Ook minister Witte tegen de uniforme woningbouw Verrassende zege van de Zwaluwen opRodeDuwels r Vraaö en Antwoord Sterk rennersveld voor motor races te Zandvoort (scbeepyaarïbericbten) Bij de apen op „De Rots" Tsjechisch piloot vraagt asyl Ex-koninginnen vangen bot De vreemde vlieg tuigen boven Zweden Twee doden door gasverstikking I.O.C. handhaaft de teamsporten Wij luisteren naar 523ste STAATSLOTERIJ 4. Koch verbetert records zweefvliegen Ook Spierpijn Tien landen zijn vertegenwoordigd J DONDERDAG 13 MEI 1954 PAGINA 7 Ned. landingsvaartuig op sleeptouw Opnieuw sabotage aan Belgisch vliegtuig Verbeurd verklaard blijft verbeurd verklaard President Eisenhower: >,Men moet Indo-China niet afschrijven" •^hlitair attaché Washington PseudO'Vogelpest Ophokgebod voor deel van Oldebroek Nieuwe aardbevingen in de Peloponnesus NIEUWE BOSBRAND TE BAARN Studenten wedstrijden te Nijmegen Bannister niet voor Amerik. televisie Norton naar de Asser T.T. Geheel gezin bedwelmd te Stadskanaal Maximum aantal ploegen: zestien Nederlaag van Gent uitgewist Kikvorsenploeg voor Luik Notts County speelt weer gelijk MARKTBERICHTEN Koningin Elizabeth van Engeland (links) heeft Gibraltar niet verlaten alvo rens een bezoek te brengen aan de op „De Rots" zo bekende Barbarijse apen nnitorme rechts k°nden.fe Brit*e vorstin en haar echtgenoot (in marine- ireiZ hn P achtergrond) tevens een blik werpen over de uitge- enwellfc®n van Gibraltar. De Britse militair op de voorgrond, die iïecrlTh)alrn meLde-, apfn omgaat, is William Portlock. Al elf jaar lang be- r officiële functie van apen-oppasser. De apen zijn al even offi- „m de voeding zoals men dat in militaire termen noemt van zijn regimentde Royal Artillery. De Duitse politie meldde gisteren, dat een 23-jarige Tsjechische piloot met een een-motorig Tsjechisch vliegtuig een noodlanding heeft gemaakt op een oe fenterrein van het Amerikaanse leger nabij Grafenwoehr. Hij heeft om poli tiek asyl gevraagd. De politie maakte bekend, dat de vluchteling alleen in zijn ondergoed was gekleed. Een woordvoerder van het le ger zeide, dat de vluchteling om 15.50 uur Nederlandse tijd in een burger vliegtuig met vier onbezette zitplaatsen nabij Grafenwoehr was geland. Duitse politie identificeerde het toestel als een „Sokol". Bij de landing brak de linkervleugel van het toestel af. (UP). De Australische kruiser „Australia" sleept momenteel het Nederlandse landingsvaartuig Hr. Ms. L. 9607, dat staat onder bevel van de ltz. 2e-klasse F. Schnetler in de Koraalzee naar Queensland. Van het landingsvaartuig dat 28 April van Hollandia (N- Guinea) was vertrokken voor een dokbeurt in Brisbane, is een der motoren onklaar met hoge zeeën. Het heeft een beman ning van twintig koppen, geraakt. Het vaartuig had te kampen Op het Belgische militaire vliegveld nabij Florennes heeft men bijtijds een sabotagepoging ontdekt bij een jager van het type Thunderjet, die grote ge lijkenis vertoont met de sabotage, waardoor acht vliegtuigen van hetzelf de type in October op de grond werden vernield De stuurinrichting van het vliegtuig was door een ijzeren staaf ge blokkeerd. Daar twee korporaals van de lucht macht zich reeds op beschuldiging de acht jagers vernield te hebben in hech tenis bevonden, toen de nieuwe sabota gedaad werd bedreven, zoeken politie en militaire autoriteiten naar een der de man. De twee korporaals bekenden sabotage gepleegd te hebben, omdat hun kapitein „te streng" was. (Reuter) Twee vroegere echtgenoten van ex- koning Faroek van Egypte hebben gisteren hun hoop op het verkrijgen van een deel van de verbeurd ver klaarde koninklijke bezittingen in rook zien vervliegen. Het Hoge Comité voor de verbeurd verklaringen wees de aanspraken van ex-koningin Narriman op een deel Vsnnn ^r,, idsschat' ter waarde van I™, dollar, en een halssnoer van smaragd, van de hand. Ex-koningin Farida zag haar aan spraken op het paleis Tahira, een tweede koninklijk verblijf en een groot landgoed ter gezamenlijke Waarde van drie millioen dollar, afge wezen. Alle koninklijke bezittingen werden kort, nadat Egypte tot republiek was uitgeroepen, door het revolutionnaire commando verbeurd verklaard. (U.P.). Zweden heeft -tan Engeland en Ame rika verzocht een diepgaand onderzoek in te stellen naar de recente aanwezig heid van niet-geïdentificeerde vlieg tuigen boven Zuid-Zweden. Een Zweed se regeringswoordvoerder heeft gezegd, dat een dergelijk verzoek niet aan de Russische regering is