Minister Cals: Nijmeegs initiatief bij vorming vart Civitas Academica Vele autoriteiten aanwezig bij viering van 30-jarig bestaan der Universiteit Vluchtelingen uit China op Schiphol aangekomen rr Schaafwonden? doodgewaande missie-overste in vaderland terug ulfllii IC IC 11 H# Iét I CENTRAAL PENSIOEN BUREAU f Indonesië overweegt vorming non-agressiepact in Z.-0.-Azië 234min. beschuiten perjaar Waardering voor uitbreiding van de bijzondere credietverlening Levensverzekering- Maatschap pijen: werken samen in Nieuwe Amerikaanse tanks 18 bejaarde en invalide Wit-Russen Mgr. Q. Pessers staatsgevaarlijk in de ogen der communisten Tegenhanger van Amerikaanse plannen Adhaesie van de H. Stoel Weer verscheidene heidebranden Echter geen middenstandspolitiek op lange termijn Behoefte aan een verdere sanering? MOORD in Parijs TWEEDE KAMER OVER MIDDENSTANDSNOTA MAANDAG 17 MEI 1954 PAGINA 3 Mgr. Alfrink: Nog steeds veel misverstand omtrent redenen van bestaan gigg» Vier dodelijke ongevallen Het ongeval te Tiel Soldaat demonstreerde anti-tank-wapen Duitse tankspecialist Guderian overleden Jilkb 4ÉÉÉ&, lillik Cultuurbescherming Onderscheiden Volautomatische pro ductie bij Turkstra De f 3000.- grens door GEORGES SIMENON Hoge onderscheiding voor Braziliaan Int. congres over Kath. filmkeuring ei Was een fees± van heel Kaiholiek Nederland, dai Zaier- in Nijmegen ier gelegenheid van hei dertigjarig der R'K" Universiteit gevierd werd. Hei was een holiek feest, dai ingezet werd mei een pontificale H. Mis, ^et Was een academisch fëesi, gevierd mei een plechtige cadernische zitting,- er was nog een receptie en daartussen ^oor-was er een blij ontmoeten van veel oude bekenden, nlij weerzien van velen, die door banden van verschil- io+i afrci me± Ue R.K. Universiteit verbonden zijn, en laai in de avond waren er die aangename dingen, die en waar gemeenschapsfeest kenmerken, en die ons de ^eraniie geven, dat de universitaire gemeenschap niet "Teer een ver verwijderd ideaal is. Exc. mgr. dr. J. A. J. M. Hanssen, bis schop-coadjutor van Roermond, Hunne Excellenties dr. L. J. M. Reel, mr. J. M. L. Th. Cals, A. C. de Bruijn, F. J. F. M. van Thiel, de Commissarissen der Koningin in de provincies Gelder land, Overijssel en Limburg, de heer H. van Doorn, voorzitter van de K. V. P., vele leden van de Eerste en Twee de Kamer, de leden van de St. Rad- boudstichting, het College van Curato ren der R.K. Universi'eit onder zijn voorzitter oud-minister mr. J. R. H. van Schaik. Op dit feest was heel katholiek Ne derland vertegenwoordigd. Van de enwezigen noemen we: Z. H. Exc. *,®r- P- Giobbe, pauselijk internun- a ai H' Exc- mgr. dr- B- J- Alfrink, artsbisschop-coadjutor van Utrecht, bic i. Exc- mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, 'sschop van 's-Hertogenbosch, Z. H. 's Morge-.s droeg Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor en voorzitter van de St. Radboudstich- Met tranen van ontroering in de ogen "e«ft Zondagavond laat een groepje deJaarde, invalide en gebrekkige Vluchtelingen de voet gezet op Schip- ~°1 in het land, dat na vele jaren van rondzwerven over vele delen van de aardbol hun vaderland zal worden. Eer. apeciaal gecharteerd toestel van de Scandinavische luchtvaartmaatschap pij» de „Erik Viking", bracht achttien "'t-Russen, die hun geboorteland vele Jaren geleden hebben moeten verlaten *n naar China of elders ziin uitgewe- *®n, in de gastvrije handen van de helpers er, helpsters der „Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen", die voor hun herstel *h voor hun assimilatie in Nederland gaat zorgdragen. aijn 18 van de vele duizenden vluchtehngen op de wereld, die te- h ,en met 17 anderen hun zwervers- .n en hun kamp-ellende zullen geten 'n het gastvrije Nederland, rfarvan de regering hun asyl heeft peri?e?r op sPeeiaal verzoek van de v. N.