Bonaventura Voortreffelijk geleerde Kruitwagen en edelmoedig mens A.M.B.O1954grote missietentoon stelling in dekenaat Noordwijk Van 15 tot en met 23 Mei in H.B.G.-hallen te Lisse De AMERIKANEN voelen zich niet veilig De historische achtergrond van het McCarthy-isme d WERKSPOOR NETTE MEISJES ONDERHOUDSMONTEUR nette winkeljuffrouw Goede Ie en 2e Monteurs en Leerlingen IN MEMORIAM STENO-TYPISTE Franciscaans mededeelzaam V erontreiniging van zeewater Israël wijst schuld aangrensincident af KRAANDRIJVER 2000 jaar wonen Vissérijgolf PIJPFITTERS PIJPENMONTEURS MONTAGEWERKERS ONDERHOUDS- BANKWERKERS tijdelijke administratieve kracht a. een jonge administratieve kracht (vr.) b. enige ervaren typistes DONDERDAG 13 MEI 1954 PAGINA 9 Echtpaar Bol-Post 50jaar getrouwd Uitvoerig programma samengesteld Verder programma Beperking op het lozen van olie Anne de Vries 50 jaar v Roosevelt's naïveteit Pro-Russische sfeer Angstcomplex Veiligheidsraad verdaagt debatten Wij vragen @4W& TWEE JEUGDIGE VROUWELIJKE KRACHTEN, een om opgeleid te worden tot assistente van de boekhouder en een voor het Stoffenmaga- zijn. DIENSTBODE Voor direct gevraagd: of iemand die daarvoor wil worden opgeleid. A. 3. ROTTEVEEL's Automobielbedrijf Dr. D. Bakkerlaan 12-16 Bloemendaal - Telef. 22992 HOOGOVENS 82, MEISJFS Haarlemse Automobiel en Garage Ml). JONGE HULP IN DE HUISH. 1 ergisteren, bij de inaugurale rede van prof. mr. De la Fontaine Verwey, J*j boorden we hem roemen als een voortreffelijk geleerde, eredoctor van de Amsterdamse Universiteit, in dt kleine wereld van beroepsbibliogra- phen een prominente figuur, wiens afwezigheid betreurd werd en nu plot- feling het bericht van het overlijden van pater Kruitwagen. Een typisch man, ttet zijn gebreken, en op zijn oude dag misschien ietwat ij del op de bereikte resultaten maar een edelmoedig mens, die hielp waar hij helpen kon en die door die edelmoedigheid zoveel vrienden had als kennissen. Een figuur ir- zijn Orde: in Megen tijdens zijn studietijd een wetenschappelijke deug niet, die tersluiks naar de bibliotheek ging, om te graven in de schat van incunabelen, die daar renteloos stonden hij neusde er niet alleen in, maar hij maakte reeds zijn aantekeningen en legde de grondslag voor zijn later tverk. Zestig jaar geleden was de herbouw t'an de Franciscaner Orde pas in het eerste begin. Kruitwagen heeft in sa menwerking met de jongere Lampen de CollectaneaFranciscana een Pracht beschrijving geleverd van de ^'ederopbouw van de Orde van Sint r ranciscus, door de Generaal A Fanno radicaal ingezet en wat het weten schappelijk gedeelte betreft door Kruit wagen en Ligtenberg bevorderd. Kruit wagen was een autodidact, maar die rich in zijn systematische geest de methode van het moeilijke historische Werk volledig eigen maakte. Van deze twee mannen is de herleving van de studie in de Franciscaanse Orde in Ne derland uitgegaan. En niet alleen de studie, die nu door de Orde van Sint Franciscus zo uiterst rijk en met zoveel succes beoefend Wordt: ze vorsten ook in de eigen geest van de Ordestichter en het schrijven van een leven van de Heili ge van Assisië is een niet vervuld ide aal van Kruitwagen geweest: hij was altijd weer ontevreden over zijn eigen Pogingen. Onder zijn vele goede eigen- Schappen mochten wij tellen dat hij Franciscaans mededeelzaam was. Zijn fiches-collectie was beroemd. Ie dereen kon ervan profiteren. Een hele Wand in zijn cel te Woerden was er- rnee bezet en hoeveel mensen, die een bepaald onderwerp wilden bestuderen, hebben niet de weg naar Woerden ge maakt, om in die onuitputtelijke rijk dom inlichtingen te krijgen over wat er bekend was aangaande de meest dis- Parate onderwerpen. Ook