St. Francisca Romanawerk Haarlem-Noord bestaat 20 jaar De goede oude tijd BOSCH Die Haerlemsche Musyckcamer in de Vleeshal Nationaal Tamboerconcours Bennebroek „Velsen" hijst kampioensvlag GESLAAGD MARS-FESTIJN Triomftocht door Santpoort TWEE PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN Cruys Voorbergh eert Andersen UITVOERINGEN VAN WERKEN VOOR VIOLA DA GAMBA EN ORKEST zandvoort ,ffii MAANDAG 17 MEI 1954 FAGTNA 2 VRIJSPRAAK IN VELSER AFFAIRE Steunfonds Laatste helicoptervlucht Toneelgroep Bouwfonds parochie St. Jan Armbestuur St. Jansparochie viert 40-jarig bestaan Clubgebouw „Flora" wordt geopend Erecomité Esperantisten congres N.Z.H. en Keukenhof Ir. Koeten spreekt-in Haarlem Jubileum bij G.E.B. Burgerlijke Stand MINISTER MANSHOLT NAAR IJMUIDEN Kamer van Koophandel Legerjeugddag Kappers vliegen elkaar in het haar Feestavond jubileumfonds Gemeente-vereniging K.A.J. „De Basiliek" EDO-allerhanden Incassodienst 21 HENGELSPORT Jaarvergadering Vrijstaande 5 Reeds meer dan 50 jaar (jfog Bougie voor iedere motor „Deining om een dorpsdokter" Vertolking door toneel vereniging B.A.V.O. „Puck" bij „Jong Haarlem vooruit" WASSERIJ DUYN VER. KATHOLIEKE DAMMERS BILJARTEN Om de „Nobels-beker" „Hercules" 30 jaar Het concours op Zondag B.E.F. in Haarlem Discussie over Esperanto Uitslagen Volleybal Haarlemse Cricketbond Jeugd helpt gevluchte jeugd WATERPOLO Spreekuur burgemeester Feestverlichting Grote Krocht HEEM STÉDE Burgerlijke Stand Het dorp liep uit N.V. Verzekeringmij. „De Noord-Zuid Hollander" Beurs van New York Gisteravond is het 20 jarig bestaan van het St. Francisca Romanawerk, afd Haarlem-Noord, in het Franciscushuis aan de Eemstraat enthousiast gevierd. Het was een avond van spontaan op laaiende dankbaarheid voor al hetgeen in 20 jaren gepresteerd is door een blij moedig werkend team van onbaatzuch tige jonge vrouwen. De meisjes van Romana hebben haar beste genylonneerde beentje voorgezet: met spel en dans, met ernst en Rolder De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de Velsenaren C. v. d. V. en K. H. H. vrijgesproken, omdat het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. De beide mannen waren ervan beschul digd als politiemannen vlak na de be vrijding gunsten te hebben verleend aan een politieke gevangene en daar voor goederen in ruil ontvangen te heb ben. In het kader van de Velser affaire werd deze zaak 14 dagen geleden be handeld voor de Haarlemse rechtbank, maar toen reeds vroeg de officier van Justitie vrijspraak, zij het dan op grond van verjaring der ten laste gelegde fei ten. Zeer vele leden van de R.K. Bouwver eniging St. Bavo in Haarlem schijnen niet te weten, dat aan de bouwvereniging een steunfonds is verbonden. Om dit steunfonds» dat vele voordelen biedt, wat meer in de belangstelling te plaatsen, zal op Vrijdag 21 Mei 's avonds om 8 uur ln het jeugdge- bouw aan het Teylerplein een propeganda- avond worden gehouden, waarop de heer W. van Dinsther een inleiding houdt en de heer Overtoom een overzicht geeft van de toestand van het steunfonds. Zondagmiddag heeft de helicopter de laatste rondvlucht boven Haarlem gemaakt. Daarmee is dan een voorlopig einde geko men aan Haarlem-luchtvaartstad en zal de vlieghaven aan de Wagenweg haar oude bestemming weer terugkrijgen. In de afgelopen maanden hebben onge veer 250 mensen Haarlem vanuit de lucht bekeken. Zondagavond ia in het parochiehuis St. Jan de laatste voorstelling van een serie van zes gegeven door de toneelgroep van het bouwfonds. De avond werd als steeds door de heer N. Blesgraaf geopend. De to neelgroep kwam voor het voetlicht met het komieke stuk ..Boeven en Madeliefjes", dat bij het publiek goed insloeg. Men kan wel zeggen, dat de gehele voorstelling dreef op Bep d'Haene Nijssen. zodat deze speelster een compliment verdient. Honderden heb ben genoten van een vlotte opvoering en de kas werd terdege versterkt. Het R.K. Armbestuur van de parochie St. Jan heeft Zondag op intieme en zeer passelijke wijze zijn 40-jarig bestaan her dacht. De plechtige Hoogmis werd opge dragen tot intentie van alle armen ln de parochie door pastoor O. A. Jongejan met assistentie van de beide kapelaans H. v. de Plas en J. Witteman. Ook werd een H. Mis opgedragen voor de overleden bestuurs leden'van het armbestuur. Van Vele zijden mocht het jubilerend bestuur blijken van belangstelling ondervinden. Het nieuwe clubgebouw van de speeltuinvereniging „Flora" aan de Jasmijnstraat 2al Zaterdag 29 Mei om half 4 worden geopend. Thana is het Erecomité voor het 39e Universele Esperanto Congres, dat in Augustus te Haarlem gehouden wordt, samengesteld. De volgende personen hebben zich bereid verklaard in dit co mité zitting