-Hoge Commissaris voor de vluch telingen en het Internationale Comité Voor Europese Migratie, de ICEM, als onderdeel van de tweede grote over brenging van vluchtelingen uit Shang hai en Honkong in China naar de tanden, die deze mensen zullen opne men. Bevend van zwakte en emoties strompelden de bejaarden en invaliden hit het toestel het trapje af. Behulp zame stewardessen ondersteunden de Zwakken. Diepe groeven in 't gelaat toonden de sporen van jarenlange el- tende en ontbering, typerend voor de Vluchteling, die noch in zijn geboor teland, noch elders rust heeft kunnen Vtndeft. Terwijl zestien spaarzaam geklede vrouwen en mannen in het ontvangstzaaltje van de luchthaven wat op verhaal konden komen, reed *en heftruck langszij het vliegtuig en macht twee brancards met de beide mmstige zieken op de begane grond, waar de ambulancewagens de droeve Jast overnamen. Van de achttien lijden er elf aan tuberculose, enkelen hebben een chro nische ziekte en de anderen zijn hulp behoevend en invalide. De t.b.-patiën- ®n zullen in de Nederlandse sanatoria, voor hun genezing worden onderge bracht, de chronische zieken gaan "aar huize „Pasadena" in Zeist, ter wijl de invaliden elders in tehuizen wat P adem kunnen komen in een rustige omgeving. Grote tranen rolden over het gerim- Pejde gelaat van zjjn vrouw, toen de ojaarde en gekromde Troechnow Advertentie SïSSö hakkelend zijn Russische klanken uit stootte, die de dank van allen vertolk ten, gelet op de ontroering op aller ge zichten. „Wij zjjn heel erg bljj, dat Nederland ons wil opnemen" zo ver taalde mevr. A. Kotsjergina uit Utrecht zijn woorden, „en we zullen deze dank het beste tot uiting kunnen brengen in ons gedrag en in het aanpassen aan de Nederlandse levensomstandig heden. Dank, hartelijk dank aan allen. We zullen het verleden dienen te ver geten." Het achtjarig dochtertje van de speel goedfabrikant H. Lip te Hoogeveen, is on der een met puin geladen wagen geraakt. Het meisje kreeg het achterwiel van de wagen over het hoofd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. De 69-jarige heer F. Muller te Utrecht ls bij het openschuiven van het raam van zijn slaapkamer op de eerste verdieping naar buitengevallen en met zware verwondin gen naar het St. Antonius-ziekenhuis ver voerd, waar hij later is overleden. In het afgelopen weekeinde zijn te Rot terdam twee dodelijke verkeersongelukken gebeurd. In beide gevallen was het slacht offer een jongen van tien jaar. Op de Schieweg werd A. Mulder door een vracht auto overreden en gedood. Op de Strevel- seweg werd T. van Beek door een motor rijder aangereden. Hij liep een schedel breuk op en overleed in het Zuiderzieken- Omtrent het ongeval tijdens de militaire oefeningen in Tiel, waarbij de achtjarige P. van Ingen is omgekomen, vernemen wij nog van de zijde der gemeentepolitie, dat vriendjes van de getroffen jongen hebben verklaard, dat de soldaat, die met de be waking van het anti-tank-wapen was be last, zehf het projectiel in het wapen heeft geduwd om de jongens duidelijk te ma ken, op welke wijze dit wapen moest wor den gebruikt, zulks met de bekende droe vige gevolgen. Uiteraard is er van enig opzet in dit ge val totaal geen sprake. Ex-géneraal Heinz Guderian, de Duit se tankspecialist uit de afgelopen oor log, is Zaterdag bij Fussen in Beieren op 65-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan een leverziekte. Na de Duitse successen in Polen en Frankrijk aan het begin van de oor log viel Guderian in 1941 in ongenade door het mislukken van de opmars van tanks naar Moskou in de herfst van dat jaar. In Juli 1944 werd hij in ere her steld en benoemd tot hoofd van de Duitse generale staf. Reeds in de eer ste wereldoorlog was Guderian lid van de Duitse Generale Staf. Nadat hij krijgsgevangen was gemaakt, is hij niet van oorlogsmisdaden beschuldigd. (D.P.A.