hij heeft de Vergankelijkheid van al het ondermaan se pijnlijk ondervonden, toen zijn col- brnod van Rotterdah te gronde ging. Een levenswerk en zijn brief aan Nijhoff en mej. Kronen berg getuigt, hoezeer het hem ter harte ging maar met hoeveel monachale onderworpenheid hij het verlies droeg. Bij die collectie was ook een incu nabel, bevattende bepalingen van de constituties van het jaar veertienhon derd zoveel. Met trots liet hij mij dat deeltje, dat hij van Wouter Nijhoff eens had gekregen voor bewezen diensten, zien. Na het bewonderd te hebben zei ik heel nuchter: „Ja, het is mooi, maar wat heb je er nu eigenlijk aan?" „Dat moet je niet zeggen: wanneer ik eens niets anders te doen heb, dan ga ik in die stoel zitten (wijzend op een Van de 1870 kisten verse vis, die de handel Woensdag in de afslag te IJmuiden voorgezet kreeg, nam alleen reeds de stoomtrawler Norma Maria IJM 6 er 1200 voor zijn rekening, terwijl de rest afkomstig was van 2 loggers, 2 flinke kotters en nog wat kleine kotters. Er waren 1075 kisten makreel, 30 kisten haring en 100 kis ten schelvis en piepers. De aanvoer van stijve kabeljauwen beliep 265 stuks eii er was plusminus 1500 kilo tong. Over het geheel genomen was de markt iets gunstiger. Grote schelvis kwam weliswaar niet hoger dan f 22 tot f 23 per kist, maar grootmiddel noteerde f 32 tot f 31. kleinmiddel f 38 tot f 34, pennen f 38 tot f 35, braad t 31 tot f 27 en gestripte radio f 22 tot f 18 per kist. Gestripte wijting deed f 21-* tot f 17 per kist, dichte wij ting f 14 tot f 8. Grote zwarte kool- vis werd verkocht voor f 59 en f 58 de 125 kg., de kleine noteerde f 24 tot. f 22. Kisten grote kabeljauw lie- Pen sterk uiteen van f 160 tot f 32 Per 125 kg., de kleinere noteerde f 118 tot f 90. Regels grote kabeljau wen konden f 120 tot f 90 voor de 10 st'ukg opbrengen en de kleine deden f 60 en f 59 de 10 stuks. Haring va ceerde van f 14 tot f 8.60 per 50 kg., makreel van f 15.50 tot f 10. De aanvoer van schol was niet groot en daardoor waren de prijzen hoog. Grote schol liep van f 67 tot l 24 per kist, grootmiddel f 74 tot l 27. kleinmiddel f 78 tot f 31, schol 1 f 63 tot f 36, sehol II f 45 tot f 19. schol III f 20 tot f 16 tn de uivertjes 12 tot f 8. De hoge prijzen golden Voor de gewilde Noordschol. Voor de Donderdagmarkt stonden Van de trawlervloot genoteerd de Ma- pa van Hattum IJM 10 met 920 kis- ten verse vis, waarvan 670 kisten makreel, 60 kisten schelvis, 30 kisten Restripte en 40 kisten dichte wijting, P' kisten kabeljauw en koolvis, 20 kis- ;en radio, 20 kisten stokkebit, 40 kis- ïen diversen, alsmede 200 stuks stijve kabeljauwen en 25 kleine kistjes ha- Dng en de Bloemendaal IJM 71 met 470 kisten verse vis, waarvan geen specificatie ontvangen werd. Boven dien rekende men op de Scheveningse mggers Cornelia Maria SCH 135 en ^mderneming II SCH 27 met vangsten, an 550 kisten verse vis, merendeels makreel. De eerste werkelijke voorboden van -aggptjesdag 1954 zijn in IJmuiden gearriveerd. ?famen de Als nieuw geschilderd -'«u ue KW 173 en de KW 54 woensdagmorgen in de haven van •J muiden. De eerste schepen, die kl rust te ®ar zijn om over enkele weken de van de haring op de 57 graden Verstoren. h>e trawlervloot is zoekende naar v.en beetje .fortuinlijke visgrond. De fmarlem IJM 9 en de Gelria IJM 21 'ebben de hoge Noord opgezocht in C hoop op 62 graden Noorderbreedte '®t voorbeeld van de Duitsers te kun- (j n volgen. Die vangen daar 250 man- V-U haring, makreel, koolvis en wit 's Per dag. Want op de 57 tot 59 dp n. 