gedaan, omdat niets er op wijst, dat het Russische Vliegtuigen geweest zijn. De Russische ambassade te Stock holm heeft ongevraagd verklaard, dat het geen Russische toestellen waren. De Noorse minister van defensie heeft meegedeeld, dat de Noorse ambassades te Moskou en Washington een onder zoek hebben verzocht naar het vliegen van buitenlandse toestellen boven Noor- Wegen. Hij zei dat Amerikaanse vliegtuigen en ten minste een Russisch toestel boven Noorwegen waren gezien. De ambassades zouden vragen dergelijke vluchten te staken. (Reuter). President Eisenhower heeft gisteren °P een persconferentie in Washington gezegd, dat naar zijn mening de vrije Wereld Indo-China niet dient af te schrijven. Hij zeide te hopen, dat Vietnam, Laos en Cambodja worden opgenomen in een verdedigingsstelsel Voor Zuid-Oost Azië, maar dat kan al- teen, aldus de president, wanneer de- Ze landen daar zelf de' wens toe te kennen geven. Een staat kan alleen ge- £ed worden als hij dat zelf wil, aldus Eisenhower. In het andere geval heeft niemand het recht zich met zijn zaken le bemoeien. pe Amerikaanse president meende, °at men de situatie in Indo-China met optimisme moest beschouwen, wna lange gezichten en defaitisme worden geen veldslagen gewonnen", hij. Men vroeg de president om ommentaar op de uitlating van mi- evl f Dulles, dat Zuid-Oost Azië der)0 °°k zonder Indo-China ver- hr, d zou kunnen worden. Eisen- heeft zelf namelijk enige we- Van fel.eden verklaard, dat alle staten len Zuid-Oost Azië omver zouden val- neer t een rijtïe dominostenen, wan- Ir>do-China verloren ging. De eenc ze* nu' dat hij het volkomen het Was met, minister Dulles en dat Oost ,ve.rdedigingsstelse] voor Zuid- geiiiv ■'uist bedoeld is om een der- (fteute- -®-ing_reactie te vc ter - UP). voorkomen. *uhctieKv?^ is eervol ontheven van de ,aibbassade tsw w"at!aché bi> Hr' Ms' 'idelijk hoi Washmgton de als. zodanig L. van den Ho 6 b"fiadc-generaal A. Zijn Dlaaf, ig6hVan de Generale Staf. '°or w t> n benoemd generaal-ma- T. Carp van de Generale Staf. De uniformiteit van de moderne wo ningbouw en van andere bouwwerken heeft in brede kring een zekere onge rustheid doen ontstaan. Deze ongerust heid, die onder meer tot uiting werd ge bracht in de requesten van de Bond Heemschut, de A.N.V.V. en de A.N.W.B., wordt door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting gedeeld, zo deelt de persdienst van dit ministerie mede. De minister is van mening, dat de Rijksoverheid geen architectonische schoonheid kan scheppen, noch een grotere verscheidenheid in bouwvor men kan doen ontstaan. Het ontwer pen van woningen en andere bouw werken is immers in de eerste plaats de taak van de architect. En het zijn de gemeentebesturen, die dienen te waken voor de welstand van de bouw werken in hun gemeenten.. Niettemin is bij de minister de vraag gerezen of de voorwaarden, die gelden voor de verlening van rijksbijdragen en -sub sidies voor de totstandkoming van ge bouwen, wellicht belemmerend wer ken op een vrijere ontplooiing van de architectuur. De vraag of er inderdaad een zeker verband bestaat tussen centrale over heidsvoorschriften en uniformiteit in de architectuur zal de minister thans voor leggen aan een door hem in te stellen commissie. Verscheidene organisaties, waaronder de Bond Heemschut, de A.N.V.V. en de A.N.W.B., zijn reeds uit- Met het oog op het voorkomen van pseudo-vogelpest in Oldebroek, is thans door de burgemeester een ophokgebod uitgevaardigd voor een deel dér ge meente. Wederom zijn in Oldebroek twee ge vallen van pseudo-vogelpest geconsta teerd en wel onder de pluimveestapels van de landbouwers W. van P. en H. van den H„ beiden wonende in de buurtschap 't Loo nabij Oldebroek. Bij v. P. moesten 380 kippen en bij v. d. H. 220 stuks pluimvee worden afgemaakt. Hele dorpen in de Westelijke Pelo ponnesus zjjn gisteren door nieuwe aardbevingen verwoest. Volgens de Griekse autoriteiten werd een persoon gedood en 24 gewond, terwijl 1C3 huizen werden beschadigd of vernield. In het zwaarst getroffen gebied was een weg tussen twee dorpen in de na bijheid van Pyrgos volledig geblokkeerd door een aardverschuiving veroorzaakt door de aardbeving. Autoriteiten in Pyrgos meldden een dode en 22 gewonden in de tien dorpen die in dit gebied zijn geteisterd. In to taal werden hier 84 huizen vernield en 58 zo zwaar beschadigd, dat zij niet meer bewoonbaar zijn. Het Griekse le ger verleent hulp in de getroffen ge