Gebrek met de aan dag zoet water nijpender Tankwagens met drinkwater in enkele gemeenten ENORME BOSBRAND BIJ WOESTE HOEVE Keukenhof ontvangt 500.000ste bezoekster 1 Felle brand in college van de Kruisheren te Uden w Amsterdamse officier van Justitie overgeplaatst Tot hoofd en hart Duitse „fakir" vast 81 dagen Felle brand in station te Delft Ruim 1500 personen bij het bluswerk ingeschakeld Twee doden bij verkeersongeluk Drie personen verdronken Middag vol verrassingen voor Mia de Mik uit Haarlem Schade meer dan een ton Gibraltar in last HET FEEST VAN DE MEI AAN HET STRAND Staatkundig figuurzagen? Onjuiste opvatting van zijn taak en bevoegdheden Het weer GROEI OP DE AKKERS IN VEEL GEVALLEN SLECHT J eycu iiuj! VRIJDAG 14 MEI 1954 78ste JAARGANG No. 25989 Na spuitwater: verdunde melk Tien personen over dak in veiligheid gebracht Benevens twee gewonden BOTWINNIK BLIJFT WERELDKAMPIOEN Koning Haakon komt 16, 17 en 18 Augustus De koffie- en theeprijzen in restaurants Waterstofbom-proeven geëindigd ment, 'eWe ^erd, De gasverstikking te Stadskanaal Tweede kind overleden Missionarissen in Noord- Koreaanse handen Lederen Damesjasjes 98.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuident Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en u Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. «nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENl IE TARIEF 28 cents per mllltmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 In ons rijk met water gezegende land wordt de voorziening met zoet water •net de dag actueler. Moeilijkheden bij de drinkwatervoorziening blijven niet Rit. De geringe regenval van April en in de eerste helft van Mei heeft de Sfondwaterstand reeds aanzienlijk lager dan normaal gehouden. Dit had tot kevolg, dat in nog niet door een drinkwaterleiding ontsloten gebieden vele Putten droog vielen. In sommige gemeenten in het Oosten en Zuiden des lands moet thans drinkwater per tankwagen worden aangevoerd. Amsterdam is de eerste grote stad, een beroep deed op zuinig om springen met zoet water. In de pro vincie Utrecht is nog voldoende water voorraad, maar dan moet de droogte U'et te lang meer duren. De grond waterstand is al een meter beneden het hormale peil. Het Utrechtse bedrijf 'Poet per dag 50.000 kubieke meter wa ter leveren. Door onder hoogspanning te werken, kan aan de vraag worden Voldaan. Maar ook daar wordt reeds Oro zuinigheid met drinkwater ge daagd. Den Haag kan het ook nog wel red den, dank zij de watervoorraden in 9e duinen- Toch kan bij aanhou dende droogte de toestand ook moei lijk worden, omdat de zoetwaterreser- Ves nu eenmaal niet onuitputtelijk kijn. Rotterdam met zijn rivierwaterlei- 9ing kent op het ogenblik weinig zor gen. Maandag bereikte de Rotterdam- De Duitse „fakir" Heros zag er niet rooskleurig uit toen men gisteravond in oen Antwerps café de glazen ist open de waarin hij gedurende 81 dagen en 7 uur had verbleven zonder ook maar e- n,k voedsel tot zich te nemen. Hij had echter zijn eigen record hongeren met ''ak, twee uur en 31 minuten ver- j e« tegelijkertijd het record dat Egyptenaar Reikhan onlangs te Ro- vestigde. In de 81 dagen en 7 uur dat deze vrij willige Uithongering duurde, stelde He los het slechts met spuitwater (zes fles sen per dag) en sigaretten (vijf pakjes per dag), waarvan hem om de twee we ken onder toezicht van een deurwaar der een nieuwe voorraad werd verstrekt. Aan belangstelling had hij geen gebrek, Want het was steeds een waar défilé Voor zjjn glazen kist. De Duitser, die bij het begin van zijn record-poging 80 kg. woog, was aan het einde van zijn vasten niet