VIETMINH opent de aanval op de delta van Rode Rivier Zware gevechten om sleutelpositie Phoe Lie r-feïï! BlCftRPM? mmmk LANIEL met de hakken over de sloot Ingrijpende maatregelen in de Indo-Chinese strategie? Tus. sen neus en lipj pen Getuigen spreken elkaar veel tegen I Botwinnik behoudt titel Ondersoek gevraagd Corypneeen van Wen ïbley op Schiphol Maagklachten Nieuw systeem van verzekeringen Aandeel van overheid in nationale besparingen opnieuw gestegen Gevangenisdirecteur gaf briefje mee aan verdediger Rechtbank windt zich op Elftal van Boedapest ongewijzigd 1 lfc Laatste partij in remise geëindigd BB VRIJDAG 14 MEI 1954 PAGINA 7 Spoedig evacuatie van 700 gewonden? smaakloos, snel, zeker I Examens Militaire mutaties Eerherstel voor G. Voogd Verzekerde som schommelt met prijsindex Jaarverslag Nederl. Spaarbankbond: Spaar-klimaat was in 1953 gunstig PROCES TEGEN DE BERKELSE ARTS Koningin naarHollandia- roeiwedstrijden 1 A II 1 1 1 Wereldkampioenschap schaken verhoogde activiteit van de Viet- RnS J^dbrachten in de delta van de Rivier heeft vijftig kilometer ten ten van Hanoi h'-t karakter gekre- de Yan een rechtstreekse aanval tegen de a i Rlf°e Lie, die de toegang tot Aa j 'n belangrijke mate beheerst. an de Oostelijke zijde van de verkeers- he 6 e.n 116 spoorweg Hanoi-Haifong heb- d n J'F.kte Frans-Vietnamese eenheden e strijd moeten aanbinden met forma- van de rebellen, die deze belangrij- ^eaVerbindingslijnen trachten af te snij- De vietminh schijnt van plan te zijn «anoi van het Zuiden en het Oosten af snijden. Ondanks zware verliezen ls' de Vietminh door te dringen in het ntrum van Phoe Lie. Pas daarna za- en /'e Fransen, met steun van tanks o vliegtuigen, kans de communisten in J1 tegenaanval te verdrijven, j, n Dien Bien Phoe heeft gisteren een ranse missie onder leiding van dr. j lerre Huard, deken van de medische Jjculteit te Hanoi, een bespreking van '®r uur gehad met de Victminh-autori- =iten over de evacuatie van de zwaar sewonden uit de voormalige Franse esting. Het is niet zeker, of de zware 11Qspitaal vliegtuigen van de Franse Advertentie Als Uw maag het voedsel moel- lijk of niet verteelt, ontstaat qisting, die de maagwand aan- maag-cachetsjakker ITIMMV .AMSTERDAM (G.U.) Politieke en so- ®iale wetensch. (sectie B) Tan Oei Han Amsterdam). Sociale aardrijksk. L. J. Wols (Amsterdam) en J. Borgman (Castri- Physische aardrijksk. mej. J. R. Buining Aalsmeer AMSTERDAM (G.U.) Bevorderd tot ftrts mevr. I. van Ulzen-Weldink (Bloe- ^endaal), mej. A. G. W. Eckmans, S. I. van Kreveld, A. G. J. van Sonderen, Gouw Gpan Ho (Amsterdam) en G. Bordewijk ^.Rotterdam). Artsexamen le gedeelte mej. «V M. Wijnne, Th. J. H. de Groen, O. Uieffijn, a. C. Helt, H. T. C. Nederveen, L. H. Wesseling (Amsterdam), A. J. v. d. Grient (Alkmaar), R. A. M. van Oppen (Limmen), h. Bijkerk (Haarlem) en J. nTT1?^1113 (Gendringen). Gepromoveerd tot doctor in °e technische wetenschap ir. D. v. Zoo- i? en 'r' t't. L. A. Verhaart. Het proef schrift van ir. van Zoonen was getiteld .•Gasontladingsmechanismen van geigertel- bui2en gevuld met edelgassen en haloge len", dat van ir. Verhaart „de diffusie bij lage temperatuur met behulp van zwa- Vellgzuur, bij de verwerking van suiker bieten". LEIDEN Doctoraal scheikunde H. W. Joustra, Leiden, cum laude. Doctoraal ge ologie T Volker, Leiden. Cand. A wis- en datuurk. Mej. J. Keyser, Leiden. Cand. F fvis- en natuurk. T. Beugeling te Leid- aehendam en D. J. W. Ydo, Bodegraven. Cand. J. wis- en natuurk. mej. H. E. Bak ker, Leiden, G. J. v. Alphen, Leiden en J- F. Graadt v. Roggen, Leiden. ^LEIDEN Doctoraal Ned. recht mej. T. 5öeli. Rotterdam, J. Spittert, Langeweg. W. Spruyt, Scheveningen, V. Groenendijk, Nieuwkoop, H. Bouman, Apeldoorn en H. Aoelvink, Wassenaar. Doctoraal Ind. recht P- Santoso Brotodihardjo, Den Haag, E. Net- tekoven, Den Haag, W. Schafer, Haarlem en V- Kruys, Den Haag. Candid. Ned. taal- en letterk. mej. S. de Joode, Rijswijk Cand. geschiedenis P. de Meyer, Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift „Die pogingspro- Oleem in die moderne strafreg": H. v. Dijk, |eb. te Leeuwdrift, Zuid-Afrika, wonende te beiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift „De invloed