—U.P.) feet Y" 9. Pessers O.F.M., apostolisch pre- vaae,'fn. Kiangchow, heeft Zondag in zijn gedr. Tilburg een plechtige h. Mis op- Zijn l?en' Zes en half jaar geleden werd "e n gemeld en werd in de kerk van *ijn I. Y'heentius a Paolo te Tilburg voor °Ssedr rust een pontificale Requiemmis hater 3gen- ziin vriend en studiegenoot, v^'ak t 1,6 O.F.M., pastoor te Gouda, «eer, Ioen de lijkrede uit. Zondagmorgen f-'hij,a dea® in dezelfde kerk de thans uit verbannen mgr. Pessers toegesproken. rih„erünn,erde er aan> dat zea jaar ge- ?atafalk ln rouw gehuld was en een de ,,Y'as.pPgesteld, waarop de tekenen ï®h. OnrflÜi g'leid van mgr. Pessers rust- o01c iéts vf? ?ie ,rouw was er toen toch bat God ,f v, j0ts.ky ons", zo zei spr., „om- jfpUs Davt„V» uitverkozen om te zijn een cfiaben °J die zijn leven geeft voor zijn K?t de donal. zei dan' dat het bericht, \\ri» Vreugde w^av,nde nog in leven was» *t„^' dat i,« begroet omdat men toen bders voor ®teeds stond onder de 8ev0lM z°?n De zes -iaren» dia daa™a del^t. waarin verschrikkelijke jaren Va.,' eindeloo. Pess^s is mishan- °tte verbanrm Tri.™ opgejaagd en bannen uit China. „Zij hebben u uitgebannen uit China, maar pas nadat de communisten u de hoogste eerbetui ging hebben gegeven. Zij hebben u im mers staatsgevaarlijk genoemd", zo ver volgde spr„ „en dat getuigt, dat gij te groot en te sterk voor hen waart, en dat zij niet tegen uw invloed op konden. Zij hebben u staatsgevaarlijk genoemd, omdat gij zijt gebleven en er niet aan dacht heen te gaan als een vluchteling, als een huur ling, die zijn kudde verlaat. Staatsgevaar lijk waart ge door uw voorbeeld van naas tenliefde en opoffering." Spr. zei, dat de thans in het vaderland teruggekeerde mgr. Pessers door Gods ge nade zeer veel heeft betekend. Daarom is deze dag vreugdevol en is er reden voor een dankoffer aan God, al ziet de wereld in deze terugkeer misschien de mislukking van dertig jaar priesterleven. Spr. drukte de hoop uit, dat God mgr. Pessers, die sterk en gezond is teruggekeerd, moge ze genen en dat Hij hem nog veel voor zijn dierbaar China moge laten werken. „Laten wij in ons gebed gedenken" zo eindigde pastoor De Wit. „de velen voor wie gij niet gestorven zijt, maar voor wie ge geleefd en gewerkt hebt." De H. "Mis werd bijgewoond door zeer veel familieleden en vrienden van de uit gebannen apostolisch prefect. ting, een plechtige H. Mis van dank baarheid op. Monseigneur werd bij het heilig Misoffer geassisteerd door erekanun nik deken C. J. E. N. van Dijck als presbyter assistens. Als troondiakens fungeerden erekanunnik G. W. van der Heijden en pastoor A. M. W. Mul ders, als diaken ad missam pater drs. B. G. M. van Ogtrop en als subdiaken ad missam pastoor A. E. Schelstraete S.S.S. De lagere functies werden er- vuld door priesters van het Piuscon- vict. Feestelijk weerklonk het orgelspel van Albert de Klerk en de Missa In Festo Assumptionis B.M.V. van prof. dr. Hendrik -Andriesser, welke werd uitgevoerd door het Studentenkoor „Alphons Diepenbrock", versterkt met de sopranen van het, Redemptoristen Seminarie „Nebo", het geheel onder de voortreffelijke leiding van dr. Ben Kahmann. Een zeer eigen cachet hebben derge lijke academische plechtigheden bij het begin en het einde wanneer een statige rij van hoogleraren, getooid met toga en baret, voortschrijdt. Een zeer fris kleurrijk effect maakten op het effen zwart van de toga's de cap- pa's der verschillende eredoctoraten, die aan Nijmeegse hoogleraren te beurt zijn gevallen. Na de plechtige H. Mis recipieerde de rector-magnificus prof. dr. J. H. Robbers S.J. met de assessoren en secretaris van de academische senaat en de voorzitters van de faculteiten in de feestelijk aangeklede aula maior, waar velen hun gelukwensen aan de jubilerende Alma Mater kwamen aan bieden. We merkten o.a. op de rectores magnifici der andere Nederlandse uni versiteiten en vele autoriteiten uit stad en land. Een Universiteit viert haar feesten met een Academische Zitting. Dit was ook het hoogtepunt van de dag. De talrijke feestgangers verzamelden zich des middags in de grote concertzaal van De Vereniging om te luisteren waai namens het gehele Katholieke volks deel, namens de regering, en namens de drie groeperingen, waarop de uni versitaire gemeenschap is opgebouwd, de hoogleraren de studenten en de re ünisten