Wichelroede zonder waarde als opsporingsapparaat Bestaan van aardstralen noch aangetoond noch waarschijnlijk gemaakt spas^ drie Vlaggetjesdagen in havenplaatsen Tegengaan van ontsilting door afsluiting der zeegaten Kanaal tussen de dokken Antwerpen en het Hollandsch Diep bij Moerdijk Nieuwe sluizen voor de zee- en binnen vaart te Terneuzen Opheffing stop van Ternaaien J. STEUN LEGT DE KIKKERS HET ZWIJGEN OP Staatkundig 'figuurzagen De vloot sal opgedoft gereed liggen voor de haringvangst Thans verdrogen de land- en tuinbouwgronden Advies mr. F. van Cauwelaert en mr. M. Steenberg he De beesten luisteren stil naar zijn stem VRIJDAG 14 MEI 1954 PAGINA 3 WETENSCHAPPELIJK RAPPORT Afschermapparaten zonder uitwerking BELGIE Uitbreiding brandweer organisatie bij de NS. a II n pas-aan" porselein kwaliteitsporselein In IJmuiden In Scheveningen Sluiting postkantoor op 30 April Critiek in Amsterdamse Kamer van Koophandel „President Robert" in Juni voor rechtbank MEENK'S POEDERS In Vlaardingen Wat nu? het gevolg is van uitdroging, die plaats vindt doordat door twee tegen over elka -- geplaatste luchtgaten een voortdurende tochtstroom gaat. Het rapport voegt daar aan toe: „Hoewel natuurlijk nooit aangetoond kon wor den, dat aardstralen hier of elders niet bestaan, blijkt uit het feit, dat het proces der conservering geheel verklaard kan worden uit de heersen de temperatuur en tocht, dat de bij zondere eigenschappen van deze kel der in geen enkel opzicht beschouwd kunnen worden als bewijs voor het bestaan "an aardstralen". Afschermapparaten Ten aanzien van de „afschermappa raten" merkt het rapport op: „Daar men de aard van de veronderstelde aardstralen niet kent, is het duidelijk, KANAAL ANTWERPEN-MOERDIJK (Van een onzer redacteuren) De wichelroede is bij een wetenschappelijk onderzoek niet in staat geble ken haar waarde als opsporingsapparaat van hetzij bekende hetzij onbekende verschijnselen te bewijzen. Het bestaan van „aardstralen" is bij datzelfde Wetenschappelijk onderzoek in geen enkel geval aangetoond of zelfs maar Aannemelijk gemaakt. Wel is het overtuigend bewijs geleverd van de waarde loosheid van apparaten ter „vernietiging van z.g. aardstralen of neutralise ring van hun werking". Tot die conclusies komt de commissie tot onderzoek ^an het wichelroede- en aardstralenprobleem, in December 1948 ingesteld door de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen. Zij baseert haar conclusies dp een verslag van de uit de commissie geformeerde werkgroep Amsterdam, dat bij haar rapport 1wordt aangeboden, en op de resultaten van een daar aan onafhankelijk onderzoek, door de werkgroep Wageningen op landbouw gebied ingesteld, waarvan de resultaten nog gepubliceerd moeten worden. De commissie voegt aan de bovengenoemde conclusies nog toe, „dat het ge- Wenst is, dat de overheid het publiek bescherming biedt tegen de activiteit Van fabrikanten van en handelaren in zg. anti-aardstralen-apparaten, zeker W>or zover deze activiteit zich beweegt op geneeskundig gebied. Bij het lezen van deze vernieti gende conclusies mag men niet den- *®n, dat het onderzoek is ondernomen 'het de opzet tot zulk een negatief re sultaat te komen. Men is begonnen met de verwachting, dat men weten schappelijk zou kunnen vaststellen, Waarop het verschijnsel van de uit gaande roede zou kunnen berusten en hoe, wat men „aardstralen" pleegt te hoemen, enigszins nauwkeuriger om schreven zou kunnen worden. Het was voor de geleerden, zoals uit rapport cn verslag blijkt, dan ook eerder een teleurstelling, dat het onderzoek hier 'a Nederland zeer duidelijk op niets 's uitgelopen hetgeen trouwens