bieden. (UP). Woensdagmiddag te kwart over zes werd de Baarnse politie van verschil lends zijden gealarmeerd, dat er aan de Zandheuvelweg wederom een bos brand was uitgebroken. Daar de toe stand volgem- de alarmgevers er beden kelijker uitzag dan Dinsdag, toen op dezelfde hoogte een brand woedde, trok de Baarnse brandweer er met groot materieel heen. Dit bleek goed gezien te zijn, want een strook van ongeveer 400 meter lengte was op onverklaarbare wijze in brand geraakt en het vuur ver spreidde zich snel naar de binnenzijde van deze stronk. Ook nu kwam de Hil- versumse brandweer weer te hulp. Het duurde ongeveer 2 uur voor men het vuur vólkernen meester was. 7 h.a. wer den een prooi der vlammen. genodigd zich in deze commissie te doen vertegenwoordigen. Als deze commissie inderdaad het bestaan van de relatie tussen de centrale overheidsvoorschrif ten en de uniforme architectuur consta teert, zal zij zich tevens dienen te bera den op de vraag hoe, door wijziging van de bestaande voorschriften verstar ring zou kunnen worden voorkomen. In het kader van de studentenlus trumfeesten worden te Nijmegen in ternationale sportwedstrijden voor studenten gehouden. Op de eerste dag toonde Keulen zich in groep A van het liockeytournooi het sterkste. Het won van Tilburg met 51 en van Bonn met 21. In groep B kwam Nijmegen, dat met 30 Parijs ver sloeg en met 1—0 over Aken zege vierde, het best voor de dag. Bij de schermwedstrijden er wordt getrokken op floret, sabel en degen viel reeds een beslissing. Het nummer floret equipe eindigde in een overwinning voor Aken, dat vijf partijen won. De K.L.M. gezaghebber O. P. Koch heeft twee Nederlandse records verbeterd met zijn zweefvliegtuig. Hij is op Teriet opge stegen en begonnen op 150 meter heeft hij een hoogte bereikt van 6500 m. Door ge brek aan zuurstof moest hij toen de tocht afbreken. Tijdens zijn recordpoging had hij last van onweer en op een gegeven ogen blik bleek dat hij 4 tot 5 cm. ijs op de vleugels had. Zijn grootste stijgsnelheid be droeg 10 m. per sec. Over het hoogtever schil tussen 2200 m. en 5100 m. deed hij slechts 7 minuten. Aangezien de hoogteme ter slechts een meetbereik had van 6000 m. zal het absolute hoogterecord van Neder land op 6000 m. worden vastgesteld, ter wijl het record hoogte winst op ongeveer 5850 m. zal worden geplaatst. Roger Bannister zal niet voor de Ameri kaanse televisie verschijnen. De Britse ath- letiekbond heeft, op advies van haar Ame rikaanse zusterorganisatie, Bannister ver boden in een televisie-show op te treden, dit om de amateur-status van de Engelse athleet niet in gevaar te brengen. Hoewel het nog ver vóór de eigenlijke da tum is, is toch de belangstelling voor de TT-races, de Grote Prijs van Nederland der K.N.M.V., op 10 Juli a.s. reeds zeer groot. Norton heeft toegezegd te zullen starten; bovendien hebben bijna veertig individuele rijders contact met de Asser organisatoren gezocht. Aan de Hoofdstraat te Stadskanaal heeft de heer E. Kruize uit Winschoten, die voor zaken bij de bewoner aldaar, de familie Drenth moest zijn, een verschrikkelijke entdekking gedaan. Hij kwam omstreeks het middaguur Woensdag. Toen de deur niet werd ge opend riep hij buren te hulp. Dezen ver moedden onraad en forceerden de toegang. In de slaapkamer bleken drie personen te liggen, die door gas bedwelmd waren. Een hunner was reeds overleden. Elders in de woning lag de hoofdbewoner, de 31-jari- ge timmerman W. Drenth, Men ontdekte dat de rubberslang in de keuken was vergaan en van de buis was losgeraakt. De heer des huizes is als ge woonlijk opgestaan om theewater op te zetten, maar heeft de keuken niet meer bereikt. In de slaapkamer lagen de 29-ja- rige mevr. J. DrenthHeidekamp, de eveneens bedwelmde driejarige Bertus Drenth en het vijfjarig meisje Jannie, dat inmiddels was overleden. De drie bedwelm de personen werden onmiddellijk overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Een van hen, n.l. de driejarige Bertus Drenth, is aldaar aan de gevolgen overleden. Het congres van het I.O.C. tfc Athene heeft zestien aanbevelingen met betrekking tot het program van de toekomstige Spelen aanvaard, met de bedoeling dit te vereen voudigen. Zo werd besloten de teamsporten (voetbal, hockey, basketball en waterpolo) te handhaven, maar tevens werd bepaald, dat het maximum aantal ploegen vóór de opening van de Spelen moet zijn terugge bracht tot zestien. Voor de eerstvolgende zomerspelen zijn geen nummers