minder dan 35 kg. afgevallen en zo zwak, dat hij niet meer op zijn benen kon staan. Een geneesheer gaf hem dan ook de raad voorlopig in bed te blijven. Daar de „fakir" nog geen vast voedsel kan verdragen, zal hij voorlopig gevoed worden met verdun de melk. Bovendien krijgt hij inspui tingen met vitamines. Na het genees kundig onderzoek werd Heros bedol ven onder de bloemstukken, die hem door zijn talrijke geestdriftige bewon deraars en bewonderaarsters werden aangeboden. jDit is de vierde record-verbetering van fieros. Het ziet er evenwel naar uit, dat *UJ binnenkort opnieuw zal moeten be ginnen, want een echte Indische Fakir 's thans te Rijssel bezig een nieuw re cord te vestigen. (ANP-UP) Polen Het officiële Poolse nieuws agentschap deelde gisteren mee, dat «en groep „in Engeland opgeleide sPionnen" is ontdekt in Polen. se drinkwaterleiding een record, toen maar liefst 200.000 kubieke meter wa ter in de eigen gemeente, Schiedam, Delft, Vlaardingen, Voorne en Putten, Nieuwerkerk en Capelle aan de IJs- sel werd geleverd. Op die geweldige Rotterdamse plas zullen velen in den lande, met recht, jaloers zijn- De landbouw, vooral in de hoog gelegen gebieden, snakt naar water. De droge, koude periode heeft de gewassen over het algemeen veer tien dagen tot drie weken terug ge houden. In sommige streken ontston den zandstormpjes, waarbij de jonge haver- en roggeplanten de mensen om de oren vlogen. En nu de warme zon „groeizaam weertje" zou moeten produceren, blijft de regen uit, waardoor eigenlijk wei nig aan de situatie verandert. De groei op de akkers is in vele gevallen slecht. Ook in de weidegebieden gaat het over het algmeen niet te best. Gras gaat pas bij bepaalde temperatuur groeien en die bleef in April uit. Dit heeft enerzijds een weerslag op de voeding van het rundvee in de weilanden en anderzijds Is het een klap voor de hooi bouw. Vanochtend vroeg heeft in een vleugel van het stationsgebouw te Delft een korte, felle brand gewoed, waarvan de gevolgen echter tot een minimum be perkt zijn gebleven, dank zij het feit, dat de brand snel werd ontdekt en dus onmiddellijk kon worden ingegrepen. Doordat de vuurhaard zich nabij een trap bevond, die toegang geeft tot het woongedeelte, zaten twee gezinnen op gesloten. In totaal moesten tien perso nen over een dak in veiligheid worden gebracht. Van dezen bleek alleen de 56- jarige W. Jonker, pachter van de sta tionsrestauratie, brandwonden aan han den en voeten te hebben opgelopen. De brand is ontstaan in het kan toortje van de restaurateur, dat gelegen is tussen de tweede en derde klasse wachtkamer. Het vuur werd om kwart over drie ontdekt door personeel van de Spoorwegen, dat de brandweer on middellijk alarmeerde en met drie stra len van eigen brandblusmiddelen het blussingswerk begon. Dank zij snel in grijpen had men de brand binnen een half uur onder de knie en konden de ingeslotenen spoedig in veiligheid wor den gebracht. Het goederenvervoer ondervond enige vertraging. Doordat tijdens de brand de bovenleiding van het electrisehe net was uitgeschakeld, moesten gedurende ruim een uur de goederentrein electri sehe tractie in Den Haag worden opge houden. De passagiersdienst kon van morgen echter normaal beginnen. (Van onze correspondent) Een ongekend felle brand heeft Donderdag in de bossen tussen Hoenderloo en de Woeste Hoeve gewoed. Meer dan 1500 personen, brandweerlieden, burgers en ongeveer 1000 militairen, hebben met man en macht de strijd moeten aanbinden tegen een hevige vlammenzee, die het Deelerwoud ernstig bedreigde. Meer dan 55 ha. bos en heide werden een prooi der vlammen, nadat juist