's het maar zuinig gesteld met ui visserij. De Vios IJM 24 kwam tn e?sdag melden een trek van 40 kn makreel gedaan te hebben. bi-o„j ls voor een grote trawler niet soppen. In rie weekloggers zitten merendeels ®ten Hoe groot de tongenvang- baar .ziJn, is niet bekend, maar Revav,,y u'dt zou er zeer behoorlijk hfoerw" wordcn- De kotter Drie Ge- 5 P^i„_pr°heerde het op 't Zand op 5.5 3? EraHp-i "rtr"""3 °P l zuuiu up ?aan °ln- o werden trekken ge- 'cine ,manden schol, 4 manden &mvier vif -s en 5 mmnden gul. De In gmden nR?!0 !)JM 25 kwam °P de ri manden l verder dan trekken van Noord in ps en trok daarom ook wankel rieten meubel met armleuning) en dan ga ik eens na „hoe ze het in die tijd aanlegden om elkaar de weg naar de Hemel moeilijk te maken." Franciscaanse humor op zijn best. Deze graadloze monnik telde zijn leerlingen bij tientallen en onnoemelijk veel mensen kwamen hem consulteren over historische kwesties, maar de wij ze man werd ook lastig gevallen in moeilijke zaken van zieleleiding en as cese en niemand ging ongetroost heen. En wie zich aan zijn leiding on derwierp maatschappelijk of asce tisch bevond er zich goed bij. Daar kan mej. Hueffer met haar prachtige exploitatie van de bronnen van de ab dij van Rijnsburg van meespreken het is eigen werk van de schrijfster maar Kruitwagen had het haar geleerd. En zo lopen er velen in Nederland, die door zijn aanmoediging hun planken koorts overwonnen. Een man met ei gen ideeën, die een eigenaardige me thode had om zijn ideeën aan de man te brengen, door zich eerst te laten uitlachen en het dan toch te winnen. Bij gelegenheid van zijn vijftigja rig priesterfeest is hij gehuldigd in een grote vergadering in zijn geboor testad Rotterdam. Het viel daar op, dat het grootste gedeelte van de aan wezigen niet katholiek was. Prof. Ro- gipr hield de feestrede, waarin hij het geestelijk aspect van de gehul digde naar voren bracht. En toch maakte meer indruk het woord van een blijkbaar heel eenvoudige niet- katholieke man, die hem huldigde om de geestelijke invloed die de jubila ris op hem had uitgeoefend. Sindsdien hij was toen ook stokoud trok hij zich terug en bereidde zich voor op zijn dood, die hij niet vrees de, en die nu na een zeer verdienste lijk leven gekomen is. Zijn gezondheid was sinds tientallen jaren wankel maar zijn gedachten bleven klaar en diep. Wanneer ieder die van zijn voortref felijke kwaliteiten geprofiteerd heeft hem dankbaar gedenkt in een gebed, dan kan het niet lang duren eer hjj voor Gods Aanschijn zijn vereerde Or destichter ontmoet. W NOLET Heel Driehuis kent hen als Tante An na en Oome Sijmen en dat zij vele vrien den tellen, is te zien aan de schat van bloemstukken, die de woonkamer sie ren van de woning Driehuizerkerkweg 69, nu het echtpaar Bol - Post zijn gou den bruiloft Zondag gaat vieren. Een ereboog van groen en bloemen wijst u buiten al de weg. Sijmen Bol werd op 11 November 1881 in Santpoort geboren, maar toen hjj 11 jaar oud was, verhuisde hij naar Drie huis. Hij kwam daar in „Het Helletje" te wonen, vlak naast de familie Post in welk gezin 15 Juli 1881 een dochter Anna geboren was. Sijmen werkte in de tuinderij, had er vele vrienden en ont dekte toen alras, dat in de naburige woning het meisje van zijn dromen woonde. Enfin, de rest laat zich raden. 