van Net heliumisotoop met massa 3 op de eigen- ®ehappen van vloeibaar helium 2", J. Been- ker, geb. te Koog aan de Zaan, wonende e Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift „De Mitoseactiviteit °e.r embryonale bijnierschors na adrenecto- !"ie bij het moederdier", J. de Man, geb te 5-Gravenhage, wonende te Leiden .NIJMEGEN Doctoraal rechten: C. L. M. Aerden te Roosendaal. -Nijmegen - Cand. rechten J. P. Vossen JNindhoven) en J. A. M. Straetmans '■Heerlen). Rotterdam Semi-artsexamen mej C. van Ntenhove Heemstede, B. Uyterlinde, oorburg, A. den Hollander, Barendrecht. P. >an Leeuwen, Voorburg, A. Lonnée, Den j faS, A. Schuurmann. Maastricht, P. van e„ Uwen, Rotterdam, C. Koning, Vlaardin- jTn. H. van der Zalm, Barendrecht, C. Si- ons, Gilze-Rijen en L. Buysert, Woerden. - Artsexamen mej. E .RatuLangie, Rotter dam en de heren M. Yff, Amsterdam, Liem ■nauw Hwat. Rotterdam en A. Krumper- Voorburg. ^JTRECHT Op het proefschrift „Van luchtmacht op het vliegveld van Dien Bien Phoe kunnen landen en daarom concentreert men op het ogenblik een groot aantal helicopters en lichte vlieg tuigen te Vientiane in Laos. Volgens United Press heeft de Viet minh erin toegestemd 700 zwaar gewon den te evacueren. Na afloop van de technische besprekingen overhandigden de Fransen post voor de gewonden van Dien Bien Phoe aan de Vietminh-offi- cieren. Het is niet bekend, of de Franse mis sie nog nadere inlichtingen heeft ont vangen over het lot van generaal De Castries en over de enige verpleegster in de vesting, Geneviève de Gallard- Terraube. De evacuatie van de critieke gevallen kan vrijwel terstond beginnen, zodra de communisten ermee acoord gaan. De Franse infanterie heeft giste ren, gesteund door jachtbommenwer pers, twee steunpunten van de Vietminh in de dorpen Binh Troe en Jen My, slechts vijftien kilometer ten Oosten van Hanoi opgeruimd. Voorts zijn gis teren verliezen toegebracht aan opstan delingen, die bij Hoeng Jen, 45 kilome ter ten Zuid-Oosten van Hanoi in hin derlaag lagen, doch die op hun beurt werden overvallen door Franse tanks. Cfteuter-UP) De regering-Laniel is gisteravond met de hakken over de sloot gekomen. De stemming in de Nationale Vergadering over de regeringsmotie tot een onbepaald uitstel van een volledig debat over Indo-China, waaraan de ver trouwenskwestie was verbonden, leverde haar een meerderheid op van twee stemmen: 289 vóór en 287 tegen. De meerderheid, die de regering-Laniel vorige week verwierf, bedroeg 51 stemmen. Het is dan ook de vraag, of het respijt, dat de Nationale Vergadering Laniel heeft verleend, van bijzonder lange duur zal zijn. In Parijs deden gisteravond geruchten de ronde, dat met name de Gaullistische ministers ernstig overwegen, of zij van hun eigen aanhangers wel voldoende steun genieten om hun ministerieel bestaan voort te zetten. Het is naar alle waarschijnlijkheid het ernstige beroep van Laniel op de verantwoordelijkheid der afgevaardigden geweest, dat deze krappe overwinning mogelijk heeft gemaakt. Bij K.B. zijn benoemd en aangesteld bij de landmacht bij het dienstvak van de mil. juridische dienst tot res.-luit.-kol. de res.-majoor mr. T. J. Kramer, van dat dienstvak; bij het dienstvak der in tendance, bij het Regiment intendance troepen tot reserve-luitenant-kolonel, de res.-majoor W. N. J. Kroese, van dat reg.; bij het wapen der infanterie, bij het Reg. Stoottroepen, tot res.-luit.-kol., de res.-majoors J. H. Appel en B. A. J. a. van Randwijk, beiden van dat reg.; bij het Reg. infanterie Johan Willem Friso, tot res.-luit.-kol., de res.-majoors G. Kamphuis en W. H. Acksen, beiden van dat reg., zomede de res.-majoors H. Tjas- sens en R. A. van Wilsem, beiden van het Gardereg. fuseliers Prinses Irene; bij het Reg. Limburgse Jagers, tot res.-luit.- kol., de res.-majoors W. A. van der Vet en D. Voogd; bij het Reg. infanterie Oranje-Gelderland, tot res.-luit.-kol., de res.-majoors C. M. B. Ooms, W. van Eijk en C. van Kammen, allen van dat reg.; bij het dienstvak der aan- en afvoertroe- pen, bij het Reg. aan- en afvoertroepen, tot res.-luit.-kol., de res.-majoors F. Helms, H. G. F.ngels en G. F. I. Roete- ring, allen van dat reg.; bij het wapen der artillerie, tot res.-luit.