te nemen: Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, dr. ir. M. H. Damme, Oud Directeur Generaal PTT, D. J. A. Ge luk, wethouder Onderwijs en Kunstza ken van Haarlem, Ir. F. Q, den Hollan der, President-Directeur der Nederland- sche Spoorwegen, mr. S. J. R. de Monchy, Oud-Burgemeester van Den Haag, L. Neher, directeur-generaal PTT, prof. dr. M. W. Woerdeman, rector magnificus der Gem. Universiteit van Amsterdam. Bovendien zal de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland in het erecomité zitting hebben. Zoals reeds eerder gemeld werd, heeft de minister-president, dr. W. Drees, het beschermheerschap van dit Wereldcon gres aanvaard. Zoals inmiddels bekend is, wordt de nationale bloemententoonstelling in „De Keukenhof" te Lisse verlengd van 1" tot en met 27 Mei (Hemelvaartsdag). De door de N.Z.H.V.M. ln verband met de tentoonstelling genomen bijzon dere vervoersmaatregelen blijven tot en met laatstgenoemde datum van kracht. Het betreft hier dus: Rondreizen van Haarlem en Leiden uit door de duinen en bollenstreek naar „De Keukenhof"; autobusdienst 's-Gra- venhage-Wassenaar-Katwijk-Noordwijk- Sassenheim-Lisse „De Keukenhof": de pendeldienst Llsse (Vierkant)-„De Keukenhof"; de versterkingsbussen Haarlem-Lifse („De Keukenhof") van de autobusdienst HaarlemLelden. 24 Mei om 8 uur zal ir. K. Koeten m de benedenzaal van hotel „De Leeuwe. rik" een voordracht houden getiteld: ..Kennismaking met Canada". Ir, Koe ten ls een van degenen, die onlangs met een vliegtuig vn Noord-Canada een noodlanding heeft moeten maken en daa.rdoor ongeveer een maand van de buitenwereld was afgesloten. De avond staat onder auspiciën van de vereniging Vrijdag 28 Mei hoopt de heer W. N. Schornagtl, administratief ambtenaar A 2e klasse, 25 jaar werkzaam te zijn in dienst van het G. E. B. te Haar lem. GEBOREN: A. Wolff—Stam, z; G. P. A. ThomasseHartman, z; B. Zijta—ce Crauw, z; M. A. Jansenvan Dijk, z; M. R. P. Klerkvan Tol, d. ONDERTROUWD: K. Lassche en G. Vedder. GETROUWD: L, J. Leopold en J. J- Timmer; O. N. Berk en S. van den Ber ge. OVERLEDEN: A. P. Deutekom. 43 J„ Maerten van Heemskerkstr; A. M. Jero- nimus, 91 j., Dutrystraat; P. van Til, 67 j., Spionkopstraat; J. A. van den Bosch—van Bruggen, 72 j„ Kamperlaan; D. Blankevoort, 83 J., Emmalaan; J. M. van Lierop, 39 j., Oranjeboomstraat. hebben zij haar dank en vreugde geuit. Nadat de SFL'aalmoezenier, pater Huygens, als gastheer de avond geo pend had, kreeg de voorzitter van de Kath. Sociale Jeugdzorg, de heer H. van Os, gelegenheid om een terugblik te werpen op de twintig Haarlem-Noordse jaren van Romana; hij prees en dankte de werksters van het eerste tot en met het elfde uur. Tijdens de pauze uitte pastoor Van Eeden zijn pastorale gevoelens jegens de jubilerende Romana-gemeenschap en bracht de blijde boodschap, dat de da mes Siepker en Hulskamp (die beiden gedurende 20 jaren haar beste krachten aan Haarlem-Noord hebben gegeven be giftigd waren met de pauselijke onder scheiding ,,Pro Ecclesia et Pontifice". Deze mededeling werd met klaterend plaus begroet. Bij ontstentenis van kapelaan Koning, huldigde de vorige directeur, kapelaan F. A. v.d. Burg, mede namens de Ro- mana-leidsters, de beide gedecoreerden. Vervolgens trad mevr. Lodder naar vo ren, om jegens de dames Siepker, Huls- mp en Nelissen de dank der Romana- moeders te vertolken schone geschenken demonstreerden de moederlijke harte lijkheid. Bij monde van Loesje Molenaar toonden de jeugdige actrices haar dank baarheid jegens mej. Nelissen. Als een apotheose, temidden van de danseuses van de Moulin Rouge en van de Chinese soepjurk-draagsters, sprak mej, Siepker, mede namens mej. Huls kamp, een hartelijk dankwoord. Vol daan ging ieder huiswaarts. Voor de, altijd en eeuwig in stilte werkende Romana-leidsters moet deze openlijke hulde een grote voldoening ge weest zijn. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Roman Holiday" (geprol.), a. 1. Tijden 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. PALACE: „Gevaarlijke ontvoering", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven", Volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Staatsvijand no. 1", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „Seminole", 14 j. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Charge aan de rode rivier". Ma, tot en met Do. 2.30 en 8 uur. MINERVA: Ma. 8.15 uur: „Mata Hari", 8.15 u. Dinsdag 18 Mei Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „St. Joan", ab. A, 8 uur. Vleeshal: Concert door „Die Haerlemsche Musyckcamer", 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 20—21 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u, Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 10—18 uur. Naar wij vernemen zal Zaterdagmid dag bij de opening van de vlaggetjes dagfestiviteiten in IJmuiden ook aan wezig zijn de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt. Donderdag 20 Mei, des avonds om 8 uur. houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstre ken haar achttiende vergadering in het gebouw der kamer. De secretaris, dr. J, C, Mollerus, zal een voordracht houden over de Midenstandsnota. Advertentie Francisca Romana" op het toneel. Ter gelegenheid van het 20-jariQ bestaan van het St. Francisca Romana-werk, afdeling Haarlem-Noord, was er Zondag avond in het Franciscushuis een feestavond. Hoewel het weer aantrekkelijk was voor schouwburgbezoek, bleken toch maar weinig Haarlemmers interesse te tonen voor de romantiache avond,, die Cruys Voorbergh dit weekend in de Stadsschouwburg aanbood. Dat was jammer, want het programma on der de titel „De goede oude tijd" was inderdaad romantische, lieflijk en stijl vol. In het bijna duister zong Voor bergh de proloog uit Heine's „Lyrisches Intermezzo" met begeleiding van Cor Lemaire aan de vleugel. Om de mu zen op te roepen danste Ila Goldstern op muziek van Frédéric Chopin en daarna hield de acteur een conférence over het leven van Hans Chr. Ander sen, op de wijze die van hem bekend ls: geestig en veroverend. U kent on getwijfeld de verhalen van de Deense sprookjes-verteller over de Varkens hoeder en de Prinses, over De Nachte gaal en De Zangvogel. Maar al hebt ge ze gelezen dan zult ge er waarschijn lijk niet zó veel ln gevonden hebben als Cruys Voorbergh, die door voor dracht en mimiek zelfs meer bereikte dan bij het visuele poppenspel, dat zich ook graag bedient van deze sprook jes. Van grote kracht was verder het lied „Wiedersehen" uit Heine's „Heim- kehr". Al was de dans „Chinoiserie" niet zó geslaagd, Ila Gpldstern toonde haar talent aan het slot toen zij enkele variaties van dansen, die in 1840 door verschillende beroemdheden aan het Engelse Hof naar eigen interpretatie ten beste werden gegeven, uitvoerde. Charmant, ondeugend en 'n tikje carl- caturaal zweefde Voorbergh om haar heen als de impresario, die de toe gift moet afsmeken, daar waar het publiek te kort komt. Men kan zich afvragen of een der gelijk programma in de grote schouw burg thuis hoort; het past typisch b.v. in de Vleeshal, waar succes beter ver zekerd lijkt. v. W. Donderdag 20 Mei zullen 29 leer lingen van de M. T. S. in Haarlem, afdeling electro-techniek, in het ka der van de legerjeiigddagen een be zoek brengen aan de School van de Verbindingsdienst ln Utrecht. Dinsdagavond 18 Mei heeft er ln het Krelagehuis een stedenontmoeting plaats van dames- en herenkappers. Aan deze kamp doen mee de tech nische ontwikkelingsclubs van Am sterdam, Alkmaar, Beverwijk, Den Haag, Rotterdam, Zaandam en Haar lem. Aanvang 8 uur. Het jubileumfonds der Gemeente-ver eniging organiseert op Zaterdag 29 Mei, 's avonds om acht uur ln de grote zaal van Dreefzlcht, een feestavond, waaraan medewerking wordt verleend door Frans du Mee, Ellen Castell en anderen. De K.A.J.-toneelleden van da afde ling Haarlem V (Kathedrale Basiliek) hebben een talrijk weer een plezierige avond bezorgd met de opvoering van „Het portret van Aloys". een klucht van G. de Busscher en R. den Hout Het ging er als van ouds toe en de reacties van de toeschouwers bewezen wel, dat deze K.A.J.-groep met het stuk in de roos had geschoten. Bestuursleden, veteranen en leden van diverse commissies vormden het elftal, dat de jaarlijkse voetbalwedstrijd tegen de ambtenaren van de Gem. In- eassodlënsl' aanbond eh traditiegetrouw mei een kleine overwinning liet yeld moeht verlaten, Voor EDO scoorden de linksback van I.D. en le Noble. Bij I.D. was het Kettzer die niet een hard schot de enige goal voor zlin club maakte. Na de rust werden de toeschouwers nog verrast doordat voor een licht ge blesseerde I D-speler de EDO-mvdvoor Roodselaar mvlel, die met zijn dikwijls komisch aandoende handigheidjes be wondering en lachlust bij de aanwezi gen opwekte. Dezer dagen is de 23ste Jaarverga dering gehouden. In het Jaarverslag, dat uitvoerig de verrichtingen van het afgelopen seizoen weergaf, is de heer J. Scherpenhuijzen herdacht, die 22 Maart plotseling overleed. Deze sportvriend heeft enorm veel be tekend voor de Vrijstaande, vooral zijn filmavonden trokken altijd veel belang stelling. Er zullen in verband met drie jubi lerende Verenigingen concoursen wor den gehouden. De Ver. „De Vroeg te wint", organiseert 20 Juni een con cours ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Deze wedstrijd vindt plaats in de Ringvaart, (Hillegom). 