1904 gaven ze elkaar het ja-woord voor de ambtenaar van de burgerlijke stand en een week later werd hun verbond plechtig in de kerk van Driehuis geslo ten. Jarenlang is de heer Post de tuinde rij trouw gebleven. Hij had een gemengd bedrijf en over het kweken van bollen kan hij veel vertellen. Totdat in de der tiger jaren moeilijkheden rezen, waar na hij een groentenhal ging drijven. Met zijn vrouw samen heeft hij dat 14 jaar lang gedaan. Maar een jaar of vijf ge leden vonden zij het welletjes en nu is de groentenhal verhuurd. Ook al vraagt de bruidegom van thans zich af, hoe hij het 50 jaar uit heeft ge houden, het gaat hem nog steeds naar de zin en zijnentwege kunnen er nog ge rust een 25 jaartjes bij. Want beide echt lieden zijn nu 72 en houden alle twee nog van een grapje. Dat anderen hun levens lust kunnen waarderen, daarvan getui gen de talrijke bloemstukken en niet te vergeten de verrassing in de vorm van beste tabak, een pijp en een serveer blad, welke dezer dagen bezorgd werd. Reeds lange tijd worden er voorbereidingen getroffen om in de Bollen streek een grote missietentoonstelling te organiseren. Met het begrip Bollen streek wordt hier bedoeld het dekenaat Noordwijk, omvattend de parochies van Bennebroek, Hillegom, Vogelenzang, de Zilk, Noordwijkerhout, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Warmond, Noordwijk en de Kaag. De H.B.G.-gebou- wen in Lisse bieden een prachtige gelegenheid om een dergelijke tentoon stelling in te richten en zo mag men wel bij voorbaat zeggen, dat de A.M.B.O. 1954 (Algemene Missietentoonstelling Bollenstreek) een succes zal worden. Verwacht wordt tenminste, dat in de week van 15 tot 23 Mei duizenden uit de streek naar de H.B.G. zullen trekken om kennis te nemen van alles wat deze grootse expositie zal bieden. Die verwachting is zeker niet onredelijk, want wanneer men weet hoeveel vrouwen en mannen uit de Bollenstreek thans als zuster, pater of broeder in de Missie werkzaam zijn, dan mag men daaruit de conclusie wel trekken, dat de liefde en belangstelling voor de Missie daar bijzonder groot zijn. avondconcert wordt verzorgd door „Cres cendo" uit Hillegom; Vrijdagavond zal het zijn door „Adest Musica" uit Sassen heim, Zaterdagavond door „Canite Tu ba" uit Lisse. Zondag 23 Mei zal in bijna alle paro chiekerken van het denkenaat Noordwijk een missionaris preken over missie, waar bij een collecte met open schaal voor de missie zal worden gehouden. Des mor gens om tien Uur die dag zat mgr. C. Kramer O.F.M. een pontificale Hoogmis opdragen in de St. Agatha kerk te Lisse. De avond van diezelfde dag vindt om negen uur de trekking plaats van de grote AMBO loterij ten overstaan van notaris F. Pinxter in de fancy-fair. Maandenlang is er met de grootste toewijding uiteraard vrijwel alleen door vrijwilligers gewerkt om de opzet van deze tentoonstelling te doen slagen. De enorme veilinghallen van de HBG heb ben een volkomen methamörphose on dergaan en zullen de bezoeker binnen voeren in de missies over de gehele we reld. Alle rassen en talen zullen zich in deze hallen presenteren en het zal velen goed doen ook nader kennis te kunnen maken met die gebieden en volkeren, waarvoor zij zo dikwijls hebben geofferd. Voor de organisatie van de AMBO is een groot ere-comité gevormd, waarin zitting heben genomen mgr. H. J. van Deursen, praeses van het Theologicum in War mond, deken J. P. A. Brinkman uit Noordwijk, father G. van Dongen van het Missihuis in Roosendaal en de dio cesaan missie-directeur P. van Stralen. Verder de pastoors in het dekenaat Noordwijk en de burgemeesters van Lis se, Hillegom, Noordwijkerhout, Noord wijk, Voorhout, Warmond en Alkemade. Beschermheren zijn mgr. J. P. Huibers. Bisschop van Haarlem, mgr. A. Konings van de goudkust en mgr. C. Kramer uit Luanfu. De gewone werkzaamheden zijn uiteraard in handen van een dagelijks bestuur, dat onder precidium staat van de heer C. Streek uit Lisse. In een speciaal schrijven heeft Haar lems Bisschop de AMBO in de bijzondere aandacht van de gelovigen van het de kenaat Noordwijk aanbevolen. Deze missietentoonstelling zal Za terdagmiddag om vier uur worden ge opend. Om drie uur echter zal Lisse reeds volop in het teken van de AMBO staan. Dan zal namelijk