Reis van 70.000 Km. ten einde na zes maanden weer thuis Geestdriftige begroeting in vlaggend Londenondanks regen en gure wind HERINNERING AAN DE KRONINGSFEESTEN DUW volgende maand gesloten Voor arbeiders beneden 35 jaar Desastreuse financiële toestand in Indonesië Ontstemming over Rode- Kruis-oefening Colonnes komen twee uur na alarm opdagen In verband met toenemende tekorten op de arbeidsmarkt Adri Voorting kampioen Kasteel door brand geteisterd Politie-afzetting doorbroken Tot hoofd en hart 25 doden in Atjeh Blindenstoet half weg Florence-Rome Het weer _ke nUKKIÖ tefctiw m/f MAANDAG 17 MEI 1954 e 78sfe JAARGANG No. 25991 Brand in militair herstellingsoord Cuntine van Aardenburg prooi der vlammen JVagtmans, G. Voorting en Van Est verslagen Mohammad Natsir: Vijf brandweerlieden gewond Pseudo-vogelpest breidt zich uit in Oldebroek Als uw bezit vermindert, dunt vaak ook het aantal vrienden Russische ballet uit Parijs vertrokken 103-jarige overleden Isabella Patino overleden Strijd duurt voort „Tocht der smarten" Belemmeringenwet Landsverdediging Boslederen stormjassen 125.-1 brits koninklijk paar Vannacht is de cantine van het militaire herstelling- en oefeningsoord „Aardenburg" *e Doorn geheel uitgebrand. Deze cantine, houten barak, ligt vlak naast het hoofdgebouw, maar gelukkig was de wind ^ar> dit gebouw af. De patiëntenbarakken O het park liepen geen gevaar. Later verscheen de Koningin met ■aar kinderen op het balkon van Buckingham Palace. (Van onze Londense correspondent) Na een tocht van 70.000 kilometer door het Gemenebest, een reis, welke zes maanden heeft geduurd, keerde Zaterdag het Engelse Koningspaar terug naar de Britse hoofdstad in het nieuwe koninklijke jacht „Britannia". Met uitzondering van de demonstraties tijdens de kroningsfeesten van het vorig jaar, heeft Londen wellicht nooit een toneel gezien, zoals de geestdriftige verwelkoming van Zaterdag. Op sommige plaatsen langs de route, welke de koninklijke stoet zou volgen op weg naar het Buckinghampaleis, lagen reeds tegen middernacht de eerste geestdriftigen in dekens gehuld op de trottoirs, ondanks de regen en de gure wind. Vroeg in de ochtend verzamel den zich de menigten langs de rivier en langs de route. Om 1.30 uur in de middag verscheen het donkerblauwe jacht tussen de omlijsting van de hoge Towerbrug, en een oorverdovend geloei van sirenes overstemde het luide gejuich van de duizenden en duizenden Londenaren, die zich hadden opge steld langs de Pool. De hoge stalen kranen aan weerszijden op de kaden maakten een stijve buiging. En op de kades, de daken, en in de ramen van warenhuizen en banken wuifden de Londenaren hun Vorstin een geestdrif tig welkom toe. flets'lCnae maand zal de DUW voor arbei- Jli*ijsteene<len de 35 Jaar worden gesloten, tiet Suurhoff meent hiermede een mid- Het ebben gevonden om te voorzien in ar, van de. toenemende tekorten op eidsmarkt voor bepaalde bedrijfstak- Ho bepaa!de streken des lands. Deze V°or ste'len de industrie de laatste tijd Halten PedS groter moeilijkheden en de hrA'aar dit verschijnsel zich voor- i in Z'Ch 8eIeidelijk uit, thans e yerband met seizoenarbeid in d b Ulnb°uw. Oc' omó'ssfnn18 no U nlet scheel zeker, h-.F;,: *!et trekken het euvel zal bren- Wih de getukklo fen lee««dsgrens acht Van leltening te hè sie onlossing- Beter zou bedriifs]m?U 5 met de behoeften *h ean bi' hepaa deeii „°°.r de «renzen te f ftet^'he'it. gradaties van scholing 5?at8ab"fatie SvaneiripZiinTTi?ok de komende "het enSen (Dienst a die dan DAW ige argwaan te£. .?lende Werken) tegemoet. Niet omdat de interne reorganisatie van de dienst zelf haar niet efficiënt en juist zou voorkomen en evenmin omdat men geen oog zöu heb ben voor de sociale verbetering van de DUW-arbeiders, maar omdat men hiervan behalve sociale ook economische gevolgen vreest. Reeds thans is er sprake van een zuigkracht de verkeerde kant op. omdat de voorwaarden die de DUW geeft iets gunstiger komen te liggen dan die welke in de