26 September zal DOV een concours aanbieden ter gelegenheid van het 30- jarig betaan. Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM-W - TEL 86211 (4 ItlNEN) Een ongetrouwde arts, die twee kin deren heeft aangenomen, wier ouders bÖ een auto-ongeluk om het leven zijn gekomen, verkeert ln geldzorgen. Een der kinderen, de student Theo, steekt zich tot overmaat van ramp in de schuld. Zijn zuster Marjan heeft het hart van een vriend van de arts in vlam gezet, maar beantwoordt zijn liefde niet met overtuiging. Haar ge negenheid gaat hoe langer hoe meer uit naar de dokter, in wie zij de ideale man ziet. Intussen blijft de schuld van Theo als een last op het gezin drukken. Het ls Drikus de huisknecht, die tot ieders blijde verrassing uitkomst brengt. Hij gaat in zijn edelmoedigheid zover, dat rij zijn eigen spaarduitjes weggeeft aan de geldschieter, bij wie Theo in de schuld stond. Ziedaar de beknopte inhoud van het stuk, dat de R.K. Toneelvereniging BAVO gisteravond ln gebouw St. Bavo op de planken zette ten aanschouwe van een volle zaal donateurs. De schrij ver heeft kans gezien dit thema met een onrustbarende woordenvloed te omwikkelen, die bijna voortdurend de aandacht doet verslappen en bovendien tamelijk zouteloos is. Een groot aantal passages heeft onder het potlood van regisseur Martiên Langeveld het leven moeten laten en nog was de uitvoerig heid bepaald hinderlijk. De prestaties van de spelers kun nen al evenmin onverdeeld onze bewon dering trekken. Om te beginnen met de hoofdrolvertolker, Antoon van Hooff, de dorpsdokter. Echt, overtuigend spel viel er van hem weinig te zien en wij geloven, dat dit voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan allerlei overbodige en soms zelfs misplaatste armgebaren, die bedoeld zijn als onder streping van in zich onnozele mede delingen. Als iemand, om maar een voorbeeld te noemen, zegt, dat er ge beld wordt, is het niet nodig om deze mededeling voor te dragen met een nadruk alsof het uitbreken van de derde wereldoorlog wordt aangèkondigd. Aan ditzelfde euvel leed ook Rinle Hannen- berg, die Marjan aannemelijk trachtte te maken. Het is haar niet ten volle geluktl Kees Sprok leverde beweeglijk spel, maar sprak onduidelijk en veel te vlug. Bovendien kan aan zijn Uit spraak nog wel Iets gevijld worden. Drie andere spelers bevielen.ons beter en dan mag eerst en met 'ere Miep Nelis genoemd worden, die aan de huishoudster de fleurige figuur schonk, aan wie het stuk zo dringend behoefte had, Jo Persoon-Galesloot tekende met rake trekjes de vrijgezellin, die ver liefd is, en Theo de pleegzoon vond in Eddy Hartman een waardige vertolker. Rest ons tot slot voorzitter Gradus Goets lof toe te zwaaien voor zijn onvermoeid ijveren in het belang van BAVO, zo, dat hij gisteren, op zijn 20-jarlg huwelijksfeest de gehele avond offerde aan zijn vereniging, H.S. De stichting „Jong Haarlem vooruit" houdt vanavond in het Concertgebouw een slotavöhd, waarop het gezelschap „Puck" het comedie-ballet „Dievenbal" van Jean Anouilh zal opvoeren. S.ds dirigenten zich meer en meer beijveren om 17- en 18- eeuwse- werken volgens de oorspronkelijke orkestbezetting uit te voeren, maakt men opnieuw kennis met oude, doch geenszins verouderde instrumenten. Zo in Bach's Mattheus-pasie met de Viola da Gamba, een instrument, enigszins op de violoncello gelijkend, doch met een zevental snaren, waardoor het instru ment meer technische mogelijkheden biedt; Belangrijker nog dan deze moge lijkheden is het sonore timbre van dit instrument. Het leent zich daarom uit stekend te worden gebruikt tezamen en in afwisseling met zangmuziek. Bach heeft dit duidelijk in aria's van de Mat- theus-passles bewezen. Ook als solo-instrument, begeleid door klavier, strijk- of kamerorkest schenkt de Viola da Gamba grote voldoening. Vanzelfsprekend komt het mooie klank timbre eerst dan volkomen tot zijn recht wanneer een werk speciaal voor het in strument is geschreven, geheel op het timbre is ingesteld. Tot het beluisteren van het Viola da Gamba-spel met begeleiding van strijkorkest wordt men nu eerstdaags door de „Die Haerlemse Musyckca mer" in de gelegenheid gesteld. De ,,Camer" heeft namelijk de Viola da Gamba-speler Frits Lentz, die ai sinds jaren bi) radio-uitzendingen, op con certen en passie-uitvoeringen in bin nen- en buitenland optreedt, bereid gevonden op één harer concerten als solist mede te werken. Lentz' keuze is gevallen op concert- werken van Telemann en Tartinl, twee grote componisten uit de 17-de en 18- de eeuw. Een langdurige voorbereiding heeft plaats gehad. Lentz stelde reeds enige weken het orkest in de gelegen heid genoemde concertwerken met hem tezamen op de meest serieuze wijze te bestuderen. Een