ook jhet onderzoekingen elders het geval h geweest. Voor het onderzoek -ijn zestien wi chelroedelopers, van wie vijf, die de Wichelroede beroepshalve hanteren, Can een aantal proeven onderworpen. Een deel der proeven betrof contro leerbare verschijnselen: magnetische e"i radio-actieve. Daarop werden eni ge beroepsroedelopers en een ama teur, die voor deze verschijnselen ge voelig meenden te zijn. onderzocht. Zij bereikten geen enkel positief re sultaat. De verdere proeven betroffen het aangeven van „aardstralen". De proefpersonen hadden daartoe een dertig meter lange gang te onder zoeken, eerst terwijl zij konden zien, vervolgens geblinddoekt, tenslotte, als zij daar geen bezwaar tegen hadden, in een gesloten rijdende ca bine. Daarbij is komen vast te staan, dat geen twee proefpersonen de zelfde aanwijzingen gaven en dat zelfs geen der proefpersonen zijn eigen aanwijzingen kon herhalen. "He onbruikbaarheid van wichel roedemethoden voor practische doel einden is hiermede voldoende aan getoond", besluit het verslag. Men kon met de wichelroede dus ook geen aardstralen aantonen. Men heeft evenwel ook nog een onderzoek ingesteld in de grafkelder van Wieu- Werd, waarin men, zoals bekend, ge- rvtmmificeerde lijken heeft aangetrof fen. Volgens toonaangevende wichel roedelopers zou dat samenhangen met de aardstraling die daar ter plaatse sterker zou zijn dan waar ook in Ne derland. Verscheidene experimenten hebben evenwel aangetoond, dat het rnummificeringsproces daar uitsluitend (Vervolg van pag. 1) De eerste kwestie houdt vooral ver hand met de positie van de Procureur- Generaal op de Antillen, waaromtrent h?en zich niet geheel gerust voelt. Er zi)n waarschuwingen gekomen van de z0de van het Gouvernement op Curacao isdat de Antillianen de controle over de registratie van vreemdelingen aan de macht van de Procureur-Generaal hadden willen onttrekken. Hieruit heeft hien in Nederland af willen leiden, dat de rechtszekerheid en de veiligheid ge baar lopen, wanneer deze voorstellen hracht van wet zouden krijgen. Het is denkbaar dat er in de waarschuwingen 'ets reëels zit, ook na het inmiddels tot ?tand gekomen compromis, maar het 's ons niet bekend dat velen, ook in Parlementaire kring, deze vrees wat *er gezocht vinden. Immers, zo rede heren zij, de aanvaarding van de nieu we rechtsorde heeft op de eerste plaats Wn doel de Antillen evenals Surina- hte de autonomie vast in handen te feven. Wat ligt er dan meer voor de 5?hd, dan dat men ook alle kwesties diemet justitie en politie binnen eigen |ebied te maken hebben, zelf laat re- selen? Anderen menen, dat het konink rijk ernstige nadelen zou kunnen onder- 'hden van het verlies aan rechtszeker- heid en veiligheid. Het bedrijfsleven, jj?' voor 99 pet. wordt vertegenwoor digd door de Koninklijke Petroleum laatschappij, schijnt voor deze kwestie dat het onmogelijk is op grond van een logische redenering een afscherm- apparaat te bouwen. Gewoonlijk ver klaren de uitvinders dan ook, dat hun apparten op intuïtie zijn gebouwd". Een van die apparaten bestaat uit een verzameling van plaatjes en staafjes van weinig kostbare metalen. De con clusie luidt: „Ons oordeel is, dat aan geen van deze afweertoestellen enige uitwerking kan worden toegeschre ven, die zou gelijken op of zou com penseren de werking, die men aan aardstralen toeschrijft". Uit het bovenstaande is af te lezen, dat het onderzoek geheel physisch is geweest, al heeft er aanvankelijk con tact bestahn met parapsychologen. De vrac i, of men wellicht een para-nor male verklaring zou kunnen ontdek ken, doet evenwel weinig ter zake, aangezien zelfs niet is komen