geschrapt maar aan het program zijn, afgezien van de 200 meter vlinderslag, ook geen nieuwe nummers toe gevoegd. Wat de dames-nummers betreft werden geen wijzigingen aangebracht. Er zullen voortaan voor individuele nummers geen reserves meer mogen worden inge schreven. Voorts werd bepaald, dat alvorens het I.O.C. in de toekomst de Spelen toewijst aan een bepaalde stad. die stad moet kun nen garanderen dat zij alle verplichte tak ken van sport in de gewone vorm ook zal kunnen organiseren. Dit betekent dat het probleem van de hippische wedstrijden van 1956, die niet te Melbourne kunnen wor den gehouden, zich in de toekomst niet meer zal kunnen voordoen omdat de hip pische nummers behoren tot de verplichte takken van sport. (Van onze speciale verslaggever) Het was voor de hoofdstedelijke voet balliefhebbers een geduchte teleurstel ling, dat Abe Lenstra op het laatste ogenblik gemeend had wegens „dij- en kuitblessure" te moeten bedanken voor zijn plaats in het Zwaluwenelftal, dat Woensdagavond in het Olympisch Sta dion te Amsterdam een wedstrijd tegen de Rode Duivels speelde. Daardoor had deze ontmoeting heel veel van haar aantrekkelijkheid verlo ren, hetgeen zich manifesteerde in de geringe belangstelling van het publiek. Men prefereert blijkbaar de ontmoeting Amsterdams ElftalBoedapest, waar voor zelfs extra tribunes worden in geschakeld' Toch hebben de wegblijvers dit maal ongelijk gehad. Het Zwalu wen-elftal speelde n.l. een zeer aan trekkelijke partij voetbal, verraste de ruim 10.000 toeschouwers op drie prima doelpunten Bleijenberg (twee maal) en Dillen en kon daardoor de smadelijke nederlaag van Gent op Mardi-Gras volkomen uitwissen. Want de Belgen brach ten het slechts tot één goal (31). Vanaf de tribunes werd vooral in de tweede helft de opmerking gemaakt om de voorhoede van de Zwaluwen, die zulk verrassend goed spel ten beste gaf, zó in het Nederlands Elftal te plaat sen: Dillen, W. van der Gijp. Bleijen berg, Köneman en Vergouwen. Inder daad reikten deze voorwaartsen deze avond tot' grote hoogte, maar nu alle vijf direct in de oranje trui steken, mag op ziin minst iets tè voorbarig worden genoemd. Een kans zouden o.i. slechts Dillen en Köneman verdienen. Beiden staken in wel zeer voortreffelij ke vorm; eerstgenoemde snelde als een Wels in zijn beste dagen langs de liin en stichtte met zijn gevaarlijke voorzetten grote onrust in de verdediging van de Rode Duivels. Ziin doelpunt was van prima kwaliteit; trouwens ook de eerste goal van Bleijenberg, waarmee de sco re werd geopend. Van ver buiten het strafschopgebied joeg hij de bal onhoud baar in de touwen. Köneman is het type speler Rij vers. Onmerkbaar zwierf de SW-er an derhalf uur lang over het veld: was in de verdediging indien zulks nodig was en m de voorhoede als men ten aanval trok Een ideale binnenspeler in deze wedstrijd In de achterhoede schitterde de Vites- seman Hendriks. De Belgen kwamen zichtbaar onder de indruk van zijn de fensief optreden: een tweede Terlouw! Wiersma, een nieuweling in deze omge ving, vormde met Tebalc een hecht duo. Voorts onderscheidde de doelman van Sparta, Dufourné, zich vele malen door met ware tijgersprongen zijn heiligdom te verdedigen. De Rode Duivels, die kennelijk niet op zóveel tegenstand hadden gerekend, raakten geheel uit hun doen. Daardoor kwamen zij slechts tot spo radische uitvallen, zonder steun van de middenlinie. Bovendien hadden de heren hun schot thuisgelaten; succes tegen de elf veTbeten Nederlanders was dus bij voorbaat al uitgesloten. Over de wedstrijd zelf kunnen wij kort zijn. Reeds direct demonstreerden de elf Zwaluwen een vlot spelletje, doch voor lopig wisten de Belgen alle gevaar nog te keren. Maar de Nederlanders kwamen steeds weer terug, vooral Bleijenberg en Köneman roerden zich geducht Felle schoten van deze twee spelers stopte Del- hasse naar behoren. De uitvallen van de Rode Duivels werden door Hendriks c.s. behoorlijk tot staan gebracht. Toch duur de het nog een half uur, voordat het publiek kon juichen. En men deed dat toen minuten lang, voor Bleijenberg, die de bal uit een voor zet van Vergouwen opving en a la Bak- huys inschoot (10). De withemden ble- HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.30 muz., 7.43 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken, 9.30 Huis vrouw. 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 sopr. en piano, 11.30 gram., 13.00 nieuws. 