-kol., bij het Reg. veldartillerie van Essen, de res.- majoors W. A. Schouten en A. Spiering, beiden van dat reg.; bij het Reg. veld artillerie Prins Frederik, de res.-majoor J. J. Granpré Molière, van dat reg.; bij het Reg. veldartillerie Prins Maurits, de res.-majoor A. van Battum, van dat reg.; bij het wapen der genie, bij het 1ste Reg. genietroepen, tot res.-luit.-kol., de res.- majoors ir. H. A. van Oerle en M. van Dorp, beiden van dat reg.; bij het dienst vak van de technische dienst, bij het Reg. technische troepen, tot res.-luit.- kol., de res.- joor der infanterie N. J. Kleij, van het reg. Limburgse Jagers. De ereraad, door het bestuur van de Kon. Ned. Zwembond benoemd, teneinde „een onderzoek in te stellen omtrent de vraag, of de heer G. Voogd te Overveen zich heeft gedragen op een wijze, welke ontoelaatbaar moet worden geacht", heeft zijn onderzoek beëindigd. Overeenkomstig de verstrekte opdracht concludeerde de ereraad, „dat de heer Voogd zich niet heeft gedragen op een wijze, welke ontoelaat baar moet worden geacht". Laniel's betoog was gebouwd op de oude wijsheid, dat men in het midden van de stroom niet van paarden moet veranderen. De regering aanvaardt in haar geheel de politieke en militaire verantwoordelijkheid voor het gebeurde met Dien Bien Phoe. Zij is van mening, aldus de premier, dat de verdediging van deze vesting de redding heeft be tekend van het kleine en zwakke Laos. Hij noemde de val van Dien Bien Phoe een nederlaag, maar dat betekende vol gens hem niet, dat er fouten waren ge maakt. De oorzaak van de val van Dien Bien Phoe zocht hij in het gebruik, dat de communisten hadden gemaakt van zware artillerie en van nieuwe aanvals- methoden, die de Fransen hadden ver rast. De conservatieve afgevaardigde Pierre André trok dit laatste in twij fel, aangezien de regering, zo zeide hij, reeds begin Maart een rapport had ontvangen van generaal Cogny, waaruit bleek, dat de Franse inlich tingendienst volkomen op de hoogte was van hetgeen de vesting te wach ten stond. Generaal Cogny zou in dit rapport hebben aangedrongen op een spoedige evacuatie van het gehele garnizoen Premier Laniel zei, dat Frankrijk aanstuurt op het sluiten van een spoe dige en eerzame vrede. Maar hij legde er de nadruk op, dat men niet zal toe stemmen in een laffe capitulatie. Hij kondigde aan, dat vandaag de Ho ge Nationale Verdedigingsraad zal ver gaderen om „ingrijpende maatregelen" te nemen met betrekking tot het toe komstige militaire beleid in Indo-China. Wat deze ingrijpende maatregelen zul len zijn, lichtte Laniel niet toe. Wel deelde hij mee, dat twee groepen zwa re bommenwerpers, verscheidene batal jons parachutisten, verscheidene hon derdtallen specialisten en een aantal in- fanterie-bataljons naar Indo-China wor den gezonden. Bovendien gaan twee Franse kruisers, de „Gloire" en de „Montcalm", naar de Golf van Tonkin. Aan Bannister zal een „wonder-mijl be ker" worden uitgereikt ter waarde van 500 dollar omdat hij de mijl binnen de 4 minuten heeft gelopen. Deze beker is uit geloofd door de Olympische Vereniging van Zuid-Californië. De jonge Duitse coureur Hans Her mann, een van de favorieten voor de Grote Prijs van Reims op 30 Mei a.s., is ernstig gewond bü een proefrit met de nieuwe 212 liter Mercedes-Benz-race- wagen op het circuit van Hockenheim. Tot dusver heeft er in geen enkel land een verzekering svorm bestaan, welke reke ning hield met de fluctuaties in de koop kracht van het betaalmiddel. De heer O. van der Vlies, directeur van de PZV „Het Wit- Blauwe Kruis" van 19S8 te Amersfoort, heeft thans een polis ontworpen, waarbij uit gegaan wordt van 'n verzekerde somwelke voor inboedels naar verhouding op en neer gaat met de stijging of de daling van het maandelijks gepubliceerde prijsindexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarbij als basis wordt gebruikt het prijs indexcijfer voor het gezinsverbruik voor kle ding en schoeisel, alsmede dat van woning inrichting. Naast het risico van brand kan op de veiligheids-indexpolis ook storm, inbraak enz. worden verzekerd, terwijl tevens een aanvullende index- verzekering op elders lo pende polissen mógelijk is. Volgens ramingen van deskundigen is het voor