vast te staan, dat er, van welke verschijnse len dan ook, sprake is. Iedereen kent waarschijnlijk wel enkele sterke ver halen over prestaties van wichelroede lopers; de commissie heeft die niet stuk voor stuk ontzenuwd; wel heeft zij overtuigend aangetoond, dat de wi chelroedeloper geen enkele zekerheid geeft. Dj wichelroedelopers zelf hebben overigens op de commissie over het algmeen wel een goede indruk ge maakt. „Men kan wel aannemen", zegt het verslag, „dat degenen, die zich vrijwillig laten onderzoeken door we tenschappelijke onderzoekers, te goe der trouw menen iets te kunnen presteren". Niettemin wordt het wel enigszins teleurstellend genoemd, dat sommige beroepsmensen, die in het laboratorium nog wel Wilden erken- gevoelig te zijn en men moet er let aan denken, wat de economische gevolgen zouden zijn voor de eilanden dri f6 Garaïbische Zee, wanneer dit be- -tS1 eens zou besluiten zijn zetel naar elder: bo" rs **e verPlhatsen- De situatie is Wp\enc'ien niet gemakkelijk, omdat er e' enige reële vrees bestaat voor on- Am°n^e belangstelling van enkele Zuid- 'Afrikaanse republieken voor de ei- hf'Ij n' waarop zich de raffinaderijen VvpYJhden, die de ruwe olie verwerken j- Ke van het Zuid-Amerikaanse vaste- ant afkomstig is. Degenen die de ver- 'Woordelijkheid voor dit alles thans dat s'erk naar voren brengen, zeggen ten z'ch bewust zijn van de plich- stai voor bet gehele Koninkrijk be- vaa b voor het verzorgen van de wei- econ in deze Rijksdelen. Politieke en inn„ °m'sche factoren zijn hier dus sterk '^gestrengeld. autrmar Wat wil men: autonomie of geen ook ^°mie? Moeten de spanningen, die behpo onderhandelingen in 1952 hebben beienvSt' weer de sfeer gaan vertroe- doeifi. zal van Nederlandse zijde goed Veei ~e zaken, die nu ongetwijfeld een ai (;egUnstiger klimaat ontmoeten, niet **et m ,.f'eer op de spits te drijven. S°his a 'kelen tellende statuut, dat *°rnmiases. mdruk wekt door een Staats- Scbrevp^c. Vü?.r ae pensioenwetten ge lede ti\ ,zij?' 's al rijkelijk van het P6irnako^ ?P Aruba heeft een grap- ïtaagd m Zlch veelbetekenend afge- ï!et aanval l,et eerste agendapunt bij rtb'tie van het Statuut uit een ftn besta. ndlg fiSuurzagen moet Wiilcinsdorp HOLLANDSCH DIEP MOEPDiJK Loqtcnburg ZEVENBERGEN Oud Gomt OUDENBOSCH Hanteren ROOSENOAAL -OOSTER BERGEN OP ZOOM WOENSDRECHT WESTER Zandvliet W Kanooi Q ijk a n Bruggtn ANTWERPEN S42S4IV.PELT De brandweerorganisatie van de Ne derlandse Spoorwegen, die tot dusver slechts een aantal brandweerploegen in de verschillende werkplaatsen omvatte, zal aanzienlijk worden uitgebreid, ten einde ook op de stations en emplace menten met kracht èn spoed een brand te kunnen bestrijden. Ongeveer 1500 leden van het manne lijk personeel van de N.S. en van Gend en Loos worden nu op basis van vrij willigheid bij gemeentelijke brandweer corpsen opgeleid. Zij zullen binnenkort bij 65 brandweerploegen op de belang rijkste stations van ons land worden in gedeeld. In verband met deze uitbreiding zal het aantal motorspuiten, dat 16 bedraagt, met 78 worden vermeerderd. nen dat zij volledig gefaald hadden, achteraf dat ondergane onderzoek als een aanbeveling gebruikten. De on derzoekers is geen enkel geval be kend, waarin een beroepswichelroede loper, door hen onderzocht, na het ook dc ;r hem erkende falen met het werk is opgehouden. 