woorden van gelukwens en van bezinning, van idealisme en realiteits zin van dankbaarheid en vreugde ge sproken werden. Telegrammen werden verzonden aan Z. H. de Paus, aan H. M. de Koningin en aan Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong. De diesrede van de Rector Magnifi cus handelde over het onderwerp: „Wijsgeren over hoge deugd en heiligheid". „Aardse wetenschap en wijsheid der menselijke rede moeten door hemels licht worden bestraald. De Katholieke Universiteit, die thans jubileert, vindt daarin haar bestaansgrond en zending", aldus besloot de Nijmeegse Rector zijn diesrede. Mgr. Alfrink bracht namens het Hoogwaardig Episcopaat dank aan al degenen, die in welke vorm ook aan de groei van de Katholieke Universi teit hun medewerking hebben gege ven. De eigen Universiteit zal alleen maar kunnen bestaan, aldus de aarts bisschop-coadjutor, wanneer zij ge dragen wordt door geheel ons katho lieke volk in al zijn verschillende la gen. Niet alleen door de gewone man, die trouw zijn geldelijke bijdragen geeft, voor het goede doel, dat hem van hogerhand wordt voorgehouden, maar ook door de academici van wie men zal mogen verwachten, dat zjj naast hun financiële bijdrage, ook be langstelling en medeleven voor de eigen Alma Mater aan de dag zullen leggen. Botsende rivaliteit van stu dentenverenigingen kan een gezond teken van leven zijn, al zou men hier bij bepaalde grenzen in acht genomen willen zien. Maar het besef van de waarde een eigen Universiteit te be zitten, moet hierboven staan. Men ont moet nog altijd mensen, die menen, dat het Episcopa t slechts op nega tieve gronden een eigen universiteit heeft opgericht. Alleen, wie de posi tieve waarde erkent van een eigen Universiteit: wetenschappelijk ge vormde werkers voort te brengen, die geleerd hebben hun wetenschappelijke structuur in te bouwen in de katho lieke geloofs- en levens-overtuiging zal dankbaar kunnen zijn om het bezit van een katholieke universiteit en er graag aan meewerken, dat ze zo voor treffelijk mogelijk zal zijn. Daarna bracht, als minnister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de gelukwensen van de regering aan de jubilerende Univer siteit over, ofschoon de persoonlijke banden die Zijne Excellentie als alum nus en praeses van de Reünistenraad vroeger met de Universiteit verbonden, herhaaldelijk naar voren kwamen. Hij vestigde speciaal de aandacht op de grote betekenis voor de wetenschap en de cultuur, welke de Katholieke Univer siteit voor het gehele maatschappelijke leven van Nederland gehad heeft, mede door een groeiend aantal wetenschappe lijk gefundeerde instellingen, voor het maatschappelijk leven van het grootste belang, welke met formele of persoon lijke banden aan de Katholieke Univer siteit verbonden zijn. Spreker noemde hier het Instituut voor de Journalistiek, de St. Maartenskliniek, het Mgr. Hoog veldinstituut, het K.S.K.I. en het on langs opgerichte paedagogisch centrum voor het gehele katholieke onderwijs. De minister sprak er zijn vreugde over uit, dat men het in Nijmegen aan gedurfd heeft vrij ingrijpende wijzigin gen aan te brengen in de structuur van het studentenleven, waardoor naar hij hoopte, een nieuwe stap is gezet in de vorming van een hechte civitas acade mica. Zijne Excellentie sprak zijn ge lukwensen uit met dit initiatief, dat hij met belangstelling zou blijven volgen. Ook bij deze academische zitting kwam de gedachte der Universitaire Gemeenschap sterk naar voren. Met name in de woorden, welke door de praeses van het Nijmeegs Studenten Corps de heer J. H. A. M. Loeff ge sproken werden. Dankbaar memoreerde hjj het groeiend besef van de onderlinge band der gehele academische gemeen schap, het besef, dat wetenschappelijk onderricht niet te scheiden is van vor ming in algemeen menselijke Namens de 2000 reünisten der Universiteit sprak de heer mr. F. E. A. M. Goseling, waarnemend voorz, van de Reünistenraad een woord van gelukwens tot de Rector Magnificus. De reünisten zijn, aldus de heer