brand en inbraak verzekerde bedrag voor inboedels in ons land momenteel 25 pet. te laag ln vergelijking met de ver vangingswaarde. Een dergelijke situatie is uiteraard ongewenst, omdat menigeen, die door brand of inbraak getroffen zou wor den, een te lage uitkering zou ontvangen. Omgekeerd waren in de dertiger jaren door de opgetreden prijsdaling veien te hoog verzekerd, zodat men toen naar ver houding te veel premie betaalde. Niet ie dereen schenkt voldoende aandacht aan de wisselingen ln de koopkracht van het geld om de nodige aanpassingen in zijn assuran tiepolis aan te brengen. Het zou ook moei lijk zijn een dergelijke berekening zelf te maken. Weliswaar zijn de fluctuaties in de koopkracht van het geld thans niet meer zo groot als in de eerste jaren na de be vrijding, maar toch heeft het vraagstuk bu Elisabeths-gasthuis tot gereformeerd tür8erweeshuis (1485-1814)" gepromoveerd v. doctor in de rechtsgeleerdheid A. J. Kunst, geb. te Breda. Het aandeel van de overheid in de nationale besparingen vertoont, zo blijkt uit het verslag over 1953 van de Ne derlandse Spaarbankbond, neemt nog voortdurend toe. Daarentegen kan vei lig worden aangenomen, dat het aan deel van de loon en pensioentrekkers in het totaal der besparingen in de laatste jaren bescheiden is geweest, waarmede ten dele verklaard wordt het gebrek aan middelen voor belegging in de risicodragende sfeer. In 1950 werd 34 pet. van het totaal der besparingen in Nederland ten be drage van 2.316 min. opgebracht door de overheid, 21 pet. door de verzeke- Waakhond i,,f.niae tijd geleden kreeg Kr'itouw Inez Wilson uit then- I°rfc in kaar bloe- ry^_wnkel bezoek van een de??UT individu, die 30 ter de kassa roofde, tn 2Ü weerloos moest °»e w n" Zij besloot zich he* rgelVke gebeurlyk- kor£n voor te bereiden en Sjn t egn hond. een krui- cfl 0 tussen een chow der10 een Duitse her- hr.^.Men had haar deze -Pooh" geheten, dat prezen als een dier, Vrin j vasthoudendheid de ,,,,chow vaarde aan intelligentie Oen°ln de man dezer da- XuinC?nle.uw haar stille Zij B vtnnenstapte, riep hopil- °°h", die in een honrt lag te slapen De deili;u ontwaakte onmid- °b ip' Tende gr «n i, °nverlaat s*aartc,eel hem. "Vtn I aankijken af kwispel- De nT°,ditmaal 10 dollar thav/Wrouw aan* Wilson is *riena%C,eel. aan het Hike dier gehecht om hem als een goede waakhond te verkopen. „Met heel mijn lever" Bij de opname voor de film „The purple plain" waarin Gregory Peck en de Birmese Win Min Than de hoofdrollen vertolken, zijn interessante verschil len gebleken tussen de Westerse en de Birmese opvattingen over de lief de. „Het hart als de plaats waar de liefde zetelt is een Westerse uitvinding", zei Win Min Than. Lang voordien zeiden Birmese meisjes al tegen de man nen die zij lief hadden: „Ik hou van je met heel mijn lever", omdat dat veel logischer is. Die goeie ouwe tyd Meer dan 2000 moeders grootmoeders en over grootmoeders hebben in Philadelphia genoten van een diner, zoals dat in 1834 opgediend werd. ter wijl zij hiervoor niet meer dan 12 dollarcent, de prijs, die er in 1834 voor be rekend werd, moesten betalen. Dit originele plan ging uit van het Penn Sherwood-hotel. dat het eerste gedrukte menu van het Delmonico-hotel in New York uit 1834 in spijs en drank op tafel bracht. Behalve het volle dige en uitstekende diner voor 12 cents vermeldde de spijskaart o.a. nog de volgende paradijselijke prijzen: roastbeei 5 cents, gebraden piepkui ken 10 cents, koffie on thee 1 cent. De mannelij ke aasten betaalden voor hun diner de normale prijs van 3 dollar en 50 cents. Goede morgen In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de 42-ja- rige Michelino Pengue uit Benevento al zijn haar kwijt geraakt. Hij was vroeg naar bed gegaan met zware hoofdpijn, zo vertelde hij. Toen hij des morgens ontwaakte, be merkte hij tot zijn schrik, dat hij aeen haar meer op zijn hoofd had. ringsfondsen en 45 pet. door de gezins huishoudingen en aoor reservering van N.V.'s. In 1952 be roegen deze percen tages resp. 50, 21 en 29 pet. Ook wanneer men de besparingen uit drukt in procenten van het nationale inkomen kan worden geconstateerd, dat het relatieve aandeel van de overheid en in mindere mate dat van de N.V.'s