goed sluitend en ar tistiek geheel wordt aldus verkregen. De Musyckcamer completeert het pro gramma met een Concerto grosso voor 2 hobo's, strijkorkest en cembalo van Handel, een Concertino voor strijkorkest (6 partijen) van Carlo Rocciotti en een Notturno voor 2 fluiten, 2 hoorns en strijkorkest van Haydn. Rocciotti, tot nu toe een onbekend componist, is blijkbaar van Italiaanse afkomst, doch heeft zijn gehele leven (16811756) te 's Gravenhage gewoond. In de bibliotheek te Leiden vond men onlangs een zestal concertwerken, die tot de ontdekking van deze componist leidde. Advertentie A M VI Hl DAMS 1» V A All I 20 TEL. 110W Mangelwas 55 cts per kg. Uitslagen competitie onafhankelijken zijn: J. LuitenP. v. d. Velden afgebr.; Th. BandsmaW. van Putten 02; F. W. VisserJ. P. v. d. Meer 20. N, van Bakel—J. Kramer 1—1. Uitslagen comp. leden VKD: A. Mas- teling-^-Q. Kraak 1—1; P. BeelenR. Kok 0—2; fi. Lindeman—Th. Kok 0—2; J. v.d. Kroft—A. TVtasteling .1—1; M. Kok—G. Faaij 2—0; Th. van Wort—P. Beelen 1—1; Th. Kok—J. Heijne 2—0; G. Faaij—A Masteling 0—2; H. Rump—P. Mul 2—R. Kok—D. Rump 1—1. Gisteravond was het eerste team van de BC „Bloemendaal- 1939" op bezoek. De uit- slagen lijn Bouwmeester 55 49 33 7 1.48 0 Nieuwenhuis 60 60 33 0 1.81 2 v. d. Veldt 130 105 23 23 4.50 0 Berthölée 110 110 23 18 4.78 2 Lodder 35 26 40 2 0.62 0 Peterse 40 40 40 8 1.— 2 V. d. Vêldt 130 130 25 28 5.20 2 Bauer 85 61 25 12 2.44 0 Hoffmans 55 55 23 15 2.39 2 Metten 75 49 23 8 2.13 0 v. d. Berg 190 190 22 85 8.63 2 Timmer 155 83 22 20 3.77 0 Op Woensdag 19 Mei vindt in het Concertgebouw een grote uitvoering plaats ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de RKGV „Hercules". Op deze uitvoering dragen allen het voor geschreven costuum, dat bestaat Uit groene broekrok, witte blouse, gym schoenen en sokken. Om twee uur wordt Woensdag de generale repetitie gehouden. Daar de uitvoering 's avonds om 8 uur begint, gelieven de deelne mers om half acht aanwezig te zijn. Het nationaal tamboerconcour», geor ganiseerd door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Bennebroek ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan en gehouden op Zaterdag 15 en Zondag 16 Mei is een buitengewoon succes ge worden. Niet minder dan 25 corpsen, waaronder er vele van prima kwali teit namen aan dit concours deel en er waren zowel verenigingen uit Heem stede als uit Den Haag en zelfs uit Groningen aanwezig. De rhytmische en muzikale prestaties stonden op een zeer hoog peil en de jury, bestaande uit de heren Jos. de Klerk te Haarlem, Jan de Groot uit IJmuiden en W. v. d. Peljl te Heemstede heeft het dan ook zeer moeilijk gehad. Men was over de uitslag die Zondagavond in het R.K. Verenigingsgebouw bekend werd ge maakt het gebouw ls misschien nog nooit zo vol geweest want men kon letterlijk over de hoofden lopen over het algemeen tevreden, al worden er altijd teleurstellingen geboekt. De ju ry leverde overigens een uitzonderlijke prestatie door op de Zondag niet min der dan 18 maal het marsparcours af te marcheren dat 500 meter lang was, plus nog steeds ongeveer 230 meter van de finish naar de start. Dat de pech ook hier een rol speel de. ligt voor de nand Zo trok bij de loting het enig deelnemend vrouweiyk corps uit Schiedam, de Ravoband van het Ned. Padvlndstersgilde het aller laatste nummer. Deze meisjes waren reeds om 11 Uur ln Bennebroek en eerst te half acht des avonds sloten zy als laatste maar zeker niet als de slecht ste de wedstryd. Met hun dertienen deze band brengt het wat betreft leden aantal nooit verder dan 13 leden doch zü behalen altyd een eerste prys slaagden zy er ook nu weer in, een eerste prijs te winnen. De houding van het publiek, vooral aan de finish, was buitengewoon sym pathiek. Na 't eind van de marswedstryd werden daar n.l. de verplichte nummers ge speeld en na elk nummer, ongeacht welk corps het was, klaterde een ap plaus door de koude lucht. Ook de aan- wüzingen van de Rykspolitie werden goed opgevolgd, al kostte het wel eens moeite om vooral de jeugd achter de marcherende corpsen vandaan te hou den, In het algemeen kan dan ook wor den gezegd, dat dit evenement volko men is geslaagd en dat het aanbeve ling verdient, ln 1955 dit nationaal con cours weer te herhalen, al is het dan niet onwaarschüniyk dat nog gunstiger dagen zullen worden uitgezócht. Zaterdagmiddag werd in tegenwoor- woordigheid van een groot aantal be langstellenden, waaronder het college van B. en W. Pastoor L. Janssen Schmidt, de gemeentesecretaris, de heer C. Bregman, Dr. en mevrouw van Aalst en verschillende raadsleden, het- nationaal tamboerconcours officieel ge opend. Na een inleidend woord van de voorzitter van „Kunst