Goseling, een proef op de som voor het bestaansrecht der Universiteit. Steeds moeten deze zich bewust blij ven van hun plicht dit bestaansrecht getuigenis af te leggen. Een ongedwongen samenzijn, waartoe op voorstel van de Reünistenorganisatie deze plechtige academische zitting over ging, verenigde hoogleraren, studenten en afgestudeerden daarna in de foyer van het Concertgebouw De Vereniging. Ook op de Sociëteit, het Trefcentrum en vooral in het maison de vin „Chez Thaddée" hadden tot laat in de avond zeer prettige ontmoetingen plaats. Advertentie „E.R.K." Levensverz. Hij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. Hij. „Sf. Willibrordus Uirechi N.V. Verenigde Verz. Hijen (V.V.H.). Utrecht Dir. J. A. Duynstee Bezuidenhoutseweg 54 Tel. 773459 't-Gravenhage Dit is de eerste vrijgegeven joto, die de hele „familie" van moderne tanks van na de tweede wereldoorlog, welke voor de landmacht van de V. S. werden ont worpen, toont. Op de voorgrond de nieuwe zware T-43, welke is uitgerust met een 120 mm. snelvuurkanon, het zwaarste stuk geschut, dat ooit op een Ame rikaanse tank werd gemonteerd. Op de achtergrond van links naar rechts: de middelzware M-47; de halfzware M-48 en de lichte M-41. Ook de waarde van deze drie tanks wordt in hoge mate bepaald door de capaciteit van het gemon teerde kanon. Regeringskringen in Indonesië bestu deren de mogelijkheid van het vormen van een non-agressiepact tussen Indo nesië, Indië, Birma en communistisch China. Het persbureau Aneta meldt, dat „kringen in nauw contact met hoge re geringsautoriteiten" hebben gezegd dat het idee voor de vorming van zulk een pact al lang is overwogen. Volgens deze kringen zou „het idee" zo spoedig mo gelijk moeten worden uitgewerkt in verband met „de huidige urgentie van de politieke toestand in Zuid-Oost Azië, waar een wereldmacht pogingen in het werk stelt om een detensieblok te vor men." Bedoeld worden de pogingen van Amerika om een verdedigingspact voor Z.-O. Azië te bewerkstelligen. De vorming van een non-agressiepact volgens het idee van Indonesië tussen de drie Zuid-Oost Aziatische naties en communistisch China betekent, dat het pact in strijd zou zijn met de onafhan- keljj'kheidspolitiek die wordt gevolgd door Indonesië, Indië en Birma omdat het pact „niet gericht zou zijn tegen een wereldboek, maar alleen was be doeld om agressie tussen de betrokken landen te voorkomen," zo is voorts in Djakarta verklaard. De Indonesische kringen legden er voorts de nadruk op, dat het lidmaat schap van het anti-communistische blok dat door de Verenigde Staten is voorge steld, „het zich aansluiten bij een blok dat in strijd is met Indonesië,'s onafhan- kelijkheidspolitiek" zou betekenen. Het Amerikaanse voorstel voor een anti- sommunistisch gezamenlijk defensie-sys teem zou alleen een versterking bete kenen van „de positie van de koloniale landen in Azië, een positie, die niet kan worden aanvaard door de ontwakende volkeren van Azië," aldus meent men in de Indonesische kringen, die in nauw contact staan met de regering. (Aneta-UP) In de slotzitting van de internationale con ferentie, die tot taak heeft gehad het voor bereiden van een internationale overeen komst ter bescherming van kunstschatten in oorlogstijd, heeft de delegatie, die de H. Stoel vertegenwoordigde, een verklaring af gelegd, waarin uiting gegeven wordt aan de zeer grote belangstelling van deze delegatie voor de nobele doelstelling die aan de tot standkoming van het verdrag ten grondslag heeft gelegen. Na te hebben uiteengezet dat de H. Stoel zich nog zal hebben te beraden over de vraag in hoeverre een formele aansluiting als verdragspartij bij de conventie moge lijk is, verzekerde mgr. Sensi nogmaals dat de H. Stoel aan dit verdrag zijn meest volledige morele adhaesie toezegt. Moge de Unesco in een niet al te verwij derde toekomst nog eens komen tot het bestuderen van de mogelijkheid om de be scherming van andere goederen te verreke- ren, namelijk de opvoedkundige en kerke lijke goederen. Deze