fietse-i en au to's moeten van heide kanten op de smalle rijweg blijven. Ongelukken kunnen dan ook niet uit blijven te meer, daar er geen enkel toe zicht is, wel staan er diverse borden met waarschuwingen en ook om het snelverkeer er op te wijzen, dat men langzaam rijden moet. BEVERWIJK, 12 Mei. Asperge 50— 150, sla 632, spinazie 818, witlof 2268, rabarber 915, radijs 46, raapstelen 6, prei 1636, rode kool 720, peen 6, uien 59, bloemkool 19 52. Volgens mededeling van de dienst der Nederlandse Haringcontóle heef® de uitvoer van pekel- en steurharing in het eerste kwartaal van dit jaa' 16.182.648 kg netto bedragen ter waar de van f 8.132.374 tegen 12.499.64l kg. ter waarde van f 6-710.137 in he* eerste kwartaal van vorig jaar. De voornaamste afnemers waren België met ruim 3 millioen kg. ter waarde van 1,7 millioen, West-Duits- land met 1,75 millioen kg. ter waarde van ruim 1 millioen gulden en de Sowjet-Unie met 9.459.500 kg. tef waarde van 4,18 millioen gulden. (Niet o'ficiëie koersen) Vorig Opening slot 13/5 3% Ned 1953 103(1 3% Ned 1953 3(4 Nederl 1948 102 99 3% pOt Ned 1950 99 3(4 Ned 1954 98iü 99 9894 3-3% Nederland 1947 3 Ned 62 64 bel.-fac 100-Tv tnschr. Grthk '46 3 Pet 97% Ned Handel Mil cert 182% 220-% 137% 22294 A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft cert 184 %-5 189 Van Gelder 211-12 Kon Hoogovens cert 174(4 343(4 Unilever cert 323 - Ned Ka hel 207 321 500 97 Philips 314-% Kon Petroleum 493 -5 .Amsterdam" Rubber 96%-% n wnenka i-flb 151% 142 148(4 128 1214 Kon N Stoomb. M 140 Ned Scheepv Unie 145-% H.V.A. Deli Mil cert 1261/4-% 121 (4 U/5 \naconda Ooppei Bethlehem Steel Chrysler Corp Vneral Electric General Motors Am. Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union OH Southern Ps'-iftc Southern Railway Tidewater S Steel 36 64 60% 117% 71% 13% 79% «21-4 23% 27% 55 48% 42% 52%* 20% 46 Stemming: vast 12/» 36% 64 (4 60%* 116% 71% 14% 81 64% 23% 27% 56 49 42% 62% 20% 47

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2