1) Rapport van de Commissie tot onder zoek van het Wichelroede- en Aard stralenprobleem Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen. Uitg. N.V. Noord- Hollandse Uitg. Mij. A'dam,- 1954. Advertentie z PAS AAN LU Ck rn N €M JJ LU II m PAS AANZ 20 jaar garantie met garantiebewijs alleen echt met dit merk IJmuiden, Schevennigen en Vlaar- dingen hebben hun programma's voor Vlaggetjesdag gereed. Zoals reeds eerder gemeld kon worden, is IJmuiden aan de beurt om dit jaar het accent van de landelijke viering te krügen, dat neemt niet weg, dat ook Scheveningen en Vlaardingen weer met een goed programma voor de De landbouw in het Zuidwesten des lands hunkert naar water. Afsluiting der zeegaten kan uitkomst brengen. Dat is, vrij vertaald, de conclusie van de „Agrarische commissie rampgebied", die onder presidium van de oud-direc teur van de Cultuurtechnische Dienst, dr. ir. F. P. Mesu, ten behoeve van de „Commissie ruimtelijke ordening" in de landbouw, een studie over dit on derwerp heeft gemaakt. Uitgangspunt van deze studie zijn de toenemende verzilting van de landbouw gronden op de Zuidhollandse en Zeeuw se eilanden, het Westland en Westelijk Noord-Brabant en het daarmee gepaard gaande groeiend gebrek aan zoet wa ter, dat zich in verdroging uit. Xn het zeekleigebied ondervinden 7000 hectare tuinbouw, waarvan 1000 in het Westland en 26.000 hectare grasland ernstige schade van verzilting. In dit gebied liggen voorts nog 70.000 hectare bouw- en grasland langzaam te ver drogen. De verdrogende zandgronden In Noord-Brabant verhinderen een ver antwoorde gewassenkeuze. Een bruto- „oogstdepressie" van 15 tot 30 percent, als gevolg van de verdroging, is in dit gebied vastgesteld op 27.300 hectare bouwland en 28.000 hectare grasland. De ontwikkelingsmogelijkheden van de kleine bedrijven bleven beperkt. Naast de 7Ö00 hectare tuinbouwgrond, die van verzilting te lijden heeft, on dervindt 4500 hectare tuinbouwgrond hinder van verdroging. Hiervan ligt 2600 hectare in het Noordbrabantse zandgebied. Meer opbrengsten Door het ontzilten van de gronden zal alleen al voor acht miliioen gulden meer land- en tuinbouwproducten groeien, met inbegrip van de kostenbe sparing op de bestaande kunstmatige zoetwatervoorziening. Het normaal be vloeien van de thans verdrogende land en tuinbouwgronden zou de opbreng sten aanzienlijk doen stijgen. De com missie schat het voordeel op rond veer tig miliioen. Daarvoor is een oppervlakte achter de afsluitdammen van 60.000 hectare nodig. Hierdoor zou een „schijf" zoet water van 54 cm. dikte over een ge bied van 160.000 hectare kunnen wor den gelegd. Ook de extensieve veehou derij in bepaalde, slecht ontsloten ge bieden zou er voordelen van plukken. De productiviteit van die 160.000 hectare zou gemiddeld met 15 percent kunnen stijgen. Bij een grotere mogelijkheid om zoet water te bergen zou ook Oost- Brabant voordelen kunnen gaan pluk ken. De visserij De oester- en mosselcultures op de stromen en voorts de kreeftvisserij, garnalenvisserij en de weer- en bot- visserij geven, met de nevenbedrijven mee, arbeid aan ongeveer 2000 perso nen, ofwel twee percent van de be roepsbevolking in dit gebied. Het totaal der investeringen wordt op 45 miliioen gulden besomd, waarvan 23 miliioen in voorraden oesters en mosselen en 11.5 miliioen in de vloot. De waarde van de jaarlijkse aanvoer wordt op 10 miliioen geraamd, waar van 60 percent oesters en mosselen. Deze worden, evenals de garnalen, vrij wel alle uitgevoerd. Het afsluiten van de zeegaten zal vooral de oester- en mosselcultuur en de kreeftvisserij ernstig aantasten. Voor heroriëntatie weet de commissie op het ogenblik geen afdoende remedie. Advertentie FILTRA^^ Wk American Cigarettes or met filter-mondstuk (Jü et PLAN VOOR RECHTSTREEKSE VERBINDINGEN TUSSEN ALBERT KANAAL EN MAAS. De regeringen van België en Nederland zijn overgegaan tot de publicatie van het gezamenlijk advies van de heren