laatste zijn namelijk de hoogste uitdrukking van het geestelijke en morele patrimonium van de mensheid. Tengevolge van een zeer felle brand op de zgn. rechte heide onder de ge meente Goirle zich uitstrekkende langs de Belgische grens zijn ruim 50 ha bos, heide en vliegdennen ver loren gegaan. Militairen van de garni zoenen te Tilburg en de vliegbasis Gil- ze Rijen assisteerden de brandweren uit Goirle en de omliggende gemeen ten. Onder het Peeldorp Helenaveen heeft een heidebrand gewoed, waarbij enige tientallen hectaren heide zijn verbrand. Duizenden opgestapelde turven, die stonden te drogen, gingen verloren. Vele eenden en fazanten, die in dit gebied hun broedplaats hebben, kwamen in de vlammen om. In het natuurreservaat Malpay te Valkenswaard zijn ongeveer 12 ha bos van dennen en Larix en 10 ha heide met vliegdennen een prooi van het vuur geworden. De heer L. P. Noordzij te Driebergen, hoofd werktuigkundige bij de N.V. .Houtvaart", is benoemd tot ridder Oranje Nassau. 234 millioen beschuiten per jaar, waarmee een afstand van in totaal 34.400 km. kan worden belegd, dat is de productie van een bedrijf, dat in 1882 in Berlikum door de broodbakker Anne Turkstra werd begonnen, dat in tussen werd overgeplaatst naar Leeu warden en dat binnenkort meer dan driemaal zo groot wordt door een uit breiding waarmee deze fabriek tot de modernste beschuitfabrieken in West- Europa wordt. Er zijn namelijk in het nieuwe bedrijf enkele machines aangebracht, die een volautomatische productie mogelijk ma ken. Zo zijn er een automatische snij machine, vouw- en plakmachines, en een geheel nieuw snufje, waarmee een probleem dat tot nu toe in de beschuit fabrieken gold, namelijk het uit de doppen balen van de hete beschuitbol- len, dat altijd met de hand geschiedde, is opgelost. De directie van de beschuit fabriek Turkstra heeft namelijk een zgn. prikmachine geconstrueerd, die de bol len automatisch uit de doppen haalt. Op deze vinding is inmiddels octrooi ver leend. Met de in gebruikname van de nieu we fabriek, die binnenkort officieel wordt geopend, wordt de productie op gevoerd van 156 millioen tot 234 millioen beschuiten per jaar. In het bedrijf vin den thans 150 personen werk. Voor de toekomst staan nog nieuwe uitbreidingen op het programma. Waardering en critiek komen naar voren in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de middenstandsnota. Waardering o.a. over het voor nemen de bijzondere credietverlening uit te breiden, waardoor ook in ge vallen van liquiditeitsmoeilijkheden, ontstaan door bepaalde aanwijsbare omstandigheden, een gegarandeerd crediet kan worden verleend. Critiek °.m. op het ontbreken van het uitstippelen van een middenstandspolitiek op lange termijn. De nota geeft slechts een reeks waardevolle, maar inciden tele voorzieningen, aldus vele leden. drijf werkzame personen, heeft geleid tot een beperkt beeld van de midden standssector van het economische leven. Het is duidelijk, aldus deze leden, dat een restictief beschermende midden standspolitiek uit algemeen economisch oogpunt ongewenst is te achten. Van de zijde van de georganiseerde middenstand wordt bij hun weten ook niet om een zodanige politiek gevraagd. Men meent verder dat een functionele versterking van het directoraat-generaal voor de middenstand noodzakelijk is, niet alleen voor het heden, maar ook wanneer straks de P-B.O. in dit gedeel te van het bedrijfsleven tot stand zal zijn gekomen. Waar wil, zo vragen vele leden, de bewindsman de grens leggen tussen 't middenstandsbedrijf en 't ove rige bedrijfsleven? Het leggen van oe grens bij een aantal van tien in het be- Enkele leden betreurden het, dat ln de nota een scherpe scheiding wordt gemaakt tussen volwaardige en onvol- Vert. J. F. KL1PHXJIS 23) „Laten we naar boven gaan," zei Maigret tegen Lucas. Ze gingen in de slaapkamer zitten bij het raam, dat openstond, omdat het zulk zacht weer was. De hijskraan aan de rand van het water was in wer king en haalde grote vaten uit de buik