een grote mis siestoet trekken door de straten van dit dorp, waaraan overigens mensen zullen deelnemen uit alle parochies van het dekenaat. In een lange stoet zul len zij gaan: verkenners, gidsen, mu zikanten, nikkers, chinezen, Indianen patertjes, zustertjes, broedertjes, ver pleegstertjes, enz., die een hartelijke hulde zullen brengen aan die onver moeibare sjouwsters en sjouwers in de missielanden. Zij zullen dan defileren voor de pasgewijde bisschop van Keta aan de Goudkust in Afrika en voor de dertig missionarissen, die de vertegen woordigers zijn van de meer dan 7000, die Nederland naar de Missielanden heeft uitgezonden. Tijdens een openingsreceptie zal deken Brinkman om vier uur die middag de missionarissen een welkom toegeroepen en daarna zal mgr. Konings de tentoon stelling openen. Dan kunnen de belang stellenden, katholiek en niet katholiek, terecht bij de vele stand, die in de HBG zijn opgebouwd en kunnen zij kennis ne men, niet alleen van de prachtige resul taten, die in de missie zijn geboekt, maar ook vail het vele werk, dat nog gedaan moet worden. De openingsdag, dus 15 Mei, zal des morgens begonnen worden met een al gemene H. Communie in het dekenaat ter gelegenheid van de wereldkinds- heidsdag. De missie-optocht gaat de vol gende route; Heerenweg, (St. Josep- school), Bondstraat, Kapel, Julianastraat. Heerenweg. Bij de Witte Zwaan sluiten de missionarissen zich bij de stoet aan en vandaar gaat het verder via School straat naar de HBG. Om half vijf kan het publiek op de AMBO terecht; tijdens het lof in de parochiekerk wordt de mis- sieklok geluid en in de avonduren con- centeert op de tentoonstelling de Beierse kapel. Zondag 16 Mei zal mgr. Konings een pontificale Hoogmis opdragen in de de kenale kerk te Noordwijk. Die avond tre den de „Wawagesies" op. Maandagoch tend zullen de schoolkinderen een be zoek aan de AMBO brengen en 's avonds concentreert „Exelsior" uit Noordwijk Dinsdag 18 Mei kan men des avonds luisteren naar „St. Matthias" uit War mond. Woensdagochtend om half acht is er een plechtige Requiemmis in de Ma- riakerk te Lisse voor de tijdens vervol gingen omgekomen missionarissen. Het Op de internationale conferentie over het voorkomen van verontreini ging van zeewater te Londen is door veertig landen een ontwerp-conventie aangenomen, welke schepen verbiedt in bepaalde zones op zee olie te lo zen. De conventie heeft betrekking op alle geregistreerde schepen, behalve op die van minder dan vijfhonderd ton, marinehulpvaartuigen en tank schepen. Voor tankschepen en schepen met een droge lading zijn andere zones vastgesteld. Er is nog niet bepaald, op welke da tum de conventie van kracht zal wor den. Men kwam overeen over drie jaren weer een conferentie te houden en de Verenigde Naties te verzoeken aan het probleem van de zeevervuiling aan dacht te blijven schenken. (Reuter). Op 22 Mei wordt de schrijver Anne de Vries te Hooghalen (Dr.) 50 jaar. Tot zijn bekendste romans behoren „Hilde" en „Bartje". Ook schreef hij school- en kinderboeken. (Van onze New Yorkse correspondente) Het is geen wonder, wanneer men in het buitenland niet begrijpt, dat, zoals James Reston deze week in de New York Times schreef, „de hele vrije wereld voor een antwoord op Indo-China naar Washington kijkt, maar Washington naar Joe McCarthy zit te kijken". En men zal zich in het buitenland tevens wel weer afvragen hoe het toch komt, dat Amerika het gevaar, dat Moskou van buitenaf biedt, zo dikwijls vergeet voor het com munistische gevaar in het eigen land? Om een en ander te begrijpen wat wel gewenst is, juist nu de McCarthy- verhoren plaats vinden moeten wij even terugzien naar de tijd van Franklin D. Roosevelt, en