bedrijven mogen gelden. Ook hier is men vaak zeer ruim met het interpreteren van de C.A.O. en geeft men gemakkelijk over uren en allerlei andere verruimingen van het loon. Het komt echter de laatste tijd geregeld voor dat arbeiders toch aan werk bij de DUW de voorkeur geven. Ook daar begint men door de gelijktrekking van het loon met dat van het bedrijfsleven toesla gen en andere faciliteiten te geven en on gemerkt worden de omstandigheden bij het overheidsbedrijf gunstiger. Het hoeft im mers niet zo scherp te zeilen, en ligt min of meer buiten de concurrentiezone. Thans doet zich dus het verschijnsel voor dat de overheid het vrije bedrijfsleven gaat becon curreren door gunstiger arbeidsvoorwaarden en daarover ontstaan de laatste tijd steeds meer klachten. voor het pileis, de politie te mach tig werden en het cordon doorbra ken om zich voorwaarts te dringen tegen de hekken van het paleis. Van af de wegen, die toegang geven tot de Mail, voegden zich enorme mas sa's by de tienduizenden die langs de Mail begonnen op te dringen naar het paleis, en het duurde niet lang of de gehele negenhonderd meter lange Mali en het gehele plein voor het paleis was een mensenzee die loeide om de Koningin te mogen zien. Toen om vier uur tien de balkondeu ren werden geopend, en het Koninkiyk paar met de beide kinderen op het balkon verscheen, steeg de geestdrift ten top. Maar ook nadat de koninkly- ke familie zich terug had getrokken, bleef de menigte dicht opeengepakt voor het paleis staan om nu en dan los te barsten in luid hoerageroep. Om vijf uur verscheen het koninkiyk gezin wederom op het balkon om te wuiven tegen de menigte, die, nog steeds dicht opeengepakt, zich uitstrekte tot aan de Admiraliteitsbogen van Trafalgar Squa re. Nauwelijks viel de schemering of de feestelyke verlichting schoot aan in de Mali, waar de menigte als steeds dicht opeengepakt bleef staren naar het paleisbalkon. De spreekkoren hielden aan, en om negen uur twintig openden zich wederom de balkondeuren en de Koningin en haar Gemaal verschenen in het licht van de schijnwerpers. Nog eenmaal, nadat de tienduizenden al zingend en juichend waren blyven ge tuigen van hun onblusbare geestdrift, verschenen Koningin Elizabeth en Prins Philip op het balkon. Het was vier minuten voor elf, en kort nadat het koninklijk echtpaar opnieuw naar bin nen was gegaan, vielen eensklaps de lichten uit op het voorplein van het paleis en langs de Mali, en de enorme menigten begonnen zich schuifelend over Londen te verspreiden. Voor het eerst na ongeveer zes maan den, waarin zij de landen van het Britse Gemenebest heeft bezocht, zet Koningin Elizabeth 11 van Engeland weer voet op Londens grond. Bij de Westminster Pier verlaat de Konin gin de koninklijke sloep, i Een fraai overzicht van de tocht, die het Britse Koninklijke Paar door Lon den maakte. Nog maar nauwelyks van de amateurs overgestapt naar de beroepsrenners, heeft Adri Voorting voor een grote ver rassing gezorgd. Na een moedige race, achttien keer de Cauberg op en af, ver sloeg hij in de eindsprint drie van Ne derlands sterkste renners: Wagtmans, Gerrit Voorting en Van Est. Hij ont troonde de veteraan Gerrit Schulte, die kort voor het einde zijn tweede lekke band kreeg en toen de stryd staakte. Verenigde Staten Een federale jury- in Birmingham, in de Amerikaanse staat Alabama, heeft twee broers schul dig bevonden aan het in slavernij houden van negers. Begin Juni zal de rechter uitspraak doen. (Reuter) De voorzitter van de Masjumi in Indo nesië, Mohammad Natsir, heeft een verkla ring uitgegeven, die een waarschuwing in houdt over de financieel-economische toe stand, waarin Indonesië verkeert. Indien de regering niet zeer op haar hoede is, aldus deze verklaring, zal binnenkort een toestand ontstaan, waarin de regering niet meer in staat zal zijn haar verplichtingen zoals het betalen van salarissen aan ambtenaren na te komen, tenzij het parlement zal goedkeuren, dat de kuil nog dieper wordt uitgegraven