van de zolderschuit. Ze hoorden gefluit, en het geknars van kettingen, terwijl op het spiegelgladde water haastige sleepbootjes hijgend en puf fend voorbijvoeren. „Hij heet Albert Rochain. Ik ben bij de belastingen geweest. Vier jaar geleden heeft hij zijn vergunning gekregen." „Heb je de naam van zijn vrouw niet kunnen ontdekken?" „Nee. De vergunning staat op zijn eigen naam. Ik ben ook op het stadhuis geweest, waar ze nelemaal geen inlich tingen konden verstrekken. Hij moet dus getrouwd geweest zijn voor hij hier kwam wonen." „En op het politiebureau?" „Niets gehoord. Het schijnt een rustig café te zijn. De politie heeft nooit tus senbeide behoeven te komen." Maigret's blik bleef voortdurend ge richt op de foto van zijn dode. die nog altijd glimlachend op de commode stond. „Als de klanten straks komen, zal Chevrier nog wel wat over hem horen.'' „Blijft u hier?" „We kunnen allebei hier wel lunchen. Nog geen bericht van Torrence en Jan vier?" „Ze zijn nog steeds bezig met hun onderzoekingen op de renbanen." „Als je een van beiden aan. de tele foon krijgt, zeg ze dan, dat ze speciaal in Vincennes goed moeten uitkijken." Steeds hetzelfde motief: de renbaan van Vincennes lag om zo te zeggen in deze buurt. En Albert was, net als Maigret, een gewoontemens geweest. „Zijn de mensen, niet verbaasd, dat het café open is?" „Niet bijzonder. Een paar buren heb ben op de stoep even naar binnen ge keken. Ze zullen wel denken, dat Albert zijn zaak verkocht heeft." Om twaalf uur zaten ze samen aan een klein tafeltje, dicht bij het iaam en Irma bediende hen zelf. Aan de andere tafeltjes zaten ook een paar bezoekers, waaronder de arbeiders van de hijs kraan. „Heeft Albert eindelijk op het goede paard gewed?" vroeg een van hen aan Chevrier. „Hij is voor een poosje naar buiten." „En u vervangt hem? Heeft hij Nine meegenomen? Misschien krijgen we dan nu een beetje minder knoflook in het eten, dat zou niet gek zijn. Het smaakte niet slecht, maar je ruikt er zo naar..," De man knipoogde tegen Irma, die vlag langs hem liep, en Chevrier ver trok geen spier, zelfs niet toen hij Lucas' spottende blikken op zich voelde rusten. „Toch was het een goeie vent! Als hij niet zo verslaafd geweest was aan de wedrennen.... Maar vertel me eens, als hij toch een vervanger had, waarom heeft hjj de zaak dan vier dagen ge sloten? En zonder de klanten te waar schuwen nog wel! De eerste dag moes ten we naar de Pont de Charenton lo pen om wat te eten te krijgen. Nee jongen, Camenbert eet ik nooit. Alle dagen een stukje Zwitserse. En Jules neemt Roquefort Ze waren toch wel nieuwsgierig en praatten halfluid met elkaar. Ze inte resseerden zich speciaal voor Irma. „Dat houdt Chevrier niet lang uit." fluisterde Lucas Maigret in het oor. „Hij is pas twee jaar getrouwd." Het viel nog wel mee. Maar de in specteur, die hen kwam inschenken, zei nadrukkelijk: „Dat is mijn vrouw." „Gefeliciteerd, jongenEn je bent toch niet kwaad? We houden nu een maal van een grapje." Ze lachten daverend. Het waren geen slechte jongens, maar ze begrepen in stinctmatig, dat de eigenaar van het café zich niet op zijn gemak voelde. „Je moet begrijpen, Albert had zijn maatregelen wel genomen. Er was ge vaar, dat iemand er met zijn Nine van door ging.". „Waarom niet?" „Ken je haar niet?" „Ik heb haar nog nooit gezien." „Daar hoef je geen hartzeer van te hebben, kerel. Dat mens was nog veilig geweest in een chambrée voor Senega- lezen.. Het was een best kind, hoor, daar niet van. Nietwaar Jules?" „Hoe oud is ze?" „Ik zou het niet kunnen zeggen Dertig, misschien? Of vijftig? Het ligt er maar aan van welke kant je haar ziet. Met net goeie oog kan ze er nog mee door. Maar met het andere...." „Kijkt ze scheel?" „En hoe, vader! Hij vraagt of ze scheel kijkt! Man, ze kan met 'r ene oog naar de punten van je schoenen kijken en met 't andere naar de top van de Eiffeltoren!" „Hield Albert van haar?" „Albert, dat is 'n jongen, die op z'n gemak gesteld is, begrijp je? Die vrouw van jou kookt goed, prima