tevoren in dezelfde omgeving een heidebrand, die ca. 10 ha. zwart blakerde, was bedwongen. Het vuur blijkt te zijn ontstaan in het kampeercentrum „Veluws Hof" en werd opgemerkt, door de bezetting van een der brandtorens. Na het groot alarm rukten onmiddellijk enige tank wagens alsmede de militairen uit Arn hem, die bij het blussen van de heide brand hadden geassisteerd, naar de plaats des onheils op. Het vuur vond, aangewakkerd door de vrij sterke wind, gretig voedsel in het kurkdroge hout en verplaatste zich met enorme snelheid. Al spoedig bleek, dat er assistentie nodig zou zijn en met be kwame spoed werden militairen uit Apeldoorn, Stroe en de Wittenberg naar de plaats van de brand gediri geerd. Ook enkele militaire tankwa gens kwamen assistentie verlenen. De diverse posten van de Veluwse Bos- brandweer stuurden al het materiaal en alle manschappen, die gemist kon den worden. Gewapend met stokken en schoppen trachtte men het vuur te bedwingen, doch vooralsnog slaagde men hierin niet. De blussers liepen bovendien nog vrij veel gevaar, aangezien het vuur zich enorm snel door het droge hout bewoog. Enige bungalows gingen in de vlammen op. Boven de vuurzee cirkelden enige vliegtuigen, die in contact stonden met de radiowagen, zodat onmiddellijk op de gevaarlijkste plekken kon worden ingegrepen. Pogingen, om liet vuur aan de Noordzijde van de Krimweg te houden mislukten ondanks een wan hopig gevecht en daardoor liep het Deelerwoud groot gevaar. Juist op tijd, slaagde men er toch nog in de brand meester te worden. Toen waren ruim 55 H.A- bos en beide echter al door het vuur verteerd. De brand was zo hevig, dat men het vuur en de rookwolken in Apeldoorn, op een afstand van ruim 15 kilometer, kon zien. (Van onze correspondent) Twee personen kwamen om het leven en twee anderen werden gewond toen in de nacht van Woensdag op Donder dag op de rijksstraatweg onder Dron- rijp een personenauto in volle vaart op een geparkeerde vrachtwagen reed. De personenauto werd vernield. Van de in zittenden die afkomstig waren uit Leek werd de 33-jarige wachtmeester H. Mei- nema op slag gedood. De 63-jarige J. Postema liep een schedelbasisfractuur op en werd naar het ziekenhuis in Leeuwarden overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De chauf feur, de 29-jarige E. Postema, kreeg een bekkenfractuur en de vierde inzit tende liep een gebroken pols op. De wachtmeester laat een vrouw en vier kinderen achter. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets met zekerheid te zeggen. Een 23-jarige jongeman, afkomstig uit Liberie, is Donderdag in de IJsSel, enkele kilometers stroomopwaarts van Deventer, verdronken. Hij studeerde aan de Rijksmiddelbare school van tro pische landbouw te Deventer. Het achtjarig jongetje van de kruide nier Bikker uit Hoornaar is eveneens bij het zwemmen verdronken. In de rust van een kaartleesoefening onder Eist is de 23-jarige dienstplich tig soldaat P. J. B. uit Vaals in een oude steenovenkolk gaan zwemmen. Voor de ogen van twee kamerader, ver dween hij in de diepte; hij is verdron ken. De laatste partij tussen Botwinnik en Smyslov is na twee en twintig zetten in remise geëindigd. De stand werd daardoor 12-12. Botwinnik blijft dus wereldkampioen. Koning Haakon van Noorwegen zal een statiebezoek brengen aan Nederland op 16', 17 en 18 Augustus. Zijne Majes teit komt per eigen jacht naar Amster dam en zal aldaar in het paleis op de Dam zijn intrek nemen. In het licht van de in het Horeca bedrijf opgetreden kostenstijgingen en rekening houdende met de omstandig heid, dat de prijzen van de overige dranken overwegend gehandhaafd