niet onbelangrijk is gestegen, terwijl dat van de pensioen- en verzekerings fondsen nagenoeg gelijk is gebleven. Zeer duidelijk blijkt hoezeer de be sparingen in verhouding tot het natio nale inkomen tegenover de periode on middellijk voorafgaande aan de oorlog zijn toegenomen, terwijl in 1935/1939 slechts 6.43 pet van het nationaal in komen werd bespaard, beliep dit per centage in 1952 niet minder dan 16.34 pet. (1952 15.71 pet). De Nederlandse spaarbankbond komt in zijn verslag tot de conclusie, dat het spaarklimaat in 1953 gunstig is geweest. De economische toestand van Nederland was bepaald gunstig en de spanning tussen lonen en prij zen was iets verminderd. Een merk bare verbetering van de levensstan daard van de meerderheid der bevol king is aldus de Bond, gegeven het betrekkelijk klein aan':al grote inko mens, echter alleen nog mogelijk door verhoging van productie en uitbrei ding van het productieapparaat. Het spaartegoed bij de algemene spaarbanken in Nederland steeg exclu sief de rentebijschrijving met 145 min. ondanks het feit, dat ook de terug betalingen zeer aanzienlijk waren. Het maandgemiddelde van de inleg over 1953 bedroeg ruim 10 min. meer dan in 1952, van de terugbetalingen 3.5 min. Het totale spaartegoed bij de algemene spaarbanken bedroeg op 31 Dec '53 ƒ1364 min (ƒ1190 min.); van de Rijkspostspaarbank 1402 min. (f1338 min), van de boerenleenbanken 1874 min (ƒ1417 min.) en de premie reserves bij de levensverzekeringsmaat schappijen ƒ4350 min (ƒ3984 min.). Het is moeilijk uit te maken welke de oorzaken zijn van deze verhoogde spaaractiviteit. De ervaring heeft echter evenwel geleerd, dat politiek en econo mische stabiliteit bevruchtend op het spaarverkeer werken. De zoveel grotere waardevastheid van de gulden o.m. tot uiting komend in een opmerkelijke sta biliteit van de index van de kosten van levensonderhoud heeft, aldus de Spaarbankbond, stellig invloed op het sparen gehad. van het bedrag waarvoor men verzekerd is zijn actualiteit niet verloren. Degene, die in 1949 zijn inboedel verze kerd zou hebben voor 20.000,- zcu gere kend aan de hand van het prijsindexcijfer van het Centraal Bureau voor de i'tatlstiek reeds ln 1950 tot de ontdekking zijn geko men, dat het verzekerde bedrag 2600,- te laag was. In 1951 was het verschil toege nomen tot 6800,- Tengevolge van de prijsdaling in J952 werd het te laag verzekerde bedrag ad 6800,- tijdelijk teruggebracht tot gemiddeld 4600,-. Indien de polis in 1951 was geslo ten voor een bedrag van 26.800,-, dan had in het volgende jaar al volstaan kun nen worden met een verzekering van 24.600,-, zodat er meer premie betaald zou zijn dan nodig was. Van December 1953 op Februari 1954 stegen de indexprij- zen weer met 10 punten. Bij de nieuw ontworpen polis behoeft de verzekerde zich, wat eventuele schade-af wikkelingen betreft, geen zorgen te maken over de fluctuaties in de koopkracht van de gulden en loopt men ook geen kans, meer premie te betalen dan nodig is. Ons land heeft door deze polis een unicum ver kregen in de assurantiewereld, dat interna tionaal zeker belangstelling zal trekken, omdat men ook in andere landen met het zelfde vraagstuk te kampen heeft. (Van onze Haagse redactie) Opvallend is het aantal tegenstrijdige verklaringen dat in de Berkelse moord zaak wordt afgelegd. Wij doelen hier niet alleen op de verklaringen van de deskundigen, maar evenzeer op die van de gewone getuigen, die allen dit zij met nadruk gezegd onder ede opm- merkingen maken dit in flagrante te genstelling zijn met de verklaringen van anderen. Opvallend is het in dit kader ook dat de getuigen a charge juist het omgekeerde begeren van wat de getui gen a décharge als de waarheid en niets dan de waarheid mededelen. Wie het bij het rechte eind heeft is voor ons uiteraard niet te bepalen. Dit is de taak voor de rechtbank. Een niet be nijdenswaardige taak. Een typisch voorbeeld van dergelijke getuigenverklaringen werd Donderdag middag geleverd. De onderdirecteur van het Haagse huis van bewaring, de heer D. Roos, verklaarde dat mr Huy- gens hem had verzocht een onderzoek ln te stellen naar de geschriften van mevr. O., die zich waarschiinliik zou den bevinden onder de zaken die bij de