na Arbeid", de heer H. v. Exel die zowel de genodig den als de vertegenwoordigers van de deelnemende corpsen begroette, kreeg de burgemeester van Bennebroek, Mr. K. J. G. baron van Hardenbroek die tevens beschermheer is van „Kunst na Arbeid" het woord en sprak niet alleen een hartelijk begroetingswoord tot de gasten, waarin hy tevens een beschrij ving gaf van zyn gemeente maar hp schetste ook het grote aandeel dat ..Kunst na Arbeid" gedurende haar vyftigjarig bestaan heeft gehad ln het ontspanningsleven van de gemeente en herinnerde daarby aan de moeilijkhe den die zy ln deze lange periode heeft ondervonden. Byzonder leuk was het verschijnen van het Jeugdcorps Concordia uit Lei den, waarin peuters van misschien vier turven hoog zo keurig in de maat marcheerden dat zowaar tal van vol wassenen er een voorbeeld aan konden nemen. Het resultaat van de jury was, dat de Hoogoven Harmonie 200 punten be haalde, dus naast een eerste prys niet alleen een pluim van de jury maar tevens een extra prys, bestaande uit een medaille, geschonken door Z.K.H. Prins Bernhard. Het jeugdcorps Con cordia kreeg ln de afdeling C. een eerste prys met 170 punten, de Shell Harmonie behaalde 194 punten, de Ned. Padvinders uit Den Haag 194 punten, hun stamgenoten uit Amsterdam 172 en Concordia uit Leiden (volwassenen) 171, alle een eerste prys. De N.Z.H. uit Leiden behaalde met 143 punten de 2de prys. Doordat vrywel alle corpsen op tyd aanwezig waren, werd het mogelyk dat even over twaalf de tweede dag even eens officieel werd ingeluid met een toespraak van de heer K. Enthoven, wethouder van de gemeente Benne broek en erevoorzitter van „Kunst na Arbeid", na ingeleid te zijn door de voorzitter, de heer H. v. Exel. Om alle deelnemende verenigingen te gaan beschryven, is waarlyk teveel ge vergd, daarom zullen we volstaan met op te merken dat er ook nu weer keurig werk is geleverd, maardat er ook technische blunders zyn ge maakt. Daar was b.v. de Padvinders band die de deelname aan de mars- wedstrijd begon metzwygende trom en hoornseen grote' fout van de tamboer-maitre die hy later wel her stelde maar die de band toch wel pun ten gekost heeft. Harmonie Tuindorp overtrad het 'wedstrijdreglement en kreeg dus geen beoordeling, de oorzaak daarvan Was dat in twee verschillende afdelingen telkens met dezelfde forma tie werd deelgenomen, waardoor zy ln botsing kwam met de voorschriften. Ais geheel ls ook deze tweede dag uitstekend geslaagd en tot slot van dit overzicht willen we voorlopig volstaan met mede te delen dat Klein maar Dapper uit Den Haag het hoogst aan tal punten behaalde uit de gehele wed stryd n.l. 205 punten; de tamboer-mai tre kreeg een extra prys met 28 en een halve punt. Deze vereniging behaal de tevens de medaille, geschonken door H. M Koningin Juliana. Morgen zullen wy, in verband met de ruimte, de volledige uitslag van dit zo geslaagde concours geven. Gezien de solistische medewerking van Piet Lentz, de vervulling van de Cembalo-party door Géertrude Maclaine de studie-Ijver van dirigent en leden van de Musyckcamer en het waardevolle programma staat Haarlems kunstzinnig publiek een belangrijk kamermuziekcon cert te wachten. Het concert zal plaats vinden op Dinsdag, 19 Mel, a.s. in „De Vleeshal". O. K. Het bestuur van de Bew. Europese Federalisten afdeling Haarlem organi seert vandaag 17 Mei ln de voorzaal van restaurant Brlnkmann een interes sante avond, waarop de heer H. J. Blok ker voorzitter van de Esperanto Afde ling Haarlem, uitvoerig de voordelen van het Esperato uiteen zal zetten als congrestaai. Er ls daarna gelegen heid tot debat. De avond zal worden bijgewoond door de heer Mason tuard, die het komende Internationale Esperato Congres in Haarlem voorbereidt. De uitslagen van de gespeelde wed- stryden luiden: Dames: Gios 1—SSO 1 1—3; de Blin- kert 2Santpoort 1 2—2; Rapidltas 2 Spaarnestad 1 3—0; Onze Gezellen 1 —Stampers 1 30; AVC 1—die Raeckse 4 3—0; HVS 2—Stampers 1 1—3; AVC 1 Onze Gezellen 2 30; HBC 2—die Raeckse 3 31; Onze Gezellen 1Gios 2 4—0. Heren: PWN 1—Boru 1 4—0; PSVH 2 —Sportief 1 2—2; HBC 1Santpoort 1 2—2; OVRA 1—de BUnkert 1 3—1; VCK 1—HBC 2 4—0; Gios 2Rapidltas 2 30; Spaarnestad 1Leonidas 2 40; die Raeckse 2—AVC 1 4—0; HVS 3—Ramp laan 1 4—0. Dames: HBC 1—VCK 1 1—3, HBC 2— VCR 1 4—0. Onze Gezellen 1—OVRA 2 4—0. AVC 1—Stampers 1 4—0. HVS 2— Gios 2 0—4. De Blinkert 2—SSO 1 0-4. Velox 3—MHBS 1 0—4 (MHBS kamp,). HBC 3—Onze Gezellen 2 3—1, Leonidas 1Santpoort 1 31. Heren: PSCB 1—Cios 1 1—3. PWN 1— Rapidltas 2 3—1, VCR 2—HBC 2 3—1. VCR 2—HBC 2 0—4. HBC 1—Cios 3 40„ Rapidltas 1De Blinkert 1 3—0. Cios 2—Ramplaan 1 3—1. PWN 2—die Raeckse 3 13. In de tweede klasse heren legde Ra pidltas beslag op de kampioenstitel en promoveert naar de eerste klasse. Bij de dames kwam in de derde klasse B d'e titel terecht bij het team van de MHBS. 