zijn, is minister Zijlstra van mening, dat de voor koffie en thee toegepaste verho gingen in het kader van de totale prijs stelling in het Horecabedrijf geen aan leiding geven daar tegen met prijsbe- heersingsmaatregelen op te treden. Aldus antwoordt de minister van Economische Zaken o.m. op vragen van het Tweede-Kamerlid Welter (K.N.P.). Het Amerikaanse ministerie van De fensie en de Commissie voor Atoom energie hebben bekend gemaakt, dat de reeks waterstofbom-proeven van dit jaar in het gebied van de Stille Oceaan geëindigd is. Nu de proeven achter de rug zijn, kan volgens de bekendmaking binnen enkele dagen het zee- en lucht verkeer in de vroegere gevarenzone hervat worden. Mia de Mik uit Haarlem was Donderdagmiddag de 500.000ste bezoekster van de Keukenhof. De voorzitter van de stichting, de heer Tom van Waveren, over handigde haar een bouquet bloemen. pracht op de Keukenhof te gaan be wonderen. De vriendschap tussen de twee meis jes is hecht en dat moge wel blijken uit het feit, dat Mia de Mik haar vrien din aanbood de toegangsprijs te be talen. Toen wist zij nog niet, dat haar geste op deze manier beloond zou wor den. Want na een hartelijke toespraak van de heer van Waveren, waarin deze zijn charmante gast betitelde als een symbool van de andere 499.999, die de Keukenhof bezocht hadden, bood de heer A. M. Belle, voorzitter van de terreincommissie, Mia de Mik een fraai Rond de ingang van de Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof heerste gistermiddag omstreeks 4 uur een opgewonden stemming, fotografen en journalisten stelden prognoses alsof het niets was en verschillende promi nente figuren van het stichtingsbestuur liepen op en af. Omstreeks die tijd ver wachtte men de 500.000ste bezoeker op de Keukenhof, een recordcijfer, dat nog nimmer werd bereikt. Rond half vijf kwamen twee dames tussen de ijzeren loophekken en koch ten een kaartje.. De heer Zwetsloot, die in een der kassa's zat, schoot van zijn stoel op en deelde aan een der dames mede, dat zij de 500.000ste bezoekster was. Hij begeleidde de gelukkige naar een rustiger plaatsje, want om en bij de ingang hadden zich vele nieuwsgie rigen opgesteld. De voorzitter der stich ting Keukenhof, de heer Tom van Wa veren, overhandigde aan mejuffrouw Mia de Mik uit Haarlem haar naam was inmiddels bekend geworden een bouquet tulpen en heette haar hartelijk welkom. Mia de Mik, die bij Lissone Lindeman te Haarlem werkt, woont op de Konin ginneweg. Zij had deze week vacantie en dat kon men haar ook wel aanzien: een stralend gezicht, gebruind door de zon, die in de afgelopen dagen zo over vloedig heeft geschenen. Samen met Kathe de Wijs, met wie zij reeds ja renlang vriendin is, was zij gistermiddag op de fiets gesprongen om de bloemen- (Van onze correspondent) Tengevolge van een ernstige brand e Donderdagmiddag gewoed heeft in bovenverdieping van het college der o ruisheren te Uden is grote schade n het gebouw aangericht. Een °aPzaaI en de studiezaal zijn vol- Jhen uitgebrand en ook een deel van Jongensbibliotheek ging verloren. u°k de uniformen en muziekinstru -.en alsmede een vleugel, veschil- nde piano's en alle muziekstukken oen een prooi der vlammen. De t0^e wordt geraamd op meer dan een d^oor 9e overwaaiende vonken liepen omringende percelen gevaar en de j^Pel van de Kruisheren naast het col- geraa'cte zelfs In vlam. Het vuur j. oe nok van de kapel was men pas een half uur meester. Dank zij ge- ■^.hienlijk snel optreden van de brand- ei'corpsen uit Uden, Mill, Zeeland, de vliegbasis Volkel, Veghel, Oss, Den Bosch, Tilburg, Eindhoven en de nevel spuit van de regionale