door het limiet van de goud dekking van 20 pet. t« verlagen. Volgens Natsir was de gouddekking, die in Augustus 1953 nog 36 pet. bedroeg, drie maanden geleden, toen de gouverneur van de bank Indonesia een waarschuwende stem liet horen, teruggelopen tot 24 pet. Op 5 Mei was het percentage 20.9 pet. Het minimum van 20 pet. is dus vrij we] bereikt. Indien dit zo voortgaat, zal het percentage aan het einde van dit jaar van tien tot twaalf procent bedragen, aldus de verklaring. De staatsschuld aan de bank Indonesia, welke in Augustus van het vorige jaar Rp 83 millioen bedroeg (exclusief de be vroren staatsschulden) bedroeg op 5 Mei van dit jaar Rp. 2.687 millioen. Zaterdagmiddag is van het achttiende eeuwse kasteel te Obhicht aan de Maas het bovengedeelte geheel door brand verloren gegaan. Het benedendeel bleef behouden. Het kasteel, dat in slechte staat verkeert, staat op de monumentenlijst. Het werd bewoond door vijf gezinnen. De bewoners konden zich in veiligheid bren gen, maar de inboedels gingen ten dele verloren. Van de bezittingen van een dei- gezinnen, de familie De Bruin, kon niets worden gered. Daar het gebouw zeer verwaarloosd was ging de nabïussing met grote moeilijkhe den gespaard. Vier brandweerlieden liepen brandwonden aan gezicht en handen op toen een doorgebrande vloer neerstortte. Zij moesten zich onder behandeling van een arts stellen. De eigenaresse van het kas teel, mevrouw LumensHollands, was niet tegen brand verzekerd. De schade wordt geraamd op anderhalve ton. Wederom is in de gemeente Oldebroek een geval van pseudo-vogelpest geconsta teerd, thans onder de pluimveestapel van een landbouwer wonende in de buurtschap 't Loo. Alle op het bedrijf aanwezige kip pen ten getale van 320 zijn afgemaakt. De Koningin, de Hertog van Edin burgh, Prins Charles en het blonde Prinsesje Anne stonden op een verho ging boven de brug van het schip en wuifden hartelijk terug. Sir Winston Churchill, die de nacht had doorge bracht op het jacht als gast van de Koningin, stond eveneens op de verho ging. Nauwelijks was het jacht ge meerd in het midden van de stroom, of Koningin-Moeder en Prinses Marga ret begaven zich aan boord van een sloep van de havenautoriteiten om te noenmalen aan boord van de „Britan nia", Om drie uur begaf zich de gehele koninklijke familie in de koninklijke staatsiesloep om het laatste deel van de reis te beëindigen. Geëscorteerd door motortorpedoboten van de Marine voer de sloep stroomopwaarts tussen rijen plezierjachten en passagiersvaar tuigen, alle dicht bezet met wuivende en juichende onderdanen, en tijdens de gehele tocht loeiden van alle boten en bootjes de sirenen en claxons, het ge luid overstemmend van de juichende duizenden langs de kadewallen. Op de aanlegsteiger van Westminster, vlak bij Big Ben, ging de koninklijke fami lie aan land en werd zij officieel ver welkomd door 's lands notabelen, waar onder de aartsbisschop van Canterbury, Churchill, de opperbevelhebbers van leger, vloot en luchtmacht, en de Mayors van Westminster en de City. Enige ogenblikken na aankomst nam de Koningin met haar Gemaal en haar beide kinderen plaats in een met zes schimmels bespannen staatsielandauer, waarvan op het laatste ogenblik, on danks de gure wind en de kou, de kap werd geopend op persoonlijk bevel van de Koningin. En, geëscorteerd door de bereden lijfwacht van de Sou- verein, met bepluimde helmen en in blinkende kurassen, begon de tocht naar het Buckinghampaleis, langs de Whitehall, Trafalgar Square en de Mali, onder onbeschrijfelijk enthousias me van de enorme menigten die zich hadden opgesteld langs de route, en van hen die plaatsen hadden gevonden op de daken en in de vensters van openbare gebouwen. Nauwelyks was de stoet gearri veerd by het paleis en begon de Koningin het op het voorplein van het paleis opgestelde bataljon van de Goldstream Guards te inspecteren, toen de grote menigten, die stonden opgesteld rond het Victoriamonument (Van onze correspondent) „Grote