mr. F. van Cauwelaert en mr. M. P. L. Steenberghe inzake de oplossing van de door de Belgisch-Nederlandse bijzondere Commissie voor de waterwegen en havenproblemen behandelde vraagstukken. Dit advies werd 11 Maart aan de beide regeringen uitgebracht. Uit de thans verschenen publicaties blijkt, dat de onderhandelaars het eens zijn over de opheffing van de stop bij Ternaaien. Zij adviseren daartoe o.m. het bouwen van een schutsluis naast de bestaande sluizen, die toegankelijk is voor schepen tot 2000 ton laadvermogen. Ten aanzien van de verbinding GentTerneuzen stellen de onderhandelaars de bouw van nieuwe sluizen voor zee- en binnenvaart te Terneuzen voor en verruiming en rechttrekking van het kanaal van Terneuzen naar Gent. Voor wat betreft het vraagstuk van de Schelde-Rijn-verbinding zijn de onderhandelaars het eens geworden over de aanleg van een kanaal tussen de dokken van Antwerpen en het Hollandsch Diep bij Moerdijk. neuzen zijn de onderhandelaars het eens geworden over de bouw van nieuwe sluizen voor zee- en binnenvaart te Ter neuzen met gelijktijdige verruiming en rechttrekking van het kanaal van Ter neuzen naar Gent. In de plannen van deze werken zijn de nodige voorzienin gen begrepen om waarborgen te ver schaffen aan de doorsneden streek met betrekking tot de gevaren van water vervuiling en verzilting en de belem meringen die kanaalverruiming voor het landverkeer zou ..unnen opleveren. De aanleg op Nederlands gebied wordt voor 15 pet door Nederland bekostigd. De rest van de kosten van aanleg op Nederlands gebied en alle aanlegkosten op Belgisch gebied komen voor re kening van België. Het vraagstuk van de opheffing van de stop van Ternaaien heeft weinig moeilijkheden opgeleverd. De onderhan delaars zjjn het eens over een eenvou dige wijze van opheffing van deze stop door werken ten Zuiden an Maastricht, welker aanleg voor 20 pet door Neder land en voor 80 pet. door België wordt bekostigd. Daarnaast willen zij de mo gelijkheid openlaten in een later sta dium een directe verbinding tussen Al- bert- en Julianakanaal ten Noorden van Maastricht tot stand te brengen. Wat betreft de verbinding Gent-Ter- Schelde-Rijnverbinding Het moeilijkste vraagstuk, waarvoor de onderhandelaars zich gesteld zagen, vormde het vraagstuk van de Schelde- Rijnverbinding. De onderhandelaars hebben gemeend 'n bevredigende oplos sing voor dit vraagstuk te kunnen berei ken door het te benaderen van uit de vooronderstelling, dat deze oplossing binnen het kader van een Economische Unie tussen de Benelux-landen verwe zenlijkt zal worden. Onder deze vooronderstelling zijn zij het eens geworden over de aanleg van een kanaal tussen de dokken van Ant werpen en 't Hollandsch Diep by Moer- dyk van grote afmetingen, dat twee sluizen bevat en welks tracé zodanig is gekozen, dat het maximum voordeel aan het doorsneden gebied van Noord- Brabant wordt geboden. Mede daarom wordt 20 pet van de aanleg op Neder lands gebied door Nederland bekostigd, terwijl België de overige aanlegkosten op Nederlands gebied en de volledige aanlegkosten op Belgisch gebied draagt. Voorzieningen zijn getroffen in verband met de mogelijkheden voor toekomstige verruimingen van dit kanaal. Om Nederland de mogelijkheid te ver schaffen na totstandkoming van dit ka naal die werken in de Tussenwateren uit te voeren, die het van belang acht, zonder dat het daardoor nieuwe ver plichtingen op zich zou laden, wordt voor zien in de afstand door België van al zijn rechten uit artikel 9, par. 8 van het Verdrag van 19 April 1839 en de ver vanging van dit artikel door een nauw keurige vaststelling van de wederzijdse rechten