brandweer uit Oss is het vuur beperkt gebleven tot het eerste gedeelte van het college. In het geheel werd met twintig slangen water gegeven en werden drie ladder wagens ingezet. De ongeveer 250 stu denten die aan het college een interne gymnasiale opleiding ontvangen zijn in de loop van de middag naar huis gezon den. Hoewel het onderzoek van de Rijkspolitie tot dusver nog niet defini tief de oorzaak van de brand heeft uit gewezen, zijn er zeer sterke vermoedens. Het vuur is namelijk ontstaan nabij de plaats waar schilders kort tevoren de daklijst hadden afgebrand. De cy linder met samengeperst gas die zij hierbij gebruikten lag tijdens de brand in de goot en werd voortdurende nat gehouden om explosie te voorkomen. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. apen van Gibraltar staan in de wetenschap bekend onder de naam „simia ecaudata" en ze vormen een van de bewijzen, dat er in de grijze oudheid een landverbinding tussen het tegenwoordige Spanje en Noord- Afrika moet hebben bestaan. Maar ze treden ook. op in een minder 'Wetenschappelijke functie. Er is namelijk een soort legende, dat de Brit ten in Gibraltar zullen blijven zolang de apen de rots blijven bevol ken. Die legende is zo sterk, dat de apen op de officiële appèllijsten .an iet Britse leger staan en Men koningin Elizabeth een bezoek aan de rots bracht, moesten prins Charles en prinses Anne natuurlijk met de Igolijke dieren spelen. Maar nu is Leiden, of eigenlijk Gibraltar, in last. }fant „Jill" wordt vermist. „Jill" is een schuwe aap, die wegrende, toen e twee vorstenkinderen in zijn buurt kwamen. Als „Jill" gisteravond °9 niet terug was, zou een speurtocht naar hem ingezet worden. (UP) Mei heeft ons wel heel snel de gure lente doen vergeten. Het is ondanks de ijcheiligen volop zomer en honderden profiteren reeds aan het strand van zon en water. (Van onze correspondent) In het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is het driejarig jongetje Bertus Drenth, een der slachtoffers van het gasverstikkingsgeval te Stadskanaal, overleden. De toestand van mevrouw J. Drenth-Heidekamp is zorgwekkend. De heer W. Drenth maakt het iets beter. Sovjet-Unie Het officiële leger- blad „Rode Ster" bericht, dat Rusland grote werken uitvoert voor het gebruik van kernenergie en radio-activiteit in de nationale econon De wijze luistert de onverstandige neemt vaak het woord Het opperbevel van de strijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea heeft de noordeliikrn verzocht de verblijfplaats be kend te maken van 54 „Westerse" perso nen uit twaalf landen, die zich volgens recente berich e- -oe in Korea moeten be vinden en in leven moeten zijn. De mees te- van hen zijn missie--—'-=en. De V.N.- delegatie heeft in een bijeenkomst van de bestand=cn—-essie een TU-t -»t de namen van de betrol. -°n overgeteld. Hierop komen onder meer de namen voor van twee Belgische kloosterzusters en dertien Franse missionarissen. porceleinen wandbord aan. Kathe de Wijs, voor wie het lot had beslist, dat zij de eerste zou zijn van de volgende vijfhonderd-duizend, kreeg eveneens een wandbord, waarop een voorstelling van Jacoba van Beieren. Na deze hartelijke ontvangst werd ter ere van de gelukkige bezoekster bruisende champagne rondgediend. Een bijzonder plezierige dag voor Mia de Mik en haar vriendin, die nog meer relief kreeg door een prachtige middag met veel lentezon. Over enige worden in Den Haag de besprekingen hervat met Suriname en de Nederland se Antillen, die in 1952 waren ge schorst, omdat men het niet eens kon worden over een ontwerp-statuut voor het nieuwe Koninkrijk. Sindsdien