'Aangezien zowel Onze Gezel len als SSO hun wedstrijden wisten te winnen, bestaat in de dei-de klasse A nog steedjs een goede kans dat de kam pioenstitel terecht komt bij de Onze Gezellen-dames. Haarlem 4BMHC 2; gewonnen door BMHC met 33 runs. BMHC 100 voor 5 wickets (gesloten), A. Holscher 19, A. Dal- meijer 12, P. v. d. Harst 41 not out, M. Sluij- ter 13. Bowlingcijfers Haarlem, F. van Dok 112, H. Schlatmann 419. Haarlem 67, F. van Dok 12, H. Schlatmann 17, Extra's 19 (wides!). Bowlingcijfers BMHC. A Hol scher 3—22, G. Koningsveld 1—9, P van der Harst 210, E. Brongersma 11, K. Creutzberg 1—2, R. Schouw 1—1. Röod en Wit 5A—CVHW 2; gewonnen door CVHW -met 5 runs. CVHW 46, F: Vo gelsang 13, Extra's 16. Bowlingcijfers R. en W. J. H. Nijhuis .2—11. F. L. van Muis winkel 4—13. E. C. P. Deinum 3—6. Rood en Wit 41, Bowlingcijfers CVHW J. D. Leijer Jr, 4—17. J. Postma 5—7, F. Vogelsang 1—8. CVHW (2e Innings) 22 voor 1 wicket, op gegeven door R. en W. J. Jacobs 11 not out. CVHW 3—Rood en Wit 5C; gewonnen door Rood en Wit met 73 runs. Rood en Wit 129 voor 3 wickets (gesloten), J. C. A. Luining 36, J. H. J. Hoog 29 not out. R. Onstein 50 not out, Extra's 12. Bowlingcijfers CVHW C. Aronds 28, G. Zeeuwe 1—17. CVHW 56, F. Kottman 13, H. de Visser 14. Bowling cijfers Rood en Wit, J. C. A. Luining 4—14, A W. Hamburger 3—14, R. Onstein 3—20. De voorbereidingen voor de Voor jaarsmarkt, die georganisee:-^linze ten bate van ontlzsmde n:. kinderen door de aangesloten vet gingen bij de Nederlandse Jeugd u meenschap, zijn in volle gang. Verscheidene jeugdgroepen heD® gedurende de lange winter °P;7:"rCi middagen en -avonden hiervoor al n» gewerkt en vele leidsters en ?iid. gaven hiervoor bijna al hun vrije J Resultaat is dan ook, dat er ^ee h:;n aardige en mooie dingen tevoorscn j getoverd werden, die ten verkoop z len worden aangeboden of Amerika verkocht. Aardit\ atracties stands w?[erl voorbereid, zoals schieten met pij) boog, een waarzegster en het rad v avontuur. Een van de groepen voert tweema per avond of middag een klucht .P> het begint werklyk op te lijken, V het en succesvolle markt zal worden. In de afgelopen week zijn de laat?'* wedstrijden voor de winter waterpoi competitie kring Haarlem SesPee|r' Voor de eerste klasse heren speew HVGB 1 in Zaandam tegen NereuS en Zaterdagavond tegen Haarlem V HVGB zegevierde en behaalde de «tel- DWT kwam op bezoek bij HPC 1. V°? de rust bezorgde Dijkstra HPC de ding en ln de tweede speelhelft scoor* den Geurtsen, Dijkstra en Pronk voor HPC, dat dus met 4-0 won. Voor de tweede klas dames werd ge* speeld de ontmoeting DWT 2-HFC welke wedstrijd de beslissing voor #e; kampioenschap moest brengen. DWT had een invalster voor de doelverdedig- ster en verloor met 3-0. HVGB 2 won in deze afdeling met 2-1 van VZV l- Eindstanden: Dames eerste klasse: DWT 1 8-ljj» DWR -8-10; Nereus 8-9; Haarlem 8-3, HVGB 8-2. Tweede klasse: HPC 1 8-15; DWT 8-13; VZV 1 8-0; DWR 2 8-4; HVGB 8-2 Derde klasse: HPC 2 8-13; DWT 8-9; DWT 4 8-2; DWR 3 8-2. Heren eerste klasse: HVGB 12-20! Haarlem 12-19; HPC 12-16; Nereu» 12-16; DWR 12-6; DWT 12-5; VZV 12-2. Tweede klasse; HVGB 2 8-16; HPC 8-6; DWR 2 8-5; DWT 2 8-4; Haarlem 2 8-3 Derde klasse: HVGB 4 8-16; HVGB 8-12; HPC 3 8-6; Haarlem 3 8-2; DWT 3 8-2 Vierde klasse: HVGB 6 10-15; HZV l 10-13; HVGB 5 10-10; HPC 4 10-5; DWR 3 10-4; VZV 2 10-1. Afdeling meisjes; HVGB 8-12; DWÏ 8-11; Haarlem 8-6; HPC 8-2; VZV 8-t. Afdeling jongens: HVGB 6-10; DWT 0-10; Haarlem 0-3; HPC 6-1. De burgemeester van Zandvoort zal Woensdag 19 Mei geen spreekuur hou den. De winkeliersveren. „Grote Krocht" t« Zandvoort zal de ontsteking van ds feestverlichting in die straat heden avond gepaard doen gaan met een mu ziekuitvoering en verschillende attrac ties. Op decoratieve wijze zijn aan weers- zyden van de Grote Krocht masten ge plaatst welke geïllumineerd zullen wor den en met vlaggen en bloemen ver sierd. Het entreé van Zandvoort krygt daardoor een feestelijk karakter. Ondertrouwd: A. H. van Wonderen en T. Visscher; G. W. von Meyenfeldt en N. G. Boelhouwer; A. Eveleens en A. W. Kloos; P. J. van Loy en S, Brinkman; A. Balk en W. Schaap; L. M. Ruppert en J. Th. Holtmann. Getrouwd: Y. R. von Holtz en S. C. van Schendelen; J. Das en J. H Buurman; E. H. Bianchi en M. R. Tom- brock. In Santpoort was het Zondagmiddag, na het bekend worden van het geiyke spel van „Velsen" op het Amsterdamse T.O.G. volop feest. Tegen een uur of zeg kwamen de bussen niet supporters, die in groten getale meegetrokken waren om langs het lijntje steun te