en verplichtingen met betrek king tot de Tussenwateren. Voorts is voorzien, dat bij totstandko ming van het kanaal geen compensatie premies voor de Rijnvaart meer ver leend zullen worden in de overweging, VERBINDING VI* CABERG Caberq MAAS TRICHT Ter lutien RECHTTREKfEN VAN Bt UAAS OBHCrrtN VAN STOA VAN TERNAAIEN Ciisden dat Nederland steeds ernstige beden kingen tegen zulke premies gekoesterd heeft, en zij door België tegenover Ne derland onder meer gemotiveerd werden als compensatie voor de bestaande vaar weg tussen Schelde en Rijn. Tenslotte hebben de onderhandelaars algemene regelingen ontworpen voor de uitvoering en de toepassing van hun voorstellen. dag zijn gekomen. De „Hollandse Nieuwe," naar welks komst door menig een met verlangen wordt uitgezien, zal weer In het middelpunt der belangstel ling worden geplaatst en de Vlaggetjes dag zal een feestelijk en kleurrijk pre ludium vormen voor de traditionlee ha ringrace, de strijd om de eerste malse maatjes aan de wal te brengen. Op Zaterdag 82 Mei worden in de morgenuren de vlaggen gehesen op de schepen te IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen. Op 23 Mei is het „kijkdag" en liggen de bevlagde schepen in ge noemde havenplaatsen te wachten op druk bezoek. Dinsdag 25 Mei vaart de vloot uit en Vrijdag 28 Mei kunnen de eerste kantjes haring tegemoet gezien worden. Op Zaterdag 22 Mei trekt in IJmuiden 's middags om 3 uur een grote optocht van sport- en jeugdverenigingen van het Tiberiusplein naar de Vissershaven. De optocht, waarin uitbeeldingen van de visserij gegeven worden komt om 4 uur aan op de Tegeltjesmarkt, waar burge meester mr. M.M. Kwint van Velsen het woord zal voeren, evenals de voor zitter-directeur van het bedrijfschap voor visserijproducten, drs. D. J. van Dijk. Deze zal ook i_e bedrijfschapswim- pel hijsen aan boord van de Robert Wil liam KW 123. Tenslotte zal de jury, die de optocht beoordeelde, uitspraak doen. Om kwart over vijf kan men genieten van vendelzwaaien en gymnastiekde- monstraties op het Stationsplein. 's Avonds 8 uur maakt de IJmuider Harmonie een mars door de stad naar de Kop van de Haven, waar geconcer teerd wordt. De aankomst uit zee van Koning Haring is vastgesteld op half negen. En die Koning kiest een vrouw Om 9 uur zal Koning Haring de schijnwerpers op de vlaggende vloot aan de Halzijde ontsteken. Te half tien vindt een promenade-taptoe plaats op het Stationsplein en om half elf wordt een groot Vlaggetjesdag-vuurwerk aan de Vissershaven ontstoken. Van 19 tot 25 Mei, uitgezonderd Zon dag 23 Mei wordt in het Haringafslag- gebouw in Scheveningen een tentoon stelling onder de titel „Visserij-Folklore Scheveningen", georganiseerd door de Stichting Oud-Scheveningen, gehouden. Zaterdag 22 Mei worden tussen 12 en 2 uur de deelnemers aan de bromfiet- sen-Vlaggetjesdag-rallye verwacht. Van half drie tot 4 uur vindt een vloot-revue plaats voor de kust en het is niet zonder zin, dat schipper Baardhout Rog, die als eerste definitief in het bezit kwam van de bedrijfschapsbeker voor de best verzorgde haring, met de Dirk Sch 233 aan de kop vaart. Om half vijf begint een mars-wed strijd voor drumbands naar de Vissers haven. Hieraan nemen 20 bands en 2 muziekcorpsen deel. De start is Vissers- havenweg; de finish Dr. De Visserplein. Een Vlaggetjesdag-wielerronde voor amateurs over een afstand van 50 KM. met start en finish aan de Treilerweg, begint om half zeven. Te 8 uur vindt aan de Vissershavenweg een gymna- De heer L. Asscher Jr., lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, heeft op een vergade ring van deze Kamer critiek uitge oefend op de sluiting