13.15 instr. spet., 13.35 gram., 14.00 school radio, 14.30 gram., 15.00 vocaal ens., 15.15 voordr., 15.35 altviool en piano, 16.00 caus., 16.15 oude muz., 16.45 Metropole- ork., 17.15 kinderkoor, 17.30 lichte muz.. 17.45 gram., 18.00 muz.corps, 18.25 gram., 18.30 Friese uitz., 18.45 muz. voor bla zers, 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant. 20.20 prot. pr„ 21.30 gram., 21.40 strijkork., 22.25 caus., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 gym., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvr., 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 school radio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters. 10.40 orgel, 11.10 radiofeuilleton, 11.30 gram. AVRO: 12.00 Musette-ork., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 dansork., 14.00 kookpraatje. 14.20 viool en altviool, 14.50 voordr. en muz.. 15.10 luit en gi- taarmuz.. 15.30 Metropole-ork. VARA: 16.00 orgel en zang, 16.30 muz. caus., 17.10 ieugd, 17.40 gram., 18.00 nieuws, 18.15 amus.muz., 18.40 hoorspel, 18.55 de con ferentie te Genève. 19.00 jeugd. 19.10 gemengd koor. VPRO: 19.30 caus., 20.00 nieuws. 20.05 boek, 20.15 voordr. en muz., VRIJDAG 20.30 caus., 20.40 caus. VARA: 21.00 jeugd, 21.35 amus.muz., 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 strijkork. VPRÓ: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service, 330 m.: 15.40 Ork.conc., 21.45 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.45 ork.conc., 15.00 amus.muz., 15.45 banjo-ork., 17.00 militair ork. en soliste, 19.30 gevar. muz.. 21.00 gevar. muz., 22.20 gevar. muz., 23.20 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 omr.ork en sol., 16.00 kamermuz., 19.45 Werther, opera, 23.30 cello en piano, 0.30 gevar muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 23.00 zang en piano. BRUSSEL, 324 m.: 16.30 ork.conc., 17.10 lichte muz., 18.20 Vlaamse liederen, 20.00 ork.conc. 484 m.: 14.00 ork.conc., 17.30 zang en piano, 22.15 jazzmuz. ENGELAND, BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 224 en 75 m.22.00 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien Nieuwe films. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journ. 20.30 De sluwe ad vocaat Pathelijn. middeleeuwse klucht. 21.35-21.45 Dagsluiting. ven ook hierna de boventoon weren, waarbij vooral in de voorhoede de bal vaak van voet tot voet ging, zonder uit eindelijk resultaat, dank zij moedig werk van de Belgische keeper Delhasse. Ook in de tweede helft bleef Neder land sterker. Driemaal achter elkaar werd het doel van de Rode Duivels onder „vuur" genomen, besloten met één flit send schot van Dillen. Toch zagen de Belgen kans terug te komen, maar toen bleek de grote kracht van HendTiks, die Longdott c.s. niet de minste kans gat. Na een half uur vergrootten de Zwa luwen de voorsprong, weer door Bleij enberg, nu met een fraaie kopbal, doch in de volgende minuut hadden de Rode Duivels de achterstand al verkleind, dank zij Longdott, die een kleine aarze ling van de Nederlandse defensie af strafte. Maar de Zwaluwen vochten door en het was tenslotte Dillen, die met een vliegend schot een fraaie ren prachtig besloot (3—1). Aan Delhasse danken de Rode Duivels, dat het hierbij bleef. Want was deze man er in de resterende tijd uit zijn doel gehouden heeft, grensde aan het ongelovelijke. Belastingtarieven A. v. d. B. In verband met de nieu we belastingtarieven stond onlangs in uw blad een tabel. Hierin stond, dat een ongehuwde met een inkomen van f 1500.voorheen f 88.inkomstenbe lasting moest betaien. Ik ken echter een ongehuwde met 1400.inkomen, die meer dan f 100.inkomstenbelasting moet betalen. Antwoord. Deze cijfers kloppen in derdaad niet. Is u er zeker van, dat die f 1400.het enige inkomen van uw ken nis is? Bij een inkomen van 1380 moest een ongehuwde volgens de oude tarie ven f 64.betalen, volgens de nieuwe tarieven f 25.Bij een inkomen van f 1410 oud tarief f 70.nieuw tarief f 30.