is er na langdurige onderhandelingen een nieuw ontwerp ontstaan, dat het vroe gere in omvang en inhoud belangrijk overtreft, zonder dat bereikt is kunnen worden, dat intern alle moeilijkheden geheel z{jn opgelost. Wel wordt er al- lerwege met optimisme over de komen de onderhandelingen gesproken, maar dat kan heel best niet meer te bete kenen hebben dan de gebruikelijke feest stemming waai. in men conferenties van deze soort pleegt te openen. Wat ons bezorgd maakt is het feit, dat na ja renlange palavers, na de vele reizen door parlementariërs en regeringsdele gaties over en weer gemaakt, na het aanzwellen van het aantal artikelen in het ontwerp-statuut tot een lijvig geheel, er toch weer nieuwe moeilijkheden zijn gerezen. Wij willen niet bij voorbaat pessimis tisch zijn ten aanzien van de conferen tie. Ze gaat naar wij hopen de beslis sing nemen over fundamentele wijzigin gen der verhoudingen binnen het Ko ninkrijk, waardoor bereikt zal worden, dat de beide Rijksdelen in de West hun eigen zaken autonoom kunnen re gelen, terwijl zij ook een stem in het kapittel zullen krijgen, wanneer het gaat over aangelegenheden, die het ge hele Koninkrijk betreffen. Daarvoor is een systeem van medezeggenschap ont worpen, waarover men het nu in grote lijnen eens is. Een Surinaams en een Antilliaans Gevolmachtigd Minister zul len hun intrede doen in de Raad van Ministers. Zij zullen bij kwesties waar aan zij nun stem niet kunnen geven, een voortgezet overleg kunnen eisen. Zij gaan dan onderhandelen met twee ministers en de minister-president van het Koninkrijk de bekende verhouding 2, 2, 1, waarover men in 1952 zo slecht te spreken was vanwege de mogelijk heid tot „overruling" en aan de uit slag van dat voortgezet overleg zal dan de Ministerraad van het Koninkrijk in tweede lezing gebonden zijn. Er is voorts vrij nauwkeurig vastge steld wat precies Koninkrijksaangele genheden zijn en wanneer voor wijzi gingen in de afzonderlijke Landsre ge lingen overleg met de Regering van het Koninkrijk vereist is, omdat gemeen schappelijke belangen aan de orde zijn. Tussen al deze juridische klippen is men heengezeild en daar in de „kleine commissie", die direct na het vastlo pen van de besprekingen in 1952 is ge vormd, dit ontwerp is aanvaard, zou men de gerechte hoop mogen koeste ren, dat het eind van de R.T.C. nu in zicht is. Maar alhoewel de politieke voormannen in de kleine zowel als de voltallige R.T.C.-delegaties zijn verte genwoordigd, schijnen er toch nog en kele kwesties te zijn, die op papier wel bij wijze van compromis zijn geregeld, maar die, als het op de laatste onder handelingen aan gaat komen, toch nog een verstorende rol kunnen spelen. Het zijn vooral de zorgen die Nederland zich maakt over de garantie voor de uiterste rechtszekerheid en in- en uit wendige veiligheid in de beide Rijks delen en de consequenties van een te kort daaraan voor het gehele Konink rijk en voorts het artikel, waarin over de procedure bij een eventuele wijzi ging van het statuut wordt gesproken, die als een staart met venijn aan het ontwerp-statuut verboden dreigen te worden. (Vervolg op pag. 3) De Amsterdamse Officier van Justitie mr. F. Hollander zal worden overge plaatst. Aldus deelt de minister v.an Justitie mede in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid van Rijcke- vorsel (KVP) en van het Eerste-Kamer- lid Molenaar (VVD). Naar men zich zal herinneren had mr. Hollander de journalist J. Lugerver bonden aan De Telegraaf, verzocht zich ten parkette te vervoegen om hem te spreken over een op de officier betrek king hebbende en naar diens oordeel onbehoorlijke