wel, toen Hitier Rusland aanviel. Tot op dat ogenblik had de Amerikaanse Communistische Partij zich verzet tegen hulp aan het toentertijd alleen vechtende Engeland. Op dezelfde wijze als de illegale C.P. in het allang bezette Nederland ons vertelde, dat dit een „im perialistische oorlog" was, waar wij niets mee te maken hadden, saboteerde de Amerikaanse C.P. actief het leveren van oorlogsmaterieel aan Engeland en werkte hand in hand met de isolationisten tégen Amerikaanse deelneming aan de oorlog. De C.P. verzette zich sterk tegen de interventionistische politiek van Roosevelt. Doch nauwelijks werd Rusland aangevallen, of het tegendeel werd waar. De communisten gingen met Roosevelt samenwerken en Roosevelt was verheugd over deze medewerking, al begreep hij natuur lijk, dat de communistische beweegredenen zeker niet trouw aan Amerika, maar trouw aan de Sovjet-Unie betekenden. Aldus wisten Communistische Partij leden, die reeds in de periode van de „New Deal" hier en daar het ambtena renkorps hadden geïnfiltreerd, in het be stuur van het land steeds belangrijker posten te veroveren. Die actie werd geleid door het hoofdkwartier van de C. P. in New York. De partijleden, die bestemd waren voor regeringsbaantjes, werd opgedragen hard te werken, zich vaderlandslievend voor te doen en car rière te maken. Zij slaagden daar ook in, voortgeholpen door de ongelofelijke naïveteit van de Roosevelt-regering, als ook door vele radicale en verwarde in tellectuele elementen, die het Commu nisme bepaald „chique" vonden en spoe dig allerlei diensten voor Communisti sche spionnen verrichtten. Hoewel de FBI zeer actief was, kon het onder de gegeven omstandigheden het gevaar niet ten volle de kop indrukken. Ook het feit dat de Sovjet-Unie bondgenoot van het Westen was, gaf steun aan de Ameri kaanse Partijleden. Het is dan ook de vraag of Roose velt zich bewust tegen hun invloed zou hebben verzet; het was n.l. zijn me ning, dat het wantrouwen van Stalin tegenover de kapitalistische wereld alleen zou kunnen worden weggewerkt door volledige samenwerking, welke echter in feite vaak neerkwam op een capitulatie tegenover de eisen van de Sovjet-Unie. Het gevolg hiervan is geweest, dat in die periode kapitale fouten op buitenlands politiek gebied zijn bedreven. Men denke slechts aan de welhaast fantastisch naïeve manier waarop het Poolse vraagstuk werd aangepakt. Als men er Churchill's mémoires en die van de Amerikaanse oud-ambassadeur te Warschau, Bliss Lane, op naleest, wordt het duidelijk hoezeer de wil van Roosevelt en die van zijn omgeving, alsook van zijn opvolger militaire successen van de oorlog heeft verkwanseld door prac- tisch onder alle omstandigheden met de Russen samen te willen werken. De Europese landkaart zou er vermoe. uelijk op het ogenblik héél anders uitzien, indien men in de laatste jaren en maanden van de oorlog en de 'daar op volgende periode wijzer was ge weest. Het Europese evenwicht was dan wellicht ten gunste van het Wes ten omgeslagen. Het is deze pro-Russische en pro- Communistische sfeer, die duurde tot en met de naoorlogse periode en tot aan de Truman-doctrine toe, die groe pen van het Amerikaanse volk aan het twijfelen heeft gebracht wat de wijs heid van bovenomschreven politiek be treft. Hier kwam nog bij, dat Commu nisten in regeringsfuncties steeds open lijker te werk gingen. Zelfs publicaties en politierapporten misten hun uitwer king en geen van deze lieden werd verwijderd., Ex-president Truman, die met de anti-communistische buitenlandse poli tiek een begin had gemaaakt men denke aan de Truman-doctrine inzake Turkije en Griekenland, het plan- Marshall en de NATO begreep niet hoezeer het gewroet