verlenen, terug, en met hen ook het zegevierend elftal. De mogeiykheid tot een terugkeer in de tweede klasse is geschapen. Het komt er nu op aan in de promotiewed strijden alles te geven om deze terug keer op een plaats, die „Velsen" rech tens toekomt, tot een feit te maken. Toen in 1941 de fusie tussen R.K.F. en K.N.V.B. tot stand kwam werd „Santpoort" ingedeeld in de derde klas se. Maar „Santpoort" werd onmiddellijk kampioen en promoveerde naar de tweede klasse. De R.K. voetbalvereni ging „Santpoort", !n 1922 opgericht en steeds een toonaangevende vereniging in de R.K.F., sprak ook in de K.N.V.B. zyn woordje mee. In 1945 kwam de fusie met de R.K.S.V. „O.J.V." en van toen af werd het katholieke principe uitgedragen onder de naam R.K.S.V. „Velsen". In 1948 kwam de tegenslag. Tegen het Rotterdamse C.V.V. moest een beslis- singswedstryd gespeeld worden. Velsen maakte het eerste doelpunt en Kees Demmers had in het Velsen-doel niets te doen. Tot Jan Nyssen uit moest vallen. Deze ohfortuiniyke wedstryd werd tenslotte met 5—3 verloren en ook by de degradatiewedstrijden had „Vel sen" Vrouwe Fortuna niet aan zyn zyde. De nieuwe competitie leverde echter weer een kampioenschap op. Zou het een snelle come back worden? Het lukte niet. In de eerste promotiewed strijd tegen Schoten brak N. Stet een been en tenslotte promoveerde Schoten. In de daaropvolgende jaren behoorden Jan Bakkum en zyn mannen steeds by de bovenste ploegen. Maar een kampi oenschap bleef uit tot 1954. Als een lopend vuurtje ging het nieuws '8 middags door Velsen. By Böhm werd de vlag gehesen en toen waren ook de twyfelaars overtuigd. De R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria", die meegetrokken was naar Amster dam, keerde in yitempo terug, om de winnende ploeg met de grote sup porters-aanhang by de gemeentegrens een welkom toe te blazen. De spelers, gezeten op een platte wagen, werden ln triomftocht door het dorp gereden, voorop de muziek, achter de wagen de bussen met supporters, die een extra lading jeugd op het dak kregen. En overal liepen de mensen uit om de kampioen te bejubelen. In Zomerlust de heer Böhm had zyn zaal zekerheidshalve vast vryge- maakt is het een gaan en komen ge weest van mensen, die gelukwensen, bloemen en geschenken kwamen over handigen Voorzitter G. A. M. Hunfeld was hier de eerste, die zijn jongens nog eens officieel feliciteerde en wie zal het hem kwalyk nemen, dat hy in zyn fantasie zelfs tot een eerste klasser» schap durfde te denken? Ere-voorzitter J. P. Nyssen maakte van zyn felicitatie woord gebruik om er nog eens op ta wyzen, dat de katholieke sport in de sport geen doel ziet, maar een middel om de katholieke jeugd door de moei- lyke jaren heen te helpen. Ook de heer F. Heeremans, voorzitter van „Soli bood gelukwensen aan en hoopte „Vel sen" nog vele malen te mogen huldigen- Vele handen hebben de kampioenen nog moeten schudden. Wethouder H. de Boer kwam met de ambtenaar voor de sport, de heer H. G. F. Smakman, na mens het gemeentebestuur complimen teren en gelukwensen aanbieden. D« K.N.V.B.-consul, de heer G. J. Bremer kamp, stak zyn sympathie voor „Vel sen" niet onder stoelen of banken. P® heer A. M. Disselköter, voorzitter van Terrasvogels, gewaagde van een ge* zonde rivaliteit. De voorzitter van „Ön* ze Gezellen" uit Haarlem verheugde er zich byzonder over dat een katholiek® vereniging het kampioenschap had we* ten te behalen en de voorzitter van DEM had slechts één wens: dat zijd ploeg eveneens kampioen zou worden, dan wordt bij de promotie-wedstryden in elk geval een katholieke club tweede klasser. De gelukwensen bleven binnenstromen en intussen maakte de „Velsen"-faitil)'0 er een gezellig feest van, dat tot mid* dernacht duurde. De katholieke sport vereniging „Velsen" heeft een kampi°e" ln zijn midden. Het zal er nu op aank°' men de terugkeer naar de tweede kl»» tot een feit te maken. Velen in en bui* ten de gemeente Velsen hopen, dat J®** Bakkum en de zijnen het zover zul'en schoppen. Op de gehouden jaarlijkse Algeme®® Vergadering van aandeelhouders is het voorstel van de Commissarisen R sloten, na opvoering van de vr'Je"„gr technische reserves, het dividend ov het boekjaar 1953 vast te stellen op 10 j De vrye reserves zijn gestegen 1,100.000,-. Anaconda «Joppei Bethlehem Steel 'Jhrysiet Corp ■ileal Electric ".erierai Motors Am. Motors ttennecot! Copper 'vlonigumerV Ward \nrth American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern t'-o-ltic Southern Railway Tidewater U S Steel 13/8 36 64% 60% llSVi 70 14% 80% 64 22% 27'} 38% 48% 43% 51% 20% 46 fe 14/® 36% 6»% 71 14 a 88$ 04% 23 27% 57% 48% 44% 52% 20% 47%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2