publicatie. Volgens het verslag, dat de journalist 15 April in zijn blad van dit bezoek deed. zou hem door mr. Hollander o.m. zijn toege voegd, dat deze hem gedurende zes uur kon ophouden. Minister Donker merkt hierover op: 1 Volgens de door de officier van Jus titie te Amsterdam gegeven verant woording heeft deze de betrokken jour nalist wel verzocht zich ten parkette te vervoegen, doch zou aan de journa list niet zijn gezegd, dat hij gedurende zes uur voor verhoor kon worden op gehouden, en zou ook niet op enige wij ze diens vrijheid van beweging zijn belemmerd. Daar een verzoek uiteraard niet als de uitoefening van dwang kan worden beschouwd, is er, gezien de met elkaar in strijd zijnde verklarin gen van de beide betrokkenen, geen grondslag voor een optreden ter zake van een strafbaar feit, nog daargelaten of ook overigens alle elementen van dit strafbare feit aanwezig zouden zijn Verder beantwoordt de minister beide vragenstellers als volgt: Oo grond van de ter beschikking staande gegevens is de minister van oordeel, dat de betrokken officier van Justitie in de onderhavige zaak in ieder geval in tweeërlei opzicht te kort is geschoten Vooreerst heeft de ze officier van Justitie niet gehandeld overeenkomstig een hem zeer kort te voren door de minister persoonlijk, naar aanleiding van vorige met betrekking tot zijn beleid als officier van justitie voorgevallen incidenten, gegeven waar schuwing om zich voortaan te onthou den van gedragingen, waarvan het voorzienbare gevolg zou kunnen zijn. dat zijn persoon nogmaalas het voor werp van openbare discussie zou wor den. Bovendien heeft deze functionaris door, in verband met een ook naar zijn oordeel niet strafbare publicatie, een journalist te zijnen parkette te ontbie den en daarenboven door de vorm, waarin die oproeping tras gegoten. blijk gegeven van een onjuiste opvat- ting zowel van zijn taak en bevoegdhe den als van de taak en de rechten van de pers. De minister acht een en ander des te meer onjuist, omdat het hier een publicatie betrof, waarbij deze functio naris persoonlijk in het geding was. Hij is voorts van mening dat door een en ander het streven van zijn ambts voorgangers en hem zelf tot verbete ring van de verstandhouding tussen de justitie en de pers is doorkruist. Intussen moet in aanmerking worden genomen, dat de betrokken officier van Justitie, die behoort tot de bekwaam ste leden van het Openbaar Ministe rie, in het algemeen juist wel getoond heeft begrip te hebben voor het belang van een goede verstandhouding tussen de justitie en de pers. hetgeen o.m. tot uiting is gekomen in zijn initiatief tot instelling van 'n speciaal contactorgaan tussen de justitie en de pers te Amster dam. Na afweging van een en ander heeft de minister gemeend, dat in de gegeven omstandigheden op artikel 81 van het Rijksambtenarenreglement gebaseerde verplaatsing van deze officier van Jus titie als de meest passende reactie moest worden beschouwd. Een daartoe strekkend Koninklijk Besluit is inmid dels genomen Van justitiële zijde kon men ons geen antwoord geven op de vraag waarheen mr. Hollander zal worden overgeplaatst. Het A.N.P. heeft reden om aan te ne men, dat mr. Hollander met ingang van 1 October zal worden overgeplaatst naar Alkmaar. Advertentie BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. ROISTR 4R A DAM - TEL. 71716? (Tot Zaterdagavond) Droog en vrü zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit Oostelijke richtingen. Opnieuw lagere temperaturen, met kans op lichte nachtvorst. Zon: 4.47 -20.26. Maan: 18.23-3.15.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1