—. Bij een inkomen van f 1500.oud ta rief f 88.nieuw tarief f 45. Huurperikelen Advertentie en rheumatische pijnen wrijft U weg met k. A J. P. Ik heb een trap en een gang gehuurd van mijn huiseigenaar, welke toegang geven tot mijn verderop gele gen tuin. Thans maken ook anderen daarvan gebruik. Wat staat mij te doen? Antwoord Wij hebben uw vraag hierboven, zoals u ziet. maar zeer ver kort weergegeven. De situatie is ons uit uw brief niet geheel duidelijk. Wat moeten anderen door het door u ge huurde gangetje doen? Verleent dit toegang alleen tot uw tuin? Het lijkt ons het beste, de situatie te bespreken met uw huiseigenaar, omdat u in de gebruikmaking van uw recht door an deren wordt gestoord. Onzes inziens kunt u, indien dit niet helpt, de verhuurder in vrijwaring roepen en vorderen bui ten het geding te worden geplaatst. Voorts kunt u een evenredige vermin dering van de huurprijs vragen naar gelang van het gewicht van de stoor nis. Het beste wat u daarna kunt doen, is het advies van een kantongerechts deurwaarder te vragen, die zich ter plaatse eventueel van de toestand op de hoogte kan stellen. Om eventuele onaangename verrassingen te voorko men, is het wenselijk, dat u van te vo ren een opgave vraagt van de door hem te maken of in rekening te bren gen kosten. S. U hebt enige tijd geleden op een vraag over de kosten van een stuk- gevroren waterleiding gezegd, dat deze gedragen moeten worden door de ver huurder. Ik ben het daarmee niet eens. want de verhuurder is hieraan niet schuldig. Het is daarentegen aanneme lijk, dat de huurder nagelaten heeft af doende voorzorgsmaatregelen te nemen. M.i. is dus de huurder voor de kosten aansprakelijk. Antwoord: Het kernpunt van de vraag, welke wij indertijd hadden te beantwoorden, was de aansprakelijkheid buiten schuld. Het Burgerlijk Wetboek is op dit punt duidelijk: in geval van overmacht moeten de kosten worden gedragen door de verhuurder. Art. 1600 „De huurder is aansprakelijk voor alle schaden, gedurende de huurtijd aan het verhuurde toegebracht, ten ware hij bewees, dat dezelve buiten zijn schuld hebben plaats gehad" en art. 1619 „Ge ringe en dagelijkse reparatiën zijn voor rekening van de huurder. Bij gebreke van overeenkomst worden als zodanig aangemerkt reparatiën aan winkelkas ten, de sluiting der luiken of blinden, De K.N.M.V. heeft voor de eerste motorraces, die Zondag a.s. op het van een nieuwe deklaag voorziene circuit van Zandvoort worden gehouden, een sterker rennersveld bijeen gekregen, dan voorheen op dit circuit het geval was. Ruim honderd motorrenners uit tien landen (Engeland, Ierland, België, Spanje, Zwitserland, Duitsland, Tsjecho- Slowakije, Australië, Nieuw- Zeeland en Nederland) zullen elkaar in vijf klas sen bestrijden. Met grote belangstelling wordt voor al het eerste optreden in het Wester, tegemoet gezien van de Tsjechische fabrieksrijders op Jawa en C. Z. ma- cines. In eigen kring hebben deze voor het merendeel nog vrij ioage rijders al grote successen behaald. Stastny bij voorbeeld, die in de 500 cc-klasse uit komt, is pas 27 jaar maar heeft al 27 eerste prijzen behaald. In de 125 cc klasse starten 23 rijders, onder wie zes buitenlanders. Bekende namen zijn hier de Duitser Luttenber- ger en de Nederlanders Vierdag, Heine- man, Renooy en Lo Simons. In de 250 cc klasse, met dertien deel nemers de in aantal zwakst bezette ca tegorie, moeten drie Nederlanders het opnemen tegen tien buitenlanders, on der wie de Duitse kampioen Thorn Prik- Advertentie Van Gelder HZ en PC), Bijlsma (Zwem- club Haarlem), Sievers (HZC), Luchs (De Rebben), Smol (HZ en PC), Van Feggelen (De Meeuwen), Koorevaar (HZ en PC), De Bood ('t IJ) en Muller (Dolfijn) zullen de reis van de Kikvorsen-ploeg naar het in ternationaal waterpolotournooi te Luik, dat Zaterdag 22 en Zondag 23 Mei a.s. wordt gehouden, meemaken. Te Luik zal het ze vental definitief worden samengesteld. Notts County, de Engelse tweede divisieclub, heeft het ook in de derde wedstrijd op Nederlandse bodem niet tot een zege kunnen brengen. Voor 5000 toeschouwers speelden de En gelsen te Leeuwarden tegen hét Noordelijk elftal bestaande uit spe lers van 18 tot 24 jaar gelijk (11). De amateur landenwedstrijd tussen Schot land en Ierland is door het Schotse elftal met 20 gewonnen, een stand, welke reeds met rust was bereikt. VEILING TIEL 12 Mei. Appelen: Goud- reinette grof 1 5783, fijn 1 5667 2 17 46, idem stek 410 stip 1624, Jonathan grof 1 71—84 fijn 1 50—65 2e 23—49, verder eerste notering fijn 1 tweede notering 2e, Bellefleur Brab. 36—43 14—30, Franse zure 25—30, Golden Delicious 6080 16 50, Keuleman rode 40—46 18—30, idem wit te 38—44 18—35, Klumpkes Eisdener 42—50 2834, Aardbeien resp. Ie en 2e soort: glas per stuk 3—9 1—7, per kilo 500700 220364, alles in cents per kilo tenzij an ders vermeld. KALVERENMARKT. UTRECHT. 12 Mei Aangevoerd werden 374 nuch. kalv. De prij zen waren f 35 tot f 45.per stuk. De prijs per kg. bedroeg f 1.tot f 1.10. KAASMARKT. WOERDEN. 