explosie op het terrein van de kruitfabriek „De Krijgsman" te Muiden. Gewonden over het gehele terrein ver spreid. Alle communicatiewegen te land en te water met het fabrieksterrein verbro ken. Een gedeelte van een der gebouwen in de lucht gevlogen en neergekomen op enige huizen in Muiden, alwaar grote ver woesting is aangericht; slachtoffers onder de burgerbevolking", aldus de officiële op roep die de Rode Kruis-colonnes uit Am sterdam. Bussum en Hilversum ontvangen hadden. Het is maar gelukkig dat het geen ernst was, want hoewel deze oefening, die Zaterdag gehouden is, om twee uur zou aanvangen, was het bij vieren eer de hulp kwam opdagen. Blijkbaar schortte er nog wel iets aan de organisatie. Volgens de oproep had burge meester Coops uit Muiden via de officiële weg hulp ingeroepen van het Rode Kruis en door de gewestelijke commandant waren de bovengenoemde colonnes aangewezen. Het doel van de oefening was het rampter rein zo spoedig mogelijk te evacueren zon der gebruik te maken van de directe ver bindingen. Op het terrein van de „ramp" waren verschillende autoriteiten aanwezig, zoals burgemeester Coops van Muiden, bur gemeester Bürmann van Weesp met wet houder A. C. M. v. Etten, dokter v. d. Valk, welke de leiding had, uit Bussum, terwijl dokter H. J. Jens de supervisie had. Toen de colonnes gearriveerd waren ging een en ander vlot in zijn werk. Met bekwame spoed werd een vlot gemaakt waarmee de Mui- dervaart overgestoken kon worden. Na een half uur kon de verbinding tot stand wor den gebracht. De eerste manschappen be reikten de andere kant en begonnen on middellijk het terrein te verkennen, ge volgd door vrouwelijke helpsters van het Rode Kruis. Een kabelbaan werd gelegd over de Muidervaart, zodat de eerste „ge wonden" per brancard langs een geïmpro viseerde glijbaan over het water gleden naar een gereedstaande Rode Kruis-auto om in eerste instantie naar een school te Muiden, en later naar het noodhospitaal in Naarden afgevoerd te worden. Een draag bare zender was op het terrein aanwezig, waarmede na lang zoeken contact met de vaste wal werd verkregen. De „gewonden". die door lieftallige dames werden wegge dragen, werden onder gejuich over het wa ter gevoerd. Omstreeks half zes was de oefening afgelopen en alle veertig „slacht offers" verbonden en zo nodig met gespalkte ledematen van het terrein van de ramp verwijderd. Na afloop hadden wij een onderhoud met de heer A. C. M. v. Etten uit Weesp, leider van het Rode Kruis-werk aldaar. Deze vertelde dat men moeilijk van een oefening kan spreken wanneer anderhalf uur buiten het tijdschema de colonnes nog niet zijn gearriveerd. Trouwens dokter E. E. Meul- man uit Den Haag gaf op het terrein met niet mis te verstane woorden uiting aan zijn misnoegen over het lange wegblijven der colonnes. Deze ging zelf op verkenning uit en vond de beide colonnes in afwachting van een sein tot begin. Het bleek dat de colonnes uit Amsterdam en uit Hilversum beide een uur gewacht hadden op het sein om gezamenlijk de ramp te gaan be strijden. De directeur van de Russische balletgroep, Tsjoelaki, heeft voor het vertrek uit Parijs in tegenwoordigheid van de eerste secreta ris van de Russische ambassade, Nikiforof, voor de pers verklaard, dat de Russische regering had besloten de Sovjet-artisten naar Rusland terug te roepen, „in verband met de ongunstige houding van de Franse regering ten opzichte van het optreden van de Russische artisten". Zij zijn Zaterdag ochtend per K.L.M. van Le Bourget naar Praag vertrokken. Het toestel heeft geen tussenlanding gemaakt. Keimpe Piers Nijdam, voor zover bekend de oudste man van Nederland, is Zaterdag te Sneek overleden. Op Tweede Kerstdag vierde hij zijn 103e verjaardag. De heer Nijdam, geboren in Irnsum, had tot na de eerste wereldoorlog een boerderij in Ak- krum. Daarna ging hij rentenieren in Sneek. Zijn vrouw overleed in 1923 op 74- jarige leeftijd. De 19-jarige mevrouw Isabella Gold- GoldsmithPatino, dochter