arrestatie van dokter O. ito de fouil- leringszak waren verdwenen. Dit is toen Het elftal van Boedapest, dat van avond te Amsterdam tegen een ver sterkte hoofdstedelijke ploeg speelt is ongewijzigd en ziet er als volgt uit: Doel: Grocsis; achter: Kantos en Bu- zansky; midden: Zakarias, Lorant en Bozsik; voor: Czibor, Puskas, Hideg- kuti, Kocsis en Toth II. Dit is dus vrijwel het zelfde elftal, dat onlangs van Engeland heeft ge wonnen. Alleen rechtsbuiten Budai, zal worden vervangen door Toth II, omdat Budai uit vorm is. Het gezelschap is gisteravond veel later dan verwacht werd op Schiphol aangekomen omdat de K.L.M. van de Tsjechische regering geen toestemming had gekregen om met een extra toe stel in Praag te landen. De Hongaren zijn toen door de Sabena naar Brus sel gevlogen en daar door de K.L M. overgenomen. De terugreis is bepaald op Zater dag a.s. maar het is nog de vraag hoe dit zal geschieden, want de Hongaren zijn niet in het bezit van biljetten voor de terugreis. Het bestuur van zeil- en roeivereni ging „Hollandia" heeft vernomen, dat H. M. de Koningin de wens te kennen heeft gegeven op Vrijdagmiddag 21 Mei a.s. een bezoek te brengen aan de Hol- landia-roeiwedstrijden te Alphen aan den Rijn. Voor deze roeiwedstrijden, die Zater dag 22 Mei voortgezet worden zijn in totaal 153 ploegen door dertig vereni gingen Ingeschreven. gebeurd en in de kamer van de heer Roos is deze zak in tegenwoordigheid van mr. Huygens en de cipier leegge stort. De heer Roos heeft toen. zo ver telde hij. zelf de portefeuille van dok ter O. nagekeken. Het bewuste tweede zelfmoordbriefje trof de onderdirecteur aan tussen de paperassen in de porte feuille en niet in een zijvak, zoals hij eerder had beweerd Deze verklaring verwonderde de president en deze kon niet nalaten zich scherp te uiten; „Dit is toch wel gek, hé? Mag ik u er goed aan herinneren dat u onder ede staat?" Nog meer verwonderd was de president toen de heer Roos verklaarde dat hij niet wist waarom gedetineerden hun oersoonliike bezittingen niet bij zich in de cel mogen houden. De rechtbank be gon zich tijdens het verhoor steeds meer op te winden. Getuige vertelde name lijk, dat hij het bewuste briefje aan mr Huygens had meegegeven zonder de of ficier van justitie hiervoor toestemming te vragen Niets bijzonders „Het is toch wel typisch dat u dit briefje aan een raadsman van een gede tineerde, die gelijk staat met de ver dachte. heeft overhandigd zonder hier van de officier in kennis te stellen." meij de mr Veldman. „Ik heb het briefje gelezen en er stond niets bijzonders in." verweerde de getuige zich. „Ik meende dus dit wel te mogen doen." „Er bestaat toch een bepaling dat u alles wat u ter ore komt en dat in hel belang van de zaak is, ter ken nis moet brengen van de officier van Justitie?" vroeg mr. De Lint „Dat weet ik niet. maar ik geloofde niet dat dit briefje belangrijk was. En verder heb ik er niet bij stilge staan," zo besloot de heer Roos zijn verklaring. De cipier, die bij het onderzoek van de portefeuille tegenwoordig was ge weest, de heer C. J. v. Oosten, werd hierna als getuige gehoord. De cipier verklaarde dat niet de onderdirecteur, maar mr. Huygens zelf de portefeuille van O. heeft nagekeken „Weet u dit wel heel zeker?" vroeg de president. „Het kan namelijk een be langrijk punt zijn." Getuige beweerde dat hij het inderdaad heel zeker wist. President: „Op zekere manier is toen het briefje in handen van mr. Huygens gekomen." Getuige: „Inderdaad." Presi dent: „Wie heeft toen het briefje voor gelezen, mr. Huygens of de heer Roos?" Getuige: „Mr. Huygens." Presi dent: „Weet u ook dit wel heel zeker, want de heer Roos beweert namelijk dat hij zelf het briefje heeft voorgele zen en niet de heer Roos, daar ben ik zeker van." Te goeder trouw Voor deze twee tegenstrijdige verkla ringen werden afgelegd hoorde de recht bank de heer A. J. G. Kaptein, leraar in de schei- en natuurkunde in Den Haag. „Kan dokter O. oo de universiteit ge leerd hebben cyaankali te gebruiken voor een urineproef?" zo luidde de eer ste vraag welke de verdediging aan de ze getuige stelde. Getuige: „Er wordt de studenten ge- machine negentien 19 leerd niet zelf de medicamenten voor deze proef te