12 Mei. Aan gevoerd: 32 partijen. Ie soort f 197—207 2e soort 1188—196, extra kwaliteit f 21T. ker en de Engelsman Whelan. Henk Steman heeft voor deze races een „op gefokte" eencylinder NSU op de kop getikt. De 350 cc en 500 cc klasse resp. met 26 en 28 deelnemers zijn het sterkst bezet. Hier komen o.m. uit de Engel sen Dear, Storr, Heath en Clark, de Duitsers Thorn Prikker en Rudi Meier, de Ier Matthews en de Nederlanders Knijnenburg, Poel, Simons. Bakker en Veer. In de zwaarste klasse start ook onze landgenoot Van Burink, die na zijn dubbele overwinning in Tolbert door de sportcommissie van de K.N.M.V. met spoed gepromoveerd is. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redocwo van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. de binnensloten, de vensterglazen, zo binnens als buitenshuis en al hetgeen verder door plaatselijk gebruik daaron der begrepen wordt. Niettemin komen die reparatiën ten laste van de ver huurder, indien zij door de verval len toestand van het verhuurde of door overmacht zijn noodzakelijk geworden". A. V. heeft een vraag over huurver hoging van een bedrijfspand, in ver band met meervoudige bewoning. (Ho recabedrijf). Antwoord: Uw huiseigenaar heeft ongelijk. De 13% moet er af. Er zijn meer van deze gevallen geweest, maar niet één huiseigenaar heeft het er door gekregen. Wij raden u ten overvloede aan u te wenden tot de heer Van Hins- berg, Prins Hendriklaan 21 te Amster dam van de PERUKA-bond, deze zal u gaarne, mocht dit nodig zijn, van dienst zijn. U kunt echter volkomen gerust zijn, een Horeca-pension wordt NIET beschouwd als een bedrijfspand, maar gewoon als woning. Voor de be rekening van de nieuwe huurprijs moe ten derhalve alle bijkomende voorzie ningen eerst van de huurprijs van De cember 1953 afgetrokken worden en daarna mag de huurprijs verhoogd wor den met (voor uw gemeente) 17%. Een els tot ontruiming op deze grond, krijgt uw huiseigenaar er nooit door. Het is dus ook niet nodig, dat u een nieuwe huurovereenkomst aangaat, want dat geldt alleen voor een bedrijfspand en niet voor woningen. AAGTEKERK 13 te Hamburg. AKKRUMDIJK p. 13 Kp. Sable n. R'dam. ALMDIJK 13 te otterdam. ALNATI p. 13 ecife n. Las Palmas. ALPHEAT p. 13 Ouess. n. Las Palmas. ARENDSKERK 13 van Mombasa n. Suez. AALSUM p. 13 Algiers n. Karachi. AMERSKERK 13 te Suez. ALMDIJK 13 te Rotterdam. BLOMMERSDIJK 13 te Rotterdam. BALI p. 13 Natuna n. Laouan. BANTAM 12 te Belawan. CALLISTO p. 13 Dover n. Montreal. DUIVENDRECHT p. 13 Finist. n. Dakar, DUIVENDIJK 13 te Hamburg. ENGGANO p. 13 Suez n. Aden. FRIESLAND KRL. 13 te R'dam. N. York. ALPHACCA p. 12 Bermuda n. AMOR p. 12 Gibr. n. Algiers. AGAMEMNON 12 te Cap Haitien. ATLAS 12 te Amsterdam. AENEAS 12 te Alicante. CONGOSTROOM 12 te Lagos. DEO FAVEKTE 12 te Bordeaux. D1DO 12 te Kopenhagen. DUIVENDRECHT p. 12 Ouesst. n. Dakar. DELFT p. 12 Guadel. n. Trinidad. FRIESLAND p. 12 Ouess. n. R'dam. FLEVO 12 te Tanger. HATHOR p. 12 Kp. Bon n. Piraeus. HERA 12 te Bachaquero. HERMES 12 van Curasao n. Cristob. IVOORKUST p. 12 Las Palmas n. Havre. ILOS 12 te Savona. LEKKERKERK p. 12 Ceylon n. Rang. LANGKOEAS p. 12 Minicoi n. Belaw. LOENERKERK 12 te Madras. MUIDER KERK p. 12 Casq. h. Mar». MACUBA 12 te Calcutta. NERO 12 te Catania. NESTOR p. 12 Azoren n. Antw. OBERON 12 te Maracaibo. ORESTES 12 te Demerara. PLATO 12 te Rotterdam. SCHIE 12 te Grenada. STENTOR 12 te Trinidad. STRAAT MACASSAR 12 te Mauritius. TRITON 12 te New Orleans. TARA p. 12 St. Pauls R. n. Rio Jan. THALATTA p. 12 Ras Fart. n. Spezia. WICKENBURGH p. 12 Ouess. n. CasabL TANKSCHEPEN ALETTA 12 te Pladju. CALTEX LEIDEN 12 te Sidon. CALTEX PERNIS p. 12 Finist. n. Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 12 Finist. naar Rotterdam. CALTEX UTRECHT p. 12 Gibr. n. Sidon. CHAMA p. 12 Scilly n. Curasao. CISTULA 12 te Pladju. CORYDA p. 12 Martin, n. Curasao. ENA 12 te Singapore. ESSO DEN HAAG 12 te Sidon. HILVERSUM p. 12 Kp. Gata n. Banlas. KIELDRECHT 12 te Singapore. LUCITA 12 te Oldkilpatrick. MAPIA p. 12 Perim n. Colombo. MURENA p. 12 Esper. n. Tarakan. MITRA 12 te Las Piedras. MYONIA 12 te Geelong. ONDINA p. 12 Kp. Selatan n. Darw. SLIEDRECHT p. 12 R. Djebel n. Fahah. TANKHAVEN III 12 te Bangkok. W1ELDRECHT p. 12 Daedalus n. Suez. Klas 4e lijst HOGE PRIJZEN ƒ5000 14646 2000 15293 ƒ1500 3844 5889 ƒ1000 4131 5566 7182 9734 9898 10678 12543 14069 400 2259 5772 6116 6982 8372 15171 17032 200 1758 3238 5495 6052 7580 8229 8290 8420 8568 9165 9598 10089 11587 