der postkantoren op Koninginnedag. „Het is nauwelijks begrijpelijk", zo zei hij, „dat tot de 29e April moest worden gewacht, alvorens de volkomen sluiting kon worden bekend gemaakt, zodat niet eens alle dagbladen het be sluit konden plaatsen en de tijd voor enige noodregeling geheel ontbrak. Wanneer tijdig overleg zou zijn ge pleegd, zou het wellicht mogelijk zijn geweest de postkantoren op bepaalde uren open te stellen, waardoor in ieder geval de houders van postboxen in de gelegenheid zouden zijn geweest, hun post af te halen". De rechtbank te Maastricht zal op een nader te bepalen dag in Juni de zaak van „President Robert" behandelen. Deze „pre sident", de 31-jarige A. T. L. zal terecht staan verdacht van oplichtingen. Hij zou zijn neef J. L. hebben opgelicht voor 144.000.en de vroegere Heerlense le raar A. R. voor f 58.000.—. Deze laatste heeft een aanklacht tegen L. ingediend. Verdachte kocht enkele jaren geleden met geld van anderen een luxe-jacht en begon met een gezelschap welgestelde men sen een zwerftocht langs de kusten van Europa en Noord-Afrika. Hij is een tijd lang bij prof. dr. Baan te Utrecht in ob servatie geweest. Advertentie speciaal tegen KOORTS, KIESPIJN, HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN stiekdemonstratie plaats met 500 deel nemers (sters) en ook hier worden de feestelijkheden besloten met een groot Vlaggetjesdag-vuurwerk, dat om 10 uur aan de Vissershaven ontstoken zal wor den. Der traditie getrouw wordt in Vlaar dingen op Vrijdag 21 Mei 's avond om 8 uur een plechtige kranslegging gehou den bij het Vissersmonument. Het Vlaar- dings Mannenkoor Orpheus" zal deze plechtigheid met zang omlijsten. Zaterdag 22 Mei maakt „Voorwaarts" om 4 uur een optocht naar de Kon. Wilhelminahaven. waar om half vijf de voorzitter van het comité „Vlaggetjes dag" een woord van welkom zal spre ken. Daarna houdt burgemeester mr. J. Heusdens een toespraak om vervol gens de bedrijfschapswimpel voor de best verzorgde haring van de Vlaar- dingse vloot te hijsen op de VL 83. De schipper van de VL 83 zal de rede van de burgemeester beantwoorden. Vlaar- ringse boetsters brengen om 5 uur zang en demonstratie van het netten-boeten, waarbij ook een kort vraaggesprek met een hoofdboetster plaats vindt Om half negen wordt de verlichting op de sche pen ontstoker en als sluitstuk begint om half tien een filmvoorstelling op het Monumentenplein. Maandag 24 Mei 's morgens om half tien maken de leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen een ex cursie naar de schepen, waar elke schuurbaas iets over de visserij zal ver tellen voor de opstellen-wedstrijd „Vlag getjesdag." Deze leerlingen krijgen ver volgens om half elf een filmvoorstelling aangeboden in de Stadsgehoorzaal. Wat wij u vertellen gaan, heeft zich allemaal in enkele dagen tijds afge speeld. Toen de eerste warme avond de mensen uit de steden naar de terras jes van de hotels en café's deed spoeden, toen de buitenman zijn tuintje stond te sproeien, wel, toen had de heer J. Steijn naast zijn woning aan het Molen eind 25 A te Kortenhoef zijn eerste, nog haperend verlopend gesprek met kikkers in de vijver van zijn tuin. Nauwelijks vier dagen later was het wonder geschied: De kikkers, vele in getal, verstomden zo gauw de heer Steijn hen riep en ze luisteren geduldig wat hun huisbaas te vertellen had. Zelfs de meest onopgevoede, de meest revolutionnaire kikker gaf gehoor aan de ver zoeken, die de sympathieke stem van de waterkant tot hem richtte. „Een vreemde geschiedenis," zegt de oorzaak van dit alles, de heer Steijn. Hij is verrast door het effect van wat hij als een grapje