bereiden, maar deze klaar gemaakt van de fabriek te betrekken (Speciale berichtgeving) De 24ste tevens laatste partij van de wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov is na 22 zetten in remise geëindigd. Beide spelers bereikten in totaal 12 punten. Botwinnik blijft dus wereld kampioen Na 22 zetten had Smyslov enig stellingsnadeel en zag hii in, dat zijn kans op een overwinning was verke ken. Hii stemde daarom in met het remise-aanbod van Botwinnik. De kampioen kreeg een lulde ovatie. Botwinnik zal nu in 1957 zijn ti tel opnieuw moeten verdedigen. Het is de tweede maal dat deze 43- iarige grootmeester zijn kampioenschap met succes verdedigde. In 1951 streed hii er met zijn landgenoot David Bronstein om en ook die wedstrijd eindigde in 12 —12! De tweekamp tussen Botwinnik en Smyslov heeft de Tschaikovskyzaal in Maart', Moskou sedert het begin op 16 steeds doen vollopen. Elke wedstrijd werd door ruim 3000 schaakenthousiasten bijgewoond De toe schouwers zaten zelfs tot in de foyer van het gebouw. De 24ste partij had het volgende ver loop: KONINGS-INDISCH Wit; Botwinnik. Zwart: Smyslov. I. Pgl—f3 Pg8—f6. 2. c2c4 g7—g6 3. Pbl—c3 Lf8g7. 4 d2d4 d7—d6. Blijkbaar heeft Smyslov toch meer vertrouwen in de Réti- dan in de Grünfeld-variant. 5. g2g3 0—0. 6. Lf2g2 Pb8—d7. 7. 00 c7c6 8. e2e4 e7e5. Met verwisseling van zetten zijn we in de hoofdvariant van het Konmgs-In disch beland. 9. h2h3 a7a5. 10. Lel—e3 e5xd4 Het nadeel van deze ruil is, dat zwart het centrum opgeeft. In etteliike par tijen is gebleken dat wit hierna van zijn grotere terreinbeheersmg een gun stig gebruik kan maken. II. Pf3xd4 Tf8—e8 12. Ddl—c2 Pd? c5. 13. Tal—dl Pf6—d7. 14. Pd4—b3 Dwingt zwart tot een verklaring. Hij heeft de keus tussen ruil op b3 of be- Donderdagavond arriveerde het Hongaarse voetbalteam met een toestel van de K. L. M. op Schip hol. We zien hier drie der spe lers bij de passencontróle. In het midden Puskas, de aanvoerder en „goalgetter" in de wedstrijd tegen Engeland, scherming van pion d6. 14. Dd8e7. Zwart kiest het laatste, maar het eer ste zou beter zijn geweest. 15. Pb3xc5 d6xc5. Het ïs niet duidelijk waarom zwart niet met het paard terugneemt. Immers- hij kan dan Lc8 in het spel brengen. 16. f2—f4 Pd7—b6. 17 b2—b3 a5—a4 18. Dc2—f2 Dit is slechts een schijnoffer. Gp 18Lc3: volgt 19. Lc5: en 20. Lb6: en wit heeft een pion gewonnen 1 8Lg7—f8. De enige manier om pion c5 te verde digen 19. e4e5 Hiermede dreigt wit het paard via e4 een sterke post in de zwarte stelling te doen innemen. 19 f7—f5. 20. Tdld3 a4xb3. 21. a2xb3 Lc8e6. 22. Tfl—dl Hier heeft Botwinnik duidelijk stel lingvoordeel en het is daarom begrij- oeliik, dat Smyslov met het remise-aan bod instemt en geen verdere pogingen tot winst doet Verdediging: „Vindt u de fout ver klaarbaar om toch zelf de medicamen ten oor deze proef te vervaardigen?" Getuige: „Ja, deze fout is inderdaad verklaarbaar Ik ben ervan overtuigd dat deze vergissing te goeder trouw zou kunnen zijn gemaakt. Men kan nameliik van de gedachtengang ziin uitgegaan dat het product van de fabriek eerder aan bederf onderhevig is dan het eigen gemaakte medicament." Wonderlijk verzoek Even scheen ook de middag van deze aag na de bewogen ochtendzitting nog een bii zonder tintje te kriigen. De ver dediging vroeg nameliik of de broer van dokter O., die zich onder arrest be vindt, daar hii ervan wordt verdacht de zelfrpoordbriefjes te hebben geschreven, wel een getuigenverklaring onder ede zou mogen afleggen, maar dat geen ver volging wegens meineed zou worden ingesteld als bij de behandeling van ziin strafzaak later bleek dat hij b'.i ziin getuigenverklaring niet de waar heid had gesproken. Verbaasd keek mr. De Lint oo bij dit wonderlijk verzoek. „Als blijkt dat de broer van de arts een meinedige verklarina heeft afge legd, zal ik hem hiervoor zeker vervol gen." zo luidde het niet voor tweeërlei uitlea vatbare antwoord van de officier, dat grote hilariteit van de publieke tri bune veroorzaakte De rechtbank is thans aan enkele da gen rust toe. Vrijdag en Zaterdag zal geen zitting worden gehouden Advertentie itorm regen overal Het kiezen van een vak is in deze dagen een ris kante onderneming. Neem mijn neef