van een Boli viaanse tinkoning, die enkele maanden ge leden, na hevig verzet van haad vader overwonnen te hebben, in het huwelijk trad met de 20-jarige zoon van een welge steld Brits hoteleigenaar, is Zaterdagoch- ten te Parijs aan een hersenbloeding over leden. Zij was daags tevoren in een zie kenhuis opgenomen. (A.F.P.) Naast haar zxisters, de prinsessen Beatrix en Irene, laat thans ook prinses Margriet zich als een enthousiast beoefenaar van de paardensport zien. Onze fotograaf nam deze geslaagde foto van de drie prinsessen te paard tijdens de Zaterdag op de Grebbeberg ge houden samengestelde ruiterwed- strijden voor junioren, waaraan door alle drie de prinsessen is deelgenomen. In een mededeling over de acties in Atjeh, die het militaire commando in Medan heeft verstrekt, wordt ge zegd, dat een afdeling van de politie in Bagok een vuurgevecht van zeven uur heeft geleverd tegen een uit 75 man bestaande bende, die was bewa pend met geweren, stenguns en pisto len. Tien bendeleden werden gedood. Een politieman werd gewond. Tussen Bagok en Idi braken opstandelingen de spoorrails op, waarbij zij karbauwen gebruikten. De opstandelingen werden achtervolgd door leger en politie en verloren ook bij dit treffen tien man aan doden. Voorts werden vijf op standelingen gedood bij een vuurge vecht in het district Meureudeu. Ze ven schuilplaatsen van de benden wer den hier ontdekt en in brand gesto ken. In de mededeling wordt voorts ge zegd dat bij een razzia in Sigli 33 ver dachte personen zijn aangehouden. Enige wapens werden in beslag geno men. Na een vuurgevecht in de kam pong Baju Kandang werden 61 perso nen gearresteerd. Elders hielden leger en politie zeven personen aan. De tragische stoet van blinden uit de stad Florence, wier aantal nu versterkt is door lotgenoten uit andere Italiaanse steden, heeft de helft van deze „tocht der smarten" afgelegd. In zes dagen tijds hebben zy schuifelend en tikkend met hun witte stokken, 150 km. afge legd. Zij zullen nog eens zes dagen moe ten lopen eer zy Rome en het Huis van afgevaardigden bereikt hebben. Zy wil len voor het parlement hun tenten op slaan om door hun aanwezigheid kracht bij te zetten aan hun eis voor een staats pensioen van 15,000 lires per maand. Regen en koude hebben de blin den niet van hun plan af kunnen bren gen, deze voettocht naar Rome te maken. Ondanks het slechte weer hebben zij standvastig elk aanbod af geslagen om hen met een snel ver voermiddel naar Rome te brengen. In Florence hadden de spoorwegen aange boden hen per trein naar Rome te ver voeren, maar zy weigerden, daar ze door deze tocht de aandacht op zich willen vestigen van de afgevaardigden, die binnenkort over hun lot moeten be slissen. Zy hebben thans aangekondigd dat zy, wanneer de regering ook nu niet aan hun eisen tegemoet wil komen, in hongerstaking zullen gaan. (U.P.) Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter verlenging van de werkingsduur van de Belemmeringen- wet Landsverdediging tot 1 Januari 1958. Oost-Duitsland Het blad van de Oost-Duitse communistische party „neu- es Deutschland" heeft melding ge maakt van „een tydelijke schaarste van vlees" in het land, daar de boeren er niet in zyn geslaagd het vee-fokplan uit te voeren. Tegen het einde van deze of de volgende maand hoopt men dat weer voldoende vlees in de staatswin kels verkrygbaar zal zijn. (Reuter) Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD B0LSTR 48 A DAM TEL 717162 (Tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Oosten van het land enige regen. Matige tot krachtige Noorde lijke wind. Koud weer. Zon: 4.43-20.31. Maan: 21.45-4.27. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'Jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 lrectie: J. w Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen hoofdredactie: Drs. H. v Run en W Severln. Wr>d. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën evenftieel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1