bedoelde! Om deze kikkergeschiedenis in de zoelte van de zomeravond zo goed mo gelijk in zijn gedachten op te kunnen nemen, moet men uitgaan van het idee, dat een legertje kwakende kikkers niet bepaald geschikt is om aan de rand van één der plassen van de zomer avonden te genieten. Telkens weer voel de de heer Steijn zich gestoord in zijn lezen, wanneer hij op de steiger achter het fraaie huis aan het Moleneind ver der las in „Volk aan de plas" van de schrijver Dorhout. Nu was een driftig heer waarschijnlijk opgevlogen en had stenen in het water gegooid. Zo niet de heer Steijn. „Ik keek eens van mijn boek op", vertelde hij ons, „en zei als sprak ik tegen een klas met schoolkin deren: „Allee jongens, hou er nou eens mee op, het wordt te gek." Aanvankelijk had dat geen enkel succes, de kikkers gaven er geen kwak minder om en vervolgden hun concert. Langzamerhand kwam er echter een heel merkwaardige kentering. „Het leek alsof zij aan me gewend waren; alsof ze gingen verstaan en begrijpen", is het oordeel van de heer Steijn. Dezer dagen was het „be grip" tussen de eenzame figuur aan de waterplas en de vaak onzichtbare kik kers in het riet volmaakt. Van het roer loze wateroppervlak klonk het door dringende gekwaak. Zo tegen half 9 be gon ergens in het riet de eeTSte kikker het concert, dat langzaam aanzwol tot een lawaai, dat alle romantiek van een „stille zomeravond aan de grote plas" bedierf. Voor de zoveelste maal riep de heer Steijn zijn kikkers toe: „Nou jongens, het is genoeg geweest hoor, allee Blaas kaak, Bullekop en Groenjas, stil zijn hoor!" En zie wat gebeurde: Plotseling verstomde het gekwaak in het riet. Eén kikker slechts ging door, maar toen de heer Steijn zijn verzoek in het enkel voud herhaald had, zweeg ook deze laat ste onder de kwakende Kortenhoefse kikkers rond de tuin van nummer 25A. Toen wist de familie Steijn, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, dat er een periode van ruim twintig minu ten rust intrad. Daarna zwol het geluid weer langzaam aan tot het toppunt van twintig minuten terug. Weer verhief zich dan de lange figuur van de heer Steijn; opnieuw klonken zijn woorden over het water en verstomde plots het geluid. „Ik ben absoluut van plan om verder te experimenteren", verzekert ons de kikkervriend. Wat hij echter zal gaan proberen weet hij zelf nog niet. De fa milie heeft eerst even tijd nodig om bij te komen van de verbazing. De familie Steijn woont pas sinds be gin van dit jaar in het huis aan de wa terkant. Daarvóór bracht de 44-jarige be woner 14 jaar in een ander deel van Kortenhoef door. Van origine is hij Am sterdammer. Hij werkt overdag bij de Radio-Unie in Hilversum en brengt de zomeravonden aan de rand van de plas door. Zijn ervaringen met de kikkers zijn heel vreemd en wij zouden het moeilijk voor waar kunnen aannemen, als we het zelf niet hadden geconsta teerd: Van boven uit het raam van zijn woning riep de heer Steijn zijn kikkers toe en het succes was onbetwistbaar groot. Slechts één kikker kwaakte door, maar op het tweede verzoek zweeg ook deze lawaaimaker. En als de stilte dan plotseling boven het water hangt en de schemering achter de struiken vandaan lijkt te komen, dan bekruipt een mens het gevoel, dat al die plotseling zwijgende kikkers uit hun schuilplaats naar hem loeren in afwach ting van wat er verder te vertellen staat En dan knikt de heer Steijn eens glim lachend en verdiept zich in zijn „Volk aan de plas", want hij weet dat het twintig minuten stil zal blijven voordat Blaaskaak, Bullekop en Groenjas het stilzwijgen weer gaan verbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3