11600 11867 12005 15304 15423 15833 16054 1753» 17609 18608 18618 19357 21058 21416 PRIJZEN VAN ƒ80 12063 120 130 145 364 475 521 547 548 553 558 700 727 739 762 777 787 918 1087 109 212 281 377 465 525 546 728 750 787 845 952 2128 132 146 147 205 241 272 326 424 513 573 675 890 910 946 3020 088 121 178 217 356 368 394 439 492 505 597 605 751 766 801 8S7 949 4120 251 324 428 473 523 781 850 936 6022 038 082 122 135 196 198 283 384 406 436 520 748 936 949 987 6007 064 075 131 135 234 264 284 288 526 534 644 693 705 742 922 7036 043 119 189 283 337 347 384 402 517 526 763 767 771 8237 393 412 537 658 754 •163 354 389 405 442 576 612 663 10059 103 464 690 716 726 852 854 887 11004 011 023 032 370 385 597 681 689 788 922 931 936 994 18033 045 218 236 344 468 589 647 759 882 14067 075 242 260 274 349 352 359 395 515 548 594 716 728 800 887 972 15142 261 279 297 401 542 640 647 795 856 925 974 989 16020 106 271 327 352 403 458 490 637 800 806 901 968 985 990 17191 233 239 545 588 684 790 812 834 860 920 956 18112 114 267 281 320 558 584 616 625 700 734 751 837 852 19028 040 122 173 197 204 374 409 422 439 452 492 504 586 644 848 892 907 930 20102 227 368 447 634 724 728 794 815 820 907 957 21030 066 398 444 687 711 733 857 NIETEN 1009 028 030 075 088 094 112 158 243 246 271 284 290 302 345 356 431 468 510 539 542 555 563 580 589 594 608 631 634 640 644 656 684 724 759 769 771 775 799 831 950 964 979 8020 057 066 175 182 250 293 306 310 318 338 349 356 371 381 463 477 485 512 565 619 634 665 668 688 745 757 776 786 812 813 814 833 851 884 888 892 3032 048 049 070 082 090 159 174 180 188 191 210 232 253 350 395 399 413 418 444 460 483 490 510 582 633 646 675 694 718 728 732 733 816 821 847 866 874 944 963 .971 4011 020 021 031 043 055 091 095 123 162 189 264 294 305 832 339 344 394 407 419 437 466 474 530 577 598 602 629 645 653 725 736 761 768 788 835 837 840 848 849 895 908 992 5017 025 028 032 043 063 115 238 247 259 262 267 268 289 295 329 353 393 413 483 488 560 589 594 597 636 639 645 646 659 677 699 766 790 853 929 942 943 956 999 «016 020 036 069 079 097 223 236 344 411 460 464 486 504 510 569 601 621 625 643 711 760 952 956 965 981 986 993 7008 033 041 060 196 198 225 248 340 367 386 395 415 424 453 482 586 589 631 665 675 725 772 774 855 933 937 982 8001 063 068 075 094 107 115 144 201 212 250 357 410 419 425 439 473 486 488 509 510 564 575 593 618 626 630 651 668 710 721 792 800 966 970 973 978 993 994 9004 014 072 098 112 152 169 255 256 271 276 279 300 303 325 357 385 367 381 391 394 448 489 500 502 536 556 570 581 585 601 613 700 705 731 738 763 822 832 863 884 922 923 926 947 968 974 988 10055 057 061 092 108 157 252 254 295 296 817 345 394 399 409 524 549 563 602 614 639 665 686 687 732 769 772 775 788 801 11012 015 049 090 127 248 270 300 312 364 401 440 448 520 548 561 608 638 649 663 690 727 794 864 926 952 12032 056 089 154 212 238 266 287 395 471 490 526 535 626 670 676 703 721 805 817 829 863 870 872 905 913 956 957 973 990 18012 063 075 121 136 141 170 205 213 222 227 230 280 282 294 315 335 379 405 412 442 473 477 487 544 603 604 629 631 704 724 764 770 827 845 846 862 866 867 878 974 976 983 14027 044 047 060 143 147 148 173 179 194 219 227 267 290 307 322 326 354 362 391 407 486 502 504 519 525 535 559 588 663 664 670 691 698 701 754 778 786 809 827 833 852 933 944 953 966 998 15057 058 098 106 107 116 120 134 147 168 185 188 192 225 250 311 S23 362 397 402 422 440 451 472 532 533 604 646 654 687 750 756 768 800 801 804 807 810 850 874 884 913 945 16011 070 084 091 092 146 189 187 275 308 314 338 368 390 411 421 427 465 524 541 548 628 657 669 694 736 753 778 863 895 899 956 960 974 982 983 986 17052 090 148 209 243 274 299 315 331 352 391 420 471 473 478 482 488 496 508 559 640 645 659 703 723 729 747 763 769 840 859 873 883 930 955 958 971 990 991 18056 086 205 214 285 292 3S9 403 421 425 453 460 499 538 551 578 633 653 663 678 689 726 771 829 866 882 967 976 19030 041 145 162 169 193 210 211 214 229 281 284 286 324 375 435 455 473 510 556 595 617 691 713 780 803 810 874 878 896 pi 6 10044 130 145 178 180 235 347 254 271 317 340 363 378 387 397 462 523 539 545 583 692 694 695 736 742 761 805 879 881 913 994 tl006 076 093 121 125 138 142 145 147 148 174 243 246 249 301 321 342 345 362 478 518 536 581 5S7 636 645 653 671 718 758 770 782 789 819 830 837 847 927 931 933 977 996

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7