zelfs.... Maar ik wil wedden, dat jij 's morgens om zes uur naar de markt moet draven om inkopen te doen. En misschien help je zelfs 'n handje met 't aardappels schillen?? En over 'n uurtje zal ze heus niet de hele afwas gaan doen, terwijl jij op de renbaan mag rondbanjeren." „Maar Nine vond het allemaal best. Albert had 'n leventje als 'n prins. En bovendien moet ze nog 'n aardig centje gehad hebben." Waarom keek Lucas bij die woorden tersluiks naar Maigret? Was het niet een beetje, alsof er over de dode vriend van de commissaris gelasterd werd? De machinist van de kraan vervolgde: „Ik weet niet hoe ze aan 't geld komt, maar één ding is zeker: het was geen knappe. Maigret bleef rustig zitten. Er speelde zelfs een vage glimlach om zijn lippen. Er ontging hem geen woord van wat er gezegd werd. En automatisch verander den die woorden in beelden. Het por tret van Albert kwam hem steeds dui delijker voor ogen te staan en zijn ge negenheid voor de persoonlijkheid, die zich op die manier aftekende, vermin derde niet. „Uit welke provincie komen jullie?" „Uit Du Berry," antwoordde Irma.. „En ik uit Cher," vertelde Chevrier. „Dan hebben jullie hem zeker niet ge kend voor hij in Parijs woonde. Want hij kwam uit het Noorden, hij was een echter Noorderling. Kwam hij niet uit Tourcoing, Jules?" „Uit Roubaix." „Da's lood om oud ijzer." (Wordt vervolgd.) waardige bedrijven en de scheidingslijn gelegd wordt bij een inkomen van om en nabij f3000.Immers niet uitsluitend van het netto-inkomen van een onder nemer is het af te leiden of zijn bedrijf of onderneming volwaardig of onvol waardig is en bovendien is deze schei dingslijn volkomen willekeurig. Er wordt in de nota aan herinnerd, dat toepassing van de Vestigingswet al leen kan geschieden op initiatief van de organisaties an ondernemers. Vele leden achten het ontbreken in de bestaande wetgeving van de mogelijkheid, ook zonder een dergelijk initiatief tot toe passing te kunnen overgaan, beslist een leemte. Vele leden oordelen, dat men zich kan afvragen, of er, gezien de moeilijke si tuatie, waarin bepaalde groepen van middenstanders verkeren, geen behoefte bestaat aan een verder gaande sanering Met betrekking tot de credietver- strekking merken sommige leden op dat dit vraagstuk van te meer belang is, omdat door de fiscale politiek van de overheid de middenstander ernstig gedupeerd wordt De algemene klacht tegen de tot nu toe gevolgde weg voor credietverlening is, dat een te grote voorzichtigheid bij het toe staan van credieten in acht worat genomen er dat de looptijd te kort en de rente te hoog is. Vele andere leden vragen of de rege ring het niet te betreuren acht dat het overleg tussen de oudste drie midden- standscentrales zich tot nu toe niet ook heeft uitgestrekt tot de beide andere centrales die in ons land bestaan. Verscheidene leden achten het hoofd stuk fiscaal beleid van de nota teleur stellend, omdat daarin tevergeefs naar een nadere analyse van de invloed van de belastingdruk op het middenstands bedrijfsleven gezocht is. Zelfs is geen poging gedaan het probleem van die kant te benaderen. De directeur-generaal van het Bra ziliaanse departement van Luchtvaart, Raymundo de Aboim, heeft uit handen van de heer J. W. F. Backer, directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de versierselen in ontvangst genomen bij de hem verleende hoge onderschei ding. H. M. de Koningin heeft deze Bra ziliaanse functionaris n.l. op grond van de verdiensten voor de Nederlandse burgerluchtvaart benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. Alberto Mello Flores. ingenieur bij het Braziliaanse ministerie van Lucht vaart, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. In de Kamer van Koophandel te Keu len zullen van 20 tot 24 Juni inter nationale katholieke filmstudiedagen worden gehouden, gewijd aan film vraagstukken. Het onderwerp van deze bijeenkomst is in - het bijzonder „De katholieke filmkeuring".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3