Kees. De brave kerel heeft te kennen ge geven reclame-tekenaar te willen worden. Hij meldt zich dus aan bij de Amster damse Grafische School. Wat gebeurt nu? Zegt de directeur van die voortreffelijke in stelling: „Kerel, kom eens praten, dan zullen we zien, wat we voor je kun nen doen?" Neen. Integendeel, hij over valt in samenwerking met de „Ne derlandse Instelling voor Psychologisch Onderzoek" de ouders van de toe komstige pupil met een enquête-fon- mulier, dat om en de nabij 75 vrager telt. Dit document is enig in zijn soort Het is van een onpeilbare verward heid, die zelfs de toch ook diepgaande gecompliceerdheid van een aanslag biljet verre achter zich laat. Jammer genoeg kan ik het niet in extenso hier voor u afdrukken, want het zou een kwart pagina kosten. En per slot van rekening is dit blad geen propaganda- orgaan voor de heer Freud. Maar wat ik wel kan doen, is u een summier in zicht geven in de verregaande weet gierigheid. die de Amsterdamse Gra fische School in samenwerking met de Nederlandse Instelling voor Psycho logisch Onderzoek tentoonspreidt. Ik wil nu even voorbijzien, dat de heren niet alleen „de voornamen van de can- didaat" wensen te vernemen, maar ook diens „roepnaam". Ik wil er zelfs niet op letten, dat er geïnformeerd wordt in hoeverre „de jongen, die nu onderzocht wordt, zich onderscheidt van broers of zusters'" hoe „zijn hou ding is tegenover de ouders" of „er verschil is tussen de houding thuis en bij vreemden", „hoe hii gestraft wordt, als dit nodig is", „hoe hij die straf opneemt", „wanneer hij als kind on geveer zindelijk was", „wanneer hij zijn eerste woorden sprak", „hoe oud hij was toen hij de eerste stappen deed", „of hij lastig of gemakkelijk was als baby", „of de geboorte nor maal was", „of hij ooit last heeft gehad van linkshandigheid, moeilijk spreken of stotteren, verlegenheid, nagelbijten, duimzuigen, benauwd dromen en hui lend wakker schrikken, gillen in de slaap en slaapwandelen". Zoals ge zegd, ik wil deze indringende nieuws gierigheid een ogenblik vergeten. Ik wil haar zelfs billijken. Want. niet waar, een nagelbijtende machine- zetter is niet je ware. evenmin als een, met permissie gesproken, bedwateren- de reclamechef. Om nog maar niet te spreken van een benauwd dromende, annex gillend wakker wordende grafi cus. Dat kén allemaal niet. En een psycholoog, van wie men niet eerst nauwkeurig heeft vastgesteld, wan neer hij zijn eerste stappen heeft gezet en van wie men niet helemaól zeker weet of zijn geboorte wel normaal is verlopen, is per slot van rekening óók niet alles. Maar wat moet ik nu aan met vra gen als deze: „Wat is het beroep van de vader of de voogd? Is hij tevreden met het beroep, dat hij uitoefent?" Hoe beantwoordt men. vader zijnde, dit alles? Moet men zeggen; „Ik ben timmerman, maar ik zou liever schoen maker wezen; ik hoop, dat het met u ook zo gaat." Of is een meer loyaal meegaan met de altijd wel inslaande en psychologisch fijn aangevoelde in sinuatie „zo vader, zo zoon" gepast? Ik weet het niet. Nog moeilijker wordt het wanneer men a bout portant voor de drama tische kwestie wordt gesteld. „Is het huwelijk van de ouders harmonisch" Dat is eenvoudig om de stuipen van op je lijf te kriigen. Wanneer, te drommel, is een huwelijk zo harmonisch, dat het in harmonie is met de ongetwijfeld harmonische opvattingen van de psy choloog? Nogmaals, ik weet het niet. Al blijf ik mij afvragen, waarom zelfs een kind uit een disharmoniërend hu welijk niet tot een goede reclameteke naar zou kunnen worden opgeleid. Vooroogezet natuurlijk dat de des betreffende docent uit een harmonisch huwelijk stamt. Kortom, die 75 vragen hebben bij mij minstens 75 andere doen rijzen. Een daarvan is deze: wat beweegt de Amsterdamse Grafische School mits gaders de Nederlandse Instelling voor Psychologisch Onderzoek tot een der gelijke aan schaamteloosheid grenzen de bemoeizucht. Dat móet een kwestie van psychologie wezen. En daar is. mijns inziens, dus een onmiddellijk onderzoek geboden. Ik verwed er een maand salaris om. dat het alles iets te maken zal blijken te hebben met duimzuigen, linkshandigheid of al of niet bijtijds zindelijk zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7