van Communis tische agenten de Amerikaanse rege- ringsdienst had geïnfiltreerd. Als op zijn persconferenties journalisten er vragen over stelden, placht hij er grap jes over te maken. Politici als de hui dige vice-president Nixon en Senator Mundt waarschuwden voor dit „officiële ongeloof" dat er gevaarlijke Commu nisten waren. Ook een andere Senator deed van ach horen: McCarthy. Doch hoewel hij waarschuwde tegen Com munistische penetratie in regeringskrin gen, had McCarthy zelf bij zijn eerste verkiezing tot de Senaat de steun van Communisten in zijn staat Wisconsin aanvaard. Toen Republikeinse politici hem vroegen hoe hij dit kon doen, zei hij: „Communists vote, don't they?" (Communisten stemmen toch. nietwaar?) McCarthy is dus nauwelijks een originele vijand van het Communisme. Hij heeft echter een goed politiek gevoel en heeft handig gebruik ge maakt van een onduldbare situatie. En men kan het natuurlijk een verdienste noemen dat McCarthy afgezien van zijn opportunistische beweegredenen het binnenlandse Communistische ge vaar aan het Amerikaanse volk gede monstreerd heeft. Ofschoon de wijze van zijn demonstratie veel van die ver dienste te niet doet, omdat zijn me thodes de vrijheden van de burgers it een echte democratische samenleving aDsoluut hebben aangetast. Uit het voorgaande kan men dus af leiden waarom het Amerikaanse volk een soort angstcomplex heeft ontwikkeld voor het Communistisch gevaar in bet eigen land; het leeft in een ontzaglijk gevoel van onveiligheid. De labiele in ternationale toestand draagt daar na tuurlijk het züne toe bü. Over het algemeen wordt zou men kunnen zeggen het Communistische binnen landse gevaar evenzeer overdreven, alt het in de laatste jaren van Roosevelt en de eerste van Truman werd weg geredeneerd. Men is dus van het ene in het andere uiterste gevallen, en dat is de reden dat men het gevaar van buitenaf, van Moskou en Peking al te dikwijls vergeet. Dit is nergens duidelijker te zien dan aan de aandacht waarmee Amerika het televisiedrama volgt, waar McCarthy zijn strijd met het Leger uitvecht; aan wat er in Indo-China gebeurt wordt re latief weinig aandacht geschonken. Waarmee niet bedoeld wordt dat de ver horen in Washington onbelangrijk zijn. Maar wel dat de Amerikanen enerzijds moeten leren begrijpen en dat het con flict rond McCarthy slechts één aspect is van de problemen van deze tijd, en de Europeanen moeten zien wat de oor zaken van het Mc Carthy-isme zijn. Israël heeft Jordanië er gisteren van beschuldigd twee gewonde gevangenen te hebben gedood. Deze beschuldiging werd geuit in een verklaring, waarin de conclusie van de gemengde Israë- iisch-Jordaanse wapenstilstandscommis sie over het grensincident te Khirbet Ilin, ten westen van Bethlehem, bestre den werd. Deze conclusie luidde, dat niets er op wees, dat de lijken van twee leden van de Israëlische grenspo litie nit Israëlisch gebied naar Jorda nië waren gesleept. Volgens de Israëliërs werden de po litiebeambten op Israëlisch grondge bied tijdens een Jordaanse aanval ge wond en zijn zjj gedood, toen de Israë liërs zich gedwongen zagen terug te trekken. De gemengde wapenstilstandscom missie gaf gisteren Israël de schuld van een ander grensincident op Maandag, bij Dier el Ghus, waarbij, volgens Jor danië, drie Jordaanse boeren om het leven zouden zijn gekomen. De Veiligheidsraad van de V.N. te New York heeft gisteren na een verga dering van vijfentwintig minuten het debat over de Israëlisch-Jordaanse klachten verdaagd, met negen stemmen voor en twee onthoudingen, namelijk Turkije en Libanon. (Reüter-UP) VATICAANSTAD Ter gelegenheid van het Manajaar -zullen de posterijen van Va ticaanstad een zestal postzegels uitgeven in de waarden tussen 3 en 35 lire. Drie ervan zullen de beeltenis van Pius IX dragen, drie de beeltenis van de thans regerende Paus. Zij zullen geldig zijn tot Mei 1955. ran De Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. BEIJNES, N.V. te Beverwijk vraagt een correct en zeer vlot kunnende typen, goed vertrouwd met steno graferen in de Nederlandse taal, en met Franse, Duitse en Engelse correspondentie. Zij, die een middelbare school opleiding genoten en die reeds enige ervaring hebben, genieten voorkeur. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan het kantoor te Beverwijk. WAGON- EN BRUGGENFABRIEK TE UTRECHT vraagt voor BINNEN- en BUITEN LANDSE MONTAGEWERKEN: bekwame (geen hoogtevrees) (bekend met pompen) Gegadigden kunnen zich persoonlijk aanmelden op VRIJDAG 14 MEI tussen 19 en 20 uur bij het GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Afdeling METAAL te HAARLEM. Eventueel gemaakte reiskosten zullen worden vergoed. voor spoedige indiensttreding voor verpakkingswerkzaamheden. GEHUWDE VROUWEN tot 40 jaar kun nen eveneens te werk worden gesteld voor halve dagen. Indiensttreding na medische goedkeuring. Aanmelden bij de Sociale Afdeling van de fabriek, uitgezonderd 's Zaterdags. cacao* en chocolade fabrieken N.V, Haarlem Gevraagd voor zo spoedig mogelijk in garagebedrijf. Bekend met boekhouden. Brieven onder no. 10259. Bij een middelgrote verwerkende industrie kunnen ge- plaatst worden: Vereisten: M.U.L.O. of daaraan gelijkwaardige opleiding: goede cijfers voor boekhouden resp. rekenen; activiteit en accuratesse. Sollicitaties, vergezeld van pasfoto en vermelding naar welke functie wordt gesolliciteerd, onder no. 10303. Echtpaar zonder kinderen vraagt v.d.e.n. op de hoogte van alle huish. werkzaamh. Hulp aanwezig. Hoog loon, goede behandeling en zeer mooie kamer. Aanm. Mevr. Sluizer,, Oosterduinweg 254, Aerdenhout, Telefoon 26084. IN BEZIT VAN RIJBEWIJS. U M U I D E N De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor haar Sociale Afdeling: met Mulo- of daaraan gelijkwaardige opleiding. Leeftijd ca. 18 jaar. Leeftijd: 20-25 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties, met beschrijving ran opleiding en levensloop, worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelaing van ons nummer NH 324, ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten. COÖPERATIE HAARLEM vraagf een Aanmelden: 18 jaar of ouder. Loon, vacaniie volgens C.A.O. Filiaal Marnixslraai Haarlem-Noord. ioeslag leeftijd vanaf 15 jaar, kunnen nog geplaatst worden op ons atelier. Handschoenen-Industrie JOH. LAIMBöCK Jr., Herenweg 133, Heemstede. Pers. aanm. van 1018.30 uur. Telef. 39400. Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem, biedt plaats aan een Mondelinge of schriftelijke solli citaties te richten aan de Perso neelsafdeling van ConradStork, Waarderweg 80 te Haarlem. Wegens overstelpende drukte in ons bedrijf vragen wij voor direct Dagelijks aanmelden: Zandvoortselaan 46, Heemstede, van 8 tot 18 uur. GEVRAAGD voor de dag, die met ons in ons bedrijf werkzaam wil zijn. Gezellige werkkring. V.g.g.v. Aanm. na 8 uur Ho tel Hartenlust, Bloemend.weg 90. Bloemendaal Dr. A. Melchior fn een boeiend relaas schetst dr Melchior de geschiedenis van het wonen ln Nederland. Niet met een droge jaartal lenreeks of in een weten schappelijke verhandeling, doch met een doorlopend verhaal vol humor op een voudige wijze voor de leek verteld. Talrijke prachtige tekeningen van de schrijver maken mede deze uitgave tot een boekwerk, dat in geen enkele boekenkast mag entbreken. Prijs gebonden 5.90 ln de boekhandel verkrijgbaar N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9